Δεν πάει άλλο!

Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Σάβ 13 Δεκ 2008, 21:47

Λοιπόν εδώ και μια βδομάδα σχεδόν όπως όλοι ξέρουμε, γίνονται πορείες και επεισοδια κυρίως με αφορμή το θάνατο ενός 15χρονου από αστυνομικό (αν και πιστεύω πως ήταν η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι) το θάνατο ενός 15χρονου απο΄αστυνομικό.
Αυτό που παρατήρησα είναι πως όλοι νομίζουν πως οι νέοι που βγήκαν στους δρόμους υποκινούνται από κόμματα ή άλλους οργανισμούς και δεν ενδιαφέρεται κανείς να ακούσει τους νέους που βγαίνουν μπροστά στα ματ χωρίς κουκούλες, διότι πραγματικά δεν μασάνε και θέλουν ένα καλύτερο αύριο..
Προσωπικά βρέθηκα σε πολλές συζητήσεις και πορείες στα Χανιά. Βασικά μόνο μία έχασα κι αυτό πο παρατήρησα είναι πως τα κόμματα προσπαθούν να μπουν και δεν τους αφήνουν. Ακουσα 15μελή να λένε σας έχουμε γραμμένους στα @@ μας... αυτό το κάνουμε για μας και να πάτε να γ... αν με πιάνετε
το θέμα είναι πως για ότι κάνουν οι μικρότεροι, περνάει στους μεγαλύτερους και στην κυβέρνηση σαν κάτει που έχει υποκινήσει κάποιος εχθρός τους;


Και επίσης θέλω να ρωτήσω γιατί δεν μας ακούνε! Γιατί ό,τι κάνουμε το κατακρίνουν; άκουσα πολλά στο βενζινάδικο που δουλεύω όπως και ότι φταίει η ελευθερία που δοθηκε στους μαθητές και διάφορα άλλα... γιατί να μη βγούμε να παραπονεθούμε;
εγώ προσωπικά πάω μπροστά και παλεύω γι'αυτό που πιστεύω! αυτό δεν σημαίνει όπως λένε πολλοί πως θέλουμε να πέσει η κυβέρνηση. Πολλοί από μας στα Χανιά δεν θέλουμε και δεν μας ενδιαφέρει αν κυβερνάει η ΝΔ ή το ΠΑΣΟΚ. Αυτό που πραγματικά ζητάμε είνα η τωρινή κυβέρνηση να κάνει κάτι καλύτερο από ό,τι έκαναν οι προηγούμενες. Και η αντιμετώπιση;
αντί να βγουν να μιλήσουν με μας πριν καν αρχίσουν τα επεισόδια με τις φωτιές κλπ, έριχναν τις ζημιές σε μαθητές και σε παιδιά γυμνασίου που βγήκαν να παραπονεθούν μαζικά. Τέλος θέλω να πω πως χαίρομαι που μας βοήθησαν και οι Ελληνες του εξωτερικού και τώρα αναπτύσσεται ένα πανευρωπαϊκό κίνημα κατά του συστήματος!


Αυτά από μένα. Όποιος θέλει μπορεί να διαφωνήσει μαζί μου ή να γράψει τη γνώμη του, πάντως να ξέρετε πως η νεολαία θα ενεργεί και ειδικά τα Ελληνάκια. Δεν θα μας κοιμίσετε ποτέ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Κυρ 14 Δεκ 2008, 01:57, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: μετατροπή σε ελληνική γραφή
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Den paei allo

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 13 Δεκ 2008, 22:58

Συννεφούλη μου, είχες καιρό να έρθεις να μας μιλήσεις εδώ, και τώρα που ήρθες, δικαιώθηκα όταν έλεγα πως μας έχεις λείψει! :ups:

Θέλω να είσαι βέβαιος πως υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ 100%

Είναι αλήθεια ότι όλα τα κομματόσκυλα πάνε να παραποιήσουν και να στρεβλώσουν τον οργισμένο και αυθόρμητο ξεσηκωμό σας, βρίσκοντας τώρα την ευκαιρία να κάνουν ιδεολογικό προσηλυτισμό (πολύ χειρότερο απ'τον θρησκευτικό). Και είναι επίσης αλήθεια πως άλλα λαμόγια, πάνε να διαλύσουν και δίκαιο κίνημά σας, αμαυρώνοντάς το με επεισόδια βίας και καταστροφών, παρασύροντας ίσως και κάποια από τα αγνά παιδιά που είναι πολύ οργισμένα.

Τα Ελληνάκια δίνουν ένα καλό εφαλτήριο και παράδειγμα σε πολλούς λαούς της Ευρώπης.
Μην αφήσεις κανέναν να σε πείσει ότι δεν είναι σωστά αυτά που ζητάτε ή ότι δεν είναι δίκαιος ο ξεσηκωμός σας! ΕΙΝΑΙ! Μην αφήσετε κανέναν να πτοήσει το πνεύμα και την ψυχή αυτού του κινήματος. Γιατί η ψυχή είστε εσείς!

Aσφυκτιάτε σ'έναν κόσμο σκληρό, αυτιστικό, που δεν ξέρει πια να δίνει, παρά μόνο να παίρνει... Που σας φυλακίζει μέσα σε θέσφατα σαθρά και στεγανοποιημένα στερεότυπα ΨΕΥΔΟαξιών, και απομυζά απ'τις νεότερες γενιές το πάθος, τη χαρά της ζωής, τη δημιουργικότητα και τη θετική παραγωγική δράση, με στόχο να φτιαχτεί μια νεότερη βιολογικά στρατειά από πειθήνια ρομποτάκια που θα εξυπηρετούν τα συμφέροντα των σκοτεινών κέντρων εξουσίας. Η γενιά του πολυτεχνείου ξεπουλήθηκε σ'αυτά, εσείς παλεύετε ν'αντισταθείτε και μπράβο σας γι'αυτό. Είτε το έχετε επεξεργαστεί λογικά, είτε το νιώθετε ενστικτώδικα, σίγουρα ξέρετε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτειακών ταγών μας, δεν είναι πλέον παρά εντεταλμένα και εκτελεστικά εόργανα αυτών των σκοτεινών εντολοδόχων. Κυβερνήτες σε προτεκτοράτα. Όχι αυτόνομοι και εθνοκεντρικοί ηγέτες κρατών που τάχθηκαν να υπηρετήσουν το λαό και τα συμφέροντα του τόπου. Έχοντας ξεπουλήσει ιδανικά και την έννοια της πατρίδας και της ανθρωπιάς σε εκείνους, έπαψαν να υπηρετούν και να πασχίζουν να βελτιώσουν τις συνθήκες για το σύνολο, ξέχασαν τι θα πει κοινωνική πρόνοια και πολιτική, και φυσικό επόμενο είναι να κοιτάνε μόνο τα συμφέροντά τους και αυτά της δικής τους κάστας-κλίκας.

Ωρίμασε προφανώς η στιγμή που νιώθοντάς τα όλα αυτά, ξεσπάσατε σε μια οργή που σιγόβραζε στα στήθη πολλών από καιρό...

