Πόσο σαλταρισμένος είναι ο κόσμος;

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Πόσο σαλταρισμένος είναι ο κόσμος;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 07 Ιούλ 2014, 14:01

aftokaitoallo έγραψε:ο κόσμος είναι σαλταρισμένος, αλλά πρώτη φορά το σαλτάρισμά του το βγάζει στη φόρα (αν δεν συμπεριλάβουμε βαβυλώνα ρώμη κλπ ωραία κατάληξη είχαν ε; ).
όλοι είχαμε διάφορες τάσεις ανά περιόδους, και διάφορες φαντασιώσεις ή αν δεν είχαμε κάτι μας άρεσε που δεν άρεσε στην πλειονότητα.
η ομοφυλοφιλία βρήκε ευκαιρία να βγει κι αυτή στη φόρα και να πάρει την γλυκιά της εκδίκηση.

δηλαδή που θα πάει όλο αυτό;

κάποια πράγματα καλύτερα να μην γενικεύονται και να μην εξωτερικεύονται.

το σαλτάρισμα του καθενός ας μείνει προσωπική υπόθεση για το κοινό καλό.

δεν είναι η πραγματική απελευθέρωση ούτως ή άλλως του ατόμου το τι συμβαίνει με την σεξουαλικότητα του, κι η σεξουαλικότητα έχει φάσεις, έχει περιόδους. γιατί να αποτελεί η σεξουαλικότητα τόσο σημαντικό ζήτημα; επειδή μας το φόρεσαν καπέλο ποικιλοτρόπως;

στην τελική ας κάνει τις δοκιμές του κανείς τι με νοιάζει εμένα; και τι τον νοιάζει αυτόν τι δοκιμές μπορεί να έχω κάνει εγώ; ο κάβουρας στην τρύπα του μεγάλος αφέντης και δοκιμαστής. τι θέλει δηλαδή ο κάβουρας; αγκαλιές και εκτίμηση όταν βγάζει στο φόρα το τι συμβαίνει στην τρύπα του; pun intended.

τώρα κατάλαβα το παρένθετη. and i think it sucks big time in the long run.
Γιατι δεν ειναι μονο σεξουαλικοτητα. ειναι θεμα σχεσης. οπως η κορη πχ της γιαννας μπορει να βγει δημοσια με το αγορι της ετσι και ο γιος του μπαμπη θα μπορει να βγει δημοσια με το αγορι του. γιατι παιζει να μην γαμιουνται απλα αλλα να εχουν σχέση.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 07 Ιούλ 2014, 15:12

άμα δημιουργηθεί νέο τόπικ μετά χαράς να το συζητήσουμε. ας ειπωθεί εδώ από αυτόν / αυτήν που θα προκαλέσει αυτήν την επίμαχη συζήτηση, σεξουαλικότητα υιοθεσίες.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 255 φορές
Έλαβε Likes: 178 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 07 Ιούλ 2014, 16:10

Divine Sinner έγραψε:Η επιστήμη διαφωνεί. Αλλά δεν βαριέσαι. Εμεις εχουμε ντεϊβιντ αϊκ.
Πρώτον, δεν θεωρώ τον Άικ αυθεντία. Και έχουν υπάρξει αρκετά σημεία στα λεγόμενά του με τα οποία διαφωνώ ή δεν δέχομαι.

Δεύτερον, ποια επιστήμη;

Η επιστήμη είναι οι άνθρωποι που τη στελεχώνουν, και η καταγεγραμμένη γνώση τους. Στις μέρες μας τρεις επιστήμες έχουμε:

1) Μια επίσημη, που όμως οι επιστήμονες που τη στελεχώνουν "πείθονται" να λένε την επιστημονική αλήθεια όπως τους υπαγορεύουν κάποια αφεντικά.

