Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 10 Φεβ 2009, 11:50

Περιοδικό: Υγεία - Ημερομηνία: 28/09/2000

Η απάντηση θα μπορούσε να δοθεί με κριτήριο την υγεία ή την οικολογική
συνείδηση του γονιού ή ακόμη και με κριτήριο την οικονομία.
Εικόνα
Είναι θέμα υγείας.
Αν δούμε το θέμα από άποψη υγείας τότε μπορούμε να μιλάμε μόνο για προτερήματα.
Οι πάνες πολλαπλής χρήσης ή οικολογικές πάνες ή βιολογικές ή βιοδιασπώμενες, όπως
αλλιώς λέγονται, κατασκευάζονται από βαμβάκι, από βιολογικά ελεγχόμενες καλλιέργειες,
είναι απαλλαγμένες από χημικές και τοξικές ουσίες, δεν έχουν άκαρι και διάφορα αλλεργιογόνα,
δεν έχουν μικρόβια και άλλους μικροοργανισμούς και μπορούν και πλένονται σε 60-90 βαθμούς Κελσίου.
Προστατεύουν από το κρύο και την υπερθέρμανση, απορροφούν την περίσσια υγρασία του
δέρματος, ώστε να εξασφαλίζεται η αναπνοή της επιδερμίδας, αφήνοντας ανοιχτούς τους πόρους,
και εμποδίζουν την ανάπτυξη μυκήτων. Έτσι μειώνουν τον κίνδυνο για δερματομυκητιάσεις και παρασιτώσεις, αποφεύγονται το παράτριμα, το έκζεμα, οι ουρολοιμώξεις.
Παράλληλα, προστατεύονται από υπερθέρμανση οι όρχεις και προφυλάσσονται από υπογεννητικότητα τα αγόρια, με βάση το ενδοκρινολογικό συνέδριο της Πανεπιστημιακής Κλινικής του Κiel.

Είναι θέμα οικολογίας.
Παλαιότερα, υπήρχε το έθιμο, κάθε φορά που γεννιόταν ένα παιδί, να φυτεύουν ένα δέντρο!
Σήμερα, για κάθε παιδί που γεννιέται, θυσιάζονται τουλάχιστον 16 δέντρα για τις πάνες του.

- Κάθε παιδί μέχρι να στεγνώσει χρειάζεται τουλάχιστον 6.000 πάνες
μιας χρήσης, ενώ χρειαζόταν μόλις 18 οικολογικές.

- Κάθε χρόνο κόβονται 1.000.000 δέντρα για παραγωγή πάνας μιας χρήσης.
Τα εργοστάσια που τις παρασκευάζουν, χρησιμοποιούν τα ποτάμια για τα
απόβλητα τους και ξοδεύουν ενέργεια σε ηλεκτρισμό, ενώ για τις πάνες πολλαπλής
χρήσης εκμεταλλευόμαστε το βαμβάκι, το μαλλί, το μετάξι, που αναπτύσσονται ξανά
και ξανά, χωρίς να σπαταλούνται φυσικοί πόροι.

- Οι πάνες ενός μόνον παιδιού αποτελούν 1.000 κιλά σκουπίδια, που δεν είναι
καν βιολογικά - ανακυκλώσιμα, ενώ οι οικολογικές πάνες είναι βιολογικά διασπώμενα
υλικά με άπειρα θετικά στοιχεία για το περιβάλλον και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Είναι θέμα οικονομίας.
Για τις πάνες ενός μωρού κάθε χρόνο δαπανώνται περισσότερα από 1.200 ευρώ.
Άρα, μέχρι τα δύο του χρόνια "μέσος όρος για να στεγνώσει ένα παιδί" χρειάζονται 2.500 ευρώ !

Αντίθετα, για τις οικολογικές πάνες πολλαπλής χρήσης απαιτούνται μόνο 140 ευρώ.

Αν δούμε το θέμα πιο στενά οικονομικά, πρέπει να πούμε ότι:
α) Με την οικολογική πάνα τα παιδιά στεγνώνουν πιο γρήγορα.

β) Δε χρησιμοποιούνται κρέμες ή πούδρες (οι οποίες, μάλιστα, αντενδείκνυνται παιδιατρικά)
στη γενετική χώρα του βρέφους.

γ) Οι οικολογικές πάνες επαναχρησιμοποιούνται, αφού πλένονται σε 60-90 βαθμούς Κελσίου,
οπότε δεν έχουν μικρόβια!

