Περί Μακεδονίας

Εδώ αφήνετε σχόλια, προτάσεις ή/και εντυπώσεις σας για το χώρο μας.
Τα σχόλιά σας θα εμφανιζονται κατόπιν έγκρισης. ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΠΑΜ, ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ

Here you can post comments, suggestions or what you think of our forum.
Comments are under approval.
SPAMMING WILL BE DELETED.
Άβαταρ μέλους
perastikos

Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από perastikos » Τετ 20 Ιουν 2018, 12:34

Καλημέρα σας. Διάβασα τον ένθερμο τρόπο με τον οποίο υπερασπίζεστε το δικαίωμα των νεοελλήνων να μονοπωλούν τον όρο μακεδονία. Γιατί; Οι βόρειοι φίλοι και γείτονες αποκλείεται να έχουν και αυτοί το δίκιο τους; Το ότι στα μέσα του 19ου αιώνα σιγά σιγά διαμορφώθηκε η μακεδονική συνείδηση που είναι διάφορη της ελληνικής, της βουλγαρικής, της σέρβικης και της αλβανικής θα το αγνοούμε; Το ότι ο Στρατής Μυριβήλης, στο “Η ζωή εν τάφω” αναφέρεται σε σλαβόφωνους που «δὲ θέλουν νἆναι μήτε "Μπουλγκάρ", μήτε "Σρρπ" μήτε "Γκρρτς". Μοναχὰ "Μακεντὸν ὀρτοντόξ"» σε ποιους αναφέρεται; Το ότι από την τέταρτη έκδοση και μετά κόβει το ανωτέρω απόσπασμα, γιατί το κάνει; Μήπως ο Στρατής Μυριβήλης κάνει αυτό που η ελληνική στρουφοκαμιλίζουσα κοινωνία έκανε τόσα χρόνια; Λογοκρισία και καταστολή στους Σλαβομακεδόνες στη βόρεια ελλάδα. Ποια η γνώμη σας για τη δήλωση της Νίκης Τζαβέλλα «Όσοι μιλούσαν σλαβικά, τους πάρε λάμβανε η χωροφυλακή κ μετά από ένα μπερταχι, δεν ξανά μιλούσαν σλαβικά. Ετσι γίναμε ένα έθνος ,μια γλώσσα, μια θρησκεία, κ αποφύγαμε τις περιπέτειες του μωσαϊκού των υπολοίπων Βαλκανίων . Καλώς η κακώς, ετσι έγινε..»
Πόσοι από τους κατοίκους της ελληνικής μακεδονίας σήμερα έχουν σχέση όχι με τους αρχαίους μακεδόνες αλλά 100 χρόνια στην περιοχή; Να σας πω, ούτε οι μισοί! οι περισσότεροι ήρθαν από διάφορες περιοχές της μικράς ασίας με τις ανταλλαγές πληθυσμών στο πρώτο μισό του 20ου αιώνα με μόνο κριτήριο ότι ήταν χριατιανοί.
Χριστιανοί: αυτοί που επί βυζαντίου έσφαξαν του αρχαίους έλληνες και δημιούργησαν τις συνθήκες για μαζικούς εποικισμούς με σλάβους, αρβανίτες, βλάχους, ρωμαίους, βάρβαρους γερμανούς κλπ. Ο μέγας σας Θεοδόσιος μόνο σε μια μέρα αποκεφάλισε 15.000 θεσσαλονικείς που δεν θέλανε να γίνουν χριστιανοί. Τι σχέση έχετε εσείς με την αρχαία ελλάδα; Καμία, πέρα από μια γλώσσα που σας επιβλήθηκε με τη βία πριν ένα αιώνα σβήνοντας τις υπόλοιπες που μιλιόντουσαν στον ελλαδικό χώρο.
Τα ψέματα σας τελειώσαν! Ο Κούλης, που έξω πούλαγε ότι συμφωνεί και μέσα έγινε έρμαιο των χρυσαυγιτών και των ακροδεξιών της παράταξής του, έγινε ΡΕΖΙΛΙ από το γερμανό δημοσιογράφο της FAZ. Διαλέξτε: ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΜΕΚΕΔΟΝΙΑΣ τώρα ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (χωρίς αλλαγή στο σύνταγμα) αύριο. Διαλέξτε: θέλετε στα βόρεια σύνορα έναν φίλο ή ένα εχθρό; Και αν θέλετε εχθρό το άδικο είναι δικό σας.
Καλή μου λογοκρισία;;;;;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 13:02

Ουδείς λογοκρίνεται στα ΙΔΕΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ όταν εκφράζεται ευπρεπώς και με σεβασμό,
στο βαθμό που αυτός ο ιστότοπος υποστηρίζει και έμπρακτα την ελευθερία
της έκφρασης και την πολυφωνία.

Εφ΄όσον τηρήσατε τους στοιχειώδεις κανόνες ευπρέπειας, εγκρίθηκε το ποστ σας, κύριε Περαστικέ
(αν και έχουμε εγγεγραμμένο έναν "περαστικό" στο φόρουμ μας, κι αν είστε
ο ίδιος, θα ήταν προτιμότερο να είχατε κάνει log in)

Στην τοποθέτησή σας, επιλέγω συνειδητά να μην απαντήσω.
Όχι επειδή δεν δύναμαι, αλλά επειδή προσωπικά με κουρασαν οι διχογνωμίες
και οι διχασμοί μεταξύ Ελλήνων, (σε μια στιγμή που θα οφείλαμε ως Ελληνες
να είμαστε απολύτως ομονοούντες σ'αυτό το ζήτημα)
όπως με κούρασε και η διαρκής προσπάθειά μου
να πείσω για τα αυτονόητα, να επισημαίνω τους κινδύνους (για την εδαφική
ακεραιότητα της χώρας μας) που εμπεριέχει αυτή η αναγνώριση
και φυσικά δεν είμαι πλέον διατεθειμένη σ'αυτή την κρίσιμη ιστορική
καμπή στην οποία βρισκόμαστε
να παραδίδω μαθήματα ιστορίας σε ανιστόρητους.

Πολύ πιθανόν να μπει στη διαδικασία να σας απαντήσει κάποιο άλλο μέλος μας,
αλλά εμένα θα μου επιτραπεί να απέχω από αυτόν τον διάλογο.

Καλημέρα σας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 20 Ιουν 2018, 13:10

perastikos έγραψε:Καλημέρα σας.
Γιατί; Οι βόρειοι φίλοι και γείτονες αποκλείεται να έχουν και αυτοί το δίκιο τους;
Το δίκιο και τα ιστορικά που αναφέρεις δεν έχουν καμία απολύτως σημασία, για εμένα τουλάχιστον. Ασχέτως αν είναι το βασικό εργαλείο προπαγάνδας για άλλους. (Βλ, ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ,Χ.Α κ.ο.κ )
Όλη η δουλειά έγινε για να μπουν στο ΝΑΤΟ για λόγους που οι Αμερικάνοι και κάποιοι άλλοι γνωρίζουν. Απλά αναμένω να δω πως θα διαμορφωθεί το τοπίο στα Βαλκάνια γιατί μην ξεχνάς πως υπάρχει και μια Ρωσία στη μέση.
Άρα τα ιστορικά και τα δίκια πάνε περίπατο για εξουσίες πολύ ανώτερες από ιστορίες και αλληλοσεβασμούς λαών που διαμορφώνονται χρόνια πριν τεχνητά για να εξυπηρετήσουν πολιτικές άλλων χωρών μελλοντικά.

Το πως θα σερβιριστεί τώρα στο κοινό αυτό...ε υπάρχουν πολλοί τρόποι. ΠΧ Να προσάπτεις πράγματα σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και να σπέρνεις την διχόνοια όπως κάνεις εσύ εδώ:
Τα ψέματα σας τελειώσαν! Ο Κούλης, που έξω πούλαγε ότι συμφωνεί και μέσα έγινε έρμαιο των χρυσαυγιτών και των ακροδεξιών της παράταξής του, έγινε ΡΕΖΙΛΙ από το γερμανό δημοσιογράφο της FAZ. Διαλέξτε: ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΜΕΚΕΔΟΝΙΑΣ τώρα ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (χωρίς αλλαγή στο σύνταγμα) αύριο. Διαλέξτε: θέλετε στα βόρεια σύνορα έναν φίλο ή ένα εχθρό; Και αν θέλετε εχθρό το άδικο είναι δικό σας.
Καλή μου λογοκρισία;;;;;
όπως κάνουν οι κυβερνητικοί κύκλοι επικαλούμενοι μετά και λογοκρισίες(ουπς! και συ το έγραψες αυτό) ή να παίζουν κάποιοι (βλ. κουλη,χ.α κλπ) δηθεν πατριωτικο παιχνίδι σε βάρος της χώρας με πρόσχημα την ιστορία.

