Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Δευ 24 Φεβ 2020, 17:39

Irene έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 17:20
George vounis έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 16:07

Τελικά που καταλήγεις σφαίρα η Επίπεδη? Και κοίτα και το πίνακα ελέγχου σου, έχεις μήνυμα από χθες προσωπικό. :shout: :giverose:

Όχι υπερπτησης δεν είναι σίγουρες. :shout: :makia:
Μεχρι πριν κανα δυο περιπου χρονια δεν με ειχε απασχολησει καν το θεμα....
Κατοπιν ειδα μερικα πραγματα και ομολογω ειλικρινα οτι ενιωσα πως βρηκα την αληθεια στην θεωρια της επιπεδης γης.
Δεν ξερω τι ισχυει γιατι δεν ειμαι σε θεση να το δω με τα ματια μου αλλα τεινω πολυ σοβαρα προς την επιπεδη γη.
Νιωθω μεσα μου την πεποιθηση πως αυτη ειναι η αληθεια....




Για το μηνυμα συγγνωμη για την καθυστερηση σημερα μπηκα μια στα γρηγορα γιατι ειχα τρεχαματα και δεν κοιταξα τις ειδοποιησεις ολες. Παω αμεσως :D
Για δες τώρα.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Δευ 24 Φεβ 2020, 21:53

Irene έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 17:20
George vounis έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 16:07

Τελικά που καταλήγεις σφαίρα η Επίπεδη? Και κοίτα και το πίνακα ελέγχου σου, έχεις μήνυμα από χθες προσωπικό. :shout: :giverose:

Όχι υπερπτησης δεν είναι σίγουρες. :shout: :makia:
Μεχρι πριν κανα δυο περιπου χρονια δεν με ειχε απασχολησει καν το θεμα....
Κατοπιν ειδα μερικα πραγματα και ομολογω ειλικρινα οτι ενιωσα πως βρηκα την αληθεια στην θεωρια της επιπεδης γης.
Δεν ξερω τι ισχυει γιατι δεν ειμαι σε θεση να το δω με τα ματια μου αλλα τεινω πολυ σοβαρα προς την επιπεδη γη.
Νιωθω μεσα μου την πεποιθηση πως αυτη ειναι η αληθεια....


Για το μηνυμα συγγνωμη για την καθυστερηση σημερα μπηκα μια στα γρηγορα γιατι ειχα τρεχαματα και δεν κοιταξα τις ειδοποιησεις ολες. Παω αμεσως :D
Θα πίστευες κάποιον που έχει κάνει 2 φορές τον περίπλου της Γης; Ακόμη και στον Ισημερινό, η καμπυλότητά της είναι εμφανής.
Για να μην πω για τις 100άδες πτήσεις (με αεροπλάνο φυσικά). Μόνο με πύραυλο δεν έχω ταξιδέψει ακόμα... :loco:
και ούτε πρόκειται... είδα τον άλλο το φουκαρά με τον αυτοσχέδιο πύραυλο- ρουκέτα που έχασε τη ζωή του!
Αναρωτιέμαι τι στο καλό είδε και αν τελικά πείστηκε λίγο πριν τον θάνατο...
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Δευ 24 Φεβ 2020, 22:06

FireflyEarth έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 21:53
Θα πίστευες κάποιον που έχει κάνει 2 φορές τον περίπλου της Γης; Ακόμη και στον Ισημερινό, η καμπυλότητά της είναι εμφανής.
Για να μην πω για τις 100άδες πτήσεις (με αεροπλάνο φυσικά). Μόνο με πύραυλο δεν έχω ταξιδέψει ακόμα... :loco:
και ούτε πρόκειται... είδα τον άλλο το φουκαρά με τον αυτοσχέδιο πύραυλο- ρουκέτα που έχασε τη ζωή του!
Αναρωτιέμαι τι στο καλό είδε και αν τελικά πείστηκε λίγο πριν τον θάνατο...
Η κρισιμη ερωτηση ειναι η εξης: βρισκοσουν στο πιλοτηριο ή στην καμπινα επιβατων;

..............................
Το θεμα δεν ειναι να πιστεψω κατι εγω ουτε να πεισω για το πιστευω μου αλλους...
Μου αρεσει ομως παρα πολυ που μπορω εδω να μιλω ξεκαθαρα για το τι πιστευω, να συνομιλω και να μαθαινω νεα πραγματα.
Αν καποια απο αυτα τα νεα πραγματα που μαθαινω μου αλλαξουν ενα κομματι μιας θεσης μου η ακομα και μου αλλαξουν την βιοθεωρια μου τοτε σημαινει πως ειμαι απλα ζωντανος ανθρωπος.
Οποτε για να πιστεψω οτιδηποτε θα πρεπει να εμπνευστω.
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Τρί 25 Φεβ 2020, 17:51

FireflyEarth έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 21:53
Θα πίστευες κάποιον που έχει κάνει 2 φορές τον περίπλου της Γης; Ακόμη και στον Ισημερινό, η καμπυλότητά της είναι εμφανής.
Για να μην πω για τις 100άδες πτήσεις (με αεροπλάνο φυσικά). Μόνο με πύραυλο δεν έχω ταξιδέψει ακόμα... :loco:
και ούτε πρόκειται... είδα τον άλλο το φουκαρά με τον αυτοσχέδιο πύραυλο- ρουκέτα που έχασε τη ζωή του!
Αναρωτιέμαι τι στο καλό είδε και αν τελικά πείστηκε λίγο πριν τον θάνατο...
Το ζητούμενο δεν είναι να πιστέψεις εσύ εμένα η εγώ εσένα, εγώ μπορεί να είμαι τρελός για δέσιμο η φαντασιώπλικτο στο ζενίθ, η να κάνω πλάκα, όλα αυτά η ένα από αυτά, ο καθένας πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό του και μόνο εκεί, όποιος ψάχνει βρίσκει, απλά μόνο αυτό, στην τελική μήπως είναι ψέματα που μας κρύβουν ότι υπάρχει και άλλη γη, μια μικρή Ήπειρος σαν την Αμερική που το έχουν θάψει. :rose:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 25 Φεβ 2020, 21:01

