ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 04 Σεπ 2010, 09:24

Το πρώτο αποτέλεσμα έρευνας είναι ότι καλλιεργείται στην Ελλάδα βιολογικός καπνός.

http://www.sekesa.com/index.php?option= ... 63&lang=el

Ωρίστε και ένα άρθρο στην Καθημερινή που όμως αναφέρεται σε πιλοτικό πρόγραμμα

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 006_179610

Η Κυβέρνηση "κλωτσάει" στην καλλιέργεια βιολογικόυ καπνού. Θέλει να ξηλώσει τις καπνοκαλλιέργειες ενώ πτιν λίγα χρόνια αναγκάστηκαν να πάρουν ακριβό εξοπλισμό και μηχανήματα.

Φαίνεται ότι η καπνοαπαγόρευση είναι για να βλάψει αγρότες καπνοπαραγωγούς. Εκτός από τους πιό μεγάλους και πλούσιους αγρότες που έχουν την δυνατότητα επιδότησης και αλλάγής καλλιέργειας. Όσοι ακόμα χρωστούν τον εξοπλισμό βουλιάζουν.

Η δεύτερη βλαβη και κλωτσια έρχεται στα περίπτερα και τα καφενεία κυρίως αυτά που οι θαμώνες ήταν αποκλειστικά καπνιστές.

Η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος εξαφανίζει μία σειρά από επιχειρήσεις και δραστηριότητες. Μοιάζει σαν η Κυβέρνηση να κατεβάζει κάθε φορά και από ένα διακόπτη και να καταστρέφει στη στιγμή ολόκληρους τομείς της οικονομίας σαν άχρηστους ή επιζήμιους σαν να έχει πέσει βόμβα.

Οι τελευταίοι που βλαπτόμαστε είμαστε εμείς. Αλλά γιατί θέλουν να κλείσουν τα καφενεία. Μήπως επειδή ήταν το τελευταίο οχυρό ανταλλαγής πολιτικών απόψεων?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 04 Σεπ 2010, 09:40

Πληροφορία από ένα άλλο forum που ίσως φανεί χρήσιμη
Συμφωνω. Το καλυτερο καπνο του κοσμου εμεις τον βγαζουμε,αλλα δεν τον καπνιζουμε αφου την κανει για εξαγωγη,με ενα κομματι ψωμι στους αγροτες.
Αγοραστε απευθειας. Η φαση ειναι πως στο Αρχανι στην Λαμια κανανε ενα συνεταιρισμο οι ανθρωποι,πήραν μηχανηματα κοπης-παρασκευης,για να πουλανε βιολογικο Virginia. Το υπουργειο εμπορειου,την ωρα που δεν κυκλοφορει ούτε ενας καπνος στριφτου με ελληνικα καπνα(ποσο μαλλον βιολογικος),δεν τους επετρεψε να βγαλουν το σημα τους στην αγορα αν δεν κατεβαλαν εγκυητικη 500000 ευρω. Που θα το βρουν ρε καλατραβες φτωχοι ανθρωποι τετοιο ποσο; Ετσι ο συνεταιρισμος διελυσε και οσοι μεινανε τον πουλανε στην μαυρη.
Για όλη την κουβέντα στο forum εδώ

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=24 ... &start=140
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 04 Σεπ 2010, 09:59

Αλλά γιατί θέλουν να κλείσουν τα καφενεία. Μήπως επειδή ήταν το τελευταίο οχυρό ανταλλαγής πολιτικών απόψεων?


Αυτο δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και μου ακούγεται πολύ λογικό τελικά!!!

Πάντως για το πούρο, εγώ που έχω άσθμα και κάπνισα κάποτε πούρο, παραλίγο να με μαζεύουν και να με πηγαίνουν βόλτα οι τέσσερις στο τέλος!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Σάβ 04 Σεπ 2010, 12:41

Είμαι φανατικός καπνιστής... και ιδιαίτερα ενοχλημένος από τις εξελίξεις.
Είναι σαφώς ανεπίτρεπτο να υποχρεώνεται κάποιος να ανασαίνει τον καπνό σου
την στιγμή που ο ίδιος δεν καπνίζει. Γι'αυτό και θεωρούσα δίκαιο τον διαχωρισμό
που είχε γίνει κάποτε σε "Καπνίζοντες" και μη, σε διάφορους χώρους.
Αλλά αυτό που συμβαίνει πλέον το θεωρώ υστερόβουλη υπερβολή.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για καρκίνο, ας μιλήσουμε για βιοτεχνίες και βιομηχανίες,
ας μιλήσουμε για τρόφιμα με συντηρητικά, με χρωστικές, με "γεύσεις",
σταθεροποιητές, ταυρίνες, μοσχάρες... για θερμοκήπια και "κοπριές",
για χοιροστάσια, αγελαδοστάσια, κοτόπουλα και τις τροφές τους,
για αυτοκίνητα, φορτηγά, νταλίκες και κάθε είδους μηχανές και τα καυσαέριά τους
για ντεσιμπέλ συσκευών κινητών, για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας,
τις ανορθωμένες παντού στις γειτονιές, για σύρματα της ΔΕΗ σε ελάχιστη
απόσταση από σπίτια, για τα επιτρεπόμενα ασύρματα δίκτυα και για τόσα
άλλα ακόμα.

Γιατί αυτή η υποκρισία με το κάπνισμα; Αλήθεια θεωρούν ότι με όλα τα
παραπάνω, ένα παιδί που γεννιέται τώρα, αν αρχίσει το κάπνισμα στα
είκοσί του πχ... θα προλάβει να πεθάνει από αυτό...;

Επί χρόνια σχολιάζουν τον Έλληνα και τον τρόπο που διασκεδάζει.
Που δεν στρώνει κάτω τον κώλο του να γίνει παραγωγικός κτλ.
Ε ναι... ίσως να είναι ο έμμεσος τρόπος να σου πουν
"άμα γουστάρεις ακόμα... άντε να το γλεντήσεις..."
Και οι πιο πολλοί καπνιστές λένε πλέον
"ε όχι ρε φίλε δεν πάω πουθενά, θα κάθομαι σπίτι και θα την περνάω
με φίλους"
Κάτι που σίγουρα δεν θα κρατήσει και πολύ...
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 04 Σεπ 2010, 12:53

To κάπνισμα ως φάρμκο για τη θεραπεία του άσθματος ανήκει στην κατηγορία των παλιών ανορθόδοξων θεραπειών και το ανέφερα μόνο για την ιστορία και για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
Το παράδοξο είναι ότι ο CHE δεν κάπνιζε επειδή είχε άσθμα αλλά χρησιμοποιούσε το πούρο για να διώχνει τα κουνούπια από την εποχή που ως αντάρτης κοιμόταν κοντά σε περιοχές με έλη. Κάτι σαν το φιδάκι Catol δηλαδή. Τότε δεν είχε βγεί στην αγορά το AUTAN :P :P (αμφιλεγόμενο για την αποτελεσματικότητά του).

Αλλά λες να μας απαγορέψουν τις αφίσες του ΤΣΕ? Και ο ΤΣΕ στην πυρά? Όλα να τα περιμένει κανείς από αυτούς. :jerk: :jerk: :jerk:
Αυτό θα με πειράξει περισσότερο από το να μην καπνίζω γιατί ο Τσε και ο Σέννα ήταν δύο από τις προσωπικότητες του 20 αιώνα που μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον να μάθω περισσότερα για τη ζωή τους. Κανένας από τους δύο δεν ήταν καπνιστής αλλά και οι δύο συνδέονταν έμμεσα με τον καπνό για διαφορετικούς λόγους ο καθένας πέρα από κάποια άλλα κοινά χαρακτηριστικά που είχαν σαν διαδρομές ζωής και....θανάτου σε διαφορετικούς και άσχετους μεταξύ τους τόπους τομείς και χρόνους. Αλλά αυτό ανήκει στη σφαίρα μιας λίγο πολύ "εσωτερικής" φιλοσοφίας και λίγο συνδέεται με το πολύ πεζό θεμα του νήματος.

