Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 01 Δεκ 2014, 10:21



ΞΕΦΤΙΛΕΣ! :swear: :swear: :swear: :banghead:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 06 Δεκ 2014, 12:05

Μιας και γίνεται αναφορά για τα οστά των προγόνων μας...


https://www.youtube.com/watch?v=76EjqFJ ... mail-smbtn
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 06 Δεκ 2014, 13:26

ΑΝΟΠΑΙΑ ΑΤΡΑΠΟΣ στο fb
εδώ https://www.facebook.com/groups/5799222 ... p_activity

(αν θέλει κάποιος να ειδοποιείται, πατάει join)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 19 Ιαν 2015, 19:06

Μ'αρέσει :loco: :wink:
Μου θυμίζει λίγο από πυραμίδες στόρυ,για το πως κατασκευάστηκε το ταφικό μνημείο στην Αμφίπολη



ΠΟΙΟΣ ΕΚΤΙΣΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΙΘΙΚΟ ΚΥΚΛΙΚΟ ΤΑΦΙΚΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ;;;

Πόσο εύκολο ήταν να κτιστεί την συγκεκριμένη εποχή ;;;

Πόσα χρόνια χρειάστηκαν για την κατασκευή του με τα μέσα της εποχής;;;

Γιατί δεν υπάρχει καμία αρχαία αναφορά για το κτίσιμο ενός τόσο κολοσσιαίου έργου για την εποχή ;;;

Κάποιος θα μπορούσε να πει, πως το ταφικό μνημείο του Μεγα Αλέξανδρου κτίστηκε κρυφά ,για να μην το βεβηλώσουν οι τυμβωρύχοι διαχρονικά .

Αυτή η παρατήρηση όμως δεν ευσταθεί, δεδομένου, πως υπήρχε το τεράστιο λιοντάρι στην κορυφή του μνημειου που «φώναζε» από μακριά την ακριβή τοποθεσία του τάφου.

Ο Όμηρος αποκαλεί το λιοντάρι «φάρο», τοποθετήθηκε για να οδηγήσει την ορθή, ανθρώπινη, μελλοντική γενιά , στο ταφικό μνημείο του Αλέξανδρου.

Επίσης, όπως θα δούμε στην συνέχεια, το κτίσιμο του μεγαλιθικού μνημειου πρέπει να κράτησε περισσότερα από 30 χρόνια.

Πρακτικά, λοιπόν , είναι αδύνατο να μην έγιναν ορατές οι εργασίες κοψίματος, μεταφοράς και τοποθέτησης, των χιλιάδων τόνων του λευκού μαρμάρου Θάσου που χρειάστηκαν για τη κατασκευή του, από τους ανθρώπους που διερχόταν , η ζούσαν στην περιοχή

Γιατί λοιπόν κάνεις δεν αναφέρει τίποτα για την κατασκευή του στην αρχαιότητα;;;


Υπάρχουν αναφορές, σπάνιες και αυτές ,για το λιοντάρι στη κορυφή του λόφου, καμία αναφορά όμως για την «φασαρία» που γινόταν περισσότερο από 30 χρόνια με το μάρμαρο της Θάσου. Γιατί;;;

Η μονή λογική εξήγηση είναι πως το ταφικό μνημείο κτίστηκε και αυτό, όπως και εκείνο των Μυκηνών, από τους Δαναούς του Μενέλαου.

Ας δούμε πως τα στοιχεία που έχουμε σήμερα μας οδηγούν πάλι στη εξωγήινη λυση.

Ποσά κυβικά μέτρα χρειάστηκαν για το κτίσιμο της περιμέτρου;;;

Η περίμετρος είναι τριπλή, όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς από τις φωτογραφίες.

Με το μάρμαρο της εξωτερικής περιμέτρου να είναι γυαλισμένο και με σχήματα, ενώ των δυο εσωτερικών σειρών, απλά κομμένο σε ορθογώνια παραλληλόγραμμα κομμάτια , σχήματος «τούβλου».

Υπάρχει και μια σειρά μαρμάρινων «τούβλων» τοποθετημένη κάτω από την τριπλή περίμετρο , σε ρόλο θεμελίων.

Το μηκος της περιμέτρου είναι 497 μέτρα επι τέσσερις σειρές μαρμάρου.
497 Χ 4 = 1988 μέτρα μηκος μαρμάρινης περιμέτρου και θεμελίων.

1988 Χ 3 μέτρα ύψος = 5964 τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας μαρμάρου Θάσου.

Κάθε σειρά μαρμάρινων όγκων έχει πλάτος με μέτριους οπτικούς υπολογισμούς [ 0,5 ] μέτρα Άρα 4 Χ 0,5 = 2 μέτρα πλάτος μαρμάρου.

5964 Χ 2 = 11.928 κυβικά μέτρα μάρμαρο .

Το ειδικό βάρος του λευκού μαρμάρου Θάσου είναι το μεγαλύτερο μεταξύ όλων των μαρμάρων Έχει ειδικό βάρος [2,85].

11928 Χ 2,85 = 33994,8 τόνους μαρμάρου Θάσου .

ΧΡΟΝΟΣ ΚΟΠΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΜΑΡΜΑΡΟΥ ΘΑΣΟΥ

Έχουμε λοιπόν να κόψουμε 11928 κυβικά μέτρα λευκό μάρμαρο Θάσου, δηλαδή , να μεταφέρουμε 34.000 χιλιάδες τόνους μαρμάρου από την Θάσο στη Αμφιπόλη, στις όχθες του Στρυμόνα και από εκεί στη θέση του ταφικού μνημειου.

