VEGAN: Είναι μόδα;

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Ιαν 2018, 08:46

Αφορμή μου έδωσε ένα απόσπασμα από ένα άρθρο στο τόπικ για τους δημάρχους.

Περί αυτών που σπάνε κρεοπωλεία.
Προβοκατόρικη ενέργεια, μπαχάλ, ηλίθια.
Κανένας vegan δεν την αποδέχεται και δεν την επικροτεί και όλοι καταδικάζουν ως βίαιαη πράξη αντίθετη στις αρχές των βίγκανς που είναι ενάντια στη βία.

Ένα άρθρο απλό και κατανοητό που πιάνει την κοινωνική πλευρά του θέματος είναι αυτό.
http://www.merianos.gr/media-gallery/%C ... reatofagia

Είναι αναρχικό κίνημα, αλλά όπως όλα τα αναρχικά κινήματα μέσα από προβοκατόρικες ενέργειες ξεφτιλίστηκε σε μπαχαλοκατάσταση με το σπάσιμο κρεοπωλείων.
Ανόητη πράξη από κάθε άποψη γιατί ενώ τα κρεοπωλεία υπήρχαν ανέκαθεν τώρα τους τσίμπησε η μύγα τσε τσε να τα σπάσουν.
Εδώ γίνεται κάποιος διάλογος μεταξύ αναρχικών του ιντιμίντια που έχει ενδιαφέρον γιατί ακούγονται κάποιες καλές απόψεις.
https://athens.indymedia.org/post/1567460/

Δεν άνοιξα αυτό το τόπικ για να μιλήσω για τα κακά που προκαλεί το κρέας.
Ούτε σαν αντιπαράθεση μεταξύ φυτοφάγων και κρεατοφάγων αφού έχουμε ανοίξει πολλά όμοια όπως εκείνο με τα γελάδια που κλάνουν.

Το άνοιξα επειδή το φαγητό γενικά έχει μία έντονη κοινωνική διάσταση και είναι ένας βασικός πυλώνας του mind control.

Όσο για την προσωπική μου εμπειρία βρίσκεται στα πλαίσια της αποχής και του γυρίσματος της πλάτης σε τρόπους ζωής και βιομηχανίες και συστήματα mind control. Κάτι βέβαια που δεν μπορώ να το κάνω ολοκληρωτικά και απόλυτα αλλά σε μεγάλο βαθμό.

Αποχή από τα ΜΜΜ (όχι δεν μπορούν να το κάνουν όλοι, εξαρτάται από το πόσο μακριά είναι η δουλειά σου). Έχω ένα εισιτήριο των 10+1 που μπορεί να το κρατήσω και 2 μήνες. Αλλά δεν θέλω οι μετακινήσεις μου να εξαρτώνται από τα ΜΜΜ. Βασικός στόχος πιστεύω είναι η απεξάρτηση και όχι η πλήρης αποχή.

Αποχή από το χαϊβάν ντουλάπ που είναι διακοσμητικό στοιχείο στο σπίτι πλέον. Εκτός από αποσπάσματα που έχουν αναρτηθεί στο Υ.Τ

Αποχή και απεξάρτηση από Σούπερ Μάρκετ σε μεγάλο βαθμό. Κι εκεί mind control

Αποχή από κρέας. Απόλυτη και ολοκληρωτική.

Αποχή από ζωικά παράγωγα σε μεγάλο βαθμό.

Κανέναν δε θέλω να πείσω να κάνει το ίδιο γιατί οι πιέσεις δεν μου αρέσουν.
Ούτε να πιέζω άλλους ούτε να με πιέζουν και προπαντόν αν οι συμβουλές είναι μία σκέτη κοινοτοπία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Ιαν 2018, 09:32

Δεν είναι σέχτα, δεν είναι οργάνωση, δεν είναι ένας χώρος όπου πρέπει να "γραφτείς" να ενταχθείς, να αποδεχτείς πακέτα και να σε ελέγχουν.
Μέσα στους κύκλους των βιγκανς υπάρχουν ίσως και οι αναρχικοί που σπάνε χασάπικα (αν δεν είναι προβοκατότικο)
Υπάρχουν υγιεινιστές υπέρμαχοι της συμβατικής ιατρικής και των εξετάσεων. Με έναν τέτοιον είχα χοντρή κόντρα σε σελίδα και στη λογομαχία εμφανίστηκε ο Σίνερ και έσβησε τη φωτιά χι χι χι.
Είναι και εκείνοι οι κάπως ιδιότροποι και υποχόνδριοι που τη βγάζουν σε παγκάκια και εισόδους πολυκατοικιών και δεν κυκλοφορούν μετά τη δύση του ήλιου.
Είναι και εκείνοι ....... νεοταξίτικης αντίληψης που μιλούν για πλανήτες και μειώσεις πληθυσμού.
Είναι εκείνοι που βλαστημοκοπάνε και αποκαλούν δολοφόνους όσους τρώνε κρέας αλλά και παράγωγα.

Είναι και κάποια υπέροχα πλάσματα συνειδητοποιημένα που μπορείς να μιλήσεις για πολλά μαζί τους σαν να τους ήξερες χρόνια.
Είναι πολλοί αυτοί και μάλιστα οι περισσότεροι.

Στο κάτω κάτω μπορείς να το διαμορφώσεις το θέμα όπως θέλεις να αυτοσχεδιάσεις να το πας όπου θες.

Δεν τρώω αλλά και δεν αγοράζω κάτι που περιέχει κρέας ή αλλαντικό για άλλους.
Την Τετάρτη γιόρταζε ο γιος μου και πήγα στο γραφείο αλμυρά κεράσματα που κανένα δεν περιείχε κρέας. (τυροπιτάκια, σπανακοπιτάκια, τάρτες σπανακιού, πιτάκια λαχανικών) Μου έκαναν μούτρα και είπαν να πάω να με κοιτάξει γιατρός. Ότι ο κόσμος θέλει και κρεατόπιτες λουκανοπιτάκια και ζαμπονοπιτάκια και δεν θα τους επιβάλλω.
χμμμμμ. Ποιος επιβάλλει σε ποιον? Κέρασμα είναι ότι θέλω προσφέρω.
Κάναμε δώρο αντί για γλυκά σε έναν ξάδερφο Κρητικό ασκορδουλάκους, άγριες αγκινάρες σε βαζάκι, ανάλατες ελιές (που τις έψαχνε) παξιμαδάκια. Έμεινε καταενθουσιασμένος.
Κάναμε τραπέζι στην πεθερά και σε μια θεία του συζύγου στο καλύτερο βίγκαν της Αθήνας. Καταενθουσιασμένες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν χρειάζεται να σπας χασάπικα.
Σπας κατεστημένα, παγιωμένες μηχανικές συνήθειες, παγιωμένους τρόπους ζωής αλλά και πολλούς φόβους επιθυμίες μιζέριες και άλλα πολλά.
Ακόμα και αν είναι μόδα.....ακόμα καλύτερα.
Το βρήκαμε σαν πάτημα για παιχνίδι με το κατεστημένο και μάλιστα κάθε ώρα και στιγμή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Ιαν 2018, 12:27

Πολλά τα επιχειρήματά σου και κανένας λογικός και νουνεχής άνθρωπος δεν μπορεί ή δε θα θέλει
να τα αντικρούσει.