Το κάπνισμα συνδέεται με την κουβέντα και την ανταλλαγή απόψεων. Αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος δεν καπνίζει είναι ούφο και ανίκανος για συζήτηση αλλά κοινωνικά έχει γίνει ένα άλλοθι για κουβέντα σε χώρους που αυτή απαγορεύεται (εργασία). Πιθανόν και για γνωριμίες ή σχέσεις που μπορούν να ξεφύγουν από το τυπικό κουρδιστο "γεια σας τι κάντε Καλά ευχαριστώ εσεις".

Παραδοσιακά το καφενείο ήταν πάντα μία μικρή Βουλή. Χώρος πολιτικών συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων. Συνήθως δεν υπήρχε παρέμβαση εξουσίας εκει μέσα ούτε λογοκρισία. Σε αυτού του είδους καφενεία όλοι καπνίζουν και κανέναν δεν ενοχλει ο καπνός. Πιθανόν ο στόχος είναι αυτός. Να κλείσουν τα καφενεία. Αλλά ακόμα και αν δεν κλείσουν θα είναι πλέον επιτηρούμενοι χώροι όπου ο καθένας θα πηγαίνει να πίνει ρουφηχτό τον καφέ του και να φεύγει και όχι τόπος ανταλλαγής απόψεων και συζητήσεων. Όταν είναι κάποιος σε ένα επιτηρούμενο περιβάλλον δεν μπορεί να νιώθει ελεύθερος είτε καπνίζει είτε όχι. Και προπαντός όταν ξέρει οτι ο χαφιές ξαναέπιασε δουλειά και μπορεί με πρόσχημα το κάπνισμα να καρφώσει και για το οτιδήποτε.

Το τσιγάρο πάντα επιτρεπόταν. Αλλά η κουβέντα περιοριζόταν πάντα και απαγορευόταν ποικιλοτρόπως και μαζί με αυτήν και κάθε διάθεση δημιουργικότητας, φαντασίας και αυτοσχεδιασμού. Αυτά τα χαρακτηριστικά και ιδιαίτερα η ευχέρεια του λόγου και η ικανότητα να ανοίγεις θέματα και να κάνεις διάλογο είναι χαρακτηριστικά επιβεβλημένα που θεωρούνται σημαντικό προσόν για άτομα της ανώτερης τάξης και της ράτσας που κυβερνά. Αντίθετα θεωρούνται σημαντικό ελάτωμα και θανάσιμο αμάρτημα για την πλέμπα. Στην οικογένεια, στο σχολείο, στη δουλειά ακόμα και στην παρέα. Αυτός που θα ονομαζόταν "ρήτορας" για την ανώτερη τάξη αυτός που έχει λέγειν δηλαδή βαφτίζεται πολυλογάς και ξερόλας αν ανήκει στην κατώτερη τάξη. Το τσιγάρο δεν είναι μόνο μία φαρμακευτική ουσία εθιστική αλλά σε πολλές περιπτώσεις γινόταν το "μέσον" και το όχημα για συζητήσεις μεταξύ άγνωστων μεταξύ τους ανθρώπων. Θυμάμαι ότι στις τουαλέτες του Λυκείου που πηγαίναμε για να καπνίσουμε κάναμε κάτι συζητήσεις υψηλού επιπέδου για κοινωνικά και πολιτικά θέματα που δεν θα μπορούσαμε να τις κάνουμε στην αυλή και ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί. Πολλές φορές ΄ένοιωθα ότι κλέβω για λίγο το προνόμιο των ............................................ανώτερων όντων να έχουν άποψη και να κουβεντιάζουν.
Η ανταλλαγή απόψεων με άλλους και οι μη δομημένες συζητήσεις είναι μία πραγματική ανθρώπινη ανάγκη που ποικιλοτρόπως καταπιέζεται με διάφορα προσχήματα που στην προκείμενη περίπτωση είναι το τσιγάρο ενώ αύριο θα υπάρχει ένα άλλο πρόσχημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος doctormarkon την Σάβ 04 Σεπ 2010, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 04 Σεπ 2010, 12:55

Nikos Apomakros έγραψε:Είμαι φανατικός καπνιστής... και ιδιαίτερα ενοχλημένος από τις εξελίξεις.
Δε θα'πρεπε να ενοχλείσαι από τις εξελίξεις επειδή είσαι καπνιστής. Η συντριπτική πλειονότητα του πληθυσμού είναι, και δυστυχώς ενοχλείται μόνο επειδή την ξεβολεύει. Προσωπικά δηλώνω εν πλήρη συνειδήσει ότι θα ενοχλούμην εξ ίσου κι αν ήμουν αντικαπνίστρια. Οχι γιατί μου κόβουν το συγκεκριμένο τσιγάρο, αλλά γιατί μου απαγορεύουν κάτι το οποίο δεν έχουν δικαίωμα ν'απαγορεύσουν. Επεμβαίνουν δηλαδή στις ατομικές μου επιλογές. Μου αφαιρούν δικαιώματα που δεν έχουν δικαίωμα να μου αφαιρέσουν.

Είναι σαφώς ανεπίτρεπτο να υποχρεώνεται κάποιος να ανασαίνει τον καπνό σου
την στιγμή που ο ίδιος δεν καπνίζει. Γι'αυτό και θεωρούσα δίκαιο τον διαχωρισμό
που είχε γίνει κάποτε σε "Καπνίζοντες" και μη, σε διάφορους χώρους.
Αλλά αυτό που συμβαίνει πλέον το θεωρώ υστερόβουλη υπερβολή.
Αυτός ο διαχωρισμός αρκούσε. Ποτέ δεν έκανε κανείς τόσο μεγάλο θέμα για τον καπνό άλλωστε. ΤΩΡΑ ξάφνου προέκυψε ενόχληση...
Αν τους ενδιέφερε πραγματικά η ενόχληση της μειοψηφίας των μη καπνιστών, και η υγεία τους γενικότερα, θα αρκούσε και τώρα να'χαν επιβάλλει στα μαγαζιά ισχυρότατα εξαεριστικά και δημιουργία ξέχωρου μικρότερου χώρου για τους μη καπνίζοντες. Το ότι το απαγόρευσαν μ'αυτόν τον φασιστοειδή τρόπο καταδεικνύει εμφανέστατα άλλους και πολύ σοβαρούς λόγους, πολλούς απ'τους οποίους ήδη έχουμε καταγράψει..
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 04 Σεπ 2010, 14:34

μια τοποθέτηση που ειδα στο Taxalia (απο άτομο που ανέβασε σχόλιο στο βίντεό μου) Τη βρήκα πολύ σωστή:

Απαράδεκτο νομοσχέδιο και απαράδεκτη η αντίδραση των αντί – καπνιστών.
Και να εξηγηθώ.
Το κάπνισμα κάνει κακό. Δεν μας ενδιαφέρει τώρα, τι άλλο κάνει κακό.
Ο καπνός πωλείται ελεύθερα και χωρίς προϋπόθεσεις.
Οι αντί – καπνιστές είναι μειοψηφία σε σύγκριση με τους καπνιστές.
Δεν δίνει την επιλογή στον καταστηματάρχη, να έχει την επιλογή του. Να κάνει το κατάστημα του για καπνίζοντες η μη. Δικαίωμα του είναι. Και επιλογή μου να μπω η να μην μπω. Τώρα δεν έχω καμία επιλογή…….

Έτσι δικτατορικά , του επιβάλετε ένας νόμος μέσα στον χώρο (Ιδιόκτητο) της εργασίας του, χωρίς δικαίωμα επιλογής.

Καταδικάζετε η να κλίσει το κατάστημα του η να παρανομήσει, γιατί με τους μη καπνίζοντες (μειοψηφία) δεν βγαίνει.

Αν και μειοψηφία εκτοπίζουν την πλειοψηφία από παντού και μάλιστα χωρίς να ερωτηθούν οι ιδιοκτήτες αυτών των ιδιωτικών χώρων.
Αυτό με θυμίζει ….παγκοσμιοποίηση…..

