ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 07 Οκτ 2017, 19:02

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Πούτιν... 65 χρονών σήμερα !! πολύχρονος να είναι...
ο καλύτερος ηγέτης κράτους εδώ και χρόνια για εμένα !! Πουτινικός γαρ !!! :P

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 08 Οκτ 2017, 00:27

Δεν τον κάνεις με τίποτα 65. Μάγκας και γοητευτικός. :lovey0:

Για τα υπόλοιπα, κρατώ λίγες επιφυλάξεις, αλλά σίγουρα είναι ό,τι καλύτερο
κυκλοφορεί σε ηγέτη στον πλανήτη αυτή τη στιγμή.
Είναι ο μόνος που δε μου προκαλεί εμετό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 08 Οκτ 2017, 01:05

Αρκεί να μην εισαι αντιφρονούντας και σε φαει το χωμα.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 08 Οκτ 2017, 10:56

Εχω ρωσίδα φίλη και θεωρεί ότι αυτά που λέγονται είναι και ψέματα και υπερβολές,
και είναι απόλυτη πως αυτά είναι δάκτυλος και προπαγάνδα
φτιαγμένη από τις ΗΠΑ για να τον αμαυρώσουν...

Η Νατάλια, δεν είναι πουτινικιά, σημείωσε. Έχει παρευρεθεί και σε διαδήλωση
αντιδρώντας στην απόφασή του να μην καταφέρεται κανείς εναντίον
των εβραίων και της ΠΔ. Απλά υποστηρίζει πως δεν είναι έτσι όπως ακριβώς
τα λένε, καθότι τα'χει ζήσει από πρώτο χέρι. Είναι 1 χρόνο στην Ελλάδα
(γιατί παντρεύτηκε Ελληνα) και λέει πως αν δεν ήταν ο έρωτας, θα ήταν
και θα ζούσε πολύ καλύτερα στη Μόσχα.

Όπως είπα, δε θεωρώ πως είναι αγγελάκι, αλλά από τη στάση και τον τρόπο
που αντιμετωπίζει τα διεθνή γεωπολιτικά ζητήματα, είναι ο πιο άξιος.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 08 Οκτ 2017, 13:24

Αν δεν υποστηρίζει λοατ δεν μας κάνει.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 08 Οκτ 2017, 13:35

_Divine_Sinner_ έγραψε:Αρκεί να μην εισαι αντιφρονούντας και σε φαει το χωμα.
Εχει καταντήσει γελοία όλη αυτή τη ιδέα του κακού Πούτιν της κακιάς ρωσίας δεν πουλάει πια...
και απο το στίβο αν έχετε καταλάβει δεν τους απέκλεισαν απ όλες τις διοργανώσεις λόγο ντοπινγκ αλλά για πολιτικούς λόγους.Τοσο ηλίθιοι..
Ο Πούτιν δεν μασάει ούτε σε femen,ούτε σε σουργελα μκο,ούτε στο lgbt μπάτε σκύλοι αλέστε,ούτε στην προπαγανδα της δύσης ουτε πουθενά.
Πήρε πριν 17 χρόνια μια τεράστια χωρά απο την φτώχια και παρόλα τα εμπάργκο απο ΕΕ η οικονομία της ανθεί και την φοβουνται τα γνωστά τσιράκια που κατατρέχουν τον πλανήτη και δημιούργησαν το isis και άλλα ξεράσματα.Δεν θέλω να φανταστώ πως θα ήταν το isis σήμερα χωρίς τις επεμβάσεις της Ρωσιάς.Ας μιλάμε με γεγονότα και όχι με εικασίες.Και για να είναι με τεράστια ποσοστα δημοφιλιας και δεν μιλάμε για 20-40% που έχουν οι δικοί μας πολιτικοί κάτι καλό θα κάνει τόσα χρόνια.
AnonymosEreynhths έγραψε:Αν δεν υποστηρίζει λοατ δεν μας κάνει.
:thumb:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 08 Οκτ 2017, 17:43

:urock: :lol:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 18 Ιαν 2018, 19:59

Σαν σήμερα στα 1915 (π. ημΕΡ.) γεννιέται ο συνθέτης και στιχουργός Βασίλης Τσιτσάνης.