Δε θεωρώ ότι είναι μόδα ή μόνο μόδα. Ναι κάποια άτομα το ακολουθούν σαν μόδα
αλλά οι περισσότεροι το ακολουθούν ως μέρος της διεύρυνσης της συνειδητότητάς τους
που δε θέλει ρε αδερφέ να συμμετέχει σε σφαγές... Προσωπικά έχω περιορίσει κάθετα
και δραστικότατα την πρόσληψη κρέατος, αλλά όχι ψαριών και θαλασσινών...
Δεν ηθικοποιώ τη διατροφή, γιατί στον πλανήτη γη, και να σταματήσει ο άνθρωπος
να σκοτώνει ζώα, θα τα σκοτώνουν άλλα σαρκοβόρα έτσι κι αλλιώς γιατί έτσι είναι
η τροφική αλυσίδα και δεν μπαίνει κανόνας ηθικής στο λιοντάρι ή το λύκο
για παράδειγμα, που δε μπορεί να βοσκήσει και θέλει ζωϊκή λεία.
Το να "βοσκάω" συνέχεια και αδιαλήπτως εγώ ως άνθρωπος, πάλι δεν το βρίσκω σωστό,
γιατί ως άνθρωπος χρειάζομαι και τη ζωϊκή πρωτεϊνη. Οι κυνόδοντες αυτό το δείχνουν
ακόμα και στην ντιενεϊκή διαμόρφωση του ανθρώπου.... οι κυνόδοντες δεν χρειάζονται
στη χορτοφαγία...το λειτουργικό στον οργανισμό επίσης το δείχνει,
όταν οι βέγκαν γονείς μπήκαν φυλακή (στη Γαλλία αν θυμάσαι)
διότι το βρέφος τους πέθανε από ασιτία έλλειψη ζωϊκής πρωτεϊνης (γάλα με πλήρη
ζωϊκά στοιχεία)



Έχεις δίκιο, είχαμε ήδη κάνει "μάχες" σ'ένα τόπικ παλιά, για το πρέπει ή δεν πρέπει
της κρεοφαγίας... Εμένα αυτό που με τσάντιζε πιο πολύ (και αυτό πιστεύω ότι είναι επισης
έλεγχος του νου) ήταν η ηθικοποίηση της διατροφής...
εδώ ξεκινούσε εκείνο το τόπικ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 04#p115904 που έπιασε πλάκα πλάκα
τις 22 σελίδες.. Μάλλον θέλει κλείδωμα και να υποδείξω τη συνέχειά του στο δικό σου τόπικ,
που το μετέφερα στην κατάλληλη ενότητα.

Προσωπικά είμαι σύμφωνη με σχεδόν όλες τις λογικές σου εδώ, εκτός από την αποχή
στα ζωϊκά παράγωγα (γάλα, αυγά, βούτυρο)- πρώτον γιατί και ηθικά να το δει κανείς,
δεν βλάπτεις ζωντανό πλάσμα, δεύτερον διότι ο άνθρωπος κατά τη γνώμη μου
χρειάζεται τη ζωϊκή πρωτεϊνη και κάποια στοιχεία της, που δε θα μπορέσει ποτέ
να αντλήσει από την φυτική. Επίσης, προκειμένου να χρησιμοποιήσω βιτάμ στα γλυκά
ή τα φαγητά μου (που αν μάθει κανείς πώς ξεκίνησε και τι πράμα είναι στην πραγματικότητα
θα πάρει μερικές φρίκες) χίλιες φορές βουτυράκι κερκύρας. Αυτά περί χοληστερίνης,
είναι αφ'ενός προπαγάνδα για να προωθηθεί η στατίνη, αφ'ετέρου, εγώ που τρώω
και τα τυριά μου και τα βούτυρά μου, μετράω 190 συνολική με υψηλή την "καλή"
γιατί αυτό είναι θέμα οργανισμού... η κουνιάδα μου που έχει πήξει στο χορταρικό
έχειι 300...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Ιαν 2018, 15:43

Οι κυνόδοντες αυτό το δείχνουν
ακόμα και στην ντιενεϊκή διαμόρφωση του ανθρώπου.... οι κυνόδοντες δεν χρειάζονται
στη χορτοφαγία...
Το μόνο άτομο που γνωρίζω με κυνόδοντες είναι ο Κρίστοφερ Λη και τα λοιπά βαμπιρόπουλα των ταινιών Γκραν Γκινιόλ. Μπορεί και κάποιοι θερμόαιμοι Γκόθικς που τα τροχίζουν.
Οι κυνόδοντες του ανθρώπου δεν μπορούν να σκοτώσουν ζώο. Ίσως κανένα ποντίκι ή κανένα χάμστερ.
Άσε που καμιά φορά κουνάνε μαντήλι πριν τα 40. Εξαρτάται από τη χρήση και το DNA.
Είναι ένα από τα επιχειρήματα που κυκλοφορού και δεν στέκει.

Φυσικά δεν άνοιξα αυτό το τόπικ για αντιπαράθεση ούτε και για να πείσω.
Φυσικά δεν θέλω να επικεντρωθώ στην υγιεινιστική πλευρά του θέματος.
Όπως είπες για τη μαργαρίνη, πρόκειται για άκρως πλαστική και βλαβερή τροφή.

Η vegan μαργαρίνη φτιάχνεται σπίτι όπως και η vegan μαγιονέζα ή πωλείται στα ειδικά μαγαζιά και η σύνθεσή της είναι τελείως διαφορετική από τη γνωστή μαργαρίνη. Κανένα από τα υλικά δεν είναι το ίδιο.
Φτιάχνεται με λάδι καρύδας (που παγώνει στους 28C) λάδι ελαιόλαδο ή ηλιέλαιο και κόκκους λεκιθίνης (συμπλήρωμα διατροφής) που ομογενοποιεί τα δύο λάδια.
Συνήθως όμως αποφεύγεται εντελώς και αντί γι αυτήν χρησιμοποιούμε ταχίνι φυστικοβούτυρο φουντουκοβούτυρο ή άλλη κρέμμα καρπών.

Η vegan διατροφή δεν είναι πάντα υγιεινή. Αν κάποιος τρώει πολλά ψωμιά και ζυμαρικά ή πολλά άμυλα θα παχύνει εννοείται. Τίποτα δεν είναι απόλυτο.
Ούτε χόρτα σκέτα είναι της βοσκής.
Η συγχωρεμένη η μαμά μου έλεγε να πάμε να βοσκήσουμε στο στάδιο Καραϊσκάκη. Πάντα είχε χιούμορ ακόμα και την τελευταία περίοδο της ζωής της που πέρναγε μεγάλους πόνους.
Το θέμα της βοσκής είναι ένα θεματάκι που βγάζει πολύ γέλιο στις παρέες όταν μας κοροϊδεύουν.
Η πραγματικότητα είναι διαφορετική γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα πέρα από τα χόρτα.
Πολλές και νόστιμες σπεσιαλιτέ, πολύχρωμα πιάτα, υγιεινά, παιχνιδιάρικα με πολλή φαντασία.
Υπάρχει και μουσακάς στο μενού, παστίτσιο, σουτζουκάκια, λουκάνικα, στραπατσάδα, γλυκό σνίκερ, μπανόφι, τιραμισού, μπουρίτος, πιτόγυρο με τζατζίκι, κεμπάπ τυλιχτό, ταραμοσαλάτα, Σολωμός καρότου!!!!!!!!!!!!!!!! ουάου, καλαμαράκια μανιταριών κλπ.
Χωρίς ίχνος κρέατος γαλακτικομικών αυγών αλλά και χωρίς ίχνος σόγιας (πλήν στραπατσάδας) αλλά και χωρίς ίχνος γλουτένης και άσπρου αλευριού ή ζάχαρης.
Τα περισσότερα ξέρω και τα φτιάχνω αν και χρειάζεται καλός εξοπλισμός κουζίνας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Ιαν 2018, 16:03

doctormarkon έγραψε:Το μόνο άτομο που γνωρίζω με κυνόδοντες είναι ο Κρίστοφερ Λη και τα λοιπά βαμπιρόπουλα των ταινιών Γκραν Γκινιόλ. Μπορεί και κάποιοι θερμόαιμοι Γκόθικς που τα τροχίζουν.
Οι κυνόδοντες του ανθρώπου δεν μπορούν να σκοτώσουν ζώο. Ίσως κανένα ποντίκι ή κανένα χάμστερ.
Άσε που καμιά φορά κουνάνε μαντήλι πριν τα 40. Εξαρτάται από τη χρήση και το DNA.
Είναι ένα από τα επιχειρήματα που κυκλοφορού και δεν στέκει.
γιατί δεν στέκει; Το ότι δε θέλεις να είναι έτσι, δε σημαίνει πως δεν είναι...
το είπες και για τον τρότσκι που κατέγραφα πώς έπαιξε η δράση του
στον μπολσεβικισμό, και πώς χρηματοδοτήθηκε από το αμέρικα για να
ρίξει τον τσάρο... αλλά δε σημαίνει πως δεν έγινε έτσι επειδή δε
μπορείς να το δεχτείς.

