Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Ζωγραφική, κινηματογράφος ή οποιαδήποτε μορφή τέχνης. (Προσβάσιμη μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Πέμ 05 Δεκ 2019, 02:05

Εικόνα

“Πιστεύω ο θάνατός μου να αποκτήσει κάποια αξία αφού η ζωή μου δεν είχε καμμία…” (σημειώσεις του Joker)

Μέχρι της εμφανίσεως του Joker από τον Τοντ Φίλιπς ο Batman κέρδιζε τη δημοσιότητα ως ο εχεγγυητής του καλού και του ηθικού στον κόσμο. Έλα, όμως που ο πατέρας του, ο Τόμας Γουέϊν, ήταν ένα κάθαρμα αρχικεφαλαιοκράτης που ποδοπατούσε τον κόσμο χρησιμοποιώντας την οικονομική του ισχύ για να ανέλθει και να φθάσει να διεκδικήσει το αξίωμα του Δημάρχου. Ένας άθλιος ελιτιστής, σύμφωνα με τις απόψεις του οποίου όποιος δεν είναι επιτυχημένος σ’ αυτόν κόσμο είναι ένας απλός παλιάτσος, ένα παράσιτο που πρέπει να εξαλειφθεί. Έτσι περνά το μήνυμα της κοινωνικής καταξίωσης μέσα από τα παραμορφωτικά γυαλιά του καθωσπρεπισμού της κυρίαρχης τάξης και στον τρόπο με τον οποίο εκείνη αντιλαμβάνεται την κοινωνική καταξίωση. Άλλωστε, έτσι δικαιολογεί τη νεοφιλελεύθερη άποψη πως η φτώχεια αποτελεί έγκλημα καθοσιώσεως.

Ο Άρθρουρ Φλεκ (Joker) είναι ένας από τους απόκληρους της διπλανής μας πόρτας που έχει υποστεί τη βία, τόσο λεκτική όσο και με χειροδικία, στο πετσί του. Συντηρεί με τον φτωχό του μισθό μία μητέρα που τα έχει μισοχαμένα, διωγμένη από τον Τόμας Γουέϊν, στην υπηρεσία του οποίου εργάζονταν, πιθανόν και με άλλον τρόπο ως περιστασιακή του ερωμένη. Ο ίδιος λόγω ψυχολογικών προβλημάτων από τα παιδικά του χρόνια προσπαθεί να βρει καταφύγιο στη δωρεάν ψυχανάλυση που προσφέρει ο Δήμος, μέχρι που τα κονδύλια κόβονται. Είναι χαρακτηριστική η σκηνή όπου η ψυχαναλύτρια του λέει πως δεν ενδιαφέρονται οι έχοντες και κατέχοντες ούτε για εκείνη και φυσικά ούτε και για τους ασθενείς γιατί πολύ απλά τους θεωρούν σκουπίδια.

Αλλά κι ο κόσμος του θεάματος στον οποίο προσπαθεί να σταδιοδρομήσει ως stand up comedian, είναι ένας κόσμος διεφθαρμένος που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το ξεγύμνωμα του κωμικού προς τέρψιν της τηλεθέασης και των ποσοστών. Ο καθρέφτης της trash tv.

Το όπλο που του δίνει ο συνάδελφός του είναι το σημείο καμπής. Από εκεί και πέρα η εικόνα του Joker για τη θέση του στον κόσμο αρχίζει, σταδιακά, ν’ αλλάζει. Όταν σκοτώνει τα “καθωσπρέπει καταξιωμένα” καθίκια που χλευάζουν τον κόσμο στο μετρό έχει μπει σ’έναν δρόμο δίχως γυρισμό.

Καίτοι ο ίδιος αρνείται πως οι πράξεις του έχουν πολιτικο-κοινωνικό πρόσημο, τελικά αυτό ακριβώς επιτυγχάνει. Ο Ήρωας πρώην παρίας που δολοφονεί, εν ψυχρώ, τον διάσημο παρουσιαστή ξεσηκώνει τις στρατιές των “κολασμένων” που αποφασίζουν να απαντήσουν με βία στη βία του εμετικού πολιτικορθακισμού των κυριάρχων αυτού του κόσμου.