Ας μην ξεχνάμε πως η Θάσος είναι νησί.

Απέχει , από το ταφικό μνημείο της Αμφίπολης, δια θαλάσσης ,περίπου [70] χιλιόμετρα.

Πόσα κυβικά μέτρα μάρμαρο Θάσου μπορούσαν να κόψουν το 295 π.χ. σε μια ημέρα ;;;

Έχετε υπ’οψιν σας πως τα σύγχρονα ορυχεία της Θάσου, σήμερα, κόβουν το ίδιο μάρμαρο με ρυθμό 12 εκατοστών του μέτρου την ώρα.

Αυτή την πληροφορία έχω από τον υπεύθυνο της εταιρείας που προμηθεύει με λεπίδες και δίσκους κοπής μαρμάρου τα ορυχεία της Θάσου, σήμερα.

Το μάρμαρο Θάσου είναι από τα σκληρότερα μάρμαρα.

Εάν σήμερα λοιπόν χρειάζονται [9] ώρες για να κόψουν μια πλευρά ενός κύβου και άλλες [9] μια δεύτερη ,για να απελευθερώσουν ένα κυβικό μετρό μαρμάρου, ελεύθερο από τις άλλες πλευρές, εχουμε σύνολο 18 ώρες για κάθε κυβικό μέτρο.

Πόσες ώρες χρειαζόταν το 295π.χ. για να κόψουν το ίδιο κυβικό ;;;

Ας υποθέσουμε ότι ήταν σε θέση να κόβουν [3] κυβικά μέτρα το 24ωρο. Ότι είχαν, δηλαδή, τις ίδιες δυνατότητες περίπου με τα σημερινά ορυχεία.

Ότι είχαν την δυνατότητα να τους μεταφέρουν στο σημείο κατασκευής του ταφικού μνημειου [70 χιλ. μακριά ] σε άλλες 24 ώρες.

Και πως την τρίτη ημέρα, ήταν σε θέση να τους τεμαχίσουν και να τους τοποθετήσουν στη θέση τους.

Τρεις ημέρες λοιπόν για τρία κυβικά μέτρα μαρμάρου .Δηλαδή, ένα κυβικό την ημέρα, να κοπεί, να μεταφερθεί , να ξανά -κοπεί και να στηθεί στη θέση του.

Άρα 11928 ημέρες, για τα 11928 κυβικά μέτρα μαρμάρου Θάσου.

11928 / 365 =32,67 σχεδόν 33 χρόνια.

33 χρόνια, λοιπόν, με τους πιο μετριοπαθείς υπολογισμούς και με το ανθρώπινο δυναμικό να εργάζεται ακατάπαυστα ,κάτω από όλες τις συνθήκες , [πόλεμους –κλιματικές αλλαγές -θανάτους εργατών – απώλειες μεταφορικών μεσών –πλοίων -κ.α] και τα μέσα κοπής, ανύψωσης και μεταφοράς σε συνεχή διαθεσιμότητα.

Και όλα αυτά να μην τα δει και να μην τα καταγράψει κανείς στη περιοχή ,που ήταν το κέντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος την συγκεκριμένη εποχή.
Όπως καταλαβαίνει ο καθένας τίποτα από όλα αυτά δεν συνέβη ποτέ.
Κανένας πλούσιος στρατηγός, η ναύαρχος του Αλέξανδρου ,δεν είχε την δυνατότητα ,η τον χρόνο, αν θέλετε, να κατασκευάσει το μεγαλιθικό αυτό μνημείο ,με τον τρόπο και τα υλικά που κατασκευάστηκε.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχουν αρχαίες αναφορές για την κατασκευή του συγκεκριμένου , μεγαλιθικού μνημειου.

Όπως δεν υπάρχουν αρχαίες αναφορές και για την κατασκευή του μεγαλιθικού μνημειου των Μυκηνών.

Κτιστήκαν από τους εξωγήινους Δαναούς, τα παλληκάρια του Μενέλαου, που βρίσκονται από το [1] του Κριού σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη μας, με εντολή της θεάς Αθηνάς.

Όσα έχουν ειπωθεί, λοιπόν, από διάφορους ,πως σε δυο χρόνια μετά το θάνατο του Αλέξανδρου το ταφικό του μνημείο ήταν έτοιμο στην Αμφίπολη, δεν έχουν κανένα λογικό υπόβαθρο.


http://conspiracyfeeds.blogspot.gr/2015 ... l?spref=fb
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Παρ 04 Μαρ 2016, 20:16

Ειχαμε αποκυψεις σήμερα. Παρακολούθησε κανεις την επικαιρότητα;
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Παρ 04 Μαρ 2016, 23:12

