Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 01:14

AnonymosEreynhths έγραψε:Να το ξαναπώ; Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος....Τίποτες άλλο.
Θα ξανασυμφωνήσω :D

ΥΓ. Φτου ρε γμτ, δεν πήρα χαμπάρι ότι ήταν μαύρη μέρα κι έχασα τις προσφορές :lol:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 08:50

Αν όμως οι γονείς έχουν δώσει σωστή παιδεία στα παιδιά τους και αν είναι ικανά να κρατήσουν τις ισορροπίες όταν ξεφύγουν από την οικογένεια ο καταναλωτισμός σε ακραία μορφή δεν μπορεί να τα αγγίζει.

Αλλά σήμερα πόσοι γονείς είναι ικανοί για κάτι τέτοιο; Όταν θα παρατήσουν το παιδί μπροστά στην τηλεόραση όλη μέρα επειδή έχουν δουλειές;
Και κατά πόσο ένας νέος θα μπορέσει να βάλει σε σειρά τις σκέψεις του και να μην επηρεαστεί από τον καταναλωτισμό από τις παρέες του που τυχόν θα τον τραβήξουν να πάρει και αυτός κάτι επειδή το κάνουν και οι άλλοι;
Καλή η παρατήρησή σου Αλέξανδρε.
Η παιδεία δυστυχώς δεν δίνεται με νουθεσίες στην περίπτωση αυτή.
Οι γονείς ότι και να κάνουν είναι δύσκολο να δώσουν σωστή παιδεία.
Όχι ακατόρθωτο αλλά δεν υπάρχει συνταγή ούτε λόγια.

Αν προσπαθήσουν να στερήσουν τα παιδιά από κάποια πράγματα τότε θα τρέχουν στις ουρές της Μαύρης Παρασκευής και πάλι.
Αν κάνουν όλα τα χατήρια και αγοράζουν ότι ζητήσουν τότε πάλι έχουν το ανικανοποίητο και πάνε στον ίδιο παρονομαστή. Πάλι στις ουρές.

Το κλειδί είναι η κριτική σκέψη. Και είναι αυτό που λείπει και από το σχολείο και από την συμβατική συνήθη οικογένεια.

Η χρυσή τομή είναι να μην είναι το παιδί ............. λιγούρικο αλλά ούτε αχόρταγο και ανικανοποίητο.
Και αυτό δεν διδάσκεται, ούτε υπάρχουν συνταγές. Προπαντός αν οι γονείς δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν τη Χρυσή Τομή για τον εαυτό τους ποτέ.

Εναλλακτικές χρήσεις πραγμάτων, ξεπέρασμα του καταναλωτισμού χωρίς να νιώθεις ότι σου λείπει κάτι, τουλάχιστον σε κάποια πράγματα που γίνεται κάτι τέτοιο.

Το έχω καταφέρει σε κάποιο βαθμό και σε κάποια θέματα και για μένα και για το παιδί.
Δεν θα δώσω καμία συνταγή που και σε ποια θέματα μπορεί κανείς να πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να ....... αγοράσει ή αγοράζοντας λιγότερα. Όλα εξαρτώνται από τι ζητάς. Τι θέλεις να πετύχεις και αν η λύση κουμπώνει με την υπόλοιπη ζωή σου, τον τρόπο ζωής σου, τι χρειάζεσαι πραγματικά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 09:34

Και ο κόσμος έχει γεμίσει..........αντιπαθητικούς τύπους που δίνουν συμβουλές στο θέμα κατανάλωση και από τις δύο πλευρές σε σημείο που να σε βγάζουν από τα ρούχα σου.
Στην πραγματική ζωή εννοείται και όχι στο ίντερνετ.

Παράδειγμα συμβουλών που με έβγαλε από τα ρούχα μου.

Η μητέρα μου μένει σε σπίτι 90 τ.μ με νοίκι.
Έπεσαν κάποιοι γνωστοί και λιγότερο γνωστοί και κατηγορούσαν ότι δεν χρειάζεται μία ηλικιωμένη γυναίκα τόσο μεγάλο σπίτι. Συμβούλευαν ότι πρέπει να έχει ένα με 30 τ.μ ή και ακόμα μικρότερο κρίνοντας με τα δικά τους μέτρα σταθμά και ηλικία ή από στερεότυπα. Το συγκεκριμένο ήταν αυτό που ταίριαζε στη ζωή της και η τιμή δεν ήταν μεγαλύτερη από την τιμή ενός μικρότερου με τις ίδιες προδιαγραφές. Αυτόνομη θέρμανση, προσβασιμότητα στο διαμέρισμα (χωρίς απότομες σκάλες στην είσοδο)
Είχα εκνευριστεί πολύ με το ......... κουμάντο άσχετων ανθρώπων που κουνούσαν το δάχτυλο και παρίσταναν τους εισαγγελείς και τους συμβουλάτορες.
Και κάποιοι άλλοι μας έλεγαν ότι δεν χρειαζόμαστε δύο αυτοκίνητα εγώ και ο σύζυγος αλλά ένα μόνο και ότι έπρεπε να πουλήσουμε ή να δώσουμε στην ανακύκλωση το ένα και ότι είμαστε προκλητικά σπάταλοι.