George vounis έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 17:51

Το ζητούμενο δεν είναι να πιστέψεις εσύ εμένα η εγώ εσένα, εγώ μπορεί να είμαι τρελός για δέσιμο η φαντασιώπλικτο στο ζενίθ, η να κάνω πλάκα, όλα αυτά η ένα από αυτά, ο καθένας πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό του και μόνο εκεί, όποιος ψάχνει βρίσκει, απλά μόνο αυτό, στην τελική μήπως είναι ψέματα που μας κρύβουν ότι υπάρχει και άλλη γη, μια μικρή Ήπειρος σαν την Αμερική που το έχουν θάψει. :rose:
Πολλά έχουν θάψει κι ακόμα περισσότερα μας έχουν κρύψει. Δεν αντιλέγω...
Αλλά στο θέμα της επίπεδης Γης υπάρχουν αποδείξεις από αρχαιοτάτων χρόνων.
Εδώ η πίστη δε χωρά. Είναι λυμένο θέμα αιώνων.
Όλοι οι πλανήτες, δορυφόροι,ακόμα και το κεντρικό μας άστρο είναι στρογγυλό.
Η Γη γιατί να προέκυψε στρόγγυλο ταψί; :loco:
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Τρί 25 Φεβ 2020, 21:33

FireflyEarth έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 21:01
George vounis έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 17:51

Το ζητούμενο δεν είναι να πιστέψεις εσύ εμένα η εγώ εσένα, εγώ μπορεί να είμαι τρελός για δέσιμο η φαντασιώπλικτο στο ζενίθ, η να κάνω πλάκα, όλα αυτά η ένα από αυτά, ο καθένας πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό του και μόνο εκεί, όποιος ψάχνει βρίσκει, απλά μόνο αυτό, στην τελική μήπως είναι ψέματα που μας κρύβουν ότι υπάρχει και άλλη γη, μια μικρή Ήπειρος σαν την Αμερική που το έχουν θάψει. :rose:
Πολλά έχουν θάψει κι ακόμα περισσότερα μας έχουν κρύψει. Δεν αντιλέγω...
Αλλά στο θέμα της επίπεδης Γης υπάρχουν αποδείξεις από αρχαιοτάτων χρόνων.
Εδώ η πίστη δε χωρά. Είναι λυμένο θέμα αιώνων.
Όλοι οι πλανήτες, δορυφόροι,ακόμα και το κεντρικό μας άστρο είναι στρογγυλό.
Η Γη γιατί να προέκυψε στρόγγυλο ταψί; :loco:
Όταν κοιτάς ψηλά στον ουρανό τι βλέπεις? Το ήλιο σφαίρα το φεγγάρι σφαίρα τους πλανήτες όχι βλέπεις ένα ταψί, όχι δεν το δίνω σαν απόδειξη, αλλά όταν σε όποιοδηποτε υψόμετρο βρίσκεσαι γιατί πάντα ο ορίζοντας είναι στο ύφος του ματιού σου, λεω εγώ τώρα, αφού είναι σφαίρα. :dunno:

Δυο διαφορετικά συστήματα πιέσης δεν μπορούν να συνυπάρχουν χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους, γη και διάστημα εντελώς διαφορετικά επίπεδα πίεσης. :giverose:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 25 Φεβ 2020, 22:37

George vounis έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 21:33

Όταν κοιτάς ψηλά στον ουρανό τι βλέπεις? Το ήλιο σφαίρα το φεγγάρι σφαίρα τους πλανήτες όχι βλέπεις ένα ταψί, όχι δεν το δίνω σαν απόδειξη, αλλά όταν σε όποιοδηποτε υψόμετρο βρίσκεσαι γιατί πάντα ο ορίζοντας είναι στο ύφος του ματιού σου, λεω εγώ τώρα, αφού είναι σφαίρα. :dunno:

Δυο διαφορετικά συστήματα πιέσης δεν μπορούν να συνυπάρχουν χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους, γη και διάστημα εντελώς διαφορετικά επίπεδα πίεσης. :giverose:
Γιώργο, όταν κοιτάς κατάφατσα ένα βιβλίο από απόσταση 2 μέτρων τι βλέπεις; Ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Όταν κοιτάς κατάφατσα μια σφαίρα από απόσταση 2 μέτρων, τι βλέπεις; Έναν κύκλο. Απλά μαθήματα προοπτικής σχεδίου :loco: Αν θες να δεις ξεκάθαρα την καμπυλότητα της Γης, πήγαινε στους πόλους της.
Να μου πεις για τη Σελήνη, που όντως είναι ένα μυστήριο για το πως στο καλό τη συγκρατεί η βαρύτητα της Γης, ναι να το καταλάβω...
Αυτό που κρατάει κάθε πλανήτη στην τροχιά του γύρω από τον Ήλιο και κάθε δορυφόρο σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη του, είναι η έλξη που ασκείται μεταξύ τους. Η έλξη αυτή, είναι ανάλογη με τη μάζα του σώματος, που είναι ανάλογη με τη διάμετρό του, ενώ είναι αντιστρόφως ανάλογη με την απόσταση μεταξύ δύο σωμάτων. (κάτι που με τη Σελήνη δεν ισχύει=τεχνητή). Όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος του πλανήτη και όσο μικρότερη η απόστασή του, τόσο μεγαλύτερη η έλξη του. Μην ξεχνάς επίσης, πως οι τροχιά μας γύρω από τον ήλιο είναι εκλειπτική (εξ' ου και οι εποχές).
Ας αντιστοιχίσουμε τον Ήλιο μας με μια μπάλα του μπάσκετ. Η μπάλα του μπάσκετ έχει μια διάμετρο 25 εκατοστά του μέτρου. Αν λοιπόν η μπάλα αυτή αντιστοιχεί με τον Ήλιο, με πραγματική διάμετρο 694350 χλμ, τότε μπορούμε να παρομοιάσουμε σε σχετικό μέγεθος τον μεν Ερμή με το κεφάλι καρφίτσας, την Αφροδίτη και τη Γη με φακή, τον Άρη με μια μικρή φακή, το Δία με ένα μπαλάκι του τένις, τον Κρόνο με ένα μπαλάκι του πινγκ-πονγκ και Ουρανό και Ποσειδώνα με κεράσια. Για Πλούτωνα φυσικά ούτε κεφάλι καρφίτσας. Και αναρωτιέσαι γιατί το μάτι σου δεν πιάνει την καμπυλότητα;;; Ωστόσο, αν θες να την δεις καθαρά, πήγαινε στο βόρειο πόλο.
Αν υποθέσουμε όμως πως η Γη είναι επίπεδη σαν ένα ταψί που επιπλέει, τι την συγκρατεί σε τροχιά γύρω από τον ήλιο;
Αν υποθέσουμε όμως πως η Γη είναι επίπεδη σαν ένα ταψί και στο περίγυρο υπάρχει ένας τεράστιος φράχτης (σαν το ζυμαράκι της πίτσας ένα πράμα). Πως στο καλό τόσες χιλιάδες χρόνια δεν ξεσκεπάστηκε αυτή η συνωμοσία; Δεν ανέβηκε κανείς το φράχτη;

