Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Aquila » Σάβ 02 Μάιος 2020, 16:09

Scott Morrison, πρωθυπουργός της Αυστραλίας:
"Download the App,it's our ticket out of lockdown."
Κατεβάστε την εφαρμογή ανίχνευσης, είναι το εισιτήριο σας για την ελευθερία.

If you are not willing to join millions of Aussies in downloading the government’s new coronavirus tracing app, you’re just plain selfish.

Αρκετά εκατομμύρια πολιτών έχουν ήδη συμμορφωθεί κι έχουν κατεβάσει την εφαρμογή στα κινητά τους.
Πολλοί όμως ακόμη αντιστέκονται.
Η κυβέρνηση για να τους πείσει, χρησιμοποιεί παραδείγματα εφαρμογών όπως το Tinder, το Uber, οι Google Maps, το Facebook κτλ όπου εκατομμύρια ανθρωποι παγκοσμίως έχουν δώσει με την θέληση τους τα προσωπικά τους δεδομένα.

Εικόνα

**Και κάπου εδώ επιβεβαιωνονται ορισμένοι "γραφικοί" που έβλεπαν μπροστά, όταν πριν 13 χρόνια φωνάζαμε ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γιγαντώσουμε τον Ζούκενμπεργκ και το παρεάκι του, διότι θα'ρθει η μέρα που όλα αυτά θα χρησιμοποιηθούν εναντίον μας.
Ε, ήρθε λοιπόν αυτή η μέρα. Το κακό όμως είναι ότι τώρα μαζί με τα ξερά, θα καούν και τα χλωρά χόρτα...**
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 02 Μάιος 2020, 16:43

Τραγικό... ούτε εμβόλιο ούτε κινητό τελικά, γιατί αν δω ένα φιλαράκι, η αγκαλιά θα επισείει ποινική δίωξη? Δεν πάμε καλά... η Αυστραλία το ξεφτίλισε... Πρέπει να ευχόμαστε με ένταση να μην γίνει αυτό το αίσχος και εδώ...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
giorgos of spades
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 21:18
Irc ψευδώνυμο: giorgos of spades
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 15 φορές
Έλαβε Likes: 8 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από giorgos of spades » Σάβ 02 Μάιος 2020, 17:54

Πάντα οι αγγλόφωνες χώρες, γνωστές μετά τον β παγκόσμιο πόλεμο ως 5 eyes
(Αυστραλία, Καναδάς, Αγγλία, Νέα Ζηλανδία και ΗΠΑ) ξεκινούν την σκληρότερη μορφή αντιλαϊκών μέτρων και οι υπόλοιπες ακολουθούν σαν....σκυλακια!
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:29

Εταιρίες τεχνολογίας που δεν εμπιστεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ είναι

Google και οι γνωστές "δωρεάν" υπηρεσίες της που κλέβουν όλα τα προσωπικά μας δεδομένα
και τα πουλούν σε τρίτες εταιρίες για στοχευμένη διαφήμηση.. google search,youtube,maps, gmail, android κ.α

Facebook μία από τα ίδια..έχει facebook,messenger, instagram, Whats app κ.α

Microsoft κυρίως λόγω windows skype και excel.
Μία πρόσφατη αγαθοεργία της : Τα Windows 10 τώρα προσφέρουν αξιόπιστη πληροφόρηση για τον κορωνοϊό από το search box

και από εταιρίες κινητών καμία δεν εμπιστεύομαι αλλά κυρίως η ρουφίχτρα δεδομένων είναι η Xiaomi και γι αυτό πουλάει τόσο
φθηνά κινητά με τρελά specs και πολλές φορές κάτω του κόστους. Το έχει δηλώσει ότι στόχος της είναι να αποκτήσει μεγάλη βάση χρηστών
όπου θα παίρνει πολλά δεδομένα και θα κάνει στοχευμένες διαφημήσεις. Από προσωπική εμπειρία κινητό μίας θείας μου (το ίδιο μοντέλο που λέει άρθρο που θα δώσω, το redmi note 8) χρησιμοποιεί σίγουρα μέχρι και το μικρόφωνο για να δει τι σου αρέσει και να σου εμφανίσει διαφημήσεις...οι διαφημίσεις πετάγονται παντού. Τόσα χρόνια εγώ με Samsung (ναι πληρώνεις και την μάρκα, αλλά έχει πολλά υπερ που δεν θα αναλύσω εδώ) τέτοια πράγματα δεν έχω δει...όχι ότι είναι αγία αυτή η εταιρία και δεν κλέβει δεδομένα σου...είχε και αυτή τα σκανδαλάκια της στο παρελθόν με τις smart tv.

τα καμόματα της Xiaomi εδώ : Xiaomi: Φέρεται να συλλέγει περισσότερα δεδομένα χρηστών από ότι πρέπει

Γενικά λίγες εταιρίες εμπιστεύομαι και τις έχω πει τις πιο πολλές στην αρχή του τοπικ.

