ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (αναβάθμιση του DNA)

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1060 φορές
Έλαβε Likes: 1738 φορές

ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (αναβάθμιση του DNA)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 14 Μάιος 2011, 15:00

Έχω κάνει κι άλλο βίντεο σχετικό, αλλά αυτό εδώ...

είναι κλάσεις ανώτερο, και επεξηγηματικότερο.
Mόνο 8 λεπτά, αλλά λέει πολλά. (Μιλάει και ο Γουίλκοκ στο δεύτερο μισό)

Φρονω ότι άξιζε να γίνει ένα ξέχωρο τόπικ αυτό, γιατί είναι ένα θέμα συναρπαστικό, ένα θέμα που έχει αφήσει την επιστήμη άναυδη από το 2006 που το πρωτοπαρατήρησαν στο Παν/μιο Purdue... και θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι που σηματοδοτεί τις τεράστιες αλλαγές που έρχονται...
Πολλοί από μας έχουν πάρει μια ιδέα γι'αυτές τις αλλαγές, αλλά στην προκειμένη...

τίποτα εκπληκτικότερο και εξωπραγματικότερο, απ'την ίδια την πραγματικότητα!

Φτάνουμε μια το σταυροδρόμi μιας εποχής που ... the sky is the limit!
Δεν υπάρχουν όρια κι ίσως δε μπορούμε να συλλάβουμε εντελώς ακόμα, τι επίκειται...
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (αναβάθμιση του DNA)

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 14 Μάιος 2011, 15:06

Eγω δεν πιστευω οτι θα ανεβουμε μαζικα κλιμακα.
Δεν μπορει ο μεσος κοιλαρας νεοελληνας που δερνει την γυναικα του
ξαφνικα να ανεβει κλιμακα.
Νομιζω πως το να ανεβεις κλιμακα δεν ειναι θεμα μοιραιο αλλα θεμα συνεχους προσπαθειας.
Πρωτο βημα ειναι να ριξεις τον εγωϊσμο σου.
Βλεπω παντου εγωϊστες και ψευτομαγκες πλαδαρους τυπους του φραπε που αμπελοφιλοσοφουν
και το παιζουν εξυπνοι.
που σκεφτομαι οτι γεμισαμε με μαγκο-κλανιο-φαντασματα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 14 Μάιος 2011, 15:10

Δεν πρόσεξες τι είπε ο Γουίλκοκ από το 7.45 και μετά...

Κι ο άλλος νωρίτερα, είπε ότι είναι απαραίτητη και η αναβάθμιση της συνειδητότητας...

Οι συχνότητες αλλάζουν κι όποιος αντέξει.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR
Φύλο: Άνδρας

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Σάβ 14 Μάιος 2011, 15:20

Το ηλιακο μας συστημα αλλαζει - και αυτο επιρρεαζει και τον ανθρωπο

Παντως - τωρα τελευταια βλεπω συνεχως πολλους να αφυπνιζονται
και πολλες νικες της ανθρωποτητος εναντιον της Νεας ταξης
σε παγκοσμιο επιπεδο... μην δινετε σημασια στα ΜΜΕ - Η ΖΩΗ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ
:)
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 14 Μάιος 2011, 16:01

Εγω εχω να δω τηλεοραση κατι μηνες. Χαχα ξερει η βικυ. πολλες φορες ακουω για πραγματα
στο Forum και ειμαι εκτος θεματος.
Επειδη δεν τα ειδα στην τηλεοραση και δεν ξερω τι παιχτηκε.
Αλλα πραγματικα αν κανετε ενα πειραμα.
και σταματησετε για ενα μηνα να βλεπετε τηλεοραση.
θα δειτε ποσο θα βελτιωθει η ζωη σας και η διαθεση σας.
Ειναι λες και σας ειχαν κλεισει σε ενα κουτι και ξαφνικα ειδατε τον ουρανο.
Άβαταρ μέλους
GreekTERMINATOR
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: THE REAL TERMINATOR