Καλή σου μέρα.
Άβαταρ μέλους
perastikos

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από perastikos » Τετ 20 Ιουν 2018, 13:31

το perastikos το διάλεξα τυχαία. Δεν έχω nickname στο χώρο σας (θα δημιουργήσω μες στις επόμενες μέρες).
Αν και δηλώθηκε ότι είμαι ανιστόρητος χωρίς να αποδειχθεί (προφανώς!!) στέκομαι στο ότι δεν μας ενδιαφέρει το δίκιο. Γιατί; Αν παίζουμε μόνο με όρους επιβολής και όχι αμοιβαίων (win win) λύσεων / συμφωνιών, είμαστε χαμένοι από χέρι απεναντι στον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ που λέγεται Τουρκία. Στη πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας οι εικοσάρηδες σήμερα ξέρουν ότι αυτοί, οι πατεράδες τους, οι παπούδες τους, οι προπαπούδες τους κ.λπ νιώθανε μακεδόνες (πολύ περισσότερο από τους πόντιους και τους Κωνσταντινουπολίτες για παράδειγμα στην ελληνική μακεδονία που φτάνουν το πολύ μέχρι το πρώτο προ- ) και αυτό το δεχόντουσαν όλοι. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ήδη από το 1950 περίπου. Πώς θα αλλάξει; Μόνο με πόλεμο επιθετικό και βίαιη επιβολή με ακραίους τρόπους. Εσείς με ποιο τρόπο θα δεχόσασταν / υποχρεωνόσασταν οι τούρκοι να σας επέβαλαν να λέγεστε χριστιανοί οθωμανοί και όχι έλληνες / γραικοί; Συγνώμη αλλά αμέσως μετά θα μιλάμε για σύνορα στη Μακρακώμη και από νησιά άντε τις κυκλάδες.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 20 Ιουν 2018, 13:41

Περαστικέ, μπορείς να μου απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα;

1) Διχάζει ή δεν διχάζει τον ελληνικό λαό ο σύριζα με τις προχθεσινές υπογραφές; Ποια η θέση σου για τον διχασμό που δημιουργείται;

2) Γιατί δεν έκανε δημοψήφισμα ο σύριζα;

3) Πόση σημασία δίνεις στην ιστορική αλήθεια, και δη σε αρχαιολογικά ευρήματα στην περιοχή των σκοπίων, και κυρίως, την ελληνική γραφή που αυτά έφεραν; Η "μακεδονική" γλώσσα των σκοπιανών, τι αλφάβητο είπαμε ότι έχει;

4) Γιατί δεν καυτηριάζεις την παράγραφο του συμφώνου που μιλά για συνεκμετάλλευση του αιγαίου με σκοπιανούς; Δεν σε αφορά;

5) Βρίσκεις ορθό η Ελλάδα να παρουσιάζεται ως ίση απέναντι στα σκόπια, όταν αυτή είναι σε νάτο και ΕΕ, ενώ τα σκόπια όχι;

6) Τι θα έλεγες στην πρόταση η Τουρκία να ονομαζόταν Βυζάντιο, και η Αίγυπτος Ελλάδα;

7) Τι θα έλεγες αν αύριο εγώ χρησιμοποιούσα το όνομά σου ως δικό μου; Θα με κατηγορούσες για πλαστοπροσωπία;

Περιμένω απαντήσεις.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 20 Ιουν 2018, 14:11

Περαστικε "παιχνιδια"επιβολής κάνουν χωρες κυρίαρχες και οχι αυτές που έχουν υπογράψει μνημόνια /δανειακες συμβάσεις.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 14:36

perastikos έγραψε:στέκομαι στο ότι δεν μας ενδιαφέρει το δίκιο.
εξαρτάται για το ποιο/τίνος δίκιο μιλάς.
Των ΕΛΛΗΝΩΝ το δίκιο είναι δεδομένο και συγκεκριμένο.
perastikos έγραψε:Αν και δηλώθηκε ότι είμαι ανιστόρητος χωρίς να αποδειχθεί (προφανώς!!)
όταν στέκεσαι μόνο στις επιμειξίες πληθυσμών (και καλά) των τελευταίων 100 ετών που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ
ότι καθιστούν τους ΕΛΛΗΝΕΣ Μακεδόνες ΜΗ-ΕΛΛΗΝΕΣ, όταν ο ίδιος εστιάζεις στο
παρακάτω που έγραψες και παραθέτω
perastikos έγραψε:Το ότι στα μέσα του 19ου αιώνα σιγά σιγά διαμορφώθηκε η μακεδονική συνείδηση που είναι διάφορη της ελληνικής, της βουλγαρικής, της σέρβικης και της αλβανικής θα το αγνοούμε;
κι όταν ο ίδιος αγνοείς επιδεικτικότατα πότε εγκαταστάθηκαν τα σλαβικά φύλα
στην ευρύτερη περιοχή των βαλκανίων-Σερβία κλπ
ενώ η Ελληνική ιστορία σε ό,τι αφορά
την Μακεδονία, πάει πολύ πιο πίσω (κάμποσους αιώνες ) κι όταν αγνοείς επίσης
επιδεικτικότατα ότι ο Μεγας Αλέξανδρος που γεννήθηκε
τρεισήμισυ αιώνες ΠΡΟ Χριστού οικειοποιείται από τους σκοπιανούς ως σλαβόφωνος
και σλαβικής κουλτούρας, (αν συμφωνείς μ'αυτή τη λογική πες το μας κι αυτό)
τότε είσαι εξ ορισμού ανιστόρητος και δεν το λέω ως προσβλητικό χαρακτηρισμό
στο πρόσωπό σου, αλλά ως υπαρκτό δεδομένο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
σ'αυτά που επικοινωνείς.

Κάτι μου λέει πως θεωρείς απολύτως δίκαιο το γεγονός
ότι η Γαλλία δεν επέτρεψε στην Αγγλία να αυτο-ονομαστεί
Βρετάνη ακριβώς επειδή είχε ομώνυμη περιοχή , αναγκάζοντάς την
να αυτοπροσδιορίζεται ως "μεγάλη βρετανία", ενώ στο προκείμενο
φλέγον ζήτημα, αποδίδεις τα δίκια μόνο στους σκοπιανούς και αν η Ελλάδα
διεκδικούσε τα ιστορικά και εθνικά δίκια της (μεγάλο το ΑΝ με τις
κυβερνήσεις που είναι επί δεκαετίες στο τιμόνι αλλά και με πολίτες
σαν εσένα) τότε ειναι επιβολή...
Γι'αυτό είπα και πιο πάνω, ότι εξαρτάται από ποια οπτική γωνία
αντιλαμβάνεται κανείς το "δίκιο" εδώ. Προφανώς εσύ, για τους δικούς σου
λόγους, και σύμφωνα με την πίστη και αφοσίωση που προσδίδεις εκεί
που εσύ γνωρίζεις καλύτερα από μένα, αντιλαμβάνεσαι και το "δίκιο"
στην προκειμένη.

Επανήλθα να απαντήσω μόνο σ'αυτό, γιατί όπως προείπα, δεν είμαι διατεθειμένη
να εμπλακώ σε διάλογο μαζί σου μεν, αλλά ούτε και να αφήνω να αιωρούνται
διάφορα υπονοούμενα δε.


Πέραν αυτού, αναμένω κι εγώ τις απαντήσεις σου (κατ'αντίστοιχη αριθμηση ει δυνατόν)
στα ερωτήματα που σου έθεσε ο ΟΤΤΟ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 20 Ιουν 2018, 14:41

~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 14:46

Οχι. Θα το δω μόνο αν πάθω καμία δηλητηρίαση και θα είναι
απαραίτητο να κάνω εμετό για ανακούφιση
καθότι είμαι δύσκολη στο άθλημα και το συγκεκριμένο βίντεο
ΣΙΓΟΥΡΑ θα με στείλει τρέχοντας για... :emetos:

πάντως άκουσα τι έπαιξε και αναρωτιέμαι πόση ανάγκη έχουν
να δουλέψουν στα βοθροκάναλα για να ανέχονται αυτά που
ανέχεται και ο Φραγκολιάς και η Τσιμτσιλή και όλοι της
ομάδας της "ευτυχισμένης μέρας", από τον συγκεκριμένο... "κύριο"

(με βλέπεις ΟΤΤΟ... ασκώ μεγάλη αυτοπειθαρχία για να εκφραστώ
ευπρεπώς :P )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 20 Ιουν 2018, 14:58

Σωστά, απλώς αξίζει λιγάκι να ακούσεις τον νεαρό. Ο Βερύκιος το τερμάτισε. :emetos:

αλλά ταπώθηκε και από ένα σημείο και μετά μόνο ταμπέλες έριχνε, δεν είχε επιχειρήματα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
perastikos

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από perastikos » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:13

1) Διχάζει ή δεν διχάζει τον ελληνικό λαό ο σύριζα με τις προχθεσινές υπογραφές; Ποια η θέση σου για τον διχασμό που δημιουργείται;
Τον διχασμό τον δημιούργησε πριν 27 χρόνια ο θλιβερότερος έλληνας πολιτικός (Σαμαράς) όταν έριξε το Μητσοτάκη και απέτρεψε την τότε εξαιρετική συμφωνία. Η σημερινή συμφωνία είναι χειρότερη εκείνης και η καλύτερη δυνατή σήμερα. Σε δέκα χρόνια δεν θα χρειάζεται καν να συμφωνήσουμε όταν ΟΛΑΙ (τα 140 σήμερα + τα υπόλοιπα) τα κράτη στον ΟΗΕ θα τους έχουν αναγνωρίσει ως Μακεδονία και φυσικά θα έχει βρεθεί τρόπος να έχουν μπει στο ΝΑΤΟ και πιθανόν να έχουν ξεκινήσει και οι ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την ΕΕ.