Υ.Γ. Ίσως αυτά που γράφω έχουν ξανα-ειπωθεί στο συγκεκριμένο νήμα, αλλά ομολογώ πως δεν έχω το χρόνο να διαβάσω 10 ολάκερες σελίδες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FireflyEarth την Τρί 25 Φεβ 2020, 22:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τρί 25 Φεβ 2020, 22:39

Αυτο που οι ανθρωποι κανουν ερωτηση και αγνοουν την απαντηση δεν θα το ξεπερασω ποτε
:yoyo:
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 25 Φεβ 2020, 22:53

Irene έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 22:39
Αυτο που οι ανθρωποι κανουν ερωτηση και αγνοουν την απαντηση δεν θα το ξεπερασω ποτε
:yoyo:
Έχεις όλα τα δίκια Ειρήνη, τώρα μόλις είδα την ερώτησή σου και αν δε με ξεκούναγες, δε θα την έβλεπα :thumb:
Irene έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 22:39
Η κρισιμη ερωτηση ειναι η εξης: βρισκοσουν στο πιλοτηριο ή στην καμπινα επιβατων;

..............................
Το θεμα δεν ειναι να πιστεψω κατι εγω ουτε να πεισω για το πιστευω μου αλλους...
Μου αρεσει ομως παρα πολυ που μπορω εδω να μιλω ξεκαθαρα για το τι πιστευω, να συνομιλω και να μαθαινω νεα πραγματα.
Αν καποια απο αυτα τα νεα πραγματα που μαθαινω μου αλλαξουν ενα κομματι μιας θεσης μου η ακομα και μου αλλαξουν την βιοθεωρια μου τοτε σημαινει πως ειμαι απλα ζωντανος ανθρωπος.
Οποτε για να πιστεψω οτιδηποτε θα πρεπει να εμπνευστω.
Στην καμπίνα επιβατών φυσικά. Το πιλοτήριο είναι απαγορευτικό. Αλλά τι αλλάζει;
Καλά κάνεις και εκθέτεις ανοιχτά τις απόψεις σου. Δε σε κρίνει κανείς άλλωστε ;)
Γόνιμος και αξιοπρεπής διάλογος να γίνεται (πράγμα που πιστεύω πως στα ΙΔΕΟ το 'χουμε).
Όπως όμως είπα και στο Γιώργο πιο πριν, η σφαιρικότητα της Γης δεν ανάγεται σε θέμα πίστης,
ώστε να προσπαθήσω να πείσω για το αντίθετο ή όχι. Έχει λυθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Σαφώς και στην πορεία της ζωής μας αναθεωρούμε ιδέες και πεποιθήσεις. Αλίμονο αν δεν το κάναμε.
Μόνο τα έλη παραμένουν στάσιμα...
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τρί 25 Φεβ 2020, 23:18

FireflyEarth έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 22:53

Έχεις όλα τα δίκια Ειρήνη, τώρα μόλις είδα την ερώτησή σου και αν δε με ξεκούναγες, δε θα την έβλεπα :thumb:


Στην καμπίνα επιβατών φυσικά. Το πιλοτήριο είναι απαγορευτικό. Αλλά τι αλλάζει;
Καλά κάνεις και εκθέτεις ανοιχτά τις απόψεις σου. Δε σε κρίνει κανείς άλλωστε ;)
Γόνιμος και αξιοπρεπής διάλογος να γίνεται (πράγμα που πιστεύω πως στα ΙΔΕΟ το 'χουμε).
Όπως όμως είπα και στο Γιώργο πιο πριν, η σφαιρικότητα της Γης δεν ανάγεται σε θέμα πίστης,
ώστε να προσπαθήσω να πείσω για το αντίθετο ή όχι. Έχει λυθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Σαφώς και στην πορεία της ζωής μας αναθεωρούμε ιδέες και πεποιθήσεις. Αλίμονο αν δεν το κάναμε.
Μόνο τα έλη παραμένουν στάσιμα...

Ειμαι και λιγο παραπονιαρα μη νομιζεις... :giverose:

Αλλαζει... Αλλαζει διοτι τα παραθυρα στην καμπινα επιβατων δεν εχουν κανονικα τζαμια.... Εχουν κοιλα.
Θα σου πω τι σκεφτομαι για το θεμα πιστης που λες....
Καποια στιγμη καποιος βλεπει το ιδιο πραγμα που βλεπει κι ο διπλανος του αλλα εχει κανει μια σταλα πιο κει.... Και το βλεπει απο αλλη γωνια....
Το εχω μελετησει πολυ και δεν αναφερομαι στα βιντεακια του γιουτιουμπ τωρα. Μιλαω για ενα ολοκληρο συστημα πεποιθησεων που καποια στιγμη ενω ειναι σχετικα ρευστο και ισως και κοιμαται, ξαφνικα αρχιζει να παιρνει μορφη σαφη και να πηζει.
Αυτο δεν εχει να κανει με πιστη και εδω συμφωνουμε.
Για το δικο μου συστημα πεποιθησεων η δηλωση πως η Γη ειναι επιπεδη εχει απολυτη αληθεια. Μου το υποστηριζουν πολλα στοιχεια....
Θα θελα να δεχτεις κατι... Επειδη απο την φυση μου δεν ειμαι καθολου ανταγωνιστικη, μα καθολου σε βαθμο κουταμαρας, σε καθε επιπεδο, δεν αντιλαμβανομαι την χρησιμοτητα δηλαδη του πραγματος, πες το και αναπηρια, δεν θα καταφερουμε να κανουμε αυτο που λενε γονιμο διαλογο.... :loco:
Θα καθομαι στωικα και θα σου λεω δεν πιστευω τιποτα απο οσα μου λεει η υποτιθεμενη επιστημη.
Δεν μπορω να πιστεψω πλεον κατι που ξεκιναει απο υποθεση και ψαχνει να βρει τροπο να το χωρεσει σε μια αποδειξη.
Οταν πηγαινα δημοτικο, στην τεταρτη ταξη μαθαμε οτι η σειρα ειναι ως εξης: παρατηρηση, μετρηση, πειραμα, συμπερασμα.
Δεν μπορει να το κανουν ολο αντεστραμενο και να το δεχομαι.
Το δεχτηκα 40 χρονια και επιτελους θεωρω οτι η αληθεια ειναι αυτη. Ναι λενε ψεματα εδω και 500 χρονια. Ναι πιστευω οτι ειναι μια τιτανοτεραστια συνωμοσια για την οποια μιλανε πιλοτοι σχετικα και ξαφνικα πεθαινουν. Ναι τοτε που αρχισαν ολα, ολες οι συνωμοσιες εις βαρος μας, τοτε αρχισε κι αυτο με την σφαιρα.
Αλλα δεν με νοιαζει να ψησω κανεναν. Θα μου αρεσε βεβαια να το εβλεπαν οι ανθρωποι αλλα.... :string:
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 26 Φεβ 2020, 00:11

Irene έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 23:18

Ειμαι και λιγο παραπονιαρα μη νομιζεις... :giverose:

Αλλαζει... Αλλαζει διοτι τα παραθυρα στην καμπινα επιβατων δεν εχουν κανονικα τζαμια.... Εχουν κοιλα.
Θα σου πω τι σκεφτομαι για το θεμα πιστης που λες....
Καποια στιγμη καποιος βλεπει το ιδιο πραγμα που βλεπει κι ο διπλανος του αλλα εχει κανει μια σταλα πιο κει.... Και το βλεπει απο αλλη γωνια....
Το εχω μελετησει πολυ και δεν αναφερομαι στα βιντεακια του γιουτιουμπ τωρα. Μιλαω για ενα ολοκληρο συστημα πεποιθησεων που καποια στιγμη ενω ειναι σχετικα ρευστο και ισως και κοιμαται, ξαφνικα αρχιζει να παιρνει μορφη σαφη και να πηζει.
Αυτο δεν εχει να κανει με πιστη και εδω συμφωνουμε.
Για το δικο μου συστημα πεποιθησεων η δηλωση πως η Γη ειναι επιπεδη εχει απολυτη αληθεια. Μου το υποστηριζουν πολλα στοιχεια....
Θα θελα να δεχτεις κατι... Επειδη απο την φυση μου δεν ειμαι καθολου ανταγωνιστικη, μα καθολου σε βαθμο κουταμαρας, σε καθε επιπεδο, δεν αντιλαμβανομαι την χρησιμοτητα δηλαδη του πραγματος, πες το και αναπηρια, δεν θα καταφερουμε να κανουμε αυτο που λενε γονιμο διαλογο.... :loco:
Θα καθομαι στωικα και θα σου λεω δεν πιστευω τιποτα απο οσα μου λεει η υποτιθεμενη επιστημη.
Δεν μπορω να πιστεψω πλεον κατι που ξεκιναει απο υποθεση και ψαχνει να βρει τροπο να το χωρεσει σε μια αποδειξη.
Οταν πηγαινα δημοτικο, στην τεταρτη ταξη μαθαμε οτι η σειρα ειναι ως εξης: παρατηρηση, μετρηση, πειραμα, συμπερασμα.
Δεν μπορει να το κανουν ολο αντεστραμενο και να το δεχομαι.
Το δεχτηκα 40 χρονια και επιτελους θεωρω οτι η αληθεια ειναι αυτη. Ναι λενε ψεματα εδω και 500 χρονια. Ναι πιστευω οτι ειναι μια τιτανοτεραστια συνωμοσια για την οποια μιλανε πιλοτοι σχετικα και ξαφνικα πεθαινουν. Ναι τοτε που αρχισαν ολα, ολες οι συνωμοσιες εις βαρος μας, τοτε αρχισε κι αυτο με την σφαιρα.
Αλλα δεν με νοιαζει να ψησω κανεναν. Θα μου αρεσε βεβαια να το εβλεπαν οι ανθρωποι αλλα.... :string:
Η ειλικρίνειά σου είναι σχεδόν αφοπλιστική. Αυτό το κάτι που λες το δέχομαι με όση ενσυναίσθηση με διακρίνει.
Ούτε εγώ υπήρξα ποτέ ανταγωνιστική, απλά παρατηρητής των πραγμάτων/καταστάσεων. Το ποιός έχει δίκιο ή άδικο,
καθόλου σημασία δεν έχει. Άλλωστε -όπως λένε- όλοι μες το μυαλό μας ζούμε. Λαμβάνουμε πληροφορίες και χτίζουμε
πεποιθήσεις/ιδέες. Σχεδόν πάντα προσπαθώ (άλλοτε το καταφέρνω, άλλοτε όχι) να βλέπω τα πράγματα από μια σφαιρική σκοπιά.
Τα ψέματα που μας έχουν πει είναι τιτανοτεράστια, δεν αντιλέγω... και ίσως να έχεις δίκιο όταν λες πως γόνιμος διάλογος μεταξύ μας
δε θα γίνει (σε αυτό το θέμα τουλάχιστον). Δεν πειράζει καθόλου. Το θέμα είναι πως ήταν αξιοπρεπής, με σεβασμό και χωρίς ύβρεις.
Κάτι είναι κι αυτό στις μέρες μας, ε; ;)
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 26 Φεβ 2020, 01:25