Σέβομαι τους μη καπνίζοντες. Αυτοί δεν σέβονται εμάς σαν μειοψηφία που είναι.
Αυτοί θέλουν να πηγαίνουν παντού, και δεν τους ενδιαφέρει για τους άλλους.
Με τον τρόπο τους, μπαίνουμε στην διαδικασία του ‘πολέμου’ μεταξύ μας.
Παρ΄ όλα αυτά το κάπνισμα θα απαγορεύετε παντού.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Σάβ 04 Σεπ 2010, 15:09

Διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά που έχουν γραφεί σε αυτό το τόπικ αλλά και στα άλλα περί καπνίσματος.
Καταρχάς να δήλωσω μη καπνιστής και αντικαπνιστής.
Δεν έχω καπνίσει ποτέ στην ζωή μου και ούτε το έχω δοκιμάσει και χαίρομαι πολυ γιαυτό!
Οι γονείς μου και οι δύο είναι φανατικοί καπνιστές.
Η μυρωδία του καπνού μου είναι αποκρουστική πρέπει να ομολογίσω.

Κρίνω πως κάθε εξάρτηση έχει βαθεία ψυχολογικά αίτια, εκτός από την βιοχημική εξάρτηση του οργανισμού.
Φυσικά δεν είναι αυτό το θέμα του τόπικ.
Την ψυχολογική- σωματική εμπλοκή την αναφέρω γιατί θέλω να καταστήσω σαφές ότι η κάθε είδους εξάρτηση δεν είναι κάτι που απλώς το σταματάς!
Δεν είναι κάτι που μπορείς να ξυπνήσεις και να πεις "τέλος".
Μπορεί να το κάνεις για λίγες μέρες, λίγους μήνες, λίγα χρόνια αλλά η επιτυχία του εγχειρήματος θα κριθεί στο βάθος.
Και τι να το κάνω εγώ αμά σε όλη μου την ζωή καταπιέζομαι να μην κάνω κάτι που δεν πρέπει; και μάλιστα κάτι που έχει να κάνει μόνο ΜΕ ΕΜΕΝΑ, ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΙ ΜΟΥ!
Μπορεί κάποιος να καπνιζεί και να μην ενοχλεί τους άλλους.

ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ.

Έχω αηδιάσει πραγματικά με την υποκρισία της Ε.Ε ότι και κάλα νοιάζεται για την υγεία των πολιτών της.
Αυτό είναι κάτι απολύτως υποκριτικό την στίγμη μάλιστα που έχει δωθεί άδεια κυκλοφορίας για γενετικώς τροποποιημένες τροφές.
Δηλάδη στην μία περίπτωση είναι φιλέσπλαχνοι και στην άλλοι αδιάφοροι;
ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ.

Δεν είμαι καπνιστής.
Την μισώ αυτή την συνήθεια.
Αλλά πρέπει να παρω το μέρος των ανθρώπων που θέλουν να κάνουν στο σώμα τους ότι τους ευχαριστεί.

Το να προσπαθήσεις με τη βία να ανακόψεις κάτι είναι μεγάλη καφρίλα που δεν φέρνει αποτέλεσμα.
Το αντίθετο μάλιστα!
Προκαλείται μεγάλη συγχυσή στον κόσμο με αυτά τα διλήμματα.
Η διαδικασία σταματήματος μιας εξάρτησης με αυτόν τον τρόπο δημιουργέι 100άδες1000άδες νευρικούς ανθρώπους.
Δεν το καταλαβαίνουν;

Φοβάμαι πως το θέμα με την Ε.Ε γενικά θα μας βγει σε μεγάλο κακό.
Μας έχουν "κρύο-ζέστη".
Ναι μεν έχουμε κερδίσει κάποια πράγματα αλλά αυτά που χάνουμε -και θα συνεχίσουμε να χάνουμε- είναι πάρα πολλά!
Δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι από την κατάσταση που διαμορφώνεται.

Η φράση "ο Έλληνας χούντα θέλει", μου θυμίζει κάτι ραμολιμέντα-φασιστόσκυλα στο χωριό μου που ήταν υπέρμαχοι της χούντας γιατί η "η χούντα έκανε δρόμους".
Με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα.
Το ΟΧΙ είναι δείγμα ελεύθερου πνέυματος.
Άμα μας κάνουν να ανίκανους να το λέμε θα χάσουμε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ως έθνος.

Ειδικά το θέμα του τσιγάρου είναι πολύ ύπουλο.
Εγώ αυτή τη στιγμή καλούμε να στηρίξω κάτι που απεχθάνομαι.
Αλλά με μια σκέψη παραπάνω δεν είμαι υπέρ του καπνίσματος....
είμαι υπέρ της ελευθερίας του ανθρώπου να κάνει οτι γουστάρει με το σώμα του.

Δηλαδή άμα υπήρχαν καφετέριες μόνο για καπνιστές, τι πρόβλημα θα υπήρχε;
Είναι 1, 2, 10 άτομα που γουστάρουν να πάνε σε ένα μέρος να καπνίσουν χωρίς να ενοχλήσουν κανένα.
Δεν είναι υποχρεωμένος ο μη-καπνιστής να μπει μέσα!
Είναι; ΔΕ ΕΙΝΑΙ!

Η υποκρισία αυτή της Ε.Ε δεν είναι νέα.
Το ίδιο γίνεται και εδώ και χρόνια με τα φυτοφάρμακα.
Ενώ υπάρχει νομοθεσία που απαγορεύει χρήση συγκεκριμένων σκευσμάτων εντός της Ε.Ε, τα όρια υπολειματικότητας των ίδιων σκευσμάτων σε εισαγώμενα αγροτικά προϊόντα απο άλλες χώρες (πχΤουρκία) μπορούν να εισέλθουν.
Καλό ε;

Αν σήμερα είναι οι καπνιστές αύριο θα είναι κάποιο άλλοι, είμαι βέβαιος!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
*κόψτε το κάπνισμα
Έτερον ουδέν
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 04 Σεπ 2010, 17:26

Υπέροχη η τοποθέτησή σου Κωστάκη.
Γιατί η Δημοκρατία δεν είναι να θες μόνο αυτό που σου αρέσει αλλά να ανέχεσαι και καμμιά φορά να υπερασπίζεσαι και αυτό που ΔΕΝ σου αρέσει. Θυμάμαι πολύ παλιά το πρώτο αντοκαπνιστικό στέκι που άνοιξε ο πολύ γνωστός τότε τραγουδιστής Κοινούσης όταν αποφάσισε να αποσυρθεί από το τραγούδι. Το έκανε για το κέφι του μέσα στο κτήμα του στο Λαγονήσι και δεν το κράτησε για πολύ. Ήταν κάτι διαφορετικό και γινόταν και κέφι. Μετά άνοιξαν άλλα παρόμοια. Σίγουρα είναι καλό να υπάρχουν μαγαζιά για όλα τα γούστα και να υπάρχει πολυμορφία σε μία κοινωνία. Η ομοιομορφία είναι φασισμός. Από τη μιά λένε ότι μοιάζονται για την υγεία μας και για τα δικαιώματα των μη καπνιστών. Αλλά μία αρκετά μεγάλη μερίδα μη καπνιστών είναι ταυτόχρονα και φυτοφάγοι και αμα καποιος από αυτούς βρεθε΄'ι στο νοσοκομείο θα τον υποχρεώσουν να φάει το φορτωμένο από ορμόνες τερατόπουλο για το καλό του. Εκεί τα δικαιώματα του πάνε περίπατο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Σάβ 04 Σεπ 2010, 20:47

Αγαπητέ μου, έβαλα την απάντηση σου στα προτεινόμενα!

:clap: :clap: :clap:

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Κυρ 05 Σεπ 2010, 16:23

Ο Τσακ Νόρις βλάπτει το κάπνισμα.
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Δευ 06 Σεπ 2010, 15:21

Είμαι καπνιστής όπως είπα, ωστόσο οφείλω να διαφωνήσω, ως κάποιο βαθμό,
σε κάποια πράγματα που ειπώθηκαν υπέρ του τσιγάρου.

Κόλησα λίγο με την φράση:
"Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε με το σώμα μας"

Ναι. Υπό όρους όμως, οι οποίοι είναι αρκετά δύσκολοι. Δεν μπορώ να το δω έτσι.
Γιατί τις συνέπειες τις φορτώνονται σχεδόν πάντα κι άλλοι. Κι εντάξει να μιλάμε για
άτομα που μας νοιάζονται. Που στην τελική "θέλουνε" να τις φορτωθούνε. Τι
γίνεται όμως με τους υπόλοιπους;

Θα γίνω πιο συγκεκριμένος...