Δημοσίευση από GreekTERMINATOR » Σάβ 14 Μάιος 2011, 16:10

@divine sinner

Εγω σούταρα την τηλεοραση μου απο τον 3ο οροφο πριν 10 χρονια... δεν ηταν χαλασμενη - απλως μου επιανε χωρο
Το μονο ασχημο ηταν οτι δεν περναγε δυστυχως κανενας πολιτικος απο κατω την ιδια ωρα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από Orion » Σάβ 14 Μάιος 2011, 16:47

Divine Sinner έγραψε:Εγω εχω να δω τηλεοραση κατι μηνες. Χαχα ξερει η βικυ. πολλες φορες ακουω για πραγματα
στο Forum και ειμαι εκτος θεματος.
Επειδη δεν τα ειδα στην τηλεοραση και δεν ξερω τι παιχτηκε.
Αλλα πραγματικα αν κανετε ενα πειραμα.
και σταματησετε για ενα μηνα να βλεπετε τηλεοραση.
θα δειτε ποσο θα βελτιωθει η ζωη σας και η διαθεση σας.
Ειναι λες και σας ειχαν κλεισει σε ενα κουτι και ξαφνικα ειδατε τον ουρανο.
Εγω τη βλεπω , απεναντι ειναι κλειστη , αν θελω να δω κανενα dvd την ανοιγω :dunno:
ArELa έγραψε:Οι συχνότητες αλλάζουν κι όποιος αντέξει.
Εγω εκπεμπω στα HF
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 30 φορές
Έλαβε Likes: 32 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 14 Μάιος 2011, 17:17

Πραγματικά τα όσα λέει o David είναι μαγεία ! ArELa μπράβο :clap: :clap:

Πάνω στο θέμα ήλιος θα ήθελα να τονίσω πως λόγο δουλειας μου εκτιθομαι καθημερινά γύρω στις 5-7 ώρες και μερικές ωρες επιπλέον για να απολάυσω το μπανακι μου με δείκτη προστασίας 0... Κανένα απολυτος πρόβλημα στο δέρμα μου ,ίσα ίσα νιώθω να αναγεννιέμαι και να δέχομαι βομβαρδισμό ενέργειας :wink:

...τα παλικάρια με αεροπλάνα πολύ πιθανόν να θέλουν να μας κρύψουν τον ήλιο..Αποσκότησον με κύριοι
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: KAL EL

Δημοσίευση από KAL EL » Σάβ 14 Μάιος 2011, 17:28

Επειδή η επιστημονική μου κατάρτηση είναι από μηδενική και κάτω, εάν κατάλαβα καλά ο επιστήμων λέει ότι ενώ οι χρόνοι αλλοίωσης αυτών των σωματιδίων μέχρι τώρα ήταν σταθεροί, αίφνης έχουν αρχίσει και επιταχύνονται με αποτέλεσμα αυτή η επιτάχυνση να κάνει τα σωματίδια να παράγουν περισσότερη ενέργεια.
Σε πειραματικό στάδιο είδε την επίδραση αυτής της αλλαγής στο dna ψαριών με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Επίσης αναφέρεται στο κοριτσάκι του και λέει ότι έχει παρατηρήσει εκπληκτικά πράγματα σε αυτό (ας έλεγε τι είναι αυτά τα εκπληκτικά πράγματα….. :crybaby: ).
Στις μεγαλύτερες ηλικίες αυτές οι αλλαγές δεν είναι τόσο εντυπωσιακές συγκριτικά με τις νεώτερες. ( Το έπεισα το υπονοούμενο… :punch: )
Σωστό το σχόλιο του divine sinner με το πολύ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα :lol: , όμως στην απάντηση που έδωσες Βίκυ μου έχω την εξής απορία.
Πάλι εάν κατάλαβα σωστά, ναι μεν αυτό νέο σωματίδιο που έρχεται από τον Ήλιο επιδρά στην αλλαγή του dna μας, όμως παράλληλα υπάρχει και η παράμετρος της συνειδητότητoς. Εάν δηλαδή είμαι στην κατάσταση του φραπεδιάρη που περιγράφει ο divine, παρ’ όλο που δέχομαι αυτό το σωματίδιο μέσω της ακτινοβολίας του Ηλίου δεν θα συμβεί κάτι το ιδιαίτερα εντυπωσιακό, αν προσθέσεις δε και τον παράγοντα της ηλικίας….φέξε μου και γλύστρισα. :loco:
Εδώ όμως μου προκύπτει η εξής απορία. Πώς μετριέται ο βαθμός συνειδητότητας στα ψάρια ; Mπορούν να νιώσουν αγάπη ; Έχουν συναισθήματα ; Γιατί κάπου τα συνδέει αυτά ο Γουίλκοκ. Άρα αυτές οι αλλαγές στους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς της Γαίας υπόκεινται σε διαφορετικούς κανόνες από αυτούς που αφορούν το ανθρώπινο είδος ;