Ηπειρώτικης καταγωγής και από τους δύο του γονείς, ο Βασίλης γεννήθηκε στα Τρίκαλα όταν ο πατέρας του Κώστας Τσατσάνης ή Τσιτσάνης, είχε εγκατασταθεί οριστικά από το 1900, εγκαταλείποντας τα υπό τουρκική κατοχή Ιωάννινα και την Ήπειρο. Από τα δεκατέσσερα παιδιά της πολυμελούς οικογενείας του Κώστα Τσιτσάνη, επέζησαν μόνο τέσσερα, τρία αγόρια, μεταξύ των οποίων ο Βασίλης, κι ένα κορίτσι.

Τα πρώτα ακούσματα μουσικής ο μικρός Βασίλης τα είχε από τον πατέρα του, όταν τον ελεύθερό του χρόνο έπαιζε μαντολίνο, όργανο όμως που απαγόρευε αυστηρά να παίζουν τα παιδιά του. Όμως ο αιφνίδιος θάνατός του το 1926, έφερε στα χέρια του εντεκάχρονου τότε Βασίλη,το απαγορευμένο μαντολίνο που τον μάγεψε. Από κει και πέρα και για τα σχεδόν πενήντα επόμενα χρόνια, ο μοναχικός δημιουργικός δρόμος του Τσιτσάνη, θα συνέχιζε να είναι, δύσβατος όσο οι λεωφόροι ενός πενταγράμμου, εύκολος όσο οι νότες που γράφονταν πάνω στις παρτιτούρες του, ελεύθερος σαν τα μουσικά του χελιδόνια που μαύριζαν το γαλάζιο του απέραντο μουσικό ουρανό.

Απεβίωσε την ίδια ακριβώς ημέρα, το 1984.

_______________________

— [βιογραφικό: http://www.musicheaven.gr/html/modules. ... le&id=4071]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

[Ελληνικό Ημερολόγιο http://ellinoistorin.gr/]
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 06 Μαρ 2018, 14:04

Σήμερα.. Ημέρα της γυναίκας λένε.

Του Αργύρη Καραβουλια... :D




H νύχτα της γυναίκας … και η γυναίκα της μέρας

Δεν χωράει αμφιβολία πως από την στιγμή που αποφασίζεις να αφιερώσεις μια μέρα του έτους στην γυναίκα, λες και πρόκειται για αντίκα, ή ένα σπάνιο είδος, προσπαθείς να εκφορτίσεις την ενοχή σου για ό,τι έκανες σ΄ αυτή. Κάπως έτσι γιορτάζεται η ημέρα του περιβάλλοντος, η μέρα για τη γη, η μέρα για το νερό, για ό,τι τέλος πάντων αφού το έχουμε με κάθε τρόπο κακομεταχειριστεί, πρέπει να φροντίσουμε και για τη συνέχισή του, επειδή η απώλεια του πάνω απ΄ όλα είναι η δική μας απώλεια…Δηλαδή ένας γνήσια πατριαρχικός τρόπος σκέψης, που όσα έχει ποδοπατήσει τα αναγάγει σε ενθύμια μέσω επετειακών μνημόσυνων.

Κάπως έτσι η μέρα της γυναίκας ακούγεται σαν την γιορτή για κάτι που έχει χαθεί και μένει μόνο η ανάμνησή του.
Οι γυναίκες πάντα αντιμετωπίζονταν σαν την κρυφή πλευρά του φεγγαριού, και έπρεπε ή να ήσουν ταξιδευτής για να τις νιώσεις ή να εισβάλλεις σαν άλλη ΝΑΣΑ στον πλανήτη τους, απόλυτα σίγουρος για την κατάκτησή σου…

Και κάπως έτσι ξεκινάει η ιστορία.
Η ιστορία μιας ανδροκρατούμενης λογικής που κατάλαβε πως ο καλύτερος τρόπος για να επιβάλλεις την οπτική σου είναι να πείσεις τον άλλον πως δεν βλέπει. Η γυναίκα ειδικά μετά την βιομηχανική επανάσταση, αφού η ύπαρξη της και μόνο, σε κάποιες χρυσές εποχές για τα ιερατεία, ήταν επαρκής λόγος να την τυλίξει η πυρά, προσπάθησε να βγει στο φως, όχι όμως αφουγκραζόμενη το ένστικτό της , αλλά αποδεχόμενη τις ρητορείες για ελευθερία, των αρσενικών.

