Ε.Ο.Ε. (Ερευνητικός Οργανισμός Ελλήνων)

Ανθρωποι που αλλάζουν τα δεδομένα και κάνουν τη διαφορά...
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Ε.Ο.Ε. (Ερευνητικός Οργανισμός Ελλήνων)

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 24 Ιούλ 2013, 18:36

ostraka sos έγραψε: Και επι της ευκαιριας ,Ταλως,μπορουμε να ζησουμε αν το θελησουμε,πολλοι πανω στη γη.
Αυτο νομιζω,χρησιμοποιωντας,γνωση τεχνολογιας και αγαθων προθεσεων.Ιδεατα βεβαια
αν, τα κομπλεξ κατωτεροτητας της ανθρωπινης φυσης και των ψυχοπαθειων εκλειψουν.
Δεν θα κανω αλλα σχολια ,καταλαβαινεις τι νομιζω ,φανταζομαι...
Ναι το ξερω . και εχω ξανα ακουσει αυτη την αποψη

απλα προσωπικα δεν την ασπαζομαι καθως η τεχνολογιες που λες εχουν σοβαρα κοστη στην φυση .
αλλα δεν ειναι της ωρας να το αναλυσουμε.

παντως καταλαβα απολυτα τι λες
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από Eva Luna » Τετ 24 Ιούλ 2013, 18:41

alkinoos έγραψε:Θα σταθώ στη πόλη Αστανα.Για τη πόλη αυτή έχω διαβάσει πολλά. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι η θέση της.Γιατί εκεί ; Τι πλεονεκτήματα έχει γεωπολιτικά ; Το πρώτο που μου ήρθε, σίγουρα δεν θα είναι σεισμογενής περιοχή,νερό πολύ έχει, η Κασπία Θάλασσα δίπλα,ηφαίστεια δεν υπάρχουν και μακριά από τους Ωκεανούς.
Nα εχει καμμια πύλη, απο εκεινες που σου δινουν προσβαση σε αλλες διαστασεις;
Για καποιον λογο αυτες εκει οι περιοχες μου φαινονταν μυστηριωδεις, διαισθητικα δλδ και οχι λογικα.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Τάλως

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 24 Ιούλ 2013, 18:48

Exciter έγραψε:
Τάλως έγραψε:Τρεις ανθρωποι προσπαθησαν να βγαλουν πετρελαιο στο νομισμα της χωρας τους . και οχι σε ντολαρς
Το νόμισμα στο οποίο κάνεις μία συναλλαγή είναι ανθυπολεπτομέρεια. Μπορείς να συμφωνήσεις σε οποιοδήποτε νόμισμα και (αν δεν τα παίρνεις μετρητά) την ίδια στιγμή να κάνεις μία προθεσμιακή συμφωνία πώλησης του ποσού που θα εισπράξεις σε οποιοδήποτε άλλο νόμισμα με αστείο κόστος. Ειδικά αν είναι να εισπράξεις δολάρια, είναι ακόμα πιο εύκολο να τα ξεφορτωθείς άμεσα, όχι μόνο κάνοντάς τα άλλο νόμισμα αλλά και αγοράζοντας πολύτιμα μέταλλα, βγαίνοντας αγοραστής π.χ. σε προθεσμιακά συμβόλαια χρυσού (και κάνεις και τικ στην επιλογή "φυσική παράδοση") σε λήξη μετά την είσπραξη του ποσού που περιμένεις.

Και αυτά μπορούσαν σχετικά εύκολα να γίνουν και τη δεκαετία του 70... τώρα πια είναι τετριμμένες τραπεζικές εργασίες.

Αλλά ας γυρίσουμε στο topic καλύτερα :wink:
Μαλιστα

προφανως αγνοεις οτι οταν μια χωρα εχει πετρελαιο και το βγαζει στο νομισμα της
τοτε το νομισμα εχει αλλη αξια και πως κανει αλλες διαπραγματευσεις διεθνως.
ουτε ξερεις τη σχεση χρυσου πετρελαιου και δολαριου ?

δεν εχεις δει ισως οτι καθε αλλαγη που εχουμε μεταξυ πετρελαιου και δολαριου παει παντα χερι χερι .
Οποιος βγαζει σημερα πετρελαιο στο νομισμα της χωρας του εχει αλλη δυναμη σαν χωρα οικονομικα.

Η παρατεταμένη διολίσθηση του δολλαρίου ΗΠΑ την τελευταία 5ετία έχει επηρεάσει σημαντικά τις αποδόσεις των επενδύσεων των μεγάλων πετρελαιοπαραγωγών χωρών με συνέπεια να ενισχύονται οι "φωνές" (Ρωσία, Βενεζουέλα, χώρες Μέσης Ανατολής) που θέλουν τη μείωση των επενδύσεων σε δολλαριακά περιουσιακά στοιχεία υπέρ άλλων νομισμάτων (λ.χ. ευρώ, στερλίνα, γιεν) η εναλλακτικών επενδύσεων (α’ ύλες, πολύτιμα μέταλλα). Παράλληλα ενισχύεται η ρητορική για τιμολόγηση του πετρελαίου σε νομίσματα εκτός δολλαρίου ΗΠΑ ή σε όρους πολυτίμων μετάλλων.
Πηγή:www.capital.gr

αλλα ας παμε το θεμα μας λοιπον :)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 24 Ιούλ 2013, 20:21

Τάλως έγραψε:Μαλιστα

προφανως αγνοεις οτι οταν μια χωρα εχει πετρελαιο και το βγαζει στο νομισμα της
τοτε το νομισμα εχει αλλη αξια και πως κανει αλλες διαπραγματευσεις διεθνως.
ουτε ξερεις τη σχεση χρυσου πετρελαιου και δολαριου ?