Η απάντηση πάντως που δίνει ο Γουίλκοκ σχετικά με τις αλλαγές/άλματα που συμβαίνουν στα είδη που κατοικούν στην Γαία ανά 65 και 26 εκατομμύρια χρόνια και που έχουν σχέση με το γαλαξιακό ενεργειακό πεδίο από το οποίο δεχόμαστε επίδραση, μου φαίνεται πολύ πιο λογική από την Δαρβινική θεωρία η οποία ποτέ δεν με έπεισε.

Αυτό που μου καρφώθηκε στο μυαλό και έβαλε ακόμα μία τελεία στο πάζλ που συνθέτουμε όλοι μας τελευταία, είναι η αναφορά του στο φαινόμενο της υπερθέρμανσης. Την ερμηνεύει ως αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας που περνάει το ηλιακό μας σύστημα. :?
Γνωρίζοντας λοιπόν οι σκοτεινοί, αυτή την καταλυτική επίδραση του σωματιδίου από τον Ήλιο, λυσσάξανε με τους ψεκασμούς για να μην δούμε ηλιόλουστη ημέρα. Έχουμε καταντήσει από τόπος με την μέγιστη ηλιοφάνεια να βλέπουμε καθαρό ουρανό και να πανηγυρίζουμε.

Όσο για την απορία του επιστήμονα για το τι (; ) είναι υπεύθυνο πίσω από αυτό το νέο σωματίδιο που «γεννιέται» από τον Ήλιο, έχει κάποιος ή κάποια να δώσει απάντηση ;

ΥΓ
Έχεις δίκιο Βικάκι, :rose: αυτό το video είναι πολύ πιο σαφές και κατανοητό από το προηγούμενο. :worship: :clap:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 16 Μάιος 2011, 13:05

KAL EL έγραψε:Επειδή η επιστημονική μου κατάρτηση είναι από μηδενική και κάτω, εάν κατάλαβα καλά ο επιστήμων λέει ότι ενώ οι χρόνοι αλλοίωσης αυτών των σωματιδίων μέχρι τώρα ήταν σταθεροί, αίφνης έχουν αρχίσει και επιταχύνονται με αποτέλεσμα αυτή η επιτάχυνση να κάνει τα σωματίδια να παράγουν περισσότερη ενέργεια.
Βασικά δε μιλάει για επιταχύνσεις...

http://www.purdue.edu/newsroom/research ... nsDec.html

Μιλάει για αλλαγές στους χρόνους αλλοίωσης, για διαρκείς μεταβλητές, κάτι που δεν παρατηρείτο ως τώρα, και που σ'αυτούς τους χρόνους είχαν πάντα μια σταθερά και ξάφνου δεν την έχουν.
Λέει ότι η μόνη σταθερά (και βασικό σημείο αναφοράς τους) που είχαν ως τώρα, είναι η ταχύτητα του φωτός και ο χρόνος αλλοίωσης των πυρηνικών σωματιδίων. Το δεύτερο το'χασαν (ανεξηγήτως πως- στα καλά του καθουμένου) κι αυτό τους έχει αφήσει μαλάκες. :shock:

όμως στην απάντηση που έδωσες Βίκυ μου έχω την εξής απορία.
Πάλι εάν κατάλαβα σωστά, ναι μεν αυτό νέο σωματίδιο που έρχεται από τον Ήλιο επιδρά στην αλλαγή του dna μας, όμως παράλληλα υπάρχει και η παράμετρος της συνειδητότητoς. Εάν δηλαδή είμαι στην κατάσταση του φραπεδιάρη που περιγράφει ο divine, παρ’ όλο που δέχομαι αυτό το σωματίδιο μέσω της ακτινοβολίας του Ηλίου δεν θα συμβεί κάτι το ιδιαίτερα εντυπωσιακό, αν προσθέσεις δε και τον παράγοντα της ηλικίας….φέξε μου και γλύστρισα. :loco:
Οι αλλαγές σε μοριακό επίπεδο στο DNA θα προκύψουν (σε όλους στην τελική - απασών των ηλικιών πιστεύω) και δε θα περιμένουν κανέναν φραπεδιάρη. Μιλάμε για εξελικτικές αλλαγές. 'Οσων η συνειδητότητα "ανοίξει" αρκετά ώστε να "χωρέσει" αυτές τις αλλαγές και να τις μετουσιώσει και σε αφύπνιση-διεύρυνση οριζόντων, εχει καλώς- θα προχωρήσουν παραπέρα. Όσων δεν... προφανώς θα παραμείνουν ψυχονοητικά τουλάχιστον στα επιπεδα που αυτοί επιλέγουν, με όλα όσα... συνεπάγεται αυτό.

Τουλάχιστον εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι.

Η απάντηση πάντως που δίνει ο Γουίλκοκ σχετικά με τις αλλαγές/άλματα που συμβαίνουν στα είδη που κατοικούν στην Γαία ανά 65 και 26 εκατομμύρια χρόνια και που έχουν σχέση με το γαλαξιακό ενεργειακό πεδίο από το οποίο δεχόμαστε επίδραση, μου φαίνεται πολύ πιο λογική από την Δαρβινική θεωρία η οποία ποτέ δεν με έπεισε.
Ούτε εμένα μ'έπεισε ποτέ, (μια κι έμπαζε από παντού) κι υπάρχουν δύο τόπικς σχετικά, στα οποία το δηλώνω ευθαρσώς.

Αυτό που μου καρφώθηκε στο μυαλό και έβαλε ακόμα μία τελεία στο πάζλ που συνθέτουμε όλοι μας τελευταία, είναι η αναφορά του στο φαινόμενο της υπερθέρμανσης. Την ερμηνεύει ως αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας που περνάει το ηλιακό μας σύστημα. :?
Ο Γουίλκοκ (και όχι μόνο) υποστηρίζει πως πράγματι παίζει αύξηση της θερμότητας του πλανήτη, αλλά ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τα ποσοστά διοξειδίου το άνθρακα και όλες τις πίπες που μας πασάρει η νεοταξίλα για να μας τα αρπάξει κι από εκεί.
Στο μεγάλο βίντεό του (Event Horizon) μάλιστα, λέει ότι όλοι οι πλανήτες στο ηλιακό μας σύστημα θερμαίνονται κι αυτό είναι παρατηρήσιμο -μετρήσιμο πλέον και άρα αποδεδειγμένο, άρα δε χωράει αμφισβήτηση. Φυσικά ούτε κι εκεί παίζει το διοξείδιο το άνθρακα...

Γνωρίζοντας λοιπόν οι σκοτεινοί, αυτή την καταλυτική επίδραση του σωματιδίου από τον Ήλιο, λυσσάξανε με τους ψεκασμούς για να μην δούμε ηλιόλουστη ημέρα. Έχουμε καταντήσει από τόπος με την μέγιστη ηλιοφάνεια να βλέπουμε καθαρό ουρανό και να πανηγυρίζουμε.
Εκτός του ότι μας ρυπαίνουν διαρκώς, επιδιώκουν να εμποδίσουν τους ρυθμούς της αφύπνισης που παίζει πλέον μαζικά. Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ αυτό, ακόμα και σε μένα που παρατηρώ αφύπνιση και στο μικρό κύκλο μου... Βλέπω διαφορές στις αντιλήψεις δηλαδή, στις προσεγγίσεις, στον τρόπο που βλέπουν τα πράγματα, ακόμα κι όσοι δεν έχουν ενημερωθεί για να ξέρουν τι παίζει...Μπορεί να μην είναι τίποτα τερατώδη άλματα, αλλά είναι αρκετές ώστε να τις εντοπίζω και αυτό συχνά με εκπλήσσει.