Λοιπόν.
Οι δική μου τοποθέτηση επί το θέματος βάση των όσων ακουσαμε στο αρχαιολογικο συνέδριο σημερα. Λόγω της δουλειάς μου, γνωρίζω άτομα που ήταν εκεί, και παρακολουθησαν τι ακριβως ειπώθηκε.
Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά στα συμπεράσματα.
Πλέον δεν τίθεται καμία αμφισβήτηση οτι το μνημείου ειναι του 4ου π.Χ. αιώνα και φυσικά Μακεδονικό. Ναι υπήρχε κεραμική που φθανει εως και τα Ρωμαικά χρόνια αλλά αυτό ειναι άλλο ζήτημα.
Ο καθηγητής Μαυρόγιαννης με την εκπληκτική του έρευνα έχει βάλει τα γυαλια σε πολλούς. Ο τάφος κατασκευάστηκε για τον Ηφαιστίωνα. Ειναι ένας τάφος κόσμημα για την εποχή, ο οποίος υπέστει τρομερές λειλασίες.
Οι νεκροί που βρέθηκαν ειναι 5. Οι 2 ειναι άνδρες, το αλλο ειναι ένα καμμένο σωμα (Ηφαιστιωνα??), το τέταρτο ειναι παιδιού και το τελευταίο ειναι γυναίκας που απλά το πέταξαν μέσα (Ολυμπιάδα?Ταιριάζει αφάνταστα αν σκεφτουμε το τι της έκανε ο Κάσσανδρος)
Κατά την άποψη μου θα πρέπει να τσεκάρουν με ερευνα DNA τη σορό του Φιλλιπου Β και του μικρού Αλέξανδρου, για να δουν αν έχει κάποια σχέση με αυτους τους νεκρους.
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μαρ 2016, 23:51

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Κωστή... εγώ δε βλέπω ΜΜΕ και ειδικά ειδήσεις, παρά ελάχιστα
οπότε δεν είχα ακούσει απολύτως τίποτα νεότερο για το θέμα αυτό...
Λες και το ΈΘΑΨΑΝ ξαφνικά...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Παρ 04 Μαρ 2016, 23:57

Ναι και το υπουργείο ειχε υιοθετησει τις υποθέσεις ανθρωπων που δεν ηταν καν στην ανασκαφη, οτι ο ταφος ειναι Ρωμαικος. Να δω τωρα που θα το αντιμετωπίσουν.'
Πρόκειται περι παγκόσμιου μνημείου. "ζω" για τη στιγμη που θα ανοίξει για το κοινό ή έστω για τους αρχαιολόγους και θα αποκτήσω πρόσβαση!!!! Οι πηγές μου λένε οτι πρόκειται για τεράστιο τάφο. Καμία σχέση με όσα έχουμε δει μέχρι τωρα. Από τις φωτο δεν μπορουμε να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος!
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 05 Μαρ 2016, 00:01

Αν ανοίξει μόνο για αρχαιολόγους και αν έχεις τότε πρόσβαση, τράβα καμιά φωτο (αν σου επιτραπεί)
με το κινητό...ναι?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Σάβ 05 Μαρ 2016, 00:06

Ε αμα ανοίξει θα επιτρέψουν και τις φωτο στα κινητά. Δε θα μπορουν να κάνουν αλλιώς. Μιλάμε για μια υπόθεση που έχει τραβηξει παγκόσμιο ενδιαφέρον και όχι άδικα, αφου συνδέετε άμεσα με τον Μ. Αλέξανδρο. Και το εννοώ αυτό το τελευταίο. Δεν αποτελεί ούτε γραφικότητα, ούτε λαικισμους. Το μνημείο συνδέεται άμεσα με Αλέξανδρο! Και ισως αποτελεί μέρος του παζλ το οποίο θα μας δωσει και την ακριβη τοποθεσία του τάφου του Αλέξανδρου (αν δεν είναι και ο ίδιος μέσα, κάτι που θεωρω χλωμο εως αδυνατον βέβαια, λαμβάνοντας υποψη τις τελευταίες ιστορικές και θρησκευτικές μαρτυρίες)

update: Θα μπορουσα να μιλάω ωρες για το θέμα. Το βασικο ειναι έγινε μεγάλη προσπάθεια να σκεπάσουν το θέμα και αυτο μου φαινεται κάπως. Δεν ειχαν κανένα λογο να αποκρύψουν κάτι. Και τον Μέγα Αλέξανδρο να βρουμε με μπλουζα της Εθνικης και τατουαζ, Ελλάδα σ΄αγαπω να λέει, οι Σκοπιανοι θα συνεχισουν τη προαπάγανδα τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas την Σάβ 05 Μαρ 2016, 00:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 05 Μαρ 2016, 00:10

Ποτέ δε θεώρησα λαϊκισμό την εκδοχή της σύνδεσης με τον Μ. Αλέξανδρο.
Απεναντίας... το "μέσα μου" χτύπησε κάποιο καμπανάκι γι'αυτό...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 05 Μαρ 2016, 10:20

