VEGAN: Είναι μόδα;

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:20

Κατά την γνώμη μου, υπάρχουν 2 κατηγορίες vegan.

α)Μια όπου υπάρχουν άτομα με υγιή σκεπτόμενο νου (αρκετά μικρό ποσοστό), και ακολουθούν αυτό τον τρόπο διατροφής καθαρά για λόγους υγείας.
Τα άτομα αυτά δεν έχουν επηρεαστεί από τρίτους για αυτήν τους την απόφαση,
δεν έγιναν vegan πρόσφατα επειδή η νεοταξίτικη μόδα το έκρινε cool,
αλλά το κυριότερο δεν επικρίνουν και δεν ενοχλούν κανέναν άλλον που δεν είναι vegan.
Τέτοια κατηγορία vegan πιθανολογώ ότι είναι η doctormarkon. Kαι μπράβο της φυσικά γι'αυτό.
Δεν είναι μόδα. Έρχεται από πολύ παλιά. Ο Ηλίας Πέτρου που είχε γράψει και κάποια βιβλία πυροβολήθηκε εξ επαφής το 1939
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _9452.html

Αντώνης Πισσάνος έγραψε το βιβλίο Γιατί δεν πρέπει να τρώμε κρέας.
Δίνει στο θέμα μία μεταφυσική διάσταση αφού ήταν στην εταιρεία μεταφυσικών ερευνών.

Στη δεκαετία του 80 ο Παπανικόλας.
Πήγαινα συχνά στο μαγαζί της Πανεπιστημίου και είχα γνωρίσει και τον ίδιο.
Έχουμε μιλήσει για πολλά σχετικά θέματα.
Είχε και κανάλι που έγινε ΚΟΝΤΡΑ και κράτησε μια ζώνη 6-8 το απόγευμα.

Ήδη από 16 χρονών ήξερα τι παίζει παρ όλο που όλοι μου έλεγαν ότι δεν είμαι φυσιολογική που απεχθάνομαι το κρέας και ιδιαίτερα το λίπος γύρω γύρω.
Και του Πισσάνου το βιβλίο το είχα διαβάσει στην ηλικία αυτή μαζί με το άλλο βιβλίο το ΜΠΟΡΕΙΣ.

Γενικά έτρωγα περιστασιακά και μόνο το φαγητό που μαγείρευε η μητέρα μου σπίτι ή σε οικογενειακά τραπέζια κεφτεδάκια παστίτσιο κλπ ενώ έξω σχεδόν ποτέ δεν παράγγελνα κρέας.

Από τότε που έγινε "μόδα" ........ δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι..............αλλά και άλλα άτομα μπήκαν στο χορό η ζωή είναι πιο εύκολη και δεν είμαι πλέον στο περιθώριο.
Ο άντρας μου επίσης εδώ και 12 χρόνια vegeterian και 1 χρόνο vegan.
Ο γιος μου δεν είναι ούτε vegeterian αλλά τρώει κρέας περιστασιακά καθόλου ζάχαρη και γλυκά.

Δεν θα έλεγα πως το κάνω για λόγους υγείας αλλά σαν αντίδραση στο καταναλωτικό μοντέλο και τον τρόπο ζωής που επιβάλλουν και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση.

Αποχή από το κρέας, ΑΠΟΛΥΤΗ όσο το δυνατόν αποχή από γαλακτοκομικά και ζωικά παράγωγα.
Αποχή από τηλεόραση. ΑΠΟΛΥΤΗ
Αποχή από Σούπερ Μάρκετ (στο μέτρο του δυνατού) αφού όλα σχεδόν τα ράφια περιέχουν πράγματα που δεν με αφορούν.
Αποχή από τα ΜΜΜ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:32

Εμπειρικά θα μιλήσω για τα ωφέλη.

Κρατάς χαμηλό βάρος εκτός αν τρώς τεράστιες ποσότητες φασολιών ξηρών καρπών και ψωμιών.
Καμιά άλλη διαιτα δεν βοηθάει. Φυσικά δεν χρειάζεται μέτρημα θερμίδων, η ζυγίσματα.

Κοιλιά παχάκια δίπλες ΤΕΛΟΣ

Λιγότερο άγχος και νεύρα.

Ελάττωση της επιθυμίας για τσιγάρο. Μπορώ να μείνω και δύο μέρες χωρίς να καπνίσω και χωρίς στερητικά σύνδρομα. Ίσως ο μόνος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να πάρεις γραμμάριο.

Λιγότερες και πιο ευχάριστες ώρες στην κουζίνα :ups: Η χαρά της νοικοκυράς.

Λιγότερη λάντζα. Λιγότερα χρήματα για φαγητό (δεν κάνεις κομπόδεμα εννοείται αλλά δεν ρίχνεις το επίπεδο ζωής) Πιο ποιοτικό φαγητό με λιγότερα χρήματα.

Η δυσκοιλιότητα τα σύνδρομα ευερέθιστου εντέρου φουσκώματα κλπ άγνωστες λέξεις.