2) Γιατί δεν έκανε δημοψήφισμα ο σύριζα;
Δεν δικαιούται, ούτε ο σύριζα ούτε κανείς στην Ελλάδα. Αντίθετα οι σλαβομακεδόνες δικαιούνται γιατί καλούνται να αλλάξουν το συνταγματικό τους όνομα που σχετίζεται με την ταυτότητά τους αναγνωρισμένη και από την Ελλάδα ήδη από τη δεκαετία του 1950.

3) Πόση σημασία δίνεις στην ιστορική αλήθεια, και δη σε αρχαιολογικά ευρήματα στην περιοχή των σκοπίων, και κυρίως, την ελληνική γραφή που αυτά έφεραν;
Δηλαδή οπουδήποτε στον κόσμο βρεθούν ελληνικές επιγραφές, μας ανήκει η περιοχή; Οπουδήποτε στον κόσμο βρεθούν τουρκικές επιγραφές, τους ανήκει (στους τούρκους) η περιοχή; Οπουδήποτε στην Ελλάδα υπάρχουν ενετικά / καταλανικά κάστρα ανήκουν ας πούμε στην Ιταλία / Ισπανία; Άκυρο το ερώτημα.

4) Γιατί δεν καυτηριάζεις την παράγραφο του συμφώνου που μιλά για συνεκμετάλλευση του αιγαίου με σκοπιανούς; Δεν σε αφορά;
Το θέμα προβλέπεται από το δίκαιο της θάλασσας για τα περίκλειστα κράτη.

5) Βρίσκεις ορθό η Ελλάδα να παρουσιάζεται ως ίση απέναντι στα σκόπια, όταν αυτή είναι σε νάτο και ΕΕ, ενώ τα σκόπια όχι;
Βρίσκεις ορθό η Ελλάδα να σηκώνει ανάστημα, και να αρνείται διάλογο με την Τουρκία που επιδιώκει νέα σύμβαση διαμόρφωσης των συνόρων στο αιγαίο, φερόμενη ως ίση όταν η δεύτερη έχει το 10πλάσιο πληθυσμό και 6πλάδια έκταση και πολύ ισχυρότερη στρατιωτική ισχύ;

6) Τι θα έλεγες στην πρόταση η Τουρκία να ονομαζόταν Βυζάντιο, και η Αίγυπτος Ελλάδα;
Η Τουρκία παρεμπιπτόντως έχει βάσει συμβάσεων κληρονομήσει τα ιστορικά δικαιώματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (πλην των συνόρων) που τα είχε κληρονομήσει από τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία το 1453. Η λέξη βυζάντιο πρωτοχρησιμοποιήθηκε έναν αιώνα μετά την πτώση της πόλης από τους δυτικούς. Πέρα από αυτό η ταυτότητα βυζάντιο σημαίνει χριστιανική αυτοκρατορία. Για να συνέβαινε αυτό θα έπρεπε οι τούρκοι να γίνουν χριστιανοί. Μιλάμε για άλλη ιστορία.
Το όνομα Ελλάδα, η Αίγυπτος δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει γιατί απλά Ελλάδα Hellas / Γραικία Greece υπάρχει. Μακεδονία ως κράτος όμως πλην της ΦΥΡΟΜ δεν υπάρχει άλλο :-) Άσε που με τη συμφωνία, αν εφαρμοστεί, τακτοποιούνται άψογα θέματα διαχωρισμού από την ελληνική μεκεδονία.

7) Τι θα έλεγες αν αύριο εγώ χρησιμοποιούσα το όνομά σου ως δικό μου; Θα με κατηγορούσες για πλαστοπροσωπία;
Είναι αυτονόητο ότι δεν έχει νόημα να μπλέκουμε κράτη και φυσικά πρόσωπα. Για παράδειγμα αν κάποιος λέγεται Γιώργος Παδόπουλος του Κωνσταντίνου και της Ελένης και κάνει τις απαραίτητες δικαστικές ενέργειες για να ονομαστεί Γιώργος Παπαδόπουλος του Κωνσταντίνου και της Ελένης κανένα δικαστήριο δεν θα ασχοληθεί αν υπάρχει κάποιος αντίστοιχος στην ελλάδα για να του το απαγορέψει.

Τα αδιέξοδά σας οφείλονται στον τρόπο που προβληματίζεστε, μέρος της οποίας είναι και τη μορφή των ερωτήσεων που θέτετε στους εαυτούς σας, και αδυνατείτε να δείτε την πραγματικότητα.

Υγ. αυτό για τη Βρετανία και την βρετάνη είναι ένα ακόμη ελληνικό hoax http://ellinikahoaxes.gr/2018/01/31/gre ... -eec-veto/
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:17

Κάποιοι μπερδεύουν τα έθνη με τις εθνότητες.
-
Άβαταρ μέλους
perastikos

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από perastikos » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:27

Όσο πιο γρήγορα καταλάβετε ότι αυτοί οι άνθρωποι, μετά τα βόρεια σύνορα μας, είναι ευγενικοί (οι βορειοελλαδίτες που συνεργάζονται μαζί τους μπορούν να σας το βεβαιώσουν), σέβονται τα δάση τους και δεν βρομίζουν όποιο δρόμο, πλατεία, ρέμα ή παραλία βρουν, είναι σλάβοι, βρίσκονται στην περιοχή 1500 χρόνια και τους τελευταίους δυο αιώνες ανέπτυξαν μια συνείδηση που τους διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους σλάβους που την εκφράζουν πάππου προς πάππου με το όνομα μακεδόνας / μακεδόνισα (στη μακεδονική τους γλώσσα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes ) τόσο το καλύτερο για σας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:42

perastikos έγραψε:Όσο πιο γρήγορα καταλάβετε ότι αυτοί οι άνθρωποι, μετά τα βόρεια σύνορα μας, είναι ευγενικοί (οι βορειοελλαδίτες που συνεργάζονται μαζί τους μπορούν να σας το βεβαιώσουν), σέβονται τα δάση τους και δεν βρομίζουν όποιο δρόμο, πλατεία, ρέμα ή παραλία βρουν, είναι σλάβοι, βρίσκονται στην περιοχή 1500 χρόνια και τους τελευταίους δυο αιώνες ανέπτυξαν μια συνείδηση που τους διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους σλάβους που την εκφράζουν πάππου προς πάππου με το όνομα μακεδόνας / μακεδόνισα (στη μακεδονική τους γλώσσα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes ) τόσο το καλύτερο για σας.
Δεν εχθρευόμαστε ανθρώπους και λαους.
Αντιτιθέμεθα σε πολιτικές που καταστρατηγούν τα εθνικά μας δικαιώματα,
δίκια, ταυτότητα, και ιστορία.

Η γλώσσα είναι σλαβοβουλγαρική και δε θα την πω ποτέ "μακεδονική"
όπως δε θα την αποκαλούσα θεσαλική, βοιωτική, πελοποννησιακή, κλπ.
Η Μακεδονία δεν ανήκει μόνο στην Ελλαδική επικράτεια , ανήκει
στην ελληνική οντότητα, είναι κομμάτι μας,όπως είναι τα νησιά μας,
η Κρήτη και ολόκληρη η στερεά, η Ηπειρος κι η Πελοπόννησος.
τελεία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:48

