Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 14 Νοέμ 2011, 15:48

Ήθελα τις προάλλες να κάνω ένα δώρο σε άτομο που τραβούσε ζόρι κι ήταν ταλαιπωρημένο και κουρασμένο, το καημένο. Και το βρήκα. Θα το βάζανε κάτω και θα του άλλαζανε τη ζωή με μασάζ ή κάτι τέτοιο. Μετά μου ήρθε κι άλλη έμπνευση. Θα πηγαίναμε μαζί. Από τη μία θα ήταν κοινή δράση κι από την άλλη, τι; Δεν είμαι εγώ ταλαιπωρημένη και κουρασμένη; Δε χρειαζόμουν εγώ ένα λιώσιμο;
Πήγα λοιπόν σε ένα κέντρο ομορφιάς που έχει και τέτοια καλούδια, όπου είχα ξαναπάει για άλλη δουλειά κάποτε. Τι σκατά, δικός τους άνθρωπος είμαι, θα μου κάνουν και μια καλή τιμή, σκέφτηκα. Παπάρια.
"Έχετε ραντεβού;" με ρωτάει η νεαρά στη ρεσεψιόν. "Όχι, ήρθα να κλείσω ραντεβού" της απαντάω. "Θα περιμένετε" μου λέει. Στρώνομαι και περιμένω.
η συνέχεια εδώ
http://kats-woman.blogspot.com/2011/11/spa.html
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Dread » Δευ 14 Νοέμ 2011, 15:57

Καθόλου παράξενο Φώτη.

Κάτι παρόμοιο έτυχε και στην γυναίκα μου, που φαντάσου ότι είχε ήδη σκάσει ένα σωρό λεφτά σε κάτι θεραπείες, επειδή το deadline των ημερομηνιών που μπορούσε να τις ολοκληρώσει είχε περάσει και τις έμεναν άλλες 2-3 επισκέψεις, της είπαν 70€ η επίσκεψη (τιμοκατάλογος δηλαδή.
). Τους λέει, άντε 50€ το πολύ, για να μην αλλάζω και ινστιτούτο.

Αμετανόητοι αυτοί (και η ιδιοκτήτρια κυρίως !)

Τι "είστε σοβαροί", τι "πάτε καλά" ? Τίποτα αυτοί.

Αποτέλεσμα: πήγε αλλού με τα μισα λεφτά , και το ίδιο ινστιτούτο μετά από μία εβδομάδα έβγαλε προσφορά με 45€ την επίσκεψη.

Επιχειρηματικό μυαλό σου λέει ο άλλος :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 14 Νοέμ 2011, 16:10

Εγω πιστεύω οτι και χωρις τα ινστιτουτα οι γυναικες παλαιοτερα μια χαρά πανέμορφες ήταν.
Δεν νομιζω να προσφέρουν κάποια ουσιαστική υπηρεσία.
Καλύπτουν ψυχολογικες ανάγκες τις οποιες δημιουργουν τα ιδια τα ινστιτουτα
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Dread » Δευ 14 Νοέμ 2011, 17:23

Για να το πάω και λίγο πιο μακριά....

Τις ανάγκες δεν τις δημιουργούν τα ινστιτούτα, αλλά η κοινωνία.

Και τι εννοώ: όσο περισσότερο ανασφάλεια υπάρχει έξω (σε προσωπικό, επαγγελματικό επίπεδο), τόσο θα καταφεύγουν οι γυναίκες σε τέτοιου είδους "υπηρεσίες".

Είχα μια συνάδελφο σε παλιά δουλειά, η οποία ήταν 3 χρόνια στην Μόσχα με την L' Oreal.
Το τι ιστορίες μου έλεγε...
Δεν είχαν να φάνε (κυριολεκτικά), και χάλαγαν τον μισό μισθό σε κρέμες, και χάπια για την σιλουέτα.

Και για να προλάβω τυχόν γυναικίες αντιδράσεις, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι αντίστοιχη κοινωνική ανασφάλεια χτυπάει και τους άντρες. Απλά δεν μπορώ να ξέρω που διοχετεύεται.

Υ.Γ. πάντα μιλάμε γενικά και όχι ειδικά, εννοείται....
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 14 Νοέμ 2011, 17:37

Dread έγραψε:
Και για να προλάβω τυχόν γυναικίες αντιδράσεις, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι αντίστοιχη κοινωνική ανασφάλεια χτυπάει και τους άντρες. Απλά δεν μπορώ να ξέρω που διοχετεύεται.