Λιγότερη υπνηλία μετά το φαγητό. Η καθόλου υπνηλία.


Υπάρχουν και τα μειονεκτήματα.......................Ουάου.
Προσεχώς
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 22:46

doctormarkon έγραψε:Εμπειρικά θα μιλήσω για τα ωφέλη.

Κρατάς χαμηλό βάρος εκτός αν τρώς τεράστιες ποσότητες φασολιών ξηρών καρπών και ψωμιών.
Καμιά άλλη διαιτα δεν βοηθάει. Φυσικά δεν χρειάζεται μέτρημα θερμίδων, η ζυγίσματα.

Κοιλιά παχάκια δίπλες ΤΕΛΟΣ

Λιγότερο άγχος και νεύρα.

Ελάττωση της επιθυμίας για τσιγάρο. Μπορώ να μείνω και δύο μέρες χωρίς να καπνίσω και χωρίς στερητικά σύνδρομα. Ίσως ο μόνος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να πάρεις γραμμάριο.

Λιγότερες και πιο ευχάριστες ώρες στην κουζίνα :ups: Η χαρά της νοικοκυράς.

Λιγότερη λάντζα. Λιγότερα χρήματα για φαγητό (δεν κάνεις κομπόδεμα εννοείται αλλά δεν ρίχνεις το επίπεδο ζωής) Πιο ποιοτικό φαγητό με λιγότερα χρήματα.

Η δυσκοιλιότητα τα σύνδρομα ευερέθιστου εντέρου φουσκώματα κλπ άγνωστες λέξεις.

Λιγότερη υπνηλία μετά το φαγητό. Η καθόλου υπνηλία.


Υπάρχουν και τα μειονεκτήματα.......................Ουάου.
Προσεχώς
Aν τρως πρασινα λαχανικα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη τοτε ναι χανεις βαρος. Αλλα δεν σε εμποδιζει σε αυτο το κρεας. Αν πχ τρως κρεας με σαλατα αντι για κρεας με μακαρονια παλι τον ιδιο χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη κρατας. Δεν ειναι το κρεας που σε παχαινει αλλα ο συγχρονος τροπος ζωης με τους κατεργασμενους υδατανθρακες. Το κρεας δεν παχαινει εκτος αν τρως ενα κιλο την ημερα ή αν το τρως τηγανιτο.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:23

Ατκινς Ντουκάν κλπ

Και με τη vegan διατροφή απαραίτητη προϋπόθεση να μην τρως ψωμιά, ζάχαρη γλυκά ή αν το κάνεις με πολύ μέτρο και όχι κάθε μέρα. Τα γλυκά μπορεί να έχουν βάση χουρμάδες ξερά σύκα ή σταφίδες. Και αυτά με μέτρο

Ένα πρόβλημα με το κρέας όταν έτρωγα ήταν μία λύσσα για γλυκό μετά και δεν ξέρω από που προέρχεται.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Aquila » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:35

doctormarkon έγραψε:Δεν είναι μόδα. Έρχεται από πολύ παλιά. Ο Ηλίας Πέτρου που είχε γράψει και κάποια βιβλία πυροβολήθηκε εξ επαφής το 1939
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _9452.html

Αντώνης Πισσάνος έγραψε το βιβλίο Γιατί δεν πρέπει να τρώμε κρέας.
Δίνει στο θέμα μία μεταφυσική διάσταση αφού ήταν στην εταιρεία μεταφυσικών ερευνών.

Στη δεκαετία του 80 ο Παπανικόλας.
Πήγαινα συχνά στο μαγαζί της Πανεπιστημίου και είχα γνωρίσει και τον ίδιο.
Έχουμε μιλήσει για πολλά σχετικά θέματα.
Είχε και κανάλι που έγινε ΚΟΝΤΡΑ και κράτησε μια ζώνη 6-8 το απόγευμα.

Ήδη από 16 χρονών ήξερα τι παίζει παρ όλο που όλοι μου έλεγαν ότι δεν είμαι φυσιολογική που απεχθάνομαι το κρέας και ιδιαίτερα το λίπος γύρω γύρω.
Και του Πισσάνου το βιβλίο το είχα διαβάσει στην ηλικία αυτή μαζί με το άλλο βιβλίο το ΜΠΟΡΕΙΣ.

Γενικά έτρωγα περιστασιακά και μόνο το φαγητό που μαγείρευε η μητέρα μου σπίτι ή σε οικογενειακά τραπέζια κεφτεδάκια παστίτσιο κλπ ενώ έξω σχεδόν ποτέ δεν παράγγελνα κρέας.
doctormarkon, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις ανήκουν στην 1η κατηγορία vegan που ανεφερα. Στα υγιή σκέπτομενα μυαλά δηλαδή, που είναι συνειδητοποιημένα vegan (όπως οι συγγραφείς που αναφέρεις).
Ποτέ δεν είπα οτι αυτοί οι συγκεκριμένοι (αλλά ελάχιστοι) ανθρωποι το κάνουν από μόδα.
Για όλους του υπόλοιπους, βλέπε κατηγορία Νο2.

