Χαρίζονται Φυτά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 13 Σεπ 2008, 10:51

Αχλαδιές

Πριν από μερικά χρόνια έριξα κάτι σπόρους από αχλάδια για να γίνουν λίπασμα, το αποτέλεσμα ήταν να βγουν γύρω στα 6-7 δέντρα. Από αυτά έχω κρατήσει 4 αλλά και πάλι, στο χωριό μου έχουμε πολλές αχλαδιές και είναι κρίμα να κρατάω τα δέντρα σε γλάστρες.
Οι αχλαδιές αυτές είναι κρυστάλια και κοντούλες. Ακόμη, δεν ξέρω ποιο είναι ποιο. Όποιος ενδιαφέρεται ας το πει =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 13 Σεπ 2008, 14:45

Aν πιστεύεις ότι θα φάμε κανά αχλαδάκι (όταν θα το μεταφυτέψω στον Κάλαμο), εγώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Σάβ 13 Σεπ 2008, 17:45

Τα δεντράκια είναι μόλις 4 ετών.. δεν νομίζω να κάνουν αχλαδάκια τόσο σύντομα. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να αναπτυχθούν εκτός γλάστρας και για να μεγαλώσουν.
Για παράδειγμα η νεκταρινιά μου (κι αυτή από κουκούτσι βγήκε), έκανε μόνο φέτος νεκταρίνια (5 μικρά) μετά από 6 χρόνια ζωής. Αλλά την έχω στο χώμα τα τελευταία 4 χρόνια.
Η μία αχλαδιά είναι μεγαλύτερη απ τις άλλες, λόγω μεγαλύτερης γλάστρας. είναι σχεδόν 1,5 μέτρο ( + - ), σκέψου το και μου λες :)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από ICAROS » Τρί 16 Σεπ 2008, 21:28

Πνεύμα Φωτιάς έγραψε:[...] τα δεντράκια είναι μόλις 4 ετών.. δεν νομίζω να κάνουν αχλαδάκια τόσο σύντομα. [...] Για παράδειγμα η νεκταρινιά μου [...]
Με υποκοριστικά + ''κτητικά'' δεν πείθεις κανέναν ότι τα αγαπάς !!! Αδίστακτη φυτοβόρα !!! Όλοι ξέρουμε για τα αίσχη των δια(σ)τροφικών σου επιλογών !!! :loco:
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Nightrider
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 585
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Nightrider » Τετ 17 Σεπ 2008, 18:45

Τα δεντρα αυτά θα χρειαστούν μπόλιασμα, διαφορετικά οι καρποί που θα δώσουν θα είναι μικροί, σκληροί και άνοστοι!
Διότι οπως και οι μηλιές και τα καρποφόρα δέντρα αυτής της οικογένειας στην "αγρια" μορφή τους δεν δίνουν "καλούς" καρπούς.
Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 17 Σεπ 2008, 19:56

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Σεπ 2008, 21:09

Κατ'αρχάς μετέφερα το τόπικ εδώ, γιατί θέλω να το συζητήσουμε λιγάκι. Άλλωστε ως μέλη εμείς μπορούμε να κάνουμε και τις προσφορές μας μέσα στην αγορά, εφ'όσον υπάρχει ενότητα συγκεκριμένης θεματολογίας.
Nightrider έγραψε:Τα δεντρα αυτά θα χρειαστούν μπόλιασμα, διαφορετικά οι καρποί που θα δώσουν θα είναι μικροί, σκληροί και άνοστοι!
Διότι οπως και οι μηλιές και τα καρποφόρα δέντρα αυτής της οικογένειας στην "αγρια" μορφή τους δεν δίνουν "καλούς" καρπούς.
Βασικά αυτό ήθελα να διευκρινίσω! Την πάτησα ήδη φυτεύοντας κανονικά αμύγδαλα, με αποτέλεσμα να'χω αμυγδαλιές στον κήπο που μου δίνουν 1-2 άντε το πολύ 3 αμύγδαλα το χρόνο ενώ έχουν γίνει δέντρα κανονικά. Δεν έχουν ανθίσει ποτέ, και τα αμύγδαλα αν και νόστιμα, μου ψιλοπικρίζουν.

