bitcoin,libra και άλλα κρυπτονομίσματα

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

bitcoin,libra και άλλα κρυπτονομίσματα

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 02 Απρ 2013, 18:57

Όσα θέλετε να γνωρίζετε για το Bitcoin!


Εικόνα


Το Bitcoin είναι ένα ψηφιακό νόμισμα που βασίζεται στις αρχές της κρυπτογραφίας και σε ένα ανοιχτού κώδικα, peer-to-peer πρωτόκολλο διαδικτύου. Η παρουσίαση του έγινε το 2009 από έναν προγραμματιστή με το ψευδώνυμο Satoshi Nakamoto.

Διεθνώς, τα Bitcoins μπορούν να ανταλλάσσονται μέσω του διαδικτύου, απευθείας μεταξύ των χρηστών, χωρίς να παρεμβαίνει κάποιο ενδιάμεσο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα, όπως για παράδειγμα μία τράπεζα. Για τη διευκόλυνση του εμπορίου, η μία μονάδα Bitcoin διαιρείται σε 100 εκατομμύρια μικρότερες μονάδες, με το όνομα satoshis, που η κάθε μία από αυτές ορίζεται από οκτώ δεκαδικά ψηφία.

Το Bitcoin δεν λειτουργεί σαν ένα τυπικό νόμισμα. Δεν έχει κεντρική τράπεζα και καμία κεντρική οργάνωση δεν επιβεβαιώνει, ούτε ελέγχει τις συναλλαγές. Αντιθέτως, το ψηφιακό νόμισμα βασίζεται σε ένα peer-to-peer δίκτυο εξυπηρετητών (servers) για τη μετάδοση και επιβεβαίωση των συναλλαγών.

Συνεπώς, ένα Bitcoin δεν τυπώνεται από ένα νομισματοκοπείο, αλλά δημιουργείται σε υπολογιστές μέσω μίας διαδικασίας που ονομάζεται mining (εξόρυξη). Κατά το mining, ένα υπολογιστικό σύστημα δημιουργεί blocks (τεμάχια) που έχουν σαν αποτέλεσμα την ανταμοιβή του χειριστή του συστήματος με μερικά νέα Bitcoins.Φυσικά υπάρχει ένας δικτυακός αλγόριθμος που φροντίζει να μην «κόβεται» συνεχώς νέο χρήμα.

Κάθε χρήστης έχει μία ξεχωριστή διεύθυνση στο δίκτυο του Bitcoin. Η διεύθυνση αυτή συνδέεται με ένα δημόσιο κλειδί, ενώ για κάθε διαφορετικό δημόσιο κλειδί πρέπει να έχουμε και το αντίστοιχο ιδιωτικό, το οποίο διατηρούμε μυστικό. Η αποστολή Bitcoins απαιτεί τη γνώση της διεύθυνσης του παραλήπτη, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα emails.

Φυσικά, πρόκειται για ένα νόμισμα, οπότε έχει νόημα να γίνεται λόγος για ισοτιμίες. Ένα Bitcoin μπορεί να μετατραπεί σε άλλα νομίσματα (δολάριο, ευρώ κτλ), όμως οι ισοτιμίες είναι αρκετά ασταθείς για την ώρα.

Στα αρνητικά της ιδέας του Bitcoin μπορούν να συμπεριληφθούν η πιθανή του χρήση σε παράνομες διαδικτυακές συναλλαγές, όπως το ξέπλυμα μαύρου χρήματος ή η διακίνηση ναρκωτικών. Επίσης, αυξάνει το ρίσκο για κακόβουλη πρόσβαση στον υπολογιστή μας, με σκοπό την κλοπή των χρημάτων μας.