Εγώ είμαι απ'αυτές τις παλιότερης γενιάς που δε θα σας πω καθήστε στ'αυγά σας και "συμμορφωθείτε". Ακολουθώ και συμμερίζομαι το ξέσπασμά σας. Θα σας πω λοιπόν να πολεμάτε για το δικαίωμά σας να οραματίζεστε και να πραγματοποιήσετε τους στόχους σας! Θα σας πω να μην αφήσετε κανέναν κερατά να κατακρεουργησει τα όνειρά σας και να στεγνώσει την ψυχή σας.
πάντως να ξέρετε πως η νεολαία θα ενεργεί και ειδικά τα Ελληνάκια. Δεν θα μας κοιμίσετε ποτέ!
Θα σας πω με λίγα λόγια και απλά, πως ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ! :urock: :hug:


Αφιερωμένο σ'όλους σας!
Δικό σας!




:rose: :rose:



ΥΓ. 1. Αυτό το τόπικ θα ανέβει εκτάκτως στα ΙΔΕΟγραφα γιατί ανοίχτηκε είναι γραμμένο από παιδί που παλεύει για τα όνειρά του, και γιατί ΑΞΙΖΕΙ!

ΥΓ.2 Διέγραψα εντελώς την ηλιθιότητα που έγραψε ο θειάφης σε ένα τέτοιο θέμα που αν κάποιος ΔΕ ΝΙΩΘΕΙ, ΔΕ ΣΥΜΠΑΣΧΕΙ, θα όφειλε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να το σεβαστεί! :thumbsdown: Με τον ίδιο τρόπο θα διαγράφονται ή θα διασπώνται όσες καταθέσεις είναι ανάρμοστες και δυσεβείς σ'αυτό το τόπικ!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ιπτάμενος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2007, 15:11
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Ιπτάμενος » Κυρ 14 Δεκ 2008, 05:00

Είστε μικρά παιδιά ακόμα και δε μπορείτε να καταλάβετε ολη την πραγματικότητα. Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο. Συνήθως δε ξερετε τι ειναι καλυτερο για εσας, για αυτο δε σας ακούνε. Μη το περνετε κατάκαρδα.Στην προκειμένη περίπτωση σας εκμεταλεύεται το συριζα και οι εντολοδότες του απο το γκαντ μπλέσντ αμέρικα.
Μη σας κανει εντυπωση. Θα καταλάβετε σε 20 χρονια απο σημερα.
Up there. With the best of the best
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 14 Δεκ 2008, 05:30

Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο.
Για δώσε ένα παράδειγμα ως προς το τι ακριβώς αγνοούν Γιώργο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι καταλαβαίνουν το μεγαλύτερο και σίγουρα την ουσία, την οποία αγνοούν οι μεγαλύτεροι που έχουν παρωπιδιστεί και κοιτούν προς μια κατεύθυνση μόνο- κυρίως την ιδεολογικο-κομματική και άρα εντάσσονται στο σύστημα το οποίο υποτίθεται πως πολεμούν...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Κυρ 14 Δεκ 2008, 10:51

Είστε μικρά παιδιά ακόμα και δε μπορείτε να καταλάβετε ολη την πραγματικότητα. Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο. Συνήθως δε ξερετε τι ειναι καλυτερο για εσας, για αυτο δε σας ακούνε. Μη το περνετε κατάκαρδα.Στην προκειμένη περίπτωση σας εκμεταλεύεται το συριζα και οι εντολοδότες του απο το γκαντ μπλέσντ αμέρικα.
Μη σας κανει εντυπωση. Θα καταλάβετε σε 20 χρονια απο σημερα.


Βασικά χαίρομαι που οι αμερικανοί έχουν τόση ευαισθησία που, για ένα παιδί, μπορούν να κάψουν όλη τη χώρα.
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
Ιπτάμενος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2007, 15:11
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Ιπτάμενος » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:01

ΑρΕλα έγραψε:
Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο.
Για δώσε ένα παράδειγμα ως προς το τι ακριβώς αγνοούν Γιώργο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι καταλαβαίνουν το μεγαλύτερο και σίγουρα την ουσία, την οποία αγνοούν οι μεγαλύτεροι που έχουν παρωπιδιστεί και κοιτούν προς μια κατεύθυνση μόνο- κυρίως την ιδεολογικο-κομματική και άρα εντάσσονται στο σύστημα το οποίο υποτίθεται πως πολεμούν...
Αγνοούν οτι την οργή τους για το φονικό που έγινε την εκμεταλεύονται αλλοι.
Οι αριστεροι το παρουσιάζουν σαν το νεο Μάη του 68, οι αναρχικοι βρήκαν ευκαιρία, απολύτως αδικαιολόγητα, να κανουν το δικό τους πράμα, καψιμο σπασιμο κτλ., το συριζα το υποκινεί με στρατολόγους σαν γενική εξέγερση κατα του πρωθυπουργού και της νέας δημοκρατίας απο τη νεολαία και ποτίζει τα παιδάκια 12-18 χρονών με μίσος εναντίον της αστυνομίας και καθε τι εθνικού. Κατσε σου λέει να πιασουμε τη νεα γενια. Φυσικά ολα αυτα δεν ειναι τυχαία, ερχονται απο το ιδρυμα ανοιχτης κοινωνίας του Σόρος και απο το κεφάλι του ειδικότερα.
Ολα αυτα τα παιδάκια οταν μεγαλώσουν θα εχουν μίσος για την αστυνομία, θα ειναι ιδεολογικα στο μονοπάτι αριστερισμός/αντικρατισμός/αναρχισμός. Αυτο το λέω παιδομάζωμα. Χρησιμοποίησαν τα παιδάκια για τους πολιτικούς τους σκοπούς. Τους έμαθαν να πετάνε πέτρες, να κλωτσάνε καδους, να σπάνε, να καίνε και τους εμαθαν οτι αυτο ειναι πολυ καλο. Πολυ καλο. Και τα εμαθαν να μισουν. Τους φουντωσαν μισος. Κατηγορούσαν εμας τους εθνικιστες οτι εχουμε μισος και σπέρνουμε το μίσος, και κοιτάχτε τι εκαναν αυτοι. Ειναι ψεύτες, εχουν μίσος, δεν εχουν καμια ηθικη αρχη και το μονο που τους νοιάζει ειναι η εξουσία. Και παιζουν πολυ βρώμικα. Ειναι πολυ επικίνδυνο να μαθαίνεις τα 12 χρονα να μισουν. Θυμίζει χιτλερική νεολαία. Και βάαααααλε.
Δε ξερω αν εγινε τυχαία και το φινοκό. Πολυ μελετημένο μου φαινεται και πολυ γρηγορη αντίδραση των αναρχικών. Ειχαν μισθώσει και λεωφορεία για να πανε σε ολη την Ελλάδα να τα σπάσουν. Ολος ο τρόπος που κινήθηκαν φανερώνει στρατιωτική σχεδον οργάνωση. Ειναι πασιφανές νομίζω οτι αυτα ειναι ξεχωριστα θεματα. Δε δικαιολογει ενας φονος τετοιες αντιδράσεις ουτε απο τα παιδια που τα καθοδηγούν οι ινστρούχτορες του συριζα του σορος, ουτε απο τους αναρχικους να σπασουν την Αθήνα. Το πήραν χαμπάρι και οι ξενοι, δε γινονται αυτα. Πολυ χοντροκομένη προβοκάτσια εκαναν.
Οταν σκοτώθηκαν 4-5 στρατιώτες σε φυλάκιο στον Εβρο πριν λιγα χρόνια, εγινε καμια αντίδραση?
Οταν σκοτώθηκε ο σμηναγός Ηλιάκης το Μάιο του 2006 στην Κάρπαθο βγήκε κανείς να κανει καμια διαμαρτυρία στην τουρκική πρεσβεία και να τους πει δολοφόνους? ΟΟοοοοοχι. Γιατι ο καθενας εχει τις ευαισθησιες του, και οι ανθέλληνες τις δικες τους.
Up there. With the best of the best
Άβαταρ μέλους
Ιπτάμενος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2007, 15:11
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Ιπτάμενος » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:03

