τα έχω "πάρει" άσχημα

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Γυναίκα

Re: τα έχω "πάρει" άσχημα

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 08 Φεβ 2012, 22:50

firefightergr έγραψε: Πριν κάποιες μέρες έκανα donation στον Alex Collier μαθαίνοντας ότι περνά δύσκολα 3 καφέδες που δε θα πιώ δε πειράζει,σε λίγους μήνες μπορεί να είμαι στη θέση τους.
:clap: :clap: :clap:
Με pay pal η αλλιώς?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Δημοσίευση από Dread » Τετ 08 Φεβ 2012, 22:59

ION 4ever έγραψε:
firefightergr έγραψε: Πριν κάποιες μέρες έκανα donation στον Alex Collier μαθαίνοντας ότι περνά δύσκολα 3 καφέδες που δε θα πιώ δε πειράζει,σε λίγους μήνες μπορεί να είμαι στη θέση τους.
:clap: :clap: :clap:
Με pay pal η αλλιώς?
Και που ?

Γιατί εδώ http://www.bibliotecapleyades.net/andro ... com_36.htm

λέει αυτά....

Last Update - January 2012

From: robert stanley
Sent: Monday, January 30, 2012 12:42 PM
To: undisclosed-recipients:
Subject: The Alex Collier Aid Project has ended.

The Alex Collier Aid Project has ended
All is well with Alex now and his life has finally turned around. He no longer needs financial assistance or a place to live. He is extremely grateful to all those who have helped.

Going forward, please do not contact me with questions or comments for Alex.

TO CONTACT ALEX COLLIER PLEASE USE THESE e-MAIL ADDRESSES:

Ivanhoe1818@live.com

spacementoring@live.com

Respectfully,

Robert M. Stanley
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
firefightergr
Έλαβε Likes: 6 φορές

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 09 Φεβ 2012, 06:16

Ναι με pay pal στο mail που έδωσε ο Dread, το σκέφτηκα και ως αναγνώριση της προσφοράς του,χαίρομαι που τον βοήθησε ο κόσμος όπως μας ενημέρωσε ο Dread.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 09 Φεβ 2012, 06:45

Αυτή τη νοοτροπία την έχω δει σε αρκετούς ομογενείς που όταν βρίσκονται στο εξωτερικό κλαψουρίζουν ότι τους λείπει η Ελλάδα και όταν επιστρέψουν και αναγκαστούν να περιμένουν 5 λεπτά σε μια υπηρεσία αρχίζουν τα "ντρέπομαι που είμαι Έλληνας", "γι αυτό είσαστε έτσι", "καλά να πάθετε" και άλλα τέτοια...χαριτωμένα. Ξεχνούν βέβαια ότι αυτοί σηκώθηκαν και έφυγαν από την Ελλάδα και πήγαν να δουλέψουν στα εργοστάσια που παράγουν προϊόντα MADE IN GERMANY, αντί να μείνουν και να καλλιεργούν πατάτες και σκόρδα.
Τωωωρα που την ξαναδιαβαζω :? :? :? :? :think: :think: :think: :think: :think: :think:

Δεν ειχα διαβάσει αυτά τα σχόλια για τους ομογενείς τότε.
Ενα δικιο ομως το χει :p
Εμεις στην γερμανια ετσι και γιουβέτσι. Φατε τα *μπιπ* μου παλιογενίτσαροι.
(δεν μιλαω για ολους τους ομογενεις αλλα οσους ερχονται εδω με τον γερμανικο αερα και μας αντιμετωπιζουν σαν ζουλού!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kariatida την Δευ 02 Απρ 2012, 19:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μπιπ
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 01 Απρ 2012, 23:55

Σήμερα στο περίπατο που κάνω των 17,5 χιλιομέτρων σε 3 ώρες ,περπατώντας στον περιφερειακό στο Κορύλοβο Δράμας στο πεζοδρόμιο μπροστά μου παρκαρισμένο ένα τζιπ, ο τύπος άφηνε ένα πλακάκι κενό για να περάσει πεζός και όχι μητέρα με το καροτσάκι πράγμα που συναντώ συχνά,την ώρα εκείνη έιχε ανοίξει και τη πόρτα από τη μέσα πλευρά του πεζοδρομίου για να δέσει το πιτσιρίκι του στο παιδικό κάθισμα,έτσι ώστε ο μόνος τρόπος να περάσω ήταν από την άσφαλτο.