Θα κάνω μία επανάληψη κάποια στιγμή γι αυτές αλλά θα προσθέσω άλλες λίγες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 03 Μάιος 2020, 02:18

είχα tag από φίλο στο βίντεο με τον Άικ και ιδού...


Εικόνα

κάνανε fact checking τα παιδιά και τα βρήκαν όλα αναληθή...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
vaskos
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2933
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 23:11
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 130 φορές
Έλαβε Likes: 273 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από vaskos » Δευ 04 Μάιος 2020, 00:23

OTTO έγραψε:
Παρ 24 Απρ 2020, 06:58
Ετσι ειναι, όταν το σύμπαν επιτρέπει στα σιχάματα να έχουν χρήμα και εξουσία, ενώ οι καλοκάγαθοι και αθώοι να μην έχουν καμία δύναμη, αυτά ειναι τα αποτελέσματα. Κι όχι, δεν λέω να έχουμε δύναμη εμείς, αλλά να μην έχουν ούτε αυτοί. Εκεί να δω τα @@@δια τους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 22 Μάιος 2020, 11:58

Με το τελευταίο (έκτακτο) update iOS 13,5 της Apple στα smartphones της, θα παρακολουθούνται και επισήμως πλεον οι κορωνο-μολυσμένοι.
Οχι ότι και πριν δεν παρακολουθουνταν, άλλα τώρα έχει άλλη "γλύκα" να στο λένε κατάμουτρα! Εικόνα

Μεταξύ άλλων, τοποθετούνται
-Contact Tracing API (η λεγόμενη ρουφιανο-ιχνηλάτηση)
και -Mask Recognition (αυτό επιλύνει στην ουσία το πρόβλημα που είχαν τα smartphones να σε "σκανάρουν" όταν φόραγες μάσκα).

Καλορίζικο επομένως το νέο φακέλωμα σε όλους όσους έσκασαν χιλιάρικα για να αποκτήσουν τα νέα τους iphoneX ! :urock:
Eπεται τώρα και η συνέχεια του φακελώματος, στους android χρήστες.
Υποχρεωτικές εφαρμογές όπως αυτές είναι απλά το πρώτο βήμα, καθ'οδόν προς ένα οργουελικό σύστημα, αντίστοιχο του κινεζικού προγράμματος κοινωνικής αξιολόγησης.
Και οι Ασιάτες στην αρχή έτσι ξεκίνησαν προς την ολοκληρωτική σκλαβιά δειλά δειλά, με εφαρμογούλες υποχρεωτικής ιχνηλάτησης.

Apple releases iOS 13.5 with COVID-19 contact tracing feature, Face ID improvements

Apple Officially Releases iOS 13.5 Update: What’s New?

Να σημειώσουμε πως το νέο αυτό κορωνο-update, μπαίνει στο κινητό σου θες δεν θες, ακόμη κι αν έχεις τα automatic updates στο off...
Επίσης το Contact Tracing δουλευει ακόμη και με το bluetooth κλειστό.
Εν ολίγοις τα έχουν προβλέψει όλα... :D

Εικόνα

Μάλιστα στο χθεσινό δελτίο προπαγάνδας του Star, ο υπουργός ψηφιακής πολιτικής Κυριάκος Πιερρακάκης εξυμνούσε το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό φακέλωμα, και είπε πως δουλευουν ολοταχώς για να το φέρουν και στην χώρα μας.
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 22 Μάιος 2020, 21:10

Πώς θα δουλεύει η εφαρμογή ιχνηλάτησης επαφών ασθενών COVID-19;

η εφαρμογή θα βγει και σε android και σε ios όπως είπες.
Θα είναι εθελοντική η εφαρμογή δηλαδή αν θες δηλώνεις ότι είσαι θετικός
για να λάβει ειδοποίηση ανώνυμα κάποιος ότι ήρθε σε επαφή με κάποιον θετικό στον ιο για αν αυτο-απομονωθεί (ανώνυμα, δεν σου λέει ποιος είναι).
Ελπίζω να την χρησιμοποιούν ελάχιστοι αν και πολλοί νομίζουν ότι είναι κουλ , hi-tech
και tech friendly (δικός μου όρος, δεν ξέρω αν υπάρχει). Ήδη είδα τυχαία μία αντιστοιχη εφαρμογή
στο fb που μου ήρθε ειδοποίση από έναν φίλο στο φβ να πατήσω λαικ σε αυτή. Το παίζουν hi-tech ευσυνήδητοι πολίτες τρομάρα τους..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 22 Μάιος 2020, 21:31

Τώρα για όποιον χρησιμοποιεί zoom.