Fountikos_Xasistas έγραψε:
Είστε μικρά παιδιά ακόμα και δε μπορείτε να καταλάβετε ολη την πραγματικότητα. Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο. Συνήθως δε ξερετε τι ειναι καλυτερο για εσας, για αυτο δε σας ακούνε. Μη το περνετε κατάκαρδα.Στην προκειμένη περίπτωση σας εκμεταλεύεται το συριζα και οι εντολοδότες του απο το γκαντ μπλέσντ αμέρικα.
Μη σας κανει εντυπωση. Θα καταλάβετε σε 20 χρονια απο σημερα.


Βασικά χαίρομαι που οι αμερικανοί έχουν τόση ευαισθησία που, για ένα παιδί, μπορούν να κάψουν όλη τη χώρα.
Εξαρτάται τι παιδι. Δεν ειναι ολες οι ζωές ιδιες βλέπεις. Εναας σμηναγός αξιζει λιγοτερο απο ενα παλικαρακι. 4 στρατιώτες αξίζουν λιγοτερο απο ενα παλικαρακι. Τα σταυρώσατε αυτο το παιδάκι για τους βρωμερους σκοπούς σας. Το λερώσατε πολυ.
Αν καίγανε το δικο σου σπίτι οι φιλοι σου οι πρακτορες του σορου, να μου ελεγες ποσο θα χαιρόσουνα μετα.
Up there. With the best of the best
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:04

Ιπτάμενος έγραψε:Είστε μικρά παιδιά ακόμα και δε μπορείτε να καταλάβετε ολη την πραγματικότητα. Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο. Συνήθως δε ξερετε τι ειναι καλυτερο για εσας, για αυτο δε σας ακούνε. Μη το περνετε κατάκαρδα.Στην προκειμένη περίπτωση σας εκμεταλεύεται το συριζα και οι εντολοδότες του απο το γκαντ μπλέσντ αμέρικα.
Μη σας κανει εντυπωση. Θα καταλάβετε σε 20 χρονια απο σημερα.
Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρολο διότι πολλές φορες η ζωή σε αναγκάζει να ωρίμασης πιο γρήγορα λόγο δύσκολων συνθηκών ktlp επίσης επειδή ένα κόμμα προσπαθώντας να αναδειχτεί χρησιμοποιεί τα αιτήματα μας σαν δικά του δεν σημαίνει πως μα υποκινεί... προσωπικά διότι έχω μπει βαθιά στο θέμα μπορώ να σου πω πως τα περισσότερα κομματόσκυλα τα απομακρύνουμε


P.S1)Το να μας κρίνεις από την ηλικία μας είναι μεγάλο λάθος και αν πιστεύεις πως είμαστε πολύ μικροί για να μπορέσουμε να κρίνουμε και διανοητικά κατώτεροι για να καταλάβουμε
θα ήθελα να σου ζήτησω ένα απλό πράγμα! ασε μας να χτίσουμε τον κόσμο που θα ζήσουμε στο μέλλον με δικά μας λάθη και όχι με τις καταστροφές που προκάλεσε η γενιά σας

και επίσης αφήστε μας να κάνουμε τα όνειρα πραγματικότητα! η μήπως δεν καταστρέψατε πολλά από αυτά ακόμα και θέλετε να ανακατευτείτε "κιαλο"?

δεν έχω τίποτε προσωπικό με κανένα δεν "θελω να" τσακωθώ με κανέναν :)
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:11

Ιπτάμενος έγραψε:
ΑρΕλα έγραψε:
Καταλαβαίνετε μονο ενα μικρο κομματάκι και αγνοείτε το μεγαλύτερο.
Για δώσε ένα παράδειγμα ως προς το τι ακριβώς αγνοούν Γιώργο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι καταλαβαίνουν το μεγαλύτερο και σίγουρα την ουσία, την οποία αγνοούν οι μεγαλύτεροι που έχουν παρωπιδιστεί και κοιτούν προς μια κατεύθυνση μόνο- κυρίως την ιδεολογικο-κομματική και άρα εντάσσονται στο σύστημα το οποίο υποτίθεται πως πολεμούν...
Αγνοούν οτι την οργή τους για το φονικό που έγινε την εκμεταλεύονται αλλοι.
Οι αριστεροι το παρουσιάζουν σαν το νεο Μάη του 68, οι αναρχικοι βρήκαν ευκαιρία, απολύτως αδικαιολόγητα, να κανουν το δικό τους πράμα, καψιμο σπασιμο κτλ., το συριζα το υποκινεί με στρατολόγους σαν γενική εξέγερση κατα του πρωθυπουργού και της νέας δημοκρατίας απο τη νεολαία και ποτίζει τα παιδάκια 12-18 χρονών με μίσος εναντίον της αστυνομίας και καθε τι εθνικού. Κατσε σου λέει να πιασουμε τη νεα γενια. Φυσικά ολα αυτα δεν ειναι τυχαία, ερχονται απο το ιδρυμα ανοιχτης κοινωνίας του Σόρος και απο το κεφάλι του ειδικότερα.
Ολα αυτα τα παιδάκια οταν μεγαλώσουν θα εχουν μίσος για την αστυνομία, θα ειναι ιδεολογικα στο μονοπάτι αριστερισμός/αντικρατισμός/αναρχισμός. Αυτο το λέω παιδομάζωμα. Χρησιμοποίησαν τα παιδάκια για τους πολιτικούς τους σκοπούς. Τους έμαθαν να πετάνε πέτρες, να κλωτσάνε καδους, να σπάνε, να καίνε και τους εμαθαν οτι αυτο ειναι πολυ καλο. Πολυ καλο. Και τα εμαθαν να μισουν. Τους φουντωσαν μισος. Κατηγορούσαν εμας τους εθνικιστες οτι εχουμε μισος και σπέρνουμε το μίσος, και κοιτάχτε τι εκαναν αυτοι. Ειναι ψεύτες, εχουν μίσος, δεν εχουν καμια ηθικη αρχη και το μονο που τους νοιάζει ειναι η εξουσία. Και παιζουν πολυ βρώμικα. Ειναι πολυ επικίνδυνο να μαθαίνεις τα 12 χρονα να μισουν. Θυμίζει χιτλερική νεολαία. Και βάαααααλε.
Δε ξερω αν εγινε τυχαία και το φινοκό. Πολυ μελετημένο μου φαινεται και πολυ γρηγορη αντίδραση των αναρχικών. Ειχαν μισθώσει και λεωφορεία για να πανε σε ολη την Ελλάδα να τα σπάσουν. Ολος ο τρόπος που κινήθηκαν φανερώνει στρατιωτική σχεδον οργάνωση. Ειναι πασιφανές νομίζω οτι αυτα ειναι ξεχωριστα θεματα. Δε δικαιολογει ενας φονος τετοιες αντιδράσεις ουτε απο τα παιδια που τα καθοδηγούν οι ινστρούχτορες του συριζα του σορος, ουτε απο τους αναρχικους να σπασουν την Αθήνα. Το πήραν χαμπάρι και οι ξενοι, δε γινονται αυτα. Πολυ χοντροκομένη προβοκάτσια εκαναν.
Οταν σκοτώθηκαν 4-5 στρατιώτες σε φυλάκιο στον Εβρο πριν λιγα χρόνια, εγινε καμια αντίδραση?
Οταν σκοτώθηκε ο σμηναγός Ηλιάκης το Μάιο του 2006 στην Κάρπαθο βγήκε κανείς να κανει καμια διαμαρτυρία στην τουρκική πρεσβεία και να τους πει δολοφόνους? ΟΟοοοοοχι. Γιατι ο καθενας εχει τις ευαισθησιες του, και οι ανθέλληνες τις δικες τους.
πιστεύω πως πρέπει να κατέβεις και να μιλήσεις/"ανακατατευτις" με τα παιδιά αυτά που λες πως τα υποκινούν ίσος έτσι βγάλεις τις παρωπίδες που σου έχει φορέσει ο εθνικισμός και dis πως πέρα από τα αγριόχορτα υπάρχει και σιτάρι (μεταφορικά ....)
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
Ιπτάμενος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2007, 15:11
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Ιπτάμενος » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:34