Τα ίδια άτομα μας είχαν χαρακτηρίσει τσιγκούνηδες μέχρι θανάτου επειδή δεν τρώμε κρέας, επειδή πηγαίνουμε αποστάσεις με τα πόδια, δεν παραγγέλνουμε πολλά σε εστιατόρια και για κάποιες άλλες συνήθειες που δεν ταιριάζουν με τα καταναλωτικά πρότυπα και ερμηνεύονται ως τσιγκουνιά.

Γέμισε ο κόσμος αντιπαθητικούς και δεν κατηγορώ κανέναν πλέον.
Και δεν θα κρίνω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος τι χρειάζεται και τι δεν χρειάζεται κάποιος.

Το μόνο που θα κατηγορήσω είναι η ερμηνεία των πάντων με κριτήρια κατανάλωσης με κριτήρια οικονομικά και με όρους δίπολου τσιγκούνης - σπάταλος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
KASSANDROS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1142
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 18:08
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 5 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από KASSANDROS » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 10:21

Πλούσιος δεν είναι αυτό που έχει πολλά.
Πλούσιος είναι αυτός που του λείπουν λίγα.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 10:43

Ο ξεπεσμός και η κατάπτωση του λαού δεν είναι επειδή 200 ή 300 ή 1000 άτομα στήθηκαν στις ουρές για να αγοράσουν ή να δουν. Είναι επειδή οι σχέσεις των ανθρώπων σήμερα περισσότερο από ποτέ έχουν σαν κοινό παρονομαστή τον καταναλωτισμό. Τα πάντα ερμηνεύονται με όρους αγοράς και κατανάλωσης και μπαίνουν τα καταναλωτικά πρότυπα στις σχέσεις των ανθρώπων και τις κάνουν μαλλιά κουβάρια.

Παλαιότερα ήταν το σεξ σημείο αναφοράς στα κουτσομπολιά σήμερα είναι τα καταναλωτικά πρότυπα, συνήθειες, life style και επιλογές που ρυθμίζουν ακόμα και τις ερωτικές και τις σεξουαλικές σχέσεις.

Πολλές συζητήσεις έχουν αυτό το πράγμα σαν σημείο αναφοράς.
Γι αυτό λέω ότι δεν είναι να παίρνεις στα σοβαρά τον κόσμο.

Και σεξ? Μπα!!!!!!!! Ελεύθερες οι σχέσεις αλλά κοκο γιοκ :conf:

Γδυθείτε αρκεί τα οπίσθια σας οι γυναίκες να είναι τέλεια.
Αν είναι μικρά να τα φουσκώσετε και αν είναι μεγάλα να κάνετε λιποαναρρόφηση.
Γδυθείτε αρκεί να έχετε κάνει σολάριουμ και το πράμα σα να είναι περιποιημένο με λέιζερ

Τι έχω ακούσει και τραβάω τις κοτσίδες μου.
Ούτε να πηδήχτει δεν μπορεί ο νέος και η νέα αν δεν περάσει από γενικό ρεκτιφιέ.
Ο γιος μου όταν ήταν 15 παραλίγο να ρίξει μπουνιά σε μία υποψήφια......."νύφη" επειδή τον τραβούσε από το μανίκι να τον πάει στο κουρείο. Ήταν η εποχή που απλώς ήθελε να έχει μαλλιά μέχρι τους ώμους και αυτό ερμηνεύτηκε ότι τσιγκουνεύεται να πάει στο κουρείο και ότι οι γονείς του είναι τσιγκούνηδες. :freak:
Άλλη κοπέλα έκλαιγε επειδή ο καλός της την πίεζε φορτικά να φτιάξει τα δόντια της που είχαν ένα μικρό κενό. Η Μαντόνα και Ορνέλα Μούτι δηλαδή θα ήταν άσχημες τσιγκούνες και ανεπιθύμητες στους γκόμενους αν και έχει ακουστεί και αυτό. Και για να μην πούμε για τα πιο προχωρημένα με λεύκανση πρωκτού να μην το πω πιο λαϊκά :swear:
Τόσο που οι ουρίτσες της Μαύρης Παρασκευής είναι παιδική χαρά μπροστά σε άλλα σε βαθμό κακουργήματος.
Θα πρότεινα μία Παρασκευή ή Κυριακή άλλου χρώματος όπου κανένα καταναλωτικό στοιχείο δεν θα έμπαινε ανάμεσα στις σχέσεις μας να τις χαλάσει. Μια μέρα αποτοξίνωσης από κάθε γκρίνια και καταναλωτική μανούρα.
Με τα διαθέσιμα μέσα και σκοπό να περάσουμε καλά με τους ανθρώπους που αγαπάμε.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 10:46

Πλούσιος δεν είναι αυτό που έχει πολλά.
Πλούσιος είναι αυτός που του λείπουν λίγα.
Μια από τις λίγες φορές που συμφωνώ με τον ΚΑΣΣΑΝΔΡΟ :thumb:

Και αν λείπουν λίγα μπορείς να τα δημιουργήσεις αν δεν μπορείς να τα αγοράσεις.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 11:23

Η αθέατη πλευρά της μαύρης Παρασκευής που μπορεί να αποδειχθεί πραγματικά μαύρη.
Πόσα σπίτια έκλεισαν και πόσοι καυγάδες έγιναν.

Περίπου όσοι καυγάδες γίνονται κάθε Αγίου Βαλεντίνου Τσικνοπέμπτη Παραμονές Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς και στις επετείους γάμων γενέθλια κλπ κλπ κλπ.