2) Μια επίσημη επιστήμη ελεύθερη μεν στον τομέα της έρευνας (μόνο το χρήμα την περιορίζει), που όμως δέχεται πολλές πιέσεις από την άλλη επιστήμη που προανέφερα, με αποτέλεσμα να αποτελεί μειοψηφία, και το έργο της να αμφισβητείται ή απλά να μην προβάλλεται από τα καθεστωτικά ΜΜΕ ανά τον κόσμο. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να την χαρακτηρίσει ως μη-επιστήμη, διότι στελεχώνεται από επιστήμονες σοβαρούς με πτυχία και σπουδαίο έργο. που η μόνη διαφορά τους έχει να κάνει με το ότι δεν δέχονται εντολές.

3) Μια επιστήμη που δεν είναι επιστήμη, αλλά παρουσιάζεται ως επιστήμη από απατεωνίσκους τυχοδιώκτες-ερευνητές.

Είμαι σίγουρος ότι αναφέρεσαι στο 1, με τη διαφορά ότι ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως λειτουργεί ελεύθερα και όχι κατευθυνόμενα από συμφέροντα.

Εγώ θα ακούσω την άποψη του ελεύθερου επιστήμονα, αφού πρώτα την φιλτράρω με τη στοιχειώδη λογική μου και τις λίγες γνώσεις που έχω. Συνεπώς αν η επιστήμη που κατευθύνεται από συμφέρονται διαφωνεί, χέσ@@@ η φοράδα. :loco: Δεν την προσκυνάω.
aftokaitoallo έγραψε:η ομοφυλοφιλία βρήκε ευκαιρία να βγει κι αυτή στη φόρα και να πάρει την γλυκιά της εκδίκηση.
Αντε κι εγώ να μαζέψω κόσμο και να κάνουμε straight pride παρέλαση.

Όσο άθλιο είναι να κάνω κάτι τέτοιο, (τουλάχιστον) τόσο άθλιο είναι κι αυτό που κάνουν.

Αντε σε λίγο να κάνουν και οι παιδεραστές pride παρέλαση, μετά κι εκείνοι που πάνε με τα ζώα, μετά κι οι βιαστές για βιασμό pride, κι ένας θεός ξέρει που θα φτάσει ο ξεπεσμός της ανθρωπότητας.

Όπως είπα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι τρέλα γουστάρει και να την ευχαριστιέται όσο θέλει και να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του. Όμως το να βγαίνει και να μιλά για pride, σορυ. Είπαμε, η ΝΤΠ παίζει με τις λέξεις ως συνήθως. Σκέφτηκαν το "pride" και νομίζουν ότι θα μας δουλέψουν όλους. Κρίμα.
Άντρας γίνεσαι από τον ιδρώτα σου, το δάκρυ σου και το αίμα σου.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 07 Ιούλ 2014, 18:09

Αυτο με τους παιδεραστες ειναι ενα invalid argument μιας και η παιδεραστια και η κτηνοβασια ή ο βιασμος δεν περιλαμβανουν συνεναιση. Eνω η ομοφυλοφιλια συμβαινει μεταξυ συναινουντων ενηλικων και δεν περιοριζεται στην σφαιρα του σεξ. αν περιοριζονταν δεν θα ζητουσαν να παντρευονται μεταξυ τους.
Όπως είπα, ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι τρέλα γουστάρει και να την ευχαριστιέται όσο θέλει και να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του. Όμως το να βγαίνει και να μιλά για pride, σορυ. Είπαμε, η ΝΤΠ παίζει με τις λέξεις ως συνήθως. Σκέφτηκαν το "pride" και νομίζουν ότι θα μας δουλέψουν όλους. Κρίμα.
Αν εσυ ως παιδι ησουν θυμα ξυλοδαρμων και πειραγμάτων επειδη σου αρεσουν τα κορίτσια, αν σε πετουσε εξω ο πατερας σου απο το σπιτι, αν στον στρατο σου καναν τον βιο αβιωτο, αν ειχες δυσκολια να βρεις δουλεια και μετα ειχες το θαρρος να βγεις και να το πεις τοτε ΝΑΙ θα μιλουσαμε για στρεϊτ πραϊντ.

