Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 21 Δεκ 2012, 11:01

Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Εκφράστε την επιθυμία σας για κάτι, με αφορμή τις φετινές γιορτές.

Ή πείτε τι ήταν αυτό που σας χάρισε ο Άγιος Βασίλης φέτος.
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 21 Δεκ 2012, 11:33

Μου αρκεί που θα δω τον γιό μου, μετά από καιρό.. :xara:
Πάντως, για να μην το παίζω και "υπεράνω" υλικών αγαθών ( ε, δεν είμαι, βρε αδελφέ!) θέλω μια τηλεόραση, τουλάχιστον 40ρα, για να απολαμβάνω τις αγαπημένες μου ταινίες..Πειράζει? :wink:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 21 Δεκ 2012, 12:09

Δεν αγγίζω θέματα όπως υγεία ευτυχία για όλο τον κόσμο και αγάπη παντού.
Οικογένεια, αγάπη, παιδιά, οικογενειακή θαλπωρή, ψυχική γαλήνη, τύχη,
χρήματα, πνευματική φώτιση, όχι πόλεμοι κλπ. Πάω σε πιο πεζά πράγματα.
Έχουμε και λέμε:

Εικόνα
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006 ... duct=93694
Εικόνα
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006 ... oduct=4496
Εικόνα

Αυτά είναι που θέλω και δεν θα τα έχω.

Τώρα αυτό που νιώθω και απολαμβάνω πάρα πολύ αυτές τις γιορτές
και που το θεωρώ σαν δώρο μου είναι η φανταστική μουσική που παίζει το τρίτο πρόγραμμα.
Είναι το κάτι άλλο και είμαι ευγνώμων που μπορώ να την απολαμβάνω.
http://www.ert.gr/trito/templates/gk_mu ... top_bg.jpg
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 21 Δεκ 2012, 12:37

Εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη
με ένα καινούργιο laptop
ένα ωραίο απλό ζεστό καινούργιο φουστανάκι
και ένα ζευγάρι σούπερ μποτάκια :P
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
lianna

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από lianna » Παρ 21 Δεκ 2012, 13:43

Γιατρέ μου μήπως δεν είμαι καλά?
Δεν θέλω ΤΙΠΟΤΕ και είμαι μια χαρά.
Μπα περίεργα πράγματα.
Πάω να κοιταχτώ αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν θέλω τίποτε υλικό.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 21 Δεκ 2012, 13:54

Εμένα λοιπόν το δώρο μου ήρθε πριν μερικά λεπτά.... Μου πήραν οι γονείς μου καινούριο λαπιτόπι... :loco:
Και είναι και το πρώτο μου ποστ από το καινούριο.... Καλά... Με τα windows 8 για να βγάλω άκρη....
Αγώνα έκανα.... :loco:

Στους δικούς μου βρήκα τι θα πάρω... Για την αδερφή μου ακόμα το σκέφτομαι... Μια από αυτές τις μέρες
θα κατέβω να τους τα πάρω... :)
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 21 Δεκ 2012, 15:14

Βασικα μια καμερα θα ηθελα. εννοω οχι για κινητο. κανονικη και με καλο ζουμ
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Eva Luna » Παρ 21 Δεκ 2012, 15:56

Α, laptop περιμενω κι εγω, για πρωτη φορα μαλιστα, ποτέ δεν ειχα μεχρι τωρα.
Οχι πολλα. Ας διαλεξει ο Αγιος αναμεσα σε χαλί, τζακι και ζεστηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!
Να ζεσταινομαι απο το τζακι και να παγωνει ο χρονος.
Νομιζω οτι μου αρεσει αρκετα η ζωη μου οπως ειναι, ισως και
να ειμαι ευτυχισμενη. Μου σερβιρετε μια παγωμενη χρονομεριδα παρακαλω;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 21 Δεκ 2012, 19:06

Αυτο το τριεσπερο θα ζητησω απο τους θεους κατ αρχην ευημερια για ολον τον κοσμο εκτος απο τους εχθρους της Ελλαδος, να με παρουν στην νεα δουλεια που περιμενω τηλεφωνημα για να ξεκινησω, και να ρθουν γρήγορα τα Αδώνια.
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 21 Δεκ 2012, 20:59

καποτε ηταν 2 φιλοι,ενας φτωχος και ενας πλουσιος
ρωτα ο φτωχος το πλουσιο:τι δωρο θα κανεις στη γυναικα σου;
ο πλουσιος απαντα: μια πορσε και μια φερραρι αν δεν της αρεσει το ενα να παιρνει το αλλο,εσυ ρωτα το φτωχο τι θα παρεις στη δικη σου γυναικα;