Μανούρα και δε συμμαζεύεται.

Κάποτε ο αρραβωνιαστικός μιας φίλης μου πήγε Αγίου Βαλεντίνου σπίτι με μια συκωταριά από χωριό και ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί. Τι χοντράνθρωπος είπαν άλλες φίλες. Κι εγώ είχα στραβώσει μούτρα. Εκείνη ήταν ευχαριστημένη γιατί πέρασαν πολύ ωραία όλη η οικογένεια.

Ο άντρας μου τον πρώτο Βαλεντίνο μετά το γάμο ήρθε μέσα στη μουτζούρα με ύφος θριαμβευτικό ότι μου κάνει το καλύτερο δώρο. Αγόρασε μπουζί για το αμάξι μου και τα τοποθέτησε μαζί με τα μπουζοκαλώδια.

Αναρρωτιέμαι γιατί ο ρομαντισμός και η καλή συμπεριφορά να στηρίζεται σε άχρηστα δώρα όπως γλυκά πάστες λουλούδια χαζά δωράκια από μαγαζιά είδων δώρου και όχι σε κάτι περισσότερο χρηστικό?
Γιατί σε περίοδο κρίσης να μην πάμε ένα καλάθάκι με παραδοσιακά προϊόντα όπως τυρί ταχίνι μέλι.
Θα πιάσουν τόπο και τα χρειάζονται αλλά θα στραβώσουν μούτρα πιθανόν.
Γιατί όμως?

Μήπως τα καταναλωτικά πρότυπα έχουν τη δική τους ζωή και κινούν τα νήματα παρά τη θέληση αυτών που συμμετέχουν?
Αν σε κάποιον είναι πολύ πιο χρήσιμο το τυρί και το μέλι απ ότι ένα κουτί πάστες γιατί να παρεξηγηθεί.
Θα προτιμούσα κι εγώ να μου φέρουν τυρί και μέλι παρά γλυκά.

Κατά ένα μεταφυσικό τρόπο ο σκουπιδοτενεκές έχει ανακηρυχθεί σε σύγχρονο θεό γιατί εκεί καταλήγουν όσα τελικά αγοράζουμε.

Και έχει γίνει life style όχι μόνο να αγοράζεις αλλά κυρίως να ...................... πετάς.
Μέσα στα καταναλωτικά πρότυπα είναι και το.....πέτα πέτα πέτα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από paris4u » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 11:28

Μπραβο ντοκτορεσσα,σπανια ακους τετοια λογια απο γυναικες :thumb:
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 12:57

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Πάρη αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Τα καταναλωτικά πρότυπα έχουν τη δική τους ζωή και είναι σχεδόν αυτόνομα σαν ανεξάρτητες οντότητες που χτυπάνε το ντέφι και όλοι εμείς χορεύουμε στο ρυθμό τους.
Όντως καμιά φορά βάζουν τις γυναίκες και τους άντρες να τσακώνονται μεταξύ τους.

Όχι δεν είμαι η τέλεια και ολιγαρκής σύζυγος.
Κάτω από κάποιες περιστάσεις θα μπορούσα να εκτοξεύσω βάζα στο κεφάλι του άτυχου συζύγου ή καλύτερα συσκευασίες μαργαρίνης χωρίς να ανάψουμε την πίπα της ειρήνης χα χα χα

Γι αυτό θα ήταν καλύτερα το πρωταρχικό κριτήριο στην επιλογή συζύγου θα ήταν να ταιριάζει το ζευγάρι εκεί και όχι στα άλλα κριτήρια που βάζει η κοινωνία όπως διαφορά ηλικίας μόρφωσης και άλλα επουσιώδη που κανένα ρόλο δεν παίζουν στην κοινή συμβίωση.

Τα λεφτά δεν έχουν σημασία. Τουλάχιστον όχι τόση όση νομίζουμε.
Προ κρίσης υπήρχε ίσως περισσότερη μανούρα και γκρίνια.

Κάνουμε καμιά φορά παρέα με περιθωριακούς και λούμπεν τύπους και τους βοηθάμε.
Όχι επειδή τους λυπόμαστε αλλά επειδή ξέρουν να ζουν με το τίποτα και να είναι ευδιάθετοι με τα αστεία τους και τις πλάκες τους, χωρίς γκρίνιες χωρίς ΠΡΕΠΕΙ, χωρίς μιζέρια.

Από την άλλη μπορεί και ένα ζευγάρι σχετικά πλουσίων να είναι άνετοι χωρίς να αφήνουν τα καταναλωτικά πρότυπα και κολλήματα να τους παρασύρουν.

Πολλά καταναλωτικά πρότυπα στηρίζονται σε καταναλωτικά ΠΡΕΠΕΙ και τι θα πει ο κόσμος, για το θεαθήναι.