Μία ταινία που έχει σαφέστατα στοιχεία από τον “Ταξιτζή” με τον Ρόμπερτ ντε Νίρο (ο ίδιος υποδύεται τον τηλεοπτικό παρουσιαστή) και το “V for Vendetta”, πιθανότατα θα χαρίσει στον Χοακίν Φίνιξ το Όσκαρ. Έτσι θα μπορεί να γελά ασταμάτητα (όπως στην ταινία λόγω της εγκεφαλικής πάθησης που έχει) δίνοντας χαρά στους απόκληρους όλου του κόσμου…
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 05 Δεκ 2019, 11:38

Dhmellhn έγραψε:
Πέμ 05 Δεκ 2019, 02:05
Καίτοι ο ίδιος αρνείται πως οι πράξεις του έχουν πολιτικο-κοινωνικό πρόσημο, τελικά αυτό ακριβώς επιτυγχάνει. Ο Ήρωας πρώην παρίας που δολοφονεί, εν ψυχρώ, τον διάσημο παρουσιαστή ξεσηκώνει τις στρατιές των “κολασμένων” που αποφασίζουν να απαντήσουν με βία στη βία του εμετικού πολιτικορθακισμού των κυριάρχων αυτού του κόσμου.

Δεν έχω δει την ταινία κι ούτε προβλέπεται να ταλαιπωρηθώ σε κινηματογραφικές
αίθουσες και τσουχτερά εισιτήρια για να τη δω, έχω ακούσει όμως πολλά γι'αυτήν.

Σαφώς και το μήνυμα που "περνάει" έχει κοινωνικο-ιδεολογικο-πολιτικό πρόσημο,
αλλά αλλιώς θέλει η ελίτ να περαστεί κι αλλιώς θα το προσλάμβανα εγώ
που τα ίδια τα σκύβαλα με αναγκάζουν ενίοτε να υιοθετώ το "ο θάνατός σου η ζωή μου"
Αυτό που ποτέ δε θα υιοθετήσω βέβαια, είναι ο μηδενισμός που πετάει
την ανθρώπινη ζωή στα σκουπίδια, σαν χρησιμοποιημένη σερβιέτα
ή χαρτί που'χει σκουπίσει χεσμένα οπίσθια.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 05 Δεκ 2019, 14:58

Εγω αυτο που κρατω ειναι ότι κάθε μορφή κακοποίησης μπορεί να μετατρέψει το θύμα σε τερας.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 05 Δεκ 2019, 15:09

Δεν είναι κάτι καινούργιο. Βλέπε νονός, σημαδεμένος κλπ
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 05 Δεκ 2019, 15:12

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Πέμ 05 Δεκ 2019, 15:09
Δεν είναι κάτι καινούργιο. Βλέπε νονός, σημαδεμένος κλπ
όντως
καινούγιος όμως μπορεί να θεωρηθεί ο τρόπος που παρουσιάζεται
και οι προεκτάσεις που αναμεταδίδονται για να "σκατώσουν" ακόμα
χειρότερα και εκτενέστερα τον ψυχισμό του πληθυσμού.
Και για να "δικαιωθούν" στην τελική και οι κατά συρροήν δολοφονίες.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από Dhmellhn » Παρ 06 Δεκ 2019, 01:06

Όταν ένας κόσμος πιέζεται αφάνταστα από ορισμένους έχοντες και κατέχοντες τότε δεν είναι διόλου παράξενη η βίαιη αντίδρασή τους. Αντιθέτως, είναι προβλέψιμη. Όταν έχουν χάσει τα πάντα τότε δεν θα διστάσουν. Αυτός που κακοποιείται βάναυσα δεν είναι καθόλου απίθανο να γίνει κάποτε ένα τέρας.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 06 Δεκ 2019, 02:17

Παντα θα υπαρχει ενα ποσοστο εγκληματιων. Ακομα κι αν φτιαξεις μια αγγελικη κοινωνια, καποιοι θα επιλεγουν το εγκλημα. Ομως σιγουρα θα ειναι απειροελαχιστοι μπροστα σε αυτους που τους κανει εγκληματίες το πλαίσιο στο οποιο γαλουχήθηκαν.
Ειναι πιο απιθανο να γινεις εγκληματιας αν ως παιδι μεγαλωνεις σε ενα πλαισιο με σταθερα οικονομικα, ενα σπιτακι με κηπο, μια βιβλιοθηκη, αγαπημενη οικογενεια (και οι φιλοι σου μεγαλωνουν σε παρομοιες συνθηκες) σε σχεση με το αν μεγαλωνεις στο χάος, στην γκρινια, με γονεις που ειναι εχθροι μεταξυ τους, και φιλους που ειναι τοσο τραυματισμένοι οσο εσυ.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Joker: Όταν το κακό γίνεται ιδεολογία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Δεκ 2019, 17:23

Dhmellhn έγραψε:
Παρ 06 Δεκ 2019, 01:06
Όταν έχουν χάσει τα πάντα τότε δεν θα διστάσουν.

Όπως λέει κι ο Σελέντε, όταν δεν τους έχει μείνει κάτι άλλο να χάσουν
τότε χάνουν το μυαλό τους.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέχνη (Ζωγραφική-κινηματογράφος-θέατρο-χορος)”