-Καλημέρα του λέω ,ωραίο παρκάρισμα έκανες στο πεζοδρόμιο.
-καλημέρα μου λέει ,και τι έγινε;
-αναγκάστηκα του λέω να κατέβω στο δρόμο (στον οποίο τρέχουν με ταχύτητες άνω των 80 αυτοκίνητα και μηχανές).
-εντάξει μου λέει και τι έπαθες;
-την επόμενη φορά που θα το δω παρκαρισμένο έτσι θα περάσω από πάνω του λέω.

http://www.enosipezon.gr/άρθρα/2009/05/ ... εζοδρομίου

Ή εγώ τα έχω μάθει λάθος ή ο κόσμος έχει ξεφύγει.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από butterfly » Δευ 02 Απρ 2012, 00:03

firefightergr έγραψε:Σήμερα στο περίπατο που κάνω των 17,5 χιλιομέτρων σε 3 ώρες ,περπατώντας στον περιφερειακό στο Κορύλοβο Δράμας στο πεζοδρόμιο μπροστά μου παρκαρισμένο ένα τζιπ, ο τύπος άφηνε ένα πλακάκι κενό για να περάσει πεζός και όχι μητέρα με το καροτσάκι πράγμα που συναντώ συχνά,την ώρα εκείνη έιχε ανοίξει και τη πόρτα από τη μέσα πλευρά του πεζοδρομίου για να δέσει το πιτσιρίκι του στο παιδικό κάθισμα,έτσι ώστε ο μόνος τρόπος να περάσω ήταν από την άσφαλτο.

-αναγκάστηκα του λέω να κατέβω στο δρόμο (στον οποίο τρέχουν με ταχύτητες άνω των 80 αυτοκίνητα και μηχανές).

Και κρατηθηκες;Δεν τον αρχισες στις γρηγορες,να μην προλαβαινει να τις μετρησει;
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 14 φορές

Δημοσίευση από Irene3006 » Δευ 02 Απρ 2012, 00:07

Αυτή η νοοτροπία είναι απίστευτα σπαστική...
Βολεύομαι εγώ και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους...
Ε άντε πια...
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Δευ 02 Απρ 2012, 00:10

butterfly έγραψε:
firefightergr έγραψε:Σήμερα στο περίπατο που κάνω των 17,5 χιλιομέτρων σε 3 ώρες ,περπατώντας στον περιφερειακό στο Κορύλοβο Δράμας στο πεζοδρόμιο μπροστά μου παρκαρισμένο ένα τζιπ, ο τύπος άφηνε ένα πλακάκι κενό για να περάσει πεζός και όχι μητέρα με το καροτσάκι πράγμα που συναντώ συχνά,την ώρα εκείνη έιχε ανοίξει και τη πόρτα από τη μέσα πλευρά του πεζοδρομίου για να δέσει το πιτσιρίκι του στο παιδικό κάθισμα,έτσι ώστε ο μόνος τρόπος να περάσω ήταν από την άσφαλτο.

Και κρατηθηκες;Δεν τον αρχισες στις γρηγορες,να μην προλαβαινει να τις μετρησει;
Δυστυχώς ως ένστολος δεν έχω τη πολυτέλεια να μπλέκω σε τσαμπουκάδες,θα λογοδοτήσω στην υπηρεσία μου για ότι κάνω στην ιδιωτική μου ζωή και έχω την υποψία ότι δε θα είναι καλοί μαζί μου.
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ostrako
Irc ψευδώνυμο: jim

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 02 Απρ 2012, 17:59

νοοτροπια τι ειναι?Παιδια?
Ποιοτητα τι ειναι.Πολιτισμος τι ειναι?Ποσοι γνωριζουν?
Ποσοι απο αυτους που γνωριζουν εχουν την θεληση και τον στοχο να τον διδαξουν σωστα?
Δεν φταιει ο πιθηκος.Ο ταρζαν εχει μεγαλυτερη ευθυνη.
Αν ειχαμε σωστους μαγους στη φυλη δεν θα πειναγαμε.