AnonymosEreynhths έγραψε:Πάντως τα μπρόκολα και τα κουνουπιδια δεινοπαθουν στα χεράκια μου καθώς χρησιμοποιώ κοφτερό μαχαίρι και τα αποκεφαλιζω χωρίς να έχω τύψεις.Αφου τα πνίξω στο νερό (χώνω τα κεφάλια κάτω από τη βρύση με το ζόρι) τα Ρίχνω μέσα στο καυτό νερό της κατσαρόλας η Στον ατμομγειρα όπου εκεί καψαλιζονται αργά σταθερά και βασανιστικά έως ότου μαλακώσουν τοποθετηθούν και πασπαλιστουν με λίγο αλάτι στις πληγές τους και λάδι.
_
Ύστερα διαλύονται αργά και βασανιστικά στα δόντια μου οπου τα κάνω κομματάκια.
Αντώνη είσαι ένα μείγμα Nτέξτερ Μόργκαν και Χάνιμπαλ Λέκτερ των ζαρζαβατικών δηλαδή;
:ups:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 22 Ιαν 2018, 23:50

Χαχαχα ντεξτερ το έβλεπες Ε? :lol:

:thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 06:38

doctormarkon, λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις ανήκουν στην 1η κατηγορία vegan που ανεφερα. Στα υγιή σκέπτομενα μυαλά δηλαδή, που είναι συνειδητοποιημένα vegan (όπως οι συγγραφείς που αναφέρεις).
Ποτέ δεν είπα οτι αυτοί οι συγκεκριμένοι (αλλά ελάχιστοι) ανθρωποι το κάνουν από μόδα.
Για όλους του υπόλοιπους, βλέπε κατηγορία Νο2.
Σωστά: Η δεύετρη κατηγορία ίσως έχει και υποκατηγορίες.

Εκεί φαίνεται πως μπορεί κάτι που ξεκινάει εντελώς από τα κάτω σαν επιλογή να καπελωθεί.

Έχω κάποιες χοντρές κόντρες με άτομα vegan που είναι φανατικά υπέρμαχοι της συμβατικής ιατρικής και της κατεστημένης επιστήμης.
Ότι πει κάποιος θέλουν αποδείξεις από κάποιες έρευνες.
Αν τους πεις το αντίθετο και τους παρουσιάσεις έρευνα θα πουν ότι αυτή η έρευνα δεν είναι έγκυρη.
Επιπλέον είναι υπέρμαχοι των εμβολίων της κλιματικής αλλαγής και της μείωσης του πληθυσμού αν και δια μέσου ελέγχου των γεννήσεων.

Από την άλλη τα σπασίματα και οι επιθέσεις στα χασάπικα.

Είναι και άλλη υποκατηγορία που βλαστιμάνε όσους τρώνε κρέας και τους αποκαλούν δολοφόνους εκτοξεύοντας γύφτικες κατάρες.

Η πρώτη κατηγορία είναι οι περισσότεροι όμως.
Το ότι αυξήθηκαν ή ότι το κίνημα κάνει ντόρο στην Αθήνα τουλάχιστον είναι λόγω μαγαζιών που άνοιξαν και εκδηλώσεων που γίνονται.
Τα περισσότερα από τα μαγαζιά είναι στο χώρο του "εναλλακτικού" ή αναρχικού με την καλή έννοια όμως.
π.χ ένα πολύ καλό μαγαζί στο Κουκάκι λόγω έλλειψης χώρου έχει ένα πολύ μεγάλο τραπέζι μόνο όπου μπορεί να κάτσουν 3-4 παρέες κάτι σαν μπουάτ του 70.
Τα έπιπλα συνήθως από το "σπίτι" παλιοί καναπέδες παράταιροι αναπαλαιωμένοι.
Το "εναλλακτικό" που είναι έξω από τα συμβατικά και απρόσωπα το λατρεύω.
Από κοντά και οι "κολλεκτίβες" που επίσης λατρεύω δίνουν πολύ ευφάνταστες vegan επιλογές.
Ιδιαίτερα το "Παγκάκι" στο Κουκάκι η καλύτερη κολλεκτίβα (πολλοί άνεργοι συσπειρώνονται και ανοίγουν μαγαζί, δουλεύουν με βάρδειες και μοιράζονται τα κέρδη. Έχει άλλο καθεστώς στην εφορεία) έχει πολύ καλές επιλογές με 5 ευρώ το άτομο το πολύ και κρασί χύμα πολύ καλό.

Το βαρύ παράπτωμα όποιου ανοίγει τέτοιο μαγαζί που με κάνει να μη θέλω να ξαναπάω είναι όταν διώχνει προσωπικό και κρατάει με τρίμηνες συμβάσεις.
Αυτό με χαλάει περισσότερο απ ότι σε άλλα μαγαζιά. Σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί ονόματα δε λέμε είχε κάτι παιδιά διαμάντια. Δεν είναι μόνο η εξυπηρέτηση αλλά και η πληροφορία η ενημέρωση. Είμασταν τακτικοί πελάτες και είχαμε γίνει και φίλοι με τα παιδιά που δούλευαν εκεί.
Τους έδιωξε όλους γιατί έληξε η τρίμηνη σύμβαση.
Πρακτική φαστ φουντ για να κρατιέται ο απρόσωπος χαρακτήρας και να μην παραγνωρίζονται.
Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο ..............!!!!!! για vegan χώρο.