Όσο για την απορία του επιστήμονα για το τι (; ) είναι υπεύθυνο πίσω από αυτό το νέο σωματίδιο που «γεννιέται» από τον Ήλιο, έχει κάποιος ή κάποια να δώσει απάντηση ;
Η απάντηση είναι απλή για μένα: Είναι ότι αυτή η ενέργεια που επιφέρει τις αλλαγές, είναι νοήμων και τις επιφέρει συνειδητότατα...

ΥΓ: Συγνώμη που δε μεταφέρω και το χρώμα της γραμματοσειράς σου στα quotes ΚαλΕλάκι μου, αλλά αναλώνω πολύ χρόνο για να χρωματίζω κάθε παράθεση και για μένα αυτή τη στιγμή ο χρόνος τρέχει σαν την άμμο που φεύγει μέσα απ'τα δάχτυλά μου... :help:
.

Εικόνα

στο Youtube:
vovin
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από vovin » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:17

Η ανακοίνωση από το πανεπιστήμιο του Purdue βρίσκεται εδώ: http://www.purdue.edu/newsroom/research ... nsDec.html

Αν και τα περισσότερα από αυτά που λέει το πρώτο μέρος του video συμφωνούν με την ανακοίνωση του πανεπιστημίου, στο video γίνονται κάποιες υποθέσεις για να αναπτυχθεί ο συλλογισμός οι οποίες δε στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα.

Αρχικά, δεν αναφέρεται πουθενά στην ανακοίνωση του πανεπιστημίου ότι μέχρι τώρα οι χρόνοι αλλοίωσης ήταν σταθεροί και ξαφνικά, εν μία νυκτί, άλλαξαν. Απλά μέχρι τώρα νομίζαμε ότι ήταν σταθεροί και η ομάδα του Purdue παρατήρησε ότι κάτι τέτοιο δε φαίνεται να ισχύει, ούτε τώρα αλλά ούτε και παλαιότερα. ("Radioactive decay rates, thought to be unique physical constants and counted on in such fields as medicine and anthropology, may be more variable than once thought.")

Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι χρόνοι επιταχύνονται. Στη ανακοίνωση λέει ότι υπάρχει διακύμανση της τάξεως του 0,1% η οποία φαίνεται να σχετίζεται με τη διακύμανση της περιστροφής του πυρήνα του ήλιου ("the decay of radioactive isotopes fluctuates in synch with the rotation of the sun's core"). Αυτό δε σημαίνει ότι οι χρόνοι επιταχύνονται, σημαίνει ότι άλλοτε είναι λίγο μεγαλύτεροι και άλλοτε λίγο μικρότεροι.

Επιπλέον σημαντικό κομμάτι του συλλογισμού στο video βασίζεται στο ότι μπορεί να υπάρχει ένα νέο σωματίδιο που προέρχεται από τον ήλιο και προκαλεί αυτές τις διακυμάνσεις. Αν και η ομάδα του Purdue υποθέτει ότι ίσως και να υπάρχει ένα τέτοιο σωματίδιο που δεν έχει παρατηρηθεί μέχρι σήμερα, δεν υπάρχει καμία απόδειξη για την ύπαρξή του. Για την ακρίβεια, τα μέχρι τώρα στοιχεία δείχνουν ότι αυτές οι διακυμάνσεις οφείλονται πιθανόν στα ηλιακά νετρίνα ("We haven't known the solar neutrino to interact significantly with anything, but it fits with the evidence we've gathered as the likely source of these fluctuations").