Δηλαδή παίζοντας το παιχνίδι της ισότητας που την κατέτασσε αυτομάτως σ΄ εκείνη την πτέρυγα με τους απανταχού διώκτες της. Και κατέληξε να χάσει τον εαυτό της, να θέλει να αποδείξει την ταυτότητά της πετώντας την, να γίνει γρανάζι σε μια μηχανή που παράγει κυριαρχία, που προωθεί την εκμετάλλευση και τη βία, που εξοντώνει παιδιά για να πουλήσει όπλα, που χρησιμοποιεί την σεξουαλικότητα για να γεμίσει νευρώσεις τους κοιμισμένους καταναλωτές της, που στην συγκλονιστική θέα του πράσινου απαντά με εκπεμπόμενους μαύρους καπνούς.

Σε μια τέτοια κοινωνία δεν υπάρχει γυναίκα, δηλαδή δεν υπάρχει ομορφιά, ενέργεια, ευγενής δύναμη, δεν υπάρχει ο παλμός εκείνος που από το κοσμικό χάος φέρνει τον οργασμό της ζωής, η γυναίκα μπήκε στις αραχνιασμένες σελίδες του παγκόσμιου ημερολογίου που η πατριαρχία επινόησε.

Η γυναίκα για πολύ καιρό αποδέχτηκε να υποτιμά το ζωντανό της σώμα που η σύνδεσή του με την γέννηση κι η έκδηλη σεξουαλικότητα της δεν μπορούσαν να γίνουν αποδεκτά από τις θρησκείες και τις κοινωνίες με τον πατριαρχικό τους προσανατολισμό, άλλωστε δεν ανέχονταν αυτή της την λειτουργία, της «ζωοφόρου», και έπρεπε να τρομάζει με την αποστολή της…

Αν σήμερα η κοινωνία μας έχει χάσει κάτι, αυτό είναι η γυναικεία ματιά, είναι η γυναίκα σαν η ανάσα μιας ζωής που φέρνει την άνοιξη. Και αυτό φοβούνται οι στρατοκρατούμενες κοινωνίες, οι απόλυτα ευθυγραμμισμένες με την λογική της καταστροφής, φοβούνται την αναγέννηση που υπόσχεται και μόνο η ύπαρξη της γυναίκας, και γι΄ αυτό πρέπει να την καλύψουν με την μπούργκα , με τα ράσα, με την ακαμψία του κυρίαρχου αρσενικού, με την αδιέξοδη λογική του ανταγωνισμού, με την αποδοχή όλων αυτών ως να είναι ο μόνος τρόπος να είναι ο εαυτός της.

Η Γαία , ο πλανήτης μας, είναι ένας αυτορυθμιζόμενος και ζωντανός οργανισμός που αν και τον έχουμε φέρει σε τραγικά αδιέξοδα, εγκλωβιζόμενοι οι ίδιοι στα αποτελέσματα των επιλογών μας, θα βρει τον τρόπο και θα μπορέσει να αποκτήσει και πάλι την ισορροπία.

Η γυναίκα σαν ο συνδετικός κρίκος με την Γαία, άλλωστε και οι δύο δημιουργούν ζωή, φέρουν τον παλμό της ζωής έτσι όπως τον έχουν αποτυπώσει παλαιολιθικά και νεότερα ειδώλια, τονίζοντας τα γεννητικά όργανα, δίνοντάς τους το σχήμα της γης, θα ξαναφωτιστεί από εκείνη την πλευρά του φεγγαριού που δε θα ακούς παρά ψιθύρους από την χώρα της ομορφιάς και που το «σκέφτομαι, άρα υπάρχω,» θα έχει γίνει, υπάρχω, άρα υπάρχεις…

Αργύρης Καραβούλιας © Άρθρο μου , δημοσιευμένο στον Ημερήσιο Τύπο
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 08 Μαρ 2018, 12:27

Εκανα λάθος για την ημερομηνία της γιορτής της γυναίκας.. Αλλα καλύτερα που έκανα λαθος!
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Μάιος 2018, 21:14

9 ΜΑΪΟΥ 1956 – Όταν ο «Εθνάρχης» Καραμανλής στην Αθήνα, έπνιγε στο αίμα διαδήλωση κατά της εκτέλεσης Καραολή-Δημητρίου και ΥΠΕΡ της ΕΝΩΣΗΣ της Κύπρου με την Ελλάδα. Τρεις Έλληνες διαδηλωτές νεκροί, εκατοντάδες τραυματίες από σφαίρες αστυνομικών. Η ιστορία που ΠΟΤΕ δεν έμαθες

Εικόνα


Παραμονές του απαγχονισμού (=κρεμάλα για τους νεότερους που ίσως δεν καταλαβαίνουν την λέξη)από τους Βρετανούς, στην Κύπρο, των αγωνιστών της ΕΟΚΑ Μιχαήλ Καραολή και Ανδρέα Δημητρίου.