Είμαι λοιπόν το μέλος μιας κοινωνίας, ένας εργαζόμενος, φορολογούμενος αλλά
και φανατικός καπνιστής. Επειδή λοιπόν θεωρώ πως "είμαι ελεύθερος να κάνω
ότι θέλω με το σώμα μου" φουμάρω σα φουγάρο και ξαφνικά μια μέρα πρέπει να
νοσηλευτώ για καρκίνο, να κάνω τις απαραίτητες πανάκριβες εξετάσεις κτλ συχνά κ.ο.κ.
Έξοδα τα οποία πιθανώς όλες μαζί οι "εισφορές" μου, ως πολίτης, δεν θα τα καλύπτανε.
Ας πούμε ότι είμαι μικρομεσαίος ή φτωχαδάκι. Μπορώ να καλύψω τα έξοδα; Όχι.
Και ποιός καλείται τελικά να τα καλύψει; Το κράτος, δηλαδή οι φορολογούμενοι συμπολίτες μου.
Ανάμεσά τους είναι και μη καπνιστές; Ναι. Είναι ελεύθεροι να μην πληρώσουν
την "επιλογή" μου; Όχι.

Άρα θα έπρεπε να "είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε με το σώμα μας" υπό
προϋποθέσεις. Ότι τις συνέπειες από κάτι τέτοιο θα έπρεπε να τις αντιμετωπίζουμε μόνοι μας.
Ή τουλάχιστον αυτή να ήταν η νοοτροπία μας. Όχι να κάνουμε ότι θέλουμε κι αφού
πάθουμε κάτι να περιμένουμε από έναν μηχανισμό ή από μεμονωμένα άτομα να πληρώσουν
μαζί μας την δική μας "ελευθερία". Γιατί καλώς ή κακώς, έτσι και είμαστε ζημιογόνοι
για την κοινωνία στην οποία ζούμε αλλά και ζούμε εις βάρος άλλων.

Θα είμουν σύμφωνος με μία ειδική υπεραναλυτική μελέτη του καπνίσματος. Δηλαδή μέσο
όρο τι ακριβώς προκαλεί και με πόσα τσιγάρα ή πούρα, καπνό, οτιδήποτε. Αναλόγως έπειτα
να μπει ειδικός φόρος ανα τσιγάρο ο οποίος να αφορά "έξοδα νοσηλείας". Τι σημαίνει αυτό;
Ότι και είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλω στο συγκεκριμένο θέμα και αποδέχομαι Ο ΙΔΙΟΣ
καθαρά τις συνέπειες και προπληρώνω το βέβαιο αποτέλεσμα. Τα έσοδα από κάτι τέτοιο
θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ από το σύστημα υγείας. Όπου κρινόταν απαραίτητο.

Επανέρχομαι τώρα όμως στο πρηγούμενό μου μήνυμα και ξαναλέω. Γιατί αυτή η μανία
με την "υγεία" μας; Δεν αφορά άνοδο μέσου όρου ζωής με τις αντίστοιχες παραγωγικές
τάξεις. Δεν αφορά έξοδα νοσηλείας και δεν αφορά γενικότερα τίποτε σχετικό με υγεία.
Γιατί αν αφορούσε κάτι από αυτά, θα έπρεπε να κοπούν μαχαίρι πολλά πράγματα. Ή έστω
να υπάρξει μια παρόμοια κινητικότητα. Πχ το αλκοόλ με αποδεδειγμένους ετησίως θανάτους
κυρίως νεαρής ηλικίας πληθυσμού, με αποδεδειγμένη αντικοινωνική συμπεριφορά και τραγικές
εξελίξεις σε οικογένειες (ξυλοδαρμός κτλ), χιλιάδες ατυχήματα και σαφώς πολύ μεγαλύτερο
εθισμό/εξάρτηση. Ναι, εννοείται με την κατάχρηση, αλλά πως να ελέγξεις την κατάχρηση;
Θα έπρεπε να κοπούν επίσης πολλά άλλα ζημιογόνα για την υγεία μας που αναφέρθηκαν
σε αυτή τη συζήτηση.

Μιλάμε λοιπόν για υποκρισία, πέρα από αντιδημοκρατική σκέψη. Κι αναρωτιέμαι το γιατί...
Η υπόθεση βρωμάει ιδιαίτερα. Και όχι τσιγαρίλα ;)
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 06 Σεπ 2010, 17:25

Αυτο που λες. Εχει καποια βάση αν καταπιουμε τα επιχειρηματα των πολιτικων χωρις να τα κρινουμε κι αν αγνοησουμε επειδικτικα και τις υπολοιπες γνωσεις που εχουμε πανω στο θεμα.
Δηλαδη, λες (δεν κανω quote απλα γράφω οτι κατάλαβα):
Το καπνισμα κανει κακο στην οικονομια εφ οσων καποιος αρρωστήσει απο καρκίνο και το εθνικο συστημα υγειας (τρομαρα του) θα πρεπει να καλυψει εξοδα που ειναι συνηθως περισσότερα απο αυτα που διεθεσε για ασφάληση σε ολη την διαρκεια της ζωης του.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ (αν δεν λαβουμε υπ οψιν τα παρακάτω)
Α) δεν ξερω αν υπαρχουν στατιστικες πανω στο θεμα, παντως ενα μεγαλο μερος του μισθου (δεν μιλαμε για ψιχουλα) παει στην ασφάληση και την φορολογια. Αλλα ακομα κι αν αυτες οι κρατισεις ειναι λιγοτερες, πρεπει να κανουμε τον εξης υπολογισμο.
Οσοι παθαίνουν καρκινο απο το καπνισμα (κι αν οφειλεται καθαρα σε αυτο) ειναι μια μικρη μειοψηφια των καπνιστών,
Ομως φόρο κατανάλωσεις καπνου πληρωνουν ΟΛΟΙ, φορος που προστίθεται στο ΦΠΑ. Δηλαδη απο τα τσιγαρα εχουμε τον ΦΠΑ (τον οποιο θα τον αγνοησουμε επειδη υποτιθεται οτι παει σε εργα -τσεπες πολιτικων δηλαδη-) και τον φορο καταναλωσης καπνου.
Ο φορος καταναλωσης καπνου ειναι ενας φορος που φορολογεί μια συγκεκριμενη συνηθεια, χωρις να αποτελει αυτη η συνηθεια ενα εγκλημα, και χωρις να ειναι δικαιο να φορολογειται περισσοτερο εναντι πχ ενος παπουτσιου ή μιας καλτσας. Το δικαιο ειναι αυτος ο φορος (αφου υπαρχει) να παει στα νοσηλεια οσων παθαν καρκινο παρεμφερη με το τσιγάρο (και πιστεψε με καλυπτει τα νοσηλεια και με το παραπάνω).
Β) το δευτερο δεδομενο που πρέπει να λάβουμε υπ οψιν μας ειναι το (για ποιον χτυπαει η καμπανα).
Δηλαδη λες, ο πολιτης δημιουργει χασουρα στο ΕΣΥ με το να παθει καρκίνο.
Αυτο ομως θα ειναι υποκριτικο να το θεσει το κράτος ως επιχειρημα για τον εξης λογο.
Τα περισσοτερα προϊοντα εχουν χημικα και ορμόνες, χρωστικες κλπ.
Ακομα και το πορτοκάλι ειναι ταξικό; Ο πλουσιος θα παρει βιολογικό, ο φτωχος θα παρει με φυτοφάρμακα.
Τι αντικτυπο εχει αυτο στην υγεια του φτωχου; ( ο οποιος μιας και ειναι φτωος εκ των πραγματων αν αρρωστησει θα χρειαστει νοσηλεια περισσοτερα απο αυτα που ειχε συνεισφερει οσο ηταν υγιεις).
Γ)Παραμενω στο επιχειρημα των νοσηλειων. Ωραια ας προσποιηθουμε οτι οσα ανέφερα παραπανω δεν ισχυουν, με τα μεταλαγμενα, τα χημικως κατεργασμενα κλπ.
Ας μεινουμε στο τσιγάρο. ειναι κακό, Γιατι βαζει χερι σε εμενα τον πολήτη; και δεν βάζει πρώτα χέρι στην πολυεθνική;
Στην πολυεθνική που προσθέτει αμμωνία στο τσιγάρο για να ειναι ποιο εθιστικο (και ποιο δραστικο και γρηγορο) και επισης εχει γεμίσει την πολη με φωτογραφίες με ωραιες γκόμενες που κανουν την ταδε μάρκα τσιγάρου.
Γιατι δηλαδη δεν δείχνει και τον ιδιο ζήλο για το μαρκετινγ;
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Δευ 06 Σεπ 2010, 18:02