Έκανε με την νέα αναβάθμιση αρκετές διορθώσεις με θα τραγικά θέματα ασφαλείας
που είχαν προκύψει...κάτι είναι και αυτό! εγώ εννοείται την έχω κανεί αφού την χρησιμοποιώ
στο πανεπιστήμιο. Ωστόσο ακόμα κρυπτογράφηση end-to-end δεν έχει.
και δεν νομίζω να αποκτύσει και ποτέ!

Το Zoom 5.0 έρχεται με βελτιώσεις στον τομέα της ασφάλειας

μία άλλη εφαρμογή βιντεοκλήσεων που διάβασα σήμερα ότι είναι πολύ πιο ασφαλής ονομάζεται Jitsi.
Δεν είχα ιδέα, αλλά κάποια στιγμή μπορεί να την χρησιμοποιήσω τώρα που την έμαθα γιατί απ ότι λέει
και το άρθρο είναι και πανεύκολη στην χρήση της :)

To Jitsi θα σε κάνει να ξεχάσεις το Zoom εάν σε απασχολεί η ασφάλεια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 24 Μάιος 2020, 17:08

Kρίσιμες ευπάθειες βρέθηκαν σε δημοφιλείς εφαρμογές VPN

Ερευνητές έχουν βρει κρίσιμες ευπάθειες σε δημοφιλείς εφαρμογές VPN που ενδέχεται να έχουν εκθέσει τους χρήστες σε hackers επιτρέποντάς τους να εγκαταστήσουν ψευτικα updates και ransomware απομακρυσμένα.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, οι κορυφαίες εφαρμογές VPN, συμπεριλαμβανομένου του PrivateVPN και του Betternet, βρέθηκαν ικανές να κατεβάσουν ψευτικα updates αναγκάζοντας τους χρήστες να εγκαταστήσουν κακόβουλα προγράμματα όπως keyloggers και τελικά βοηθώντας στην κλοπή ιδιωτικών δεδομένων εν αγνοία τους.

Άλλες εφαρμογές VPN όπως το Torguard, CyberGhost, Hotspot Shield και Hide Me βρέθηκαν επίσης ευάλωτες και επέτρεψαν στους ερευνητές να υποκλέψουν δεδομένα. Τόσο το Betternet όσο και το PrivateVPN ενημερώθηκαν τον Φεβρουάριο του 2020 για τις ευπάθειες τους, ωστόσο σύμφωνα με το VPNpro αντί να προστατεύουν τα δεδομένα των χρηστών τους, το PrivateVPN και το Betternet έχουν παραβλέψει μια κρίσιμη πτυχή ασφάλειας που επιτρέπει σε hackers να κλέψουν δεδομένα ή να προβούν σε ακόμη χειρότερες ενέργειες.

Το PrivateVPN δεν κατέβαζε μόνο το ψεύτικο update, αλλα εγκαθιστούσε την ενημέρωση χωρίς να το γνωρίζει ο χρήστης. Το Betternet, από την άλλη έκανε λήψη του ψεύτικου update, αλλά έστελνε μια ειδοποίηση στον χρήστη για να ενημερώσει την εφαρμογή του.

Μόλις εγκατασταθεί το update, είναι πια πανεύκολο για τους hackers να συλλέγουν και να κλέβουν προσωπικά δεδομένα, να εκτελούν μη εξουσιοδοτημένες πληρωμές, να εγκαθιστούν ransomware στη συσκευή ή να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για διάφορες παράνομες δραστηριότητες.

Άλλες εφαρμογές VPN, όπως ExpressVPN, Surfshark, NordVPN, Tunnel Bear, IPVanish, PIA, Windscribe, Ivacy, HMA, VyprVPN, ProtonVPN, TurboVPN, PureVPN και Hola VPN που δοκιμάστηκαν μέσω αυτής της έρευνας, διαπιστώθηκε ότι είναι ασφαλείς και δεν έχουν αυτό το τρωτό σημείο. Το VPNpro δηλώνει ότι οι ερευνητές δεν μπόρεσαν να υποκλέψουν τη σύνδεση που έγινε χρησιμοποιώντας αυτά τα VPN.

Για να διασφαλιστεί η ασφάλεια των χρηστών, οι ειδικοι συμβουλέυουν να μην εγκαθιστoύν τιποτα οι χρήστες οταν ειναι συνδεδεμενοι σε δωρεαν ή δημόσιο WiFi ενώ συμβουλεύουν να μην χρησιμοποιούν δημόσιο WiFi αν αυτό δεν είναι απαραίτητο.

https://techblog.gr/internet/krisimes-e ... moges-vpn/

και ένα προχώ άρθρο: Έρχεται VPN που κανείς δεν θα μπορεί να παραβιάσει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Aquila » Κυρ 24 Μάιος 2020, 23:35

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, για μια εξαιρετικά χρήσιμη, νομιμότατη, και πανεύκολη υπηρεσία, που δυστυχώς η πλειοψηφία του Έλληνα μέσου χρήστη, αγνοεί ακόμη και την ύπαρξή της. :(
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που οι διαδικτυακές διαφημίσεις για VPN κυνηγούνται τόσο πολύ από την "δημοκρατική" εταιρεία Google;
Οτιδήποτε, ακόμη και η παραμικρή εφαρμογή που έχει την δύναμη να προστατέψει την ιδιοτικότητα του πολίτη, θεωρείται επικίνδυνη.