Τέλος, θέλω να προσθέσω ότι: Αν υποθέσουμε ότι "ο μεσος κοιλαρας νεοελληνας που δερνει την γυναικα του" και οι "εγωϊστες και ψευτομαγκες πλαδαροί τυποι του φραπε που αμπελοφιλοσοφουν και το παιζουν εξυπνοι" δεν είναι άξιοι να εξελιχθούν και να ανέβουν κλίμακα, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ανάξιοι εξέλιξης κρίνονται και αυτοί που έχουν τόσο χαμηλή εκτίμηση για τους γύρω τους που τους θεωρούν καταδικασμένους και ανίκανους για οτιδήποτε θεωρούν αυτοί σημαντικό. Ευτυχώς όμως, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! :)
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:22

Τέλος, θέλω να προσθέσω ότι: Αν υποθέσουμε ότι "ο μεσος κοιλαρας νεοελληνας που δερνει την γυναικα του" και οι "εγωϊστες και ψευτομαγκες πλαδαροί τυποι του φραπε που αμπελοφιλοσοφουν και το παιζουν εξυπνοι" δεν είναι άξιοι να εξελιχθούν και να ανέβουν κλίμακα, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ανάξιοι εξέλιξης κρίνονται και αυτοί που έχουν τόσο χαμηλή εκτίμηση για τους γύρω τους που τους θεωρούν καταδικασμένους και ανίκανους για οτιδήποτε θεωρούν αυτοί σημαντικό. Ευτυχώς όμως, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει!
:rose: :lovey0:
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
vovin
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από vovin » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:29

ION 4ever έγραψε: :rose: :lovey0:
:rose: :)
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:36

Τέλος, θέλω να προσθέσω ότι: Αν υποθέσουμε ότι "ο μεσος κοιλαρας νεοελληνας που δερνει την γυναικα του" και οι "εγωϊστες και ψευτομαγκες πλαδαροί τυποι του φραπε που αμπελοφιλοσοφουν και το παιζουν εξυπνοι" δεν είναι άξιοι να εξελιχθούν και να ανέβουν κλίμακα, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ανάξιοι εξέλιξης κρίνονται και αυτοί που έχουν τόσο χαμηλή εκτίμηση για τους γύρω τους που τους θεωρούν καταδικασμένους και ανίκανους για οτιδήποτε θεωρούν αυτοί σημαντικό. Ευτυχώς όμως, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει!
Πρώτα απο όλα καλωσήλθες. Για το καλωσόρισμα θα σου πω πως αν θέλεις μπορεις να συστηθεις εκει που λεει. προθάλαμος νεοεισερχωμενων μελών. (προαιρετικα).
Οσων αφορά αυτό που είπες.
Βασικα ο τρόπος που σκέφτομαι δεν ειναι με εννοίες καλού-κακού.
και η ανικανότητα δεν ειναί απαραίτητα κατι το αρνητικό αλλα κάτι το ρεαλιστικό.
θα σου πώ ενα παράδειγμα. Ειμαι 26 χρονών και ασχολούμαι με το παγκράτιο.
ειναι μια πολεμική τεχνη που προέρχεται απο την αρχαια Ελλάδα και ειναι στην ουσία
αν το δει κανεις ρεαλιστικά. συνδυασμο τζουντο, κικ μποξινγκ (μαλλον thai boxing γιατι περιέχει και γονατιές), παλης κλπ.
Ειναι σκληρο αθλημα ομολογουμενως. Αλλα. αρχισα στα 26. Ενας παγκρατιστής πρωταθλητης ίσως να ειναι εφάμυλος του ζαμπίδη πχ.
Εγω δεν θα φτάσω ποτε σε αυτό το σημειο.
Γιατι άρχισα στα 26 και ο Ζαμπίδης άρχισε παιδί. Είμαι δηλαδη ποια ανίκανος να φτασω σε αυτο το σημειο.
Βλέπεις λοιπόν οτι η ικανότητα και η ανικανότητα εξαρτούνται απο διάφορους παράγοντες του περιβάλλοντος.
και οσο μεγαλώνει κανεις τόσο δυσκολεύεται να αλλάξει. οπως στον αθλητισμό έτσι και στο πνεύμα.
Οταν λοιπον ο αλλός εχει ζήσει όλη τη ζωη του σταρχιδιστης κοιλαράς, και ψευτόμαγκας που τα έβαζε με ποιο αδυναμες απο αυτόν γυναίκες, και το παίζει και φιλόσοφημενος καμια φορά να πουλήσει μούρη.
Πίστευω οτι μετά τα 30 του ειναι δύσκολο να αλλάξει.
Και αν εχει φτάσει 40 φεύγα, σε καμία σχεδον περίπτωση δεν μπορει να αλλάξει (σε αύτη τη ζωη γιατι θα ζήσει κι αλλές ζωες κατα την ταπεινή μου αποψη για να αναθεωρήσει).
αυτο δεν ειναι σνομπισμός ουτε βλέπω κάποιον αφ υψιλού.
Είναι απλά ρεαλισμός.
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: KAL EL