Καταλαβαίνω πως συχνά δε δεχόμαστε κάτι, για να μην γκρεμιστεί το οικοδόμημα
των πεποιθήσεών μας...
οκ, για τα ιστορικά μπορεί να παίξει άρνηση. Για τα οφαλμοφανή μπορεί;;

Η ίδια είπες "οι κυνόδοντες του ανθρώπου", άρα δέχεσαι ότι τους έχουμε.
Στο φινάλε αν πας σ'έναν καθρέφτη και χαμογελάσεις θα τους δεις.
Είναι τα μόνα μυτερά δόντια μας.

Εικόνα

οκ δεν είμαστε βρυκολακες, αλλά λογικό, αφού έχουμε χιλιετηριδες να ξεσκισουμε
ωμές σάρκες για να τραφούμε. Οπότε δεν έχει σημασία τι μπορούν
οι κυνόδοντές μας σήμερα να σκισουν... δεν ειναι λογικη αυτή που θέτεις.
Σήμερα (και για πολλούς αιώνες) τρώμε μαγειρευτά και ψητά, οπότε λογικό
ήταν να ψιλοατροφήσουν...
δεν παύουν να υπάρχουν όμως, άρα στέκει και παραστέκει το επιχείρημα.

Κάποιοι μάλιστα, τους έχουν και διπλούς

Εικόνα

Η ύπαρξη των κυνοδόντων είναι η απόδειξη ότι είμαστε και φυτοφάγα και σαρκοφάγα.
Το αν εσύ επιλέγεις μόνο τη φυτοφαγία είναι άλλο, και άλλο να λες πως είναι
αφύσικο να προσλαμβάνουμε ζωϊκή τροφή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Ιαν 2018, 16:48

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Εκείνος με τους διπλούς είναι όλα τα λεφτά.
Να πέσεις στον έρωτά του/της και να μη σε θέλει Ουάουουου Βοήθεια!!!!!!!!

Δεν θα μιλήσω για τη "φύση" γιατί ότα μιλάμε για φύση δεν καταλήγουμε κάπου.
Πρώτα απ όλα δεν θέλω να πείσω.

Όμως δεν πιστεύω ότι το να τρώω κρέας είναι απαραίτητο.
Πολλές από τις διατροφικές συνήθειες είναι φυτευτές και αυτές που σετίζονται με το κρέας και οι άλλες που δεν σχετίζονται. Πολύπλοκο το θέμα και θα σου εξηγήσω γιατί:

Από την εποχή της προσχολικής ηλικίας έτρωγα κρέας κρατόσουπες και κοτόπουλο ή ψάρι με ξύλο.
Αργότερα άκουγα από το στενό περιβάλλον ότι δεν ξέρω να φάω επειδή σιχαινόμουν θανάσιμα το λίπος από το κρέας και αγνοώντας κάθε σαβουάρ βιβρ το έξυνα για να φύγει κάθε ίχνος ξυγκιού.
Παϊδάκι δεν είχα φάει ποτέ. Μόνο μια φορά το στρογγυλό ανάμεσα στο κόκκαλο και στο λίπος κι δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αυτό το πράγμα τρώγεταο "ολόκληρο".

Στη εγκυμοσύνη ο γιατρός μου έλεγε να τρώω κρέας χωρίς συνοδευτικά για πρωτεϊνη και για να μην πάρω κιλά. Μόνο η θέα και η μυρωδιά με αηδίαζε.
Επί εννιά μήνες ήμουν μέσα στις τύψεις ότι θα έκανα κακό στο παιδί που είχα μέσα μου.
Φάε ακόμα και με το ζόρι.
Αδύνατον!!!!!!!!!!!!!!!!
Τελικά έβγαλα την εγκυμοσύνη με ωμές σαλάτες και βραστά σπαράγγια και λαχανάκια βρυξελών λόγω φρικτής καούρας. Πήρα 5 κιλά και το παιδί βγήκε 3100. Μέχρι τελευταία μέρα οδηγούσα, μπορούσα να σκύψω να δέσω τα κορδόνια των παπουτσιών μου. Δεν φαινόμουν καν έγκυος. Θα μπορούσα να κρύψω το γεγονός και να παρουσιάσω μωρό έκπληξη. Πέρασα το διάστημα της εγκυμοσύνης ως βίγκαν στο τετράγωνο χωρίς να ξέρω ακόμα τι σημαίνει αυτό. Πριν 19 χρόνια η λέξη ήταν άγνωστη.

Οι διατροφικές συνήθειες είναι φυτευτές και πολλές φορές παράλογες.
Με ρωτάνε π.χ τι μαγείρεψα σήμερα. Το ίδιο και την εποχή που τρώγαμε κρέας.
Έλεγα π.χ ότι έφτιαξα γιαλαντζί ή ότι έφτιαξα ντάκος ή ότι έφτιαξα φάβα.
Μου έλεγαν όλοι ότι αυτά όλα δεν είναι φαγητά αλλά ορεκτικά σαλάτες ή συνοδευτικά και ότι δεν τρέφομαι σωστά.

Με ξέρεις και με βλέπεις δεν είμαι αδύνατη και κατά καιρούς έχω κιλάκια. Δυο τρία παραπανίσια αλλά κιλάκια. Δεν είμαι ούτε σκελετός ούτε υποσιτισμένη.
Καθιστική ζωή κάνω όπως όλοι.
Πως είναι δυνατόν να τρώς ντάκος για σαλάτα από τη στιγμή που έχει 800 θερμίδες το κομμάτι? Το ίδιο ισχύει για τα γιαλαντζί και τη φάβα. Μόνα τους στέκουν αλλά όχι σαν ορεκτικά και σαλάτες.

Ο άντρας μου εδώ και μια δεκαετία δεν έχει φάει κρέας.
Τον τελευταίο χρόνο είναι και 100% vegan
Έχει χάσει 15 κιλά και οι εξετάσεις βελτιώθηκαν.
Βέβαια δεν τρώει ούτε ψωμί ούτε ζάχαρη.
Και αν φάει είναι περιστασιακά και σε ελάχιστες ποσότητες.
Κι εγώ έχω χάσει τα περιττά κιλά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 21 Ιαν 2018, 16:55

Πέρα από τα κλισέ με τη φύση τους κυνόδοντες την πρωτεϊνη κλπ έχω μία ερώτηση:

Για πιο λόγο το κρέας έχει γίνει μαϊντανός?
Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών.
Γιατί παντού κρέας για να νοστιμίσει<?