πιστεύω πως πρέπει να κατέβεις και να μιλήσεις/"ανακατατευτις" με τα παιδιά αυτά που λες πως τα υποκινούν ίσος έτσι βγάλεις τις παρωπίδες που σου έχει φορέσει ο εθνικισμός και dis πως πέρα από τα αγριόχορτα υπάρχει και σιτάρι (μεταφορικά ....)
Καμία παροπίδα δε μου εχει φορέσει ο εθνικισμός. Το ξερω οτι υπάρχει και σιτάρι εκτος απο αγριοχορτα. Μονο που το σιτάρι δε κανει κακο, τα αγριοχορτα κανουν κακο, αυτα με ανησυχουν, αυτα εχουν σημασια.
Up there. With the best of the best
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:42

Συννεφούλη, δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά το αρχικό σου άρθρο που άνοιξε αυτό το τόπικ έχει ανέβει ψηλά στα ΙΔΕΟγραφα, κι αν κλικάρεις σ'αυτή την εικόνα εδώ

Εικόνα

ή στον τίτλο που σέρνεται με crawler, θα το δεις να εμφανίζεται!

Cloud έγραψε:
P.S1)Το να μας κρίνεις από την ηλικία μας είναι μεγάλο λάθος και αν πιστεύεις πως είμαστε πολύ μικροί για να μπορέσουμε να κρίνουμε και διανοητικά κατώτεροι για να καταλάβουμε
θα ήθελα να σου ζήτησω ένα απλό πράγμα! ασε μας να χτίσουμε τον κόσμο που θα ζήσουμε στο μέλλον με δικά μας λάθη και όχι με τις καταστροφές που προκάλεσε η γενιά σας

και επίσης αφήστε μας να κάνουμε τα όνειρα πραγματικότητα! η μήπως δεν καταστρέψατε πολλά από αυτά ακόμα και θέλετε να ανακατευτείτε "κιαλο"?

δεν έχω τίποτε προσωπικό με κανένα δεν "θελω να" τσακωθώ με κανέναν :)

Μαζί σου εγώ! :urock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Ιπτάμενος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Παρ 14 Δεκ 2007, 15:11
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Ιπτάμενος » Κυρ 14 Δεκ 2008, 16:03

Το να σας κρίνω απο την ηλικία δεν ειναι καθόλου λάθος. Ειστε πολυ μικροι και δε ξερετε τι θελετε ακομα. Σας εκμεταλεύονται. Ειστε αθώα παιδιά ακόμα.
Δευτερον η δικη μου γενια ειναι η γενια των 24-30, ενα βήμα μολις μπροστα απο σας, προχτες ημασταν στο λύκειο. Δεν εχουμε κανει καταστροφές η γενιά μου. Κι οταν βγαιναμε εξω πριν 10 χρονια να διαδηλώσουμε για το εκπαιδευτικό, τη Μακεδονία και τα Ιμια, δε καναμε ζημιές. Ουτε αποφασίσαμε ποτε για τις τύχες της χώρας, ακόμα.
Αν θες εξηγησε μου απλα, για ποιο λόγο βγήκατε στο δρόμο? Τι θέλετε?
Up there. With the best of the best
Άβαταρ μέλους
GiaNt

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από GiaNt » Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:21

Ο δολοφόνος των κινημάτων...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GiaNt

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από GiaNt » Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:24

Το μεγάλο λάθος του κινήματος ήταν πως δεν κατέλαβε απο την πρώτη στιγμή τους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς.. Όπως είχε γίνει στην Οαχάκα... Άφησε τον κάθε καθωσπρεπιστή να αραδιάζει κάθε λογής μπαρούφα..

Καμία κοινωνιολογική προσέγγιση... Καμία ανάδειξη της πραγματικότητας...
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:26