Όποιος έχει περισσότερες γνώσεις για το πώς μπορώ να τις μπολιάσω για να μου δώσουν επιτέλους μυγδαλάκια, θα του είμαι ευγνώμων! :D Κατά τα λοιπά έχουν γίνει μεγαλούτσικα και ωραία δέντρα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 17 Σεπ 2008, 21:35

Ο λόγος που έβαλα το θέμα αυτό στην προηγούμενη ενότητα, είναι πως έχω πολλά φυτά να δώσω. Ήδη μέσω κινητοποίησης έδωσα μία καρυδιά.
Μ αρέσει να φυτεύω, αλλά δεν έχω τον χώρο για τα φυτά αυτά. Σε μερικές μέρες θα βάλω βολβούς. Έχω δύο σακούλες με αυτούς =Ρ μετά θα φυτέψω πάλι τριανταφυλλιές, με τις περσινές δεν υπολόγισα σωστά το χιόνι και κάηκαν, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα φυτά μου, που επέζησαν.
Επίσης, έχω πολλά βαζάκια με σπόρους. Αν κάποιος ψάχνει σπόρους κάποιου φυτού, ας το πει =).
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Σεπ 2008, 22:52

Ο τίτλος του θέματος υπάρχει στην προηγούμενη ενότητα ως shadow topic.
Όποιος το δει και κλικάρει στον τίτλο, έρχεται αυτομάτως εδώ.

Εγώ θέλω διάφορα. Θα σου πω εν ευθέτω χρόνω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 22 Φεβ 2009, 21:57

Πνεύμα, έχεις ακόμα αυτά τα φυτά για χάρισμα? Έχω μία οικογένεια με μία μεγάλη αγκαλιά να τα φροντίσει (και γιαγιά ειδική και σε μπολιάσματα και σε κλαδέματα και σε ό,τι θές)!!! ε, ε, τί λές?
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Κυρ 22 Φεβ 2009, 23:05

Η αλήθεια είναι πως έδωσα τα περισσότερα φυτά. Τις αχλαδιές τις έδωσα μαζί με μία μουσμουλιά, 3 γιούκες και κάτι κακτοειδή =Ρ επίσης έδωσα και βολβούς από ζουμπούλια, σπόρους μέντας, φτέρης. =Ρ
Ανέρτησα το ίδιο θέμα και στα Blogs μου και σε άλλα φόρουμς. Τί είδους φυτά θα ενδιέφεραν την οικογένεια που θες;
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 23 Φεβ 2009, 11:45

Κοίτα, έχω δύο μπαλκόνια, δύο μικρούς κηπους (στην Αθηνα), και δύο οικόπεδα που μπορούν να φιλοξενήσουν οποιοδήποτε φυτό (εκτός απο γιούκα..ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΓΙΟΥΚΑΑΑΑ!) :)

Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι συγκεκριμένο, ούτε βιάζομαι...απλά όταν θα θές να δώσεις κάποιο φυτό, και δεν θα έχεις χρόνο να ψάξεις για οικογένεια, ενημέρωσέ με...δεχόμεθα όλα τα 'ορφανά'. Απο κακτοειδή μέχρι εποχιακά (εκτός απο γιούκα είπαμε, κοντεύω να κάνω φυτώριο), απο σπόρους μέχρι έτοιμα δέντρα.

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΦΥΤΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ! :)

Έχε με στα υπόψιν, είτε για τώρα, είτε γι' αργότερα, οκ? :rose:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Χαρίζονται Φυτά

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Δευ 23 Φεβ 2009, 14:25

Οκ =)
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά-Σπίτι - Κήπος”