δ) Η ίδια πάνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί συνεχόμενα κατά τη διάρκεια της ημέρας,
αν αλλάξουμε μόνο τα προθέματα (ειδικά σερβιετάκια από χαρτί, βαμβάκι, μετάξι ή μαλλί).

ε) Δε χρησιμοποιούνται μαλακτικά πλυντηρίου, γιατί μειώνεται η απορροφητικότητα της πάνας.


http://greekveganparenting.blogspot.com ... st_07.html
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 10 Φεβ 2009, 12:15

Η ίδια πάνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί συνεχόμενα κατά τη διάρκεια της ημέρας,
αν αλλάξουμε μόνο τα προθέματα (ειδικά σερβιετάκια από χαρτί, βαμβάκι, μετάξι ή μαλλί).
Αν τις κάνουν το ίδιο βολικές οπως τις μίας χρήσης, τότε παιδιά ευχαρίστως να τις χρησιμοποιήσω στο δεύτερο. Ομολογώ οτι είναι εύκολο να το λένε, αλλά δύσκολο να το κάνεις όταν δουλεύει η μητέρα! Όποιος έχει περάσει τα ζόρια θα με καταλάβει!

Eπίσης ανησυχώ ιδιαιτέρως για την απορροφητικότητα των προθεμάτων (απλό βαμβάκι, χαρτί, μετάξι, μαλλί). Εδω με φούλ ενισχύσεις και μπορεί να βρείς ένα΄κιλό κάτουρο στο κρεβάτι του παιδιού το βράδυ, άσε που αν δεν είναι αρκετά απορροφητικά, θα πληρώσεις την οικολογία με δερματικά του μωρού (συγκάματα κτλ)...
Θα το ψάξω, το υπόσχομαι, αλλά μέχρις του σημείου που δεν θα διαλυθώ σωματικά και δεν θα συγκέεται κάθε τρείς και λίγο το μικρο΄.
Η μικρή την γλύτωσε χωρίς συγκάματα, και της έκοψα την πάνα στον πρώτο χρόνο. Ακόμα και με συνεχείς αλλαγές ήταν μονίμως φούλ η πάνα της, και συνήθως έπλενα τα σεντόνια της κάθε δεύτερη μέρα, γιατί έπινε 2 λίτρα νερό την ημέρα, εκτος γάλακτος (και δεν κάνω πλάκα). Δεν θα μου έφταναν λοιπόν ούτε 20 πάνες βιολογικές! Τα συνεχή πλυσίματα επίσης δεν είναι αντιοικολογικά?
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 10 Φεβ 2009, 12:24

χμμμμ δεν ξέρω =) απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 10 Φεβ 2009, 13:11

καλέ δεν είναι μόνο ενδιαφέρον, είναι και σημαντικό! Απλά λέω οτι πρέπει να μας πεί και κάτι κάποιος που τις έχει δοκιμάσει, κατά προτίμηση μία εργαζόμενη μητέρα, μ'ένα υγιές κατουρλιάρικο μωρό :p

θα τις δοκιμάσω, ειλικρινά....θυμίστε τό μου κατά καλοκαίρι μεριά! Θα τις δοκιμάσω, και θα γράψω άρθρο μετά :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 10 Φεβ 2009, 15:33

οκ δετσ ιναφ.
οποια και οποιος θελει ας ξαναπλυνει τις πανες.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 10 Φεβ 2009, 16:26

=)
Λίζα, επειδή όπως καταλαβαίνεις με...καίει το θέμα, το έχω συζητήσει με αρκετές μαμάδες (και πολλές από αυτές εργαζόμενες).
Μου είπαν ότι πχ. τον πρώτο μήνα είναι λίγο δύσκολο μέχρι να βρεις ένα ρυθμό αλλά μετά είναι θέμα συνήθειας. Τις πάνες τις πλένεις κάθε 3-4 μέρες, πρώτα με κρύο νερό και μετά με καυτό.

