Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 12 Μάιος 2010, 10:29

Ποτέ µου δεν κατάλαßα γιατί οι σεξουαλικές ορµές των ανδρών και των γυναικών διαφέρουν τόσο πολύ. Ποτέ δεν κατάλαßα το όλο θέµα Aρη -Αφροδίτης. Και ποτέ δεν µπόρεσα να καταλάßω γιατί οι άνδρες σκέφτονται µε το κεφάλι τους και οι γυναίκες µε την καρδιά τους.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:
Ένα ßράδυ την περασµένη εßδοµάδα, η κοπέλα µου και εγώ ξαπλώσαµε στο κρεßάτι. Το πάθος αρχίζει να φουντώνει πολύ και τελικά γυρνάει και µου λέει:

Δεν έχω όρεξη να το κάνουµε. Θέλω απλώς να µε κρατάς...!

ΤΙ?! Τι ήταν αυτό?!

Οπότε γυρνάει και λέει τις κουßέντες που κάθε άντρας φοßάται πως θ' ακούσει:
Δεν νιώθεις τις αισθηµατικές µου ανάγκες ως γυναίκα, ώστε να µπορέσω να ικανοποιήσω τις σωµατικές σου ανάγκες ως άντρα.

Και συνεχίζει σε απάντηση του ήδη µπερδεµένου ßλέµµατός µου...

Δεν µπορείς να µε αγαπάς για το ποια είµαι και όχι για το τι κάνω στο κρεßάτι?

Συνειδητοποιώντας ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα εκείνο το ßράδυ αποφάσισα να κοιµηθώ. Την αµέσως επόµενη µέρα φρόντισα να πάρω άδεια για να περάσω χρόνο µε την κοπέλα µου. Πήγαµε σε ένα ωραίο εστιατόριο για µεσηµεριανό, κάναµε ßόλτα και τέλος πήγαµε σε ένα πολυ µεγάλο πολυκατάστηµα. Πηγαίναµε µαζί σε όλα τα µαγαζιά και δοκίµαζε πολύ ακριßά φορέµατα. Δεν µπορούσε να αποφασίσει πιο να πάρει και γι αυτό της είπα οτι θα τα παίρναµε όλα.

Επίσης άρχισε να κοιτάζει και καινούργια παπούτσια για να τονίσουν τα νέα της φορέµατα, οπότε και εγώ της είπα "Μα, γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι για κάθε φόρεµα?"...

Μετά πήγαµε στα κοσµήµατα όπου και πήρε ένα ζευγάρι σκουλαρίκια µε διαµάντια. Και να σας πω την αλήθεια ήταν ΠΟΛΥ ενθουσιασµένη. Είµαι σίγουρος ότι πίστευε ότι έχω τρελαθεί. Και µάλιστα πιστεύω ότι µε τέσταρε κιόλας αφού µου ζήτησε να πάρει ένα ßραχιόλι για τέννις όταν δεν ξέρει ούτε καν να παίζει! Έχω την εντύπωση ότι την άφησα άναυδη όταν της απάντησα "Βέßαια αγάπη µου..." Μπορώ µάλιστα να πω ότι πλησίαζε σεξουαλική ικανοποίηση-ολοκλήρωση από την χαρά της!

Με ένα απίστευτο χαµόγελο και µε µια ανείπωτη χαρά µου είπε επιτέλους:
"Πιστεύω πως τελειώσαµε τα ψώνια, ας πάµε στο ταµείο αγάπη µου."

Με το ζόρι κρατιόµουν να µην λυθώ στα γέλια όταν της είπα:

"Όχι αγάπη µου, δεν έχω όρεξη..."

Το πρόσωπό της χλώµιασε και το σαγόνι της έπεσε στο πάτωµα µε ένα:

ΤΙ?!?

Και αµέσως της είπα:

Μωρό µου, απλώς ήθελα να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ αυτά τα πράγµατα για λίγο. Δεν νιώθεις τις οικονοµικές µου ανάγκες ως άντρα για να ικανοποιήσω τις αγοραστικές σου ανάγκες ως γυναίκα!

Και όπως την είδα έτοιµη να µε σκοτώσει, συµπλήρωσα:

Γιατί δεν µπορείς να µε αγαπάς για αυτό που είµαι και όχι για τα πράγµατα που σου αγοράζω?΄΄

Προφανώς δεν πρόκειται να κάνω σεξ ούτε σήµερα το ßράδυ, αλλά τουλάχιστόν αυτή κατάλαßε ότι είµαι πιο έξυπνος από αυτή!
Το είδα στο φόρουμ της Ναυτεμπορικής, χωρίς να έχει πηγή.