kostas έγραψε:Λοιπόν.
Οι δική μου τοποθέτηση επί το θέματος βάση των όσων ακουσαμε στο αρχαιολογικο συνέδριο σημερα. Λόγω της δουλειάς μου, γνωρίζω άτομα που ήταν εκεί, και παρακολουθησαν τι ακριβως ειπώθηκε.
Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά στα συμπεράσματα.
Πλέον δεν τίθεται καμία αμφισβήτηση οτι το μνημείου ειναι του 4ου π.Χ. αιώνα και φυσικά Μακεδονικό. Ναι υπήρχε κεραμική που φθανει εως και τα Ρωμαικά χρόνια αλλά αυτό ειναι άλλο ζήτημα.
Ο καθηγητής Μαυρόγιαννης με την εκπληκτική του έρευνα έχει βάλει τα γυαλια σε πολλούς. Ο τάφος κατασκευάστηκε για τον Ηφαιστίωνα. Ειναι ένας τάφος κόσμημα για την εποχή, ο οποίος υπέστει τρομερές λειλασίες.
Οι νεκροί που βρέθηκαν ειναι 5. Οι 2 ειναι άνδρες, το αλλο ειναι ένα καμμένο σωμα (Ηφαιστιωνα??), το τέταρτο ειναι παιδιού και το τελευταίο ειναι γυναίκας που απλά το πέταξαν μέσα (Ολυμπιάδα?Ταιριάζει αφάνταστα αν σκεφτουμε το τι της έκανε ο Κάσσανδρος)
Κατά την άποψη μου θα πρέπει να τσεκάρουν με ερευνα DNA τη σορό του Φιλλιπου Β και του μικρού Αλέξανδρου, για να δουν αν έχει κάποια σχέση με αυτους τους νεκρους.
Αὐτό πού ξέρουν ἀκόμη καί οἱ ...πέτρες, ὅτι ὁ τάφος ἀνῆκε στόν ἐρώμενο τοῦ Μ. Ἀλεξάνδρου, Ἠφαιστίωνα, τό ἔκαναν σήριαλ στά δελτία εἰδήσεων καί ἀπέκρυπταν τήν ἀλήθεια, ἀφήνοντας νά ἐλπιστεῖ ὄτι ὁ τάφος εἶναι τοῦ ἰδίου τοῦ Ἀλεξάνδρου.
Ὀ σκοπός πού ἔκαναν ὅλη αὐτή τήν βαβούρα ἦταν ἀφ' ἑνός νά ἀποπροσανατολίσουν ἀπό τήν προσοχή ἄλλων γεγονότων πού ὑπῆρχαν ἐκείνη τήν ἐποχή, ἀλλά κυρίως (κατά τήν γνώμη μου), νά ἀποδομήσουν ἐν καιρῶ τήν κατάλληλη στιγμή τό πρόσωπο τοῦ Μ. Ἀλεξάνδρου, ἀναφέροντας (καί τονίζοντας μέ ἔμφαση οἱ διάφορες κραγμένες ἀδελφές τῶν ΜΜΕ) σέ ποιόν ἀνῆκε ὁ τάφος.
Ἡ κυρία Κατίνα καί ὁ κος Παῦλος, λοιπόν, θά σκεφθοῦν: "Βρέ εἶχε "γκόμενο" ὁ Μ. Ἀλέξανδρος; Κύττα πού τόν θαύμαζα κι ὅλας!"
Ὄλα, ἀκόμη καί η "ἱστορική γνώση", βρίσκονται στήν ὑπηρεσία τῆς κοινωνικῆς μηχανικῆς.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 05 Μαρ 2016, 14:08

Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να υποστηριχθεί ότι ο Ηφαιστίωνας ήταν ζευγάρι με τον Αλέξανδρο. Άλλη μία προπαγάνδα ορισμένων νεωτεριστών την οποία ασπάζεται ο συνήθης ύποπτος εραστής της τέχνης του Αυνάνος.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 05 Μαρ 2016, 14:31

Dhmellhn έγραψε:Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να υποστηριχθεί ότι ο Ηφαιστίωνας ήταν ζευγάρι με τον Αλέξανδρο.
Ἐκτίθεσαι: Μίλησα γιά ἐρώμενο, ὑπό τήν ἀρχαιοελληνική σημασία τοῦ ὅρου, ὅπως ἐπίσης τό τί σκεφθεῖ ἡ κυρία Κατίνα, ὅταν τό πληροφορηθεῖ ἀπό τούς "κραγμένους" τῶν ΜΜΕ, νά τό ἀναγγέλλουν ἐν χορῶ.
Dhmellhn έγραψε: Άλλη μία προπαγάνδα ορισμένων νεωτεριστών την οποία ασπάζεται ο συνήθης ύποπτος εραστής της τέχνης του Αυνάνος.
Μαζέψτε τον!
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από Dhmellhn » Σάβ 05 Μαρ 2016, 17:09

Ο Αλέξανδρος και ο Ηφαιστίων ήταν συνομήλικοι και φίλοι. Στην αρχαία Αθήνα υπήρχαν οι όροι "Ερασθής" και "Ερώμενος" με την έννοια του πνευματικού πατέρα και του νέου που μαθαίνει τα της πόλεως. Πρόκειται για έννοιες που κάποιοι τις παρεξήγησαν και έπλασαν ένα σωρό ιστορίες. Εσύ επέλεξες να τονίσεις το "ερώμενος" για να παραπλανήσεις.

Πρόσεξε, γιατί αν διαπιστωθεί ότι είσαι βαλτός θα φύγεις με τις κλωτσιές από τα ιδεό. :cool:
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Κυρ 06 Μαρ 2016, 00:23

Μην τρελαίνεστε παιδιά. Ποσώς μας ενδιαφέρει τι έκανε στο κρεβάτι του ο Αλέξανδρος και ο Ηφαιστίωνα.Και οι δύο υπήρξαν τεράστιες προσωπικότητες.Το θέμα ειναι πως η ανακάλυψη της χιλιετίας θα ειναι ο τάφος του Μέγα Αλέξανδρου. Η Αμφίπολη ειναι δεδομένο πως ειναι ένα ακόμα κομμάτι του παζλ. Το οτι κάποιοι εμμένουν τόσο πολύ στο οτι ο τάφος ειναι Ρωμαικός δείχνει πάρα πολλά.
Κατά την άποψή μου, εντός του τάφου έχουμε Ηφαιστίονα και Ολυμπιάδα. Ταιριάζει απόλυτα και ιστορικά.
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 06:58

Dhmellhn έγραψε: Εσύ επέλεξες να τονίσεις το "ερώμενος" για να παραπλανήσεις.