ρε παιδιά, μιλάτε σαν να πιστεύετε ότι οι κρατούντες έχουν στόχο να φροντίζουν για τα οικονομικά του κράτους .... πως σας ήρθε αυτό ;
τα οικονομικά των μεγαλοκαρχαριών και αφεντικών τους ενισχύουν!
ξέρεις τι λεφτά βγάζουν οι φαρμακέμποροι απο τον καρκίνο ;
οι κανόνες ήταν πάντα οι ίδιοι , τουλάχιστον απο την χούντα και μετά ... τα έξοδα τα κάνουμε εμείς και τα έσοδα πάνε σε αυτούς. ήτε ασφαλιστικά ταμεία λέγονται , ήτε δημόσια έργα , ήτε τράπεζες , ήτε οτιδήποτε.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 06 Σεπ 2010, 18:04

Πες τα ρε Paraplanisi γμτ :thumb:

:help:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Orion
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Παρ 09 Απρ 2010, 20:56
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Orion » Δευ 06 Σεπ 2010, 19:02

Επειδη αναφερθηκε ο ειδικος φορος καταναλωσης ( φορος καπνου στην περιπτωση μας γιατι υπαρχουν και αλλοι ειδικοι φοροι ) αντιστοιχει περιπου αν δεν κανω λαθος στο 85% της τιμης του πακετου που αγοραζουμε , καταλαβαινετε για τι ποσα μιλαμε οτι μαζευει το κρατος ? ( και παλι λεει δεν εχει πιασει τους στοχους του αρμεγματος ) οποτε το επιχειρημα δεν "βγαινει" και κοστιζουν οι εξετασεις δεν νομιζω οτι ισχυει γιατι υπαρχουν καπνιστες , ισχυει γιατι γινεται κακοδιαχειρηση , κακοδιαθεση πορων και ειδικα στον τομεα υγειας του φαγωματος το καγγελο στις προμηθειες.

Κι αν θελετε να το παω παραπερα ... δεν θες να αναλαβεις τα εξοδα θεραπειας μου Κρατος ? πολυ καλα ασε με ελευθερο και μην μου ζητας να ασφαλιστω υποχρεωτικα στο ΙΚΑ ( οπου μπορεις να παιρνεις τα αποθεματικα και να κανεις παιχνιδι , με τα λεφτα μου και τα λεφτα του καθενος μας ) με τις μηνιαιες εισφορες μου για να μην βαλω και του εργοδοτη θα ειχα ενα καλο συμβολαιο ιδιωτικης ασφαλισης , απλα ενα παραδειγμα γιατι πιστευω οτι εχουμε ολοι πεσει στην παγιδα , μας εχουν πιπιλησει το μυαλο οτι δεν προσφερουμε και πρεπει να δινουμε και να δινουμε και να δινουμε .... δινουμε πολυ περισσοτερα και καθημερινα περα απο τα επισημα που δηλωνουμε καθε χρονο τα δινουμε οποιαδηποτε στιγμη βαλουμε το χερι στην τσεπη για το παραμικρο , τι παιρνουμε ? δηλωσεις οτι "πρεπει να βαλουμε πλατη " και οτι η φοροι ειναι , πως το 'πε μωρε " ενδειξη αλληλεγυης ? " καπως ετσι
paraplanisi έγραψε:ρε παιδιά, μιλάτε σαν να πιστεύετε ότι οι κρατούντες έχουν στόχο να φροντίζουν για τα οικονομικά του κράτους .... πως σας ήρθε αυτό ; τα οικονομικά των μεγαλοκαρχαριών και αφεντικών τους ενισχύουν!ξέρεις τι λεφτά βγάζουν οι φαρμακέμποροι απο τον καρκίνο ;οι κανόνες ήταν πάντα οι ίδιοι , τουλάχιστον απο την χούντα και μετά ... τα έξοδα τα κάνουμε εμείς και τα έσοδα πάνε σε αυτούς. ήτε ασφαλιστικά ταμεία λέγονται , ήτε δημόσια έργα , ήτε τράπεζες , ήτε οτιδήποτε.
Ετσι ειναι !!!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 06 Σεπ 2010, 19:58

Αν κοιτάξουμε γύρω μας στο άμεσο περιβάλλον μας θα δούμε ότι πολλοί γνωστοί μας έχουν προσβληθεί από καρκίνο χωρίς να έχουν βάλει τσιγάρο στο στόμα τους ποτέ. Και άλλοι που καπνίζουν ζούν μέχρι βαθειά γεράματα. Το τσιγάρο είναι ένας παραγοντας που δρά προσθετικά μαζί και σε συνδυασμό με άλλους βλαπτικούς παράγοντες και όχι από μόνο του.
Αλλά η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει και έναν άλλο σκοπό. Να μεταθέσει την ευθύνη για την ασθένεια στον ίδιο τον ασθενή και να τον φορτώσει ενοχές ότι όχι μόνο ευθύνεται για την κατάστασή του αλλά επιβαρύνει και τα ταμεία απο πάνω.

Ετσι. Είναι μη σου τύχει. Αν πάθεις καρκίνο και καπνίζεις φταίς εσύ και θα σου φορτώσουν όλες τις ευθύνες για την κατάντια των ταμείων.
Αν πάθεις καρκίνο και δεν καπνίζεις τότε σε αγαπάει ο Θεός και θελει να σε πάρει. Ή ότι στις στις 5-5-20.... πήγες σε ένα καφενείο και κάπνιζε δίπλα σου ο Μπαρμπα Μήτσος και έγινες παθητικός καπνιστής ή στις 6-8-20... μπήκες σε ένα ταξί και κάπνιζε ο ταξιτζής και δεν τον κάρφωσες στο τετραψήφιο νούμερο. Για τις επαγγελματικές ασθένειες που δεν πάρθηκαν μέτρα ασφαλείας δεν θα μιλήσει ποτέ κανείς.
Το κάπνισμα σαν παράγοντας απομονώνεται για να μεταθέσει ευθύνες.

Αλλά σε περιόδους κρίσης έχει γίνει οικονομική αρχή για την κερδοφορία ότι η ζωή του εργάτη κοστίζει λιγότερο από τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να πάρει ο εργοδότης για να τον προστατέψει και ότι η εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα μπλα μπλα μπλα μπλα.

Η όλη ιστορία της ηλίθιας ενοχής ακολουθεί την ίδια λογική με την ευθύνη του καθενός για την οικονομική κρίση. Παράδειγμα: Λέει ο δημοσιοκάφρος ότι πήγε μία βόλτα στην παραλιακή και μέτρησε 5 Πόρσε Καγιέν, άρα ο Έλληνας έχει λεφτά, άρα όλοι κλέψατε, όλοι πρέπει να πληρώσετε το μάρμαρο. Εγώ δεν έκλεψα θα αναρρωτηθεί κάποιος. Δεν διαμαρτυρήθηκες όταν έβλεπες τις Καγιέν θα πεί ο .......κάφρος και ήθελες να κλέψεις και θα έκλεβες αν σου δινόταν η ευκαιρία ή ας πρόσεχες να έκλεβες και αφού είσαι τόσο βλάκας θα πληρώσεις το μαρμαρο διπλά.

Φτάνουν στο σημείο να πουν κάποιοι που έχουν ποτίσει από την προπαγάνδα ότι: Όταν έπαιρνες αύξηση γιοτί δεν διαδήλωνες που σου δίνουν αύξηση που δεν την άξιζες.

Πρόκειται για ένα παιχνίδι ενοχών και υποβάθμισης της προσωπικότητας αλλά και της νοημοσύνης.

Και για την ιστορία. Όταν ο Μπούς ο νεώτερος ήταν Κυβερνήτης του Τέξας και έσπασε ρεκόρ στις θανατικές εκτελέσεις, στα πλαίσια της αντικαπνιστικής εκστρατειας απαγόρεψε το τσιγάρο σαν τελευταία επιθυμία γι αυτούς που θα τους οδηγούσαν μετά από λίγο στην ηλεκτρική καρέκλα. Ενδιαφερόταν για την υγεία των μελλοθανάτων?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 11:56

Εννοείται ότι η υπευθυνότητα αυτή για το "είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε με το σώμα μας"
δεν πρέπει να αφορά μόνο το τσιγάρο αλλά οτιδήποτε. Απλώς εδώ γίνεται συζήτηση για το συγκεκριμένο
θέμα.