απαντα ο φτωχος:θα της παρω ενα ζευγαρι παντοφλες και ενα δονητη,αν δε της αρεσουν οι παντοφλες να παει να μαμηθει :)
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 21 Δεκ 2012, 21:19

firefightergr έγραψε:καποτε ηταν 2 φιλοι,ενας φτωχος και ενας πλουσιος
ρωτα ο φτωχος το πλουσιο:τι δωρο θα κανεις στη γυναικα σου;
ο πλουσιος απαντα: μια πορσε και μια φερραρι αν δεν της αρεσει το ενα να παιρνει το αλλο,εσυ ρωτα το φτωχο τι θα παρεις στη δικη σου γυναικα;

απαντα ο φτωχος:θα της παρω ενα ζευγαρι παντοφλες και ενα δονητη,αν δε της αρεσουν οι παντοφλες να παει να μαμηθει :)
μην χαλάτε τα ανεκδοτα με την αυτολογοκρισια :crybaby:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 21 Δεκ 2012, 23:41

Δεν πιστεύω στον Άγιο Βασίλη και ποτέ δεν πίστεψα.
Ούτε παραμύθιασα το γιό μου να πιστέψει με το ζόρι.

Αλλά ο Μέγας Βασίλειος αυτός από την Καισαρεία ο οποίος πέθανε νέος και ήταν λεπτός και μελαχρινός χωρίς κόκκινη κάπα και σκουφί είναι σήμερα πιό επίκαιρος από ποτέ.

Και η ευχή είναι να πάρουμε πίσω ότι χάσαμε.
Να πάρουμε τη ζωή μας πίσω δηλαδή
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
theo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:27
Φύλο: Άνδρας

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από theo » Κυρ 23 Δεκ 2012, 03:20

θελω να κανω μια αρπαχτη,να σηκωθω να φυγω ,να παω στην ευβοια που εχω σπιτι, και να μην ξανακουσω τιποτε για αθηνα...να βουταω για χταποδια να γινομαι το καλοκαιρι καταμαυρος απο τα μπανια και το χειμωνα να ψηνω καθε μερα μπριζολες μεχρι να ψοφησω απο τη χοληστερινη....
ουτε ξερω τι περιμενω....και πλεον ουτε με νοιαζει να μαθω...
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από ION 4ever » Κυρ 23 Δεκ 2012, 11:55

theo έγραψε:θελω να κανω μια αρπαχτη,να σηκωθω να φυγω ,να παω στην ευβοια που εχω σπιτι, και να μην ξανακουσω τιποτε για αθηνα..
καλά και κάθεσαι ακόμη εδώ?
η αρπαχτή είναι μόνο εμπόδιο που σου βάζει ο εαυτός σου.
Ο τολμών Νικά.
Ξεκίνα από τώρα τις συχνές επισκέψεις έτσι ώστε να οσμίζεσαι
την κατάσταση και να την οργανώνεις.
Νομίζω ότι ο Άγιος Βασίλης θα σου το φέρει φέτος
αυτό το δώρο, αν το θέλεις πολύ.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 23 Δεκ 2012, 12:22

Το μόνο που θέλω για τις φετεινές γιορτές είναι ένα ζεστό σπίτι και μία ζεστή αγκαλιά για όλα τα παιδιά του κόσμου. Κι επειδή δεν πιστεύω ότι ως δια μαγείας αυτό θα γίνει, βάζουμε κι εμείς το χεράκι μας. Εύχομαι ευτυχισμένα Χριστούγεννα, και μην ξεχνάτε: Αν εσείς κι η οικογένειά σας αφήσετε από μία κουταλιά φαγητό στο πιάτο της, όλες μαζί φτιάχνουν ένα ακόμα πιάτο για κάποιον που δεν έχει να φάει :) Ζούμε λιτά, και προσφέρουμε ό,τι μπορούμε στον συνάνθρωπο :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:08