Επίσης οι περισσότερες χρησιμοποιούν πάνες πολλαπλής χρήσης όταν το μωρό είναι στο σπίτι και μίας χρήσης (αγοράζουν βιοδασπώμενες) όταν είναι εκτός, γιατί είναι πιο εύκολο να αλλάξεις το μωρό σε δημόσιο χώρο
.
αυτή ήταν η απάντηση που έλαβα ελπίζω να σε καλύπτει =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 10 Φεβ 2009, 20:16

Για τις συμβατικές πάνες ενός μωρού απαιτείται η θυσία 16 δέντρων

ΕRΤ3.GR

Οικολογικό κίνδυνο αποτελούν τα νεογέννητα καθώς για το καθένα απ΄αυτά απαιτείται η θυσία 16 δέντρων για να γίνουν οι πάνες τους. Επιπλέον, οι γονείς επιβαρύνονται με το αυξημένο κόστος αγοράς τους αφού, όπως έχει υπολογισθεί, μέχρι τα δύο του χρόνια ένα μωρό χρειάζεται για τις πάνες του περίπου 2.500 ευρώ σε αντίθεση με τις οικολογικές πάνες πολλαπλής χρήσης, για τις οποίες απαιτούνται μόνο 135 ευρώ!
Τα στοιχεία ανέφερε η παιδίατρος, κ. Πηνελόπη Μηνασίδου- Μαυρίδου, με αφορμή την εκδήλωση με θέμα «Υγεία και οικολογία» που διοργανώνει το απόγευμα ο Σύνδεσμος ιατρών- οδοντιάτρων γυναικών Ελλάδος και ο Σοροπτιμιστικός Ομιλος «Βυζάντιο» Θεσσαλονίκης.
Σύμφωνα με την κ. Μαυρίδου, κάθε παιδί χρειάζεται περίπου 6.000 πάνες μιας χρήσης, ενώ θα χρειαζόταν αντίστοιχα μόλις 18 οικολογικές πάνες πολλαπλών χρήσεων κατασκευασμένες από βαμβάκι, μαλλί και μετάξι, υλικά που είναι βιολογικά διασπώμενα και προέρχονται από βιολογικά ελεγχόμενες καλλιέργειες.
«Παλαιότερα υπήρχε το έθιμο κάθε φορά που γεννιόταν ένα παιδί να φυτεύουν ένα δέντρο. Τώρα, κάθε χρόνο, κόβονται ένα εκατομμύριο δέντρα για την παραγωγή της πάνας μιας χρήσης και συνολικά, οι πάνες ενός μόνο παιδιού ζυγίζουν έναν τόνο, δηλαδή 1000 κιλά σκουπίδια που δεν είναι καν βιολογικά ανακυκλώσιμα» σημείωσε η κ. Μαυρίδου. Παράλληλα, αναφέρθηκε και στα βιολογικά ή καλύτερα, βιοδιασπώμενα ρούχα, επισημαίνοντας τη σημασία τους για την υγεία.«Τα ρούχα αυτά κατασκευάζονται από υλικά που προέρχονται από καλλιέργειες χωρίς λιπάσματα, χωρίς τοξικά χημικά και χωρίς ζιζανιοκτόνα. Τα χρώματά τους έχουν μόνο φυτικά και άλλα φυσικά στοιχεία και η λεύκανσή τους γίνεται μόνο με πέρλες οξυγόνου και όχι με συνθέσεις χλωρίνης», εξήγησε η κ. Μαυρίδου. Επιπλέον, τα βιοδιασπώμενα ρούχα και εσώρουχα δεν περιέχουν χημικές ουσίες, δεν έχουν ακάρι ούτε άλλους βλαβερούς μικροοργανισμούς, διατηρούν το pH σε φυσιολογικές τιμές, δεν περιέχουν συνθετικές ίνες και έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να απορροφηθούν βλαβερές ουσίες από την επιδερμίδα.
Όπως άλλωστε επισημαίνει ο κ. Χέρμαν Κόνεν (Herman Kohnen), ενδυματολόγος βιολογικών προϊόντων, μερικά χημικά που χρησιμοποιούνται στα υφάσματα είναι δυνατόν να προκαλέσουν καρκίνο ενώ τα υλικά χρωματισμού ρούχων που πολλές φορές διαλύονται μετά την πλύση, είναι πιθανό να ληφθούν μέσω του δέρματος και της αναπνευστικής οδού προκαλώντας αλλεργίες και δερματικούς ερεθισμούς.
ΑΠΕ-ΜΠΕ
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 11 Φεβ 2009, 10:06

Πνεύμα, με έπεισες! :thumb:

Μπορεί να μου πεί κάποιος τώρα που θα βρώ βιοδιασπώμενες πάνες?
Επίσης ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΝΕΣ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΝΤΕ!!! και ξέρει κανείς, βγαίνουν και σε μεγέθη? Άλλο μεγεθος φοράνε ενός μηνός, άλλο 6!
Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου, το εκτιμώ, γιατί πέρα απο το οικολογικό, όντως ήταν κι ένας οικονομικός βραχνάς!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 11 Φεβ 2009, 10:17