Δημοσίευση από KAL EL » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:38

vovin έγραψε: Αν και τα περισσότερα από αυτά που λέει το πρώτο μέρος του video συμφωνούν με την ανακοίνωση του πανεπιστημίου, στο video γίνονται κάποιες υποθέσεις για να αναπτυχθεί ο συλλογισμός οι οποίες δε στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα.
Tα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά γιά να διαβάσω την ανακοίνωση, εάν δε το κείμενο περιέχει και επιστημονικούς όρους σίγουρα θα χρειαστώ πονστάν.

vovin έγραψε: Αρχικά, δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι χρόνοι αλλοίωσης ήταν σταθεροί και ξαφνικά, εν μία νυκτί, άλλαξαν
Δέν έχω απάντηση :dunno:
vovin έγραψε: Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι χρόνοι επιταχύνονται.
Αυτό μου το επισημαίνει η Ar Ela στα απαντητικά της σχόλια

vovin έγραψε: Τέλος, θέλω να προσθέσω ότι: Αν υποθέσουμε ότι "ο μεσος κοιλαρας νεοελληνας που δερνει την γυναικα του" και οι "εγωϊστες και ψευτομαγκες πλαδαροί τυποι του φραπε που αμπελοφιλοσοφουν και το παιζουν εξυπνοι" δεν είναι άξιοι να εξελιχθούν και να ανέβουν κλίμακα, τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ανάξιοι εξέλιξης κρίνονται και αυτοί που έχουν τόσο χαμηλή εκτίμηση για τους γύρω τους που τους θεωρούν καταδικασμένους και ανίκανους για οτιδήποτε θεωρούν αυτοί σημαντικό. Ευτυχώς όμως, τίποτα από τα δύο δεν ισχύει! :)
Επίσης και σε αυτό η απάντηση της Αr Ela είναι ότι η μεταβολή θα ισχύσει γιά όλους.
Εγώ προσωπικά δεν με βλέπω να κάνω το άλμα :lol: Θα χρειαστώ πολλές επαναληπτικές εξετάσεις :wink:

Καλώς όρισες στην ΙΔΕΟπαρέα :D
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:43

Καλώς ήρθες vovin :D
vovin έγραψε:Η ανακοίνωση από το πανεπιστήμιο του Purdue βρίσκεται εδώ: http://www.purdue.edu/newsroom/research ... nsDec.html
Και στο τελευταίο ποστ μου (πριν απ'αυτό) και στην περιγραφή του βίντεο, δίνω το ίδιο λινκ :wink:
vovin έγραψε:Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι χρόνοι επιταχύνονται.
Συμφωνώ. Το είπα άλλωστε κι εγώ στην ΚαλΕλ μας πιο πάνω.
vovin έγραψε:Για την ακρίβεια, τα μέχρι τώρα στοιχεία δείχνουν ότι αυτές οι διακυμάνσεις οφείλονται πιθανόν στα ηλιακά νετρίνα
Εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 75#p130575 θα δεις ένα ποστ του αιθεροβάμονά μας, που αναφέρεται κι εκείνος σχετικά...
και λίγο πιο κάτω, συγκεκριμένα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 77#p130577 θα δεις κι ένα άλλο βιντεάκι που είχα ανεβάσει παλιότερα στο άλλο μου κανάλι...