Ζητώ από τον Άη Βασίλη να μην σταματήσω ποτέ να πιστεύω στον Άη Βασίλη και να μου δώσει φώτιση να γράψω ένα ωραίο γράμμα από τον Άη Βασίλη για τα παιδιά μου που το περιμένουν πώς και πώς!!! :) Σόρρι, βρε δοκτορέσσα μου, δεν άντεξα :) :) :) Μην στερείτε από τα παιδιά το παραμύθι. Ήδη βλέπω μικρομέγαλα στο σχολείο που βρίζονται μεταξύ τους και μιλάνε για το σεξ λες και το έχουν κάνει και τα περισσότερα ΔΕΝ πιστεύουν ούτε στον Άη Βασίλη ούτε στις νεράιδες. Δεν είναι καθόλου τυχαίο. Τα παιδιά που δεν πιστεύουν στον Άη Βασίλη και στις νεράιδες τα καταλαβαίνεις από το βλέμμα τους...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:13

Συμφωνώ με την Φρουφρού..... Νομίζω ότι μέχρι κάποια ηλικία (ειδικά έτσι όπως έχει η κατάσταση πλέον), είναι καλό
τα παιδιά να "παραμυθιάζονται".... Και το ρήμα το χρησιμοποιώ μόνο από την καλή του πλευρά... :) Δεν λέω να φτάσουν
16-17 και να ζουν στο συννεφάκι τους, αλλά τουλάχιστον θυμάμαι τη δική μου χαρά όταν ο Άη Βασίλης έπινε το γάλα
που του άφηνα δίπλα στο τζάκι... Κι όταν έβρισκα το δώρο μου κάποιο πρωινό κάτω από το δέντρο... Δεν ξέρω... Ο
καθένας το βλέπει διαφορετικά... Σεβαστό....

ΥΓ. Φρουφρού! Τον γραφικό χαρακτήρα να προσέξεις.... :wink:
Mantam Froufrou έγραψε:Καλέ στο κομπιούτερ με καλλιγραφικά γράμματα θα το φτιάξω... Τρελή είσαι; Ούτε εγώ δεν μπορώ να διαβάσω τα γράμματά μου έτσι κι αλλιώς. Γράφω χειρότερα από γιατρούς! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Irene3006 την Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Η Φρουφρου φταιει... Αυτην να πειτε.... :P
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:23

ΚΑΛΕ ΤΙ ΕΚΑΝΑ Ο ΒΛΑΚΑΣ!!! Βρε Ειρηνάκι, ξαναγράψε αυτό που είχες γράψει γιατί αντί να κάνω απάντηση στο ποστ, έκανα edit στο δικό σου η βλαμμένη!Έλεος!!!! ΣΥΓΓΝΩΜΗΗΗΗΗ!!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:33

Χαχαχαχα.... Είναι γελοίο.... Φαίνεται σαν να είμαι διχασμένη προσωπικότητα σ αυτό το ποστ! Χαχαχαχα..! Κάτσε να το βρω :)
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 23 Δεκ 2012, 16:40

Mantam Froufrou έγραψε:Καλέ στο κομπιούτερ με καλλιγραφικά γράμματα θα το φτιάξω... Τρελή είσαι; Ούτε εγώ δεν μπορώ να διαβάσω τα γράμματά μου έτσι κι αλλιώς. Γράφω χειρότερα από γιατρούς! :lol:
ΚΛΑΣΙΚΗ Φιλόλογος! Είναι πια αποδεδειγμένο ότι εμείς των Σ.Θ.Ε. είμαστε σε όλα μας καλύτεροι..... :lol:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Eva Luna » Κυρ 23 Δεκ 2012, 17:09

Mantam Froufrou έγραψε: Δεν είναι καθόλου τυχαίο. Τα παιδιά που δεν πιστεύουν στον Άη Βασίλη και στις νεράιδες τα καταλαβαίνεις από το βλέμμα τους...
Για πες. Μοιαζουν σαν μεγαλωμενα αποτομα; Εχω διλημμα για το δικο μου παιδι, διαφωνουμε οι γονεις της, εγω ειμαι υπερ
του να συνεχισουμε το παραμυθι οσο παρει και κεινος να της πουμε την αληθεια απο νωρις.
Ημουν κι εγω τετοιο παιδι νομιζω αν και οι γονεις μου μου αφηναν τα δωρα, καθε παραμονη πρωτοχρονιας ηταν το εθιμο.
Αλλα μια βραδυα εμεινα επιτηδες ξυπνια. Πρεπει να ημουν 6-7. Δεν θυμαμαι αν απογοητευτηκα ή τι περιμενα, αλλα καταλαβα
οτι δεν ηταν ετσι οπως μου τα ελεγαν, αυτο μου εφτανε. Δεν ημουν μικρομέγαλη, αλλα ειμαι ακομα και τωρα ονειροπολα
κι οταν σκεφτομαι κατι σημαντικο μπορει να εχω και το πιο γκουφυ βλεμμα του κοσμου.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 23 Δεκ 2012, 17:35