Πρόσφατα είδαμε την τεράστια άνοδο του ψηφιακού νομίσματος, που συμπλήρωσε το 1 δισεκατομμύριο δολάρια συνολικής αξίας. Ωστόσο οι μεγάλοι επενδυτές παραμένουν επιφυλακτικοί σε μία ενδεχόμενη επένδυση στο συγκεκριμένο νόμισμα.



digitalnews.gr
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 03 Απρ 2013, 07:55

Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από axinosp » Πέμ 11 Απρ 2013, 15:13

Bitcoin crashes, losing nearly half of its value in six hours

On Wednesday afternoon, the Bitcoin bubble appears to have burst. As of this writing, its current value is around $160—down from a high of $260. (It fell as low as $130 today.)...........................

http://arstechnica.com/business/2013/04 ... six-hours/
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Σεπ 2013, 08:07

Υπάρχουν πολλά άρθρα σχετικά αλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί στην πράξη και αν θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ένα εναλλακτικό νόμισμα εμείς σαν Έλληνες.
Ποιά η φιλοσοφία του και η λειτουργία του?
Συζητήσαμε γι αυτό ένα βράδυ στο Θησείο με τον Holly.

Πως λειτουργεί στην πράξη όμως? Πως θα ψωνίσω με το νόμισμα αυτό και φυσικά πως θα πληρώσω λογαριασμούς?
Έχει καμιά σχέση η σύνδεση με την paypal?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Σεπ 2013, 08:58

Θα ενημερώσω τον Χόλι για το τόπικ που άνοιξες εσύ (και είχε σκοπό να ανοίξει αυτός) κι ελπίζω να έρθει σύντομα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Σεπ 2013, 09:00

Τον περιμένω. :xara: :xara: :xara: :xara:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 06 Σεπ 2013, 13:37

Δοκτορέσσα,
Είχε ξεκινήσει ο Ηλιος σχετικό τόπικ εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 70#p202970
και είχα κάνει μία μνεία και εγώ εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 06#p151806

έτσι για να πάρεις μια πρώτη γεύση :)
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 06 Σεπ 2013, 19:17

Θα μπορούσες να τα ενώσεις?
Απ ότι είδα παίχτηκε πολύ λίγο το 2011 μαζί με το άλλο για το νόμισμα της νέας παγκόσμιας τάξης και δεν το είχα πάρει είδηση.
Τελικά είμαστε πολύ "γάτες" εδώ στα ιδεο :thumb:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Τι είναι το bitcoin

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 06 Σεπ 2013, 22:34

doctormarkon έγραψε:Θα μπορούσες να τα ενώσεις?
ok :thumb:
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 23 Νοέμ 2013, 19:56

"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 27 Νοέμ 2017, 19:10

Αξία Bitcoin:

26η Νοεμβρίου 2015: $358

26η Νοεμβρίου 2016: $731

26η Νοεμβρίου 2017: $9.562
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 27 Νοέμ 2017, 19:25

Και νέο ρεκόρ για το Bitcoin, μία "ανάσα" από τα 10.000 δολάρια - τι βλέπουν οι αναλυτές

Άλλο ένα ρεκόρ κατέκτησε χθες το Bitcoin διασπώντας για πρώτη φορά στην ιστορία το επίπεδο των 9.000 δολαρίων, ενώ συνέχισε ακάθεκτο το ράλι τιμών του κατακτώντας διαδοχικές "κορυφές" στην πορεία.

Το ψηφιακό νόμισμα έφτασε την Κυριακή τα 9.484,94 δολάρια, σύμφωνα με τον δείκτη τιμών του Bitcoin της CoinDesk. Σε αυτό το επίπεδο τιμών τα μέχρι στιγμής φέτος κέρδη του Bitcoin φτάνουν το 875% σε σχέση με την αντίστοιχη περυσινή περίοδο.

Το εν λόγω ρεκόρ που φέρνει το Bitcoin μια ανάσα από το ορόσημο των 10.000 δολαρίων, είναι το τελευταίο μιας σειράς ιστορικών υψηλών επιπέδων που έχει κατακτήσει κατά την διάρκεια του 2017 το ψηφιακό νόμισμα.

Αυξανόμενο ενδιαφέρον για τα κρυπτονομίσματα

Το ψηφιακό νόμισμα έχει γνωρίσει απότομα κέρδη σε μια εποχή που το ενδιαφέρον για τον ευρύτερο χώρο των κρυπτονομισμάτων έχει εκτοξευθεί.