Αν ήταν να τοποθετήσω το εαυτό μου μαζί με το σύζυγο σε κάποια κατηγορία ή υπο-κατηγορία αυτή είναι ο χώρος του εναλλακτικού ........ χαλαρού .............με αναρχικές πινελιές...........έξω από τα συμβατικά απρόσωπα και κατεστημένα.............με κάποια φαντασία........... χρώμα............συζητήσεις ................ αμφισβητήσεις.

Όχι σε κάθε τι το αποστειρωμένο απρόσωπο δυσκοίλιο συμβιβασμένο γρουσούζικο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Τρί 23 Ιαν 2018, 14:51

...και για να αφήσω μια νότα ακτιβισμού:

https://secure.avaaz.org/campaign/el/me ... 144ce9c5b8
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 17:24

Πολύ ωραία σελίδα Πελέα.
Άλλος ένας σύνδεσμος και από μένα.
https://www.newsit.gr/plus/frikto-vinte ... s/1361387/

Δεν ξέρω αν πονάνε τα φυτά αλλά δεν υπάρχει αυτό το χάλι όταν κόβουν μαζικά τις αγγινάρες τα κολοκύθια.

Θυμήθηκα μία επιλεκτική σιχασιά.
Σε ένα σουβλατζίδικο που είχε δείξει ο Ευαγγελάτος :thumbsdown: ένας ψήσης έξυνε τον πισιό του την ώρα που έφτιαχνε σουβλάκια.
Ωραία έχω δει κι εγώ να ξύνει τον πισινό του ο ψήστης.

Τα σουβλάκια ψήνονται σε δυνατή φωτιά και τα μικρόβια από τον πισινό του ψήστη έχουν σκοτωθεί.

Στο σφαγείο όμως δεν πήγε ο Ευαγγελάτος να δει τα ζώα που βήχουν έχουν πληγές ή όγκους από καρκίνο. Ο πισινός του ψήστη τον μάρανε. Κάτι ανάλογο του μαζί τα φάγαμε.

Κάποιοι που δεν είναι σκληροπηρηνικοί vegan προτείνουν να ελλατώσουν το κρεας οι άνθρωποι σε μια φορά τη βδομάδα. Θα πρότεινα σε φίλους και γνωστούς να μην τρώνε αν δεν το λαχταράνε. Να μη βάζουν κρέας εκεί που δεν χρειάζεται. Στο σουφλέ σπανάκι γιατί μπέικον π.χ :banghead: Γιατί ζωμό κότας στη φάβα? Γιατί μπέικον στα φασόλια?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 18:38

doctormarkon έγραψε:Πολύ ωραία σελίδα Πελέα.
Άλλος ένας σύνδεσμος και από μένα.
https://www.newsit.gr/plus/frikto-vinte ... s/1361387/

Δεν ξέρω αν πονάνε τα φυτά αλλά δεν υπάρχει αυτό το χάλι όταν κόβουν μαζικά τις αγγινάρες τα κολοκύθια.

Θυμήθηκα μία επιλεκτική σιχασιά.
Σε ένα σουβλατζίδικο που είχε δείξει ο Ευαγγελάτος :thumbsdown: ένας ψήσης έξυνε τον πισιό του την ώρα που έφτιαχνε σουβλάκια.
Ωραία έχω δει κι εγώ να ξύνει τον πισινό του ο ψήστης.

Τα σουβλάκια ψήνονται σε δυνατή φωτιά και τα μικρόβια από τον πισινό του ψήστη έχουν σκοτωθεί.

Στο σφαγείο όμως δεν πήγε ο Ευαγγελάτος να δει τα ζώα που βήχουν έχουν πληγές ή όγκους από καρκίνο. Ο πισινός του ψήστη τον μάρανε. Κάτι ανάλογο του μαζί τα φάγαμε.

Κάποιοι που δεν είναι σκληροπηρηνικοί vegan προτείνουν να ελλατώσουν το κρεας οι άνθρωποι σε μια φορά τη βδομάδα. Θα πρότεινα σε φίλους και γνωστούς να μην τρώνε αν δεν το λαχταράνε. Να μη βάζουν κρέας εκεί που δεν χρειάζεται. Στο σουφλέ σπανάκι γιατί μπέικον π.χ :banghead: Γιατί ζωμό κότας στη φάβα? Γιατί μπέικον στα φασόλια?
Στα Ελληνικα σφαγεια και γενικοτερα της Ευρωπαϊκης ενωσης δεν παιζουν καρκινοι κλπ. Υπάρχουν κανονες για τα ζωα τα οποια τα βλεπει κτηνιατρος πριν την σφαγη. Ενα ζωο με καρκινο παει για αποτεφρωση.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 19:15

Α φάει κάποιος ζώο με καρκίνο τι μπορεί να συμβεί?