π.χ Έφτιαχνα μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα ντομάτας με βασιλικό.
Άκουσα από φίλες Γιατί δεν βάζεις και ένα λουκάνικο να νοστιμίσει. Σπανή θα τη φάτε?
Πόλεμος με τη μαμά αλλά και φίλους φίλες για την πίτσα που εγώ την ήθελα μαργαρίτα και η πλειοψηφία σπέσιαλ. Τσάμπα διπλές θερμίδες. Λόγω παρέας με Λίβυους που παραγγέλναμε μαργαρίτα (χοιρινό απαγορεύεται) την έβρισκα ασύγκριτα πιο νόστιμη και ζουμερή.

Πάντα με ενοχλούσε η παρουσία του κρέατος ακόμα και εκεί που δεν χρειάζεται.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 21 Ιαν 2018, 17:16

doctormarkon έγραψε:Όμως δεν πιστεύω ότι το να τρώω κρέας είναι απαραίτητο.
ισως και να μην είναι. Πάντως η μικρή μου έκανε μισ επέμβαση στο στομάχι, δεν τρώει κρέας
και ο γιατρός της είπε υποχρεωτικά έστω και λίγο κρέας (μπιφτεκια) μια φορά τη βδομάδα.

Εγώ αν φάω κρέας, θα'ναι 1 φορά το μήνα και ΑΝ... ψάρι τρώω συχνά.
Και γαλακτοκομικά και αυγά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 21 Ιαν 2018, 22:21

Το θεμα της χορτοφαγίας δεν ειναι θέμα βιολογιας αλλα ήθικης. Οποιος προσπαθει να σταθεί στο είμαστε ή όχι σαρκοφάγοι το προσεγγίζει λάθος.
Ακόμα και αν είμαστε σαρκοφάγοι, είμαστε έλλογα όντα. Οπότε είναι καθαρα θεμα επιλογής αν θα φάμε ή όχι σάρκες. Ειδικα στις σημερινες συνθηκες που οι σημερινοι άνθρωποι δεν θα πάθουν τίποτα απο το να μην τρωνε κρέας.
Προσωπικα τρωω κρεας επειδη απο παιδι η διατροφη μου βασιζεται σε αυτο (δεν ειναι οτι θα κανω καποιες μικροαλλαγες όπως πολλοι και γινονται βιγκαν). μου ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να απαρνηθω το κρέας. θα μου ηταν πιο ευκολο αν τα οικονομικα μου ηταν καλυτερα. Γιατι ο ανθρωπος χρειαζεται 50γρ πρωτεινης. Για να το κανει αυτο με βιγκαν διατροφη πρέπει να τρώει περίπου 200γρ φασόλια καθε μερα (μιλαμε για πολλα φασόλια περιπου μισο πακετο). λεω φασολια γιατι αυτα εχουν την περισσοτερη πρωτεινη. και παλι μιλαμε για πρωτεινη που της λειπουν βασικα αμινοξεα. Οποτε θα πρεπει πχ να φαω 200 γρ φασολια και 50 γρ σιταρι (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ). Αυτο ειναι πολυ πράμα χωρίς συμπληρώματα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 10:00

Κι εγώ δεν θα επικεντρωθώ στο θέμα της βιολογίας.
Προτιμώ σε όλα τα άλλα θέματα εκτός από αυτό.
Εγώ σαν παιδί το σιχαινόμουν και ως μεγάλη το ίδιο.
Πέρα από κάποια αγαπημένα φαγητά όπως ο μουσακάς το παστίτσιο κλπ

Είναι όμως και κάτι άλλο.
Η ομοιομορφία στη διατροφή που θεωρείται δεδομένη.
Και έρχεται κάποια στιγμή που καλείσαι να σπάσεις αυτό το κατεστημένο.

Θα μπορούσα να κρατάω ημερολόγιο με όλα τα ευτράπελα που μου συμβαίνουν.
Και παλαιότερα συνέβαιναν αλλά τα κατάπινα.
Τώρα όμως τέλος.

Να τι μας συμβαίνει τώρα.
Χθες κάλεσαν τον άντρα μου σε ένα reunion.
Μενού για 4 άτομα: Σαλάτα μία στη μέση για 4 άτομα, κοκκινιστό μοσχάρι, κοτόπουλο με μανιτάρια αλά κρεμ, πατάτες φούρνου ποικιλία τυριών και 1,5 κιλό γουρουνοπούλα.
Ο άντρας μου θέλει πολύ να δει τους παλιούς του συμμαθητές και συμμαθήτριες μετά από χρόνια αλλά το μενού είναι εμπόδιο.

Πήραμε και κάποιες γνώμες από μία παλιά και έμπειρη vegan.
Είπε να μιλήσει η ίδια στον υπεύθυνο του καταστήματος και να απαιτήσει να διαμορφωθεί ανάλογα το μενού για εμάς π.χ μία πρόσθετη σαλάτα.
Εννοείται ότι δεν θα ξεκόψουμε από τον κόσμο και από τους γνωστούς και φίλους.
Όταν ήταν αλά καρτ μία εκδήλωση προσπαθούσα να το αποφύγω πάντα γιατί έβρισκα άσχημη την κρεατοφαγία.

Ο σύζυγος διστάζει και φοβάται ότι όλοι θα τον ρωτάνε Γιατί πως το αποφάσισε, θα ζαλιστείς, υποσιτίζεσαι και άλλα ωραία.
Είχαμε συζήτηση και του είπα πως αν δεν παλέψεις οτιδήποτε κάθε ώρα και στιγμή δεν θα αλλάξεις τον κόσμο.
Γι αυτό δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν.
Κάποιοι ρίχνουν γύφτικες κατάρες σε όσους τρώνε κρέας.
Μεγάλη μαλακία και απαράδεκτο.
Γιατί δεν χρειάζεται να κυνηγάς το κάθε απλό πολίτη που έμαθε από παιδί σε αυτό το διατροφικό μοντέλο και νομίζει πως είναι απαραίτητο αλλά να σπάς ένα κατεστημένο και μία παγιωμένη αντίληψη.
Να απαιτήσουμε να σεβαστούν την επιλογή μας αυτή.
Να τους ειδοποιήσουμε πιο πριν να μη βάλουν πιάτο με κρέας μπροστά μας.
Να μη μας υπολογίσουν.
Εννοείται ότι θα πληρώσουμε στο ακέραιο τη συμετοχή μας στο πάρτυ. Ίσως και κάτι επιπλέον για το ιδιαίτερο που θα χρειαστεί.
Η ειδοποίηση θα είναι για την παραγγελία για να σφαχτεί ένα ζώο λιγότερο.
Στην αλά καρτ εκδήλωση, στο νοσοκομείο αν ....ου μη γένοιτο βρεθούμε εκεί στο αεροπλάνο στο πρωινό του ξενοδοχείου ή όπου αλλού βρεθούμε.

Είναι ένας τρόπος να διαπιστώσεις πως σπάει η "ομοιομορφία" της μάζας, πως μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλάζει κάπως ο κόσμος.

Βαρύ το να είσαι βίγκαν και αν είναι μόδα (σε κάποιο βαθμό) καλώς είναι.

Κάποτε στραβοκοίταζαν αν δεν παίρναμε μπριζόλα σε ένα μαγαζί.
Επειδή χορταίναμε με τα ορεκτικά και δεν θέλαμε να σκάσουμε από το φαι.
Τώρα μας σέβονται
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 22 Ιαν 2018, 10:48

doctormarkon έγραψε:Κι εγώ δεν θα επικεντρωθώ στο θέμα της βιολογίας.
Προτιμώ σε όλα τα άλλα θέματα εκτός από αυτό.
Πάντα απορούσα με τους vegetarians και τους vegans, γιατί αποφεύγουν
τα της βιολογίας σαν θέμα τζιζ...