Στο δε φασιστικό ψηφιακό καθεστώς (το λεγόμενο και ως Great Firewall) της Κίνας, το έχουν τερματίσει!

Google says VPN ads are banned in China

Eκεί τους θέλουν μόνιμα φιμωμένους τους πολίτες, αρκεί να ενημερώνονται μόνο από τα δικά τους επιτρεπόμενα δίκτυα...
Και μην ξεχνάμε πως, οτιδήποτε εφαρμόζεται πειραματικά στην Κίνα, έρχεται αργά ή γρήγορα και στην Δύση.
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 24 Ιουν 2020, 16:14

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Alexandra Maria
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Τετ 07 Αύγ 2019, 10:52
Irc ψευδώνυμο: ALMA
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 581 φορές
Έλαβε Likes: 158 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Alexandra Maria » Τρί 30 Ιουν 2020, 15:59

ΝΑ ΤΑ ΜΑΣ
Καταγγελίες. Μηνύσεις. Ποινές φυλάκισης για όσους έχουν αντίθετη άποψη από αυτή των «««προοδευτικών»»»»».....και ο Άρειος Πάγος στην πλευρά των νεοταξιτών :swear: :swear: :swear: :swear:
Ιστορική απόφαση του Αρείου Πάγου κατά Μητροπολίτη Αμβρόσιου
Ο Άρειος Πάγος απέρριψε την αίτηση αναίρεσης του πρώην Μητροπολίτη Αμβρόσιου[
/quote]
Ο Άρειος Πάγος απέρριψε την αίτηση αναίρεσης του πρώην Μητροπολίτη Αμβρόσιου, ως προς το σκέλος της καταδίκης του με βάση τον αντιρατσιστικό νόμο. «Πρόκειται για μία ιστορική απόφαση για την Ελλάδα, καθώς είναι η πρώτη φορά που σε ανώτατο δικαστικό επίπεδο τίθεται όριο στον εμπρηστικό, ρατσιστικό λόγο που υποκινεί το μίσος και τη βία.», δήλωσε στο LiFO.gr η δικηγόρος της πολιτικής αγωγής, Κλειώ Παπαπαντολέων.

Η ίδια χαρακτήρισε την σημερινή απόφαση του Αρείου Πάγου «δικλείδα ασφαλείας ισότητα και την αξιοπρέπεια». «Αυτό ήταν το δικό μας νομικό και κοινωνικό ενδιαφέρον».
η συνέχεια στο άρθρο που είναι σημερινό
https://www.e-daily.gr/news/152598/isto ... -amvrosiou
THEY LIVE...WE SLEEP...TIME TO WAKE UP :xara:
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 06 Ιούλ 2020, 16:48

ProtonMail σκοπεύω να φτιάξω...
για το bitcoin έχω κάποιες αμφιβολίες αν και είναι το μόνο ιδιωτικό μέσο συναλλαγής,
το startpage δεν το ήξερα χρησιμοποιώ duckduckgo αντί αυτού αλλά θα το ψάξω, brave είναι ο μόνιμος browser μου,
το minds δεν το ξέρω επίσης, ούτε το signal δεν το ήξερα χρησιμοποιώ το vider ως πιο κρυπτογραφημένο messeging app
που είναι 1000 φορές καλύτερο από το messenger του φβ αλλά θα το ψάξω και αυτό.


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 08 Αύγ 2020, 17:00

Αυτή είναι η ελευθερία του λόγου πλέον στο διαδίκτιο...
μεγάλες πλατφόρμερ youtube,facebook, twitter που έχουν τον μεγαλύτερο όγκο
χρηστών που ενημερώνονται καθημερινά για τον κόσμο και ανταλλάζουν απόψεις να μπανάρουν
όποια άποψη δεν συμφωνεί με αυτή των ΜΜΕ και της παγκοσμοιοποίησης.

Μετά το facebook που κατεβάζει αβέρτα ότι δεν το συμφέρει και τώρα θα τρέχουν και ανθρώπους στην δικαιοσύνη
επειδή έχουν διαφορετική άποψη, μετά το youtube που κλείνει χιλιάδες κανάλια εναλλακτικής ενημέρωσεις
και κατεβάζει βίντεο ήρθε και η ώρα του Twitter.

Πλέον το τουιτερ θα λογοκρίνει όποιο τουιτ περιέχει λινκ της πλατφόρμας βίντεο του Bitchute.