Τωρα για την επιστημη τι να πω. Η επιστημη χρησιμοποιει ορισμενες μεθοδους για να φτάσει οσο πιο κοντα στην αληθεια γίνεται. Ειναι το μονο ανώτερο του "οτι κατεβάσει η κούτρα μας".
και οχι. η φραπελια, ο μπλε σκορπιος, τα διαφορα συμπληρώματα που θεραπευουν τον καρκινο, και η καθε κουταμαρα που πεταει καποιος που εχει παρει πόδι απο την επιστημονικη κοινότητα δεν ειναι επιστήμη.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1576 φορές
Έλαβε Likes: 2573 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 07 Ιούλ 2014, 19:42

1/ Φώτη, πού κολλάει ο Άικ σ'αυτή την κουβέντα;
(προσωπικά μου κάνει άσχετο το πρόσωπο με τα θέματα που συζητιούνται)

2/ α/Συμφωνώ ότι η ομοφυλοφιλία είναι ατομική επιλογή και συχνά δεδομένη
εκ γενετής ροπή, και άρα είναι ανοησία να κατατάσσεται στις "ανωμαλίες"
Βλέπουμε ομοφυλοφιλική "δράση" ακόμα και στα άλλα ζώα, άρα αναπόσπαστο
μέρος της ΦΥΣΗΣ. β/ Το να χαρακτηρίζουμε ως "ανώμαλα" ή "αφύσικα" τα κομμάτια εκείνα της φύσης που δε μας γουστάρουν και δεν ταιριάζουν στον
ηθικισμό μας (-όχι στην ηθική μας), είναι λάθος, είναι υποκειμενικό, και σίγουρα
δεν έχει ΚΟΙΝΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ επιχείρημα/έρεισμα που να
ευσταθεί. Είναι επίσης ανοησία, διότι εμείς ως άνθρωποι δεν είμαστε σε θέση
ούτε νομιμοποιούμαστε να επιβάλλουμε τα γούστα μας στη φύση,
και όποτε το κάνουμε, δημιουργούνται παρενέργειες.

γ/Συμφωνώ πως το συναινετικό σεξ, (είτε το αποδέχεται κάποιος άλλος ως "φυσιολογικό" είτε όχι) αφορά αυτούς που το κάνουν, κανέναν έξω
απ'αυτούς, και σίγουρα δεν ποινικοποιείται. Κι επειδή η σεξουαλική προτίμηση
είναι ατομική επιλογή που αφορά τον ίδιο τον επιλέξαντα και κανέναν άλλον,
θεωρώ τις "περηφάνειες" για τον ερωτικοσεξουαλικό προσανατολισμό κάποιου,
απύθμενη μαλακία, έκφραση απωθημένων, και κόμπλεξ ολκής.
ΔΕ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΥΡΙΕ αν τον παίρνεις και πώς! Δικό σου θέμα!
Και κράτα το δικό σου. Τι μου το επιδεικνύεις; Πού θα ωφελήσει εσένα
ή εμένα αυτό; Πουθενά. Ενώ τα παιδιά θα τα βάλει σε σύγχυση, αφού δεν τα αφήνεις να αναπτύξουν φυσιολογικά τη σεξουαλική τους ταυτότητα.
Η κοινοποίηση των σεξουαλικών ροπών και προτιμήσεων δημόσια, είναι
εξ ίσου άχαρη, άτοπη και προσβλητική στην αισθητική,
με την αφόδευση δημόσια στους δρόμους.

Το ΜΗ-συναινετικό σεξ (όπως βιασμός παιδιών και ενηλίκων ή η κτηνοβασία)
είναι εγκληματική διαστροφή και πρακτική, και καλώς ποινικοποιείται
διότι δημιουργεί αξεπέραστα τραύματα σε παιδιά, σε ενήλικες
και βασανίζει τα ζώα με τρόπο που δεν τους αξίζει.