έχω δει σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων, βιοδιασπώμενες πάνες και όντως βγαίνουν σε μεγέθη. Όταν ξαναπάω θα ρωτήσω για τιμούλες και θα σου πω =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 11 Φεβ 2009, 11:01

σ'ευχαριστώ βρε ματάκια μου, δεν χριεάζεται, απλά εννοείς τα μαγαζιά που έχουν και βιολογικές τροφές?
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 11 Φεβ 2009, 11:47

έχει τύχει να δω σε δύο μαγαζιά βιολογικών προϊόντων. Δεν ξέρω αν φέρνουν όλα.. απλά μου είχε κάνει εντύπωση και ρώτησα =) δεν μου κάνει κόπο να ρωτήσω =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 11 Φεβ 2009, 12:31

τότε, μιά και θα κάνεις τον κόπο, δεν ρωτάς αν έχουν και πάνες πολλαπλής χρήσης? Μάλλον εκεί θα έχουν!

ΜΕΡΣΙ, ΜΕΡΣΙ, ΜΕΡΣΙ!!!!

(το μόνο που σκέφτομαι είναι που θα ζηλεύει η μπουμπού και θα θέλει να τις φοράει για βρακιά, θα πρέπει να πάρω και γι'αυτήν κανά ζευγάρι :p)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 28 Φεβ 2009, 00:50

http://www.letsgocloth.gr/ κάνε έναν κόπο και δες την σελίδα Πέγκη. Έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από SeirioAstro » Σάβ 28 Φεβ 2009, 00:53

Πνευματάκι μου μπράβο, δεν ήξερα ΚΑΝ οτι υπάρχουν τέτοιες, εγώ ακόμα είχα μείνει σε αυτές με τις παραμάνες! :loco:

:urock:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 28 Φεβ 2009, 12:19

Ούτε εγώ τό'ξερα, και είναι και όμορφες τελικά ε?
:)

Το μόνο που με απασχολεί είναι το θέμα του 'καθαρίζω τα κακάκια μέσα στο μπάνιο', κάτι που δεν με εμπνέει και πολύ, :sick: αλλά είναι σίγουρο πως θα τους δώσω παραπάνω απο μία ευκαιρία!!!! :)
Επίσης σ'ένα σημείο έλεγε για έξτρα επιθέματα που μπορούμε να φτιάξουμε μόνες μας, και η αλήθεια είναι πως είχα φτιάξει μόνη μου μωρομάντηλα (για το ρέψιμο), και μία χαρά θα μου κάνουν για επιθέματα πάνας.

:ups:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 10 Μαρ 2009, 11:55

έχω δει σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων, βιοδιασπώμενες πάνες και όντως βγαίνουν σε μεγέθη. Όταν ξαναπάω θα ρωτήσω για τιμούλες και θα σου πω =)
ρώτησα σε ένα κατάστημα που πάω συχνά.. κοντά στη στάση ευαγγελισμός του μετρό και μου είπε η κοπέλα πως η συσκευασία των βιοδιασπώμενων πανων κοστίζει 21 ευρώ και κάτι ψιλά =Ρ (δεν θυμάμαι πόσα =Ρ)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Πέμ 12 Μαρ 2009, 12:04

21 ε; θα περάσω μία βόλτα μάλλον απο κεί... :)

Ευχαριστώ γλυκιά μου για τον κόπο και τον χρόνο σου, το εκτιμώ ΠΟΛΥ...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 23 Μαρ 2009, 14:09

Λοιπόν, για να είμαστε και λίγο ΕΝΤΟΣ θέματος, με χαρά ανακοινώνω στην ομήγυρη πως άνοιξε κατάστημα με βιολογικά προϊόντα διαστάσεων ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ μιλαμε, στην γειτονιά μου!
Ω, με γουί!!! :)

με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφθώ, απ'ό,τι έκοψα δεν έχει μόνο τροφές, έχει μπόλικο πράμα! Γι'αυτό περιμένω να πάρω κανά φράγκο απ'τις δύο μου δουλειές (πιά) να μην με πιάσει κανά στερητικό μέσ'το μαγαζί...:p