Η συνολική κεφαλαιοποίηση της αγοράς αυτών των ψηφιακών assets έχει εκτοξευτεί σε επίπεδα μεγαλύτερα των 290 δις. δολαρίων φέτος, σύμφωνα με το CoinMarketCap, αντιπροσωπεύοντας αύξηση μεγαλύτερη του 1.500% το 2017.

Η συνολική χρηματιστηριακή αξία αυτών των ψηφιακών περιουσιακών στοιχείων αυξήθηκε φέτος σε περισσότερα από 290 δισεκατομμύρια δολάρια, σύμφωνα με το CoinMarketCap, που αντιπροσωπεύει αύξηση άνω του 1.500% φέτος.

Όσον αφορά το που θα φτάσει η τιμή αυτών των ψηφιακών νομισμάτων, δεν μπορεί κανείς παρά μόνο να εικάσει. Αρκετοί παρατηρητές της αγοράς έχουν εκφράσει ανησυχίες ότι τα ψηφιακά νομίσματα έχουν εισέλθει σε μια φούσκα, εξομοιώνοντας την απότομη άνοδο της αξίας τους με τα εντυπωσιακά κέρδη που είχαν οι μετοχές του τεχνολογικού κλάδου στη δεκαετία του 1990.

Άλλοι αναλυτές πάλι, εκφράζουν μια εντελώς διαφορετική άποψη εκτιμώντας πως οι τιμές των ψηφιακών νομισμάτων θα φτάσουν "στον ουρανό".

10.000 δολάρια: Ο επόμενος στόχος

Αναφορικά με την επόμενη στάση στην ανοδική πορεία του Bitcoin, οι αναλυτές είχαν ορίσει τα 10.000 δολάρια ως ορόσημο κλειδί, σημαντικό ψυχολογικό επίπεδο για την αξία του πιο δημοφιλούς ψηφιακού νομίσματος.

Νωρίτερα αυτόν τον μήνα όταν το Bitcoin είχε φτάσει τα 7.300 δολάρια ο Arthur Hayes, συνιδρυτής και CEO της BitMEX, είχε χαρακτηριστικά δηλώσει: "Τα μόνα δύο επίπεδα που έχουν σημασία είναι αυτά των 5.000 και 10.000 δολαρίων. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά θόρυβος".

Ο Charles Hayter, συνιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της πλατφόρμας ψηφιακών συναλλαγών CryptoCompare, αναφέρθηκε επίσης στο επόμενο επίπεδο τιμών του Bitcoin. "H τιμή του Bitcoin αυξάνεται συνεχώς πλησιάζοντας τα 10.000 δολάρια. Οι θεσμικές ροές θα ωθήσουν σύντομα το ψηφιακό νόμισμα σε αυτά τα επίπεδα", είπε.

http://www.capital.gr/forbes/3257014/ka ... i-analutes

Ξερνάω με το forbes αλλά έχει όλες τις απόψεις εδώ και δεν νομίζω να λέει κάποιο ψέμα.Θα φέρω και άλλα άρθρα για το bitcoin γιατί αξίζει την προσοχή αυτό το θέμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 12 Δεκ 2017, 21:57

- Εσείς ασχολείστε με το bitcoin;
– Όχι
– Θα έπρεπε, ήταν 1.000 στην αρχή του χρόνου και προχθές έφθασε στις 14.000
– Γιατί;
– Έχει τρομακτική ζήτηση
– Προσφορά δεν έχει;
– Έχει, αλλά δεν καλύπτει την ζήτηση
– Γιατί, έχουν πρόβλημα τα ορυχεία;

´Ενοιωσα εκνευρισμό στον συνομιλητή μου, κατανοητό αυτό, κι εμένα με εκνευρίζω.
– Καλα, μου λέει, καθίστε να κοιτάτε εσείς
– Κανένα πρόβλημα, του λέω, μου αρέσει να κάθομαι, μου αρέσει να κοιτάω. Όμως εσείς, που κινείστε μέσα στα πράγματα, μπορείτε να μου απαντήσετε δύο ερωτήσεις; Γιατί όποιους κι αν ρώτησα, οικονομολόγους, τραπεζίτες, τεχνοκράτες, ειδικούς της πληροφορικής, δεν μπόρεσαν.