Από κει και πέρα, ναι αυτό ακριβώς είπα. Δεν είναι εκεί το θέμα τους. Εκεί είναι μόνο οι προβολείς,
ενώ το παρασκήνιο είναι αυτό που με προβληματίζει... Ακόμα προσπαθώ να αναρωτηθώ τι διάολο
κερδίζουν με την μείωση του τσιγάρου και μάλιστα υπό τέτοιες συνθήκες.

"Μεγαλοκαρχαρίες" έχουνε και τις καπνοβιομηχανίες. "Μεγαλοκαρχαρίες" έχουνε τις φαρμακοβιομηχανίες
και σε "μεγαλοκαρχαρίες" καταλήγουν οι ειδικοί φόροι... έτσι όπως είναι σχεδιασμένοι οι μηχανισμοί.
Ειδικά λοιπόν σε αυτά τα τρία σημεία θίγονται συμφέροντα και μάλιστα σε ιδιαίτερο βαθμό.

Άρα επανέρχομαι και αναρωτιέμαι. Τι στο διάολο έχουνε στο μυαλό τους ώστε να παίρνουν αποφάσεις
οι οποίες εκ πρώτης όψεως επιφέρουν "ζημιά" σε τέτοια συμφέροντα; Τι διάολο είναι κρυμμένο πίσω,
τόσο σημαντικό ώστε να προκαλεί τέτοια χασούρα σε ιδιαίτερα κερδοφόρες πηγές "μεγαλοκαρχαριών";
Κοινώς... ποιά πλευρά δεν εξετάζουμε τελικά; Τι δεν βλέπουμε;

Μήπως άρχισαν κάποιες "κλίκες" τον μεταξύ τους πόλεμο; Και βλάπτουν η μία τα συμφέροντα της άλλης;
Μπορεί να φαίνεται ανόητο. Συμβαίνει όμως εδώ κι αιώνες. Απλά ποτέ σε αντιληπτό βαθμό.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
Polikos Arkoudos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιαν 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Polikos Arkoudos » Τρί 07 Σεπ 2010, 12:30

Η άποψη μας για την απορία σου βρίσκεται στο βίντεο που φτιάξαμε.

"Ο Πατριωτισμός είναι έμφυτος στον άνθρωπο, μα εγώ είμαι Εθνικιστής"
-Κωστής Παλαμάς-
-= αλήτες ρουφιάνοι γιουτουμπουτατζήδες =-
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 13:36

Πολύ ωραίο το βίντεο (σαν ιδέα, μιξάζ, δουλειά ακόμα και "σενάριο") και μπράβο.

Σίγουρα αποτελεί ένα από τα καλύτερα κίνητρα που ως στιγμής έχω ακούσει,
προσωπικά όμως δεν μου αρκεί. Γιατί είναι τόσο ζημιογόνος σε κάποιους κύκλους
η συγκεκριμένη παγκόσμια κίνηση σταδιακής απαγόρευσης του καπνίσματος,
που μια "δοκιμασία" ενάντια στα δικαιώματα ακόμα και της πλειοψηφίας πολιτών,
για το ψάρεμα αντιδράσεων και σχετικής ανάλυσης ίσως, δεν μου το δικαιολογεί.
Είμαι βέβαιος ότι έχουν πολλούς τρόπους να ψαρέψουν αντιδράσεις με στέρηση
άλλων δικαιωμάτων και μάλιστα του συνόλου, όχι απλώς της πλειοψηφίας και με
το οποίο δεν θα χάνουν μυθικά ποσά σε καθημερινό επίπεδο.

Δεν μπορώ να ξέρω πάντως. Κι όταν δεν ξέρει κανείς, όλα πιθανά θα πρέπει να
τα θεωρεί. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Δεν ξέρω.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:12

Nikos Apomakros έγραψε:Πολύ ωραίο το βίντεο (σαν ιδέα, μιξάζ, δουλειά ακόμα και "σενάριο") και μπράβο.
Ευχαριστούμε :ty:
Σίγουρα αποτελεί ένα από τα καλύτερα κίνητρα που ως στιγμής έχω ακούσει,
προσωπικά όμως δεν μου αρκεί. Γιατί είναι τόσο ζημιογόνος σε κάποιους κύκλους
η συγκεκριμένη παγκόσμια κίνηση σταδιακής απαγόρευσης του καπνίσματος,
που μια "δοκιμασία" ενάντια στα δικαιώματα ακόμα και της πλειοψηφίας πολιτών,
για το ψάρεμα αντιδράσεων και σχετικής ανάλυσης ίσως, δεν μου το δικαιολογεί.
Είμαι βέβαιος ότι έχουν πολλούς τρόπους να ψαρέψουν αντιδράσεις με στέρηση
άλλων δικαιωμάτων και μάλιστα του συνόλου, όχι απλώς της πλειοψηφίας και με
το οποίο δεν θα χάνουν μυθικά ποσά σε καθημερινό επίπεδο.
Aν (μέγα το "ΑΝ" αφού το σύστημα έχει "διαποτίσει" τα μυαλά μας από γεννησιμιού μας μ'αυτά που θέλει να πιστεύουμε/σκεφτόμαστε)...ΑΝ τέλος πάντων εμπεδώσεις ότι το μέτρο α/ δεν είναι σε καμία περίπτωση για την υγεία μας β/ δεν είναι τοσο εισπρακτικό, όσο μέτρο ΕΠΙΒΟΛΗΣ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, τότε αυτόματα το θέμα γίνεται πολύ απλό και πολύ εύκολα θα δεις και τις καθαρές προθέσεις τους, που είναι:

1/ καταστροφή/αφανισμός/εξαθλίωση και άλλων επαγγελματικών κλάδων- όπως στην προκειμένη των καπνοπαραγωγών και των καπνο(τσιγαρο)βιομηχανιών, (ήδη ξεκίνησαν με τα ελεύθερα επαγγέλματα και τα εμπορικά καταστήματα)

2/ Ο εγκλιματισμός αρχικά και τελικά η αποδοχή του πληθυσμού ότι οι κυβερνώντες δικαιούνται/νομιμοποιούνται και ΔΥΝΑΝΤΑΙ να παρεμβαίνουν σε ατομικές επιλογές μας και να μας ΕΛΕΓΧΟΥΝ.

Δεν μπορώ να ξέρω πάντως. Κι όταν δεν ξέρει κανείς, όλα πιθανά θα πρέπει να
τα θεωρεί. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορεί και να έχεις δίκιο. Δεν ξέρω.
Συγχώρα με που θα σ'το πω, αλλά το "δεν ξέρω" στην προκειμένη, σημαίνει και αναποφασιστικότητα και υπεκφυγή.

α/ Αναποφασιστικότητα στο βαθμό που αμφιβάλλεις για τις προθέσεις της κυβέρνησης (όχι μόνο της παρούσας αλλά γενικά των κυβερνώντων σ'αυτό το παγκοσμιοποιητικό σύστημα το οποίο έχουν σύσωμοι προσυπογράψει) και αφήνεις περιθώρια στην πιθανότητα να είναι καλές. (Για μένα και για πολλούς δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο/πιθανότητα- ούτε μία στο δισεκατομμύριο)

β/ υπεκφυγή στο βαθμό που δε θες ή δε μπορείς (ή και τα δυο) να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση κατάματα με όλα τα φαύλα/δεινά που συνεπάγεται αυτή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Kostakis » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:34

Σόβαρα τώρα.
Αυτό που θα πω είναι σοβαρό, δεν είναι τρολάρισμα.

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε όλη αυτή την κατάσταση υπέρ σας και να το κόψετε, σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό;

Λέω εγώ τώρα....ο άνθρωπος εισάγει στο σώμα του (αίμα του) δια των πνευμόνων 3 πράγματα:
1ο: Το οξυγόνο (απαραίτητο για την επιβίωση)
2ο: Καυσαέριο
3ο: Τσιγάρο

Το οξυγόνο όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να το αρνηθουμε, σωστα; ΣΩΣΤΑ!
Το καυσαέριο το αναπνέυουμε θέλουμε δεν θέλουμε. Εκτός και αν μετακομίσουμε σε κάνα χωριό!