Ειρήνη, σε όλα καλύτεροι, ακόμα και στη χαζομάρα λέμε. Είμαι παντελώς αφηρημένη μιλάμε! Θα φταίει που πιστεύω σε νεράιδες κι Άη Βασίληδες!!! χαχαχαχα

Eva Luna, δεν λέω ότι είναι άσχημο το βλέμμα τους, προς Θεού, αλλά συνήθως είναι σαν να ξέρουν περισσότερα απ'όσα ταιριάζει σε παιδιά να ξέρουν. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Μπορεί να είναι η ιδέα μου, αλλά ήμουν πάντα "ευαίσθητη" στις δονήσεις των άλλων, κι όσες φορές έχω νιώσει άβολα με ένα παιδί, μαθαίνω κάποια στιγμή σε άσχετη στιγμή ότι δεν πιστεύει σε τέτοια πράγματα. μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να παραμένουν -όπως έγραψε η Ειρήνη απ' ό,τι θυμάμαι στο χαμένο μήνυμά της- στο παραμυθόκοσμό τους τουλάχιστον για ένα διάστημα. Νομίζω μέχρι τα 10-11 μια χαρά είναι. Στην εφηβεία μπορούν να μάθουν ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει όμορφος όπως στα παραμύθια, και έχουν τη δύναμη να τον κάνουν έτσι. Αλλά αν δεν έχεις πιστέψει κάποτε σε παραμύθια, αν δεν έχεις ονειρευτεί και "δει" με την φαντασία του αυτόν τον υπέροχο κόσμο, πώς θα έχεις μια "εικόνα" του παραμυθένιου κόσμου που θες να φτιάξεις όταν "μάθεις" πως δεν υπάρχει στ' αλήθεια... ακόμα; Θα είναι διαστρεβλωμένος από την ανάγκη σου να ζεις σε έναν παραμυθένιο κόσμο, που σου τον γκρέμισαν νωρίς. Με νιώθεις; Στο παραμύθι του Άη Βασίλη υπάρχει κάποιος που αγαπάει τα παιδιά και όλο το χρόνο το μόνο που σκέφτεται είνα πώς θα τα κάνει ευτυχισμένα έστω εκείνη τη μία μέρα του χρόνου που μπορεί να τα κάνει ευτυχισμένα. Στο παραμύθι των νεράιδων (που βασικά δεν είνα παραμύθι, αλλά τέλος πάντων, μη μου βγει τελείως το όνομα) υπάρχουν όντα αόρατα, μικρότερα αλλά όχι λιγότερο σημαντικά από μας, με μαγικές δυνάμεις, και μια αθωότητα και ομορφιά σπάνια! Πώς μπορείς να κοιτάξεις πέρα από το Φεγγάρι, αν μένεις μόνο σ' αυτό που βλέπεις με τα δυο σου μάτια και αγγίζεις με τα δυο σου χέρια; Θεωρώ πως ενισχύεις και την δημιουργικότητά τους έτσι. Ο δημιουργικός άνθρωπος έχει πολλή φαντασία!