Κατ'αρχάς να πω ότι συνοδοιπορώ πολύ με την Πυγολαμπίδα μας.
FireflyEarth έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 22:37
.Γ. Ίσως αυτά που γράφω έχουν ξανα-ειπωθεί στο συγκεκριμένο νήμα, αλλά ομολογώ πως δεν έχω το χρόνο να διαβάσω 10 ολάκερες σελίδες

εχουν ξαναειπωθεί από μένα...(και όχι μόνον βέβαια)
συνοδοιπόροι κι εδώ Ηλιάνα μου....
δε θυμάμαι αν είναι σ'αυτό το νήμα, στο βίντεό μου ή αλλού
αλλά συμπορεύομαι με την ουσία του σκεπτικού σου...


σιγουρα εδώ δεν θα'πρεπε να παίζει θέμα πίστης ούτε πεποίθησης...
λίγη κοινή λογική και απλή σκεψη θέλει...

ας πιάσουμε και την άλλη παράμετρο (που δεν έχω ξαναπεί...
πάλι κάτι μου φύτεψε ο οδηγός μου μάλλον :angel: :) )

Δηλαδή ο μικρόκοσμος είναι μια μικρογραφία του μακρόκοσμου ή δεν είναι?
όταν τα μόρια, τα ηλεκτρονια, τα πρωτόνια και δε συμμαζεύεται
έχουν βεβαιωμένα σφαιρικό σχήμα

Εικόνα
Εικόνα

και παράλληλα στον μακρόκοσμο βλεπουμε πλανήτες και άστρα
πάντα σε σφαιρική μορφή, μέχρι και δορυφόρους (φεγγάρια)
πάντα και χωρίς καμιά εξαίρεση σφαιρικά...

τι στον κορακα είναι αυτό αραγε, που θα έκανε τη γη τηγανίτα?
Η παλιοδιαθήκη? σπουδαίιιιιιο επιστημονικό πόνημα... :?
Και τελικά τι είναι αυτό που θα την έβγαζε εκτός μικρόκοσμου,
ή μακρόκοσμου? η μοναδικότητά της?
Να με συγχωρνάτε, αλλά θα το πω... ΜΗ ΧΕΣΩ τελικά με την μοναδικότητα
που εκπορεύεται από νοοτροπία γεωκεντρισμού (και κακώς νοούμενου
ανθρωποκεντρισμού) που μας θέλει κέντρο ολάκερου σύμπαντος....
Σιγά ρε μη σκισουμε βρακάκια!
Κέντρο ενός σύμπαντος, που την έκτασή του δεν τη χωρά το κεφάλι μας
ούτε για πλάκα. Σιγά τη μοναδικότητα και διαφορετικότητα...
ούτε κουτσουλιά, ούτε κεφάλι καρφίτσας δεν είμαστε
στην απεραντοσύνη που δε μπορούμε να συλλάβουμε...


Τέλος, έλαχε στην τωρινή ενσάρκωσή μου, να το'φερε έτσι η ζωή
και οι συνθήκες της, ώστε να έχω κάνει μπόλικα αεροπορικά
ταξίδια, πολλά εξ αυτών υπερατλαντικά (Ν. Αφρική-Ελλάδα με τη μισή πτήση
πάνω απ'την αφρικανική ήπειρο και την αλλη μισή πάνω απ'τον Ατλαντικό,
Ροδεσία-Αγ. Μαυρίκιο, πτήση πάνω από Ινδικό, κλπ κλπ)

Γκαβή δεν ήμουν, μύωψ ήμουν, αλλά γυαλιά ή φακούς επαφής
φορούσα, κι έβλεπα σαν αητόπουλο. :P
Ο πλανήτης στα δικά μου γκαβάδια ( και πολλών άλλων δηλαδή)
είναι σφαιρικός, διαπιστωμένα κι απ'την οπτική γωνία που
χαρίζει μια πτήση σε υψος 40.000-42.000 ποδών (καμιά 12ριά χλμ)
Σαφώς σφαιρικότατη την είδα, τι να κάνουμε τώρα...



Τώρα όποιος γουσταρει τη μέγγενη των ψυχολογικων επιχειρήσεων
της ΣΙΑ (λες και δε μας κάνουν κάθε μέρα με μύριους τρόπους
τα μυαλά νιανιά), παρακαλώ...ας αράξει εκεί κι ας το απολαύσει.

όποιος θέλει τη γη τηγανίτα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
ας ρίξει και λίγο μελάκι και καλή όρεξη

Εικόνα


παίζει και σε μπανάνα για άλλα γούστα :P


Εικόνα


Αντε καληνυχτούδια :rose:



ΥΓ. Οι παρθένοι δε φημίζονται για το έξυπνο χιουμορ τους
και συχνά αυτό εκλαμβάνεται από πολλούς σαν ειρωνία.
Παρτε το αλλιώς. Παρθένος είμαι (στο ζώδιο) και χιουμοράκι έκανα.
Φρονώ πως έχουμε πολύ πιο σοβαρά και άμεσα πράγματα να
απασχολούν το κεφαλάκι μας και να του καίνε και φλάντζες,
από το επίπεδο ή σφαιρικό της μάνας γης, που έτσι κι αλλιώς
κάποια στιγμή στην (άλλη) ζωή μας θα δούμε.
Για την ώρα, νιώθω πως αρκεί να την πατάμε γερά, σταθερά,
να την αγαπάμε, να την τιμάμε και να τη σεβόμαστε,
και φυσικά να προχωράμε πάνω στο πολύπαθο σώμα της, άφοβα...
(το κατά δύναμιν)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τετ 26 Φεβ 2020, 01:36