Ὁ ἐρώμενος εἶναι αὐτός πού ἀγαπᾶται, ἄρα προστατεύεται, τιμᾶται, κτλ Δέν ἦταν ἐρώμενος ὁ Ἠφαιστίων ἀπό τόν Ἀλέξανδρο;
Dhmellhn έγραψε:Πρόσεξε, γιατί αν διαπιστωθεί ότι είσαι βαλτός θα φύγεις με τις κλωτσιές από τα ιδεό. :cool:
Συνεχίζεις νά τραμπουκίζεις συστηματικά μέ τήν ἀνοχή τῶν admin.
Ἐπιχειρῶ νά ἐπισημάνω τόν πιθανό δόλο πίσω ἀπό τήν ἱστορία τῆς Ἀμφίπολης πού ἔστησαν τά ΜΜΕ καί λές ὅτι εἶμαι βαλτός;
Ἐγώ ξέρω ὅτι ἕνα ἐπιστημονικό θέμα δέν προβάλλεται στά ΜΜΕ, ἀλλά πρῶτα κρίνεται στά συνέδρια καί στά ἐπιστημονικά περιοδικά.

Οἱ ἀπειλές ἀλλοῦ τραμποῦκο. Αὐτή ἀκριβῶς εἶναι ἡ "διαλεκτική" σου: Οἱ ὕβρεις καί οἱ ἀπειλές. Δέν φταῖς ἐσύ, ἀλλά αὐτοί πού σέ κανακεύουν.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 08:57

kostas έγραψε: Ποσώς μας ενδιαφέρει τι έκανε στο κρεβάτι του ο Αλέξανδρος και ο Ηφαιστίωνα.
Κατά την άποψή μου, εντός του τάφου έχουμε Ηφαιστίονα και Ολυμπιάδα. Ταιριάζει απόλυτα και ιστορικά.
Συμφωνῶ ἀδερφέ. Οὔτε καί μένα μέ ἐνδιαφέρει. Ἄλλωστε κάθε φαινόμενο (ὁμοφυλοφιλία, δουλεία, πολυγαμία κτλ) πρέπει νά τό βλέπεις στό ἱστορικό του πλαίσιο καί ὄχι μέ τίς σημερινές ἀντιλήψεις.
Αὐτό πού ἐξακολουθεῖ νά μέ προβληματίζει εἶναι γιατί τό ἔκαναν σήριαλ, ἐνῶ ἤξεραν περί τίνος πρόκειται. Ὅτι εἶχαν μία σκοπιμότητα εἶναι βέβαιο:Ὅ,τι πράττουν ἔχει σκοπιμότητα. Δέν εἶναι σάν τίς πράξεις τοῦ καθημερινοῦ μέσου ἀνθρώπου πού εἶναι ἀπερίσκεπτες.
Ἡ διαίσθησή μου λέει αὐτό πού ἔγραψα πιό πάνω, καί πού ἔδωσε ἀφορμή νά ἁρπαχτεῖ ὁ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ Δημέλλην, ὅτι δηλαδή προετοιμάζουν τήν ἑλληνική κοινή γνώμη γιά ἄλλη μία ἀποδόμηση καί ἀπομυθοποίηση σέ θυμικό ἐπίπεδο (δέν μιλᾶμε γιά νοητικό γιατί ...δέν ὑπάρχει σκέψη): Από τήν μιά τώρα τοῦ πουλᾶνε ἐλπίδες καί ἐθνικές περηφάνειες καί στήν κατάλληλη στιγμή θά τοῦ πουλήσουν διάψευση καί διασυρμό.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Κυρ 06 Μαρ 2016, 10:10

Μα ηδη έχει γίνει αυτό βρε παιδιά. Εδώ κοτζαμ υπουργείο υιοθέτησε τις απόψεις ομάδας αρχαιολόγων περί ρωμαικου τάφου και όχι της ανασκαφικής ομάδας.
Το λάθος ηταν απ την αρχή απο τις προσδοκίες που υπήρξαν μέσω των ΜΜΕ για αυτή την ανασκαφή. Όταν η περιστέρη καλεί πρωθυπουργό στην ανασκαφή η υπάρχει κάτι πολύ καλό η απλα έχει κανει τραγικά λάθη η ίδια.
Όμως αυτά δεν έχουν καμια σημασία.
Και τον Αλεξάνδρο με μπλουζάκι ζήτω η Ελλάς να βρουν, παλι θα αμφισβητήσουν την ανασκαφή...

Υ.Γ. Μη τσακωνεστε. Σοβαρά τώρα :)
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 10:26

kostas έγραψε:Μα ηδη έχει γίνει αυτό βρε παιδιά. Εδώ κοτζαμ υπουργείο υιοθέτησε τις απόψεις ομάδας αρχαιολόγων περί ρωμαικου τάφου και όχι της ανασκαφικής ομάδας.
Το λάθος ηταν απ την αρχή απο τις προσδοκίες που υπήρξαν μέσω των ΜΜΕ για αυτή την ανασκαφή.
Τό "χαρτί" τοῦ Ηφαιστίωνα (ἐν εἰδει παιχνιδιοῦ τράπουλας) λέω πώς δέν ἔχει παιχθεῖ ἀκόμη. Αὐτό ἐννοῶ ὅτι θά παιχθεῖ πρός σκόπιμο διασυρμό. Δέν ἦταν "λάθος" τῶν ΜΜΕ, κατά τήν γνώμη μου. Ἠταν σκόπιμη ἐνέργεια.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 11:26