Πυροσβεστη υπομονη και σωας τα φρενας.στα λεω για να τακουω γιατι ειναι μερες που τα
βεγγαλικα στο μυαλο σκανε.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από paris4u » Δευ 02 Απρ 2012, 18:52

Divine Sinner έγραψε:
..και μας αντιμετωπιζουν σαν ζουλού!
:sleepy: Γιατι αραγε να μας συγκρινουν με τους Ζουλου;
Ειναι αδικο (για τους Ζουλου) γιατι ακομη και οι Ζουλου για την υποθεση της siemens καθισαν στο σκαμνι τον Πρωθυπουργο και δυο Υπουργους,ενω εμεις.. :speed:
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 28 Ιούλ 2012, 19:39

Σεφέρης: «Να νοσταλγείς τον τόπο σου, ζώντας στον τόπο σου, τίποτε δεν είναι πιο πικρό»

Δημήτρης Νατσιός, Δάσκαλος

«Να δούμε ακόμα πού θα φτάσουμε! Δεν αφήσαμε βρωμιά, δεν αφήσαμε σιχαμένη πράξη, που να μην την κάνουμε, δεν αφήσαμε πονηρό διαλογισμό που να μην τον πούμε ή να μην τον γράψουμε με την μεγαλύτερη αδιαντροπιά. Ξεχαλινωθήκαμε πια ολότελα. Ποτέ ο άνθρωπος δεν είχε φτάσει ούτε στην μισή αναισθησία και σιχαμένη παραμόρφωση, απ’ όσο έφτασε σήμερα...». (Φ. Κόντογλου, «Μυστικά Άνθη», εκδ. «Αστήρ», σελ. 21). Αν ζούσε σήμερα ο κυρ-Φώτης, πενήντα χρόνια μετά την μακαρία κοίμησή του, κι έβλεπε τις προκοπές και τις πομπές μας, τι θα έγραφε άραγε; Δεν θα ‘πιανε την μύτη από τις αναθυμιάσεις; Τι καλό να περιμένεις, όταν, για παράδειγμα, στην πάλαι ποτέ συμβασιλεύουσα πόλη του αγίου Δημητρίου και του αγίου Γρηγορίου του Παλαμά, παρελαύνει, «δόξη και τιμή», η διαστροφή; Να μαγαρίζεται μια ολόκληρη πόλη από την δυτικόφερτη ασυδοσία με τις «ευλογίες» της δημοτικής αρχής; «Θε μου τι βλέπομεν στις μέρες μας», όπως αναφωνεί ο Μακρυγιάννης. Και από κοντά τα δημοσιογραφικά γιουσουφάκια, να υπερασπίζονται το δικαίωμα της θηλύγλωσσης αναίδειας να παρελάσει, προβάλλοντας και πάλι το μπαχαρικό των τάχα και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Για τις παρελάσεις όμως των εθνικών επετείων εξεμέουν δηλητήρια. Εκείνες τους ενοχλούν, η παρελαύνουσα ηθική παραλυσία τους ενθουσιάζει. Τι να πει κανείς, κατρακύλισμα εις μέγα βόθυνον και γι’ αυτό το κατρακύλισμα έλεγε ο ψαλμωδός: «Άνθρωπος εν τιμή ων ου συνήκε, παρασυνεβλήθη τοις κτήνεσι τοις ανοήτοις και ωμοιώθη αυτοίς». (Ψαλμ. 48, 13).