Υ.Γ. πάνμιλάμετα γενικά και όχι ειδικά, εννοείται....
Στα μασαζ. Κάθε είδους. :loco:
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 14 Νοέμ 2011, 17:54

Τώρα που ειπες μασαζ
μια φορά ειχα περάσει εξω απο ενα τετοιο ινστιτουτο, μου δινει μια εκει πωλήτρια ενα κουπόνι, και μου λεει. συγχαρητηρια κερδίσατε.
χωρις να το καταλάβω ημουν μεσα σε ενα ασανσερ (ειχε ωραια μάτια η πωλήτρια γι αυτο).
με πήγε στην προϊσταμενη, και εκει αρχισε ενας διαλόγος του στυλ.
τι θα ήθελες να αλλάξεις πάνω σου.
-τίποτα.
-γιατι θεωρεις οτι εισαι τέλειος;
-θα κερδίσετε πελάτη λέγοντας μου οτι είμαι άσχημος;
-οχι δεν εννουσα αυτό αλλα να εχεις ενα δωρεαν κουπόνι ολο και κατι θα ήθελες.
(και αρχισε να απαριθμει της υπηρεσίες μεσα στις οποιες ηταν το μασαζ).
-η αλήθεια ειναι οτι για ενα μασαζακι δεν θα λεγα οχι.
-α για το μασαζ πληρώνεις.
-αντε γεια.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 14 Νοέμ 2011, 18:42

Τα σπα στο εξωτερικό λειτουργούν ως κέντρα εναλλακτικής ιατρικής και ευεξίας ταυτόχρονα, γι' αυτό και παρέχουν υπηρεσίες όπως μασάζ, πήλιγκ, ρεφλεξολογία και πρόσφατα διάβασα και βελονισμό. Στην Ελλάδα σπα ίσον κέντρο αισθητικής, και μάλιστα πολλές φορές απαρτίζονται από μη-αισθητικούς ή χωρίς δερματολόγους. Πριν διαβούμε την πόρτα ενός σπα ή κέντρου εναλλακτικών θεραπειών για συνεδρία, θα πρέπει να κάνουμε μία επίσκεψη στον χώρο και να μιλήσουμε με όλους τους ειδικούς που θέλουμε να μας κουράρουν ώστε να πάρουμε μια ιδέα από το τι άνθρωποι είναι και το πόσο μπορούμε να τους εμπιστευθούμε. Το σώμα μας είναι κάτι πολύ σημαντικό για να το αφήνουμε στο έλεος της κάθε προσφοράς ή οικονομικού πακέτου. Τα περισσότερα οικονομικά πακέτα, ιδιαίτερα από διάσημες αλυσίδες που συνηθίζουν να τα προσφέρουν, είναι σχεδιασμένα για το συμφέρον της επιχείρησης κι όχι του θεραπευόμενου. Σπάνια τα πακέτα δημιουργούνται προς το συμφέρον του θεραπευόμενου, κι όταν συμβαίνει αυτό είναι είτε από απλούς αισθητικούς είτε από θεραπευτές που δουλεύουν ανεξάρτητα (έξω από σπα και πολυχώρους) που προσπαθούν να βρουν τη χρυσή τομή.

Και κάτι ακόμα που έμαθα έχοντας αδερφή μασέρ. Όταν ένας θεραπευτής ή αισθητικός αρνείται να σου εξηγήσει λεπτομέριες της δουλειάς του ή να σου απαντήσει σε τυχόν ερωτήσεις πάνω σε αυτά που θα σου κάνει, δεν είναι σωστός επαγγελματίας. Ένας σωστός επαγγελματίας είναι εκεί για να σε βοηθήσει και να σε διαφωτίσει και συνήθως το κάνει με χαρά. Μέχρι στιγμής οι καλύτεροι θεραπευτές που έχω συναντήσει, ανυπομονούν να λύσουν απορίες, και μάλιστα όσο πιο δύσκολες είναι, τόσο πιο πολύ χαίρονται γιατί μαζί μ' εσένα εξελίσσονται και αυτοί. Ακόμη κι αν δεν ξέρουν την απάντηση, μπαίνουν στη διαδικασία να ψάξουν να τη βρουν και να τη μάθουν και οι ίδιοι. Γιατί κακά τα ψέματα, όσες σχολές και να βγάλεις, όσα σεμινάρια και να κάνεις, πάντα θα σου ξεφύγει κάτι που δεν γνωρίζεις καλά, οπότε κάθε φορά είναι μία ευκαιρία για μάθηση.