Δηλαδή μέχρι τώρα έχουμε δύο "πράγματα" που τα εισπνεούμε υποχρεωτικά.
Το ένα για την επιβίωση μας και το άλλο γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Έτσι μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση έχουμε και το τσιγάροοοοο!
Που άλλους τους κάνει και σκέφτονται καλύτερα...
άλλοι πάνε στην τουαλέτα....
....άλλοι γιατι έχουν άγχος!

Και ρωτώ εγώ, υπάρχουν 1.000.000 πράγματα που μπορεί κάποιος να κάνει για τον ύπνο, το άγχος και την τουαλέτα.
Το βασικότερο είναι ένα!
Όσοι το κάνουν και κοιμούντε καλύτερα και χέζουν καλύτερα και είναι και χαλαροί.
Ποιό είναι αυτό; ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!

Θες να σκεφτείς καλύτερα; Φυσικός χυμός πορτοκάλι!
Θες να χέσεις; Κάνε έναν περίπατο για μισή ώρα και μετά φάε μία μεγάλη μαρουλοσαλάτα με τον άνιθο της, το κρεμμυδάκι της, το λαδάκι της και το λεμονάκι της μαζί με ένα ποτήρι Κεφίρ ή αργιάνι (Τάν, το λέμε εμείς οι πόντιοι) και μετά βουρ για τον θρόνο:)

Δεν ξέρω, για μένα τόσο απλά είναι.
Η φράση "τόσο καυσαέριο αναπνέω, το τσίγαρο θα με βλάψει;"
Δεν ξέρω, μου φαίνεται αστείο, δηλαδή αφού αναπνέουμε καυσαέριο ας το αποτελιώσουμε καπνίζοντας καπνό τρίτης διαλογής με την πίσσα του, την νικοτίνη του και τα μεταστοιχειωμένα φυτοφάρμακα (εξαιτίας θερμοκρασίας καύτρας)

Δηλαδή, ΠΙΣΣΑΑΑΑΑ;
Θα βάλω πίσσα μέσα στα πνευμόνια μου και θα είμαι χαρούμενος;
ΠΙΣΣΑΑΑΑ! Μαύρο, κολλώδες, μπλιάχ...μέσα στο κόκκινο αιματάκι μου;

Τα τσουτσέκια της Ε.Ε βρίσκουν και τα κάνουν.
Το ίδιο μας έκαναν με την οικονομία. Δημιουργούν μία κατάσταση και μετά μας πατάνε στον σβέρκο και δεν μπορούμε να βγάλουμε άχνα!

Ειδικά για τους άντρες και τα προβλήματα στίσης, δεν ξέρω τι να πω;
Αυτοί που είναι πάνω από 30 θα έπρεπε να αρχίσουν να ανησυχούν!
Ρωτήστε κάποιον που ήταν καπνιστής και μετά το έκοψε; Θα σας πει!

Φυσικά αυτά τα λέω έξω από τον χωρό.
Έχω υπάρξει εξαρτημένος από το φαγήτο.
Τώρα θα μου πείτε "άλλο το ένα, άλλο το άλλο" και θα έχετε και δίκιο.

Αλλά σε κάθε είδους εξάρτηση δεν παύεις να είσαι έρμαιο κάποιας χημείας.

Δεν θέλω να κάνω το έξυπνο.
Οι θέσεις μου για τον νόμο είναι πιο πάνω.
Απλά θέλω να εκφράσω έναν άλλο τρόπο σκέψης.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Σεπ 2010, 14:55

Άρα επανέρχομαι και αναρωτιέμαι. Τι στο διάολο έχουνε στο μυαλό τους ώστε να παίρνουν αποφάσεις
οι οποίες εκ πρώτης όψεως επιφέρουν "ζημιά" σε τέτοια συμφέροντα; Τι διάολο είναι κρυμμένο πίσω,
τόσο σημαντικό ώστε να προκαλεί τέτοια χασούρα σε ιδιαίτερα κερδοφόρες πηγές "μεγαλοκαρχαριών";
Κοινώς... ποιά πλευρά δεν εξετάζουμε τελικά; Τι δεν βλέπουμε;
Καμια χασουρα. ο κοσμος το ιδιο θα καπνιζει. απλα αν συμμορφωθει δεν θα καπνιζει στους δημοσιους χώρους και θα το αντικαταστησει στο σπιτι του.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:06

Kostakis έγραψε:Σόβαρα τώρα.
Αυτό που θα πω είναι σοβαρό, δεν είναι τρολάρισμα.

Το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε όλη αυτή την κατάσταση υπέρ σας και να το κόψετε, σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό;
Καταλαβαίνω τις ΚΑΛΕΣ προθέσεις σου μ'αυτό το ποστ.
Αλήθεια σου λέω.
Αλλά στοιχειώδες κομμάτι της ανθρώπινης ψυχολογίας (ίσως να το αντιλαμβάνεσαι και μέσα από σένα τον ίδιο και κάποιες αντιδράσεις σου στην έξω ζωή σου) είναι το γεγονός ότι "κλωτσάμε" στην όποια επιβολή, γι'αυτό είμαστε ζημιάρικα σαν νήπια (τις περισσότερες φορές γι'αυτό), και αντιδραστικότεροι των αντιδραστικών στην εφηβεία. Μετά αρχίζει το "ευΠΕΙΘΩΣ αναφέρω" στο στρατό, και το "συμμορφώνομαι σιγά σιγά, γιατί πρέπει να ενσωματωθώ στο σύστημα, να κάνω καριέρα, οικογένεια κλπ", εκτός στρατού, για άντρες και γυναίκες..

Ξέρεις πόσες φορές έχω "συμμορφωθεί" το μισό αιώνα ζωής που τρέχω σαν το λάστιχο "ενταγμένη" στα "πρέπει" αυτού του ρημαδοσυστήματος; Πολύ περισσότερες απ'ό,τι θέλω να ομολογήσω, φίλε μου, και ήρθε μάλλον για μένα η στιγμή εκείνη του πλήρους κορεσμού (λαϊκιστί ΜΠΟΥΧΤΙΣΑ), που δε μπορώ να σηκώσω άλλη μια "υπόδειξη προς συμμόρφωσιν" απ'τους απίστευτους αυτούς αντι-ανθρώπινους κερατάδες, που παίζουν με τη ζωή μου και μου καρφώνουν σχοινιά προσπαθώντας να με κουνήσουν σα μαριονέτα, πάντα κατά τα κέφια τους, και κυρίως κατά τα συμφέροντα ή την ατζέντα τους! :swear:
Λέω εγώ τώρα....ο άνθρωπος εισάγει στο σώμα του (αίμα του) δια των πνευμόνων 3 πράγματα:
1ο: Το οξυγόνο (απαραίτητο για την επιβίωση)
2ο: Καυσαέριο
3ο: Τσιγάρο
Να πούμε τώρα τι ΤΟΥ ΕΙΣΑΓΟΥΝ:

1/ Ασπαρτάμη σαν χαπάκι για να μην παχύνει, ασπαρτάμη στην τσίχλα του, στο λάιτ αναψυκτικό του και σ'ένα σωρό τυποποιημένα προϊόντα. Εγώ μπορεί να την έκοψα, τα παιδιά μου που μασάνε τσίχλες και πίνουν αναψυκτικά ενίοτε, όχι.

2/βάριο και αλουμίνιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, απ'τους χημικούς ρημαδοψεκασμούς που μας κάνουν σα να'μαστε έντομα... για το καλό μας και αυτοί! :banghead:

3/ υδράργυρο αλλά και ιούς ενίοτε, στα εμβόλια που γίνονται υποχρεωτικά στα μωρά για να πάνε σχολείο. Κι αν θες, μη στείλεις το παιδί σου σχολείο. Εκατοντάδες αιμορροφυλικοί το 99, μολύνθηκαν από HIV, γιατί το σκεύασμα ενός απαραίτητου γι'αυτούς αιμοστατικού φαρμάκου, περιείχε τον ιό. Η εταιρία; Η μπάγιερ. Τη γράφω ελληνιστί γιατί δε χρειάζεται να με εντοπίζει ο γκούγκλης και γι'αυτό.