perastikos έγραψε:
1) Διχάζει ή δεν διχάζει τον ελληνικό λαό ο σύριζα με τις προχθεσινές υπογραφές; Ποια η θέση σου για τον διχασμό που δημιουργείται;
Τον διχασμό τον δημιούργησε πριν 27 χρόνια ο θλιβερότερος έλληνας πολιτικός (Σαμαράς) όταν έριξε το Μητσοτάκη και απέτρεψε την τότε εξαιρετική συμφωνία. Η σημερινή συμφωνία είναι χειρότερη εκείνης και η καλύτερη δυνατή σήμερα. Σε δέκα χρόνια δεν θα χρειάζεται καν να συμφωνήσουμε όταν ΟΛΑΙ (τα 140 σήμερα + τα υπόλοιπα) τα κράτη στον ΟΗΕ θα τους έχουν αναγνωρίσει ως Μακεδονία και φυσικά θα έχει βρεθεί τρόπος να έχουν μπει στο ΝΑΤΟ και πιθανόν να έχουν ξεκινήσει και οι ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την ΕΕ.
Άκυρο αυτό που λες, διότι πριν τον σύριζα έως και πριν κάποιους μήνες δεν υπήρξε κανένας τέτοιος διχασμός όσον αφορά αυτό το θέμα. Ο κόσμος ασχολούταν με τα μνημόνια, άντε και με τον τούρκο. Η κορύφωση που βιώνουμε αυτές τις μέρες είναι δημιούργημα του σύριζα, και οφείλεις να το παραδεχτείς. Όπως επίσης ότι ήξερε ο σύριζα ότι θα συμβεί, αλλά αδιαφόρησε. Κατά τα άλλα το παίζετε ενωτικοί.
2) Γιατί δεν έκανε δημοψήφισμα ο σύριζα;
Δεν δικαιούται, ούτε ο σύριζα ούτε κανείς στην Ελλάδα. Αντίθετα οι σλαβομακεδόνες δικαιούνται γιατί καλούνται να αλλάξουν το συνταγματικό τους όνομα που σχετίζεται με την ταυτότητά τους αναγνωρισμένη και από την Ελλάδα ήδη από τη δεκαετία του 1950.
Δεν δικαιούται βάσει τι; Φέρε εδώ τις αποδείξεις. Δικαιούται η κυβέρνηση να παίρνει αποφάσεις χωρίς να ρωτά τον Ελληνικό λαό αν συμφωνεί, αυτό μας λες; Δημοκράτης είσαι και λες τέτοια πράγματα;
3) Πόση σημασία δίνεις στην ιστορική αλήθεια, και δη σε αρχαιολογικά ευρήματα στην περιοχή των σκοπίων, και κυρίως, την ελληνική γραφή που αυτά έφεραν;
Δηλαδή οπουδήποτε στον κόσμο βρεθούν ελληνικές επιγραφές, μας ανήκει η περιοχή; Οπουδήποτε στον κόσμο βρεθούν τουρκικές επιγραφές, τους ανήκει (στους τούρκους) η περιοχή; Οπουδήποτε στην Ελλάδα υπάρχουν ενετικά / καταλανικά κάστρα ανήκουν ας πούμε στην Ιταλία / Ισπανία; Άκυρο το ερώτημα.
Είπα εγώ να είναι δικά μας τα μέρη αυτά; Τι είναι αυτά που λες; Το θέμα είναι αν αυτοί έχουν ΤΕΚΜΗΡΙΑ για να αποδείξουν ότι είναι απόγονοι των αρχαίων μακεδόνων, ώστε να δικαιούνται να αποκαλούνται μακεδονικό έθνος με μακεδονική γλώσσα. Και ποια επιτέλους είναι αυτή η μακεδονική γλώσσα; Τι αλφάβητο έχει, ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;
4) Γιατί δεν καυτηριάζεις την παράγραφο του συμφώνου που μιλά για συνεκμετάλλευση του αιγαίου με σκοπιανούς; Δεν σε αφορά;
Το θέμα προβλέπεται από το δίκαιο της θάλασσας για τα περίκλειστα κράτη.
Και γιατί δεν ίσχυε ως σήμερα; Φέρε τεκμήρια.
5) Βρίσκεις ορθό η Ελλάδα να παρουσιάζεται ως ίση απέναντι στα σκόπια, όταν αυτή είναι σε νάτο και ΕΕ, ενώ τα σκόπια όχι;
Βρίσκεις ορθό η Ελλάδα να σηκώνει ανάστημα, και να αρνείται διάλογο με την Τουρκία που επιδιώκει νέα σύμβαση διαμόρφωσης των συνόρων στο αιγαίο, φερόμενη ως ίση όταν η δεύτερη έχει το 10πλάσιο πληθυσμό και 6πλάδια έκταση και πολύ ισχυρότερη στρατιωτική ισχύ;
Άκυρη η τοποθέτησή σου, διότι εγώ δεν μίλησα για μπράτσα, ούτε για πληθυσμό, αλλά για το αν είσαι μέρος σε συλλογική οντότητα, για την οποία μάλιστα η κυβέρνηση καμαρώνει. Αν δεν είμαστε ανώτεροι από κάποιον που είναι εκτός ΕΕ και ΝΑΤΟ, τότε για ποιο λόγο η κυβέρνηση καμαρώνει που είμαστε μέσα; Αν δεν είμαστε ανώτεροι, τότε για ποιο λόγο τόσα χρόνια ασκούσαμε βέτο; Αν δεν γίνεται ανώτερος από όσο ήταν ο σκοπιανός, τότε για ποιο λόγο παρακαλά να μπει; Για γλάστρα;
6) Τι θα έλεγες στην πρόταση η Τουρκία να ονομαζόταν Βυζάντιο, και η Αίγυπτος Ελλάδα;
Η Τουρκία παρεμπιπτόντως έχει βάσει συμβάσεων κληρονομήσει τα ιστορικά δικαιώματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (πλην των συνόρων) που τα είχε κληρονομήσει από τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία το 1453. Η λέξη βυζάντιο πρωτοχρησιμοποιήθηκε έναν αιώνα μετά την πτώση της πόλης από τους δυτικούς. Πέρα από αυτό η ταυτότητα βυζάντιο σημαίνει χριστιανική αυτοκρατορία. Για να συνέβαινε αυτό θα έπρεπε οι τούρκοι να γίνουν χριστιανοί. Μιλάμε για άλλη ιστορία.
Το όνομα Ελλάδα, η Αίγυπτος δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει γιατί απλά Ελλάδα Hellas / Γραικία Greece υπάρχει. Μακεδονία ως κράτος όμως πλην της ΦΥΡΟΜ δεν υπάρχει άλλο :-) Άσε που με τη συμφωνία, αν εφαρμοστεί, τακτοποιούνται άψογα θέματα διαχωρισμού από την ελληνική μεκεδονία.
Υπάρχουν περιφέρειες όμως, και το όνομα υπάρχει παντού, από βιβλία έως προϊόντα (μακεδονικός χαλβάς το κλασικό παράδειγμα).
7) Τι θα έλεγες αν αύριο εγώ χρησιμοποιούσα το όνομά σου ως δικό μου; Θα με κατηγορούσες για πλαστοπροσωπία;
Είναι αυτονόητο ότι δεν έχει νόημα να μπλέκουμε κράτη και φυσικά πρόσωπα. Για παράδειγμα αν κάποιος λέγεται Γιώργος Παδόπουλος του Κωνσταντίνου και της Ελένης και κάνει τις απαραίτητες δικαστικές ενέργειες για να ονομαστεί Γιώργος Παπαδόπουλος του Κωνσταντίνου και της Ελένης κανένα δικαστήριο δεν θα ασχοληθεί αν υπάρχει κάποιος αντίστοιχος στην ελλάδα για να του το απαγορέψει.
Υπάρχουν ομοιότητες όμως που κάνεις πως δεν βλέπεις. Μία είναι ότι το συγκεκριμένο όνομα σου δίνει συγκεκριμένες προσβάσεις που διαφορετικά δεν θα είχες.
Τα αδιέξοδά σας οφείλονται στον τρόπο που προβληματίζεστε, μέρος της οποίας είναι και τη μορφή των ερωτήσεων που θέτετε στους εαυτούς σας, και αδυνατείτε να δείτε την πραγματικότητα.
Είναι ελληνικό πρόβλημα το πώς θα ονομαστούν τα σκόπια; Είναι δικιά μας υποχρέωση; Από πού και έως πού;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:51

perastikos έγραψε:Δηλαδή οπουδήποτε στον κόσμο βρεθούν ελληνικές επιγραφές, μας ανήκει η περιοχή;
η Αμφίπολη είναι στην ελληνική επικράτεια, άρα (μέχρι στιγμής) μας ανήκει η περιοχή.
Κι επειδή γενικότερα η επιχειρηματολογία σου μπάζει μ'αυτή την απάντηση,
θα σου θέσω το ερώτημα αλλιώς. Πώς εξηγείς ότι κόπηκαν μαχαίρι οι ανασκαφές
στην Αμφίπολη;
perastikos έγραψε:Δεν δικαιούται, ούτε ο σύριζα ούτε κανείς στην Ελλάδα.
Δικαιούται όμως να διενεργεί δημοψήφισμα όπως αυτό το 2015 και το όχι
να το μετατρέπει σε ναι.
Το ότι οι σκοπιανοί δικαιούνται, αλλά ο Τσίπρας δεν δικαιούται να ρωτήσει
το λαό πριν πάρει τόσο σημαντική ΕΘΝΙΚΗ απόφαση, είναι τόσο φαιδρή συλλογιστική
που πιο άτοπη πεθαίνεις. Ωστόσο, θα δεχτώ ότι είναι δική σου άποψη, και μιας πενιχρότατης
(έως και ημιθανούς) μειοψηφίας, ευτυχώς.


Δεν σχολιάζω άλλα... ο ΟΤΤΟ είναι καθόλα ικανός να πραγματευτεί
τις απαντήσεις σου.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 20 Ιουν 2018, 15:57