Αγνώριστη η πατρίδα μας. Και αν περπατούμε και ανασαίνουμε πάνω στα άγια χώματά της, μας φαίνεται σαν ξένη. Σάβανα απλώθηκαν πάνω από τα ρόδινα ακρογιάλια της και δεν μας αφήνουν να δούμε τον ήλιο και τον Ήλιο της Δικαιοσύνης. Νοσταλγούμε την Ελλάδα, την Πονεμένη Ρωμηοσύνη.
Το είπε ο Σεφέρης με τον άφθαστο ποιητικό λόγο αυτό, από το 1936 ακόμη:
«Όσο προχωρεί ο καιρός και τα γεγονότα, ζω ολοένα με το εντονότερο συναίσθημα πως δεν είμαστε στην Ελλάδα, πως αυτό το κατασκεύασμα που τόσο σπουδαίοι και ποικίλοι απεικονίζουν καθημερινά, δεν είναι ο τόπος μας, αλλά ένας εφιάλτης με ελάχιστα φωτεινά διαλείμματα, γεμάτα με μια πολύ βαριά νοσταλγία. Να νοσταλγείς τον τόπο σου, ζώντας στον τόπο σου, τίποτε δεν είναι πιο πικρό».
Αλήθεια δεν μας κυριεύει η πικρή και βαριά νοσταλγία του ποιητή, βλέποντας τα δάκρυα και ακούγοντας τους ολοφυρμούς της πατρίδας; Και ο πόνος μεγαλώνει, γιατί νοσταλγούμε… Νοσταλγούμε τα χρόνια τα ευλογημένα στο πατρικό σπίτι και όχι στην πολυώροφη απανθρωπία, τα βράδια του καλοκαιριού που μοσχοβολούσαν οι μπαχτσέδες και συνάζονταν οι γειτόνισσες, μαζί με την μάνα μας, και περνούσαν γενεές δεκατέσσερις όλη την πόλη ή το χωριό και εμείς, τα αλάνια αλωνίζαμε τον τόπο. Ήταν ωραία χρόνια, δεν τα εξωραϊζω, και ας ζούσαμε με την «έντιμον πενίαν» του Παπαδιαμάντη. Και μετά η πατρίδα μαγαρίστηκε. Τρέξαμε λαχανιασμένοι να προλάβουμε το τρένο του δήθεν εξευρωπαϊσμού μας, υψώσαμε σε εθνικό ιδεώδες έναν «πολιτισμό», τον δυτικό, διαφορετικό από πολλές απόψεις του δικού μας, μόνο και μόνο επειδή ήταν υλικά υπέρτερος. Έναν «πολιτισμό» που μας επιτρέπει μεν να πάμε στ’ αστέρια, παραμένει εν τούτοις σκληρός και ανελέητος προς τον συνάνθρωπο. Από κοντά και η Παιδεία, θλιβερό παρακολούθημα όλη αυτής της διαστροφής. Εγκατέλειψε την ψυχή του παιδιού και στράφηκε στον εγκέφαλό του για να θεραπεύσει τις ανάγκες του κράτους της βιομηχανίας και των επιχειρήσεων. Όμως, αφ’ ότου έκανε στόχο της το δίπλωμα, το πτυχίο, γεμίσαμε διπλωματούχους και οι πνευματικοί άνθρωποι εξαφανίστηκαν.
Μια κακή Παιδεία, που, όπως έλεγε ο Σεφέρης (στον λόγο του για τον Μακρυγιάννη, το 1941 στο Κάιρο) «διαστρέφει και αποστεγνώνει και είναι μια βιομηχανία που παράγει τους ψευτομορφωμένους και τους νεόπλουτους της μάθησης, που έχουν την ίδια κίβδηλη ευγένεια με τους νεόπλουτους του χρήματος».
Τις πταίει για το κακό μας ριζικό;
«Την τύχη του κάθε λαός
την κάνει μοναχός του
και όσα του φταίει η κούτρα του
δεν του τα κάνει ο εχθρός του»,