δεν εχεις δει ισως οτι καθε αλλαγη που εχουμε μεταξυ πετρελαιου και δολαριου παει παντα χερι χερι .
Οποιος βγαζει σημερα πετρελαιο στο νομισμα της χωρας του εχει αλλη δυναμη σαν χωρα οικονομικα.

Η παρατεταμένη διολίσθηση του δολλαρίου ΗΠΑ την τελευταία 5ετία έχει επηρεάσει σημαντικά τις αποδόσεις των επενδύσεων των μεγάλων πετρελαιοπαραγωγών χωρών με συνέπεια να ενισχύονται οι "φωνές" (Ρωσία, Βενεζουέλα, χώρες Μέσης Ανατολής) που θέλουν τη μείωση των επενδύσεων σε δολλαριακά περιουσιακά στοιχεία υπέρ άλλων νομισμάτων (λ.χ. ευρώ, στερλίνα, γιεν) η εναλλακτικών επενδύσεων (α’ ύλες, πολύτιμα μέταλλα). Παράλληλα ενισχύεται η ρητορική για τιμολόγηση του πετρελαίου σε νομίσματα εκτός δολλαρίου ΗΠΑ ή σε όρους πολυτίμων μετάλλων.
Πηγή:www.capital.gr

αλλα ας παμε το θεμα μας λοιπον :)
Εγώ σου εξήγησα πως ό,τι και συμφωνήσεις, την ίδια στιγμή το κάνεις κάτι άλλο, και μάλιστα μπορεί να σε διευκολύνει να κάνεις την αρχική συναλλαγή σε δολάρια, διότι αυτά ανταλλάσσονται ευκολότερα (έβαλα και παράδειγμα). Για να δεχθεί κάποιος να αγοράσει στο δικό σου νόμισμα, πρέπει να είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμο διεθνώς, κάτι που δεν ισχύει για τα νομίσματα όλων των πετρελαιοπαραγωγών χωρών.

Σε ό,τι αφορά το κομμάτι που παραθέτεις από το capital.gr:

1. Η κύρια κριτική έγκειται στο ότι οι κυβερνήσεις των κρατών αυτών κατηγορούνται επειδή κρατάνε δολάρια στα χέρια τους, ή επενδύουν σε δολαριακά περιουσιακά στοιχεία (π.χ. αμερικανικά ομόλογα και μετοχές). Και κατηγορούνται γι'αυτό επειδή όσοι έχουν επαφή με τις αγορές ξέρουν ότι το να πουλήσεις τα δολάρια που εισπράττεις από το πετρέλαιο και να τα κάνεις κάτι άλλο, μη δολαριακό, είναι πανεύκολο.

2. Κατόπιν αναφέρει ότι "ενισχύεται η ρητορική κλπ." Ακριβώς αυτό: ρητορική χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα. Από τη στιγμή που το τίμημα είναι ευχερώς μετατρέψιμο σε οτιδήποτε, και μάλιστα με προθεσμιακές συμφωνίες, όχι περίμενε και βλέπουμε, δεν έχει καμία σημασία αν είναι δολάριο, ευρώ, γιεν ή οτιδήποτε άλλο. Καμία απολύτως.

Το βασικό πρόβλημα που έχουν οι μεγάλες εξαγωγικές οικονομίες, όχι μόνο οι πετρελαιοπαραγωγές, είναι ότι κρατάνε πολλά δολάρια (κυρίως σε μορφή ομολόγων του Αμερικανικού Δημοσίου), τα οποία αν προσπαθήσουν να τα ξεφορτωθούν μαζικά θα βουλιάξουν τις τιμές τους, γράφοντας χασούρες. Και το μεγαλύτερο σχετικό πρόβλημα το έχουν οι Κινέζοι... κάπου 2 τρις δολάρια πρόβλημα.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 131 φορές
Έλαβε Likes: 310 φορές

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 24 Ιούλ 2013, 22:58

Το είδα το βίντεο.
Θυμίζει το σκίτσο κάρτες ιλλουμινάτι.

Αλλά στο τέλος ο ΕΟΕ το πάει στην καταστροφολογία και στη συντέλεια.
Η ίδια οργάνωση διέδιδε καταστροφολογικά σενάρια και για την 21-12-2012 ότι θα κοπεί φως νερό τηλέφωνο ταυτόχρονα θαίνει φλας του ήλιου κλπ.

Πολλά έχουν στην ατζέντα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τους κάτσει.

Ο καντάφι, ο Αχμαντινετζάντ και ο ηγέτης της Βόρειας Κορέας δεν έχουν σχέση με τη Μερκελ, το Σαρκοζί, τον Ομπάμα και τον Μπερλουσκόνι.