kostas έγραψε:Υ.Γ. Μη τσακωνεστε. Σοβαρά τώρα :)
Ὅταν κάποιος σέ "ζωγραφίζει" γιά βαλτό καί οἱ ἄλλοι ἁπλῶς παρακολουθοῦν, τότε ἡ ἀντίδραση σέ αὐτήν τήν κατηγορία δέν λέγεται τσακωμός, φίλε μου.
Ἄν βρισκόμασταν στό 1600 ἤδη θά εἶχα καεῖ στήν πυρά ἤ θά εἶχα περάσει ἀπό τόν "τροχό".
Στήν ἀρχαιότητα τέτοιοι τύποι θά προκαλοῦσαν "δίκη ἀσεβείας", στόν μεσαίωνα θά ἔσυραν τόν συκοφαντούμενο πρό τῆς "Ἱερᾶς ἐξέτασης", ἐνῶ σήμερα ἀπλῶς διαπιστώνεται ὅτι ἀσκοῦν "bulling" ἤ παροτρύνουν σέ "κοινωνικό ἀποκλεισμό" στόν βαθμό πού τούς ἐνοχλοῦν οἱ ἰδέες κάποιου.
Ὄπως λέει καί ὁ Κρισναμούρτι οἱ ἄνθρωποι δέν ἀλλάζουν: https://www.youtube.com/watch?v=WEIfMqM5wnM

Μοῦ ἀρέσει πού ψάχνουμε νά βροῦμε τούς "σκοτεινούς" πού ἐξουσιάζουν τόν πλανήτη, χωρίς νά ἀντιλαμβανόμαστε τό σκοτάδι μέσα μας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος promitheas14 την Κυρ 06 Μαρ 2016, 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Κυρ 06 Μαρ 2016, 12:16

Εγώ πιστεύω οτι πρόκειται περι απλής παρεξήγησης. Και οι δύο νομίζω εισθε εξαιρετικοί συζητητές και θα ήταν κρίμα αυτή η γνώση να παραμένει κρυμμένη στο πλαίσιο μιας άτυχης στιγμής.

Στα δικά μας τωρα.
Προκαλούν εντύπωση δύο πράγματα κατά την άποψή μου.
1. Η αποσιώπηση του γεγονότος πλέον απο μεγάλο μέρος των ΜΜΕ (τη στιγμη που πέρσι τέτοια εποχή ηταν Νο1 θέμα)
2. «Οι ερμηνείες κάνουν κακό και αποπροσανατολίζουν τη σκέψη των ερευνητών από τα πραγματικά δεδομένα. Το ανάγλυφο και ο συσχετισμός του με το λιοντάρι είναι μια υπόθεση εργασίας. Η μορφή δεν μπορεί να έχει σχέση με τον Αλέξανδρο. Δεν είναι παρά ένας παις!!», παρατήρησε η αρχαιολόγος Χάιδω Κουκούλη-Χρυσανθάκη

http://www.kathimerini.gr/852036/articl ... a-eyrhmata

Ή η αξιότιμη αρχαιολόγος φάσκει και αντιφάσκει (διοτι στη πρωτη της προταση μιλάει για ερμηνείες άλλων αλλά στη τρίτη σπεύδει να ονομάσει τον ανάγλυφο πολεμιστή ως έναν "παις" με απόλυτη σιγουριά ή στην Καθημερινή έχουν μεταφέρει λανθασμένα τα λεγόμενά της!!!!
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 06 Μαρ 2016, 12:41

kostas έγραψε:Προκαλούν εντύπωση δύο πράγματα κατά την άποψή μου.
1. Η αποσιώπηση του γεγονότος πλέον απο μεγάλο μέρος των ΜΜΕ (τη στιγμη που πέρσι τέτοια εποχή ηταν Νο1 θέμα)
2. «Οι ερμηνείες κάνουν κακό και αποπροσανατολίζουν τη σκέψη των ερευνητών από τα πραγματικά δεδομένα. Το ανάγλυφο και ο συσχετισμός του με το λιοντάρι είναι μια υπόθεση εργασίας. Η μορφή δεν μπορεί να έχει σχέση με τον Αλέξανδρο. Δεν είναι παρά ένας παις!!», παρατήρησε η αρχαιολόγος Χάιδω Κουκούλη-Χρυσανθάκη

http://www.kathimerini.gr/852036/articl ... a-eyrhmata

Ή η αξιότιμη αρχαιολόγος φάσκει και αντιφάσκει (διοτι στη πρωτη της προταση μιλάει για ερμηνείες άλλων αλλά στη τρίτη σπεύδει να ονομάσει τον ανάγλυφο πολεμιστή ως έναν "παις" με απόλυτη σιγουριά ή στην Καθημερινή έχουν μεταφέρει λανθασμένα τα λεγόμενά της!!!!
1. Ναί, εἶναι ὕποπτη καί ἐνισχύει τήν συλλογιστική μου ὅτι κάπου τό πᾶνε.
2. Πολιτικές πιέσεις/σκοπιμότητες μήπως;

Γενικά, ἀφ' ὄτου μίλησα μέ μία γνωστή μου ἀρχαιολόγο καί μοῦ εἶπε γιά Ἠφαιστίωνα καί τό ἄκουσα/διασταύρωσα(!) καί ἀπό κάποιον τραγουδιστή(!) :conf: (μοῦ φαίνεται ὁ Πανούσης) κατάλαβα ὅτι κάτι κρύβουν καί κάπου τό πᾶνε, ὁπότε δέν ἀσχολήθηκα μέ λεπτομέρειες καί εὑρήματα κτλ. [Γι' αὐτό πιό πάνω ἔγραψα πώς τό ξέρουν καί οἱ "πέτρες"].
Περιμένω νά ἀποφανθοῦν τά συνέδριά σας...! (Πού ἄν κρίνω ἀπό τά ἀντίστοιχα τῆς δικῆς μου τῆς συντεχνίας, ἄστα νά πᾶνε...)
Εγώ πιστεύω οτι πρόκειται περι απλής παρεξήγησης.[σ.σ. Δημέλληνα-Προμηθέα]
Δέν τό βλέπω ἔτσι. Ἄν συνεχίσει τέτοιο κλίμα σύντομα θά πῶ :bye:
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από kostas » Κυρ 06 Μαρ 2016, 13:00

https://www.youtube.com/watch?v=_nfb76iOWDk
Ωραίο ρεπορταζ από την ΕΡΤ3 για το τι έγινε στο αρχαιολογικο συνέδριο σε οτι αφορά την Αμφιπολη