Πάντως σε όλα αυτά τα θέματα πίστης, γνώμης ή άποψης, είναι σημαντικό οι δύο γονείς να συμφωνήσουν σε ένα πράγμα κάθε φορά. Συνήθως συμβιβάζεται ο ένας στο ένα θέμα και μετά συμβιβάζεται ο άλλος σε ένα άλλο θέμα, αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν. Πχ, ο άντρας μου ήθελε να τους πούμε ότι δεν υπάρχει Άη Βασίλης και τα σχετικά, αλλά συμφωνήσαμε ότι θα πάρουμε απόφαση, και όχι να λέει ο καθένας τα δικά του και τα μπλέξουμε τα παιδιά. το συζητήσαμε και τον έπεισα (ως συνήθως) και τώρα συνεργάζεται κι αυτός στο παραμύθι. Όχι με πολλή χαρά, αλλά το κάνει αρκετά πειστικά. Όταν νιώσει την ανάγκη να βρίσει... πάει στο μπάνιο και παραμιλάει μόνος του :) Η μεγάλη μου κόρη που πιστεύει ακράδαντα και τον λατρεύει τον Άη Βασίλη είναι ένα παιδί πανέξυπνο (η καλύτερη μαθήτρια στην τάξη της... στο δημοτικό βέβαια, αλλά πολύ προχωρημένη γνωσιολογικά) πολύ ευαίσθητο στις ανάγκες των άλλων, και υπέροχη φαντασία! Κι επειδή πιστεύει στις νεράιδες, έχουμε βρει νεραϊδένιους τρόπους να λύνουμε πραγματικά προβλήματα. Πχ, ένα παιδί που έχει μια φοβία μπορείς να το πας σε έναν παιδοψυχολόγο (όχι, ευχαριστώ) ή να του δώσεις ένα όπλο να το λύσει μόνο του, μαθαίνοντάς του έτσι να βρίσκει δημιουργικούς τρόπους να λύνει προβλήματα. Τι όπλο θα δώσεις σε ένα παιδί όμως; Δεν υπάρχει καλύτερο όπλο από τον προσωπικό του φύλακα, ή το προσωπικό του εσωτερικό ηφαίστειο πχ. στο οποίο θα πετάει κάθε φορά τις κακές σκέψεις που το κάνουν να φοβάται. Η κόρη μου είχε αποκτήσει μια φοβία από ένα ηλίθιο παιδιικό που είδε στην τηλεόραση. Φοβόταν ξαφνικά το σκοτάδι, τα "φαντάσματα" και έβλεπε εφιάλτες το βράδυ, σε βαθμό που έκλαιγε πριν πάει για ύπνο γιατί φοβόταν τους εφιάλτες που θα έβλεπε. Της είπα λοιπόν ότι μπορεί να ζητήσει από την νεράιδα των ονείρων να φτιάξει μαζί της ένα ηφαίστειο φύλακα που θα καίει κάθε κακή σκέψη που την τρομάζει, ακόμα κι όταν κοιμάται. Την καθοδήγησα πώς θα φτιάξει το ηφαίστειο στη φαντασία της, ζητώντας από την νεράιδα να του δώσει μορφή. Την καθοδήγησα να δείξει στο ηφαίστειό της τι ακριβώς θα κάνει με την κάθε αρνητική σκέψη ή συναίσθημα που θα έριχνε εκεί μέσα. Κάτι όμορφο προφανώς. Πχ η κόρη μου επέλεξε να γίνονται μπουρμπουλήθρες που θα ανεβαίνουν στονι ουρανό και θα παίζουν ευτυχισμένες (κάτι τέτοιο απ' ό,τι θυμάμαι). Του έδωσε το προσωπικό χρώμα που ήθελε. Το ηφαίστειό της είναι ροζ εννοείται και έδωσε και ονομα στο ηφαίστειο φυσικά. και κάθε βράδυ για ένα διάστημα ζήταγε ονομαστικά από το ηφαίστειό της να καίει κάθε αρνητικό όνειρο που θα ερχόταν στον ύπνο της, ώστε να κοιμάτα αυτή ήσυχη. Αυτό το κάναμε για μερικές βδομάδες. Έχουν περάσει ένα-δύο χρονια. Έκτοτε δεν έχει ξαναζητήσει από το ηφαίστειό της βοήθεια. Έχει δει εφιάλτη μια ή δύο φορές -πράγμα φυσιολογικό για ένα παιδί στην ηλικία της, ένας εφιάλτης το χρόνο ίσον μηδέν εφιάλτες. Και όταν είδε τελευαία της είπα να καλέσει το ηφαίστειό της και μου είπε χαμογελώντας "μωρέ, να σου πω την αλήθεια, έχω καιρό να του μιλήσω. Μήπως με ξέχασε;" Της είπα πως όχι, ζητησε τη βοήθειά του, μια χαρά όλα.

Πολυλογώ πάλι, αλλά σου δίνω ένα παράδειγμα πώς το "παραμύθι" μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά στο να πλησιάζουμε στα παιδιά μας. Τα παιδιά μας ήδη ζουν σε ένα παραμύθι, αλλά δεν το έχουμε καταλάβει. Το να τους το γκρεμίσουμε απότομα κια να τα πετάξουμε με το ζόρι στην ΔΙΚΗ ΜΑΣ πραγματικότητα είναι ουσιαστικά βίαιο. Μπορεί να γίνει πολύ ανώδυνα και ήπια. Μπορεί να γίνει και τυχαία, όπως έγινε σητν περίπτωσή σου που το ανακάλυψες μόνη σου. Είναι τελείως διαφορετικό... Το παιδί μεγαλώνοντας ήδη αρχίζει και βάζει όρια μεταξύ αυτού που θεωρεί "υλικό" και αυτού που θεωρεί "φανταστικό", άρα "μη-πραγματικό". Αλλά το κάνει με δικούς του όρους. Αυτό λέγεται "ωρίμανση". ΓΙατί να βιάσουμε τα πράγματα;
Αυτά τα... πολλά :) Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσετε με τον άντρα σου.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Eva Luna » Κυρ 23 Δεκ 2012, 17:45