Ο Τάλως έδωσε μία διαφορά και είναι σημαντική.
Η άλλη ήταν η κρατική κεντρική τράπεζα.

Η καταστροφολογία έγκειται στο γεγονός ότι δήθεν κάθε λαϊκή εξέγερση είναι φτιαχτή και σκηνοθετημένη.
Μερικές είναι. Τα συμφραζόμενα βοηθούν να κατανοήσουμε ποιές είναι και ποιές όχι.
Αλλά όταν κάθε αντίδραση και εξέγερση θεωρείται εκ προϊμίου καταδικασμένη να ακολουθήσει δυσμενείς ατραπούς τότε γιατί κατηγορούμε τον κοσμάκη που προτιμά τον καναπέ και το φραπεδάκι του ή την ξαπλώστρα του.
Προσπαθούν να φυτέψουν στο μυαλό του κοσμάκη ότι όλα είναι μάταια και ότι αυτοί είναι πανίσχυροι.

Ξεχνούν όμως ότι στον κόσμο του κεφαλαίου υπάρχουν ανταγωνισμοί και αντιθέσεις. Δεν είναι ένας κόσμος με απόλυτη ενότητα και σύμπνοια.
Και μέσα εκεί επιχειρούν να εκτοπίσουν.

Αλλά και από πλευράς οργανώσεων και αδερφοτήτων αν το δούμε δεν είναι συμπαγείς αλλά και εκεί υπάρχουν ανταγωνισμοί.

Οπότε όλα αυτά που σχεδιάζουν κάποιοι δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβούν.

Η ιστορία έχει ανατροπές.

Αλλά οτιδήποτε καταστροφολογικό το βλέπω αλλά δεν το παίρνω τοις μετρητοίς.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Τάλως

Δημοσίευση από Τάλως » Τετ 24 Ιούλ 2013, 23:32

Και εγω καλε μου Exciter σου εξηγησα πως
αλλη αξια εχει 1 δολαριο να αξιζει 100 δραχμες
και αλλο να αξιζει 50

ειναι βασικη διαφορα

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1915 φορές
Έλαβε Likes: 3098 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 24 Ιούλ 2013, 23:36

Exciter έγραψε:Το είδα το πρώτο βίντεο και έχει ένα βασικό ελάττωμα στη συλλογιστική του:
τα ελαττώματα ίσως πολλά. Αυτό το σκίτσο όμως, έγινε πριν από 6-7 χρόνια.
Πριν από 6 χρόνια, κανείς δε θα μπορούσε να γνωρίζει τι έπαιξε με τον Μουμπάρακ, τον Καντάφι κλπ. Αυτό από μόνο του, στο δικό μου το κεφάλι έχει κάποια αξία που δε μου επιτρέπει να το προσπεράσω χαλαρά όπως το προσπερνάτε όλοι μέχρι στιγμής.
Αναφέρεται σε ένα σκίτσο που δείχνει ένα πλήθος να κόβει έναν έναν ηγέτες που υποτίθεται ότι είναι μαριονέτες της ΝΤΠ.
Μαριονέτες της ΝΤΠ είναι η μουσουλμανική αδελφότητα, η αλκάιντα, και τα καλόπαιδα αντικαθεστωτικοί στη συρία που είναι παρακλάδι της μουσ. αδελφότητας.

Όμως:

1. Δύσκολα λες μαριονέτες της ΝΤΠ τον Κιν Γιονγ Ιλ και τον Αχμαντινετζάντ, χώρια που κανένας από τους δύο δεν έφυγε από την εξουσία σαν αποτέλεσμα λαϊκής επιταγής/εξέγερσης. Ο πρώτος απλώς πέθανε και τον δεύτερο δεν τον άφησαν οι αγιατολάδες να ξανακατέβει στις εκλογές.
Μην ορκίζεσαιότι δεν κρύβεται η ΝΤΠ πίσω απ'αυτά.
Εξυπακούεται ότι τις μεγάλες λαμογιές τις κάνουν εν κρυπτώ
και δημοσίως εμφανίζουν αυτά που παρατηρείς σαν απλός πολίτης.
2. Τα "εξεγερμένα πλήθη" που έριξαν τις κυβερνήσεις σε Λιβύη και Αίγυπτο δύσκολα τα χαρακτηρίζεις αυθόρμητα. Ακόμη πιο δύσκολα λες ότι χαλάνε τη σούπα της ΝΤΠ οι αλλαγές στα εκεί καθεστώτα (ιδιαίτερα στη Λιβύη).
Ακόμα και να'ταν αυθόρμητες οι εξεγέρσεις, αυτό δε σημαίνει πως δεν υποκινήθηκαν από οργανώσεις που είχαν το χρήμα, τα μέσα και την πείρα
για τις υποκινήσεις.
3. Τον Σαντάμ επίσης δεν τον έριξε κάποια λαϊκή εξέγερση αλλά η αμερικανική επέμβαση στην περιοχή.
Εκεί όντως, το έκαναν στα ίσα και ευθέως.
4. Δεν βλέπω πως ο διάδοχος του Σαρκοζί Ολάντ εξυπηρετεί λιγότερο τα σχέδια της ΝΤΠ, ιδιαίτερα όταν έχει προωθήσει ζητήματα όπως τους γάμους ομοφυλοφίλων.
Μια χαρά την εξυπηρετεί τη ΝΤΠ ο Ολάντ.