3/Αυτά βέβαια τα'χουμε χιλιοσυζητήσει σε ένα απ'τα μεγαλύτερα τόπικς στα ΙΔΕΟ
από το 2007 μέχρι σήμερα, το τόπικ για την ομοφυλοφιλία. Δεν βλέπω το λόγο
που εκτυλίσσεται διάλογος σ'αυτό το νήμα, ο σκοπός του οποίου είναι
ΜΟΝΟ η καταγραφή των απίστευτων κουλών που γίνεται στον κόσμο.
ΌΧΙ η συζήτηση και οι διάλογοι επί κοινωνικών προβλημάτων...

4/ Οπότε αυτά που λέτε εσείς εδώ, θα διασπαστούν να πάνε στο νήμα
της ομοφυλοφιλίας, ενώ τα άλλα (για παρενθετες μητέρες κλπ)
θα διασπαστούν για να γίνουν ξέχωρο τόπικ.

Με περιμένουν πολλές διασπάσεις και συνενώσεις...
Με τις υγείες μου. :? :punch:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 255 φορές
Έλαβε Likes: 178 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 07 Ιούλ 2014, 19:44

Divine Sinner έγραψε:Αυτο με τους παιδεραστες ειναι ενα invalid argument μιας και η παιδεραστια και η κτηνοβασια ή ο βιασμος δεν περιλαμβανουν συνεναιση. Eνω η ομοφυλοφιλια συμβαινει μεταξυ συναινουντων ενηλικων και δεν περιοριζεται στην σφαιρα του σεξ. αν περιοριζονταν δεν θα ζητουσαν να παντρευονται μεταξυ τους.
Τα μάτια μου βλέπουν προς τα κει να οδεύουμε ως κοινωνία. Ήδη κάποιοι διεκδικούν τη νομιμοποίηση της παιδεραστίας και της κτηνοβασίας.
Divine Sinner έγραψε:Αν εσυ ως παιδι ησουν θυμα ξυλοδαρμων και πειραγμάτων επειδη σου αρεσουν τα κορίτσια, αν σε πετουσε εξω ο πατερας σου απο το σπιτι, αν στον στρατο σου καναν τον βιο αβιωτο, αν ειχες δυσκολια να βρεις δουλεια και μετα ειχες το θαρρος να βγεις και να το πεις τοτε ΝΑΙ θα μιλουσαμε για στρεϊτ πραϊντ.
Χά! Σιγά τα αίματα! Έλεος. Εγώ κόβω το κεφάλι μου ότι οι σύγχρονοι ομοφυλόφιλοι που έπαθαν αυτά που κουοτάρισα είναι ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ!!! Της παραμυθιάς το κάγκελο. :punch: :loco: Ψέματα και μόνο ψέματα (που βεβαίως δεν είναι δικά σου, δεν σε λέω ψεύτη. Απλά τα πιστεύεις και τα αναπαράγεις). Άλλο τι γινόταν πριν 60 χρόνια. Εκτός αν εκείνοι είναι η πλειοψηφία που κάνουν παρέλαση.

Δηλαδή για το ξύλο κάνουν παρέλαση;;; Ειλικρινά, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
Divine Sinner έγραψε:Τωρα για την επιστημη τι να πω. Η επιστημη χρησιμοποιει ορισμενες μεθοδους για να φτάσει οσο πιο κοντα στην αληθεια γίνεται. Ειναι το μονο ανώτερο του "οτι κατεβάσει η κούτρα μας".
Η επιστήμη έχει τα εργαλεία της για να φτάσει στην αλήθεια. Όταν φτάνει, το θέμα είναι να δημοσιεύει την αλήθεια όπως είναι, ούτε μισή ούτε κομμένη, ούτε ανύπαρκτη. Εδώ είναι που πέφτουν οι εντολές. Όπως συμβαίνει με τη βιομηχανία καρκίνου, έτσι είναι λίγο πολύ κάθε τομέας της επιστήμης. Τα κρατάνε όλα για την πάρτη τους, και μας δίνουν αυτό που θέλουν να μας δώσουν, είτε ως φάρμακο, είτε ως ανακάλυψη, είτε ως γνώση ή απόδειξη. Γιατί να τους εμπιστεύομαι δηλαδή; Έχω απόδειξη ότι θα δημοσιεύσουν την αλήθεια; Όχι.