perastikos έγραψε:Καλημέρα σας. Διάβασα τον ένθερμο τρόπο με τον οποίο υπερασπίζεστε το δικαίωμα των νεοελλήνων να μονοπωλούν τον όρο μακεδονία. Γιατί; Οι βόρειοι φίλοι και γείτονες αποκλείεται να έχουν και αυτοί το δίκιο τους; α) Το ότι στα μέσα του 19ου αιώνα σιγά σιγά διαμορφώθηκε η μακεδονική συνείδηση που είναι διάφορη της ελληνικής, της βουλγαρικής, της σέρβικης και της αλβανικής θα το αγνοούμε;
β) Το ότι ο Στρατής Μυριβήλης, στο “Η ζωή εν τάφω” αναφέρεται σε σλαβόφωνους που «δὲ θέλουν νἆναι μήτε "Μπουλγκάρ", μήτε "Σρρπ" μήτε "Γκρρτς". Μοναχὰ "Μακεντὸν ὀρτοντόξ"» σε ποιους αναφέρεται; Το ότι από την τέταρτη έκδοση και μετά κόβει το ανωτέρω απόσπασμα, γιατί το κάνει; Μήπως ο Στρατής Μυριβήλης κάνει αυτό που η ελληνική στρουφοκαμιλίζουσα κοινωνία έκανε τόσα χρόνια; Λογοκρισία και καταστολή στους Σλαβομακεδόνες στη βόρεια ελλάδα. γ) Ποια η γνώμη σας για τη δήλωση της Νίκης Τζαβέλλα «Όσοι μιλούσαν σλαβικά, τους πάρε λάμβανε η χωροφυλακή κ μετά από ένα μπερταχι, δεν ξανά μιλούσαν σλαβικά. Ετσι γίναμε ένα έθνος ,μια γλώσσα, μια θρησκεία, κ αποφύγαμε τις περιπέτειες του μωσαϊκού των υπολοίπων Βαλκανίων . Καλώς η κακώς, ετσι έγινε..»
δ) Πόσοι από τους κατοίκους της ελληνικής μακεδονίας σήμερα έχουν σχέση όχι με τους αρχαίους μακεδόνες αλλά 100 χρόνια στην περιοχή; Να σας πω, ούτε οι μισοί! οι περισσότεροι ήρθαν από διάφορες περιοχές της μικράς ασίας με τις ανταλλαγές πληθυσμών στο πρώτο μισό του 20ου αιώνα με μόνο κριτήριο ότι ήταν χριατιανοί.
ε) Χριστιανοί: αυτοί που επί βυζαντίου έσφαξαν του αρχαίους έλληνες και δημιούργησαν τις συνθήκες για μαζικούς εποικισμούς με σλάβους, αρβανίτες, βλάχους, ρωμαίους, βάρβαρους γερμανούς κλπ. Ο μέγας σας Θεοδόσιος μόνο σε μια μέρα αποκεφάλισε 15.000 θεσσαλονικείς που δεν θέλανε να γίνουν χριστιανοί. Τι σχέση έχετε εσείς με την αρχαία ελλάδα;Καμία, πέρα από μια γλώσσα που σας επιβλήθηκε με τη βία πριν ένα αιώνα σβήνοντας τις υπόλοιπες που μιλιόντουσαν στον ελλαδικό χώρο.
ς΄) Τα ψέματα σας τελειώσαν!
ζ΄) Ο Κούλης, που έξω πούλαγε ότι συμφωνεί και μέσα έγινε έρμαιο των χρυσαυγιτών και των ακροδεξιών της παράταξής του, έγινε ΡΕΖΙΛΙ από το γερμανό δημοσιογράφο της FAZ. Διαλέξτε: ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΜΕΚΕΔΟΝΙΑΣ τώρα ή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (χωρίς αλλαγή στο σύνταγμα) αύριο. Διαλέξτε: θέλετε στα βόρεια σύνορα έναν φίλο ή ένα εχθρό; Και αν θέλετε εχθρό το άδικο είναι δικό σας.
Καλή μου λογοκρισία;;;;;
Κύριε, γιά νά ἀρχίσω ἀπό τό ὑπ' ἐμοῦ σημειούμενο ἕκτο ς΄) ζήτημα τῆς παρέμβασής σας, ἐπαίρεσθε ὅτι ἡ προηγηθεῖσα ἐπιχειρηματολογία σας ἦτο συντριπτική κατά τῶν ἐπιχειρημάτων τοῦ ἑλληνισμοῦ ὥστε νά τόν καταστήσετε ἄναυδο μπροστά στήν ἀληθινή πραγματικότητα, ὅπως τήν περιγράφετε. Θά ἀποδείξω ἀκολούθως ὅτι ἡ ἐπιχειρηματολογία σας εἶναι ἕνα μάτσο πομφόλυγες καί φληναφήματα...

α) Δέν τό ἀγνοοῦμε. Τό ἀναδεικνύουμε ὡς μία βαρβαρότητα πού διεπράχθη ὑπό τῶν κομμουνιστικῶν κομμάτων κατά τοῦ ἑλληνισμοῦ, ἰδέα τοῦ Στάλιν καί τοῦ Τίτο μέ σκοπό νά διαμορφώσουν τεχνηέντως μία (οὐδέποτε στό παρελθόν ὑπάρξασα) μακεδονική ἐθνική ταυτότητα στούς σλαυόφωνους κατοίκους τῆς περιοχῆς, μέ πολιτικό καί ἰδεολογικό σκοπό νά ἀποτελέσει τήν ἀπαρχή δημιουργίας ἑνός κομμουνιστικού κράτους μέ διέξοδο στό Αἰγαῖο καί τήν ἀποτροπή τοῦ ἑλληνισμοῦ νά ἐπαναδημιουργήσει ἕνα κράτος ἐκτάσεως καί ἰσχύος ἀνάλογο τοῦ πολιτιστικοῦ, πολιτικοῦ καί οἰκονομικοῦ ἐπιπέδου τῶν ἑλλήνων τῆς Βαλκανικῆς. Ἡ περίπτωση τοῦ κομμουνιστῆ ἱστορικοῦ Γιάννη Κορδάτου ὁ ὁποῖος ἀπεπέμφθη ἀπό τό ΚΚΕ διότι δέν συναίνεσε στήν ἀποδοχή ὕπαρξης Μακεδονικοῦ ἔθνους, κατά τήν μπολσεβίκικη ἰδεολογία εἶναι χαρακτηριστική. Ἡ Διδώ Σωτηρίου ἐπίσης, διεγράφη ἀπό τό ΚΚΕ γιά τόν ἴδιο λόγο. Ξένοι διπλωμάτες, (Ἀμερικανοί, Γάλλοι) τήν ἴδια ἐποχή βεβαίωναν τίς πρεσβεῖες τους ὅτι δέν ὑπῆρξε ποτέ ἕνα "Μακεδονικό ἔθνος" καί τό ὁρίζουν ὡς προϊόν προπαγάνδας τῆς κομμουνιστικῆς ἰδεολογίας. Ὄχι μόνο δέν τό ἀγνοοῦμε, λοιπόν, ἀλλά τό ἀναδεικνύουμε καί τό στηλιτεύουμε ὡς μία ΠΡΑΞΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΗΛΘΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ από τίς πολιτικές αυτές ενέργειες.

β) Τυχαίνει ὁ Μυριβήλης νά ἔγραψε τήν "ζωή ἐν Τάφῳ" τότε (τό 1924) πού ἡ κομμουνιστική προπαγάνδα περί μακεδονικού ἔθνους ἄνθιζε καί τήν ἴδια χρονιά πού ὁ Κορδάτος ἀποσυρόταν ἀηδιασμένος ἀπό τήν προδοτική πολιτική τοῦ ΚΚΕ γιά τό Μακεδονικό στό Συνέδριο τῆς 3ης Διεθνοῦς. Φυσικά λοιπόν διέτρεχαν πολλοί τήν βαλκανική καί διαλαλοῦσαν αὐτά πού γράφει ὁ Μυριβήλης, στίς πρῶτες ἐκδόσεις, ὁ ὁποῖος προφανῶς κατανοήσας τήν πολιτική μηχανορραφία, ἔκρινε ὅτι δέν ἔπρεπε νά δίνει λαβή στούς προδότες τῆς πατρίδας του μέσα ἀπό τό ἔργο του.

γ) Σαφῶς καί ὑπῆρχαν καί ὑπάρχουν σλαυόφωνοι στήν γεωγραφική περιοχή τῆς Ἑλληνικῆς Μακεδονίας. Νά ξεκαθαρίσουμε ὅτι αὐτοί δέν ἔχουν νά κάνουν μέ μακεδονικό ἔθνος ἤ συνείδηση. Συγχέετε δολίως δύο διαφορετικά πράγματα. Ἄλλο σλαυόφωνοι καί ἄλλο ἐθνική συνείδηση Μακεδόνα πού εἶναι ἕνα τεχνητό ἰδεολόγημα. Δέν ὑπάρχουν Σλαυομακεδόνες. Ἁπλῶς τούς Σλαυόφωνους αὐτούς τούς προσεταιρίζονται κάτι πολιτικά ἀποβράσματα τύπου Σταύρου Θεοδωράκη καί Οὐράνιο Τόξο γιά νά τούς ἐνσταλλάξουν ἐθνική συνείδηση Μακεδόνα Ὅμως ὅ,τι ἔχει νά κάνει μέ τόν ὄρο "Μακεδονία" εἶναι καθαρά ἑλληνικό (γλῶσσα, τέχνη, λαϊκός πολιτισμός) ἄρα κάθε χρήση τοῦ ὅρου ἀπό μή ἕλληνες ἀποτελεῖ παραχάραξη καί κλοπή , Ὁ Κώστας Καραβίδας διατρανώνει στίς μελέτες του ὅτι στήν Μακεδονία καί γενικότερα στήν βόρεια Βαλκανική τό ἑλληνικό στοιχεῖο ὑπερίσχυε στίς πόλεις, καί τό σλαυικό στήν ὕπαιθρο. Ὄντως εἶναι πράξη βαρβαρότητος νά ὑποχρεώνεις κάποιον νά ἀλλάξει τήν γλῶσσα του. Μιλᾶμε ὅμως γιά μία ἐποχή πού ὁ Βουλγαρικός ἐθνικισμός λεγόταν κομιτατζῆδες καί παιδομάζωμα καί δέν ἦταν ὁ μόνος ἐθνικισμός τῶν βορείων γειτόνων μας ... Ἐν πάση περιπτώσει εἶμαι βέβαιος ὅτι ὑπεραμύνεσθε μέ τόν ἴδιο ζῆλο ὅπως τώρα, τοῦ δικαιώματος τῶν Ἑλλήνων (καί ὄχι ἑλληνόφωνων) τῆς Γευγελῆς, τοῦ Μοναστηρίου καί πολλῶν ἄλλων πόλεων τῆς Βαλκανικῆς νά μιλοῦν τήν γλῶσσα μας καί νά ὀνομάζονται ἕλληνες !!!