Συνεπώς, ο συμβολισμός που προσπαθεί να μας δείξει το βίντεο μπάζει από παντού. Μόνο προβλήματα στην ατζέντα της ΝΤΠ δεν βλέπω να έχουν δημιουργήσει οι αλλαγές αυτές. Κάνω λάθος;
Όλα τα παραπάνω που ανέλυσες, δε μου δίνουν να καταλάβω α/ για ποιον
συμβολισμό (ή αποσυμβολισμό) μιλάς σ'αυτή την τελευταία σου παράγραφο,
και συγκεκριμένα πώς/γιατί μπάζει.

Δεν βλέπω πού είπε (το βίντεο) ότι δημιουργήθηκαν προβλήματα
στην ατζέντα της ΝΤΠ.
Μάλλον το αντίθετο εισέπραξα.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 00:27

ArELa έγραψε:Όλα τα παραπάνω που ανέλυσες, δε μου δίνουν να καταλάβω α/ για ποιον
συμβολισμό (ή αποσυμβολισμό) μιλάς σ'αυτή την τελευταία σου παράγραφο,
και συγκεκριμένα πώς/γιατί μπάζει.

Δεν βλέπω πού είπε (το βίντεο) ότι δημιουργήθηκαν προβλήματα
στην ατζέντα της ΝΤΠ.
Μάλλον το αντίθετο εισέπραξα.
Στο βίντεο λέει επί λέξη: "Δηλαδή άμα πέσουν και αυτοί τότε πάμε σε έναν παγκόσμιο πόλεμο; Σε όλα μα όλα τα άλλα το σκίτσο-φωτογραφία έπεσε μέσα, γιατί όχι και σε αυτό;"

Το σκίτσο δείχνει "απλούς ανθρώπους" να κόβουν μαριονέτες της ΝΤΠ, προφανώς συμβολίζοντας ανάσχεση (τουλάχιστον) των σχεδίων της ΝΤΠ.

Όπως έγραψα και παραπάνω, τουλάχιστον για 3 από αυτούς (Σαντάμ, Κιμ Γιονγ Ιλ και Αχμαντινετζάντ) το ψαλίδι από τους λαούς δεν ισχύει (και έχουμε και τις επιφυλάξεις που έχουμε για Λιβύη και Αίγυπτο).

Επιπλέον, γνωρίζουμε ότι στο Ιρακ, τη Λιβύη, την Αίγυπτο και την Γαλλία οι αντικαταστάτες των κομμένων του σκίτσου μάλλον περισσότερο παρά λιγότερο εξυπηρετούν τα σχέδια της ΝΤΠ.

Όμως, το βίντεο όταν τελειώνει με την ανάλυση του σκίτσου (και αφού κάνει και μια αναφορά στον Γκιόλια που εγώ δεν μπορώ να συνδέσω με τα υπόλοιπα) αναφέρεται σε παγκόσμιο πόλεμο που δήθεν προβλέπει το σκίτσο.

Εγώ όμως δεν βλέπω καμία αναφορά σε πόλεμο, και μάλιστα παγκόσμιο, στο σκίτσο.

Συνεπώς, το πρόβλημα είναι διπλό:

Αφ' ενός το βίντεο βλέπει κάτι στο σκίτσο που (εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω να) δεν υπάρχει (παγκόσμιος πόλεμος), αφ' ετέρου το ίδιο το σκίτσο έχει έναν βασικό συμβολισμό (την ανάσχεση της ΝΤΠ από τους λαούς μέσω εξόντωσης των μαριονετών της) ο οποίος δεν ισχύει, όπως εκτενώς ανέλυσα, τον οποίο όμως το βίντεο ουσιαστικά αγνοεί.

Ελπίζω να ήμουν σαφέστερος τώρα.

Τάλως έγραψε:Και εγω καλε μου Exciter σου εξηγησα πως
αλλη αξια εχει 1 δολαριο να αξιζει 100 δραχμες
και αλλο να αξιζει 50

ειναι βασικη διαφορα
Προφανώς, και θα προσθέσω κιόλας ότι καλύτερα να συγκρίνεις με κάτι απτό (π.χ. πατάτες, στάρι, χρυσό) και όχι με ένα άλλο νόμισμα. Αλλά οι αξίες είναι σχετικές έτσι και αλλιώς και αλλάζουν καθημερινά. Οι χρηματιστηριακές τιμές σε κάποιο νόμισμα (και μάλιστα χάρτινο) θα καθορίζονται διεθνώς, και με βάση αυτές θα συνάπτονται τα συμβόλαια. Το σε ποιο νόμισμα θα είναι το τελικό συμβόλαιο ελάχιστη έως μηδενική σημασία έχει, αρκεί να είναι αποδεκτό και από τους δύο συμβαλλομένους. Μπορούν κάλλιστα να κάνουν και συμφωνίες αντιπραγματισμού (barter) αν θέλουν, αλλά τέτοια πράγματα δεν συνηθίζονται.