Αγνοούν οτι την οργή τους για το φονικό που έγινε την εκμεταλεύονται αλλοι.
Οι αριστεροι το παρουσιάζουν σαν το νεο Μάη του 68, οι αναρχικοι βρήκαν ευκαιρία, απολύτως αδικαιολόγητα, να κανουν το δικό τους πράμα, καψιμο σπασιμο κτλ., το συριζα το υποκινεί με στρατολόγους σαν γενική εξέγερση κατα του πρωθυπουργού και της νέας δημοκρατίας απο τη νεολαία και ποτίζει τα παιδάκια 12-18 χρονών με μίσος εναντίον της αστυνομίας και καθε τι εθνικού. Κατσε σου λέει να πιασουμε τη νεα γενια. Φυσικά ολα αυτα δεν ειναι τυχαία, ερχονται απο το ιδρυμα ανοιχτης κοινωνίας του Σόρος και απο το κεφάλι του ειδικότερα.
Ολα αυτα τα παιδάκια οταν μεγαλώσουν θα εχουν μίσος για την αστυνομία, θα ειναι ιδεολογικα στο μονοπάτι αριστερισμός/αντικρατισμός/αναρχισμός. Αυτο το λέω παιδομάζωμα. Χρησιμοποίησαν τα παιδάκια για τους πολιτικούς τους σκοπούς. Τους έμαθαν να πετάνε πέτρες, να κλωτσάνε καδους, να σπάνε, να καίνε και τους εμαθαν οτι αυτο ειναι πολυ καλο. Πολυ καλο. Και τα εμαθαν να μισουν. Τους φουντωσαν μισος. Κατηγορούσαν εμας τους εθνικιστες οτι εχουμε μισος και σπέρνουμε το μίσος, και κοιτάχτε τι εκαναν αυτοι. Ειναι ψεύτες, εχουν μίσος, δεν εχουν καμια ηθικη αρχη και το μονο που τους νοιάζει ειναι η εξουσία. Και παιζουν πολυ βρώμικα. Ειναι πολυ επικίνδυνο να μαθαίνεις τα 12 χρονα να μισουν. Θυμίζει χιτλερική νεολαία. Και βάαααααλε.
Δε ξερω αν εγινε τυχαία και το φινοκό. Πολυ μελετημένο μου φαινεται και πολυ γρηγορη αντίδραση των αναρχικών. Ειχαν μισθώσει και λεωφορεία για να πανε σε ολη την Ελλάδα να τα σπάσουν. Ολος ο τρόπος που κινήθηκαν φανερώνει στρατιωτική σχεδον οργάνωση. Ειναι πασιφανές νομίζω οτι αυτα ειναι ξεχωριστα θεματα. Δε δικαιολογει ενας φονος τετοιες αντιδράσεις ουτε απο τα παιδια που τα καθοδηγούν οι ινστρούχτορες του συριζα του σορος, ουτε απο τους αναρχικους να σπασουν την Αθήνα. Το πήραν χαμπάρι και οι ξενοι, δε γινονται αυτα. Πολυ χοντροκομένη προβοκάτσια εκαναν.
Οταν σκοτώθηκαν 4-5 στρατιώτες σε φυλάκιο στον Εβρο πριν λιγα χρόνια, εγινε καμια αντίδραση?
Οταν σκοτώθηκε ο σμηναγός Ηλιάκης το Μάιο του 2006 στην Κάρπαθο βγήκε κανείς να κανει καμια διαμαρτυρία στην τουρκική πρεσβεία και να τους πει δολοφόνους? ΟΟοοοοοχι. Γιατι ο καθενας εχει τις ευαισθησιες του, και οι ανθέλληνες τις δικες τους.
Δηλαδη ολοι φταινε εκτος απο τη κυβερνηση;
ολοι εχουν τα συμφεροντα τους δεν διαφωνω. και το συριζα το ιδιο.
αλλα μην βγαζουμε την κυβερνηση απ εξω.
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Κυρ 14 Δεκ 2008, 20:30

Ιπτάμενος έγραψε:Το να σας κρίνω απο την ηλικία δεν ειναι καθόλου λάθος. Ειστε πολυ μικροι και δε ξερετε τι θελετε ακομα. Σας εκμεταλεύονται. Ειστε αθώα παιδιά ακόμα.
Δευτερον η δικη μου γενια ειναι η γενια των 24-30, ενα βήμα μολις μπροστα απο σας, προχτες ημασταν στο λύκειο. Δεν εχουμε κανει καταστροφές η γενιά μου. Κι οταν βγαιναμε εξω πριν 10 χρονια να διαδηλώσουμε για το εκπαιδευτικό, τη Μακεδονία και τα Ιμια, δε καναμε ζημιές. Ουτε αποφασίσαμε ποτε για τις τύχες της χώρας, ακόμα.
Αν θες εξηγησε μου απλα, για ποιο λόγο βγήκατε στο δρόμο? Τι θέλετε?

δεν ξέρω πως να σε χαρακτηρίσω που λες πως όλες οι ζωές δεν είναι ίδιες...... αλλα θα σου ένα πράγμα πέρα από το αξίωμα και τις διαφορες που έχουμε είμαστε όλοι άνθρωποι και αυτό μας κάνει ΊΣΟΥΣ!
Εξαρτάται τι παιδι. Δεν ειναι ολες οι ζωές ιδιες βλέπεις. Εναας σμηναγός αξιζει λιγοτερο απο ενα παλικαρακι. 4 στρατιώτες αξίζουν λιγοτερο απο ενα παλικαρακι. Τα σταυρώσατε αυτο το παιδάκι για τους βρωμερους σκοπούς σας. Το λερώσατε πολυ.
Αν καίγανε το δικο σου σπίτι οι φιλοι σου οι πρακτορες του σορου, να μου ελεγες ποσο θα χαιρόσουνα μετα.
ένα καλύτερο αύριο ίσος?
το ότι κλέβουν και καίνε είναι αντίχτυπο τις χαμηλής παιδείας που έχουν δόση η κυβέρνησις τόσα χρονια
επίσης όταν μου έδειχνε μαγαζί 2 εκατομμυρίων ευρώ καμένα λες αυτός που το είχε να μην το είχε ασφάλιση?
και επίσης αν δείχνανε το παραμικρό ενδιαφέρον σε αυτά που λέμε και μας ακούγανε σοβαρά και όχι για να δείξουν ότι μας ακούνε δεν θα είχαμε φτάσει εδώ
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 15 Δεκ 2008, 01:14

Δηλαδη ολοι φταινε εκτος απο τη κυβερνηση;
ολοι εχουν τα συμφεροντα τους δεν διαφωνω. και το συριζα το ιδιο.
αλλα μην βγαζουμε την κυβερνηση απ εξω.
Να αγιάσει η πένα σου ρε Φώτη!

Βρίζουμε τους μπάτσους,
βρίζουμε τους κουκουλοφόρους
βρίζουμε τους αναρχικούς

για ένα σωρό έκτροπα

Τους "κυρίους" που κινούν τα νήματα και δίνουν στους πρώτους διαταγές που δεν τους παίρνει να παρακούσουν...

σε μεγάλη μερίδα των δεύτερων και των τρίτων , που εντολές τις οποίες ευχαρίστως εκτελούν για να εξυπηρετήσουν το σύστημα μαζί με το διαίρει και βασίλευε που επιδιώκει πάντα η εξουσία για να'χει το πάνω χέρι...

τους αφήνουν ΟΛΟΙ σχεδόν αλώβητους, :banghead: ενώ σ'αυτούς πρέπει να εξαπολύεται πρώτιστα η μήνη και τα πυρά της σφοδρής επίκρισης έως και απαξίας!

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 15 Δεκ 2008, 14:01

Είχα ανοίξει νήμα με θέμα την χειραγώγηση των νέων, αλλά δεν έχω πρόβλημα να το αναπτύξω και εδώ.