Βασικά έπρεπε να μπει σε μια ενότητα σχέσεις δύο φύλων κλπ, καθώς θέτει με καλό χιούμορ ένα υπαρκτότατο ζήτημα... το έβαλα για σαν ερέθισμα για κουβέντα, όχι απλώς σαν ανέκδοτο (που είναι πολύ καλό)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Τετ 12 Μάιος 2010, 17:48

Kυκλοφορούν και υστερικαί φεμινίστριαι στο φορούμι, εξόριστε...
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από totispap » Τετ 12 Μάιος 2010, 19:01

Kυκλοφορούν και υστερικαί φεμινίστριαι στο φορούμι, εξόριστε...
Που καλέ..? :giggle: :whistle:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 13 Μάιος 2010, 00:23

Είχα διαβάσει το συγεκριμένο ανέκδοτο πριν καιρό και τολμώ να πω {με τη διακριτικοτητα και σεμνοτητα που με διακρινει (λεμε τωρα)} οτι δεν μου μεινε αντερο απ τα γελια, και τοτε και τωρα που το ξαναδιαβασα.

Δεν πιστευω οτι θιγει τις γυναικες γενικοτερα, θιγει ενα ειδος γυναικων που δυστυχως οι ανδρες εχουν δεσει σχοινι-κορδονι οτι μας εκφραζει ολες :loco: Και με το ιδιο μοτιβο, θιγει κι ενα ειδος ανδρων που, πραγματικα, δεν με ενοχλει καθολου που το θιγει (και ξυλο να ετρωγαν, κανενα προβλημα).

Είναι τραγικό στον 21ο αιώνα να είμαστε τόσο κολλημένοι σε κοινωνικά στανταρ και στερεοτυπα του στυλ "ο ανδρας ειναι μονο για τα λεφτα" και "η γυναικα μονο για το σεξ", "να δουμε ποιο φυλλο ειναι το ανωτερο" και "ποιος ειναι ο εξυπνοτερος και ο επικρατεστερος". Ανθρωποι ειμαστε, οχι καλοκουρδισμενα ρομποτακια που υπακουουν μονο σε εντολες οπως "ψωνια, ψευτοσυναισθηματισμοι, πολυλογια" κλπ κλπ.

Θεωρω οτι αυτα τα ανεκδοτα/παρακμιακα και ακραια παραδειγματα θα επρεπε να ειναι ακριβως αυτο. Ενημερωτικα παραδειγματα προς αποφυγην. Να ξέρεις βρε αδερφε και να λες στον άλλον "Διάβασέ το, και αν ποτε γινω ή γινεις ετσι θα σπασουμε ο ενας το κεφαλι του αλλου" :loco:

Τερμα με την εκθεση, Γ ι Ο Υ χ Ο Υ Σ α Σ :rose:

edit: http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic.php?f=13&t=8881 δεν ξερω αν θα φανει χρησιμο, αλλα οκεικ, καλυτερα να περισεψει, παρα να μην φτασει (οπως ελεγε και ο προπαππος ^^)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kariatida την Πέμ 13 Μάιος 2010, 00:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από harosnikos » Πέμ 13 Μάιος 2010, 00:31

ωραίο....έχει στοιχεία πραγματικότητας μέσα... :clap:
Άβαταρ μέλους
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3251
Εγγραφή: Σάβ 26 Ιαν 2008, 16:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη για, μεσ' τη μέση λέμε!
Επικοινωνία:

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 13 Μάιος 2010, 00:36

harosnikos έγραψε:ωραίο....έχει στοιχεία πραγματικότητας μέσα...
Λες βρε Νικόλα;;








ΥΓ. :anger: ΑΜΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΥΜΙΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΛΕΙΣ (ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ Κ.ΛΠ)
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 13 Μάιος 2010, 01:21

KELAINO έγραψε:Kυκλοφορούν και υστερικαί φεμινίστριαι στο φορούμι, εξόριστε...
Ίδιον των καλουμένων φεμινιστριών η υστερία.