Σου ξαναλέω όμως: δεν έχει σημασία το νόμισμα που θα εισπράξεις. Τη στιγμή που κλείνεις τη συμφωνία, πολύ πριν εισπράξεις δλδ, μπορείς και να κλείσεις συμφωνία ανταλλαγής της είσπραξης με (σχεδόν) ό,τι άλλο θες. Από άλλο νόμισμα ή ομόλογα μέχρι χρυσό και στάρι (για πατάτες δεν υπάρχουν συμβόλαια απ'όσο ξέρω).
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 01:08

Exciter έγραψε:Το σκίτσο δείχνει "απλούς ανθρώπους" να κόβουν μαριονέτες της ΝΤΠ, προφανώς συμβολίζοντας ανάσχεση (τουλάχιστον) των σχεδίων της ΝΤΠ.
κατ'αρχάς, για να ξέρουμε τι λέμε, το επίμαχο σκίτσο είναι αυτό:
σκιτσο.png
σκιτσο.png (245.63 KiB) Προβλήθηκε 1384 φορές
κατά δεύτερον δείχνει το πλήθος να κόβει μόνο το νήμα του καντάφι.
Ο μουμπάρακ είναι ήδη κάτω και ξάπλα, με το νήμα κομμένο.
Μόνο αυτά κομμένα. Τα άλλα όχι.

εγώ δεν το ερμηνεύω ως ανάσχεση των σχεδίων της ΝΤΠ από το πλήθος.
Αντίθετα, το "πλήθος" στην προκειμένη ήταν υποκινούμενο- και στην περίπτωση του μουμπάρακ και στην περίπτωση του καντάφι. Αυτό πια είναι ηλίου φαεινότερο.

Είναι γνωστό ότι η ελίτ της ΝΤΠ δεν έχει μπέσα και δεν έχει φίλους- μόνο λυκοφιλίες κάνει, και όσο εύκολα κανονίζει να ανεβάσει κάποιον "δικό της" στην εξουσία, τόσο εύκολα και τον κατεβάζει. Δεν έχει δισταγμούς ή ενοχικά.
Αλλάζει ρότα σύμφωνα με αυτό που την εξυπηρετεί στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Με το μουμπάρακ αυτό ακριβώς έκανε.

Τη λαθεμένη συλλογιστική του βίντεο τη βλέπω στη βεβαιότητα πως θα πέσουν
και οι άλλοι, τα νήματα των οποίων δεν εμφανίζονται κομμένα στο σκίτσο.
Εκτός απ'τον Μπερλουσκόνι και τον Σαρκοζί που έπεσαν μεν, καλά κρατούν ακόμα δε... (δεν πέθαναν ούτε καταστράφηκαν) στους άλλους δεν φαίνεται πτώση.
Δεν αποκλείεται βέβαια να προκύψει, διότι όπως προείπα, η νεοταξίτικη ελίτ δεν είχει αισθήματα ούτε μπέσα. Ο,τι την εξυπηρετεί κοιτάζει μόνο.
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 01:56

ArELa έγραψε:κατά δεύτερον δείχνει το πλήθος να κόβει μόνο το νήμα του καντάφι.
Ο μουμπάρακ είναι ήδη κάτω και ξάπλα, με το νήμα κομμένο.
Μόνο αυτά κομμένα. Τα άλλα όχι.
Εκ του γεγονότος και μόνο ότι το πλήθος τρέχει σε συγκεκριμένη κατεύθυνση μπορεί να συναχθεί ότι ο σκιτσογράφος ήθελε να δείξει ακριβώς αυτό: ότι και οι άλλοι θα ακολουθήσουν.
ArELa έγραψε:εγώ δεν το ερμηνεύω ως ανάσχεση των σχεδίων της ΝΤΠ από το πλήθος.
Αντίθετα, το "πλήθος" στην προκειμένη ήταν υποκινούμενο- και στην περίπτωση του μουμπάρακ και στην περίπτωση του καντάφι. Αυτό πια είναι ηλίου φαεινότερο.
Ερμηνεύοντας το σκίτσο, δεν έχει σημασία τι ξέρουμε εμείς ότι ήταν το πλήθος, αλλά τι θέλει να δείξει ο σκιτσογράφος. Και ο σκιτσογράφος με ακρίβεια δείχνει ελεύθερο πλήθος να καθαιρεί (και να απειλεί να καθαιρέσει στη συνέχεια) μαριονέτες της ΝΤΠ. Αν ήθελε να δείξει ότι το πλήθος είναι υποχείριο της ΝΤΠ, θα το είχε κάνει με κάποιο τρόπο. Αντιθέτως, δείχνει ένα ελεύθερο πλήθος σε αντιδιαστολή με εξαρτώμενους ηγέτες, και την ΝΤΠ με ανήσυχο βλέμμα και σταγόνες (μάλλον ιδρώτα) να φεύγουν, επίσης δείγμα ανησυχίας.
ArELa έγραψε:Τη λαθεμένη συλλογιστική του βίντεο τη βλέπω στη βεβαιότητα πως θα πέσουν
και οι άλλοι, τα νήματα των οποίων δεν εμφανίζονται κομμένα στο σκίτσο.
Εκτός απ'τον Μπερλουσκόνι και τον Σαρκοζί που έπεσαν μεν, καλά κρατούν ακόμα δε... (δεν πέθαναν ούτε καταστράφηκαν) στους άλλους δεν φαίνεται πτώση.
Μπερλουσκόνι και Σαρκοζί είναι πλέον καμμένα χαρτιά. Ο πρώτος και λόγω ηλικίας και λόγω σκανδάλων (ή "σκανδάλων," πες το όπως θες), ο δεύτερος λόγω σκανδάλων και εσωκομματικών τριβών :wink: Το ότι δεν έχουν εξοντωθεί και φυσικά δεν σημαίνει και πολλά... στη Δύση είμαστε πιο πολιτισμένοι και μας αρκεί ο πολιτικός θάνατος.

