Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από butterfly » Σάβ 15 Δεκ 2012, 21:54

Γνωριμία με τη διαφθορά

Κύριε διευθυντά

Αναρωτιόμαστε πώς βρέθηκε η Ελλάδα στα πρωτεία της διαφθοράς. Ας ξεκινήσουμε με κάτι απλό: το τεστ οδήγησης, που για πολλά παιδιά είναι η πρώτη πραγματική επαφή με το κράτος. Θα σας περιγράψω τι συνέβη στην κόρη μου. Η εξέταση κοστίζει αυτή την εποχή εκατόν πενήντα ευρώ. Πέρασε τα προφορικά, και όταν έκλεισε ώρα και μέρα για την πρακτική εξέταση, την ρώτησαν ευθέως εάν «θέλει να δώσει κάτι» για να εξασφαλίσει την εύνοια του εξεταστή. Το «κάτι» είχε ταρίφα: διακόσια πενήντα ευρώ. «Είναι προαιρετικό», πρόσθεσαν. Η κόρη μου δεν έδωσε τίποτε. Οταν μπήκε στο αυτοκίνητο της έκαναν τις εξής ερωτήσεις:

– Στα ελαστικά του αυτοκινήτου η ημερομηνία λήξης αναγράφει τον μήνα και τον χρόνο ή μόνο τον χρόνο;

– Στα πέλματα των ελαστικών, πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι το αυλάκι;

Δεν απάντησε και την έκοψαν πριν προλάβει να βάλει μπρος το αυτοκίνητο.

Το ότι η εξέταση οδήγησης έμοιαζε περισσότερο με τεστ νοημοσύνης δεν θα πείραζε αν οι εξεταστές ήταν αμερόληπτοι. Αλλά όλοι ξέρουν τι γίνεται. Τι μήνυμα δίνουμε όταν η πρώτη κίνηση ανεξαρτησίας των παιδιών μας συνοδεύεται με μία πρόταση διαφθοράς; Εμπνέουμε τα παιδιά μας με ιδανικά, τους λέμε πως η προσπάθεια αξίζει και η αξία επιβραβεύεται, και στην πρώτη αξιολόγηση μετά το σχολείο, τα εκθέτουμε σε ένα κυνικό δίλημμα.

Το να λύσουμε αυτό το απλό πρόβλημα, πιστεύω πως είναι σημαντικό.

Ιανθη Βασιλειαδη / Πολιτικός επιστήμων / Κηφισιά


http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 012_505068
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 15 Δεκ 2012, 22:06

Ειναι φαυλος κυκλος. κατι γενησε την διαφθορα του εξεταστη κι η διαφθορα του εξεταστη γεννα νεα διαφθορα.
και καποιος βολευεται απο αυτο.
Το ολο πολιτικο συστημα απο το βυζαντιο ακομα λειτουργει με εναν πελατειακο τροπο.
Οι τουρκοι οταν μας κατεκτησαν δεν χρειαστικε να αλλαξουν το παραμικρο.
Η ιδια διαφθορα και το ιδιο πελατειακο κρατος ηταν. η οθωμανικη αυτοκρατορια δεν διεφερε σε τιποτε απο τις ηγεμονιες του δυτικου κοσμου παρα μονο στην θρησκεια και τους ναργιλεδες.
Το συστημα διοικησης ηταν το ιδιο. Ο διαφωτισμος καταφερε να περιορισει την διαφθορα στην ευρωπη, ομως η Ελλαδα δεν γνωρισε διαφωτισμο γιατι ακολουθουσε λογω κατοχης την μοιρα της τουρκιας.
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από ostrako » Κυρ 16 Δεκ 2012, 01:20

Για το διπλωμα την επαθα και γω το 1990.Την πρωτη φορα επεσα σε παρτακιδες εξεταστες.
Τι να κανουμε,που ειναι το ραβδι να κανουμε εντιμους τους ανθρωπους? :lol: :lol:

Παιδια,παιδια,παιδια.Αρχες,και θεο.

Τωρα... που, πως, ποσο, ποιο.Ο καθενας και το λιθαρακι του
:loco:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
theo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:27
Φύλο: Άνδρας

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από theo » Κυρ 16 Δεκ 2012, 01:31

εγω πληρωσα για να παρω διπλωμα,πληρωσα για να εχει μονο αριθμο η πινακιδα μου,πληρωσα για να μου βγαλουν το διπλωμα σε μια μερα και να μην περιμενω ια βδομαδα,πληρωσα φετος για να το περασω κτεο .
ουτε ξερω τι περιμενω....και πλεον ουτε με νοιαζει να μαθω...
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Dread » Κυρ 16 Δεκ 2012, 01:37

theo έγραψε:εγω πληρωσα για να παρω διπλωμα,πληρωσα για να εχει μονο αριθμο η πινακιδα μου,πληρωσα για να μου βγαλουν το διπλωμα σε μια μερα και να μην περιμενω ια βδομαδα,πληρωσα φετος για να το περασω κτεο .
Ρε πως φαίνεται το χρήμα ...... :lol: :lol: :lol:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από butterfly » Κυρ 16 Δεκ 2012, 07:40

theo έγραψε:εγω πληρωσα για να παρω διπλωμα,πληρωσα για να εχει μονο αριθμο η πινακιδα μου,πληρωσα για να μου βγαλουν το διπλωμα σε μια μερα και να μην περιμενω ια βδομαδα,πληρωσα φετος για να το περασω κτεο .