4/ μεταλλαγμένα τρόφιμα. ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ξέρει με τι γονιδιακές προσμείξεις τα'χουν μεταλλάξει. Αφήνω την φαντασία σου να καλπάσει σαν άγριο άτι επ'αυτού.

5/ έχεις ακούσει το τελευταίο τραγούδι της Αρλέτας; Λέει σε μια στροφή: "Αχ καημένη μου πατρίδα... σου το'χω πει κάτι σου ρίχνουν στο νερό"..
Μέχρι τώρα το ψιλιαζόμουν. Σήμερα (με τη γενικότερη απάθεια/αποχαύνωση) το πιστεύω. Το τι ρίχνουν, ψάξε βρες το... Στην αμερική, ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ρίχνουν φθόριο (τοξικότατο και άρα φονικότατο για τον οργανισμό) και σε ορισμένες πολιτείες, άρχισαν να ρίχνουν και λίθιο, αφού το προπαγάνδισαν αρκετά στα ΜΜΕ, ότι μειώνει την εγκληματικότητα/επιθετικότητα κλπ. Γιατί βλέπεις, το κωλόκουτο, είναι ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ. Οποια πουστιά κι αν κάνουν, την προβάλλουν ως "σωστή" και ο κόσμος πείθεται... πείστηκε τόσο, που το βλαπτικότατο/επικίνδυνο για τον οργανισμό λίθιο, το έκαναν αγαθό και καλό. Για να επιβάλλουν κάτι, θα βρουν πάντα ένα πειστικό (στους μη αμφισβητούντες χρήσιμους ηλίθιους) κάποιο επιχείρημα να τους πασάρουν για να το καταπιούν και να κοιμούνται ήσυχοι. Στην περίπτωση του τσιγάρου, δεν δυσκολεύτηκαν πολύ... βλάπτει την υγεία, βλάπτει το διπλανό... ΑΝΑΘΕΜΑ κι αν τους ένοιαζε τι βλάπτει! ΑΥΤΟ πρόβαλαν όμως, ΑΥΤΟ κατάπιε κι ο λαός.

6/ Την εντονότατη ηλεκτρομαγνητική σούπα που σε περιβάλλει, και δεν μπορείς να αποφύγεις, ειδικά αν ζεις σε αστικό κέντρο, η οποία έχει πολλές και διάφορες βλαπτικές συνέπειες στην ισοροπημένη-εύρυθμη οργανική σου λειτουργία. Το ότι είναι αόρατα αυτά τα κύματα, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν. Το λέω αυτό για μερικούς που ανοήτως πιστεύουν ότι υπάρχει μόνο ό,τι βλέπουν/ακουν/μυρίζονται-αντιλαμβάνονται με τις 5 αισθήσεις τους.




Το οξυγόνο όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να το αρνηθουμε, σωστα; ΣΩΣΤΑ!
Το καυσαέριο το αναπνέυουμε θέλουμε δεν θέλουμε. Εκτός και αν μετακομίσουμε σε κάνα χωριό!

Δηλαδή μέχρι τώρα έχουμε δύο "πράγματα" που τα εισπνεούμε υποχρεωτικά.
Το ένα για την επιβίωση μας και το άλλο γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
Έχουμε κι άλλα... που απλά δε γνωρίζουμε.
Έτσι μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση έχουμε και το τσιγάροοοοο!
Που άλλους τους κάνει και σκέφτονται καλύτερα...
άλλοι πάνε στην τουαλέτα....
....άλλοι γιατι έχουν άγχος!
Και σκέφτομαι καλύτερα, και λειτουργεί το αντεράκι μου καλύτερα, και ασφαλώς έχω άγχος, και κρατάει το μεταβολισμό μου μη γίνω φάλαινα, και... στην τελική το γουστάρω, γιου νόου;
ΝΑΙ είναι βλαπτικό στη μορφή που το καπνίζω, αλλά είμαι 800 χρονών ενήλικη, δεν θα μου πει κανένα κράτος πότε και αν θα το κόψω. Αυτή είναι ατομική μου επιλογή και κανενός άλλου. Εκτιμώ την παρότρυνσή σου γιατί ξέρω τις προθέσεις σου, δεν εκτιμώ την παρέμβαση/επιβολή τους, γιατί ξέρω και τις δικές τους. (και ναι, ξαναθυμήθηκα την αντιδραστικότητα της εφηβείας μου, απέναντι στο εκβιαστικό/πειθαναγκαστικό μηχανισμό που λέγεται κράτος, οπότε δύσκολα ΑΥΤΗ την εποχή, θα επέλεγα να το κόψω)





Δεν θέλω να κάνω το έξυπνο.
Οι θέσεις μου για τον νόμο είναι πιο πάνω.
Απλά θέλω να εκφράσω έναν άλλο τρόπο σκέψης.
Καλά έκανες αγόραρε, γι'αυτό υπάρχουν τα ΙΔΕΟ. Για να εκφράζονται τρόποι σκέψης. Αυτό έκανα κι εγώ μόλις τώρα.

Να'σαι καλά :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Nikos Apomakros
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τρί 31 Αύγ 2010, 17:09
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Άτοπος
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΤΙ;

Δημοσίευση από Nikos Apomakros » Τρί 07 Σεπ 2010, 15:14

Arela με παρεξηγείς :).

Η αμφιβολία πάντα θα (πρέπει να) υπάρχει από την στιγμή που δεν υφίσταται γνώση παρά μόνο μερική
και συμπληρωμένη κυρίως από υποθέσεις (συνήθως βασισμένες στην λογική και την εμπειρία του καθένα).
Θεωρώ όχι απλά σωστή αλλά και απαραίτητη την συνεχή ύπαρξη της αμφιβολίας. Κι όπως έχω ξαναπεί είμαι
από τους υπερβολικά καχύποπτους. Αλλά υπεράνω του καθετί, ακόμα και της καχυποψίας μου, είναι η
αμφιβολία. Αμφιβολία ακόμα και για μένα, μήπως πχ είμαι υπερβολικά καχύποπτος ή σε λάθος θέμα.

Το "δεν ξέρω" που λέω δεν έχει να κάνει με στοχασμό επί των προθέσεών τους. Για το αν οι προθέσεις είναι
δλδ καλές ή κακές. Σε ζητήματα παγκόσμιου χαρακτήρα θεωρώ σχεδόν πάντα ως πιθανότερο να υπάρχει
μια κακή πρόθεση πίσω, ακόμα κι όταν οι αποφάσεις είναι παράλληλα θετικές ή δήθεν θετικές για το μέλλον
του ανθρώπου.

Το συγκεκριμένο "δεν ξέρω" που είπα, αφορούσε το ποιές ακριβώς είναι οι "κακές" προθέσεις. Γιατί όπως είπα,
οι κακές προθέσεις που αναφέρθηκαν δεν μου καλύπτουν πολλά υποερωτήματα. Κάτι δεν κολλάει στη δική ΜΟΥ
λογική, όχι γενικότερα. Για σας λοιπόν μπορεί οι λόγοι που αναφέρθηκαν να είναι αρκετοί. Για μένα δυστυχώς
δεν είναι, για τους πολύ συγκεκριμένους λόγους που ανέφερα.

Divide
δεν συμφωνώ για τη χασούρα. Γιατί η "κίνηση" αυτή έχει κάθε χαρακτηριστικό αντικαπνιστικής εκστρατείας
και ήδη ΠΟΛΛΑ άτομα που γνωρίζω βρίσκονται σε στάδιο πλήρους απεξάρτησης κι ακόμα περισσότερα σε στάδιο
δραματικής μείωσης. Κι αυτό αλοίμονο, ήταν αναμενόμενο κι ευκόλως εννοούμενο.
- Αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε τη θέση μας στα πράγματα, πως ακριβώς θα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
- Το καλύτερο στον Κόσμο ΜΑΣ είναι το ότι ο καθένας μας ζει στον δικό ΤΟΥ.
- Στο φως βλέπουμε τα πάντα, μα μόνο στο σκοτάδι βλέπουμε το φως.
- Το Ανεκτίμητο είναι μία ακόμη εκτίμηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”