:moutza: :moutza: αυτά για το τουιτερ.
Θα κάτσω όσο ακόμα υπάρχουν κάποιοι αξιόλογοι άνθρωποι και μετά θα την κάνω και από εκεί...

Twitter censoring tweets containing links to BitChute video service, flags posts as 'potentially harmful'
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 08 Αύγ 2020, 19:56

Jackal έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 17:00
Πλέον το τουιτερ θα λογοκρίνει όποιο τουιτ περιέχει λινκ της πλατφόρμας βίντεο του Bitchute.

Στο τουίτερ παρακολουθώ τον ΕλληνοΑμερικανό τον Σπύρο
που κάνει εξαιρετική δουλειά και φοβερό αγώνα...
Του απέκλεισε το τουίτερ τα βίντεό του τώρα... μάλιστα... :swear:

Αν δεν απέκλεισε το φβ και το Bitchute, θα πάρει γρήγορα σειρά...

Πολύ δημοκρατια... θα παθουμε τίποτα...

Αυτό το φόρουμ έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ για να μη μας τρέχουν
όλους στα δικαστήρια...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 08 Αύγ 2020, 20:29

Κατά την άποψη μου καλώς έκλεισε.
Νιώθω ότι έχουν βάλει σκοπό να περιορίσουν οτιδήποτε εναλλακτικό μπορεί να έχει συνέπιες υγειονομικού ενδιαφέροντος.
Επίσης θα ασχοληθούν ακόμα πιο εντατικά με το θέμα της ψηφιακής πειρατείας.
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πληροφόρηση γι αυτά που λέω. Είναι ό,τι διαισθάνομαι ακούγοντας τα συστημικά μέσα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 08 Αύγ 2020, 21:21

Όπου ως υγειονομικό ενδιαφέρον κατά βάθος εννοούν το να είναι το σύστημα υγείας όπως αυτοί το επιθυμούν, κι όχι όπως αρμόζει στην ανθρωπότητα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 08 Αύγ 2020, 22:10

Hlios έγραψε:
Σάβ 08 Αύγ 2020, 20:29
Κατά την άποψη μου καλώς έκλεισε.
Νιώθω ότι έχουν βάλει σκοπό να περιορίσουν οτιδήποτε εναλλακτικό μπορεί να έχει συνέπιες υγειονομικού ενδιαφέροντος.
Επίσης θα ασχοληθούν ακόμα πιο εντατικά με το θέμα της ψηφιακής πειρατείας.
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πληροφόρηση γι αυτά που λέω. Είναι ό,τι διαισθάνομαι ακούγοντας τα συστημικά μέσα.

Νικόλα μου, εγώ δε νιώθω απλώς, έχουμε σαφή δήλωση
Χρυσοχοϊδη που απειλεί όπως θα δεις στο τόπικ που άνοιξα τη μέρα
που κλείσαμε για να ενημερωθούν τα μέλη μας ότι στο εξής
το φόρουμ κλείνει στους επισκέπτες
ίσως να σου διέφυγε. Είναι εδώ viewtopic.php?p=332218#p332218
Δες το και θα καταλάβεις. Δεν ήταν εύκολη η απόφαση
να το κλείσω ύστερα απο 14 χρόνια και απίστευτη επισκεψιμότητα,
αλλά ήταν αναγκαστική για την προστασία όλων μας
και για τη δυνατότητα να εκφραζόμαστε ελεύθερα εδώ μέσα






Δίνω κι εδώ θαυμάσια δουλειά του Σπύρου στο Bitchute
που δε λογοκρίνει, βλέπετε...
https://www.bitchute.com/video/n2V56MkOFDD6/


Το μπράιτεον ήταν το πρώτο που αποκλείστηκε
τώρα και το Bitchute και όποια άλλη πλατφόρμα ΤΟΛΜΑΕΙ
να μεταδίδει αυτόνομη σκέψη που διαφοροποιείται
από την αφηγηματική των... ανθρωπιστών
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 09 Αύγ 2020, 16:15

Αν θέλετε την απόψη μου για το ποιές είναι οι 3 εφαρμογές σε smartphones που κλέβουν τα
περισσότερα προσωπικά μας δεδομένα θα σας έλεγα : Facebook, Instagram & Τik Tok.

Tα δύο πρώτα τα ξέρετε σίγουρα πάνω κάτω οι περισσότεροι ακόμα και αν δεν έχετε λογαριασμό.
Το tik tok είναι κινέζικη εφαρμογή παραγωγής μικρών βίντεο εώς 15 δευτερόλεπτα.