Το να πεις ότι "αφού τόσοι έπεσαν ήδη, με τη σειρά που δείχνει το σκίτσο, λες να πέσουν έτσι και οι υπόλοιποι" δεν είναι παράλογο (αν και δεν μπορώ να δω πώς ο Ομπάμα θα πέσει από λαό, ενώ δεν θα ξανακατέβει σε εκλογές). Το να βασίζεσαι όμως στο σκίτσο και να μιλάς για παγκόσμιο πόλεμο όταν δεν υπάρχει ίχνος αναφοράς σε κάτι τέτοιο στο σκίτσο είναι που εμένα μου φαίνεται παράλογο.
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 02:23

Exciter έγραψε:και να μιλάς για παγκόσμιο πόλεμο όταν δεν υπάρχει ίχνος αναφοράς σε κάτι τέτοιο στο σκίτσο είναι που εμένα μου φαίνεται παράλογο.
Ίσως δεν παρακολουθείς στενά τα τεκταινόμενα, πάντως η ΕΟΕ
δεν είναι η μόνη που μιλάει για τρίτο παγκόσμιο. Κάθε άλλο, μάλιστα.
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ostrako
Irc ψευδώνυμο: jim

Δημοσίευση από ostrako » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 03:28

ArELa έγραψε:
Exciter έγραψε:και να μιλάς για παγκόσμιο πόλεμο όταν δεν υπάρχει ίχνος αναφοράς σε κάτι τέτοιο στο σκίτσο είναι που εμένα μου φαίνεται παράλογο.
Εxciter με αρεσεις. :D
Βασω καλα τα λες, για την κουβεντα. :respect:
Οι ερευνητες καλα ,κανουν και ερευνουν. :thumb:
:rose:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 07:13

Μιλάει και η Αλεκάρα.
και ο Βελόπουλος βάζοντας στις βιβλιοεκπομπές αποσπάσματα από ομιλίες της Αλεκάρας παρ όλο που δεν θέλει να τη βλέπει ούτε ζωγραφιστή. Εκεί συμπίπτει με τις δικές του απόψεις περί πολέμου.

Θα γίνει πόλεμος.
Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα μείνει ρουθούνι, θα καταστραφεί ο κόσμος και θα τους βάζουν σε πλαστικά φέρετρα.

Πλαστικά φέρετρα? Τα είδα.
Αλλά συνήθως τους νεκρούς τους θάβουν χύμα σε περίπτωση πολέμων.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 07:24

Τα σενάρια για μείωση πληθυσμού μέχρι τα 500 εκ δεν έχουν καμία σχέση με πόλεμο.
Δεν το επιδιώκουν αυτό μέσω ενός πολέμου αλλά με .......άλλα μέσα που τα έχουμε αναλύσει στο σχετικό νήμα. Ο πόλεμος θα τους χαλάσει τα σχέδια και θα έχει πολύ λιγότερους νεκρούς από αυτούς που σχεδιάζουν στην Ατζέντα 21.

Δεν έχουν ανάγκη από χρήματα αλλά αυτά που έχουν είναι άχρηστα σε ένα καταφύγιο.

Και ο Καζάκης είχε πει για μία σύσκεψη με καλόπαιδα τα οποία αποφάσισαν την εξόντωση του 80% του πληθυσμού. Οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι στις επιχειρήσεις τους.

Τον πόλεμο τον θέλουν οι Κεϋνσιανιστές. Όσοι από την Ελίτ είναι υπέρμαχοι αυτού του ρεύματος.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 10:27

ArELa έγραψε:
Δεν ξέρω ποια "τεκταινόμενα" δεν παρακολουθώ στενά. Αν εννοείς ομάδες όπως την ΕΟΕ, όχι δεν τις παρακολουθώ συστηματικά. Αν εννοείς γενικότερα το τι συμβαίνει στον κόσμο, τότε προφανώς και παρακολουθώ.

Για το ενδεχόμενο πολέμου ειδικότερα, από το 2010 (μπορεί και 2009) λέω ότι συνήθως τις φούσκες χρέους κλπ τις ακολουθεί πληθωρισμός, και τον πληθωρισμό πόλεμος. Και αλήθεια είναι ότι ένας γενικευμένος πόλεμος θα ήταν "ευκαιρία" και να χρησιμοποιηθεί σχολάζουσα παραγωγική δυναμικότητα και να καταστραφεί (μέσω βομβαρδισμών και δολιοφθορών) πλεονάζουσα παραγωγική δυναμικότητα.