Η πρώτη είναι: Γιατί η τιμή του bitcoin έχει διακυμάνσεις τουλίπας ενώ θα έπρεπε να είναι σταθερή;
– Να είναι σταθερή;
– Ασφαλώς, γιατί ως επινόηση δεν διαφέρει πολύ από τη πλαστική μάρκα, το εικονικό νόμισμα που χρησιμοποιούμε όταν παίζουμε 31 την παραμονή της πρωτοχρονιάς. Δίνουμε 10 ευρώ στην μπάνκα, παίρνουμε 10 μάρκες. Αν χρειαστούμε κι άλλες, ξαναδίνουμε 10, 20, 50 ευρώ, παίρνουμε 10, 20, 50 μάρκες. Η ισοτίμια δεν αλλάζει και δεν επηρεάζεται από τη ζήτηση, γιατί το εκδοτικό προνόμιο και η υποχρέωση της μπάνκας είναι απλή. Όσα λεφτά παίρνει, τόσες μάρκες δίνει. Και με την ίδια σταθερή ισοτιμία τις εξαργυρώνει, όταν της ζητηθεί ή στο τέλος της βραδιάς. Στο bitcoin τί συμβαίνει και αυτή τη Δευτέρα η μάρκα έκανε 10.000, ενώ την Παρασκευή 14.000;
– …

– Η δεύτερη ερώτηση: Όταν κερδίσω πολλά λεφτά από αυτό το όραμα, και θελήσω να τα δω, να τα πιάσω στα χέρια μου, ποιά είναι η διαδικασία, πώς δίνω εντολή στην εικονική μπάνκα να μου τα εμβάσει στον λογαριασμό μου, εδώ, στην Εθνική Τράπεζα;
– Δεν χρειάζεται, μπορείτε να αγοράσετε αγαθά και υπηρεσίες στο Ιντερνέτ από επιχειρήσεις που δέχονται bitcoin
– Αγαθά να αγοράσετε εσείς, δεν σας ρώτησα τί αλλο μπορώ να κάνω.
Σας ρώτησα αν μπορώ να κάνω αυτό που είπα. Θέλω να μου στείλουν τα απιθανικομμύρια που θα κερδίσω, σε χαρτονόμισμα, να κολυμπήσω σε αυτά, γιατί μικρός διάβαζα Θείο Σκρουτζ. Γίνεται και πώς;
– …

Εδώ τελείωσε η συζήτηση. Αν σας δελεάζουν τα κρυπτονομίσματα, αλλά δεν είστε σίγουροι ότι το Σύμπαν συνομωτεί να γίνετε εσείς πιο πλούσιοι και εκείνο πιο φτωχό, φροντίστε να σας έχουν απαντηθεί επαρκώς τα δύο αυτά ερωτήματα, πριν ασχοληθείτε μαζί τους.

Μαθιόπουλος Χαράλαμπος



http://filonoi.gr/2017/12/12/gyreyontas ... atommyria/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:25

– Γιατί, έχουν πρόβλημα τα ορυχεία;
Όχι οι κάρτες γραφικών
Η πρώτη είναι: Γιατί η τιμή του bitcoin έχει διακυμάνσεις τουλίπας ενώ θα έπρεπε να είναι σταθερή;
Γιατί η τιμή του χρυσού είναι σταθερή;του πετρελαίου;του ευρώ;του δολαρίου;της τούρκικης λίρας; του γιέν;δεν είναι πλαστική μάρκα είναι εικονικό νόμισμα..το μόνο εικονικό νόμισμα που δεν ανήκει σε καμία κεντρική τράπεζα
– Η δεύτερη ερώτηση: Όταν κερδίσω πολλά λεφτά από αυτό το όραμα, και θελήσω να τα δω, να τα πιάσω στα χέρια μου, ποιά είναι η διαδικασία, πώς δίνω εντολή στην εικονική μπάνκα να μου τα εμβάσει στον λογαριασμό μου, εδώ, στην Εθνική Τράπεζα;
Όχι γιατί όπως είπα δεν ανήκει σε καμία τράπεζα.Νομίζω γίνεται να τα μετατρέψεις σε κάποιο νόμισμα αλλά δεν είναι αυτή η φιλοσοφία του.Όποιος θέλει υπάρχουν 1δις εικονικά νομίσματα και άλλο ένα δις φυσικά νομίσματα.