λέει μια κρητική μαντινάδα.
Φταίμε και εμείς, ο λαός, που αφήσαμε τους δαίμονες της πατρίδας, τους πολιτικούς τζιτζιφιόγκους, να την καταντήσουν παλιόψαθα των εθνών.
Το 1945, πάλι ο Σεφέρης, σημειώνει στο πολιτικό του ημερολόγιο μια παρατήρηση, η οποία παραμένει διαχρονικά εύστοχη:
«Η βλακεία, η εγωπάθεια, η μωρία και η γενική αναπηρία της ηγετικής τάξης στην σημερινή Ελλάδα, σε φέρνει στην ανάγκη να ξεράσεις... Είμαι βέβαιος πώς τούτοι οι ελεεινοί δεν αντιπροσωπεύουν την ζωντανή Ελλάδα, δεν αντιπροσωπεύουν τίποτε και υπάρχουν άγνωστοι, πολλοί που δεν ξέρουν, αλλά που αξίζουν, που σε φωνάζουν». Ας κρατήσουμε την τελευταία παρατήρηση του Σεφέρη.
Υπάρχουν ακόμη Άνθρωποι (με το άλφα κεφαλαίο) σε τούτο τον τόπο, είναι οι ταπεινοί τη καρδία. Την απάντηση για την κρίση μας την δίνει ο ίδιος ο ποιητής με τον επίλογο της ομιλίας του κατά την παραλαβή του Νόμπελ λογοτεχνίας:
«Όταν στο δρόμο της Θήβας, ο Οιδίπους συνάντησε τη Σφίγγα, κι αυτή του έθεσε το αίνιγμά της, η απόκρισή του ήταν: ο άνθρωπος. Τούτη η απλή λέξη χάλασε το τέρας. Έχουμε πολλά τέρατα να καταστρέψουμε. Ας συλλογιστούμε την απόκριση του Οιδίποδα».
Πολλοί συνάνθρωποί μας σήμερα βοούν και κραυγάζουν: «άνθρωπον ουκ έχω». Αυτούς να βρούμε, που είναι δίπλα μας, γείτονες, τους πλησίον. Ακούς κάποιους μεγάθυμους, κυρίως πολιτικούς, να λένε: «σκέφτομαι και συμπονώ τους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας, τους άνεργους, τους φτωχούς όλου του κόσμου». Έτσι γενικά και αόριστα. Ανέξοδη αυτή η «αγάπη» και «συμπόνια», απρόσωπα πράγματα.
Γράφει κάπου ο Ντοστογιέφσκι στον «Ηλίθιο»: «Μπορεί τάχα ν’ αγαπάει κανείς όλους τους ανθρώπους, όλους τους πλησίον του; Το ‘χω συχνά αναρωτηθεί; Και βέβαια όχι. Είναι μάλιστα αφύσικο. Στην αόρατη αγάπη για την ανθρωπότητα, αγαπάς σχεδόν πάντα τον εαυτό σου». Οι αυτοκτονίες συνανθρώπων μας πρέπει να μας συγκλονίζουν. Γιατί δεν βρίσκεται ένα χέρι, ένας λόγος παρήγορος να τους συγκρατήσει; Δεν λείπουν τόσο τα χρήματα, όσο το «άνθρωπον ουκ έχω». Αυτό μας ντροπιάζει περισσότερο απ’ όλα και όχι η φτώχεια μας.
«Στην αργατιά, στην χωριατά
το χιόνι, η γρίπη, η πείνα, οι λύκοι
ποτάμια, πέλαγα, στεριές, ξολοθρεμός και φρίκη.
Χειμώνας άγριος. Κι η φωτιά
καλοκαιριά στην κάμαρά μου.
Ντρέπομαι για τη ζέστα μου
και για την ανθρωπιά μου».
(Κωστής Παλαμάς)