Έχει λοιπόν αρχίσει ενας πόλεμος του Τραμπ για το Tik Tok (και το WeChat που είναι app ανταλλαγής μηνυμάτων
της Tencent) και θέλει να το καταργήσει στις ΗΠΑ
γιατί κλέβει πολλά προσωπικά δεδομένα Αμερικανών πολιτών που πολλοί από αυτούς βρίσκονται και
σε υψηλές θέσεις εξουσίας και μπορεί άνετα να είναι ένα κατασκοπευτικό οπλο της Κίνας.
Η microsoft και το Twitter είναι από τις υποψήφιες εταιρίες που θέλουν να εξαγοράσουν
το αμερικανικό τμήμα του tik tok οπότε μία από τα ίδια θα είναι σε θέματα ασφάλειας& ιδιωτικότητας :thumbsdown:

Όπως και να έχει αυτό είναι θέμα της Αμερικής πως θα το χειριστεί και θέμα κάθε χώρας
να προστατεύει τους πολίτες της, τα κρατικά μυστικά της κ.τλ

Εγώ πριν λίγο καιρό είχα κατεβάσει το Tik Tok από περιέργεια και η αλήθεια είναι πως κόλλησα...
ομολογώ ότι οι αλγόριθμοι ήταν πάρα πολλοί καλοί και αντιλαμβάνονταν πολύ γρήγορα το τι σου αρέσει
να βλέπεις και τι όχι από το πόση ώρα έμενες ή έφευγες από κάθε βιντεάκι.

Μετά από λίγο καιρό το παράτησα λίγο και λόγω ανησυχίας μου ότι κλέβει πολλά προσωπικά μου δεδομένα
και πάνε σε ένα πλήρως αντιδημοκρατικό κράτος το διέγραψα...και για να μην νομίζετε ότι μόνο με τους
Κινέζους έχω θέμα έχω διαγράψει και την εφαρμογή του fb και του instagram. Οι εφραρμογές δίνουν πρόσβαση
και σε πληροφόριες από το κινητό όπως η κάμερα, το μικρόφωνο, επαφές, στο gps, πληροφρίες από άλλα app στο κινητό κ.α

Οπότε στην ερώτηση αφού έχεις φβ και ινσταγκραμ και να διαγράψεις τα app τι διαφορά υπάρχει το απάντησα...η διαφορά
είναι τεράστια από το να έχεις μια εφαρμογή με το να μπαίνεις από έναν browser. To γιατί έχω ακόμα λογαρισμό στο fb και ίνσταγκραμ
είναι επειδή το θέλω για κάποια πράγματα ακόμα και όταν δεν τα χρειάζομαι πια θα τα "διαγράψω" (θα τα κλείσω δηλαδή) και δεν θα ξαναμπώ.
Το messenger του fb το χρησιμοποιώ ελάχιστα, πιο πολύ προτιμώ το viber που έχει καλύτερη κρυπτογράφιση και δεν ανήκει και στο fb (όπως ανήκει
το whatsapp).

Για να μπω και στο θέμα τώρα για το Tik Tok βγήκε η CIA και είπε ότι δεν έχει αποδείξεις ότι κινεζικές υπηρεσίες πληροφοριών είχαν πρόσβαση στα δεδομένα του TikTok :lol:
ποιόν θα εμπιστευτούμε δηλαδή την CIA που δεν υπάρχει κάποιο προσωπικό δεδομένο μας που δεν έχει για εμάς :banghead:
Καταλαβαίνετε τώρα ;;
θα κάνουν και κόμμα με την Κίνα για να μας κάνου ότι θέλουν :swear:

CIA: "Καμία απόδειξη" εμπλοκής του Πεκίνου στα δεδομένα του TikTok


Θέλω πολύ να δω που θα καταλήξει αυτό το θέμα....
και αν σας ακούγετε χαζό να σας πω ότι είναι στις top εφαρμογές σε download παγκοσμίος και
πως ΟΛΑ τα πιστιρίκια από 6 έως 18 χρονών έχουν Tik Tok και αυτά θα είναι οι επόμενοι πελάτες τους
που θα τα κονομάνε οι εταιρίες και από τα προσωπικά τους δεδομένα και θα τα έχουν του χεριού τους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Aquila » Κυρ 09 Αύγ 2020, 19:55