Καθόλου παραγωγικός ο τρόπος σκέψης του άρθρου και δεν καταλαβαίνω γιατί να γράψει κάποιος κάτι τόσο ανέμπνευστο και ανούσιο.Πολλές οι συζητήσεις γύρω απο το bitcoin και έχει πέραση οτιδήποτε γύρω απο αυτό.Μόνο αυτόν τον λόγω μπορώ να σκεφτώ για να το γράψει κάποιος αυτό.Πάντως αν κάποιος με το θέμα μου έκανε τέτοιες γραφηκές ερωτήσεις και εγώ εκνευρισμό θα είχα.Με το δίκιο του λοιπόν ο άνθρωπος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:28

Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η εξόρυξη. Με λεπτομέρειες.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:39

OTTO έγραψε:Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η εξόρυξη. Με λεπτομέρειες.
Ούτε εγώ ξέρω να σου πω την αλήθεια.Αλλά πλέον και να ξέραμε είναι αδύνατον/ασύμφωρο να το κάνουμε λόγω του ότι η πολυπλοκότητα των αλγορίθμών είναι τέτοια που χρειάζετε πανάκριβες κάρτες γραφικών και πολύ ενέργεια(ρεύμα).Κάτι είχα διαβάσει περί χρησιμοποίησης περισευούμενη/άχρηστης ενέργειας απο ανανεώσημες πηγές.Πλέον δεν μπορεί κανένας κοινός άνθρωπος να έχει τα απαραίτητα για να κάνει εξόρυξη bitcoin.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:39

adiasistos έγραψε:
– Γιατί, έχουν πρόβλημα τα ορυχεία;
Όχι οι κάρτες γραφικών
Η πρώτη είναι: Γιατί η τιμή του bitcoin έχει διακυμάνσεις τουλίπας ενώ θα έπρεπε να είναι σταθερή;
Γιατί η τιμή του χρυσού είναι σταθερή;του πετρελαίου;του ευρώ;του δολαρίου;της τούρκικης λίρας; του γιέν;δεν είναι πλαστική μάρκα είναι εικονικό νόμισμα..το μόνο εικονικό νόμισμα που δεν ανήκει σε καμία κεντρική τράπεζα
– Η δεύτερη ερώτηση: Όταν κερδίσω πολλά λεφτά από αυτό το όραμα, και θελήσω να τα δω, να τα πιάσω στα χέρια μου, ποιά είναι η διαδικασία, πώς δίνω εντολή στην εικονική μπάνκα να μου τα εμβάσει στον λογαριασμό μου, εδώ, στην Εθνική Τράπεζα;
Όχι γιατί όπως είπα δεν ανήκει σε καμία τράπεζα.Νομίζω γίνεται να τα μετατρέψεις σε κάποιο νόμισμα αλλά δεν είναι αυτή η φιλοσοφία του.Όποιος θέλει υπάρχουν 1δις εικονικά νομίσματα και άλλο ένα δις φυσικά νομίσματα.