δ) Πολλή μελάνη ἔχει χυθεῖ ἀπό ἐποχῆς Φαλμεράϋερ περί τῆς ἑλληνικότητας τῶν ἑλλήνων. Εἶναι τεράστιο τό θέμα καί νά πού χρησιμοποιεῖται γιά ἄλλη μιά φορά γιά νά χτυπηθεῖ ἡ αἴσθηση τῆς συνέχειας τοῦ ἑλληνισμοῦ.[/b] Σᾶς διαβεβαιῶ, κύριε, ὅτι ἡ ἀγράμματη γιαγιά μου ἔλεγε τήν κατσαρόλα καί τό τσουκάλι "ἀγγειό" καί τά ὄνειρα "ὀνείρατα", καί ἐγώ ὁ "σπουδαγμένος" τήν κορόϊδευα. Ποῦ νά ἤξερα ὅτι ἀντηχοῦσε στ' αὐτιά μου ἡ Ἀρχαιότητα ἐκείνη τήν στιγμή, μέσα ἀπό τήν ἱστορική συνέχεια πού ἐσεῖς ἀρνεῖσθε ...

ε) Εἶστε βέβαιος ὅτι ἦταν σφαγή τῶν Ἑλλήνων (ἀπό κάποιους μή Ἕλληνες) ὅπως ὁμολογῶ ὅτι πίστευα καί ἐγώ μέχρι πρό τινος ἤ μήπως ἦταν ἕνας μακραίωνος ἐμφύλιος περί τοῦ ζητήματος τῆς θρησκείας; Ἡ ἐπιδερμική θεώρηση τῶν γεγονότων αὐτῶν μόνο καί μόνο γιά νά ἀποδείξετε τήν ἀσυνέχεια τοῦ Ἑλληνισμοῦ προδίδει τά ταπεινά σας ἐλατήρια...

ζ) Τόν ἑλληνισμό δέν τόν ἐνδιαφέρει κανένα κομματόσκυλο Κούλης, Μπούλης, Τσίπρας κ.ο.κ. οὔτε οἱ πάτρονες, οἱ ὑποστηρικτές καί οἱ ἐντολεῖς του. Ὁ Ἑλληνισμός εἶναι ὁ ΕΝΤΟΛΕΑΣ καί, κύριε, σεῖς καί οἱ ὅμοιοί σας, ἔχετε προσεγγίσει καί ἔχετε προσβάλει τόν πυρῆνα τῆς συνείδησης τοῦ Ἕλληνα. Γι αὐτό πρέπει νά φοβᾶστε τήν ὀργή του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος promitheas14 την Τετ 20 Ιουν 2018, 16:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:17

perastikos έγραψε:Όσο πιο γρήγορα καταλάβετε ότι αυτοί οι άνθρωποι, μετά τα βόρεια σύνορα μας, είναι ευγενικοί (οι βορειοελλαδίτες που συνεργάζονται μαζί τους μπορούν να σας το βεβαιώσουν), σέβονται τα δάση τους και δεν βρομίζουν όποιο δρόμο, πλατεία, ρέμα ή παραλία βρουν, είναι σλάβοι, βρίσκονται στην περιοχή 1500 χρόνια και τους τελευταίους δυο αιώνες ανέπτυξαν μια συνείδηση που τους διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους σλάβους που την εκφράζουν πάππου προς πάππου με το όνομα μακεδόνας / μακεδόνισα (στη μακεδονική τους γλώσσα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes ) τόσο το καλύτερο για σας.
Tι σχεση εχει το αν ειναι άνθρωποι. Τους ειπαμε εμείς απολίτιστα ζώα; Δεν εχω κανένα πρόβλημα μαζί τους σε ανθρώπινο επίπεδο και μακρυα απο εμάς κάθε λογής ρατσισμοι.
Αφου λοιπόν κλείσαμε πως το γεγονός ότι ειναι άνθρωποι και πολιτισμένοι, δεν σημαίνει ότι εχουν δίκιο αυτοί ή οι πολιτικοί που τους κάνανε πλύση εγκεφάλου (γιατί η γιαγία μου ηταν μια απο αυτούς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ και σιγουρα δεν ειμαι ρατσιστής απέναντι στην ΓΙΑΓΙΑ μου), και οχι ρε φιλε οταν ελεγε οτι ο Μεγας Αλέξανδρος και η αρχαια μακεδονια ειναι σλαβική δεν είχε δίκιο και ας την αγαπούσα ως γιαγιά μου και φυσικά της έδινα εκατομμύρια ελαφρυντικά λόγω της προπαγάνδας και της πλυσης εγκεφάλου που ειχε υποστει και αυτοι και οι παππούδες της ακόμα.
Οταν ο σκοπιανος γεμίζει τα σκόπια με αγάλματα του μεγάλου αλεξάνδρου προφανώς δεν εννοεί ότι ειναι Μακεδόνας ή ακόμα καλύτερα Μακεδονίτης με την έννοια ότι ζουσαν 1500 χρόνια στην περιοχή οι πρόγονοι του αλλά ότι ειναι απόγονος των αρχαίων Μακεδόνων. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.
Επίσης το άλλο που με προβληματίζει ειναι η ένταξη των σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Γιατί τόση πρεμούρα; Μηπως θα τους έχουν για την βρώμικη δουλειά που η Ελλάδα δεν κάνει ως χώρα του ΝΑΤΟ επειδή δεν το επιτρέπει ο κόσμος της και το Ελληνικο στατους gwo; Ποιος θα ειναι ο ρόλος των σκοπίων ως μέλος του ΝΑΤΟ;
-
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:20

_Divine_Sinner_ έγραψε:Tι σχεση εχει το αν ειναι άνθρωποι. Τους ειπαμε εμείς απολίτιστα ζώα; Δεν εχω κανένα πρόβλημα μαζί τους σε ανθρώπινο επίπεδο και μακρυα απο εμάς κάθε λογής ρατσισμοι.
Αφου λοιπόν κλείσαμε πως το γεγονός ότι ειναι άνθρωποι και πολιτισμένοι, δεν σημαίνει ότι εχουν δίκιο αυτοί ή οι πολιτικοί που τους κάνανε πλύση εγκεφάλου (γιατί η γιαγία μου ηταν μια απο αυτούς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ και σιγουρα δεν ειμαι ρατσιστής απέναντη στην ΓΙΑΓΙΑ μου), και οχι ρε φιλε οταν ελεγε οτι ο Μεγας Αλέξανδρος και η αρχαια μακεδονια ειναι σλαβική δεν είχε δίκιο και ας την αγαπούσα ως γιαγιά μου και φυσικά της έδινα εκατομμύρια ελαφρυντικά λόγω της προπαγάνδας και της πλυσης εγκεφάλου που ειχε υποστει και αυτοι και οι παππούδες της ακόμα.
Οταν ο σκοπιανος γεμίζει τα σκόπια με αγάλματα του μεγάλου αλεξάνδρου προφανώς δεν εννοεί ότι ειναι Μακεδόνας ή ακόμα καλύτερα Μακεδονίτης με την έννοια ότι ζουσαν 1500 χρόνια στην περιοχή οι πρόγονοι του αλλά ότι ειναι απόγονος των αρχαίων Μακεδόνων. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.
Επίσης το άλλο που με προβληματίζει ειναι η ένταξη των σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Γιατί τόση πρεμούρα; Μηπως θα τους έχουν για την βρώμικη δουλειά που η Ελλάδα δεν κάνει ως χώρα του ΝΑΤΟ επειδή δεν το επιτρέπει ο κόσμος της και το Ελληνικο στατους gwo; Ποιος θα ειναι ο ρόλος των σκοπίων ως μέλος του ΝΑΤΟ;
:thumb: :respect:
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:22

promitheas14 έγραψε:
Κύριε, γιά νά ἀρχίσω ἀπό τό ὑπ' ἐμοῦ σημειούμενο ἕκτο ς΄) ζήτημα τῆς παρέμβασής σας, ἐπαίρεσθε ὅτι ἡ προηγηθεῖσα ἐπιχειρηματολογία σας ἦτο συντριπτική κατά τῶν ἐπιχειρημάτων τοῦ ἑλληνισμοῦ ὥστε νά τόν καταστήσετε ἄναυδο μπροστά στήν ἀληθινή πραγματικότητα, ὅπως τήν περιγράφετε. Θά ἀποδείξω ἀκολούθως ὅτι ἡ ἐπιχειρηματολογία σας εἶναι ἕνα μάτσο πομφόλυγες καί φληναφήματα...