Το θεμα ειναι αν τα εσκασες με δικη σου πρωτοβουλια ή αν σε αναγκασαν με τον τροπο τους να τα σταξεις.Εχει καποια διαφορα το ενα απ'το αλλο.
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 16 Δεκ 2012, 10:57

Δεν πλήρωσα φράγκο. Ίσως ήταν άλλα χρόνια τότε.
Ο δάσκαλος δεν το δεχόταν, θα έχανε το κύρος του.
Είπε πως έπρεπε να κάνω 20 μαθήματα το ελάχιστο.
Ήταν φίλος του πατέρα μου και μου έκανε και κάποιες ώρες δωρεάν.

Η θα βγεις τσακάλι ή δεν θα το πάρεις ποτέ. Έλεγε

Έστειλα και άλλους και τον είπαν απατεώνα που θέλει να τους πάρει λεφτά με περιττά μαθήματα.

Μα με 3 μαθήματα παίρνεις δίπλωμα? Δημόσιος κίνδυνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το αμάξι είναι ευθύνη. Κάθε λάθος μπορεί να είναι μοιραίο και δυστυχώς είναι πολύ εύκολο να γίνει.

Εκεί που λάδωσα ήταν για να περάσω ένα σαπάκι visa που είχα από ΚΤΕΟ. Ήταν για πέταμα και θα κοβόταν από χέρι. Έσταζε λάδια από παντού σαν λουκουμάς.


Αλλά για την οδήγηση το θέμα είναι σοβαρό.

Αλλά υπάρχει παράνοια. Οι εξετάσεις είναι πολύ πιό εύκολες απ ότι θα έπρεπε να είναι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Dread » Κυρ 16 Δεκ 2012, 13:38

doctormarkon έγραψε:Εκεί που λάδωσα ήταν για να περάσω ένα σαπάκι visa που είχα από ΚΤΕΟ. Ήταν για πέταμα και θα κοβόταν από χέρι. Έσταζε λάδια από παντού σαν λουκουμάς.
Δηλαδή το σαπάκι που έσταζε λάδια από παντού, δεν είναι κίνδυνος - θάνατος όταν τα πατήσει μία μηχανή από πίσω ?
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 16 Δεκ 2012, 13:39

doctormarkon έγραψε:Δεν πλήρωσα φράγκο. Ίσως ήταν άλλα χρόνια τότε.
Ο δάσκαλος δεν το δεχόταν, θα έχανε το κύρος του.
Είπε πως έπρεπε να κάνω 20 μαθήματα το ελάχιστο.
Ήταν φίλος του πατέρα μου και μου έκανε και κάποιες ώρες δωρεάν.

Η θα βγεις τσακάλι ή δεν θα το πάρεις ποτέ. Έλεγε

Έστειλα και άλλους και τον είπαν απατεώνα που θέλει να τους πάρει λεφτά με περιττά μαθήματα.

Μα με 3 μαθήματα παίρνεις δίπλωμα? Δημόσιος κίνδυνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το αμάξι είναι ευθύνη. Κάθε λάθος μπορεί να είναι μοιραίο και δυστυχώς είναι πολύ εύκολο να γίνει.

Εκεί που λάδωσα ήταν για να περάσω ένα σαπάκι visa που είχα από ΚΤΕΟ. Ήταν για πέταμα και θα κοβόταν από χέρι. Έσταζε λάδια από παντού σαν λουκουμάς.


Αλλά για την οδήγηση το θέμα είναι σοβαρό.

Αλλά υπάρχει παράνοια. Οι εξετάσεις είναι πολύ πιό εύκολες απ ότι θα έπρεπε να είναι.
Μα δεν μπορουν να καταλαβουν το αυτονοητο. οταν θα αφησουν καποιον αναπηρο ομως τοτε θα αντιληφθουν την σοβαροτητα του θεματος.
Αυτο ειναι ενα απο τα πραγματα που μισω στον νεοΕλληνα "ελα μωρε σιγά".
Συμφωνω και με τον ντρεντ.
πωω θα πρεπει να το κοιταξω.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 16 Δεκ 2012, 14:07