Ετυμολογικά, πάντως, η υστερία προϋποθέτει υστέρα (αν δεν είναι αποτέλεσμα αυτής) :loco:

@katiatida: Το νήμα που παρέθεσες το έχω διαβάσει ξανά... νομίζω ότι πέραν της ανδρικής φιλίας, που απαντάται συχνά, οι υπόλοιπες περιπτώσεις αποτελούν εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Κάποια στιγμή μάλλον πρέπει να συντάξω μία περίληψη από μνήμης του "Why men don't listen and women cannot read a map", ενός βιβλίου που ουσιωδώς συνέβαλε στη βελτίωση της ποιότητας ζωής μου, καθώς αναλύει το που διαφέρουν ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος ανατομικά και λειτουργικά... εξαιρετικό ανάγνωσμα, από ένα ζέυγος επιστημόνων, που προστατεύει από κακοτοπιές.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 13 Μάιος 2010, 01:32

exiled έγραψε: αναλύει το που διαφέρουν ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος ανατομικά και λειτουργικά...
Αναλύει και το γιατί;
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 13 Μάιος 2010, 02:10

KELAINO έγραψε:
exiled έγραψε: αναλύει το που διαφέρουν ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος ανατομικά και λειτουργικά...
Αναλύει και το γιατί;
Είναι περισσότερο πρακτικό βιβλίο, αλλά έχει εκτεταμένη κι σοβαρή βιβλιογραφία σε κάθε κεφάλαιο.

Να πω ότι σύμφωνα με το βιβλίο αυτό, σε ένα περίπου 10% των ατόμων του κάθε φύλου, ο εγκέφαλός τους λειτουργεί σαν τον εγκέφαλο του άλλου φύλου, και η κρατούσα επιστημονική άποψη το αποδίδει το φαινόμενο σε μη "κατάλληλα" επίπεδα τεστοστερόνης στο έμβρυο κατά την κρίσιμη περίοδο της κυήσεως (έλλειψη για αγόρι με "γυναικείο" εγκέφαλο, πλεόνασμα για κορίτσι με "ανδρικό' εγκέφαλο)... δεν θυμάμα τώρα αν αυτό αναφέρεται μόνο στη συνδεσμολογία ή και στο διαφορετικό μέγεθος του corpus callosum (30% μεγαλύτερο στις γυναίκες), αλλά και το διαφορετικό βάρος τους (ο γυναικείος είναι 80, αν το θυμάμα καλά το νούμερο, γραμμάρια ελαφρύτερος, αλλά όλη η διαφορά είναι νερό). Αυτά σαν μία τεχνική εξήγηση του που οφείλονται οι διαφορές.

Αν ψάχνεις για βαθύτερα αίτια, μια ερμηνεία με βάση την εξελικτική βιολογία δίνει, ότι σταδιακά, σε βάθος εκατομμυρίων ετών, προασρμόστηκαν οι εγκέφαλοι των δύο φύλων ώστε να επιτελούν καλύτερα εξειδικευμένους ρόλους.

Απαραίτητη σημείωση, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις: Αυτό που εξετάζεται είναι το αν είναι ΙΔΙΟΙ (ανατομικά και λειτουργικά) οι εγκέφαλοι γυναικών και ανδρών (που δεν είναι)... ΑΥΤΟ είναι το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ερώτημα/θέμα. Το αν είναι ΙΣΟΙ, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ (πολιτικής ηθικής καλύτερα) θέμα. Εγώ λέω πως ίσοι πρέπει να θεωρούνται (αν και το ισότιμοι είναι νομίζω ακόμα καταλληλότερη λέξη στην Ελληνική, αλλά οι συγγραφείς γράφουν "equal"... τρέχα γύρευε).

Ελπίζω να απάντησα:-)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 13 Μάιος 2010, 02:42

Για τον τρόπο που μας χώνουνε στα καλούπια από τη στιγμή που γεννιόμαστε, δε λέει τίποτα το βιβλίο;
Ποιά στιγμή που γεννιόμαστε; Από τη σύλληψη ακόμα. Κουνιέται το έμβρυο "ποδοσφαιριστής ο γιος" "μπαλαρίνα η κόρη".
Μετά αρχίζει το ροζ/μπλε, το οι άντρες δεν κλαίνε, το ναζιάρα/πουτανίτσα μου εσύ και η μίμηση των προτύπων.

Και αφού η κοινωνία μας αρπάζει από έμβρυο και μας διαμορφώνει σε δύο διαφορετικά είδη, μετά μας πετάει πάλι τον έναν πάνω στον άλλον και "άντε κάντε χωριό".