α) Δέν τό ἀγνοοῦμε. Τό ἀναδεικνύουμε ὡς μία βαρβαρότητα πού διεπράχθη ὑπό τῶν κομμουνιστικῶν κομμάτων κατά τοῦ ἑλληνισμοῦ, ἰδέα τοῦ Στάλιν καί τοῦ Τίτο μέ σκοπό νά διαμορφώσουν τεχνηέντως μία (οὐδέποτε στό παρελθόν ὑπάρξασα) μακεδονική ἐθνική ταυτότητα στούς σλαυόφωνους κατοίκους τῆς περιοχῆς, μέ πολιτικό καί ἰδεολογικό σκοπό νά ἀποτελέσει τήν ἀπαρχή δημιουργίας ἑνός κομμουνιστικού κράτους μέ διέξοδο στό Αἰγαῖο καί τήν ἀποτροπή τοῦ ἑλληνισμοῦ νά ἐπαναδημιουργήσει ἕνα κράτος ἐκτάσεως καί ἰσχύος ἀνάλογο τοῦ πολιτιστικοῦ, πολιτικοῦ καί οἰκονομικοῦ ἐπιπέδου τῶν ἑλλήνων τῆς Βαλκανικῆς. Ἡ περίπτωση τοῦ κομμουνιστῆ ἱστορικοῦ Γιάννη Κορδάτου ὁ ὁποῖος ἀπεπέμφθη ἀπό τό ΚΚΕ διότι δέν συναίνεσε στήν ἀποδοχή ὕπαρξης Μακεδονικοῦ ἔθνους, κατά τήν μπολσεβίκικη ἰδεολογία εἶναι χαρακτηριστική. Ἡ Διδώ Σωτηρίου ἐπίσης, διεγράφη ἀπό τό ΚΚΕ γιά τόν ἴδιο λόγο. Ξένοι διπλωμάτες, (Ἀμερικανοί, Γάλλοι) τήν ἴδια ἐποχή βεβαίωναν τίς πρεσβεῖες τους ὅτι δέν ὑπῆρξε ποτέ ἕνα "Μακεδονικό ἔθνος" καί τό ὁρίζουν ὡς προϊόν προπαγάνδας τῆς κομμουνιστικῆς ἰδεολογίας. Ὄχι μόνο δέν τό ἀγνοοῦμε, λοιπόν, ἀλλά τό ἀναδεικνύουμε καί τό στηλιτεύουμε ὡς μία ΠΡΑΞΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΗΛΘΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ από τίς πολιτικές αυτές ενέργειες.

β) Τυχαίνει ὁ Μυριβήλης νά ἔγραψε τήν "ζωή ἐν Τάφῳ" τότε (τό 1924) πού ἡ κομμουνιστική προπαγάνδα περί μακεδονικού ἔθνους ἄνθιζε καί τήν ἴδια χρονιά πού ὁ Κορδάτος ἀποσυρόταν ἀηδιασμένος ἀπό τήν προδοτική πολιτική τοῦ ΚΚΕ γιά τό Μακεδονικό στό Συνέδριο τῆς 3ης Διεθνοῦς. Φυσικά λοιπόν διέτρεχαν πολλοί τήν βαλκανική καί διαλαλοῦσαν αὐτά πού γράφει ὁ Μυριβήλης, στίς πρῶτες ἐκδόσεις, ὁ ὁποῖος προφανῶς κατανοήσας τήν πολιτική μηχανορραφία, ἔκρινε ὅτι δέν ἔπρεπε νά δίνει λαβή στούς προδότες τῆς πατρίδας του μέσα ἀπό τό ἔργο του.

γ) Σαφῶς καί ὑπῆρχαν καί ὑπάρχουν σλαυόφωνοι στήν γεωγραφική περιοχή τῆς Ἑλληνικῆς Μακεδονίας. Νά ξεκαθαρίσουμε ὅτι αὐτοί δέν ἔχουν νά κάνουν μέ μακεδονικό ἔθνος ἤ συνείδηση. Συγχέετε δολίως δύο διαφορετικά πράγματα. Ἄλλο σλαυόφωνοι καί ἄλλο ἐθνική συνείδηση Μακεδόνα πού εἶναι ἕνα τεχνητό ἰδεολόγημα. Δέν ὑπάρχουν Σλαυομακεδόνες. Ἁπλῶς τούς Σλαυόφωνους αὐτούς τούς προσεταιρίζονται κάτι πολιτικά ἀποβράσματα τύπου Σταύρου Θεοδωράκη καί Οὐράνιο Τόξο γιά νά τούς ἐνσταλλάξουν ἐθνική συνείδηση Μακεδόνα Ὅμως ὅ,τι ἔχει νά κάνει μέ τόν ὄρο "Μακεδονία" εἶναι καθαρά ἑλληνικό (γλῶσσα, τέχνη, λαϊκός πολιτισμός) ἄρα κάθε χρήση τοῦ ὅρου ἀπό μή ἕλληνες ἀποτελεῖ παραχάραξη καί κλοπή , Ὁ Κώστας Καραβίδας διατρανώνει στίς μελέτες του ὅτι στήν Μακεδονία καί γενικότερα στήν βόρεια Βαλκανική τό ἑλληνικό στοιχεῖο ὑπερίσχυε στίς πόλεις, καί τό σλαυικό στήν ὕπαιθρο. Ὄντως εἶναι πράξη βαρβαρότητος νά ὑποχρεώνεις κάποιον νά ἀλλάξει τήν γλῶσσα του. Μιλᾶμε ὅμως γιά μία ἐποχή πού ὁ Βουλγαρικός ἐθνικισμός λεγόταν κομιτατζῆδες καί παιδομάζωμα καί δέν ἦταν ὁ μόνος ἐθνικισμός τῶν βορείων γειτόνων μας ... Ἐν πάση περιπτώσει εἶμαι βέβαιος ὅτι ὑπεραμύνεσθε μέ τόν ἴδιο ζῆλο ὅπως τώρα, τοῦ δικαιώματος τῶν Ἑλλήνων (καί ὄχι ἑλληνόφωνων) τῆς Γευγελῆς, τοῦ Μοναστηρίου καί πολλῶν ἄλλων πόλεων τῆς Βαλκανικῆς νά μιλοῦν τήν γλῶσσα μας καί νά ὀνομάζονται ἕλληνες !!!

δ) Πολλή μελάνη ἔχει χυθεῖ ἀπό ἐποχῆς Φαλμεράϋερ περί τῆς ἑλληνικότητας τῶν ἑλλήνων. Εἶναι τεράστιο τό θέμα καί νά πού χρησιμοποιεῖται γιά ἄλλη μιά φορά γιά νά χτυπηθεῖ ἡ αἴσθηση τῆς συνέχειας τοῦ ἑλληνισμοῦ.[/b] Σᾶς διαβεβαιῶ, κύριε, ὅτι ἡ ἀγράμματη γιαγιά μου ἔλεγε τήν κατσαρόλα καί τό τσουκάλι "ἀγγειό" καί τά ὄνειρα "ὀνείρατα", καί ἐγώ ὁ "σπουδαγμένος" τήν κορόϊδευα. Ποῦ νά ἤξερα ὅτι ἀντηχοῦσε στ' αὐτιά μου ἡ Ἀρχαιότητα ἐκείνη τήν στιγμή, μέσα ἀπό τήν ἱστορική συνέχεια πού ἐσεῖς ἀρνεῖσθε ...

ε) Εἶστε βέβαιος ὅτι ἦταν σφαγή τῶν Ἑλλήνων (ἀπό κάποιους μή Ἕλληνες) ὅπως ὁμολογῶ ὅτι πίστευα καί ἐγώ μέχρι πρό τινος ἤ μήπως ἦταν ἕνας μακραίωνος ἐμφύλιος περί τοῦ ζητήματος τῆς θρησκείας; Ἡ ἐπιδερμική θεώρηση τῶν γεγονότων αὐτῶν μόνο καί μόνο γιά νά ἀποδείξετε τήν ἀσυνέχεια τοῦ Ἑλληνισμοῦ προδίδει τά ταπεινά σας ἐλατήρια...

ζ) Τόν ἑλληνισμό δέν τόν ἐνδιαφέρει κανένα κομματόσκυλο Κούλης, Μπούλης, Τσίπρας κ.ο.κ. οὔτε οἱ πάτρονες, οἱ ὑποστηρικτές καί οἱ ἐντολεῖς του. Ὁ Ἑλληνισμός εἶναι ὁ ΕΝΤΟΛΕΑΣ καί, κύριε, σεῖς καί οἱ ὅμοιοί σας, ἔχετε προσεγγίσει καί ἔχετε προσβάλει τόν πυρῆνα τῆς συνείδησης τοῦ Ἕλληνα. Γι αὐτό πρέπει νά φοβᾶστε τήν ὀργή του.


:worship: :clap: :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
perastikos

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από perastikos » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:26

Μόνο δύο πράγματα (για να μην κουράζω)

«Τυχαίνει ὁ Μυριβήλης νά ἔγραψε τήν "ζωή ἐν Τάφῳ" τότε (τό 1924) πού ἡ κομμουνιστική προπαγάνδα περί μακεδονικού ἔθνους ἄνθιζε καί τήν ἴδια χρονιά πού ὁ Κορδάτος ἀποσυρόταν ἀηδιασμένος ἀπό τήν προδοτική πολιτική τοῦ ΚΚΕ γιά τό Μακεδονικό στό Συνέδριο τῆς 3ης Διεθνοῦς. Φυσικά λοιπόν διέτρεχαν πολλοί τήν βαλκανική καί διαλαλοῦσαν αὐτά πού γράφει ὁ Μυριβήλης, στίς πρῶτες ἐκδόσεις, ὁ ὁποῖος προφανῶς κατανοήσας τήν πολιτική μηχανορραφία, ἔκρινε ὅτι δέν ἔπρεπε νά δίνει λαβή στούς προδότες τῆς πατρίδας του μέσα ἀπό τό ἔργο του.»
Ο Στρατής Μυριβήλης κυκλοφόρησε τη Ζωή εν Τάφω το 1924 αλλά την έγραψε το 1917 όντας στρατιώτης στον ΑΠΠ στη Μακεδονία που είχε πρόσφατα προσαρτηθεί στο ελληνικό κράτος και μόνο αριστερός δεν ήταν. Άρα η μακεδονική συνείδηση προϋπήρχε του Τίτο και του Στάλιν. Απλά το 46 στον εμφύλιο άλλαξε το κείμενο και το έκανε γιατί είχε πια καταντήσει ακροδεξιός και ακροδεξιός πρώτα από όλα σημαίνει παραχαράκτης της ιστορίας.