Ούσα μαθημένη έτσι, μου έκανε πολλή μεγάλη εντύπωση όταν πήγα σε ένα σπα στον Ευαγγελισμό που το είχα ψάξει πολύ καλά στο ίντερνετ και όταν έφτασα εκεί, λόγω του ότι γινόταν χαμός δεν πρόλαβα να μιλήσω με την αισθητικό πριν την ώρα του ραντεβού μας, αποκάλεσα τον εαυτό μου ψείρα και λεπτολόγο και είπα να δείξω πίστη και το μετανοιώνω ακόμα και εγώ και τα ενθύμια που μου έμειναν. Οπότε, επειδή καλώς ή κακώς το σώμα μας αξίζει πολύ περισσότερο από τον χρόνο του κάθε επαγγελματία, ή πάμε κάπου που γνωρίζουμε και εμπιστευόμαστε έστω και υποτυπωδώς, ή παίρνουμε δρόμο. Γνώμη μου.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από delfini05 » Δευ 14 Νοέμ 2011, 19:18

Η αλήθεια είναι πως ένα μασάζ δεν είναι πολυτέλεια.
Υπάρχουν τόσες τεχνικές που μας ωφελούν! Όχι μόνο σε ειδικευμένα κέντρα αλλά & από εξειδικευμένα άτομα-θεραπευτές που πηγαίνουν ακόμα στον πελάτη είτε για να τον ξεκουράσουν από την καθημερινή πίεση είτε για να βοηθήσουν στην επίλυση κάποιου προβλήματος. Προσωπικά εμπιστεύομαι κάποιον που ξέρει τι κάνει & χωρίς να μου πασάρει διάφορες μαρκετίστικες φλυαρίες παρά ένα "μελίσσι" ταγμένο στο βωμό του χρήματος που καμιά φορά ξεχνάει τη χρησιμότητα της χαλάρωσης, όπως συμβαίνει στα ινστιτούτα.
Το μασάζ & όχι μόνο (ρεφλεξολογία, σού τζοκ, τάπινγκ, EFT, κρυσταλλοθεραπεία & πολλές ακόμα τεχνικές) δίνουν την ευκαιρία στον εαυτό μας, σώμα & πνεύμα, να αρχίσει να λειτουργεί σε άλλους ρυθμούς πιό ανεκτούς για εμάς τους ίδιους. Μέσα από αυτή τη διαδικασία της χαλάρωσης ανακαλύπτουμε καμιά φορά & μύες που έχουμε ξεχάσει να χρησιμοποιούμε από την καθιστική ζωή που κάνουμε οι περισσότεροι για παράδειγμα. Για να το πώ πιό σωστά τους βάζουμε πάλι σε ενεργητική θέση με κύριο αποτέλεσμα την καλύτερη λειτουργία του οργανισμού μας, ακόμα & της διαύγειας μας!
Ευτυχώς, τα ελάχιστα ειδικευμένα κέντρα απαρτίζονται από θεραπευτές πρόθυμους να εξυπηρετήσουν & να προσπαθήσουν τα μέγιστα! Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους ανθρώπους αυτούς!
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Αντε Spa-σε ρε μαλάκα.

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 14 Νοέμ 2011, 21:42

Ωραία τα λέει η τύπισσα ( και συνονοματη, τρόπον τινά :ups: ).Αυτά με τα ινστιτούτα είναι γνωστά.Για ένα φεγγάρι, δεν τολμούσα να περάσω από συγκεκριμένο σημείο στην Πατησίων, όπου περίμεναν σαν τα κοράκια να με αρπάξουν με το δέλεαρ του - δήθεν-δώρου.Μιά φορά- πριν κάποια χρόνια- έκανα και εγώ το λάθος να ανέβω πάνω να παραλάβω το δωράκι μου.Τι τόθελα η γυναίκα?Μετά το δωρεάν καθαρισμό προσώπου και τις κρέμες, και αφού και σε μένα δεν έβρισκαν τίποτα ...να διορθώσουν , παρά τελικά διέγνωσαν ολίγη ξηρότητα δέρματος ( τι μου λες), με βομβάρδιζαν στο κινητο με κλήσεις από απόκρυψη, φυσικά , για να τσιμπήσω και να κάνω καποιο από τα προγράμματά τους.Η κατάσταση συνεχίστηκε, χωρίς να λέω υπερβολές, για έναν χρόνο.Μέχρι που τους είπα με αγενέστατο ύφος ( είμαι :bitch: άμα μου τη δώσει) να μη με ξαναενοχλήσουν.
Η ομορφιά είναι στο δικό μας χέρι και μόνον.Είναι στην καλή μας διάθεση.Στον καλό ύπνο.Στην καλή διατροφή και άσκηση.Στο καλό σεξ ( κάνεις εξαιρετικό δέρμα..) και στις σχέσεις μας.Μιά απλή υδατική κρεμούλα το πολύ-πολύ και έξω από την πόρτα!

Και, ναι, συμφωνώ:Μασαζάκι μόνο σε σωστούς επαγγελματίες!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά-Σπίτι - Κήπος”