Εγώ έδωσα εξετάσεις τον Σεπτέμβρη... Σήματα και οδήγηση τα πήρα με την πρώτη... Σκέφτηκα να λαδώσω στην
οδήγηση, επειδή με πίεζε ο χρόνος για να φύγω Γιάννενα... Αλλά τελικά το μετάνιωσα... Και λέω ό,τι γίνει... Εν
τέλει οι εξεταστές μου φαινόταν πολύ οκ (μάλλον ήμουν και τυχερή που έπεσα σε καλούς)... Μου έκαναν 4
ερωτήσεις θεωρίας, επειδή στις πρώτες δύο αγχώθηκα και ας πούμε από τους 8 ελέγχους για το αυτοκίνητο είπα
τους 6... Ε και αφού ξεκινήσαμε δεν είχα θέμα... Ήμουν ήρεμη, και όλα μου βγήκαν μια χαρά... Βέβαια, αν ήθελαν
να με κόψουν, σίγουρα όλο και κάτι θα έβρισκαν, αλλά ευτυχώς (!!) το δίπλωμα είναι στα χέρια μου! :) Δεν λάδωσα
βέβαια για να το πάρω νωρίτερα (ούτως ή άλλως άχρηστο θα μου ήταν, αφού στα Γιάννενα αμάξι γιοκ)...
Από εκεί και πέρα.... Συμφωνώ με τον Dread εδώ...
Dread έγραψε:
doctormarkon έγραψε:Εκεί που λάδωσα ήταν για να περάσω ένα σαπάκι visa που είχα από ΚΤΕΟ. Ήταν για πέταμα και θα κοβόταν από χέρι. Έσταζε λάδια από παντού σαν λουκουμάς.
Δηλαδή το σαπάκι που έσταζε λάδια από παντού, δεν είναι κίνδυνος - θάνατος όταν τα πατήσει μία μηχανή από πίσω ?
Ούτως ή άλλως 20 ώρες στο τιμόνι με τον καθηγητή σου δεν σε κάνουν οδηγό... Εγώ οδηγούσα αμάξι από τα 15 μου,
έκανα κανονικά όλες τις υποχρεωτικές ώρες, αλλά και πάλι με τον καιρό γράφοντας χιλιόμετρα νιώθω μια σχετική άνεση...
Δεν είναι το πρόβλημα επομένως μόνο οι οδηγοί, αλλά και τα υπόλοιπα λάθη που γίνονται....
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 16 Δεκ 2012, 14:11

M αρεσει που το ρουλι τα βλεπει ολα απο την θετικη τους πλευρα ^_^ .
ααα μην ξεχασεις το προβλημα στο φεϊσμπουκ :p
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 16 Δεκ 2012, 14:17

Βάλτο κάπου εδώ και θα σου δώσω τις δύο λύσεις.... :)
Βρες εσύ το που... :lol:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 16 Δεκ 2012, 18:32

Τον καιρό εκείνο κυκλοφορούσαν σαπάκια και γι αυτό βγήκε το ΚΤΕΟ.
Αργότερα είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε καινούργια ή ελαφρώς μεταχειρισμένα και ασφαλή. Και μετά λέγαν ότι καλοπεράσαμε.

Τέλος πάντων.

Συγχαρητήρια στην Ειρήνη που πήρε δίπλωμα χωρίς λάδωμα. Πολλά μπορείς να κάνεις με το σπαθί σου πέρα απ όσα λέγονται και τις φήμες που κυκλοφορούν. Ακόμα και σήμερα.

Ο Ελληνας βγάζει απωθημένα στο τιμόνι.
Πολλά νεύρα και βρισιές. Πολύς ρατσισμός σε γυναίκες οδηγούς ανακατεμένες με σκοταδιστικές θεωρίες που θυμίζουν Σαουδική Αραβία. Αλλά και προς τους ηλικιωμένους οδηγούς που πηγαίνουν σιγά. Οι ίδιοι οδηγούν μεθυσμένοι, με γεμάτο στομάχι, κοιμούνται στο τιμόνι κλπ κλπ κλπ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Το λαμογιο κι αν το πλενεις,το σαπουνι σου χαλας!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 16 Δεκ 2012, 18:42

Θα έπρεπε τα παιδιά να μαθαίνουν να οδηγούν από το δημοτικό. Τα πήγαιναν κάποτε σε πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής αλλά μάλλον τώρα αυτά θεωρούνται περιττά έξοδα.
Στα κομμουνιστικά κράτη μάθαιναν να οδηγούν στα σχολεία και μάθαιναν επίσης και μηχανολογία όπως και πρώτες βοήθειες, ενέσεις και μουσική.

Αυτό σημαίνει παιδεία. Όχι μόνο ξερές γνώσεις πεταμένες στο κεφάλι.

Βέβαια το Κράτος παίζει κρυφτούλι και κλέφτες και αστυνόμους. Κάθε μέτρο είναι εισπρακτικό.

Ακόμα και τα σήματα τα βάζουν πίσω από δέντρα. Για να μη δεις το Στοπ και να σε τσακώσει ο μπάτσος (Αν δεν τρακάρεις) Οι μπάτσοι κρύβονται πίσω από επικίνδυνες στροφές. Αν τις πάρεις με μεγαλύτερη ταχύτητα και ......ζήσεις σε περιμένουν να κόψουν πρόστιμο. Μας βλέπουν αγελάδες για άρμεγμα. Κάθε μέτρο είναι εισπρακτικό και πάντα έτσι ήταν.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”