Αλήθεια-Ψέμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Αλήθεια-Ψέμα

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Απρ 2007, 11:40

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)



PostPosted: Thu Jul 13, 2006 9:28 am

Από NighlLord στις 13/6/2006 22:03


Επανατοποθέτηση :

Πιστεύω σε ψέματα ! Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω σε ψέματα ! Πιστεύω ότι κάποια μέρα θα την φιλήσω, ότι κάποια μέρα θα είμαι και εγώ ευτυχισμένος, δίπλα της. Πιστεύω στον θεό. Σε ένα θεό δικό μου, ολότελα δικό μου. Φταίει που είμαι ρομαντικός ; Μάλλον.

Σε κάποια ψέματα θέλουμε να πιστεύουμε. Όχι από αδυναμία αλλά από επιλογή. Είναι ένα σαμάρι που το παίρνεις χωρίς κόπο και το κουβαλάς μέχρι να σβήσεις. Κι όλα αυτά, για μια ελπίδα. Για την ελπίδα που σε κάνει κάθε μέρα να θες να ζήσεις, για να κοιτά τα μάτια της.

Ίσως το ψέμα να είναι βαριά κουβέντα. Ίσως η ψευδαίσθηση είναι καλύτερη. Κάθε τι που βλέπουμε γύρω μας είναι ένα θαύμα. Σε πολλούς δημιουργείτε η ψευδαίσθηση ότι κάποιο αόρατο χέρι υπάρχει που καθοδηγεί τα πάντα. Έτσι αφήνουν αρκετοί ένα παραθυράκι για τον θεό, που βέβαια δεν υπάρχει. (ούτε παραθυράκι ούτε θεός)
Αυτήν την φυσική ομορφιά την θαυμάζω και αν θέλετε την θεοποιώ, χωρίς να της δίνω ανθρώπινες διαστάσεις. Θεωρώ ότι είναι μια κατάσταση μεταξύ χάους και τάξης, ύπαρξης και ανυπαρξίας του *θεού*. Ξέροντας ότι δεν υπάρχει θεός θέλω να πιστεύω στον θεό, να πιστεύω σε αυτό το, ρομαντικό από την οπτική μου γωνία , παραμύθι. Έτσι και αλλιώς πολλούς από τους ηθικούς κανόνες της θρησκείας θα τους ασπαζόμουν έτσι και αλλιώς. Το θέμα λοιπόν για μένα είναι ότι θέλω να πιστεύω. Όπως έχω ξαναπεί εκτιμώ διπλά τους ανθρώπους που ζουν χωρίς αυτούς τους συμβιβασμούς, που αντικρίζουν την πραγματικότητα κατάματα. Εγώ ευτυχώς ή δυστυχώς ΘΕΛΩ να είμαι ρομαντικό και να πιστεύω στα ψέματα. Και η θρησκεία είναι ένα από αυτά. Η ισότητα είναι ένα άλλο ψέμα, η ειρήνη ακόμα ένα, κτλ.

Και όλα αυτά τα ψέματα τα κουβαλάω συνειδητά και αγόγγυστα. Το ότι ξέρω ότι είναι ψέματα όμως με βοηθάει στο να κρίνω καταστάσεις και ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω όμως τον άτυπο πόλεμο τον δύο πλευρών. Θρησκόληπτε δεν μπορείς να φορτώνεις σαμάρια στους άλλους χωρίς να το θέλουν ούτε κανείς άλλος δεν μπορείς να αφαιρεί σαμάρια από τους άλλους ας είναι και για το καλό τους.

Μεγάλη νύχτα η αποψινή, ειδικά αν είσαι ερωτευμένος και ρομαντικός μαζί.
Ακόμα και η απουσία της είναι για μένα έμπνευση.

(μήπως παραείμαι ρομαντικός -θύμα ;)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 11:40

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)