Ιστορίες από θέατρο παραλόγου για πολλά γέλια και πέρα για πέρα αληθινές:

α) Το 1996 ο πατέρας μου μου έκανε δώρο γάμου ένα κινητό από κείνα τα μοτορόλα που ήταν σαν πατάτες. Ήμουν από τα λίγα άτομα που είχε κινητό εκείνη την εποχή. Κάποια άτομα γνωστά με πλησίαζαν ή ήθελαν να πάνε για καφέ μαζί μας. Ο λόγος: Ουάου να τους δανείζω το κινητό και να κάνουν πως μιλάνε για να βρουν γαμπρό ή νύφη ή να βγάλουν γκόμενα γιατί με ένα κινητό μοτορόλα στο αυτί αποκτούσαν ...... κύρος :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

β) Σήμερα με ρωτούν αν ντρέπομαι που έχω κινητό παλιάς τεχνολογία ΝΟΚΙΑ όταν και ο τελευταίος Πακιστανός έχει "έξυπνο". :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Γιατί να πάρω "έξυπνο" αφού δεν μου χρειάζεται? Σε πολλούς χρειάζεται και καλά κάνουν και το έχουν. Αλλά γιατί να ντρέπομαι αν δεν έχω? Είναι το κινητό ένδειξη πλούτου, κύρους φινέτσας? :banghead: :banghead:

γ) 1991. Μια κυρία στη γειτονιά γύριζε συχνά και έδειχνε τα κρέατα που αγόραζε από το χασάπη. Κοίτα κρέας που παίρνω για την οικογένεια!!!!!!!!! Χάιδευε ένα μπουτάκι αρνί και το χτυπούσε πλατς πλατς ή έπιανε ένα φιλέτο και το χαϊδευε. Κοιτάχτε έλεγε εγώ δεν είμαι σαν κάτι άλλες Κάθε μέρα κρέας τρώμε, δεν είμαστε σαν κάτι άλλους που τρώνε φασόλια οι τσιγκούνηδες :banghead: :banghead: :banghead: Είχε περάσει προ πολλού η εποχή που το κρέας ήταν ένδειξη ευημερίας αλλά ο απόηχος ακόμα κρατούσε σε άτομα κάποιας ηλικίας.

δ) Η δε γυνή να φοβείται τον άντρα. Ο Αντωνάκης πήρε το καπελάκι του και έφυγε επειδή η Ελενίτσα τον πίεζε φορτικά μαζί με τις φιλενάδες της και τους φίλους του να αφήσουν το νεοκλασσικό στην πλάκα και να πάνε σε διαμέρισμα γιατί ένας διευθυντής υπουργείου δεν πρέπει να μένει σε νεοκλασσικό.........αχούρι και τι θα πει ο κόσμος και πως θα καλέσει τον.....υπουργό εκεί μέσα.

ε) Η θεία από το Σικάγο παρακινεί την οικογένεια να πετάξει το πιάνο και να πάρουν πικ απ και να πετάξουν τα παλιά έπιπλα και να πάρουν καινούργια νοβοπάν για να βρουν τα κορίτσια γαμπρό.

Οι παραπάνω 5 περιπτώσεις έχουν ένα κοινό παρονομαστή Κατανάλωση για το θεαθήνει και τα καταναλωτικά πρότυπα με δική τους ζωή. Όταν περάσει η εποχή και τα συγκεκριμένα πρότυπα εκλείψουν κάποια πράγματα φαίνονται γελοία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από paris4u » Κυρ 27 Νοέμ 2016, 13:36

Καταναλωση μονο και μονο για το θεαθηναι,αυτο ειναι το κακο για μενα οπως πολυ ευστοχα εδωσες μερικα παραδειγματα.
Γεμισε η κοινωνια μας απο δηθεν και πρεπει,φανταχτεροι μοιαζουμε εξω,σκατα με συγχωρειτε ειμαστε μεσα μας.

Οσο για το τελειο αντρογυνο θα συμφωνησω μαζι σου,αλλωστε μια ζωη αυτο ελεγα και λεω στους φιλους μου
οτι το αντρογυνο πρεπει να εχει οσο το δυνατον κοινα ενδιαφεροντα και γουστα,ειδαλλως θα ρθει καιρος που καποιος
απο τους δυο θα κουραστει να προσποιειται οτι κατι του αρεσει,με αποτελεσμα να μην εχουν ευχαριστες απο κοινου στιγμες
κατα την διαρκεια της ημερας.. οποτε μετα ειναι θεμα χρονου να επερθει ο κορεσμος,η ρουτινα,η αποσταση..

Απο την άλλη ομως,ας μη γελιομαστε και η τεραστια αποσταση ηλικιας θα φερει σε βαθος χρονου προβληματα,τοσο αλληλεπιδρασης
στο κομματι ζωντανιας για την ζωη,παιχνιδιαρισματα,ενδιαφεροντα κλπ
οσο και στο σεξουαλικο :bananafuck: ,ακομη ακομη και στο ερωτικο :love02: κομματι θα πω εγω
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 23 Νοέμ 2018, 12:34

Black Friday του… τρόμου σε εμπορικό κέντρο της Αλαμπάμα! Πυροβολισμοί με τραυματίες κι έναν νεκρό.

Εικόνα

Πολλούς τραυματίες άφησε πίσω του άνδρας στην Αλαμπάμα των ΗΠΑ όταν άνοιξε πυρ σε κατάμεστο εμπορικό κέντρο.



https://www.youtube.com/watch?time_cont ... zz_KS8QWao

O δράστης αφού άνοιξε πυρ κατά του πλήθους, ακινητοποιήθηκε. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι πιθανότατα είναι νεκρός. Σύμφωνα με το NBC ανάμεσά τους βρίσκεται τραυματισμένη και μια 12χρονη. Σύμφωνα με την αστυνομία, όλα ξεκίνησαν έπειτα από έναν καβγά δύο ατόμων, με τον έναν από τους δυο να βγάζει όπλο και να αρχίζει να πυροβολεί.