Και πάλι στην ηλίθια τηλεόραση πριν χρόνια έδειχνε έναν ....."βλάχο" (με την κακή έννοια και αυτό ήθελε να αποδείξει το χαϊβάν ντουλάπ) με βρώμικα χέρια και νύχια να διπλώνει ένα αρνί σφαγμένο να το βάζει στο πορτ μπαγκάζ για να το πουλήσει σε ιδιώτες από το...."χωριό" αρνί που λέμε.
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι στα σφαγεία φοράνε χειρουργικά γάντια και ο χώρος είναι αποστειρωμένος. :lol:

Παραπληροφόρηση.

Αν πιάσει ο παραγωγός το αρνί με βρώμικα χέρια ή νύχια και το βάλει στο πορτ μπαγκάζ τι θα αλλάξει?
Αφού το αρνί θα ψηθεί στο φούρνο ή στη σούβλα και θα περάσει από φωτιά.
Και στη Βαρβάκειο δεν είναι αποστειρωμένα τα αρνιά.
Βρωμάει ο τόπος.
Ακόμα και αν προλαβαίνει ο κτηνίατρος γιατί σε τεράστιες φάρμες είναι αμφίβολο αν γίνεται λεπτομερής έλεγχος, τα ζώα κυλιούνται στα κόπρανα. Κατά τ άλλα το νύχι του βλάχου και ο σουβλατζής που ξύνει τον πισινό του τους μάρανε.

Από την άλλη γιατί αυξήθηκαν τόσο τα αυτοάνοσα το Αλτσχάιμερ και ο καρκίνος?
Κάτι με υποψιάζει.
Συμπίπτει με τη ραγδαία αύξηση της κατανάλωσης κρέατος.
Παλαιότερα υποτίθεται ότι έτρωγαν μόνο οι πλούσιοι ή όσοι το έπαιζαν πλούσιοι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 19:30

Και μία ωραία ιστορία από τα παλιά.

Φιλοξενούσαμε για λίγες μέρες μια ξαδέρφη μου και πήγαινα τρίτη δημοτικού. Εκείνη πρώτη γυμνασίου.
Ο πατέρας μου πήγε στο χασάπη και πήρε το καλύτερο κομμάτι κρέας - φιλέτο.

Κάθε μέρα φιλετάκι ψητό με πατάτες.

Η ξαδέρφη φαινόταν να τρώει σχεδόν με το ζόρι.
Τα βράδια όταν ήμασταν στο δωμάτιο μου έλεγε ότι δυσανασχετεί αλλά ντρέπεται να το πει.
Όταν ήρθαν να την πάρουν παράγγειλε να της έχουν ένα ταψί γίγαντες στο φούρνο. Φασόλες όπως τις έλεγε.
Όταν έφευγε μου είπε: Επιτέλους φασόλες.

Ο πατέρας μου το έμαθε και κορόϊδευε.
Το ήξερε ότι της αρέσουν τα φασόλια αλλά είπε:
Σιγά μην ταϊζαμε το κορίτσι γίγαντες να μας περάσουν για γύφτους.
Την εποχή εκείνη έτρωγαν κρέας μόνο τις Κυριακές και αν...
Ο πατέρας μου στερημένος από την κατοχή αλλά εκείνη την εποχή πολύ ευκατάστατος θαωρούσε το κρέας ότι καλύτερο μπορούσε να προσφέρει στην οικογένεια γιατί ήταν ακριβό.
Δυσανασχετούσαν που δεν μου άρεσε.
Ελαττωματικό παιδί κάναμε έλεγαν :lol:

Το κρεας και ιδιαίτερα το φιλέτο μπον φιλέ ήταν κάτι σαν το ρόλεξ.
Φαγητό των πλουσίων.
Φιλετάκι έτρωγα απ ότι θυμάμαι
Αλλά κεφαλάκια μυαλά πνευμόνια πατσά γλώσσες ούτε στο χειρότερο εφιάλτη.
Φτερούγες κοτόπουλου λαρύγγια λάπα κρέας με πολύ λίπος.... μπαμπούλας.

Υπάρχουν και κάποιοι συνειδητοποιημένοι ακτιβιστές οικολόγοι που τρώνε κρέας αλλά τα κατώτερα μέρη κόκκαλα κεφάλια τμήματα με λίπος που δεν τα τρώει κανείς.
Όταν έτρωγα είχα πολύ "ακριβά" γούστα. Το ακριβοπληρώναμε.
Ένας πρόσθετος λόγος ηθικής.

Σήμερα αυτοί που βρίσκονταο κάτω από τα όρια φτώχειας τρώνε τα κατώτερα τμήματα του ζώου με πολύ λίπος και χόνδρους. Αυτά που πρώτα τα πετούσαν σήμερα τα πουλάνε.