Καθόλου παραγωγικός ο τρόπος σκέψης του άρθρου και δεν καταλαβαίνω γιατί να γράψει κάποιος κάτι τόσο ανέμπνευστο και ανούσιο.Πολλές οι συζητήσεις γύρω απο το bitcoin και έχει πέραση οτιδήποτε γύρω απο αυτό.Μόνο αυτόν τον λόγω μπορώ να σκεφτώ για να το γράψει κάποιος αυτό.Πάντως αν κάποιος με το θέμα μου έκανε τέτοιες γραφηκές ερωτήσεις και εγώ εκνευρισμό θα είχα.Με το δίκιο του λοιπόν ο άνθρωπος.
Eιναι βασικα ο τροπος σκεψης ενος ανθρωπου που δεν εχει εξελιχθει. Δεν αντιλαμβανεται οτι ενα νομισμα δεν το κανει να εχει αξια η υλικη του υποσταση αλλα το τι υλικα μπορεις να αγορασεις απο αυτο. Αν με 1000 μπιτκοϊν μπορω να αγορασω μια φεραρι (τυχαιος ο αριθμος) δεν εχει σημασια αν ειναι υλικα ή νοητα νομισματα αφου το αποτελεσμα ειναι η αγορα τις φεραρι.
Οσων αφορα την ερωτηση του για την διακυμανση δειχνει οτι ή εχει μαυρα μεσανυχτα απο οικονομια ή προσπαθει να κρατησει στο σκοταδι ενα κοινο που εχει μαυρα μεσανυχτα. Δεν μπορει να μην εχει ακουσει για τον νομο της προσφορας και της ζητησης.
Το bitcoin απο μονο του δεν ειναι το μεσον για να γινεις πλουσιος, αλλα σιγουρα καποιοι γινονται απο αυτο σε συνδυασμο με την σωστη στρατηγηκη τους.
Επισης οι επενδυσεις γενικοτερα δεν ειναι για ολους. Δεν εχουν ολοι το μυαλο γι αυτο. Ειτε προκειται για Bitcoin, ειτε για χρηματιστηριο, ειτε για forex (που ασχολουμαι).
-
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:40

adiasistos έγραψε:
OTTO έγραψε:Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η εξόρυξη. Με λεπτομέρειες.
Ούτε εγώ ξέρω να σου πω την αλήθεια.Αλλά πλέον και να ξέραμε είναι αδύνατον/ασύμφωρο να το κάνουμε λόγω του ότι η πολυπλοκότητα των αλγορίθμών είναι τέτοια που χρειάζετε πανάκριβες κάρτες γραφικών και πολύ ενέργεια(ρεύμα).Κάτι είχα διαβάσει περί χρησιμοποίησης περισευούμενη/άχρηστης ενέργειας απο ανανεώσημες πηγές.Πλέον δεν μπορεί κανένας κοινός άνθρωπος να έχει τα απαραίτητα για να κάνει εξόρυξη bitcoin.
Ακριβως. Επειδη λιγοτεροι ασχολουνται αποτελεσματικα με την εξορυξη (λογω περιορισμων), εχει κατεβει η προσφορα ενω η ζητηση ανεβαινει. Ως εκ τουτου η τιμη ανεβαινει.
-
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Δεκ 2017, 22:46

:thumb:

Βλέπω ένα βιντεάκι τώρα για το Bitcoin του 2013 και λέει ότι ένα bitcoin (τότε) ισούται με 70$.Εγκεφαλικό !!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 12 Δεκ 2017, 23:17

adiasistos έγραψε::thumb:

Βλέπω ένα βιντεάκι τώρα για το Bitcoin του 2013 και λέει ότι ένα bitcoin (τότε) ισούται με 70$.Εγκεφαλικό !!!



https://www.youtube.com/watch?v=h_s2o1AO6rE
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 18 Δεκ 2017, 17:28

https://interestingengineering.com/this ... tocurrency

Εδώ διαβάζω ότι φτιάξαν συσκευή η οποία παράγει ηλεκτρισμό από την θερμότητα που εκπέμπει το ανθρώπινο σώμα, τον οποίον ηλεκτρισμό χρησιμοποιούν για εξόρυξη bitcoin.