FireflyEarth έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 00:11

Η ειλικρίνειά σου είναι σχεδόν αφοπλιστική. Αυτό το κάτι που λες το δέχομαι με όση ενσυναίσθηση με διακρίνει.
Ούτε εγώ υπήρξα ποτέ ανταγωνιστική, απλά παρατηρητής των πραγμάτων/καταστάσεων. Το ποιός έχει δίκιο ή άδικο,
καθόλου σημασία δεν έχει. Άλλωστε -όπως λένε- όλοι μες το μυαλό μας ζούμε. Λαμβάνουμε πληροφορίες και χτίζουμε
πεποιθήσεις/ιδέες. Σχεδόν πάντα προσπαθώ (άλλοτε το καταφέρνω, άλλοτε όχι) να βλέπω τα πράγματα από μια σφαιρική σκοπιά.
Τα ψέματα που μας έχουν πει είναι τιτανοτεράστια, δεν αντιλέγω... και ίσως να έχεις δίκιο όταν λες πως γόνιμος διάλογος μεταξύ μας
δε θα γίνει (σε αυτό το θέμα τουλάχιστον). Δεν πειράζει καθόλου. Το θέμα είναι πως ήταν αξιοπρεπής, με σεβασμό και χωρίς ύβρεις.
Κάτι είναι κι αυτό στις μέρες μας, ε; ;)

Ειναι πολυ σημαντικο... :rose:
Για σκεψου καλη μου... Ειτε πιτσα με ζυμαρακι γυρω γυρω ειτε σφαιρα τελος παντων, στην τελικη... "τουτη η γης που την πατουμε, ολοι μεσα θε να μπουμε". :dead:
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 26 Φεβ 2020, 14:29

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 01:36

Ειναι πολυ σημαντικο... :rose:
Για σκεψου καλη μου... Ειτε πιτσα με ζυμαρακι γυρω γυρω ειτε σφαιρα τελος παντων, στην τελικη... "τουτη η γης που την πατουμε, ολοι μεσα θε να μπουμε". :dead:
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :thumb:
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Τετ 26 Φεβ 2020, 15:40

FireflyEarth έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 22:37
George vounis έγραψε:
Τρί 25 Φεβ 2020, 21:33

Όταν κοιτάς ψηλά στον ουρανό τι βλέπεις? Το ήλιο σφαίρα το φεγγάρι σφαίρα τους πλανήτες όχι βλέπεις ένα ταψί, όχι δεν το δίνω σαν απόδειξη, αλλά όταν σε όποιοδηποτε υψόμετρο βρίσκεσαι γιατί πάντα ο ορίζοντας είναι στο ύφος του ματιού σου, λεω εγώ τώρα, αφού είναι σφαίρα. :dunno:

Δυο διαφορετικά συστήματα πιέσης δεν μπορούν να συνυπάρχουν χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους, γη και διάστημα εντελώς διαφορετικά επίπεδα πίεσης. :giverose:
Γιώργο, όταν κοιτάς κατάφατσα ένα βιβλίο από απόσταση 2 μέτρων τι βλέπεις; Ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Όταν κοιτάς κατάφατσα μια σφαίρα από απόσταση 2 μέτρων, τι βλέπεις; Έναν κύκλο. Απλά μαθήματα προοπτικής σχεδίου :loco: Αν θες να δεις ξεκάθαρα την καμπυλότητα της Γης, πήγαινε στους πόλους της.
Να μου πεις για τη Σελήνη, που όντως είναι ένα μυστήριο για το πως στο καλό τη συγκρατεί η βαρύτητα της Γης, ναι να το καταλάβω...
Αυτό που κρατάει κάθε πλανήτη στην τροχιά του γύρω από τον Ήλιο και κάθε δορυφόρο σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη του, είναι η έλξη που ασκείται μεταξύ τους. Η έλξη αυτή, είναι ανάλογη με τη μάζα του σώματος, που είναι ανάλογη με τη διάμετρό του, ενώ είναι αντιστρόφως ανάλογη με την απόσταση μεταξύ δύο σωμάτων. (κάτι που με τη Σελήνη δεν ισχύει=τεχνητή). Όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος του πλανήτη και όσο μικρότερη η απόστασή του, τόσο μεγαλύτερη η έλξη του. Μην ξεχνάς επίσης, πως οι τροχιά μας γύρω από τον ήλιο είναι εκλειπτική (εξ' ου και οι εποχές).
Ας αντιστοιχίσουμε τον Ήλιο μας με μια μπάλα του μπάσκετ. Η μπάλα του μπάσκετ έχει μια διάμετρο 25 εκατοστά του μέτρου. Αν λοιπόν η μπάλα αυτή αντιστοιχεί με τον Ήλιο, με πραγματική διάμετρο 694350 χλμ, τότε μπορούμε να παρομοιάσουμε σε σχετικό μέγεθος τον μεν Ερμή με το κεφάλι καρφίτσας, την Αφροδίτη και τη Γη με φακή, τον Άρη με μια μικρή φακή, το Δία με ένα μπαλάκι του τένις, τον Κρόνο με ένα μπαλάκι του πινγκ-πονγκ και Ουρανό και Ποσειδώνα με κεράσια. Για Πλούτωνα φυσικά ούτε κεφάλι καρφίτσας. Και αναρωτιέσαι γιατί το μάτι σου δεν πιάνει την καμπυλότητα;;; Ωστόσο, αν θες να την δεις καθαρά, πήγαινε στο βόρειο πόλο.
Αν υποθέσουμε όμως πως η Γη είναι επίπεδη σαν ένα ταψί που επιπλέει, τι την συγκρατεί σε τροχιά γύρω από τον ήλιο;
Αν υποθέσουμε όμως πως η Γη είναι επίπεδη σαν ένα ταψί και στο περίγυρο υπάρχει ένας τεράστιος φράχτης (σαν το ζυμαράκι της πίτσας ένα πράμα). Πως στο καλό τόσες χιλιάδες χρόνια δεν ξεσκεπάστηκε αυτή η συνωμοσία; Δεν ανέβηκε κανείς το φράχτη;

Υ.Γ. Ίσως αυτά που γράφω έχουν ξανα-ειπωθεί στο συγκεκριμένο νήμα, αλλά ομολογώ πως δεν έχω το χρόνο να διαβάσω 10 ολάκερες σελίδες