Καθολου δεν πολυλογεις και σ ευχαριστω που μου τα αναλυεις τοσο.
Ακριβως το ιδιο θεμα με τις φοβιες ειχαμε κι εμεις την ανοιξη απο το ηλιθιο παιδικο καναλι το οποιο εκτοτε
καταργησα αλλα ο τροπος που σκεφτηκες ειναι φανταστικος.
Νομιζω ειναι ο,τι πρεπει για την περιπτωση μας. Θα σκεφτω κατι, θα την ρωτησω και θα με καθοδηγησει
νομιζω στο να εφευρω κατι που θα δρα προστατευτικα στον υπνο της.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 23 Δεκ 2012, 17:46

Mantam Froufrou έγραψε:Είμαι παντελώς αφηρημένη μιλάμε!
Μπα... Σ' αυτό οι δικοί μας είναι χειρότεροι.... Έχουν ένα βλέμμα εντελώς γεια σου.... :loco:
Mantam Froufrou έγραψε:όπως έγραψε η Ειρήνη απ' ό,τι θυμάμαι στο χαμένο μήνυμά της
Το ξαναέβαλα αφηρημένη ψυχή.... :makia:

Κατά τ' άλλα... Συμφωνώ μαζί σου Φρουφρούκα... :giverose:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Τι δώρο θέλετε για τις γιορτές?

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 23 Δεκ 2012, 18:02

Καθολου δεν πολυλογεις και σ ευχαριστω που μου τα αναλυεις τοσο.
Ακριβως το ιδιο θεμα με τις φοβιες ειχαμε κι εμεις την ανοιξη απο το ηλιθιο παιδικο καναλι το οποιο εκτοτε
καταργησα αλλα ο τροπος που σκεφτηκες ειναι φανταστικος.
Νομιζω ειναι ο,τι πρεπει για την περιπτωση μας. Θα σκεφτω κατι, θα την ρωτησω και θα με καθοδηγησει
νομιζω στο να εφευρω κατι που θα δρα προστατευτικα στον υπνο της.
Άσε, μη μου πεις. Το nickelodeon ε; Κι εμείς το βγάλαμε το βλαμμένο!!! Αυτό το πράγμα καταστρέφει αθώες παιδικές ψυχές! Το είχαν βάλει οι γονείς μου και δεν ήξερα τι έβλεπαν τα παιδιά. Κι όταν άρχισαν οι εφιάλτες και είδα τι έβλεπε έπαθα ΣΟΚ! Το βγάλανε και μετά μας έμειναν οι εφιάλτες...
Σίγουρα θα βρεις κάτι όμορφο. Τα παιδιά έχουν υπέροχη φαντασία και θα σου δείξει με τον τρόπο της η ίδια τι έχει ανάγκη για να το αντιμετωπίσει. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Και όνειρα γλυκά να έχει από δω και πέρα, εύχομαι!

Α, να σου πω κι έναν τρόπο που μου ήρθε σήμερα το πρωί με ένα δώρο που μου έκαναν χθες. Μπορείς να την βάλεις να ζωγραφίσει έναν φύλακα του ύπνου, ή τη νεράιδα του ύπνου, και να την σταμπάρετε πάνω σε ένα ύφασμα και να της το κάνεις ή πανάκι ύπνου που θα το κρατάει ή θα το βάζει κάτω από το μαξιλάρι τής, ή θα το κάνεις μαξιλαράκι που θα το βάζει στο κομοδίνο της πχ ή θα το έχει αγκαλιά. Μπορεί κάθε βράδυ να ψιθυρίζει πάνω στο πανάκι ή μαξιλάράκι με τη νεράιδα τι θέλει να δει για όνειρο. Η μεγάλη όλο ψιθυρίζει στο μαξιλαράκι που μου έκαναν δώρο χθες με μια νεράιδα πάνω ζωγραφισμένη (μα τυχαίο; καθόλου μιλάμε) :)

Όπως και να 'χει, όποιο τρόπο και να βρεις ΜΑΖΙ ΤΗΣ, όλα καλά θα πάνε, να είσαι σίγουρη!!! Ακριβώς επειδή θα το έχετε αντιμετωπίσει από κοινού με τρόπο παραμυθένιο, στη γλώσσα της δηλαδή!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”