Αηδιαστικό πιάτο. Απείρως καλύτερο ένα πιάτο φακές και στην ίδια τιμή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:00

doctormarkon έγραψε:Α φάει κάποιος ζώο με καρκίνο τι μπορεί να συμβεί?

Και πάλι στην ηλίθια τηλεόραση πριν χρόνια έδειχνε έναν ....."βλάχο" (με την κακή έννοια και αυτό ήθελε να αποδείξει το χαϊβάν ντουλάπ) με βρώμικα χέρια και νύχια να διπλώνει ένα αρνί σφαγμένο να το βάζει στο πορτ μπαγκάζ για να το πουλήσει σε ιδιώτες από το...."χωριό" αρνί που λέμε.
Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι στα σφαγεία φοράνε χειρουργικά γάντια και ο χώρος είναι αποστειρωμένος. :lol:

Παραπληροφόρηση.

Αν πιάσει ο παραγωγός το αρνί με βρώμικα χέρια ή νύχια και το βάλει στο πορτ μπαγκάζ τι θα αλλάξει?
Αφού το αρνί θα ψηθεί στο φούρνο ή στη σούβλα και θα περάσει από φωτιά.
Και στη Βαρβάκειο δεν είναι αποστειρωμένα τα αρνιά.
Βρωμάει ο τόπος.
Ακόμα και αν προλαβαίνει ο κτηνίατρος γιατί σε τεράστιες φάρμες είναι αμφίβολο αν γίνεται λεπτομερής έλεγχος, τα ζώα κυλιούνται στα κόπρανα. Κατά τ άλλα το νύχι του βλάχου και ο σουβλατζής που ξύνει τον πισινό του τους μάρανε.

Από την άλλη γιατί αυξήθηκαν τόσο τα αυτοάνοσα το Αλτσχάιμερ και ο καρκίνος?
Κάτι με υποψιάζει.
Συμπίπτει με τη ραγδαία αύξηση της κατανάλωσης κρέατος.
Παλαιότερα υποτίθεται ότι έτρωγαν μόνο οι πλούσιοι ή όσοι το έπαιζαν πλούσιοι.
To κρεας περναει καποια σταδια ωριμανσης μεχρι να γινει βρωσιμο. Δεν μπορεις να σφαξεις μια αγελαδα και να την φας. χρειαζεται αφαιμαξη και ωριμανση. Γι αυτο εχουν στα σφαγεια τα τεταρτημορια κρεμασμενα. γινεται σε χαμηλη θερμοκρασια για να μην επελθει σηψη.
αν το πιασει ο σφαγεας με βρωμικα χερια, δεν κανει σωστη αφαιμαξη, αφήσει τα άκρα του ζωου ή το δερμα να ακουμπήσουν το κρέας, αν το κρεας εχει πληγες, αν οι μυες του ζωου δεν ειχαν αρκετο γλυκογονο, λογω στρες ή κουρασης κλπ, τοτε αντι για ωριμανση μπορει να εχει ειτε σηψη ειτε ατελη ωριμανση. Οταν εχουμε σηψη, δεν εχουμε μονο τα μικροβια αλλα τα υποπροϊοντα τους. δηλαδη τα μικροβια "τρωνε" το κρεας και δημιουργουν διαφορα χημικα τα οποια δεν φευγουν ουτε με βρασμο. Η τροφικη δηλητηριαση απο τοξινες συνηθως συμβαινει απο μαγειρεμενα κρεατα ή ψάρια ή πουλερικα τα οποία δεν ειχαν διατηρηθει σωστα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:03

Μπορεί να μη με αφορά, αλλά μαθαίνει κανείς πολλά.
Το να είναι κάποιος κρεοπώλης είναι και αυτό επιστήμη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 23 Ιαν 2018, 20:03

Τα κρεατα απο ατελη ωριμανση πανε σε αλλαντικα. Οποτε μιλαμε για χασουρα καθως θα μπορουσε να τα πουλησει σε υψηλοτερη τιμη ο παραγωγος για κανονικο κρεας.
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 31 Ιαν 2018, 06:59

Τελικά ποια η διαφορά vegan - vegeterian;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 31 Ιαν 2018, 13:08

Υπάρχουν διαφορές.

Και μάλιστα υποκατηγορίες.
Συχνά θεωρείται vegeterian ακόμα και αυτός που τρώει κοτόπουλο ενώ δεν τρώει κρέας χοιρινό μοσχαρίσιο κλπ.
Και δεν καταλαβαίνω από που κι ως που το κοτόπουλο είναι λαχανικό.

Σε γενικές γραμμές και χονδρικά vegeterian είναι αυτός που δεν τρώει ότι έχει "ματάκια" αλλά τρώει τα παράγωγά τους.
Ως προς τα μύδια τα σαλιγκάρια τους αχινούς κλπ παίζεται.
Δεν τρώνε ζωντανά πλάσματα αλλά τρώνε τα παράγωγα.
Δηλαδή τρώνε τυριά πίνουν γάλα τρώνε αυγά και προϊόντα που έχουν μέσα τυρί γάλα αυγά.

