Ashwagandha (Ασβαγκάντα)

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Ashwagandha (Ασβαγκάντα)

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 29 Οκτ 2022, 18:28

Εχώ ξεκινήσει την Ashwagandha εδώ και 17 ημέρες (της Solgar) και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει πολύ στην διαχήρηση του στρες.
Γενικά φαίνομαι αρκετά χαλαρός αλλά ειδικά στην δουλεια μπορεί κάποιος λίγο παρατηρητικός να διακρίνει ότι είμαι αρκετά
νευρικός και στρεσαρισμένος. Είδικα τις τελευταίες δύο εβδομάδες έγιναν πολλά πράγματα που αν δεν έπερνα αυτό το "συμπλήρωμα"
δεν ξέρω αν θα ήμουν τόσο ψύχραιμος.

Επιγραματικά κάποια από τα πολλά πράγματα που κάνει η Ασβαγκάντα

- Μειώνει το άγχος (δηλαδή μειώνει τα επιπέδα της κορτιζόλης που είναι ορμόνη του άγχους)
- Βελτιώνει την γονημότητα και την λίμπιντο στους άνδρες
- αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης
- αυξάνει την μυική μάζα και μειώνει το σωματικό λίπος
- μειώνει τη φλεγμονή
- ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα
- βελτιώνει την μνήμη


επιπλέον πράγματα και πιο αναλυτικά εδώ : Ashwagandha: 10 ιδιότητες που δε γνωρίζετε!


Ashwagandha σε Συμπλήρωμα Διατροφής | Βοηθάει στο Στρες; - Θεμιστοκλής Τσίτσος | Φαρμακοποιός


https://youtu.be/eVWB5iZkt5I
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Ashwagandha (Ασβαγκάντα)

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 31 Οκτ 2022, 05:38

Το ήξερα καιρό και έπαιρνα σε σκόνη μαζί με τσάι και είναι ένα πολύ καλό βότανο.
Σχετίζεται με την εναλλακτική ιατρική Αγιουρβέδα και συνδυάζεται με βιταμίνες του συμπλέγματος Β και Μαγνήσιο.
Άλλα συμπληρώματα για το στρες που δρούν μαζί είναι και το αμινοξύ τυροζίνη.
Για αρχή ένας συνδυασμός μαγνησίου ή βιταμίνης Β με το βότανο αυτό είναι ότι καλύτερο και φυσικά με έναν έλεγχο σκέψης.
Όχι δεν είμαι υπερ της θετικής σκέψης αλλά της σκέψης σε κάποια σειρά απαλλαγμένης από πολλά περιττά που προκαλούν πρόσθετο άγχος όπως αναδρομές σε μακρυνό παρελθόν ή απώτερο μέλλον σε βάθος 5ετίας 10ετίας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”