ΠΗΓΗ


**Σε παλαιότερο σχόλιο μου για τους κινδυνους της τεχνολογίας, μεταξύ άλλων, είχα πει ότι δεν θα αργήσει να'ρθει η μέρα όπου θα βλέπουμε νεκρούς καταναλωτές από πιστολίδια στις Black Friday...**
viewtopic.php?p=305199#p305199
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 23 Νοέμ 2018, 20:26

Μα το αντικείμενο που πραγματεύεται το halloween και η βλακ friday, ενθαρρύνει τους ψυχάκηδες ακόμα περισσότερο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 28 Νοέμ 2018, 08:53

Τελικά οι Έλληνες δεν τσίμπησαν στις αμερικανιές.
Μπορεί η κίνηση στα μαγαζια να ήταν αυξημένη αλλά χωρίς υστερία.
Χριστούγεννα ή στις εκπτώσεις η κίνηση είναι πολύ μεγαλύτερη.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:56

Ας αναπτύξω κάποιες τεχνικές ελέγχου του νου, στην λαϊκή καταναλωτική κουλτούρα.

όπως τίθενται στο βίντεο του Τζο, που είναι ψυχολόγος...
https://www.youtube.com/watch?v=1H1R-8EW4IM&t=1s

Οι καταναλωτές της μαύρης Παρασκευής, κατ'αρχάς στέκονται σε ουρές...
(τουλάχιστον στο εξωτερικό αν όχι εδώ... παρατηρώ το φαινόμενο παγκοσμίως)
λατρεύουν τις ουρές...


Ειτε μέσω του προγράμματος ΜΚ ΟΥΛΤΡΑ, είτε μέσω διαφημίσεων κλπ,
όταν μιλάμε για έλεγχο του νου, εννοούμε ουσιαστικά, έλεγχο συμπεριφοράς.
Διότι ο νους είναι που υπαγορεύει τη συμπεριφορά.
Ο έλεγχος του νου στους καταναλωτές, υπαγορεύει να σπάνε ακόμα και πόρτες...
Το'χουμε δει σε πολλές χώρες. Αλλο απότοκο ελέγχου του νου, ειναι
η υστερία, εμφανής όταν βλέπουμε ανθρώπους να σκοτώνονται για μια θέση πάρκινγκ
ή για μια τηλεόραση. Κάποια προϊόντα προωθούνται ως φτηνότερα και πολύ
πιο συμφέροντα όταν αγοραστούν στη κατάμαυρη σκατοπαρασκευή.
Στο μοντελάκι ελέγχου νου της μαυροπαρασκευής, ο κοσμος ξεχνάει
να διαβάζει ακόμα και τις προδιαγραφές του προϊόντος που αρπάζει από το ράφι.

Ο έλεγχος του νου, κάνει και κάτι άλλο. Παίζει πάνω σε ένα αντίθετο.
Αν το δούμε ιστορικά (πρόσφατης ιστορίας) οι άλλες "μαύρες" μέρες της χρονιάς
είναι α/ η πώληση των σκλάβων που τους έβαζαν σε σειρά για πώληση
τις Παρασκευές, και όντας μαύροι οι σκλάβοι σου "κάθεται" στο κεφάλι
πώς και μαύρος είσαι, και σκλάβος. β/το 1929 που έγινε το μεγάλο κραχ
ήταν "μαύρη" Πέμπτη. γ/ 1987 προέκυψε "μαύρη" Δευτέρα, πάλι με κραχ
του χρηματιστηρίου...
Στα τελευταία δύο ιστορικά σημεία, πολλοί έχασαν το βιος τους.

Η πρώτη τεχνική ελέγχου του νου, είναι η τεχνητή (κατασκευασμένη) έλλειψη.
Είναι λογικό πως αν βάλεις έναν αριθμο ανθρώπων σε ένα κατάστημα
με συγκεκριμένο (και περιορισμένο) αριθμό προϊόντων/αγαθών,
θα γίνει ο κακός χαμός με τη λογική της προσφοράς και της ζήτησης.
Το 2008, ένας υπάλληλος στα καταστήματα Walmart των ΗΠΑ,
καταπατήθηκε μέχρις θανάτου από καταναλωτές. Ο τύπος ήταν μεγαλόσωμος
και το πρόβλημα είναι εμφανές και μεγάλος όταν αυτός ο καταναλωτικός έλεγχος
του νου, γίνεται μανία που αφανίζει κάθε ιχνος στοιχειώδους λογικής και ανθρώπινης
συμπεριφοράς...Δεν είδαν καν ότι ο άνθρωπος έπεσε και καταπατείται, και θα'πρεπε
κάποιος να τον βοηθήσει. Οι τηλεοράσεις, οι υπολογιστές και τα γκατζετάκια,
ήταν πολύ πιο σημαντικά γι'αυτούς. Η κατασκευασμένη έλλειψη λοιπόν,
εξαφανίζει τη λογική σκέψη.