Δηλαδή καθορίζουμε την ενέργεια με την οποία θα τροφοδοτήσουμε
το σώμα μας, χωρίς να αφουγκραζόμαστε το ίδιο, αλλά μέσα από
το σκεπτικό μας, που κάνει μεν λογικές διεργασίες, αλλά έχει υποστεί
όπως ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι εγκέφαλοι, το μάιντ κοντρόλ του (μέσα από
οποιαδήποτε προπαγάνδα, ακόμα και θρησκευτική)?

Νομίζω πως αυτό από μόνο του είναι προβληματικό.
Είτε είναι όντως το καλυτερο για το σώμα η χορήγηση ενεργειας σ'αυτό
όπως προστάζει ο βεγκανισμός είτε όχι, το γεγονός οτι χάσαμε
(και δεν επιδιώκουμε να ανακτήσουμε) την ΣΥΝΔΕΣΗ του "έξω" μας με το "μέσα" μας
ώστε να υπακούμε τα "θέλω" του ίδιου μας του "ειναι" (ψυχο-βιολογικά)
αλλά πάντα βασιζόμαστε στο "έξω" μας (ό,τι προσλαμβάνουμε απ'έξω μας)
για να αποφασίσουμε, είναι μια πολύ θλιβερή κατάσταση για τη δική μου αντίληψη...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 11:58

ArELa έγραψε:
doctormarkon έγραψε:Κι εγώ δεν θα επικεντρωθώ στο θέμα της βιολογίας.
Προτιμώ σε όλα τα άλλα θέματα εκτός από αυτό.
Πάντα απορούσα με τους vegetarians και τους vegans, γιατί αποφεύγουν
τα της βιολογίας σαν θέμα τζιζ...

Δηλαδή καθορίζουμε την ενέργεια με την οποία θα τροφοδοτήσουμε
το σώμα μας, χωρίς να αφουγκραζόμαστε το ίδιο, αλλά μέσα από
το σκεπτικό μας, που κάνει μεν λογικές διεργασίες, αλλά έχει υποστεί
όπως ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι εγκέφαλοι, το μάιντ κοντρόλ του (μέσα από
οποιαδήποτε προπαγάνδα, ακόμα και θρησκευτική)?

Νομίζω πως αυτό από μόνο του είναι προβληματικό.
Είτε είναι όντως το καλυτερο για το σώμα η χορήγηση ενεργειας σ'αυτό
όπως προστάζει ο βεγκανισμός είτε όχι, το γεγονός οτι χάσαμε
(και δεν επιδιώκουμε να ανακτήσουμε) την ΣΥΝΔΕΣΗ του "έξω" μας με το "μέσα" μας
ώστε να υπακούμε τα "θέλω" του ίδιου μας του "ειναι" (ψυχο-βιολογικά)
αλλά πάντα βασιζόμαστε στο "έξω" μας (ό,τι προσλαμβάνουμε απ'έξω μας)
για να αποφασίσουμε, είναι μια πολύ θλιβερή κατάσταση για τη δική μου αντίληψη...
Επειδη αυτο που θα εκανε ενα ανθρωποειδες στην ζουγκλα για να επιβιωσει, δεν δικαιολογειται ηθικα να κανει το ίδιο στην πόλη.
Πχ σε μια "αγελη" ανθρωπων, μπορει να σκοτωνες τον αρχηγο για να εισαι ο αρχηγος, μπορει να σκοτωνες ενα μελος μιας αλλης αγέλης, μπορει να βιαζες για να αναπαραχθεις. Αν τα κανεις στον πολιτισμο, απλα θα πας φυλακη (και ορθα θα πας φυλακη).
η ηθικη ειναι πανω απο τα αρχέγονα ένστικτα.

Οσον αφορα την βιολογια. Η πρωτεινη ειναι ενα μπλοκ απο αμινοξεα. ειτε την παρεις απο φυτα ειτε απο κρεας ειναι αμινοξεα.
Το βιολογικο argument θα ειχε βασει αν πχ λεγαμε. Ειμαστε σαρκοφαγα οντα και δεν μπορει το εντερο μας να επεξεργαστει φυτικης προελευσης τροφες.
Εκει ναι θα τρωγαμε κρεας γιατι αλλιως θα πεθαίναμε. Ομως εφ οσον αυτο δεν ισχυει και μπορουμε να τραφουμε και με τις δυο πηγες ενεργιας δεν δικαιολογειται η επικληση στην βιολογια.
Ειναι σαν να λες. Το αμαξι μου μπορει να παει και με βενζινη και με ηλιακη ενεργεια, αλλα προτιμω την βενζινη επειδη εχει καρμπυρατερ. ναι αλλα εχει και ηλιακο πανελ. Αρα το διλλημμα δεν ειναι κατασκευαστικο αλλα ηθικο.
Ετσι και με την χορτοφαγια σημασια δεν εχει αν ειμαστε και σαρκοφαγα αλλα αν εχουμε την βιολογικη ικανοτητα να επιβιωσουμε χωρις να τρωμε σάρκες. αλλιως βαζουμε την βιολογια μπροστα για να μην χρειαστει να μιλησουμε για την ηθικη.
Επίσης το να τρως όπως ειναι το βιολογικα καθορισμένο ποιος μας λεει οτι είναι το καλύτερο; Ο ανθρωπος των σπηλαιων είχε μεσο όρο ζωης τα 30 χρόνια. Εμεις γιατι προσπαθουμε να τον αντιγράψουμε; Επειδη τα κατάφερνε καλύτερα απο ότι εμεις;
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 12:05

Ήδη είχαμε τόπικ και εξαντλήσαμε το θέμα.
Οι σελίδες γεμίσανε και κατάληξη πουθενά.
Συνήθως οι συζητήσεις περί βιολογίας και φύσης του ανθρώπου δεν οδηγούν πουθενά.
Αν η φύση του ανθρώπου είναι να τρώει κρέατα άλλο τόσο δεν είναι στη φύση του να κάνει καθιστική ζωή.
Αντικρουόμενες οι απόψεις και είναι πολλά τα λεφτά.
Η κρεοφαγία και μάλιστα με υπερβολή είναι συνδεδεμένη και με κάποιο είδος μάρκετιγκ.
Οι αντικρουόμενες απόψεις είναι πολλές και δεν επεκτείνομαι για να μην αναμασάω τα ίδια και τα ίδια που λέω εδώ και χρόνια στα σχτικά τόπικς για κρεοφαγία και για αγελάδες που κλάνουν.

Δεν έχω ασπαστεί κάποιο δόγμα ή θρήσκευμα ούτε κάποια ιδεολογία που να λέει τι θα φάμε τι θα πιούμε.
Παραμένω σταθερά κοντά στο ΠΑΜΕ πολιτικά όπως πάντα.

Αυτό που βλέπω όμως εδώ και χρόνια είναι ότι άλλοι επιβάλλονται στις δικές μου προτιμήσεις.
Οι γονείς μου είχαν περάσει κατοχή, πείνα, κακουχίες, είδαν σκελετωμένους να πεθαίνουν από την πείνα και θα μπορούσα να τους δικαιολογήσω.
Αλλά τους νέους όχι. Ακόμα και νεώτεροι από μένα προσπαθούν να με νουθετήσουν.
Και όχι τώρα εδώ και χρόνια.
Ακόμα και την εποχή που ήμουν 20 χρονών άκουγα συνεχώς το ίδιο παραμύθι.
Άλλοτε το ερμήνευαν ως τσιγκουνιά, άλλοτε ως τεμπελιά, άλλοτε σαν ψυχική διαταραχή.
Μιλάω για την εποχή που έτρωγα απ όλα αλλά όχι στις επιθυμητές ποσότητες που το μάρκετιγκ επέβαλε.