Εικόνα

Εικόνα


9 Μαΐου 1956. Αθήνα:

Με εντολή του «Εθνάρχη» Καραμανλή η αστυνομία έπνιγε στο αίμα την διαδήλωση στην Αθήνα κατά της εκτέλεσης Καραολή-Δημητρίου και υπέρ της ΕΝΩΣΗΣ της Κύπρου με την Ελλάδα.

Τρεις Έλληνες διαδηλωτές νεκροί, εκατοντάδες τραυματίες (αρκετοί από σφαίρες «Ελλήνων» αστυνομικών – όπως πάντα η αστυνομία είναι οι πραιτοριανοί του καθεστώτος, τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο).


Εικόνα

Εικόνα

Τα παραπάνω ΔΕΝ διαβάσαμε -και δεν διδάξαμε- ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑ σχολικό βιβλίο Ελληνικής Ιστορίας.

Μήπως ήρθε η ώρα ΕΣΥ να διδάξεις την παρακάτω ιστορία στα παιδιά σου; Αν όχι, μην παραξενευτείς που θα τους δεις με ράστα μαλλί και σκουλαρίκια στα αυτιά και τη μύτη,να καπνίζουν χασίς, να γράφουν στους τοίχους «ANTIFA» και να παριστάνουν ότι συνεχίζουν και «σπουδάζουν» για χρόνια (για να μην δουλέψουν).

ΕΣΥ επέλεξες να ΜΗΝ τους διδάξεις την Ελληνική Ιστορία,που όπως πάντα περιλαμβάνει ΗΡΩΕΣ και τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

Όσο για τον «εθνάρχη» Καραμανλή:

οι υπηρέτες της Νέας Τάξης, ανταμείβονται πλουσιοπάροχα. Μέχρι και στους απόγονους τους, δίνονται κυβερνητικές καρέκλες, για να συνεχίζουν να κυβερνούν -όσο παραμένουν υπάκουα σκυλάκια.

Εξ άλλου τον «εθνάρχη» και το 1974 τον «επιστράτευσαν» από τη Γαλλία, για να έρθει ως «σωτήρας» στην Ελλάδα (Ιούλιος 1974) και ένα μήνα μετά να ΑΡΝΕΙΤΑΙ να βοηθήσει στρατιωτικά την Κύπρο (στην 2η Τουρκική εισβολή, τον Αύγουστο του 74), «η Κύπρος κείται μακράν» είπε …. Μάταια οι αδερφοί μας, οι Έλληνες της Κύπρου, κοιτούσαν στον ουρανό περιμένοντας να δουν τα ελληνικά αεροπλάνα …)

9 Μαΐου, 1956. Χιλιάδες Αθηναίοι συγκεντρώθηκαν στο συλλαλητήριο στην πλατεία Ομονοίας. Διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα και υπέρ των ηρώων του ΕΟΚΑ, Μιχάλη Καραολή και Ανδρέα Δημητρίου που θα εκτελούνταν την επόμενη ημέρα, στις 10 Μαΐου 1956, από τη βρετανική κυβέρνηση.

Εικόνα

Ανάμεσα στα πλακάτ που κρατούσαν οι διαδηλωτές, ξεχώριζαν τα αντιβρετανικά συνθήματα: “Γκάνκστερ Χάρτινγκ, θα πεθάνεις”, “Κύπρος- ‘Ενωσις”, “Αμερικανοί, είναι η τελευταία σας ευκαιρία”, “Ο ΟΗΕ είναι το τελευταίο ειρηνικό μας όπλο”, “Όλοι Έλληνες είμεθα ΕΟΚΑ”.
Ήταν μια περίοδος ιδιαίτερα τεταμένη για τις δύο χώρες. Η ΕΟΚΑ αγωνιζόταν για την απελευθέρωση της Κύπρου από τους Βρετανούς. Η βρετανική κυβέρνηση, τον Μάρτιο του 1956, έδιωχνε στην εξορία τον ηγέτη της Κύπρου, αρχιεπίσκοπο Μακάριο, στις Σεϋχέλλες, καθώς πίστευε ότι υποκινούσε τον αγώνα της ΕΟΚΑ.
Για να επιταχύνει την διάλυση της οργάνωσης, η Βρετανία έστειλε στην Κύπρο τον σκληρό κυβερνήτη Τζον Χάρτινγκ, ο οποίος πήρε μια σειρά από απάνθρωπα μέτρα κατά του κυπριακού λαού.