Μία ερώτηση μόνον προς τους νεώτερους: Έχετε σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο να σας χρησιμοποιούν κάποιοι επιτήδειοι; Απαραίτητη επισήμανση, προτού απαντήσει κάποιος, το γεγονός ότι δεν αναφέρομαι στη δίκαιη ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΗ της νεολαίας με τα τεκταινόμενα. Ανήκω κι εγώ στη γενιά Χ που μεγάλωσε οραματιζόμενη ν'αλλάξει τον κόσμο, και απ' ότι βλέπω καταλήγει και η ίδια να βρίσκεται στο κλαμπ των ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΩΝ και στο πλευρό των ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩΝ.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Τάλως » Δευ 15 Δεκ 2008, 15:37

Γενικα πολλα απο οσα ειπε ο Ιπταμενος ειναι σωστος!

Cloud ειμαι 27.... βλεπεις οτι ακομα και τωρα τρωγομαι με πολλους εδω μεσα και αλλοι το ιδιο!!

στα 15 τα σκευτομουνα οπως και εσυ.... δεν πανε πολλα χρονια που καταλαβα οτι στα ποιο πολλα που καναμε ηταν απο πισω συμφεροντα.... μεχρι που ακουγα καθηγητες να λενε "αντε δεν θα κανετε καταληψη? εχουμε και ελιες να μαζεψουμε"!!

πηγα 1-2 φορες στο λυκειο σε μαθητικη πορεια .. αηδιασα και δεν ξανα πατισα

για να μην πω για να κοματα...

ΝΑΙ κανετε ωραιο ονειρα αλλα σας λειπει η πειρα και η εμπειρια οπως στους ποιο πολλους αλωστε και σε μενα το ιδιο... δεν θα σου το παιξω αυθεντια απλα να ξερεις οτι εχεις πολλα να δεις ακομα και πολλες αποψεις που θα αλλαξεις....

και το ποιο μεγαλο κακο ειναι οτι μεσα στην αγνοια σας αφηνετε ΟΛΛΑ τα κοματα να σας εκμεταλευθουν!!

δεν ειναι δικο σας το φταιξημο... οι αλητες που σας εκμεταλευονται φταινε....

Και να ξερεις οτι κανεις δεν σας κατηγορει.... μονο αυτα τα φασισταρια με τις κουκουλες που ξερουν μονο νασπανε σπιτια και μαγαζια αλλων . αυτους κατηγορω και αλλοι βεβαια... (τα δικα τους σπιτια/μαγαζια βεβαια ειναι ακεραια και παιρνουν και το μηνιατικο απο καποιο κομα συνηθως της αντιπολιτευσης ).....

:)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Δευ 15 Δεκ 2008, 20:40

δεν μπορώ να σου πω αν έχουν ανάμιχτη κόμματα η όχι σε όλους τις νομος τις ελλάδος διότι δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πάντως αν επικεντρωθώ στα χανιά όπου και μένω μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ότι απόφασις έχουν παρθεί έχουν παρθεί από μαθητές μέσο έννους συμβουλιου που δημιουργήσαμε για να αποφύγουμε τυχόν ανάμιξης κομματων
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Dhmellhn » Δευ 15 Δεκ 2008, 21:55

Μία ακόμη επισήμανση:

Τα κολέγια για τα παιδιά των πλουσίων λειτουργούν κανονικά. Τα σχολεία των φτωχών τελούν υπό κατάληψη. Έτσι αποφάσισε ο αριστερός εργολάβος. Όσο λιγότερα γράμματα μάθουν τα παιδιά των φτωχών, τόσο φθηνότεροι εργάτες θα γίνουν, για τους επαναστάτες της Εκάλης. :cool:
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 18:40
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Hell
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Cloud » Σάβ 20 Δεκ 2008, 01:46

ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΣ έγραψε:Μία ακόμη επισήμανση:

Τα κολέγια για τα παιδιά των πλουσίων λειτουργούν κανονικά. Τα σχολεία των φτωχών τελούν υπό κατάληψη. Έτσι αποφάσισε ο αριστερός εργολάβος. Όσο λιγότερα γράμματα μάθουν τα παιδιά των φτωχών, τόσο φθηνότεροι εργάτες θα γίνουν, για τους επαναστάτες της Εκάλης. :cool:
Isos na exeis dikio file mou alla min xexname pos ta pedia ton ftoxnon einai ayta pu ponane kai zoun mia diskoli kathimerinota i opoia ta othi na bgoun exo kai na diamartirithoun
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 20 Δεκ 2008, 23:13

Ωραια οι μαθητες κανουν λαθος που βγαινουν στους δρομους. τα πλουσιοπαιδα κανουν κανονικα μαθημα.
οι φτωχοι οσο λιγοτερα μαθουν τοσο ποιο χαμηλομισθοι εργατες θα γινουν.
Μα τα πλουσιοπαιδα δεν εχουν και λογο να βγουν στους δρομους.
γιατι να βγουν; να διαμαρτυριθουν που εχουν ολους τους αλλους στα ποδια τους;
Σε κανεναν δεν αρεσει το καπελωμα καθε αντιδρασης απο το συριζα τους αναρχικους και την αριστερα. ουτε σε μενα αρεσει
αλλα εσεις που διαφωνειτε με τον τροπο αντιδρασης των μαθητων τι προτεινετε;
ποια αντιδραση περιμενετε; με ποιον ηρεμο ειρηνικο και προπαντων ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ τροπο να δηλωσουν τη δυσαρεσκεια τους;
Σε κανεναν δεν αρεσει οτι εγινε
αλλα δεν ειδα και κανεναν να προτεινει μια εναλλακτικη αντιδραση.
Προσοχη. μιλαω για μαθητες. μην εκτραπει η κουβεντα σε κουκουλοφορους και δεν συμαζευετε. ειναι δυο διαφορετικα θεματα.
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 21 Δεκ 2008, 01:46

Από τη συνέντευξη του Χρήστου Γιανναρά στον Άρη Πορτοσάλτε του Σκάϊ:

Σήμερα η πλειοψηφία των ανθρώπων αισθάνεται ότι έχει μεταβληθεί σε μειοψηφία
"Θα πρέπει να δούμε με ψυχραιμία τα όσα συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες στην Ελλάδα που δεν είναι τίποτε άλλο παρά η φυσική εξέλιξη, το φυσικό αποτέλεσμα πολύ συγκεκριμένων πρακτικών πολιτικών που εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο όπου είναι ολοφάνερο ότι υπάρχει τεράστιο χάσμα ανάμεσα στην κοινωνία και στο κράτος. Υπάρχει, όμως, και ένα τεράστιο κενό στο κράτος και στην πολιτική. Δηλαδή, είναι φανερό ότι από δεκαετίες τώρα η πολιτική δεν υπηρετεί το κράτος, δεν χρησιμοποιεί το κράτος για να υπηρετήσει την κοινωνία, αλλά συνιστά εντελώς συντεταγμένες οργανωμένες ομάδες συμφερόντων οι οποίες επιδιώκουν την εξουσία για σκοπούς φανερά ιδιοτελείς, γι' αυτό και δεν μπορούν να λυθούν τα κεντρικά προβλήματα του κοινωνικού βίου".