Αυτό που εγώ παρατηρώ είναι ότι σε πρώτη ανάγνωση, το bitcoin δεν είναι τίποτα άλλο από ξοδευμένη ηλεκτρική ενέργεια. Που σημαίνει ότι αφού πληρώνουμε το ρεύμα, άρα πάλι από τα χρήματά μας προκύπτει. Άρα η εξόρυξή του δεν είναι τζάμπα όπως κάποιοι ισχυρίζονταν, εκτός κι αν παράγεις με κάποιο τρόπο τζάμπα ρεύμα. Στην ουσία πρόκειται για επένδυση, μέσω κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 18 Δεκ 2017, 18:25

adiasistos έγραψε:
OTTO έγραψε:Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η εξόρυξη. Με λεπτομέρειες.
Ούτε εγώ ξέρω να σου πω την αλήθεια.Αλλά πλέον και να ξέραμε είναι αδύνατον/ασύμφωρο να το κάνουμε λόγω του ότι η πολυπλοκότητα των αλγορίθμών είναι τέτοια που χρειάζετε πανάκριβες κάρτες γραφικών και πολύ ενέργεια(ρεύμα).Κάτι είχα διαβάσει περί χρησιμοποίησης περισευούμενη/άχρηστης ενέργειας απο ανανεώσιμες πηγές.Πλέον δεν μπορεί κανένας κοινός άνθρωπος να έχει τα απαραίτητα για να κάνει εξόρυξη bitcoin.
Το είχα πει εδώ αυτό που λες OTTO.Μάλλον πλέον η εξόρυξη γίνετε απο εταιρίες κολλοσούς που έχουν την τεχνογνωσία και τεχνολογία να βγάλουν κέρδος από την εξόρυξη bitcoin.΄H από ομάδες ατόμων με γνώσεις πολλές πάνω στο θέμα & αρκετό κεφάλαιο.Είναι αυτό που είχα πει..προσπαθούν να εκμεταλευτούν την θερμότητα που σε άλλες περιπτώσεις θα ήταν αχρηστη και παράγουν ρεύμα για την εξόρυξη bitcoin.Έτσι ενώ με άλλον τρόπο θα έμπαινες μέσα οικονομικός με αυτόν τον τρόπο βγάζεις.Την θερμότητα δεν μπορούν να την εκμεταλευτούν αλλιώς...πες ότι παρήγαγες ρεύμα μέσω αυτής θα το αποθήκευες-εκμεταλευόσουν που;τα τεράστια ποσά ενέργειας πάνε άμμεσα στην εξόρυξη bitcoin που καταναλώνει πάρα πολύ ρεύμα.

Δεν διάβασα το άρθρο,μπορεί να το κάνω,όμως δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που βλέπω! Μου κάνει λίγο matrix αν θυμάστε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 18 Δεκ 2017, 18:34

Νομίζω στο ξεκίνημά του το bitcoin το παρήγαγες πιο γρήγορα, άρα με λιγότερη κατανάλωση ρεύματος. Με ποια λογική άλλαζαν σταδιακά οι αλγόριθμοι, ώστε να χρειάζεται περισσότερο ρεύμα;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 18 Δεκ 2017, 18:42

Δεν ξέρω...όπως έιπες στην αρχή ήταν πιο εύκολο..με το καιρό όλο και δυσκολεύει.Οι αλγόριθμοι γίνονται πιο περίπλοκοι-δύσκολοι και χρειάζονται περισσότεροι υπολογισμοί άρα και ρεύμα.Το ποιός εφτιάξε αυτόυς τους αλγόριθμους,αν το κάνει το σύστημα απο μόνο του,πως και πολλά άλλα δεν τα ξέρω.
Είναι λίγο παράξενη η λογική και δεν την έχω καταλάβει όλα ακόμα αρκετά καλά!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: "Bitcoin" ένα ψηφιακό νόμισμα

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 18 Δεκ 2017, 18:47

Μπορείς να διαβάσεις στο φορουμ του insomnia (φόρουμ τεχνολογίας) χιλιάδες ποστ για το θέμα bitcoin.Σίγουρα θα μάθεις πολλά.

http://www.insomnia.gr/topic/509624-bit ... %20bitcoin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”