αν έχει και τέτοιες πάνες, θα τις πάρω απο τώρα! :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 07 Ιούλ 2009, 01:00

http://greekclothdiaperingmom.blogspot.com/

Εικόνα

Στο blog αυτό καταγράφω τις εμπειρίες μας με τις υφασμάτινες πάνες. Ως εκ τούτου, τα κείμενα που γράφονται είναι εντελώς υποκειμενικά και δεν αντικατοπτρίζουν κάποια διασταυρωμένη άποψη. Κάθε ένας που ξεκινά να ασχολείται με υφασμάτινες πάνες πρέπει να γνωρίζει ότι κάθε μωρό έχει ξεχωριστές ανάγκες και μία πάνα που σε κάποιο μωρό ταιριάζει τέλεια, σε κάποιο άλλο μπορεί να μην έχει καλή εφαρμογή!


υ.γ. θα ήταν δυνατόν να φύγουν τα εκτός θέματος σχόλια;
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 07 Ιούλ 2009, 01:03

Δώσε μου 5' κουνελίτσα μου. :thumb:

EDIT: Έγινε. :sofos:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 14 Ιούλ 2009, 00:10

σε ευχαριστώ πολύ =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από SeirioAstro » Παρ 17 Ιούλ 2009, 20:48

Δεν κάνει τίποτα κοπέλα μου.

:HELLO:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από KELAINO » Κυρ 17 Ιαν 2010, 00:19

Τί έγινε τελικά, Μανδάμ; Αποκτήσατε υφασμάτινες πάνες; Σας βόλεψαν;

Κι εμείς από ύφασμα είχαμε, αλλά από τις παλιές, που τις διπλώνεις "με την παραμάνα", χωρίς όμως παραμάνα. Ήταν πάρα πολύ καλή φάση! Τις είχα φτιάξει από παλιά σεντόνια, κι άλλες με τις είχαν δώσει μεταχειρισμένες, οπότε δεν ξόδεψα μια περιουσία.
Τις έπλενα με τριμμένο πράσινο σαπούνι, στους 60, που λένε πως είναι αρκετό. Είχα πάρα πολλές, για να γεμίζω το πλυντήριο, γιατί η οικολογικοσύνη της πλύσης με προβλημάτιζε και μένα.
Στα θετικά ήτανε το ότι στέγνωναν γρήγορα, μετά όμως έπρεπε να κάτσω και να τις διπλώσω. Από πάνω χρειάζονταν ένα κάλυμα, αυτά που είχα εγώ ήταν από μάλλινη τσόχα, έμοιαζαν με κλασσικές πάνες στο σχήμα.

Ήταν ζόρικο, ενίοτε αηδιαστικό, κουραστικό και άβολο, ναι, αλλά τα πλεονεκτήματα πολλά.

Για μεγάλες βόλτες και ταξίδια είχαμε συνηθισμένες. Όχι βιοδιασπώμενες, γιατί δε βρίσκονταν εύκολα τότε πριν 10 χρόνια (έχει προχωρήσει η εξέλιξη).
Και φυσικά, όσο και όταν οι συνθήκες το επέτρεπαν, την άφηνα χωρίς καθόλου πάνα..

Πάντως, ύπ' όψιν ότι το βαμβάκι είναι από τις χειρότερες καλλιέργειες από άποψη κατανάλωσης νερού, φυτοφαρμάκων κλπ, χώρια όσα χημικά χρειάζεται για την ύφανση, λεύκανση κλπ. Οπότε για άριστα ΠΡΑΣΙΔΙΑ (ΠΡΑΣΙνα ΔΙΑπιστευτήρια) καλό είναι να προτιμάμε οικολογικά καλλιεργημένο βαμβάκι, μη λευκασμένο, κατά προτίμηση και άβαφο ή - παλιά σεντόνια.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 07 Αύγ 2011, 16:02

Oταν γενήθηκα (ανατολικο μπλοκ) η πάνες ηταν είδος πολυτελιας.
οι αλλοι καναν αυτοσχέδιες μαλακιες απο t-shirt τις οποιες μετα τις ξεπλένανε κλπ.
Αντι λοιπόν να παμε μπροστά φτιάχνουμε πάνες που ξεπλένονται;
μωρε μπράβο εξέλιξη
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Πάνες, μιας ή πολλαπλής χρήσης;

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 22 Αύγ 2011, 16:35

Το να μεγαλώσουμε κι άλλο το τερατώδες βουνό από πεταμένες πάνες που δεν ξεπλένονται είναι η πεμπτουσία της εξέλιξης, κατά τη γνώμη σου;
Just close your eyes and smell the seagulls
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”