"Η υγεία, η παιδεία, το ασφαλιστικό, η δημόσια τάξη.......... ο εκβιασμός του κοινωνικού συνόλου από το λεγόμενο "κρατικό συνδικαλισμό", ο συνδικαλισμός του δημόσιου τομέα. Αυτά τα πολύ βασικά, τα πελώρια, τα στοιχειώδη προβλήματα η πολιτική επί δεκαετίες και με διαφορετικές κυβερνήσεις δεν μπορεί να τα λύσει. Από εκεί και πέρα τα πράγματα παίρνουν έναν χαρακτήρα ανεξέλεγκτο. Θα πρέπει να σας ομολογήσω ότι αυτό που με πανικοβάλλει στην κυριολεξία δεν είναι τα όσα συμβαίνουν, είναι τα όσα λέγονται".

"Αυτό που γίνεται αυτό τον καιρό στα τηλεοπτικά κανάλια, στον Τύπο και γενικά στον δημόσιο λόγο είναι εφιαλτικό. Τέτοια σύγχυση, τέτοιες παρανοήσεις, τέτοιες διαστροφές της πραγματικότητας, τέτοια τέλεια απουσία αξιολογικών ιεραρχήσεων…. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα, πιθανώς το πιο κραυγαλέο: Το πανό που ανέβηκε στον βράχο της Ακρόπολης έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από τη συνολική καταστροφή της οικονομίας που συνέβη στα αστικά κέντρα με τις πυρπολήσεις των καταστημάτων, διότι δείχνει πλέον ότι είμαστε εθελόδουλοι. Είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε μια κατοχή οποιασδήποτε ιδεολογικής μειονότητας η οποία κατορθώνει να απαντλήθεί με την βία. Θυμίζει μέρες του 1933 στην Γερμανία".

Θα είμαστε έρμαια πλέον δυναμικής μειοψηφίας, η οποία έχει αποδείξει ότι έχει συμπεριφορές Ναζί.
"Υπάρχει συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα και συγκεκριμένη ιδεολογική παράταξη που συμπεριφέρεται στην Ελλάδα σήμερα με νοοτροπία Ναζί, πρέπει να το πούμε έξω από τα δόντια. Πέστε μου ποιος άλλος θα τολμούσε να κρεμάσει αφίσες στο Βράχο της Ακρόπολης, να μπει μέσα στον σταθμό της τηλεόρασης και να βγάλει πανό την ώρα των ειδήσεων; Δεν υπάρχει πια τίποτα, καμία αντίσταση κοινωνική σε αυτά τα φαινόμενα".

"… Η παραποίηση και η αλλοτρίωση της πραγματικότητας τρομάζει. Λέμε (και βάζουμε στο μυαλό των παιδιών) ότι πρόκειται για εξέγερση της νεολαίας, πράγματα που τα παιδιά ούτε υποψιάζονται να τα σκεφτούν… Διαβάζουν άραγε σήμερα τα παιδιά των 15 και 16 χρονών εφημερίδα; Έχουν ιδέα από τη διάλυση του πολιτικού συστήματος, την κατάρρευση του; Έχουν επίγνωση της πραγματικότητας που συντελείται εδώ και μερικά χρόνια στον Ελλαδικό δημόσιο χώρο; Αλλά επιτέλους εάν ήταν εξέγερση - που πραγματικά θα την ευχόμουν με όλη μου την καρδιά-, αυτή η εξέγερση θα πήγαινε πριν από κάθε τι άλλο στα γραφεία των κομμάτων και θα τα θρυμμάτιζε. Θα έμπαινε μέσα στην Βουλή και θα την θρυμμάτιζε, όχι στα μαγαζιά των ανθρώπων οι οποίοι δουλεύουν να βγάλουν το ψωμί τους. Δεν είπε ούτε ένας άνθρωπος ότι πίσω από κάθε τέτοιο μαγαζί υπάρχουν δύο, πέντε, δέκα, σαράντα άνθρωποι βιοπαλαιστές όχι ιδιοκτήτες. Οι εργαζόμενοι, οι υπάλληλοι χάνουν το ψωμί τους και δε μιλάει κανείς. Συνεπώς για ποια εξέγερση μιλάμε; Ας πούμε για περίπατο να κάνουμε το χαβαλέ μας! Γιατί αυτή η ευκολία να σπάσουμε το κάθε τι; Το αυτοκίνητο του φουκαριάρη, του μεροκαματιάρη που το απέκτησε ποιος ξέρει πως, να του το κάψουμε και να θρυμματίσουμε την βιτρίνα και να λεηλατήσουμε το εμπόρευμά του;"

" Λέω το αυτονόητο: Εάν λειτουργούσε κράτος, θα έπρεπε να προστατευτεί η περιουσία των πολιτών και η δημόσια τάξη. Αλλά δεν υπάρχει κράτος. Η ανικανότητα της κυβέρνησης είναι ανατριχιαστική. Αλλά ας μη μιλάμε μόνο για ανικανότητα. Γιατί η ανικανότητα είναι το άλλο μισό της ασυνειδησίας της λεγόμενης αντιπολίτευσης. Όταν μπροστά σε μια τέτοια κοινωνική κατάσταση η αντιπολίτευση δεν κοιτάει τίποτα άλλο, δεν μπορεί να συζητήσει τίποτα άλλο παρά μόνο την επανεκλογή της, ή την άνοδό της στην εξουσία έμμεσα με εκλογικές συνεργασίες. Όταν ακόμα και μέσα σε αυτή την κατάσταση τα μικρά κόμματα προβάλουν ως Αριστερά την πλέον αντικοινωνική και ριζικά αντικοινωνική πολιτική. Εγώ ξέρω- αν δεν έχω παραφρονήσει-, ότι Αριστερά σημαίνει κοινωνιοκεντρικές προτεραιότητες, αντίσταση στην ατομική αυθαιρεσία του κέρδους της ιδιοτέλειας, αντίσταση στην πλεονεξία των οργανωμένων συμφερόντων των συνδικάτων του συμφέροντος".

"Δεν είναι θέμα δεοντολογίας τι πρέπει να κάνει η Αριστερά. Πρέπει να κάνει αυτό που είπε ο κ. Κύρκος. Να πάψει να λέγεται Αριστερά. Δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί αυτό το όνομα. Αριστερά σημαίνει μια ανιδιοτέλεια, ακραία ανιδιοτέλεια που έφερε τους ανθρώπους μέχρι να στηθούν στον τοίχο για τα ιδανικά τους. Αριστερά δεν σημαίνει η προστασία κάθε γκρουπούσκουλου, το οποίο οργανώνεται για να υπερασπίσει τα συμφέροντά του ή για να κάνει επιτέλους το χαβαλέ του ή το κομμάτι του. Αριστερά δεν σημαίνει να χαϊδεύουμε τα αυτιά της βίας. Εδώ πέρα πρόκειται για ένα φαινόμενο για το οποίο δεν φταινε κάποιοι περιθωριακοί, το φαινόμενο αυτό εμπνέεται από τις δηλώσεις των πολιτικών, συγκεκριμένων πολιτικών, συγκεκριμένων κομμάτων και η κοινή γνώμη δεν τα αποδοκιμάζει".