Οι vegans δεν τρώνε ούτε τα παράγωγα ούτε καν μέλι.

Εδώ που τα λέμε αν και επί ένα χρόνο δεν έχω φάει ούτε ίχνος ζωντανού πλάσματος υποκύπτω συχνά στον πειρασμό ως προς τα παράγωγα.

Δεν γουστάρω και πολύ το σχολαστικισμό.

Πάντως βρίσκω ασύγκριτα καλύτερα τα φυστικά γάλατα και τα φυστικά τυριά.
Και τα ωμοφαγικά εδέσματα.
Όμως όλα αυτά χρειάζονται εξοπλισμό που στοιχίζει γύρω στο χιλιαρικόπουλο.


Για να καταλάβει κάποιος τι είναι vegan ας φανταστεί μία νηστεία χριστιανική της σαρακοστής αλλά χωρίς καλαμαράκια γαρίδες και άλλα θαλασσινά χωρίς ταραμά και μέλι.
Αλλά όλο το χρόνο και για πάντα.

Αν ανατρέξεις στη χριστιανική βάση έχει κάποιο νόημα πέρα από το υγιεινιστικό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
felix+
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2011, 11:28
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Έδωσε Likes: 41 φορές
Έλαβε Likes: 10 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από felix+ » Τετ 31 Ιαν 2018, 19:21

Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 31 Ιαν 2018, 22:28

Αναφέρεται στην ωμοφαγία και δεν εννοεί μόνο το σπανάκι.
Αποκλειστικά ωμοφαγία είναι κάτι πολύ δύσκολο.
Η καλύτερη δίαιτα να χάσεις κιλά και να θεραπευτείς από πολλά.

Με κατάλληλο εξοπλισμό και γνώσεις φτιάχνεις νοστιμότατα πράγματα.

Χωρίς εξοπλισμό δεν γίνεται.

Εξοπλισμός.
Ειδική μηχανή που φτιάχνει φύτρα για σαλάτες φύτρων.
Στο βάζο με το τούλι από πάνω είναι μπελάς.

Αφυγραντήρας που παίζει ρόλο κουζίνας του ωμοφάγου.
Αυτό που λέει για το σπανάκι ισχύει για όλα.
Να μη μαγειρεύεται τίποτα πάνω από 45 βαθμούς.
Στους 45 βαθμούς μένει κάποιες ώρες για να φεύγουν τα περιττά υγρά.

Στη Γλυφάδα είναι ένα εστιατόριο που λέγεται ΓΗ και κάνει καταπληκτικά ωμοφαγικά πιάτα.
Μου είπαν για κρέπα μπανάνας (λιωμένη μπανάνα στον αφυγραντήρα μετατρέπεται σε κρέπα) με ωμοφαγικό τυρί αμυγδάλου και φύτρα.

Κάποιοι θα πουν φάτα όλα σκέτα.
Ούτε καλόγερος δεν μπορεί.
Ούτε ο γέροντας Παίσιος.

Πάντα επιθυμείς κάτι νόστιμο.
Και το ωμοφαγικό είναι πολύ νόστιμο.

Από την άλλη στο καταχείμωνο θέλεις να φας κάτι ζεστό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Φεβ 2018, 13:46

Έσπασαν πάλι κρεοπωλεία οι αναρχικοί (ΔΗΘΕΝ........Γιατί δεν είναι αναρχικοί)
http://www.athensvoice.gr/greece/417590 ... in-kypseli

Ηλίθια ενέργεια. Όπως ηλίθια πράξη είναι να καταριέσαι.

Τα είπαμε!!!!!!


Το σημαντικό όμως είναι το ψήφισμα προς το ελληνικό κοινοβούλιο.
http://vegansofthessaly.blogspot.gr/201 ... st_28.html

Παρακαλούνται όλοι ανεξάρτητα αν είναι vegan ή όχι να υπογράψουν.

Για βίγκαν μενού σε νοσοκομεία φυλακές και στρατό.

Αν βρεθεί ένας βίγκαν σε έναν από αυτούς του τρεις χώρους δικαιούται να τα κάνει γυαλιά καρφιά να κάνει απεργία πείνας να πετάξει το κοτόπουλο στο κεφάλι αυτού που τον σερβίρει.

Τα αναρχικούλια που σπάνε χασάπικα ελπίζω να μην κάνουν τις κότες αν βρεθούν στους 3 παραπάνω χώρους.

Αν δεν θέλουν να σκοτώνονται ζώα άσκοπα ας αρχίσουν από κει.
Γιατί δεν διοχετεύει τις φυλακές τα νοσοκομεία και το στρατό ο χασάπης της Κυψέλης και ούτε παραγγέλνουν ένα κιλό κιμά.
Για λογαριασμό αυτών των χώρων σφάζονται εκατομμύρια ζώα και τα κρέατα καταλήγουν στα σκουπίδια.