Καλή συνέχεια στον ΙΔΕΟτοπο. :rose:

Divine Sinner έγραψε:Και αν εχει φτάσει 40 φεύγα, σε καμία σχεδον περίπτωση δεν μπορει να αλλάξει (σε αύτη τη ζωη γιατι θα ζήσει κι αλλές ζωες κατα την ταπεινή μου αποψη για να αναθεωρήσει).
αυτο δεν ειναι σνομπισμός ουτε βλέπω κάποιον αφ υψιλού.
Καλά δεν είναι σνομπισμός με την καμία (σε ξέρω αρκετά καλά για να σου καταλογίσω κάτι τέτοιο) αλλά μια περιχαρακωσούλα στα χρονικά κολλήματα/συμπλέγματα του γήινου κόσμου μας, είναι. Δε θα'πρεπε να τα λες αυτά (τουλάχιστον όχι στο de facto mode) γνωρίζοντας τη μούρη μου που οδεύει ευθαρσώς και υπερηφάνως στα 50φεύγα. :loco:

KAL EL έγραψε:Επίσης και σε αυτό η απάντηση της Αr Ela είναι ότι η μεταβολή θα ισχύσει γιά όλους.
Εγώ προσωπικά δεν με βλέπω να κάνω το άλμα :lol: Θα χρειαστώ πολλές επαναληπτικές εξετάσεις :wink:
Αναδιατυπώνω: Θα ισχύσει ντε φάκτο στον πλανήτη κι όποιος αντέξει (είπα). Δεν είπα ποτέ ότι θα προσαρμοστούν - συντονιστούν άπαντες στη νέα κατάσταση (κι αν το είπα, διορθώνω εδώ) που κατά τα φαινόμενα ανατέλλει σ'αυτό τον πολύπαθο πλανήτη, και κάποια στιγμή θα γίνει πασιφανής ακόμα και στους σκεπτικιστές. :rose:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:46

Πιστευω Βίκυ πως ουτε στα 25 δεν ησουν η μεση νεα που ετρωγε κουτόχορτο χωρις να νιωθει κατι μεσα του
να διαμαρτυρεται.
Ολοι φάγαμε κουτόχορτο αλλα πάντα χτυπουσαν καποια καμπανάκια μέσα μας.
Σε καποιους αυτά τα καμπανάκια δεν χτυπήσαν ποτέ ομως.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 18 Μάιος 2011, 12:50

Κάνεις λάθος. Έχω μασήσει πολύ σαν τα κατσίκια.
Αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ.
Αν παίζω κάπου, είναι σαν "δείγμα" για να σου δείχνει ότι δεν είναι απόλυτα αυτά τα ηλικιακά. :wink:
.

Εικόνα

στο Youtube:
vovin
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευση από vovin » Τετ 18 Μάιος 2011, 13:01

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. :)

Divine Sinner, δεν έχει σημασία αν ξεκίνησες στα 6 ή στα 26. Έχει τεράστια σημασία όμως το ότι, αν και προφανώς έχεις μόνο ελάχιστο καιρό που ξεκίνησες να ασχολείσαι με το παγκράτιο, έχεις ήδη θέσει εμπόδια στην ίδια σου την εξέλιξη (δε μπορώ να γίνω τόσο καλός όσο ο τάδε επειδή εγώ ξεκινάω τώρα ενώ αυτός ξεκίνησε πριν από μένα).

Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που παρά τις όποιες δυσκολίες, τις όλες αρνητικές προοπτικές, το εχθρικό περιβάλλον κλπ, εξελίχθηκαν πέρα από κάθε προσδοκία; Δεν έχει σημασία το παρελθόν και επιλογές που οδήγησαν σε μία κατάσταση, έχουν σημασία οι επιλογές που γίνονται από εδώ και πέρα. Ποτέ δεν είσαι πολύ μεγάλος (ή πολύ μικρός) για να πετύχεις κάτι που θέλεις πολύ.

Συγνώμη αν προκάλεσα με το ύφος μου, απλά ήθελα να καταδείξω το λάθος που πιστεύω ότι υπάρχει στο συλλογισμό σου. :angel:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 18 Μάιος 2011, 13:16

Οχι καθε αλλο. μου θυμισες το
οις οιωνος άριστος.
δηλαδη πως οταν κανενας οιωνος δεν ειναι καλος πρεπει να καταβάλουμε καλυτερη προσπάθεια
κι οχι να μοιρολατρουμε.
Πράγμα που τεινω να το ξεχνω καμια φορα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράδοξα- ΜεταΦυσικά...”