PostPosted: Thu Jul 13, 2006 9:29 am

Από oropion24 στις 14/6/2006 16:39


ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΨΕΜΜΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΩ ,ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΓΧΩΘΩ
-ΠΕΣ ΕΝΑ ΨΕΜΜΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙΣ,ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΟΤΩΩΩΣΕΙΣ...
-Η ΓΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ,Η ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΣΧΑΤΕΣ ΜΕΡΕΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΣΚΛΗΡΗ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ,Η ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΙ ΕΝ ΕΙ,ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΒΑΘΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΗΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΟΥΜΙΑ,Ο ΗΛΙΟΣ ΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ,ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ,ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ,ΑΛΛΑ ΕΚΤΡΕΠΕΤΑΙ,Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ,ΖΕΙΣ ΤΟ ΤΩΡΑ,ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ,ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.Η ΑΠΩΛΕΙΑ,Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ,ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΗΜΕΡΑ.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ,Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ Η ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.Ο ΜΩΑΜΕΘ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΑΣ,Ο ΜΩΑΜΕΘ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ,ΤΩΝ ΓΑΙΟΚΤΗΜΟΝΩΝ,ΤΩΝ ΗΔΟΝΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΩΝ,Η ΜΟΔΑ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ.
ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΜΕΡΕΣ ΕΣΧΑΤΕΣ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟ ΑΝ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΘΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΗΘΕΙ Ή ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΟΥ...Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ...ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΧΡΩΜΟΣ,ΑΣΠΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΝΕΙ...2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ.ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΨΟΥΜΕ?? Ή ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΜΕ??
_________________
.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 11:40

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)

PostPosted: Thu Jul 13, 2006 9:31 am

Από Arela στις 15/6/2006 10:15


Στον Νικόλα (oropion24) : Η αλήθεια είναι μία. Αυτό που αλλάζει δεν είναι η αλήθεια, αλλά ο τρόπος που την αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος με βάση τις καταβολές-τον τρόπο σκέψης-τα δεδομένα του. Και βεβαίως μπορεί να διαφοροποιηθεί η οπτική για την αλήθεια και μέσα στον καθένα ξεχωριστά, ανάλογα με την ψυχονοητική εξέλιξη που θα έχει στην πορεία του.


Στον Δημήτρη (Nightlord) φίλε, τα δυο τελευταία ποστς σου σ'αυτή τη σελίδα μου, άνοιξαν μπροστά στα μάτια μου ένα ολόκληρο κεφάλαιο της διαδρομής και του ψυχισμού σου που δεν είχα δει ως τώρα. Γι'αυτό υπερτονίζω ότι άλλη η επικοινωνία σε τσατ ρουμ και άλλη σε ένα φόρουμ... Γι'αυτό και θα εκφράσω ξανά τη χαρά μου για την είσοδό σου στο φόρουμ των ΙΔΕΟ. Είσαι μια πολύτιμη προσθήκη στην παρέα μας Smile

Β+



=========


Από APOLLONN στις 16/6/2006 19:05


Συμφωνω Βικυ. Η Αληθεια ειναι μια. Ντυμενη σαν την Σαλωμη με διαφορα πεπλα απο το περιβαλλον μας η απο εμας τους ιδιους. Μερικοι προσθετουν κι αλλα πεπλα που ρποερχονται απο τον εγωισμο τους. Αλλοι αφερουν πεπλα. Κι ετσι αναλογα τι πεπλα προσθαφαιρουμε εχουμε και την αναλογη αντιληψη της αληθειας. Μια μερα ομως θα ερθει που θα αποτραβηξουμε ολα τα πεπλα Της και θα θαυμασουμε το αιωνιο και απειρο καλλος Της.


==========


Από oropion24 στις 17/6/2006 00:00


ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ,ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΕΠΛΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙ ΤΟ ΠΕΠΛΟ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΤΟ ΠΕΠΛΟ ΘΑ ΚΡΥΒΕΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΣΧΗΜΗ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΩΠΙΣΟΥΜΕ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΛΥΚΕΙΑ.ΧΕΧΕΧΕ
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 11:41

ΑρΕλα
Διαχειριστής (Administrator)


PostPosted: Thu Jul 13, 2006 9:32 am


Αν ηξερε ο κοσμος την ΑΛηθεια, θα υπηρχε ομονοια και αγαπη σε ολο το κοσμο. Αν ηξερε ο κοσμος την Αληθεια οι οργανωμενες θρησκειες (ιδιατερα τα μεγαλα χριστιανικα δογματα) θα ειχαν φαληρισει. Αλλα ο κοσμος δεν ξερει και τον απομυζουν.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 11:41

psyDream
Στραβάδι


PostPosted: Mon Oct 02, 2006 4:17 am

gia na vri kapios tin alithia '' prepi na nai eine tharaleossss'' skeftiteto etsi eine :ZZzzzzz
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Άβαταρ μέλους
LoLitA
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2007, 00:53
Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση από LoLitA » Τετ 18 Απρ 2007, 11:42

The_Saboteur
Αρρωστος Ιδεογραφίτης


PostPosted: Mon Oct 02, 2006 1:35 pm

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΗ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ. ΑΛΗΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΓΩΝΟΣ ΠΟΥ ΑΛΗΘΕΥΕΙ.
“Bravery is believing in yourself, and that thing nobody can teach you.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”