ΒΟΗΘΕΙΑ...ΜΥΡΜΗΓΙΑ!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

ΒΟΗΘΕΙΑ...ΜΥΡΜΗΓΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 29 Απρ 2013, 11:19

Σάββατο μεσημεράκι γυρίζω από ψώνια και πάω σεινάμενη κουνάμενη να τα ακουμπίσω στην ΚΑΘΑΡΗ κουζίνα μου.
Η κουζίνα μου έχει πλακάκι άσπρο, γυαλιστερό και, την συγκεκριμένη μέρα, φρεσκοσφουγγαρισμένο :mop: (αυτό, για να σας δείξω πως είμαι νοικοκυρά :loco: - καμία σχέση!)
Το Σάββατο το μεσημέρι, όμως, τα πλακάκια ήταν χρώματος μαύρου, για να μιλήσω για το γεγονός οτι κουνιόντουσαν κι όλας! :freak:
Εκαντοντάδες μυρμήγια έκαναν τις βόλτες τους σε όλη την κουζίνα με τη βιασύνη που χαρακτηρίζει το συμπαθές είδος τους, με εξαιρετικο συνωστισμό γύρω από ένα μοναδικό ψιχουλάκι από τυρόπιττα που είχε απρόσεκτα ρίξει κάποιος από εμάς..(τον ξέρω τον ένοχο και τα άκουσε! :anger: )
Μεσα στον πανικό εκηρύχθη αμέσως κόκκινος συναγερμός και βγήκαν τα βαριά οπλικά συστήματα :tanks: .Άρπαξα ένα κατσαριδοκτόνο που κάνει και για μυρμήγια και άρχισα το ψέκασμα.. :(

Τι τόθελα η γυναίκα?Αυτή η ελεεινή μυρωδιά έκανε μιά μέρα να φύγει, με ΟΛΑ τα παράθυρα ανοικτά..

Ψάχνω ιδέες και προτάσεις για υγιεινό, οικολογικό και ασφαλή τρόπο για να μην ξαναδώ πιά τα συμπαθή αυτά πλασματάκια μέσα στην κουζίνα μου, και φυσικά να μην αναγκαστώ να προβώ σε τέτοια μαζική εξολόθρευση του πληθυσμού τους με τέτοιο απαίσιο-και για μας- τρόπο.. :embar: :embar:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ...ΜΥΡΜΗΓΙΑ!!!!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 29 Απρ 2013, 12:38

Μου συμβαίνει κι εδώ πάνω εποχιακά. (τέτοιο καιρό περίπου)
αυτό σημαίνει α/ ότι δεν έχεις κατσαρίδες, β/ ότι η φύση (έστω κι αν φαίνεται "λιγοστή" στην περιοχή σου) καλά κρατεί.
Τα μυρμήγκια επί της ουσίας δεν είναι "βρώμικα" ούτε βλαβερά, ούτε φορείς ασθενειών. Καταλαβαίνω ότι το να βλέπει κανείς μια στρατειά δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο, αλλά μπορείς πχ αν έχεις μπαλκονάκι εκεί κοντά, πάρε τη σκούπα και βγάλτε τα έξω αντί να ρίχνεις τέζα... που εκτός του ότι σας φλομώνει, τα κάνει να πέφτουν τέζα... Αν ρίχνεις μερικά ψιχουλάκια σε μια γωνίτσα, ή ψίχουλα από μπισκότο, και θα μαζεύονται όλα σ'εκείνο το σημείο του μπαλκονιού αντί να μπαίνουν μέσα... τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιμετώπισα και δούλεψε αρκετά καλά. Τελευταία δεν τα βλέπω τα μυρμηγκάκια μου και πολύ μου "κοστίζει"...
Σε θεωρώ τυχερή που τα είδες.


Αν πάλι δε θες να τα βλέπεις καθόλου,(ούτε στο μπαλκόνι) δεν έχω άλλη πρόταση, εκτός απ'το να ρίχνεις λίγο ξύδι στις γωνίες και κατά μήκος των σημείων μεταξύ τοίχου και πατώματος. Ή... εξολοθρευτή.

Υπ'όψιν, όλα αυτά τα λέω σαν οπτική δική μου.
Μπορεί να σε βοηθήσει να το δεις το θεματάκι λίγο αλλιώς, μπορεί και όχι.
Δική σου πάντα η απόφαση/επιλογή Κατερινάκι :wink: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ...ΜΥΡΜΗΓΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 29 Απρ 2013, 12:43

Ευχαριστώ βρε Αρελάκι.. :giverose:
Εννοείται πως δεν μου άρεσε καθόλου η σπασμωδική αντίδρασή μου με το κατσαριδοκτόνο, εξ ού και τα :embar: :embar: εικονίδια άνωθεν..Ηταν μια σπασμωδική κίνηση πανικού. Γενικά, δεν τόχω με τα έντομα, κάθε είδους.. :(
Τα μυρμηγάκια μου είναι και μένα συμπαθή, δεν το συζητώ, αλλά εξω από το σπίτι μου..Θα δοκιμάσω αυτά που μου προτείνεις.Είχα διαβάσει κάπου και για χυμό λεμονιού, πρέπει να ψάξω να το βρω..
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ...ΜΥΡΜΗΓΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 30 Απρ 2013, 10:22

Α, ευχαριστώ πολύ, κάτι τέτοιο έψαχνα!
(πλάκα-πλάκα αυτό με την κιμωλία, να σχηματίσεις μιά γραμμή έξω από το σπίτι, μου θύμισε "μαγική" πρακτική, και δημιουργία κύκλου προστασίας..βρε τα καημένα τα μυρμηγκάκια.. :lol: )
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά-Σπίτι - Κήπος”