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα είναι ότι η ΕΟΕ στηρίζει έναν συλλογισμό σε ένα σκίτσο, το οποίο όμως σκίτσο έχει τελείως διαφορετικό συμβολισμό.

Εκτός και αν εννοεί η ΕΟΕ "ο σκιτσογράφος ήταν υποχείριο της ΝΤΠ και παρουσιάζει ως καλές και ανεξάρτητες εξελίξεις που η ίδια η ΝΤΠ δρομολόγησε, για να φέρει τελικά τον πόλεμο, τον οποίο τώρα δεν αφήνει καν να φανεί στον ορίζοντα για τους αδαείς." Αλλά δεν το λέει κάτι τέτοιο, ούτε καν το υπονοεί.
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ION 4ever

Δημοσίευση από ION 4ever » Πέμ 25 Ιούλ 2013, 11:22

το σκίτσο λέει ότι εξεγερμένα πλήθη, άνθρωποι,
σκοτωνουν τις μαριονέτες και κόβουν τα νήματα που τις χειραγωγούν.

Μέσα από τις διάφορες αναφορές που κανουμε στα ανάλογα νημάτα
εγώ τουλάχιστον, έχω καταλάβει ότι αυτοί που συμμετείχαν
στον θάνατο του χουσείν και του Καντάφι πχ
δεν ήταν ακριβώς αυτό που λέμε οργισμένος λαός αλλά πρακτοράκια. όποτε?

αυτοί οι άνθρωποι εκτελεστήκαν γιατί πια δεν εξυπηρετούσαν
η
είχαν ολοκληρώσει το σχέδιο της "άρχουσας σκιώδους τάξης"
άρα?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 26 Ιούλ 2013, 06:59

Για το ενδεχόμενο πολέμου ειδικότερα, από το 2010 (μπορεί και 2009) λέω ότι συνήθως τις φούσκες χρέους κλπ τις ακολουθεί πληθωρισμός, και τον πληθωρισμό πόλεμος. Και αλήθεια είναι ότι ένας γενικευμένος πόλεμος θα ήταν "ευκαιρία" και να χρησιμοποιηθεί σχολάζουσα παραγωγική δυναμικότητα και να καταστραφεί (μέσω βομβαρδισμών και δολιοφθορών) πλεονάζουσα παραγωγική δυναμικότητα.
Αυτός ήταν και ο συλλογισμός της Αλέκας που έλεγε και πόλεμος θα έρθει και να δούμε τι θα πείτε στο λαό.
Δεν πρόκειται για μία προφητεία αλλά για μία νομοτέλεια. Εκεί οδηγούν οι κρίσεις τέτοιου είδους και αυτή η κρίση δεν είναι κρίση έλλειψης αλλά κρίση "μπουκώματος".
Εκτός αν επιδιώκουν πόλεμο με άλλα μέσα και αυτό που ζούμε είναι πόλεμος. Δηλαδή με πρόκληση σεισμών τσουναμιών, φυσικών καταστροφών κλπ.
Αλλά και ένας πόλεμος μεταξύ μεγάλων ιμπεριαλιστικών δυνάμεων δεν αποκλείεται.
Αλλά δεν σημαίνει το τέλος του κόσμου.
Σε αυτό το τελευταίο δεν συμφωνώ με τους καταστροφολόγους
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 26 Ιούλ 2013, 10:12

Exciter έγραψε:Δεν ξέρω ποια "τεκταινόμενα" δεν παρακολουθώ στενά. Αν εννοείς ομάδες όπως την ΕΟΕ....
όχι δεν εννοώ ομάδες όπως την ΕΟΕ φυσικά...
εννοώ τα τεκταινόμενα στη γεω-οικονομικο-πολιτική σκακιέρα,
και πού οδηγούν αυτά...

όπως λέει κι η δοκτορέσσα
doctormarkon έγραψε:Δεν πρόκειται για μία προφητεία αλλά για μία νομοτέλεια. Εκεί οδηγούν οι κρίσεις τέτοιου είδους και αυτή η κρίση δεν είναι κρίση έλλειψης αλλά κρίση "μπουκώματος".
Εκτός αν επιδιώκουν πόλεμο με άλλα μέσα και αυτό που ζούμε είναι πόλεμος. Δηλαδή με πρόκληση σεισμών τσουναμιών, φυσικών καταστροφών κλπ.
Αλλά και ένας πόλεμος μεταξύ μεγάλων ιμπεριαλιστικών δυνάμεων δεν αποκλείεται.
.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Exciter » Παρ 26 Ιούλ 2013, 11:15

ArELa έγραψε:όχι δεν εννοώ ομάδες όπως την ΕΟΕ φυσικά...
εννοώ τα τεκταινόμενα στη γεω-οικονομικο-πολιτική σκακιέρα,
και πού οδηγούν αυτά...
Άνθρωπος που ασχολείται με τις αγορές γενικώς (και πιο πολύ απ'όλες τις αγορές συναλλάγματος και την αμερικανική αγορά μετοχών) δεν μπορεί να μην παρακολουθεί τα τεκταινόμενα... απορώ πως σου ήρθε να γράψεις κάτι τέτοιο για μένα, λες και δεν ξέρεις με τι ασχολούμαι.