Μετά το γάμο έπρεπε όλα να περιστρέφονται γύρω από μία σούβλα.
Να τρώμε περισσότερο και θεωρείται διαστροφή να επιδιώκεις να διατηρήσεις το βάρος που είχες στα 25.

Πέρα από την προπαγάνδα η χειραγώγηση επιδιώκεται και χωρίς λόγια δια μέσου αέναων επαναλήψεων και τρόπων ζωής.
Θες να ξεφύγεις από το κάδρο χωρίς να ξεκόψεις από τους φίλους και όσους αγαπάς.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 12:14


-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 12:46

Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.

Κάθε οργανισμός στον πλανήτη πρέπει να τρέφεται για να ζει. Το θέμα κατ' εμέ εντοπίζεται στη μη εντατική χρήση των φυσικών πόρων. Ιδανικά, ότι ποσότητα φυσικών πόρων καταναλώνουμε, θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να την αναπληρώσουμε, και μάλιστα με φυσικό τρόπο (και όχι εκείνο το μαζικό έγκλημα που λέγεται "εκτροφείο...")

Από την άλλη πλευρά, οι διατροφικές μας ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη) είναι δεδομένες, όπως και οι πηγές από τις οποίες μπορούμε να τα αντλήσουμε. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι συνετή χρήση και σεβασμός στο οικοσύστημα.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 12:51

Οι βίγκαν οπαδοί του Ντώκιν συνήθως αποσυνδέουν την ακρεοφαγία από το θέμα των εμβολίων, του καπιταλισμού, της ιατρικής σαν δίκτυο καρτέλ με πολύ χρήμα και το πάνε στο ηθικό κομμάτι.
Αν μια μέρα βρεθούμε σε κατάσταση όμοιας της κατοχής και δεν υπάρχει κάτι να φάμε, θα φάμε και κρέας.
Αν βρεθούμε στη Σιβηρία και δεν υπάρχει τίποτα φυτικό θα φάμε κρέας.

Όχι στο κρέας όταν δεν υπάρχει ανάγκη.
Όπως συμβαίνει με όλα τα καταναλωτικά αγαθά η ανάγκη γι αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό πλασματική και όχι πραγματική.

Η ανηθικότητα κατά την άποψή μου βρίσκεται στην υπερκατανάλωση με αποτέλεσμα τεράστιο μέρος της παραγωγής να πηγαίνει στα σκουπίδια.
Ναι σφάζονται ζώα. Ναι υποφέρουν τα ζώα και οι εργάτες πλατσουρίζουν στο αίμα με τις γαλότσες.
Ταϊζουν τα ζώα ορμόνες και όσο είναι ζωντανά και ως κρέας για να φαίνεται φρέσκο.
Πολλά από τα ζώα αυτά καταλήγουν στα σκουπίδια αφού σφαχτούν.
Αν αρρωστήσουν και πάλι σφάζονται για να καταλήξουν στα σκουπίδια.
Τα ζώα ταϊζονται αντιβιωτικά και καταλαλώνουν το 90% των αντιβιωτικών της φαρμακοβιομηχανίας.
Σιγά μην περίμενε το φαρμακευτικό καρτέλ να πάθουμε ίωση να πάρουμε αμοξίλ.

Και όλα αυτά γίνονται για τη διατροφή ανθρώπων που σε συντριπτική πλειοψηφία κάθονται στα γραφεία στο κάθισμα του αυτοκινήτου και γενικά περνούν τον εργάσιμο και μη χρόνο καθιστοί.
Ο τρόπος ζωής τους σε τίποτα δεν μοιάζει με αυτόν του κυνηγού της παλαιολιθικής περιόδου.

Η κρεωφαγία είναι και αυτή ένα καταναλωτικό πρότυπο όπως όλα τα άλλα.
Και εφ όσον το πληρώνεις ΑΝ ΘΕΣ καταναλώνεις. Αν δεν θες ΔΕΝ καταναλώνεις.
Αδιαφορώντας αν θα σε πουν ΤΣΙΠΗ, ΤΣΙΓΚΟΥΝΗ............ακαμάτρα νοικοκυρά που βαριέσαι να μαγειρέψεις και βαριέσαι τη λάντζα.

Ναι και σε αυτό το καταναλωτικό πρότυπο και μάλιστα σε εποχές κρίσης ΔΕΝ είμαστε υποχρεωμένοι να υπακούσουμε να το ασπαστούμε να προσαρμοστούμε.
Εδώ αναφέρομαι στο οικονομικό μέρος του ζητήματος.
Δεν γλυτώνεις χρήματα πάντα.
Δεν είναι πάντα φθηνός αυτός ο τρόπος ζωής παρά μόνο σε σχέση ποιότητας τιμής.
Καμιά φορά όπως στην εκδήλωση που πρόκειται να πάμε θα πληρώσουμε τη συμμετοχή μας και ίσως κάτι επιπλέον.
Σε γενικές γραμμές βέβαια είναι φθηνότερος τρόπος ζωής από τον αντίστοιχο συμβατικό.
Δεν είναι απόλυτο αυτό εξαρτάται από πολλούς άλλους παράγοντες όπως εξοπλισμός για τους πολύ προχωρημένους.

Το φαγητό συχνά ρυθμίζει τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων αλλά και τον τρόπο ζωής.
Φτωχός είναι εκείνος που τεράστιο μέρος των αποδοχών του πάει για το φαι.
Οικονομική αρχή!!!!!!
Για κάποιους έχει πέσει πάρα πολύ ο πήχης.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 22 Ιαν 2018, 12:57

peleas έγραψε:Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.
χαχα δες τι έγραφα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 456#p61456
πριν 10 χρόνια να πάθεις έναν ντουβρουτζά :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:15

Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.

Κάθε οργανισμός στον πλανήτη πρέπει να τρέφεται για να ζει. Το θέμα κατ' εμέ εντοπίζεται στη μη εντατική χρήση των φυσικών πόρων. Ιδανικά, ότι ποσότητα φυσικών πόρων καταναλώνουμε, θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να την αναπληρώσουμε, και μάλιστα με φυσικό τρόπο (και όχι εκείνο το μαζικό έγκλημα που λέγεται "εκτροφείο...")

Από την άλλη πλευρά, οι διατροφικές μας ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη) είναι δεδομένες, όπως και οι πηγές από τις οποίες μπορούμε να τα αντλήσουμε. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι συνετή χρήση και σεβασμός στο οικοσύστημα.
:thumb: Είπες αρκετά μέσα σε λίγες γραμμές.
Ναι είναι ο Καπιταλισμός.

Θα απαντήσω στο πρώτο αλλά στην αρχή με μία ερώτηση:

Ποιο είναι το κριτήριο που κάνει ένα ζώο φαγητό ή φίλο?
Σε τι διαφέρει το ζώο φαγητό από το ζώο φίλο?
Σε τι διαφέρει το γουρούνι από το σκύλο?
Γιατί νοιώθουμε φρίκη και αποτροπιασμό επειδή οι κινέζοι ή πακιστανοί τρώνε σκυλιά?
Γιατί κατηγορούμε τους μουσουλμάνους που δεν τρώνε γουρούνια?


Τα φυτά πονάνε?
Τα φυτά όμως δεν έχουν άντερα συκώτια αίμα.
Δεν μας μοιάζουν ούτε με το σκύλο μας μοιάζουν.
Όταν σαπίζουν δεν μυρίζουν πτώμα.