Και ερωτοαπαντήσεις από το xronometro.com

Δημοσιεύτηκε στις Μαρτίου 5, 2016 - 9:27 πμ

του Γιώργου Ροδάκογλου

Ούτε κουβέντα δεν έγινε στο ΑΕΜΘ για το Ρωμαϊκό πόρισμα του τύμβου Καστά που υπέγραψαν ,Αγγελική Κοτταρίδη και Τζένη Βελένη.

Από τις ίδιες θα περίμενε κανείς να επιμείνουν στις θέσεις και στις απόψεις που έως τώρα διατύπωναν μόνο μέσω αρθογραφίας, ωστόσο χαμήλωσαν τους τόνους και περιορίστηκαν μόνο σε πολύ απλές ερωτήσεις δημοσιογραφικού τύπου.

Οι Γιώργος Βελένης , Παναγιώτης, Φάκλαρης, Βαγγέλης Καμπούρογλου, Χάιδω Κουκούλη εξέφρασαν τις διαφωνίες τους αλλά περιορίστηκαν στη διατύπωση σκέψεων χωρίς επιχειρηματολογία.

Ο Μιχάλης Λεφαντζής ήταν αυτός που βρέθηκε στο στόχαστρο της κριτικής αλλά παρέθετε όλα εκείνα τα στοιχεία που κυριολεκτικά δεν άφηναν περιθώρια σχολιασμού.

Υπήρξαν όμως στιγμές που ορισμένοι αρχαιολόγοι μετρημένοι στα δάκτυλα, στην προσπάθεια τους να εκφράσουν την αμφισβήτηση τους προς την ανασκαφική ομάδα της Αμφίπολης χαμογελούσαν ευγενικά μεν, ειρωνικά δε .

Σε κάποιο σημείο της συζήτησης ο Μιχάλης Λεφαντζής απευθυνόμενος προς την επιστημονική κοινότητα επεσήμανε:

«Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Να σταματήσουν οι κάθε λογής επικρίσεις και το ζητάω με απόλυτη με ευγένεια . Εμείς δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να ανταλλάξουμε απόψεις μαζί σας και να μην κάνουμε τη ζύμωση στην επιστημονική κοινότητα. Σας καλούμε».

Την έναρξη της συζήτησης έκανε η Χρυσούλα Παλιαδέλη

«Τα οστά μπορούν αν συσχετιστούν με κάποιους από τους νεκρούς»;

Κατερίνα Περιστέρη: «Τα οστά μελετώνται από τους ειδικούς και είναι νωρίς να πούμε πιο ανήκει σε ποιόν»

Χρυσούλα Παλιαδέλη: «Ο κιβωτιόσχημος τάφος ήταν εξαρχής καλυμμένος από τα δάπεδο του ταφικού θαλάμου» ;

Μιχάλη Λεφαντζής: «Η θήκη ήταν πάντοτε κάτω από το δάπεδο και είναι μιας πρωιμότερης φάσης. Είναι 3,5 μέτρα βαθύτερα από το δάπεδο».

Aγγελική Κοτταρίδη: «Στρωματογραφικά που βρέθηκαν αυτά τα oστά. Σε τι ύψη μέσα στην επίχωση»;

Κατερίνα Περιστέρη: «Η διαταραχή στο θάλαμο ήταν καταστροφική και δεν οφείλεται στο ότι δεν έγινε σωστά η ανασκαφή. Αλλά στην εναμόχλευση που έγινε εσωτερικά».

Aγγελική Κοτταρίδη: Που βρέθηκε η κεραμική σε ποιον από τους θαλάμους και σε τι σχέση με το δάπεδο»;

Κατερίνα Περιστέρη : «Η κεραμική απλώνεται σε όλους τους χώρους. Από τα δάπεδο έως και μέσα στα στρώματα της επίχωσης. Στο δάπεδο κεραμική του 4ου πχ αιώνα και μέσα στα στρώματα της επίχωσης κεραμική. Έχουμε και από τον 3ο και 2ο αλλά βρίσκεται μέσα στην επίχωση. Ξέρουμε ότι η επίχωση και οι τοίχοι σφράγισης έγιναν από τους τελευταίους Μακεδόνες, δηλαδή στο 2ο αιώνα για να προστατεύσουν το μνημείο από βαρβαρικά φύλλα και μετά έχουμε τους Ρωμαίους».

Aγγελική Κοτταρίδη: «Κάτι ειπώθηκε για ημιυπαίθριο»;

Mιχάλης Λεφαντζής : «Αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να το πούμε τώρα. Έχουμε πολλά να πούμε ακόμη . Οι χρήσεις του χώρου αυτού πριν την κατασκευή του περιβόλου ήταν αρκετά περίπλοκες. Είχε χθόνιες λατρείες είχε ένα βωμό είχε ένα ιερό. ‘Eχουμε πολλά να πούμε στο μέλλον».