Jackal έγραψε:
Κυρ 09 Αύγ 2020, 16:15
Αν θέλετε την απόψη μου για το ποιές είναι οι 3 εφαρμογές σε smartphones που κλέβουν τα
περισσότερα προσωπικά μας δεδομένα θα σας έλεγα : Facebook, Instagram & Τik Tok.
Για μένα η Νο1 σε καταπάτηση είναι τα Windows 10, και Νο2 ειναι η Google ως browser. Aλλά ναι, κι αυτές που αναφέρεις είναι άστα να πανε. :bye:
Jackal έγραψε:
Κυρ 09 Αύγ 2020, 16:15
Εγώ πριν λίγο καιρό είχα κατεβάσει το Tik Tok από περιέργεια και η αλήθεια είναι πως κόλλησα...
ομολογώ ότι οι αλγόριθμοι ήταν πάρα πολλοί καλοί και αντιλαμβάνονταν πολύ γρήγορα το τι σου αρέσει
να βλέπεις και τι όχι από το πόση ώρα έμενες ή έφευγες από κάθε βιντεάκι.
Διανύοντας ήδη τον 10 μήνα από τότε που πρωτοαγόρασα για πρώτη φορά στην ζωή μου smartphone, νομίζω πως μπορώ ακριβώς να καταλάβω πως νοιώθεις! :ups:
Τα έχω όλα απενεργοποιημένα πάνω του, και πολλές φορές θα έλεγα ότι οι διαδικτυακοί αλγόριθμοί του, "πασχίζουν" να καταλάβουν ή να διαβάσουν τι μου αρέσει ή όχι. :loco:
Ή τι φιμωνουν και τι όχι, από θέμα fake news.
Eντωμεταξύ δεν έχω, αλλά ούτε είχα ποτε μου τίποτα από social media, και ίσως γι'αυτό είμαι δύσκολος πελάτης για να με διαβάσουν.
Σε ένα μελλοντικό οργουελικό μέλλον, ίσως να θεωρούμαι και εγκληματίας. :cool:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 09 Αύγ 2020, 20:14

Aquila έγραψε:
Κυρ 09 Αύγ 2020, 19:55
Jackal έγραψε:
Κυρ 09 Αύγ 2020, 16:15
Αν θέλετε την απόψη μου για το ποιές είναι οι 3 εφαρμογές σε smartphones που κλέβουν τα
περισσότερα προσωπικά μας δεδομένα θα σας έλεγα : Facebook, Instagram & Τik Tok.
Για μένα η Νο1 σε καταπάτηση είναι τα Windows 10, και Νο2 ειναι η Google ως browser. Aλλά ναι, κι αυτές που αναφέρεις είναι άστα να πανε. :bye:
Αν πάμε στα λογισμικά προσωπικά δεν ξέρω πιο να βάλω πρώτο, δεύτερο ή τρίτο...τα βάζω όλα στην ίδια θέση (windows10, android, ios).
Ίσως μόνο από linux μπορούμε να την γλιτώσουμε...με έναν ασφαλή browser π.χ brave , μία ασφαλή μηχανή αναζήτησης π.χ duckduckgo
και κάποιο καλό vpn ίσως είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.

Στην google θα συμφωνήσω και για το browser της (chrome) και για την μηχανή αναζήτησης της google search...
σε όλα της είναι άθλια και ηγέτης στην παρακολούθηση μας...και ε-μειλ, και λογισμικό, και maps, και μηχανή αναζήτησης...τα πάντα !

Ελπίζω σιγά σιγά να έρθει η αλλαγή αν και στον κόσμο των smartphone λογω λογισμικών το βρίσκω αδύνατο...
είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπουν νέοι παίχτες..εδώ η microsoft δεν τα κατάφερε !
αλλά ακόμα και αν η huawei καταφέρει να φτιάξει νέο λογισμικό δεν θα της έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 28 Αύγ 2020, 16:52

Φέρνω αυτήν την είδηση από τον James Munder (αρκετά ψαγμένος ερευνητής).
Ανέβηκε μόλις χθες στο YT. Yποθέτω ότι η φασιστίλα δεν θα το αφήσει για πολύ καιρό ανεβασμένο.

Το βάζω μόνο και μόνο για να καταδείξω ότι η έννοια της διαδικτυακής "ιδιωτικότητας" εν έτει 2020 είναι τόσο δαιδαλώδης και πολύπλευρη, που μας απειλεί καθημερινά απο άπειρους και ύπουλους τρόπους.

Στο βίντεο λοιπόν φαίνεται ότι αποκαλύφθηκε τσιπάκι μέσα στα γυναικεία εσώρουχα της εταιρείας Victoria Secret.
Kαι μάλιστα τσιπάκι RFID.
Μάλιστα η γυναίκα σκίζει μπροστά στην κάμερα το σουτιέν της κόρης της, και βγάζει από μέσα το τσιπάκι.