Εδώ δεν είναι θέμα πίστης, δεν υπάρχει τίποτα που θα αναφέρω για θρησκεία, κατά πρώτο δεν απάντησεs πως μπορούν δύο σύστημα διαφορετικής πίεσης να συνυπάρχουν χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους, μην πεις λόγον βαρύτητας, όταν μας πει η επιστήμη των καφρον από που προκύπτει αυτό που νιώθουμε ως βαρύτητα να λεμέ.
Το φεγγάρι συμφωνούμε ότι ούτε καν θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί, και αυτή η "συμπεριφορά " είναι μυστήρια, πως η γη κρατά αυτό το σώμα κοντά της, ενώ ο Ήλιος λόγων του βαρυτικου πεδίου του θα έπρεπε να την είχε κοντά του, εντάξει συμφωνούμε ότι το φεγγάρι είναι σφαίρα πολέμου και επιτήρησης για τα διποδα προβατάκια της γης.

Ο Ήλιος τι νομίζεις ότι είναι , το κεντρικό άστρο που ταξιδεύουμε μαζί του στο απέραντο διάστημα αιώνες τώρα? Εντάξει ταξιδεύουμε, ελπίζω ότι γνωρίζεις τι είναι αστρική παράλλαξη, καμιά αστρική παράλλαξη δεν υπάρχει στους αιώνες σε κανένα άστρο, η παραμικρή, δηλαδή μετατόπιση..... Ελπίζω κάπου να υπάρχει φρένο να μην τρακαρουμε. :dunno:

Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά άλλα θα γίνη σεντόνι, αλλά οι πιλότοι ξέρεις τι χαρτιά υπογράψουν πριν πιάσουν δουλειά σε μια εταιρεία, έτσι και μιλήσουν ανοικτά για αυτό το θέμα, δηλαδή για όλα αυτά που βιώνουν, για δύο Ήλιους που βλέπουν, για την πλήρη απαγόρευση πτήσεις πάνω από κάποια σημεία της Γης.


Τέλος πάντων εγώ δεν κουνάω την σημαία κανενός, δεν έχω δόγμα ούτε στην επιστήμη, ούτε στην θρησκεία, δεν μπαίνω σε κουτιά, απλά ψάχνω και παρατηρώ. :giverose: :makia:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τετ 26 Φεβ 2020, 16:05

George vounis έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 15:40
Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά άλλα θα γίνη σεντόνι, αλλά οι πιλότοι ξέρεις τι χαρτιά υπογράψουν πριν πιάσουν δουλειά σε μια εταιρεία, έτσι και μιλήσουν ανοικτά για αυτό το θέμα, δηλαδή για όλα αυτά που βιώνουν, για δύο Ήλιους που βλέπουν, για την πλήρη απαγόρευση πτήσεις πάνω από κάποια σημεία της Γης.

Συν το οτι οι χαρτες που χρησιμοποιουν (οι πιλοτοι) ακολουθουν την επιπεδικοτητα κι οχι την καμπυλοτητα και πως αν κατευθυναν τα αεροσκαφη βασει καμπυλοτητας θα επρεπε να αλλαζουν υψομετρο καθε λιγα ελαχιστα λεπτα.
Συν οι "ακυρο" σταθμοι ανεφοδιασμου, που μονο στον χαρτη της επιπεδης εχουν λογικη. Ολος ο παγκοσμιος χαρτης ειναι αλλα αντι αλλων.
Οι πιλοτοι το ξερουν οπως λες Γιωργο. Αλλα εξαναγκαζονται να υπογραφουν ρητρα σιωπης.
Γι αυτο ειπα παραπανω πως αλλο πραγμα βλεπει η καμπινα επιβατων κι αλλο το πιλοτηριο.
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 26 Φεβ 2020, 16:46

Το βίντεο είναι απ το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό . Βγαίνουν έξω και κάνουν διάφορες εργασίες. Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο.
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:03

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 16:05
George vounis έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 15:40
Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά άλλα θα γίνη σεντόνι, αλλά οι πιλότοι ξέρεις τι χαρτιά υπογράψουν πριν πιάσουν δουλειά σε μια εταιρεία, έτσι και μιλήσουν ανοικτά για αυτό το θέμα, δηλαδή για όλα αυτά που βιώνουν, για δύο Ήλιους που βλέπουν, για την πλήρη απαγόρευση πτήσεις πάνω από κάποια σημεία της Γης.

Συν το οτι οι χαρτες που χρησιμοποιουν (οι πιλοτοι) ακολουθουν την επιπεδικοτητα κι οχι την καμπυλοτητα και πως αν κατευθυναν τα αεροσκαφη βασει καμπυλοτητας θα επρεπε να αλλαζουν υψομετρο καθε λιγα ελαχιστα λεπτα.
Συν οι "ακυρο" σταθμοι ανεφοδιασμου, που μονο στον χαρτη της επιπεδης εχουν λογικη. Ολος ο παγκοσμιος χαρτης ειναι αλλα αντι αλλων.
Οι πιλοτοι το ξερουν οπως λες Γιωργο. Αλλα εξαναγκαζονται να υπογραφουν ρητρα σιωπης.
Γι αυτο ειπα παραπανω πως αλλο πραγμα βλεπει η καμπινα επιβατων κι αλλο το πιλοτηριο.
Στην τελική σφαίρα, επίπεδη η μπανάνα, εγώ βάζω και φράουλα να είναι η γη, το Ματριχ είναι παντού εδώ.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:07

@AnonymosEreynhths μετα το 01:55 :giverose:

:drinking: :drinks: :corn: :corn: :corn: :corn:


'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:26

AnonymosEreynhths έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 16:46
Το βίντεο είναι απ το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό . Βγαίνουν έξω και κάνουν διάφορες εργασίες. Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο.