Ποιο είναι το αντίδοτο στην ψευδαίσθηση της κατασκευασμένης έλλειψης;
Οταν είσαι σ'ένα μαγαζί και ένα κοπάδι ανθρώπων να αρπάζει τα κουτιά
λες και δεν υπάρχει αύριο, χωρις καν να επεξεργαστεί το περιεχόμενο τους,
απλά επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου ότι "αυτές δεν είναι οι τελευταίες
τηλεοράσεις στο πλανήτη". Κι ότι μπορεί να βρεις ακόμα καλύτερη τιμή και προϊόν
μέσω διαδικτύου, αργότερα. Διότι η κατασκευασμένη έλλειψη που προωθείται
εκείνη τη μέρα, είναι μια ψευδαίσθηση. Το θέμα είναι πως όταν χάνουμε
την διαδικασία εκλογίκευσης, δεν μπορουμε να το δούμε αυτό, στη στιγμή
της φρενίτιδας.

Η δεύτερη τεχνική ελέγχου του νου, είναι το τελετουργικό της θολούρας...
Οταν ο κόσμος κατασκηνώνει έξω από ένα μαγαζί από βραδύς, μέχρι
να ανοίξουν οι πόρτες, η προσπάθεια και η θυσία που κάνουν, τους προτάσσει
το γεγονός ότι επενδύουν χρονο και προσπάθεια, που θα πρέπει να ανταμειφθεί.
Τα μάτια τους καρφώνονται στις κλειδωμένες πόρτες και τους χώνεται
η σκέψη "κανείς δε θα μπει στο δρόμο μου", ή "πρέπει να προλάβω" κλπ.
Προκύπτει δηλαδή μια έντονη δέσμευση στον καταναλωτή.


λέει κι άλλα... (είπα όσα είπε ως τη μέση του βίντεο)
μπορεί να επανακάμψω. Αν όχι, κι αυτά που τέθηκαν
πιο πάνω είναι αρκετά χρήσιμα για να κατανοήσουμε
σε ποια ψυχολογία μας βάζουν τα λαμόγια της κερδοσοπίας
και της υποδούλωσης... μια ψυχοπαθητική ψυχολογία σε πολλά επίπεδα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Δεκ 2018, 23:18

Μόνο στο ΙΚΑ βλέπεις ουρές για να σου επιστρέψουν πίσω πενταροδεκάρες.
Βλέπεις ουρές και στους γιατρούς να γράψουν τα φάρμακα από 1η μέχρι 5 του μηνός μετά πάπαλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λατρεύουν τις ουρές.
Τα εγγλεζάκια λατρεύουν τις ουρές.

Πάντως στις ουρές του ΙΚΑ ή Δημ Υπηρεσιών όπου υπάρχουν ανθίζει ένα επάγγελμα.
Επάγγελμα περιμενατζής.
Πίνεις τον καφέ σου και ο περιμενατζής σε ειδοποιεί όταν έρχεται η σειρά σου.
Μάλλον βγάζει καλύτερο μεροκάματο από αυτό που θα έβγαζε αν πήγαινε μισθωτός σε μια μίζερη δουλίτσα.

Στο ΙΚΑ έδωσα 10 ευρώ σε περιμενατζή.
Πάει ο περομενατζής από τα χαράματα και παίρνει αριθμό.
Κάπου έχει άκρες
Μάλλον δίνουν πολλούς αριθμούς και τους πουλάνε ανάλογα με το πόσο θα περιμένουν.
Κάτι έλειπε στις σφραγίδες και με έστειλαν πίσω.
Πάει και το 10ρικο πάνε και αυτά που θα έπαιρνα.
Ήταν για κάτι γυαλιά που θα επέστρεφαν ένα ποσό κάπου 30 ευρώ.
Πιο πολλά θα έπαιρνε ο περιμεναντής αν ξαναπήγαινα.
Εγκατέλειψα την προσπάθεια

Στο Λονδίνο υπάρχουν περιμενατζήδες ή είναι ελληνικό φρούτο?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 02 Δεκ 2018, 04:40

Δεν αντέχω πλέον να περιμένω σε ουρες
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
xara69
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί 18 Σεπ 2018, 00:30
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1 φορά
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από xara69 » Τρί 11 Δεκ 2018, 10:55

Δεν τσιμπησε εδω το ολο θεμα με την μπλακ γιατι πολυ απλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που γινεται στην αμερικη.Εκει γι αυτη τη μερα και μονο στα καταστηματα δινουν φοβερες εκπτωσεις...ΕΔω περα μια βδομαδα πριν υπηρχαν οι ιδιες εκπτωσεις στα ιντερνετικα καταστηματα.Σε πολλα μαλιστα η τιμη προσφορας ηταν ιδια με τις τιμες που εβρισκες σε πολλα καταστηματα στο σκρουτζ...Υπερχρεωναν δηλαδη το προιον για να ερθει στα "ισια" του με τις φοβερες εκπτωσεις που εδιναν.Γενικα πλεον δεν πειθομαι απο ολα αυτα.Ακριβα ρουχα,ακριβα αρωματα,ακριβα κινητα,ακριβες τσαντες?και γιατι?Το καλο ειναι οτι με το ιντερνετ μπορεις να κανεις πολυ καλυτερο ελεγχο των τιμων και των προσφορων.Απο το να ελεγχεις πολυ ευκολοτερα τις προσφορες του σουπερ μαρκετ μεχρι να βρεις επώνυμα αρώματα online .Γενικα βεβαια εκτος του μπλακ παρατηρω πως προσπαθουμε να παρουμε ενα σωρο εθιμα ξενων χωρων απλα για τον χαβαλε...Κουρασε το ολο θεμα...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 11 Δεκ 2018, 13:39

Καλως ήρθες Χαρά
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 30 Νοέμ 2019, 10:11

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 01 Δεκ 2019, 10:32

Μα το Θεό, ένα χρόνο μετά την ημέρα που γραψα πέρσι,
το είχα ξεχάσει αυτό...
ευχαριστώ την grateful που μου το θύμισε, πατώντας χθες λάικ...
Το μετέφερα ως έχει και στο φβ σήμερα,
https://www.facebook.com/arela.ideo/pos ... 9728435449
γιατί όντως ο Τζο είχε εκφράσει πολύ αξιόλογο σκεπτικό.