Εικόνα
Τραγικές ώρες για τις οικογένειες των νεαρών Κυπρίων Καραολή και Δημητρίου που οδηγήθηκαν στην αγχόνη …


Παράλληλα, αποφασίστηκε η εκτέλεση δια απαγχονισμού των Κύπριων αγωνιστών Καραολή και Δημητρίου. Ολόκληρη η Κύπρος βρισκόταν σε πρωτοφανή αναβρασμό και κινητοποίηση….
Οι κινητοποιήσεις
Τόσο στη Λευκωσία, όσο και την Αθήνα πραγματοποιούνταν κινητοποιήσεις και ογκώδεις διαδηλώσεις κατά των Βρετανών. Στις 9 Μαΐου, χιλιάδες Έλληνες υπό την Πανελλήνια Επιτροπή Ενώσεως Κύπρου (ΠΕΕΚ) βγήκαν στους δρόμους για να διαδηλώσουν υπέρ των αγωνιστών που θα εκτελούνταν και να φωνάξουν για μια ακόμα φορά το αίτημα τους για Ένωση με την Κύπρο. Ωστόσο, το ειρηνικό συλλαλητήριο γρήγορα εξελίχτηκε σε πεδίο μάχης που είχε ως αποτέλεσμα να σκοτωθούν τρεις διαδηλωτές και ένας αστυνομικός και να τραυματιστούν συνολικά 265 άτομα….
Αιματοκύλισμα στο κέντρο της Αθήνας

Ο κόσμος ήταν συγκεντρωμένος στην πλατεία Ομονοίας και φώναζε συνθήματα για την Κύπρο. Κατά τις 4 το μεσημέρι, αφότου τελείωσε η ομιλία του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Δωρόθεου, πρόεδρου της ΠΕΕΚ, χιλιάδες διαδηλωτές κινήθηκαν προς τις οδούς Σταδίου και Πανεπιστημίου με σκοπό να φτάσουν έξω από τη βρετανική πρεσβεία στο Κολωνάκι.

Εικόνα


Όταν έφτασαν στην οδό Πεσμαζόγλου συνάντησαν ισχυρή αστυνομική δύναμη.
Οι αστυνομικοί είχαν εντολή να εμποδίσουν τους διαδηλωτές να πλησιάσουν τις ξένες πρεσβείες. Στη συμβολή των οδών Σταδίου και Πεσμαζόγλου, οι διαδηλωτές ανακόπηκαν από τους αστυνομικούς και ακολούθησαν ισχυρές συγκρούσεις μεταξύ αστυνομικών και διαδηλωτών.
Οι διαδηλωτές επιτέθηκαν στους αστυνομικούς με καδρόνια και πλακάτ που κρατούσαν και οι αστυνομικοί τους χτυπούσαν με τα γκλομπ. Οι εκατέρωθεν επιθέσεις έγιναν ακόμα πιο βίαιες όταν οι διαδηλωτές άρπαξαν τούβλα από τη τράπεζα, που ήταν υπό κατασκευή, στην οδό Πεσμαζόγλου και τα πέταξαν προς τους αστυνομικούς, τραυματίζοντας τον Διευθυντή της Αστυνομίας.
Προς στιγμήν, οι διαδηλωτές κατάφεραν να ξεφύγουν από την αστυνομία και κατευθύνθηκαν στα γραφεία της Αμερικάνικης Υπηρεσίας Πληροφοριών, τα οποία και κατέστρεψαν.


Εικόνα

Η απάντηση της αστυνομίας ήταν άμεση, τραυματίζοντας πολλούς διαδηλωτές και πυροβολώντας προς
το μέρος τους. Κανείς δεν πίστευε ότι οι σφαίρες ήταν πραγματικές καθώς οι περισσότεροι θεώρησαν ότι ήταν πυροβολισμοί εκφοβισμού. Οι διαδηλωτές φώναζαν “Αίσχος – Αίσχος” προς τους αστυνομικούς και τους πετούσαν ό,τι έβρισκαν στον δρόμο τους. Όταν ο πρώτος διαδηλωτής έπεσε νεκρός από σφαίρα αστυνομικού επικράτησε πανικός και το πλήθος διαλύθηκε. Οι διαδηλωτές κατευθύνθηκαν προς ξεχωριστές κατευθύνσεις.