αγόραρε έδωσα ένα τέτοιο λουκουμάτο στις 23/2, εδώ

viewtopic.php?p=324558#p324558


αλλά όπως λέει κι η τραγουδάρα των Σάιμον&Γκαρφάνκελ στο Boxer


still a man hears what he wants to hear
and disregards the rest

(ο άνθρωπος ακούει ό,τι θέλει να ακούσει
και αγνοεί/ή/απορρίπτει τα υπόλοιπα)


άλλωστε γιατί θα πρέπει να μου δώσουν σημασία?
ούτε ο μικροκοσμος-μακρόκοσμος έχει νόημα
όταν ο άλλος εστιάζει μόνο στον δικό του ... προκατ κοσμο
Γούστα είναι αυτά και όπως είπα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :P

άντε, αφιερωμένος κι ο πυγμάχος...
(στο 0:23 αυτό που έλεγα...)

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:44

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:07
@AnonymosEreynhths μετα το 01:55 :giverose:

:drinking: :drinks: :corn: :corn: :corn: :corn:


Το έχω δει. Παλαιότερα έφτιαχνα παρόμοια βίντεο με ειδικά εφέ.
Το θέμα είναι πως τεχνικά τα βιντεάκια με τους διαστημικούς περιπάτους δεν είναι φτιαχτά ούτε σχετίζονται με τα παραπάνω.
Αλλά περι ορέξεως..πάω να ψήσω την πίτα.
Και η πίτα, τουλάχιστον, θα είναι στρογγυλή :lol: :ups:
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:47

AnonymosEreynhths έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:44
Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:07
@AnonymosEreynhths μετα το 01:55 :giverose:

:drinking: :drinks: :corn: :corn: :corn: :corn:


Το έχω δει. Παλαιότερα έφτιαχνα παρόμοια βίντεο με ειδικά εφέ.
Το θέμα είναι πως τεχνικά τα βιντεάκια με τους διαστημικούς περιπάτους δεν είναι φτιαχτά ούτε σχετίζονται με τα παραπάνω.
Αλλά περι ορέξεως..πάω να ψήσω την πίτα.
Και η πίτα, τουλάχιστον, θα είναι στρογγυλή :lol: :ups:

Και που το ξερεις καλε;;;; Πως δεν ειναι φτιαχτα;
Βρε τι παθαμε που πρεπει να κατσω τωρα να πειστω....
Πα να ριξω μερικα καλαθια με τη μπαλιτσα...
:ups: :ty:
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:55

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:47
Και που το ξερεις καλε;;;; Πως δεν ειναι φτιαχτα;

καλέ ήδη σε πρόλαβα στο ποστ μου της 23/2 που προανέφερα
λέγοντας...(τα υπογραμμισμένα)

ArELa έγραψε:
Κυρ 23 Φεβ 2020, 18:36




οπου αν κινηθεί ο κέρσορας πάνω στο ίδιο
το βίντεο, φαίνεται ξεκάθαρα το σφαιρικό
της Γαίας. Ναι ξέρω, πολλοί επιπεδίτες θα πουν πως είναι
τρικ και δε μασάνε. Ε, οκ. Εγώ μασάω. :P

(όντας πράγματι "παλιά καραβάνα" μελετώντας αυτές τις πίπες τους
για πάνω από 20 συναπτά )

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:47
Βρε τι παθαμε που πρεπει να κατσω τωρα να πειστω....

δεν πρέπει καλό μου να πειστείς...
να φτυστείς ίσως, γιατί θα σε ματιάσω που ρίχνεις και καλάθια
με τη μπαλίτσα :ups: :basket:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από George vounis » Τετ 26 Φεβ 2020, 17:56

AnonymosEreynhths έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:44
Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:07
@AnonymosEreynhths μετα το 01:55 :giverose:

:drinking: :drinks: :corn: :corn: :corn: :corn:


Το έχω δει. Παλαιότερα έφτιαχνα παρόμοια βίντεο με ειδικά εφέ.
Το θέμα είναι πως τεχνικά τα βιντεάκια με τους διαστημικούς περιπάτους δεν είναι φτιαχτά ούτε σχετίζονται με τα παραπάνω.
Αλλά περι ορέξεως..πάω να ψήσω την πίτα.
Και η πίτα, τουλάχιστον, θα είναι στρογγυλή :lol: :ups:
Κάνε την πίτα σε σχήμα μπανάνας, γιατι όχι! :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George vounis την Τετ 26 Φεβ 2020, 18:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Irene
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ 21 Φεβ 2020, 21:58
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 21 φορές
Έλαβε Likes: 19 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Irene » Τετ 26 Φεβ 2020, 18:02

ArELa έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:55
Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:47
Και που το ξερεις καλε;;;; Πως δεν ειναι φτιαχτα;

καλέ ήδη σε πρόλαβα στο ποστ μου της 23/2 που προανέφερα
λέγοντας...(τα υπογραμμισμένα)

ArELa έγραψε:
Κυρ 23 Φεβ 2020, 18:36




οπου αν κινηθεί ο κέρσορας πάνω στο ίδιο
το βίντεο, φαίνεται ξεκάθαρα το σφαιρικό
της Γαίας. Ναι ξέρω, πολλοί επιπεδίτες θα πουν πως είναι
τρικ και δε μασάνε. Ε, οκ. Εγώ μασάω. :P

(όντας πράγματι "παλιά καραβάνα" μελετώντας αυτές τις πίπες τους
για πάνω από 20 συναπτά )

Irene έγραψε:
Τετ 26 Φεβ 2020, 17:47
Βρε τι παθαμε που πρεπει να κατσω τωρα να πειστω....

δεν πρέπει καλό μου να πειστείς...
να φτυστείς ίσως, γιατί θα σε ματιάσω που ρίχνεις και καλάθια
με τη μπαλίτσα :ups: :basket:



:thumb: ααα γεια σου!!!! Αυτο που ειπα χτες και στην FireflyEarth
Αρα συμφωνουμε :lovey0: :lovey0: :lovey0:


Βρηκα μια μπαλα του μπασκετ στην παραλια μετα τον Ηφαιστειωνα και της εχω αλλαξει τα φωτα. (Το τι εβγαλε η θαλασσα τοτε δεν λεγεται!!!!!)
Οποιος την εχασε να ξερει του την προσεχω.
'Ινα ώσιν εν...
:hohoho:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”