ArELa έγραψε:
Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:56
Ας αναπτύξω κάποιες τεχνικές ελέγχου του νου, στην λαϊκή καταναλωτική κουλτούρα.

όπως τίθενται στο βίντεο του Τζο, που είναι ψυχολόγος...
https://www.youtube.com/watch?v=1H1R-8EW4IM&t=1s

Οι καταναλωτές της μαύρης Παρασκευής, κατ'αρχάς στέκονται σε ουρές...
(τουλάχιστον στο εξωτερικό αν όχι εδώ... παρατηρώ το φαινόμενο παγκοσμίως)
λατρεύουν τις ουρές...


Ειτε μέσω του προγράμματος ΜΚ ΟΥΛΤΡΑ, είτε μέσω διαφημίσεων κλπ,
όταν μιλάμε για έλεγχο του νου, εννοούμε ουσιαστικά, έλεγχο συμπεριφοράς.
Διότι ο νους είναι που υπαγορεύει τη συμπεριφορά.
Ο έλεγχος του νου στους καταναλωτές, υπαγορεύει να σπάνε ακόμα και πόρτες...
Το'χουμε δει σε πολλές χώρες. Αλλο απότοκο ελέγχου του νου, ειναι
η υστερία, εμφανής όταν βλέπουμε ανθρώπους να σκοτώνονται για μια θέση πάρκινγκ
ή για μια τηλεόραση. Κάποια προϊόντα προωθούνται ως φτηνότερα και πολύ
πιο συμφέροντα όταν αγοραστούν στη κατάμαυρη σκατοπαρασκευή.
Στο μοντελάκι ελέγχου νου της μαυροπαρασκευής, ο κοσμος ξεχνάει
να διαβάζει ακόμα και τις προδιαγραφές του προϊόντος που αρπάζει από το ράφι.

Ο έλεγχος του νου, κάνει και κάτι άλλο. Παίζει πάνω σε ένα αντίθετο.
Αν το δούμε ιστορικά (πρόσφατης ιστορίας) οι άλλες "μαύρες" μέρες της χρονιάς
είναι α/ η πώληση των σκλάβων που τους έβαζαν σε σειρά για πώληση
τις Παρασκευές, και όντας μαύροι οι σκλάβοι σου "κάθεται" στο κεφάλι
πώς και μαύρος είσαι, και σκλάβος. β/το 1929 που έγινε το μεγάλο κραχ
ήταν "μαύρη" Πέμπτη. γ/ 1987 προέκυψε "μαύρη" Δευτέρα, πάλι με κραχ
του χρηματιστηρίου...
Στα τελευταία δύο ιστορικά σημεία, πολλοί έχασαν το βιος τους.

Η πρώτη τεχνική ελέγχου του νου, είναι η τεχνητή (κατασκευασμένη) έλλειψη.
Είναι λογικό πως αν βάλεις έναν αριθμο ανθρώπων σε ένα κατάστημα
με συγκεκριμένο (και περιορισμένο) αριθμό προϊόντων/αγαθών,
θα γίνει ο κακός χαμός με τη λογική της προσφοράς και της ζήτησης.
Το 2008, ένας υπάλληλος στα καταστήματα Walmart των ΗΠΑ,
καταπατήθηκε μέχρις θανάτου από καταναλωτές. Ο τύπος ήταν μεγαλόσωμος
και το πρόβλημα είναι εμφανές και μεγάλος όταν αυτός ο καταναλωτικός έλεγχος
του νου, γίνεται μανία που αφανίζει κάθε ιχνος στοιχειώδους λογικής και ανθρώπινης
συμπεριφοράς...Δεν είδαν καν ότι ο άνθρωπος έπεσε και καταπατείται, και θα'πρεπε
κάποιος να τον βοηθήσει. Οι τηλεοράσεις, οι υπολογιστές και τα γκατζετάκια,
ήταν πολύ πιο σημαντικά γι'αυτούς. Η κατασκευασμένη έλλειψη λοιπόν,
εξαφανίζει τη λογική σκέψη.

Ποιο είναι το αντίδοτο στην ψευδαίσθηση της κατασκευασμένης έλλειψης;
Οταν είσαι σ'ένα μαγαζί και ένα κοπάδι ανθρώπων να αρπάζει τα κουτιά
λες και δεν υπάρχει αύριο, χωρις καν να επεξεργαστεί το περιεχόμενο τους,
απλά επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου ότι "αυτές δεν είναι οι τελευταίες
τηλεοράσεις στο πλανήτη". Κι ότι μπορεί να βρεις ακόμα καλύτερη τιμή και προϊόν
μέσω διαδικτύου, αργότερα. Διότι η κατασκευασμένη έλλειψη που προωθείται
εκείνη τη μέρα, είναι μια ψευδαίσθηση. Το θέμα είναι πως όταν χάνουμε
την διαδικασία εκλογίκευσης, δεν μπορουμε να το δούμε αυτό, στη στιγμή
της φρενίτιδας.