«Είπα εγώ να είναι δικά μας τα μέρη αυτά; Τι είναι αυτά που λες; Το θέμα είναι αν αυτοί έχουν ΤΕΚΜΗΡΙΑ για να αποδείξουν ότι είναι απόγονοι των αρχαίων μακεδόνων, ώστε να δικαιούνται να αποκαλούνται μακεδονικό έθνος με μακεδονική γλώσσα. Και ποια επιτέλους είναι αυτή η μακεδονική γλώσσα; Τι αλφάβητο έχει, ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;»
Προφανώς το link στο σχόλιο της 2.27pm δεν θα το είδατε. ΟΛΟΣ ο πλανήτης βέβαια το βλέπει, όπως και εμείς που πριν λίγες δεκαετίες το δεχθήκαμε
http://ellinikahoaxes.gr/wp-content/upl ... 180603.pdf
Τέλος, είμαστε απόγονοι των αρχαίων ελλήνων; Αυτών που δίδαξαν τον κόσμο μαθαίνοντας από την επικοινωνία τους με αυτόν. Εμείς που (αυτιστικά) το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συμφωνούμε μόνο με τον εαυτό μας αγνοώντας όλους τους άλλους (όπως το ανεκδιήγητο «ζ» του promithea14). Κακό κράμα βγήκαμε οι νεοέλληνες.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:31

perastikos έγραψε:Όσο πιο γρήγορα καταλάβετε ότι αυτοί οι άνθρωποι, μετά τα βόρεια σύνορα μας, είναι ευγενικοί (οι βορειοελλαδίτες που συνεργάζονται μαζί τους μπορούν να σας το βεβαιώσουν), σέβονται τα δάση τους και δεν βρομίζουν όποιο δρόμο, πλατεία, ρέμα ή παραλία βρουν, είναι σλάβοι, βρίσκονται στην περιοχή 1500 χρόνια και τους τελευταίους δυο αιώνες ανέπτυξαν μια συνείδηση που τους διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους σλάβους που την εκφράζουν πάππου προς πάππου με το όνομα μακεδόνας / μακεδόνισα (στη μακεδονική τους γλώσσα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes ) τόσο το καλύτερο για σας.
Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι το πρόβλημα δεν είναι με τους ανθρώπους αλλά με πολιτικές πολλών χρόνων που εκτελούνται τώρα και επισήμως τόσο το καλύτερο για εσένα (για να συνεννοηθούμε...)
Όσο γρηγορότερα καταλάβεις πως η Τουρκία δεν είναι ο απόλυτος κίνδυνος όπως γράφεις αλλά η ηγεσία της και οι Εθνικιστικές επιδιώξεις της τόσο το καλύτερο για σένα να ξεμπερδέψεις τα πράγματα στο μυαλό σου.
Δεν μας έκανε τίποτα ο μέσος Τούρκος πολίτης για να τον εχθρευόμαστε ή να θέλουμε να του επιβληθούμε.

Win win καταστάσεις έχει η οποιαδήποτε κυρίαρχη χώρα μεταχειρίζεται άλλες χώρες για να έχει κάποια οφέλη γεωπολιτικά στην περιοχή.
Εμείς δεν ήμαστε κυρίαρχοι στην χώρα μας. Έχουμε ξεπουληθεί με τις πολιτικές των γνωστών κομμάτων.

Άρα δεν έχουμε κανένα όφελος(πλην του μπόμολα)και σίγουρα όταν γενιές έχουν γαλουχηθεί στα Σκόπια με τις προπαγάνδες που γράφεις εδώ μέσα είναι αναμενόμενο να μην ικανοποιηθούν απλά με τον όρο Βόρεια Μακεδονία. Γιατί δεν το καλοδέχτηκαν οι Σκοπιανοί...και πρέπει να περάσει και εκεί. Άλλο πως θα γίνει αυτό.
Ο Εθνικισμός δεν κάνει εκπτώσεις. Επιβάλλει εκτός συνόρων!
Ο Πατριωτισμός υπερασπίζεται τα κεκτημένα και δεν επιβάλλει εκτός συνόρων τίποτα.
Διαφορά τεραστίων διαστάσεων στο εν λόγω θέμα.

Και το να δικαιολογείς τάσεις αλυτρωτισμού από την πλευρά των Σκοπίων κάνοντας γαργάρα σημαντικά ιστορικά γεγονότα με επίκληση στο συναίσθημα(Διαλέξτε: θέλετε στα βόρεια σύνορα έναν φίλο ή ένα εχθρό; έγραψες...) όταν ο διαχωρισμός έχει ήδη γίνει εν ονόματι κάποιων δικαιωμάτων που υπακούν στο δόγμα διαίρει και βασίλευε χρόνια πριν.....δείχνει πάρα πολλά αγαπητέ περαστικέ.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:32

Περαστικε κανεις δεν ειναι καθαρα απογονος ενος αρχαιου λαου. Αν πχ κανεις ενα dna test μπορει να βρεις και ιρλανδικο dna μεσα σου. ομως όσο πιο κοντα κατάγονται οι συγγενεις σου στην περιοχη που δραστηριοποιηθηκε αυτος ο λαος τόσο πιο πιθανο να εισαι απογονος εν μέρη του λαου αυτου. Δηλαδη οσο πιο κοντα ειναι οι ριζες σου στην ιταλια τοσο πιο πιθανο να κυριαρχει το ιταλικο στοιχειο και παει λέγοντας. Ε για τους ελληνες ειναι αποδεδειγμενο γενετικα ότι σε μεγαλο βαθμο επικρατει το Ελληνικο στοιχειο (μην πω σε τεράστιο).
Αυτό δεν σημαίνει ότι ειμαστε κλώνοι των αρχαιων Ελληνων.
Οσον αφορα το πολιτιστικο επιπεδο. Ο καθενας κανει τις επιλογές του. Εγω ακολουθω τα χνάρια τους προσπαθόντας να είμαι ελεύθερο και έλλογο ον χωρίς όμως να τους αντιγράφω αυτιστικα.
Ανοιγω τον δικο μου δρομο οπως θα ηθελε ο πατερας μου και οπως θα ήθελε ο μακρυνος μου πατέρας στην αρχαία Ελλάδα και θα συμφωνουσε ενας πολυ μακρυνος πατέρας που ενδεχομένως να έχω στην μογγολια ή στον καύκασο. Γιατι αυτό πρέπει να κάνει ο άνθρωπος. Να μην αναπαραγει τις πεποιθήσεις των γονιων του σαν πίθηκος αλλα να ανοιγει τον δικο του δρόμο. Αυτο είναι το μονοπάτι των πατεράδων.
Και θα το έβρισκα εφιαλτικο να σου πω την αλήθεια να μην ειχα και στοιχεία στην καταγωγή μου απο άλλους λαούς και να είμαι "καθαρόαιμος" σαν ντόπερμαν. Μονο με ενδογαμία και επιλεκτικη αναπαραγωγή γίνονται αυτα.
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:40

perastikos έγραψε: Τέλος, είμαστε απόγονοι των αρχαίων ελλήνων; Αυτών που δίδαξαν τον κόσμο μαθαίνοντας από την επικοινωνία τους με αυτόν. Εμείς που (αυτιστικά) το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συμφωνούμε μόνο με τον εαυτό μας αγνοώντας όλους τους άλλους (όπως το ανεκδιήγητο «ζ» του promithea14). Κακό κράμα βγήκαμε οι νεοέλληνες.
Πάντως μια μορφή αυτισμού είναι να βαπτίζεις την υπεράσπιση των κεκτημένων ως φανατισμό που προέρχονται απο ακραία στοιχεία (όχι εσύ, για την κυβέρνηση αναφέρομαι) και αυτομάτως να κόβεις κάθε μορφή επικοινωνίας επειδή ο κόσμος διαμαρτύρεται και με το δίκιο του.
Το <<ζ>> του προμηθέα το χαρακτηρίζεις ανεκδιήγητο.
Τις Εθνικιστικές τάσεις όμως των Σκοπιανών...μια χαρά της υπερασπίζεσαι.

Προφανώς ο αυτισμός έχει πάει σε άλλο level...
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περί Μακεδονίας

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 20 Ιουν 2018, 16:41

Προμηθέα :respect:

Περαστικέ, πριν σου απαντήσω στην λιτή τελευταία τοποθέτησή σου, να σου πω ότι πολύ περαστικά προσπέρασες τα υπόλοιπα ερωτήματά μου.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βιβλίο Επισκεπτών”