Εικόνα

Το κέντρο της Αθήνας θύμιζε πεδίο μάχης καθώς δεκάδες τραυματίες και θύματα κείτονταν στους δρόμους. Συνολικά, εκείνη την ημέρα, σκοτώθηκαν τρεις διαδηλωτές και ένας αστυνομικός που άφησε την τελευταία του πνοή αργότερα, στο νοσοκομείο. Έχασαν τη ζωή τους ο 21χρονος Ιωάννης Κωσταντόπουλος, ο 23χρονος Φραγκίσκος Νικολάου, ο 28χρονος Ευάγγελος Γερόντης και ο αστυφύλακας Κώστας Γιαννακούρης….
Η επόμενη μέρα βρήκε την Κύπρο να θρηνεί για τον απαγχονισμό των νεαρών αγωνιστών της και τον Τύπο της Ελλάδας να επιτίθεται στην κυβέρνηση επιρρίπτοντας τις ευθύνες για το αιματοκύλισμα της πορείας. Οι περισσότεροι κατηγορούσαν την κυβέρνηση Καραμανλή ότι διέταξε τη χρήση όπλων για να διαλυθεί διαδήλωση….


opaidagogos.blogspot.gr
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Μάιος 2018, 11:13

Σαν σήμερα το 1919 αρχίζει η δεύτερη φάση της Γενοκτονίας των Ποντίων




και σήμερα βρήκε ο γίγαντας αυτός Δήμαρχος της Θεσ/νίκης να...

ΣΟΚ: Παρέλαση gay στη Θεσσαλονίκη την ημέρα γενοκτονίας των Ποντίων!




να το χαιρόμαστε το... ελληνόψυχο αυτό παληκάρι... :clap:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 19 Μάιος 2018, 16:10

πολύ σιχαμένος.......
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 20 Μάιος 2018, 07:50

Oι παρελάσεις γκέυ αλλά τα και τα καλλιστεία, οι γιουρο-βιζυ-ον, και όλα τα σχετικά βιομηχανοποιημένα αμερικανιές είναι μία βλακεία και μισή.
Ειδικά χθες που ήταν μία ιστορική μέρα.

Πολλές φορές έχω διαφωνήσει με φίλους δήθεν προοδευτικούς.
Επειδή είμαι κατά όλων αυτών των εκδηλώσεων δεν σημαίνει ότι είμαι "ομοφοβική" άλλος όρος και τούτος πάλι.
Το ίδιο θα έκανα και με γυναίκες που θα έβγαιναν με το βρακί και τα βυζιά έξω να παρελάσουν.

Έχω καλούς φίλους γκέυ αλλά έχουν πολλά άλλα στοιχεία που τους χαρακτηρίζουν εκτός από αυτό το οποίο είναι προσωπικό και δε με αφορά ούτε εμένα ούτε κανέναν.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 20 Μάιος 2018, 16:50

Εκανε το λάθος ο μπουτάρης να πάει στην εκδήλωση για τη γενοκτονία
τον πήραν στο κατόπι άσχημα

ο βελόπουλος δικαιολόγησε την επιθεσάρα, παρολο που σύσωμος
ο πολιτικός κόσμος την καταδίκασε

έχει πολλά δίκια ο βελό



https://www.youtube.com/watch?v=pkqonyblWX8
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 20 Μάιος 2018, 20:05

Για εμενα εκεινοι που του επιτέθηκαν ειναι άνανδροι και δεν θα πρέπει να λογιζονται οτι εκπροσωπουν τους πόντιους. Ισως ήταν άνθρωποι που σκέφτονται σε επίπεδο οχλου, παοκ κλπ.
Ομως δεν ειναι συνειδητοποιημένοι Ελληνες και σιγουρα συνειδητοποιημένοι πόντιοι. Αν είσαι πόντιος (που είμαι γ..ω το κερατο μου), πας στον άλλον ΜΟΝΟΣ σου ενας προς έναν, αν ειστε κοντά ηλικιακά και αν είναι υγιής και τον αντιμετωπίζεις. Αν ξεφυγει η κουβέντα ξέρετε και οι δυο οτι υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσουν μπουνιες. Δεν μαζευεστε ενα μπουλούκι να δείρετε έναν ηλικιωμένο. Να σας χαίρεται η μανούλα σας.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Μάιος 2018, 00:35

Δεν είναι τυχαία η σύσωμη υποστηριξη του συγκεκριμένου κυρίου
από πολιτικούς και ΜΜΕ...