Η δεύτερη τεχνική ελέγχου του νου, είναι το τελετουργικό της θολούρας...
Οταν ο κόσμος κατασκηνώνει έξω από ένα μαγαζί από βραδύς, μέχρι
να ανοίξουν οι πόρτες, η προσπάθεια και η θυσία που κάνουν, τους προτάσσει
το γεγονός ότι επενδύουν χρονο και προσπάθεια, που θα πρέπει να ανταμειφθεί.
Τα μάτια τους καρφώνονται στις κλειδωμένες πόρτες και τους χώνεται
η σκέψη "κανείς δε θα μπει στο δρόμο μου", ή "πρέπει να προλάβω" κλπ.
Προκύπτει δηλαδή μια έντονη δέσμευση στον καταναλωτή.


λέει κι άλλα... (είπα όσα είπε ως τη μέση του βίντεο)
μπορεί να επανακάμψω. Αν όχι, κι αυτά που τέθηκαν
πιο πάνω είναι αρκετά χρήσιμα για να κατανοήσουμε
σε ποια ψυχολογία μας βάζουν τα λαμόγια της κερδοσοπίας
και της υποδούλωσης... μια ψυχοπαθητική ψυχολογία σε πολλά επίπεδα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από George vounis » Κυρ 01 Δεκ 2019, 11:54

Δεν έχει τέλος η τρέλα σε αυτόν τον κόσμο, μόνο τα μαύρα μας τα χάλια :banghead: μόνο, :shout: κάνουν χορό τα μαύροφυχα πλάσματα που Κυβερνούν αυτό τον κόσμο με την αταξία που σπέρνουν στα μυαλά των ανθρώπων.
Αυτός ο κόσμος ούτε θα φτιάξει ούτε θα καλυτέρευσή, γιατί πάντα οι πολλοί θα κοιμούνται στην λήθη των αιώνων που οι κυρίαρχοι έχουν επινόηση από την αρχή της δημιουργίας, η αταξία στα χέρια τους, ο διαχωρισμός στα μυαλά μας, το μίσος στα κύτταρα μας, το κοκτέιλ τον δηλητηριών είναι εμποτισμένο βαθιά μέσα μας...... Αλλά γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ελπίζουμε στο θαυμα, γιατί ένα θαύμα θα μας σώσει. :dunno:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 02 Δεκ 2019, 15:51

Δεν ειναι ακάουντ του Ντε Νίρο αλλά πάροντι ακάουντ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από George vounis » Δευ 02 Δεκ 2019, 16:42

Jackal έγραψε:
Δευ 02 Δεκ 2019, 15:51
Δεν ειναι ακάουντ του Ντε Νίρο αλλά πάροντι ακάουντ.

Καλά δεν υπάρχει , δεν υπάρχει. :freak:
Το πήρε από το χέρι του μικρού παιδιού, για πια ανέλιξη του ανθρώπινου γένους μας λένε. :jerk: :banghead:
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 02 Δεκ 2019, 16:47

καλά μην τρελενόμαστε κιολας, σε τόσα δις κόσμο ή εστω σε 300+ εκατομμύρια στις ΗΠΑ
που γίνεται κυρίως αυτό κάποιοι θα είναι οι καθυστερημένοι. Αυτά να τα βλέπουμε μην
γίνουμε η πλειοψηφία καμιά ώρα :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Black Friday: Τα μαύρα μας τα χάλια

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 02 Δεκ 2019, 16:57

Jackal έγραψε:
Δευ 02 Δεκ 2019, 16:47
καλά μην τρελενόμαστε κιολας, σε τόσα δις κόσμο ή εστω σε 300+ εκατομμύρια στις ΗΠΑ
που γίνεται κυρίως αυτό κάποιοι θα είναι οι καθυστερημένοι. Αυτά να τα βλέπουμε μην
γίνουμε η πλειοψηφία καμιά ώρα :P


αν ήσουν Αθήνα κι έβλεπες τι γινοταν στο Mall και σε άλλα μεγαλοκαταστήματα
δε θα αμφέβαλες ότι παίζει τρελη χειραγώγηση για μια μαυρίλα και μαλιστα
σε ο,τι αφορά τα ελληνικά πράγματα, ήταν και χωρίς αντίκρυσμα.

Τουλάχιστον σε Ν. Υόρκη κι άλλες μεγαλουπόλεις, οι εκπτώσεις ήταν πραγματικές
και μεγάλες (έφταναν τα 60%) εδώ ήταν μούφες... ανεβάζουν τις τιμές κανά
μήνα πριν τη μαύρη βδομαδα και μετά τις κατεβάζουν κανά 20% για να πουν
ότι κάνουν εκπτώσεις.

Εγώ δε βγήκα στην αγορά, η κόρη μου βγήκε για να βοηθήσει ένα φίλο
να ψωνίσει και το τι είδε, δεν περιγράφεται...κι η Στέισι δεν λέει
ψέματα ούτε είναι υπερβολική.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”