Δεν λέω να μην μελετάμε την επιστήμη. Εμένα μου αρέσει. Ωστόσο να την μελετάμε με κριτικό μάτι και όχι πως ό,τι λένε είναι θέσφατο. Πχ μου λένε ότι δεν υπάρχει ταχύτητα μεγαλύτερη της ταχύτητας του φωτός (σας τα έχω πρήξει με αυτό :loco: ). Ε, δεν το πιστεύω, τι να κάνομε; Δεν το απορρίπτω, αλλά και δεν το δέχομαι. Θέλω περισσότερες αποδείξεις.
Divine Sinner έγραψε:και οχι. η φραπελια, ο μπλε σκορπιος, τα διαφορα συμπληρώματα που θεραπευουν τον καρκινο, και η καθε κουταμαρα που πεταει καποιος που εχει παρει πόδι απο την επιστημονικη κοινότητα δεν ειναι επιστήμη.
Αυτό εντάσσεται στην τρίτη κατηγορία που ανέφερα. Τι το αναφέρεις; Το καταδικάζω κι εγώ.

Βεβαίως για ορισμένα συμπληρώματα χωράει πολλή συζήτηση. Δεν μπορούε να τα βάλουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Άντρας γίνεσαι από τον ιδρώτα σου, το δάκρυ σου και το αίμα σου.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 6 φορές

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 26 Δεκ 2014, 01:12

Στα πρώτα βήματα της καριέρας του ο P. T. Barnum δημιούργησε ένα έκθεμα με τίτλο "Μια ευτυχισμένη οικογένεια",που αποτελούνταν από ένα κλουβί που φιλοξενούσε ένα λιοντάρι,ένα πάνθηρα και ένα αρνάκι.
Το έκθεμα έγινε πολύ δημοφιλές στο κοινό και τράβηξε τη προσοχή.
Σε ερώτηση που του έκαναν για το αν θα γίνει το έκθεμα αυτό μόνιμο απάντησε :"Αν δε ξεμείνουμε από αρνάκια..."

Ο πρόεδρος της Τουρκίας Süleyman Demirel έκανε αναφορά στο σχόλιο αυτό όταν ασκούσε κριτική στο πως χειρίζονται το ισλαμικό κίνημα στη Τουρκία.

http://trollanquotes.blogspot.gr/2009/0 ... arnum.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1576 φορές
Έλαβε Likes: 2573 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Δεκ 2014, 23:25

ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η… ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, ΔΙΑΤΕΙΝΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ--

http://nikosxeiladakis.gr/%CF%84%CE%B1- ... %BF%CF%83/

έχουν σαλτάρει εντελώς. :dunno:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 27 Δεκ 2014, 12:11

Τα τουρκικα ειναι μια πολυ ομορφη και σεξυ γλωσσα και αγαπω τις τουρκάλες αλλα γλωσσα της φιλοσοφιας (Αν υπάρχει τέτοια) είναι τα αρχαία Ελληνικά.
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από aims » Πέμ 01 Ιαν 2015, 16:38

Divine Sinner έγραψε:Τα τουρκικα ειναι μια πολυ ομορφη και σεξυ γλωσσα και αγαπω τις τουρκάλες αλλα γλωσσα της φιλοσοφιας (Αν υπάρχει τέτοια) είναι τα αρχαία Ελληνικά.

:urock: :urock: εγραψες :urock:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”