Όσο για την άποψη της δοκτρέσσας, προφανώς δεν απέχουμε και πάρα πολύ. Απλώς εγώ αποφεύγω να μιλώ για "νομοτέλειες," δεδομένου ότι η ζωή επιφυλάσσει εκπλήξεις και ανατροπές... μην ξεχνάμε πόσα χρόνια τα σταλινικά απολιθώματα του Περισσού προβλέπουν την επικείμενη κατάρρευση του καπιταλιστικού συστήματος αλλά δεν τους κάθεται η άτιμη (σε αντίθεση με την μακροημέρευση και παγκόσμια επικράτηση του Σοβιετικού μοντέλου, στο οποίο όμνυαν) .
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 345 φορές
Έλαβε Likes: 265 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 26 Ιούλ 2013, 13:43

Έχω τσατιστεί ΑΓΡΙΑ με το βίντεο του ΕΟΕ. Βεβαίως δεδομένων των πραγμάτων καλά έκαναν και το έφτιαξαν και μας ενημερώνουν. Μπράβο τους. :clap:

Αλλά τη στιγμή που είδα τα φέρετρα της FEMA... δεδομένου ότι μιλάμε για αυτά... πόσο καιρό;;; Τρία χρόνια;;;

Και λέμε τι να κάνουν... τι να κάνουν...

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΣΟΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ;;;;;

:swear: :banghead: :swear: :banghead: :swear:

(I am pissed off...)

Και ξέρετε γιατί θύμωσα;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ!

Ποιος θα αντιπαραταχθεί στους "ανθρωπιστές" μασώνους; Σαν ανθρωπιστές, δεν θα έπρεπε να ενημερώσουν τον κόσμο για τους κινδύνους και να κοιτάξουν να μας σώσουν όλους μας;;;
Αντί αυτού, απλά σκέφτονται πως θα ξεφορτωθούν τις νεκρές σάρκες μας...

ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ;;;;

Αλλά όπως έχει πει η Βασούλα... φταίμε εμείς...

Αλλά για άλλο λόγο.

Γιατί τα περιμέναμε όλα έτοιμα από το κράτος... γιατί πιστεύαμε σε αυτή τη σάπια κοινωνία... γιατί πιστέψαμε ότι καλώς έχει η κοινωνία και πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτή.

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ;;;;; Και φυσικά δεν αναφέρομαι ως κράτος... γιατί δεν θα ήταν δική μας αλλά δική τους.

Θα έπρεπε η Βασούλα να είχε τη δική της τεχνολογία, εγώ τη δική μου, ο καθένας τη δική του... Όχι τεχνολογίες αγορασμένες έτοιμες από το εμπόριο όπως οι υπολογιστές που χρησιμοποιούμε. Δικές μας κατασκευές.

Αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Και ποια η λύση ρε παιδιά;;; Να περιμένουμε τη Δευτέρα Παρουσία;;; Εγώ πιστεύω σε αυτήν, αλλά δεν μπορώ να κάθομαι στον καναπέ και να την περιμένω.

Πού είναι το Ελληνικό DNA μας;;;

Οι Σπαρτιάτες εκπαιδεύονταν συνεχώς για μάχες, χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα έρχονταν. Εμείς ΠΟΤΕ προετοιμαστήκαμε στο να είμαστε ετοιμοπόλεμοι, κι ας μην χρειαζόταν αυτό ποτέ;;; Ο Ελληνικός Στρατός;;; Α χα καλο... ε; :dance:

Δηλαδή όταν οι άλλοι θα ρίχνουν λέιζερ και ατομικές βόμβες, εμείς θα κρατούμε το G3 και λόγω ψυχικής δύναμης θα τους νικήσουμε...

Δηλαδή αυτοί ούτε σκέφτονται τι θα φάνε, ούτε σκέφτονται πώς θα πληρώσουν ΔΕΗ, φόρους κλπ, παίρνουν τα χρήματα των λαών και φτιάχνουν υπόγειες βάσεις...

Και εμένα ποιος ο ρόλος μου;;;; ΝΑ ΔΩ ΑΘΩΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΙ ΕΓΩ;;;

Υ.Γ. : Υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που έχουν κάποια περιουσία. Όπως αυτοί που προσπαθούν να εξαγοράσουν το χρέος της Ελλάδας, αλλά και άλλοι μεγάλοι επιχειρηματίες. Πρέπει κάποιος να τους προσεγγίσει και να συζητήσει μαζί τους αυτά τα θέματα. Ποιες είναι οι θέσεις τους, κι αν έχουν αντίστοιχες ανησυχίες με μας, τι θα μπορούσαν να κάνουν.

Αυτό πρέπει να γίνει.... ΧΘΕΣ.

(I am pissed off...)
Έρχεται δίκη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερευνητές, Aντιστασιακοί, Επαφικοί, Διορατικοί, Αφυπνιστές και Δάσκαλοι”