Iωάννης Ακαμάτης: «Σο ανάγλυφο του πολεμιστή θα περίμενα το μήκος να είναι μεγαλύτερο του ύψους».

Μιχάλης Λεφαντζής: «Είναι τμήμα ζωφόρου και ταιριάζει σαφέστατα σε ζωφόρο βάθρου Αν δούμε βάθρα στη Μικρά Ασία θα διαπιστώσουμε ότι τα τμήμα είναι μακρόστενα για λόγους καθαρά οικοδομικούς».

Χάιδω Κουκούλη: «Η συσχέτιση με το λιοντάρι είναι και αυτή μια υπόθεση εργασίας ,ένα άλμα σκέψης που μπορεί και να επαληθευτεί ή όχι αλλά διαπιστώνουμε και ένα νέο άλμα σκέψης τη σύνδεση του ανάγλυφου με το βάθρο. Για μένα μπορεί να είναι από άλλο μνημείο από τη γύρω περιοχή».

Μιχάλης Λεφαντζής :«Είναι τμήμα ζωφόρου και ταιριάζει σαφέστατα σε ζωφόρο βάθροu. Γυρίζουμε πολλά και είναι δεδομένα. Μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση πολύ υψηλού επιπέδου. Αλλά αυτό το θέμα από μόνο τους πρέπει να συζητάτε επί δυο ώρες από μόνο του».

Τζένη Βελένη: «Η καύση σχετίζεται με το τάφο τι δυσπιστήσατε» ;

Μιχάλη Λεφαντζής: «Είναι σαφές ότι σε πολύ μικρή απόσταση από το εξωράχιο της Καμάρας βρέθηκε αυτό το κομμάτι ξύλου το οποίο δεν θα ήταν εκεί εάν δεν υπήρχε η καμάρα. Δηλαδή η καμάρα προηγείται ως κατασκευή. Επομένως είναι χρονολογημένο ακριβώς».



Τζένη Βελένη: «Τις επιγραφές Παρέλαβον που τη βρήκατε;»

Μιχάλης Λεφαντζής :«Δυο κομμάτια από με τις επιγραφές βρέθηκαν στα διάσπαρτα κομμάτια του λέοντος και είναι ταυτισμένα απολύτως. Είναι στέψεις ορθοστάτη του περιβάλλου».

Τζένη Βελένη: «Να τη δούμε ξανά» ;

Μιχάλης Λεφαντζής: «Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι αυτά. Αν θέλετε μπορώ να σας τη στείλω με email να τη δείτε ή να πάτε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αμφίπολης .Εκεί τα έχουμε. Η επιγραφή έχει χαρακτεί πριν την τελική διαμόρφωση Έχουμε μια αρχική φάση στην οποία χαράσσετε . Όταν έκαναν το ξεχόντρισμα έσκαψαν την επιγραφή σε βάθος για να χρησιμοποιήσουν το μαρμάρινο μέλος στην περιτένεια ,για να προσδιορίσουν κυρτότητα στον περίβολο».

Στο σημείο αυτό ο Μιχάλης Λεφαντζής κάνει την αναφορά για την λογική των επικρίσεων.

Γιώργος Bελένης : «Ξέρω και καταλαβαίνω αρκετά και μου αρκεί η δικιά μου αυτοπεποίθηση. Όσο για την επιγραφή μπορών να σας πως καλύτερα επειδή ασχολούμαι χρόνια ότι την επιγραφή Παρέλαβαν τη χρονολογώ στο 1ο αιώνα και όσο για τις Σφίγγες και Καρυάτιδες ποιος μας λέει ότι δεν μεταφέρθηκαν εκεί σε ένα καινούργιο κτίριο».

Μιχάλης Λεφαντζής: «Το κάρβουνο χρονολογεί την κατασκευή της Καμάρας. Το είπα ξεκάθαρα ότι η κατασκευή της Καμάρας έγινε μετά τον κιβωτιόσχημα. Η τοιχοποιία είναι του 4ου αιώνα έμπλεκτον. Οι λίθοι που διαμορφώνουν τη τοιχοποιία έχουν συγκριμένους συνδέσμους Μπορώ να χρονολογήσω και μόνο από τους συνδέσμους αν θέλετε Αλλά δεν το κάνω γιατί οι τοιχοποιίες δεν χρονολογούνται Αλλά κύριε Βελένη από τον σύνδεσμο μπορώ να καταλάβω εγώ αν είναι ρωμαϊκός ή ελληνιστικός. Το ξέρουμε πολύ καλά».

Παναγιώτης Φάκλαρης: «Οι επιγραφές δεν με πείθουν ότι αναφέρονται στον Ηφαιστίωνα και όσο για το ανάγλυφο με βάση την τυπολογία των όπλων χρονολογείται στο 2ο αιώνα πχ».

Αντόνιο Κόρσο: «Η μορφή του δέντρου είναι τυπική των δέντρων στη Μάχη του Αλέξανδρου και στον τάφο του Φιλίππου του Β στις Αιγές. Δεν είναι του 2ου αιώνα. Ούτε οι μορφές των αλόγων. Όλες οι συγκρίσεις έγιναν με τα γλυπτά του βωμού της Εφέσου».
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ανασκαφή στην Αμφίπολη: Τάφος του Μ. Αλεξάνδρου ;

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 06 Μαρ 2016, 17:05

Θα ήθελα να δω αντιδράσεις αν ποτέ βρεθεί ο τάφος του Μ.Αλεξάνδρου,που το αποκλείω, και να υπάρχουν ακόμα τα οστά του.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”