Στο κάτω κάτω αυτό είναι ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Φεβ 2018, 14:11

Ξεκίνησα ωμοφαγία αλλά με κάποια διαλείμματα.
Είναι ο μοναδικός τρόπος να ελαττώσει κάποιος στο ελάχιστο ή να σταματήσει το κάπνισμα χωρίς να πάρει κιλά αλλά αντίθετα να χάσει.
Όντως δεν έρχεται και πολλή όρεξη για τσιγάρο αλλά ούτε και για γλυκά

Χθες ξέφυγα και χλαπάκιασα ψητές πατάτες και σήμερα τσάκισα μία vegan ταραμοσαλάτα με Τζακ φρουτ...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με το μαλακό γιατί χθες το μεσημέρι αρχισα να τα βλέπω όλα διπλά από την πείνα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 09 Φεβ 2018, 19:17

doctormarkon έγραψε: Το σημαντικό όμως είναι το ψήφισμα προς το ελληνικό κοινοβούλιο.
http://vegansofthessaly.blogspot.gr/201 ... st_28.html

Παρακαλούνται όλοι ανεξάρτητα αν είναι vegan ή όχι να υπογράψουν.

Για βίγκαν μενού σε νοσοκομεία φυλακές και στρατό.
Γιατί σερβίρετε σκέτο κρέας πουθενά;πατάτες ή ρύζι δεν θα έχει;δεν θα έχει σαλάτα; να φάνε αυτά και να αφήσουν το κρέας..υπάρχουν και γεύματα με όσπρια ή λαδερά πολλές μέρες.Άρα ποιό το πρόβλημα ενώς χορτοφάγου;ότι δεν θα έχει υπάρχει σαλάτα κοινόα;;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Φεβ 2018, 20:03

Από το στρατό δεν έχω εικόνα.
Αλλά στα νοσοκομεία δε υπάρχει τίποτα βίγκαν ακόμα και ο ζελές είναι από κόκκαλα ζώου.
Είναι κάτι σαν πατσάς με γεύση φράουλας.
Στα νοσοκομεία κατά 99% κρέας κοτόπουλο με ελάχιστο ρυζάκι δίπλα που κολυμπάει στα ζουμιά του κοτόπουλου. Ρυζόγαλο. Αφού δεν τρώμε γαλακτοκομικά.

Ακόμα και φανατικοί κρεατοφάγοι που βρέθηκαν στο νοσοκμείο αγανάκτησαν και εκλιπαρούσαν για μια σπανακόπιτα. Τόσο κρέας που σφίγγει ο κώλος προπαντώς αν ο ασθενής είναι καθηλωμένος στο κρεβάτι.

Στο γιο μου το 2001 που βρέθηκε στο νοσοκομείο και ήταν 15 μηνών του έφεραν σκέτο κοτόπουλο βραστό. Δυο δοντάκια είχε κάτω πως να το μασήσει το μωρό?
Όταν τους είπα ότι δεν μπορεί να το μασήσει με κράξανε ότι κακομαθαίνω το παιδί με τα αλεσμένα.
Αλλά τόσο κοτόπουλο και μάλιστα σκέτο ούτε ο σκύλος δεν το τρώει.

Πολλές φορές δεν υπάρχει τίποτα που να μην είναι ζωικό.

Η κρεατολαγνεία του νοσοκομείου πρέπει να σταματήσει επιτέλους.
Και επιπλέον ο ασθενής δεν είναι αριθμός ούτε ένα ον χωρίς βούληση.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 09 Φεβ 2018, 20:21

Για τον ζελέ υπάρχει λόγος που το σερβίρουν..αν δεν το ξέρεις ψάξτο.
Όσο για τα άλλα δεν είναι και εστιατόρια τα δημόσια νοσοκομία.Ίσως πρέπει να βάλουν και κάποια χορτοφαγικά πιάτα που υποθέτω ότι θα έχουν αλλά αν ο άλλος είναι υπερβολικός δεν μπορούν να κάνουν κάτι..και βιγκαν να είναι τα φαγητά αν ο άλλος είναι σκληροπυρινικός που θα ξέρει ότι δεν έχει ίχνη ζωικών τροφών,θα κάνει χημική ανάλυση στο φαγητό; συν του ότι ο άλλος μπορεί να είναι ομωφαγος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο υπάρχει.Τι δηλαδή θα έχουν πιάτα για όλα τα γούστα; σιγά μην βάλουν και σεφ με αστέρια Michelin. Δεν έχουν τα βασικά τόσα δημόσια νοσοκομία,σαν τα κοτόπουλα θα ψωφάμε σε λίγο απο τις ελλείψης υγηινής και αυτό θα κοιτάμε; Όρισμένοι άνθρωποι μου φαίνεται ότι πιστεύουν ότι εκτός απο αυτό που έχουν αυτοί στο κεφάλι τους (π.χ χορτοφαγία) δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα.Δεν μιλάω για εσένα καθώς δεν είσαι τέτοιο άτομο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 09 Φεβ 2018, 20:25

Σαν την Ελένη θα το κάνουμε στο τέλος :lol:

https://youtu.be/z3asz-hgflc?t=824
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”