http://radiofloga.blogspot.gr/2012/07/b ... _9447.html
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:45

Ψωμι παιδια ελευθερια
Θαναση το μονοπατι της ζωης,ειμαστε εμεις οι ιδιοι.
:thumb:
Η απομονωση του ανθρωπου, φερνει λαθη σοβαρα.Αυτοκτονιες ναι.
Υπαρχει για τον καθενα,ενας ανθρωπος.
Ας ανοιξουν οι καρδιες
ας αρχισουν οι φωνες
τραγουδια και χαρα
ερχονται με τη σειρα.

Αχ, αυτη η χωρα. :punch: Μια ζωη φουρτουνα.
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 24 Ιαν 2013, 13:55

Οι Έλληνες για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε κατάσταση εθνικής κρίσης,εισβολής εχθρού και πολέμου δεν είναι ενωμένοι και κατηγορούν οι μεν τους δε και δε βλέπουν ποιός είναι ο εχθρός.
Είμαστε καταδικασμένοι αν συνεχίσουμε να είμαστε διχασμένοι.
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 13 Απρ 2013, 10:22

Διαβάζοντας απόψεις στο ελληνικό κομμάτι του διαδικτύου παρατηρώ ότι η κοινωνία μετατρέπεται σε ρωμαϊκή αρένα, με θεατές όσους έχασαν τη δουλειά τους και αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης να ζητούν να χυθεί το αίμα των δημοσίων υπαλλήλων αδιακρίτως.Ο κοινωνικός αυτοματισμός λειτουργεί άψογα.
Οι ίδιοι που βλαστημούν τις κυβερνήσεις για τη πολιτική των μνημονίων αποδέχονται τώρα τη πολιτική της μείωσης των οργανικών θέσεων και την απόλυση Δ.Υ. ,τι υποκρισία;
Όταν η κυβέρνηση ικανοποιεί το εγώ μας είναι καλή ενώ όταν χάσουμε τη βόλεψή μας όχι.
Δηλαδή στο δικό μου σπίτι που έχω τη σύζυγο άνεργη 7 χρόνια θα έπρεπε η άποψή της να είναι ότι πρέπει εγώ που εργάζομαι να χάσω τη δουλειά μου,παράνοια;
Όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι έχουν πειστεί ότι για όλα φταίνε οι συνάνθρωποί τους δάσκαλοι,ιατροί ,νοσηλευτές,πυροσβέστες ,στρατιωτικοί,αστυνομικοί ενώ οι ίδιοι δε φέρουν καμμία ευθύνη για το ότι στήριζαν το πολιτικό σύστημα τόσα χρόνια.
Οι οργανικές θέσεις έχουν μειωθεί σε επικίνδυνα επίπεδα,από τα προηγούμενα ακόμη χρόνια πολλές υπηρεσίες λειτουργούσαν χάρη στο φιλότιμο των εργαζομένων και με συνθήκες αδιανόητες ακόμα και για τον ιδιωτικό τομέα.
Θα πρέπει τώρα προς ικανοποίηση της τρόϊκα αλλά και των θεατών της αρένας να υπολειτουργούν ή και να κλείσουν νοσοκομεία ,σχολεία,πυροσβεστικά κλιμάκια,αστυνομικά τμήματα,να σταματήσει ο στρατός να εξοπλίζεται επαρκώς.
Και όλοι αυτοί που ζητούν το αίμα να ρέει το κάνουν καθισμένοι στην ασφάλεια του σπιτιού τους η οποία τους παρέχεται από τον Ε.Σ που πρέπει να είναι ισχυρός,από την όποια ασφάλεια παρέχει το νοσοκομείο της πόλης και οι υπόλοιπες υπηρεσίες.
Ο καθένας μας θέλει το παιδί του να έχει σωστή μόρφωση στο σχολείο,να έρθουν άμεσα 5 πυροσβεστικά οχήματα όταν πιάσει πυρκαγιά,να φτάσει η ομάδα Δίας εγκαίρως όταν άγνωστοι προσπαθούν να παραβιάσουν τη πόρτα μας ,να έχουμε τη σωστή φροντίδα από τους ιατρούς στο νοσοκομείο,το σταρτό να μας προστατεψει από επίδοξους εισβολείς.
Ο άνεργος δεν έχει τη πολυτέλεια να σκεφτεί έτσι γιατί αγωνίζεται για επιβίωση έχοντας χάσει όμως τη καθαρότητα σκέψης
και ψάχνει επίσης τρόπο να εκφράσει την αγανάκτησή του.
Μη μπορώντας λοιπόν να στραφεί εναντίων της ισχυρής κυβέρνησης με τους μηχανισμούς καταστολής στρέφεται κατά του διπλανού του.
Μόνο να λυπηθώ μπορώ γιατί χάσαμε πολλά περισσότερα από χρήματα ,χάσαμε τις ψυχές μας.
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ostrako

Δημοσίευση από ostrako » Σάβ 13 Απρ 2013, 15:42

Ναι πυροσβεστη.Δεν εχεις αδικο.Πικρα.Πολλοι δεν εχουν μαθει τιποτα.
Καλα υπαρχουν και οι προβοκρατορες στα μεσα.
Εχουν χτυπηθει ολοι οι τομεις.Χρονια πολλα συμβαινει αυτο και αντι, να το χωνεψουμε,εξακολουθουμε να τρωμε τις σαρκες μας ακομα.
Ζουμε τις εποχες του παραλογου και εξηγουμε τα αυτονοητα δυστηχως.
Το καντηλι στο Ορος κουνιετε μονο του απο 'χτες.Ισως υπαρξει θεικη παρεμβαση και μοιρασει ο Θεος λιγο, απο το πνευμα το Αγιο.Μας χρειαζεται στη χωρα.