Ολα τα νομίσματα έχουν 2 όψεις.

Πήγε εκεί, του ζητήθηκε επανειλημμένα να φύγει καθότι ανεπιθύμητος
κι εκείνος χαμογελούσε ειρωνικά.

Δεν εξοργίστηκαν μόνο γιατί πέρσι δεν έδινε αδεια στους ποντίους
για εκδήλωση, ενώ έδινε και δίνει ανελειπώς άδεια στους ΛΟΑΤ
για τις όποιες παρελάσεις

Οι Πόντιοι είναι αίμα μου, ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι ξένο σώμα...
Όσο πονάει εκείνους αυτή η γενοκτονία, άλλο τόσο
πονάει κι εμένα...

πιο πολύ εξοργίστηκαν για τις δηλώσεις του "κυρίου"
στα αμερικανικα mainstream media

Ας ακουστεί η δηλωσάρα και μετά συζητάμε
τι είναι άνανδρο....

https://youtu.be/FlOuhNVQgdM?t=1m44s
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 21 Μάιος 2018, 01:23

Aς προσέχουν ποιον ψηφίζουν. Η λυση δεν ειναι να χτυπας γέρους και μάλιστα με παρέα.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Μάιος 2018, 02:21

Σίγουρα δεν είναι, αλλά μπορώ να αιτιολογήσω (αν όχι να δικαιολογήσω)
την εν εξάλλω οργή που τους κυρίευσε και έχασαν εντελώς τον έλεγχο.
Το άτομο είναι ανθέλλην και απίστευτα προκλητικό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 21 Μάιος 2018, 12:06

Στις 21 Μαΐου του 1864 τα Επτάνησα εντάσσονται επισήμως στην Ελλάδα και στο Κάστρο της Κέρκυρας υψώνεται η Ελληνική σημαία.

https://www.google.gr/amp/amp.newsbomb. ... -eptanison
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 23 Μάιος 2018, 00:26

http://mikropragmata.lifo.gr/guest_post ... n-pontion/
Οχι δεν εδωσε ο μπουταρης την αδεια για το αυτοοργανωμενο pride ανημερα της επετειου της γενοκτονιας των ποντιων.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 23 Μάιος 2018, 10:10

Δεν είπα αυτό. Είπα πως άκουσα ότι πέρσι στους πόντιους δεν έδωσε άδεια
για την εκδήλωση, ενώ την έδωσε στους ΛΟΑΤ (την ίδια χρονιά)

Αλλά το ότι φέτος οι ΛΟΑΤ οργάνωσαν το πράιντ ανήμερα της επετείου
της γενοκτονίας, είναι άλλο θέμα ίσως, αλλά εμένα δε μου κάνει τυχαίο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 23 Μάιος 2018, 10:39

ArELa έγραψε:Δεν είπα αυτό. Είπα πως άκουσα ότι πέρσι στους πόντιους δεν έδωσε άδεια
για την εκδήλωση, ενώ την έδωσε στους ΛΟΑΤ (την ίδια χρονιά)

Αλλά το ότι φέτος οι ΛΟΑΤ οργάνωσαν το πράιντ ανήμερα της επετείου
της γενοκτονίας, είναι άλλο θέμα ίσως, αλλά εμένα δε μου κάνει τυχαίο.
Ηταν αναρχικοι, δεν νομιζω να ενδιαφερονται για την επέτειο λόγω ιδεολογιας (οχι εθνη κλπ)
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 29 Μάιος 2018, 15:33

Σήμερα "γιορτάζει" η περίφημη Κερκόπορτα ...

http://www.mixanitouxronou.gr/i-alosi-t ... atikotita/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 29 Μάιος 2018, 19:02

alkinoos έγραψε:Σήμερα "γιορτάζει" η περίφημη Κερκόπορτα ...

http://www.mixanitouxronou.gr/i-alosi-t ... atikotita/
και για αυτό αλλάξαμε τα προεξέχοντα σήμερα http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 77#p208677
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”