https://www.youtube.com/watch?v=oW7LCgH ... =emb_title

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι πολλά, πέρα φυσικά από το προφανέστατο, που είναι:
1) τι γυρεύει ένα RFID, και μάλιστα καλά κρυμμένο μέσα στα γυναικεία εσώρουχα;
2) για ποιο λόγο κάτι τέτοιο δεν αναγράφεται-υποδεικνύεται πουθενά από την εταιρεία, ή την συσκευασία, ή τους υπαλλήλους;
3) άραγε πόσο συσχετίζεται η αύξηση του καρκίνου του μαστού, με τα εσώρουχα αυτά, που τόσο πολύ η ελίτ έχει προωθήσει εδώ και δεκαετίες;
Χαρακτηριστικό μάλιστα το σχόλιο ενός χρήστη, που λέει:
"That wire/strip is a CONDUIT for MICROWAVE'S! Breast cancer surged around the time those underwire bra's hit the market!"
Mιλάει δηλαδή ότι το τσιπ μετατρέπεται κυριολεκτικά σε αγωγό. :swear:
4) Πόσο σύμπτωση είναι άραγε το γεγονός ότι η Victoria Secret διευθύνεται από τον Wexner, ο οποίος είναι κολλητάρι του παιδεραστή Έπστεην;; :banghead:
Του έκανε μάλιστα και δωράκι μια βίλα 70 εκ/μυριων δολλαρίων, για να μπορεί να πηγαίνει εκεί τα θυματα του. Μήπως αυτά τα τσιπ είναι κάποιο είδος trafficking παρακολούθησης; Μήπως έτσι γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή, πότε και που τα θύματα τους βρίσκονται μόνα, και είναι ευάλωτα προς απαγωγή;
Λέω τώρα'γω...


Εικόνα

Εικόνα


υ.γ: αν δεν ταιριάζει το θέμα εδώ, (στα των ιντερνετικών) ας μετακινηθεί ελεύθερα. :thumb:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 28 Αύγ 2020, 17:07

H αλήθεια είναι ότι δεν είναι μέσα στο σουτιεν αλλά στο τεμπελάκι που κόβουμε συνήθως όταν
αγοράζουμε κάτι και επίσης αναγράφεται επάνω rfid. Μία πολύ απλή εξήγηση είναι ότι είναι αντικλεπτικό...
όλα τα προιόντα της victoria secret απ ότι ξέρω από την αδερφή μου που δυστυχώς ήταν φαν (όχι ότι έχει αγοράσει
και μάλλον δεν υπάρχουν σε φυσικά καταστήματα στην Πάτρα) είναι πανάκριβα !
έχω δει και εγώ παλιότερα σε κάποια προιόντα κάτι αντίστοιχο και φυσικά τα βγάζω αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι περισσότερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ιδιωτικότητα & ελευθερία λόγου στο διαδίκτιο

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 28 Αύγ 2020, 18:40

Jackal έγραψε:
Παρ 28 Αύγ 2020, 17:07
H αλήθεια είναι ότι δεν είναι μέσα στο σουτιεν αλλά στο τεμπελάκι που κόβουμε συνήθως όταν
αγοράζουμε κάτι και επίσης αναγράφεται επάνω rfid. Μία πολύ απλή εξήγηση είναι ότι είναι αντικλεπτικό...



ναι κι εγώ τους αγαπάω... αντικλεπτικό λες κι είναι διαμάντια...
Πομπός και δέκτης είναι ή αγωγός όπως πολύ σωστά επισημαίνει κι ο Ακουιλα

Ο καρκίνος στήθους έχει γίνει πια επιδημία στον πλανήτη...
μία στις 8 γυναίκες προσβάλλεται (για αμερικανίδες μιλαει αμερικανικό
κρατικό σάιτ αλλά αντιπροσωπεύει όλες τις γυναίκες στη Δύση τουλάχιστον)

Εικόνα

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4135458/

δεν ανακάλυψαν οι δικοί μου μαστοί την πυρίτιδα... μαστοί στο σώμα μου,
που μετά από πανάκριβη (από την τσέπη μου) μοριακή διερεύνηση απεδείχθει
ότι δεν είχα τάση, ούτε κληρονομικό παράγοντα που να δικαιολογεί
την εμφάνισή του.

Οκ σαφώς αυτά τα εσώρουχα δεν ευθυνονται καταλυτικά για την επιδημία
αφού όντως είναι απλησίαστα για τις πληβείες... αλλά οι θηλυκού γένους
διάσημες που έχουν προσβληθεί (και το δηλώνουν) είναι ανησυχητικά πολλές
κι αυτές σίγουρα έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν...



Aquila έγραψε:
Παρ 28 Αύγ 2020, 16:52
Χαρακτηριστικό μάλιστα το σχόλιο ενός χρήστη, που λέει:
"That wire/strip is a CONDUIT for MICROWAVE'S! Breast cancer surged around the time those underwire bra's hit the market!"
Mιλάει δηλαδή ότι το τσιπ μετατρέπεται κυριολεκτικά σε αγωγό. :swear:
4) Πόσο σύμπτωση είναι άραγε το γεγονός ότι η Victoria Secret διευθύνεται από τον Wexner, ο οποίος είναι κολλητάρι του παιδεραστή Έπστεην;;

ΕΓΡΑΨΕΣ :urock:
(ΟΛΟ το ποστ όχι μόνο αυτό το κομμάτι)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και Διαδίκτυο”