Πόσο χλευάστηκε η κατάργηση της ομοιόμορφης ενδυμασίας
"Σήμερα η πλειοψηφία των ανθρώπων αισθάνεται ότι έχει μεταβληθεί σε μειοψηφία, ότι βρίσκεται υπό κατοχή. Υπάρχουν δυναμικές μειοψηφίες οι οποίες επιβάλλουν την θέλησή τους με το έτσι θέλω. Δεν λειτουργεί πουθενά όρος και αρχή δημοκρατίας, να μπορεί να εκφραστεί ο κόσμος. Βέβαια αυτά είναι το αποτέλεσμα της κατάρρευσης των δυο μεγάλων κομμάτων, δηλαδή ενός πολιτικού αδιεξόδου εμφανέστατου και αν αυτή τη στιγμή η κυβερνητική παράταξη δεν αφυπνιστεί να θέσει θέμα αρχηγού, να δηλώσει την ανικανότητα που επέδειξε μέχρι τώρα η κυβέρνηση και να αναζητήσει εσωτερική της ανασυγκρότηση στον ένα χρόνο που της μένει τότε αυτή η μειονότητα που σήμερα εμφανίζεται σαν στρατός κατοχής θα αποτελέσει την μόνη πρόταση. Εάν καταρρεύσει η σημερινή κυβέρνηση, που έχει ήδη καταρρεύσει, χωρίς δυνατότητα εναλλακτική, εσωτερική μέσα από αυτό το κόμμα που κυβερνά όποιο και αν είναι ας είναι σάπιο, εάν δεν δείξει ικανότητες εσωτερικής ανασυγκρότησης θέτοντας θέμα αρχηγού, τότε το παιχνίδι είναι χαμένο για πολλές δεκαετίες".

"Και τα δύο μεγάλα κόμματα κατέστρεψαν την παιδεία αυτού του τόπου. Σε αυτά που συμβαίνουν σήμερα με τα σχολιαρόπαιδα τα 10χρονα που πετροβολάνε "μπάτσους, γουρούνια δολοφόνους", αυτό είναι η κατάληξη μιας συγκεκριμένης εκπαιδευτικής πολιτικής η οποία ξεκίνησε από πολύ συγκεκριμένα μέτρα δήθεν εκσυγχρονισμού της παιδείας και κατέληξε σε αυτό το μπάχαλο που ζούνε σήμερα τα σχολειά. Το σχολείο έχασε πλέον τον ασκητικό του χαρακτήρα. Έμαθε αυτά τα παιδιά ότι στο σχολειό δεν ετοιμάζεσαι να γίνεις πολίτης, δεν μετέχεις ως άσκηση σε μια κοινότητα όπου εκπαιδεύεσαι να μετάσχεις αύριο κρίσεως και αρχής, αλλά είσαι αυτόνομος πολίτης ήδη, είσαι μαθητικό κίνημα. Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη για το έγκλημα να βιάζεις και να ασελγείς τις ψυχές των παιδιών, διαστρέφοντας τη συνείδησή τους ότι από τα δέκα τους χρόνια είναι συνδικαλισμένα σε κίνημα; Αυτά είναι εγκλήματα κοινωνικά πελώρια, ανατριχιαστικά".

"Να σας θυμίσω πόσο χλευάστηκε η κατάργηση της ομοιόμορφης ενδυμασίας… Και δεν εννοώ βέβαια ούτε κουρέματα, ούτε στολές, ούτε πηλίκια. Εννοώ ένα ίδιο πουλόβερ και ένα ίδιο παντελόνι... Είναι η ισχυρότερη εμφάνιση δημοκρατίας μέσα στα σχολειά. Το κατάργησαν το ΠΑΣΟΚ και άρχισαν αμέσως τα παιδιά να συναγωνίζονται ποιο θα φορέσει το τάδε σινιέ ρούχο και το τάδε σινιέ παπούτσι...".

"...Σήμερα το πλήθος των γονιών, η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών δεν μπορεί να μιλήσει για τα σχολειά. Μιλάνε οι συνδικαλισμένες μειονότητες και επιβάλλουν ετσιθεληκά. Το παιδί να νιώθει ότι το σχολειό είναι αντίπαλος, εχθρός και να κάνει κατάληψη στο σχολειό του, στον χώρο της ζωής του κάθε μέρα. Και αυτό το ίδιο παιδί βγαίνει και κλείνει, αποκλείει τους κεντρικούς δρόμους και εκβιάζει βασανιστικά τους πολίτες για να πετύχει το αίτημά του".

ventetta.blogspot.com
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Δεν πάει άλλο!

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 22 Δεκ 2008, 11:23

Καλά, μείνετε εσείς να ψάχνετε ποιος υποκινεί ποιον.
Καλά κάνουν τα παιδιά και ξεσηκώνονται. Και κάτι που διάβασα και εξοργίστηκα:
Δευτερον η δικη μου γενια ειναι η γενια των 24-30, ενα βήμα μολις μπροστα απο σας, προχτες ημασταν στο λύκειο. Δεν εχουμε κανει καταστροφές η γενιά μου. Κι οταν βγαιναμε εξω πριν 10 χρονια να διαδηλώσουμε για το εκπαιδευτικό, τη Μακεδονία και τα Ιμια, δε καναμε ζημιές. Ουτε αποφασίσαμε ποτε για τις τύχες της χώρας, ακόμα.
Αν θες εξηγησε μου απλα, για ποιο λόγο βγήκατε στο δρόμο? Τι θέλετε?
Ιπτάμενε, μια που ήσουν προχθές στο λύκειο μήπως θυμάσαι τι γινόταν επι αρσένη; Μήπως θυμάσαι πως πήγαινες απο το φροντιστήριο στο σχολείο και αντίστροφα; Μήπως θυμάσαι να γράφεις...πανελλήνιες στα θρησκευτικά; Μήπως θυμάσαι οτι έπρεπε να μάθεις δυο ξένες γλώσσες;
Μήπως θυμάσαι οτι δεν είχατε στην σχολή βιβλία; Μήπως θυμάσαι οτι δεν είχατε καθηγητές; Μήπως θυμάσαι οτι δεν είχατε εργαστήρια; Μήπως θυμάσαι οτι δεν έβρισκες κανέναν να πάρεις πτυχιακή; Μήπως θυμάσαι να στέλνεις 200 μαιλ στον καθηγητη, 3000 τηλέφωνα μπας και σου πει τι να κάνεις με την εργασία και ποτε θα την παρουσιάσεις;
Μήπως σήμερα δεν μπορείς να βρεις δουλειά; Μήπως χωρίς το πτυχίο δεν μπορείς να βρεις μια δουλειά και αν έχεις πτυχίο δεν θέλουν να στο πληρώσουν οπότε κρίνεσαι over-qualified? Μήπως έχεις ξεσκιστεί να μαθαίνεις γλώσσες, υπολογιστές, πτυχία για να καταλήξεις σε μια δουλειά των 700 ευρώ γιατί κανείς δεν σου τα πληρώνει;
Αναρωτιέμαι, σε ποια Ελλάδα ζεις;
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”