Και επιπλέον ένα φυτοφάγο ζώο χρειάζεται πολλαπλάσιες ποσότητες φυτών για να τραφεί.
Για κάθε κιλό κρέατος χρειάζονται πολλαπλάσιες ποσότητες φυτώ απ ότι να τρώγαμε τα φυτά απευθείας.
Όταν μιλάνε κάποιοι από τους βιγκανς για υπερπληθυσμό δίνουν και σαν λύση τη στροφή προς φυτοφαγία με την έννοια ότι αρκεί η φυτική παραγωγή να θρέψει δεκαπλάσιο πληθυσμό.

Αντιλαμβάνομαι τον βιγκανισμό σαν απόρριψη αυτού του μαζικού εγκλήματος που λέγεται εκτροφείο. Αλλά και στις συνήθειες που έχουν επιβληθεί.
Στα καταναλωτικά πρότυπα που εκ των άνω επιβάλλονται.
Στη χειραγώγηση του τρόπου ζωής μου.

Αρνούμαι να περιμένω ουρά για ένα κομμάτι κρέας.
Αρνούμαι να γεμίζω την κουζίνα μου σάρκες και αίμα.
Αρνούμαι να κάνω την κοιλιά μου νεκροταφείο άρρωστων ζώων. Γιατί για άρρωστα και κακοποιημένα ζώα πρόκειται.


Από κει και πέρα επιλέξτε όλοι τι θα αρνηθείτε απ όσα επιβάλλονται.

Όχι δεν θα παραστήσω την τέλεια ύπαρξη.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που θα μπορούσα ακόμα να απορρίψω αλλά δεν το κάνω.
Θα μπορούσα να απορρίψω τη ζωή στην πόλη.
Θα μπορούσα να απορρίψω το ίντερνετ.
Το ηλεκτρικό ρεύμα και να έχω γκάζι λάμπες πετρελαίου και ασετυλίνη.

Βαρειά η καλογερική και όλα δεν γίνονται.

Το θέμα είναι να συνειδητοποιήσει ο καθένας από μας τι παίζει.
Από κει και πέρα τι θα δεχτεί και τι θα απορρίψει είναι υπόθεση του καθενός.
Με πλήρη επίγνωση όμως
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:29

ArELa έγραψε:
peleas έγραψε:Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.
χαχα δες τι έγραφα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 456#p61456
πριν 10 χρόνια να πάθεις έναν ντουβρουτζά :lol:
Δεν εκπλήσσομαι πλέον. Έχω πειστεί πως είμαστε αδελφές ψυχές... :lol:
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:38

Καλά πιο άτοπο επιχείρημα ότι τα φυτά πονάνε ή τα σκοτώνουν ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να ειπωθεί δεν υπάρχει!
Είπαμε θέλουμε να τρώμε και ζωικές τροφές και παράγωγά τους αλλά να είμαστε και λίγο λογικοί.
Εγώ θεωρώ την μεσογιακή διατροφή που περιέχει τα πάντα και σε σωστές ποσότητες την τελειότερη.
Και οικολογική για την ισόρροποία του οικοσυστήματος,και υγιεινή.Που ελάχιστοι την ακολουθούν...τα πολλά όχι (και τα πολλά ναι) σε οτιδήποτε π.χ ζάχαρη,άσπρο αλεύρι,γλουτένη,λακτόζη αν δεν συντρέχει θέμα υγείας τα θεωρώ υπερβολές.Μέτρο δεν έχουμε ούτε σε θέματα διατροφής για αυτό έχουμε όλες αυτές τις μόδες (δεν λέω για τον βιγκανισμό) σε τόσα θέματα..οι οποίες έχουν και τα καλά τους πολλές φορές,μαζί με τα κακά φυσικά που προκύπτουν γιατί χάνεται το μέτρο.
Το αν τελικά μπορεί μόνο η φυτική πρωτείνη και οι φυτικές τροφές να αντικαταστήσουν όλες τις ζωικές είναι ένα θέμα που θα μας απασχολεί για καιρό ακόμα..εγώ το αμφισβητώ αλλά πότε δεν μπορεί να είσαι σίγουρος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:41

peleas έγραψε:Εάν πιάσουμε το θέμα από ηθική και οικολογική σκοπιά, πέφτουμε πάνω στο ερώτημα: Τα φυτά δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Γιατί μπορούμε να τα θανατώνουμε κατά το δοκούν, ενώ η θανάτωση των ζώων είναι ανεπίτρεπτη.

Κάθε οργανισμός στον πλανήτη πρέπει να τρέφεται για να ζει. Το θέμα κατ' εμέ εντοπίζεται στη μη εντατική χρήση των φυσικών πόρων. Ιδανικά, ότι ποσότητα φυσικών πόρων καταναλώνουμε, θα έπρεπε να είμαστε σε θέση να την αναπληρώσουμε, και μάλιστα με φυσικό τρόπο (και όχι εκείνο το μαζικό έγκλημα που λέγεται "εκτροφείο...")

Από την άλλη πλευρά, οι διατροφικές μας ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη) είναι δεδομένες, όπως και οι πηγές από τις οποίες μπορούμε να τα αντλήσουμε. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι συνετή χρήση και σεβασμός στο οικοσύστημα.
Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας), Επισης τα φυτα χρησιμοποιουν τα ζωα για την αναπαραγωγη τους. Το ζωο τρωει εναν καρπο του φυτου, αφοδευει πεντε χιλιομετρα μακρυα, πεντε χιλιομετρα μακρυα φυτρωνουν νεα φυτα του ιδιου ειδους. Τα φυτα ειναι σχεδιασμενα να τρωγονται. Ειναι μερος του σκοπου τους. Ευνοεί την διασπορα τους.
-
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:43

doctormarkon έγραψε: Ποιο είναι το κριτήριο που κάνει ένα ζώο φαγητό ή φίλο?
Σε τι διαφέρει το ζώο φαγητό από το ζώο φίλο?
Σε τι διαφέρει το γουρούνι από το σκύλο?
Γιατί νοιώθουμε φρίκη και αποτροπιασμό επειδή οι κινέζοι ή πακιστανοί τρώνε σκυλιά?
Γιατί κατηγορούμε τους μουσουλμάνους που δεν τρώνε γουρούνια?

Τα φυτά πονάνε?
Τα φυτά όμως δεν έχουν άντερα συκώτια αίμα.
Δεν μας μοιάζουν ούτε με το σκύλο μας μοιάζουν.
Όταν σαπίζουν δεν μυρίζουν πτώμα.
Αυτό λέω ο φουκαράς. Πως η ζωή ενός πλάσματος δεν πρέπει να κρίνεται από τη χρηστικότητά του στον άνθρωπο. Γι αυτό μιλάω για αναπλήρωση, αυτό που κάποιοι ονομάζουν, για δικούς τους λόγους, "αειφορία". Μόνο που πρέπει να γίνεται με ευαισθησία προς το οικοσύστημα, όχι με συνθήκες "εκτροφείου Άουσβιτς"...