Ενωση ,παραγωγη,παιδεια και υγεια χρειαζομαστε για να προχωραμε και ολα υπολειτουργουν.
Οχι μονο απολυσεις αλλα γεμισμα αναγκων και προσληψεις αυτο χρειαζομαστε.Μειωση φορολογιας και ανταποδωτικοτητα φορου τουλαχιστον επρεπε να ειχαμε.Και δρομους χωρις λακουβες επρεπε να ειχαμε αλλα χρονια τωρα συνηθισαμε και το δεχομαστε.Ολα στο σχεδιο της υποδουλωσης.Εκει να εκπαιδευεσαι να δεχεσαι τη σκλαβια σου και να λες, δεν βαριεσε, δεν μπορω να κανω τιποτα.Ετσι ξεκινα ο φαυλος κυκλος της ματαιοδοξιας μας.Απομονωση και ωχαδερφισμος.Ας μη χανουμε το δασος.Τα δεντρα λενε οτι θελουν,αλλα στην κορδελα θα καταληξουν ολα, αν δεν ενωθουν.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 13 Απρ 2013, 18:12

Πυροσβέστη, ετσι ειναι ! (δυστυχως) :clap: :clap:
Οπως το λες, αν αργησει το ασθενοφορο, που δικαιως θα αργησει, τοτε
θα σκεφτει κανείς οτι η λογικη του ξεπατωμού μας ειναι που φταιει;
Δεν βλεπουμε την συνολικη εικονα, παλι αποσπασματικα το βλεπουμε
ως κοινωνια.
Να δεις που στο τελος εθελοντες θα τις λειτουργουν αυτες τις υπηρεσιες,
νοσοκομεια, εκαβ, πυροσβεστικη.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Κυρ 19 Μάιος 2013, 18:30

Κάποιοι απαράδεκτοι βάζουν γαλανό ουρανό ανάμεσα στα chemtrails. :loco:
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Eva Luna

Δημοσίευση από Eva Luna » Κυρ 19 Μάιος 2013, 18:49

Ξαναδιαβαζω σαν να διαβαζω για πρωτη φορα τα σχολια των πρωτων σελιδων αυτου του νηματος,
δυο χρονια παλια, κι εκστασιαζομαι σχεδον!
Δεν μπορει να την εχασα αυτην την συζητηση!
Νικολεττα, Ιον (ακομα και Μπλου Αης με τα ακραια της) δυο χρονια πριν.
Καπου ερχονται και κολλανε με αυτα που ακουω προσφατα απο τον Προεδρο
της ΕΝD. Και βεβαια τωρα τα ακουω με ηρεμια, δεκτικοτητα, ενδιαφερον.
Γιατι δεν συμμετειχα σ' αυτην την κουβεντα εγω;
Ποσο ζωο ημουν ακομα, 2 χρονια πριν;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
firefightergr

Δημοσίευση από firefightergr » Τρί 10 Σεπ 2013, 07:50

Μαύρο χιούμορ στη πρωινή ενημέρωση της ΔΤ,οι άνω των 65 ετών είναι 2.000.000 με αποτέλεσμα να επιβαρύνονται μεν τα ασφαλιστικά ταμεία αποφεύγεις δε τις κοινωνικές εκρήξεις.
Επεξήγηση δική μου :Τα 2.000.000 δεν αντιδρούν γιατί εχουν ραντεβού με το χάρο και απλά περιμένουν να τους πάρει.
Οι boomers τελικά είναι πρόβλημα και για την Ελλάδα,πέρα από τα κουρεμένα και τζογαρισμένα στο χρηματιστήριο ταμεία.
John Milton"
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1572 φορές
Έλαβε Likes: 2564 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:35

Eva Luna έγραψε:Ποσο ζωο ημουν ακομα, 2 χρονια πριν;
Κάθε χρόνο λέω τα ίδια στη μούρη μου.
Τώρα φοβάμαι πως θ'αρχίσω να τα λέω κάθε μήνα.

Μου έχει λείψει η Νικολέτα.
Και η Φωτεινή (blue ice)
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”