Έχεις βρεθεί σε δάσος την εποχή που τα πεσμένα φύλλα σαπίζουν; :P
Με ποια λογική η μυρωδιά και η ύπαρξη οργάνων είναι κριτήριο αξιολόγησης μιας ζωής.
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:48

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας)
Aυτό σκεφτόμουν και εγώ :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από peleas » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:50

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αν κόψεις ενα κλαδι απο ενα φυτο, αυτο θα ξαναβγει (Δεν γινεται το ιδιο με το ποδι μιας αγελάδας), Επισης τα φυτα χρησιμοποιουν τα ζωα για την αναπαραγωγη του. Το ζωο τρωει εναν καρπο του φυτου, αφοδευει πεντε χιλιομετρα μακρυα, πεντε χιλιομετρα μακρυα φυτρωνουν νεα φυτα του ιδιου ειδους. Τα φυτα ειναι σχεδιασμενα να τρωγονται. Ειναι μερος του σκοπου τους. Ευνοει την διασπορα τους.
Συμφωνώ, αλλά ακόμα και το φυτό χρειάζεται το χρόνο του για να ξαναφυτρώσει, όπως και η αγελάδα για να γεννήσει. Το μυστικό επομένως είναι η μη εντατική χρήση. Ο σεβασμός στους ρυθμούς της φύσης. Θα μου πεις, γίνεται αυτό όταν ο κόσμος πεινάει και θέλει μεγάλες ποσότητες τροφής; Υπάρχουν τρόποι (εναλλασσόμενες σπορές, εκτροφή ζώων σε φυσικό περιβάλλον κ.λ.π.). Αρκεί να βγει από τη μέση το εύκολο και γρήγορο κέρδος...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: VEGAN: Είναι μόδα;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 22 Ιαν 2018, 13:52

Τα ιδεο έκλεισαν 10 χρόνια ζωής και το τόπικ με τις μπριζόλες και την κλιματική αλλαγή άρχισε και τελείωσε πολύ πριν μπω στο φόρουμ.
Εκείνη την εποχή ήταν αρχηγόπουλα το πνευμα της φωτιάς και η Καριάτιδα.
Αδερφούλες αν δεν κάνω λάθος και vegan. Ίσως απλώς vegeterian με τάσεις vegan
Γιατί το να είσαι βίγκαν ήταν κομματάκι δύσκολο εκείνη την εποχή.

Ας δούμε λοιπόν τι έλεγε τότε το πνευμα της φωτιάς

Δεν μ αρέσει να μου προσάπτουν ηθικισμό.. με κάνει.. γκρρρρρ =Ρ
Η χορτοφαγία, είναι μία επιλογή. Κάθε επιλογή έχει τους λόγους της. Δεν θέλω να σε κάνω χορτοφάγο. Δεν θέλω να κάνω κανέναν τίποτα. Πληροφορίες ανταλλάσουμε. Πάνω σε αυτή τη βάση, τα ψιλο-πήρα στο προηγούμενο κείμενο.
Θεωρώ το θέμα της διατροφής σοβαρό. Δεν θες να γίνεις χορτοφάγος; Είναι δικό σου θέμα. Δεν θα σε πιάσω από το αυτί ούτε θα σε βάλω τιμωρία =Ρ. Με ενοχλεί απλά, το να κοροϊδεύουμε ένα θέμα ή μία κατάσταση στην στιγμή που έχει μπει με προβληματισμό και όρεξη για περαιτέρω συζήτηση.
Ξέρω ότι η πλειοψηφεία των μελών είναι κρεοφάγοι. Αλλά στο παρόν κείμενο, θέλω και τις δικές σας γνώμες/ γνώσεις, τοποθετήσεις κ.λ.π.
Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, πιστεύω πως η σωστότερη επιλογή είναι η χορτοφαγία. Το εφάρμωσα σε εμένα, και πέτυχε, άρα έχω μία τάση γενίκευσης. Από θέσης λοιπόν και από πλευράς δεοντολογίας, είναι λογικό να προβάλω την προσωπική μου άποψη, θέση, επιλογή. Δεν θέλω να σας προσβάλω όπως είχατε καταλάβει στο προηγούμενο κείμενο περί χορτοφαγίας που έχει σβηστεί. Ούτε θέλω να με προσβάλετε, όπως και πάλι είχε γίνει στο θέμα που σβήστηκε και ακόμη έχω μία πικρούτσικη γεύση από αυτό. Να συζητήσουμε θέλω, χωρίς μπιχτούλες και υφάκια, γιατί και εμένα προσωπικά με κουράζει να απαντάω στο ίδιο ύφος =Ρ. Μπορούμε να καλαμπουρίσουμε, να σπάσουμε την πλάκα μας και να αστιευτούμε όσο θέλετε.. αλλά όχι σε όλα τα θέματα και όλη την ώρα ή τουλάχιστον με λίγο τακτ =Ρ. Ας κλειδώσουμε για λίγα λεπτά τον κακό μας εαυτό.. ας συζητήσουμε και μετά ας τον αφήσουμε ελεύθερο και ας τα κάνουμε λαμπόγυαλο =Ρ.

Όσον αφορά για τους κυνόδοντες και το πεπτικό σύστημα... αυτό ήταν ένα απ' τα επιχειρήματα που είχε αναφέρει ο Μονόκερως όταν είχαμε πάει για καφέ την τελευταία φορά (που ήταν κι αυτός κι εγώ για καφέ στα ιδεογραφήματα) και με έκανε να αρχίσω να σκέφτομαι να γίνω χορτοφάγος. =Ρ Άρα, κι αυτά τα επιχειρήματα τα γνωρίζεις, οπότε δεν χρειάζεται να τα αναφέρω :).
Δεν ήξερα ότι υπήρχε ένα ακόμα τόπικ για το θέμα.
Δεν θέλω να επεξεργαστώ το θέμα βιολογία γιατί όπως φαίνεται έχει συζητηθεί εκτενώς και εδώ και σε στο φάτσα μπουκ και σε άλλα φόρουμ και στο ιντιμίντια ακόμα.
Εδώ και 10 χρόνια ίσως και πάρα πάνω καμία από τις δύο πλευρές δεν είπε κάτι καινούργιο.
Κυνόδοντες, παμφάγο ο άνθρωπος πρωτεινη, Β12, τα φυτά πονάνε η μία πλευρά (κλασσικά εικονογραφημένα) Αντερα χορτοφάγου, κοπτήρες, μουκοειδής πλάκα δυσκοιλιότητα η άλλη πλευρά.

Η Καριάτιδα και το πνευμα της φωτιάς ήταν πρωτοπόρες και επειδή συνέδεαν το θέμα με την οικολογία είχα διαπληκτιστεί μαζί τους και με είχαν κράξει.
Τι να γίνονται άραγε τα κορίτσια αυτά.
Η Καριάτιδα έδινε και συνταγές που τις έφτιαξα και έχω εμπλουτίσει τα μενού με νέες πιο προχωρημένες.

Μεσολάβησε η κρίση και μπήκαν και άλλες παράμετροι.

Δεν εξετάζω ένα θέμα μονόπλευρα από την πλευρά της βιολογίας της φύσης ή του περιβάλλοντος.
Στις σελίδες διαπληκτίζομαι συχνά όταν μιλάνε για το νερό που λιγοστεύει για κλιματικές αλλαγές και άλλα που τα ακούω και μου γυρίζουν ολίγον τα άντερα.
Διαπληκτίστηκα επίσης με τον διαχειριστή της μεγαλύτερης σχετικής σελίδας στο Φ.Β επειδή έβαλλα ενάντια στην συμβατική ιατρική και εκείνος ήταν υπέρμαχος της κατεστημένης επιστήμης.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά επιθυμητά.
Γιατί δεν πρόκειται για σέχτα, ούτε θρησκεία ούτε καν ιδεολογία.
Ακόμα και στο αντικαπιταλιστικό, αναρχικό μέτωπο οι απόψεις διίστανται.
Εννοείται πως είναι ηλίθιο να σπάνε χασάπικα.
Όπως επίσης είμαι ενάντια στις γύφτικες κατάρες κάποιων ζωόφιλων vegan ενάντια σε όσους τρώνε κρέας.

Έχω τη δική μου άποψη που θέλω να μοιραστώ.
Δεν ξεκινάει από κανένα δόγμα ιδεολογία ή από οποιαδήποτε εκ των άνω γραμμή.

Το συνδέω περισσότερο με το παράλογο της κρίσης που αρχίζει από το 2010.
Δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία χρόνια αναπτύχθηκε το κίνημα και έχει άμεση σχέση.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”