Ναι, πολύς κόσμος έχει ασχοληθεί με τις διαφορές των εγκεφάλων, αλλά για ευνόητους λόγους (δεν μπορούμε να επαναλάβουμε το πείραμα με διαφορετικά δεδομένα) τα συμπεράσματα έχουν τη μορφή εικασιών.

Παρ' όλα αυτά, διάφορες έρευνες κατά καιρούς ανατρέπουν δεδομένα. Πρόσφατα διάβαζα για μια έρευνα, κατά την οποία συγκρίνονταν οι επιδόσεις παιδιών από πολλές χώρες στα μαθηματικά και τη γλώσσα. Τα κορίτσια θεωρούνται καλύτερα στη γλώσσα και τα αγόρια στα μαθηματικά. Και πράγματι, έτσι ήταν. Αλλά! Όσο περισσότερο προχωρημένη ήταν η χώρα σε θέματα ισότητας, τόσο εξισώνονταν οι επιδόσεις των παιδιών τα μαθηματικά. Στην Ισλανδία, δεν υπήρχε διαφορά στο ποσοστό.
Τα κορίτσια ήταν καλύτερα στη γλώσσα σε όλες τις χώρες, ανεξάρτητα από την ισότητα.
Αυτό το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει. Πχ, ότι οι γυναίκες από τη φύση τους είναι πιο επικοινωνιακές (άλλη έρευνα έχει μετρήσει πόσες λέξεις προφέρουν άνδρες και γυναίκες καθημερινά και δε βρήκε καμία διαφορά, παρεμπιπτώντως) γιατί πρέπει να επικοινωνούν με τα βρέφη και τα νήπια κλπ κλπ κλπ.
Εγώ το ερμηνεύω έτσι: Ότι "ισότητα και να έχουμε κατακτήσει στη Δύση, εκτός του οτι έχουμε Πολύυυυ δρόμο ακόμα, είναι και μονόπλευρη. Οι γυναίκες εισέρχονται στα αρσενικά στεγανά με γεωλογικούς ρυθμούς (έστω), αλλά οι άνδρες εξακολουθούν να μένουν έξω τους "γυναικείους" τομείς.

Τα παιδιά είναι σφουγγάρια και καθρέφτες ταυτόχρονα. Παρατηρώντας τα, βλέπουμε τη δική μας συμπεριφορά να αντανακλάται, αλλά συχνά δεν είναι εύκολο να αποφασίσουμε τί είναι το επίκτητο και τί το εκ γεννετής.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 13 Μάιος 2010, 02:51

exiled έγραψε:Ίδιον των καλουμένων φεμινιστριών η υστερία.
Και το μίσος/ άχτι ενάντια στους άννδρες, η αγαμία, οι αξύριστες μασχάλες... τί άλλο...;
:thumbsdown: 2010 έχουμε, ω εξόριστε. Βρες κά'να φρέσκο κλισέ.
exiled έγραψε: Ετυμολογικά, πάντως, η υστερία προϋποθέτει υστέρα (αν δεν είναι αποτέλεσμα αυτής) :loco:
Ναι... αν δεν κάνω τελείως λάθος, αυτό μας προέκυψε από την ιδέα ότι όλες οι αρρώστιες της γυναίκας προκαλούνται από το ότι η μήτρα μετακινείται δώθε-κείθε μέσα στο σώμα, αλλά ποιός να δεις το πρωτοείπε...
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από harosnikos » Πέμ 13 Μάιος 2010, 02:58

karipis έγραψε:
harosnikos έγραψε:ωραίο....έχει στοιχεία πραγματικότητας μέσα...
Λες βρε Νικόλα;;

ΥΓ. :anger: ΑΜΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΥΜΙΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΛΕΙΣ (ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ Κ.ΛΠ)

δεν χρειάζομαι στοιχεία βρε Τάσο,τα βλέπω καθημερινά μπροστά μου...η τοποθέτησή μου ήταν ήπιας μορφής λόγω των ημερών που διανύουμε...
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Exciter » Πέμ 13 Μάιος 2010, 10:29

KELAINO έγραψε:
exiled έγραψε:Ίδιον των καλουμένων φεμινιστριών η υστερία.
Και το μίσος/ άχτι ενάντια στους άννδρες, η αγαμία, οι αξύριστες μασχάλες... τί άλλο...;
:thumbsdown: 2010 έχουμε, ω εξόριστε. Βρες κά'να φρέσκο κλισέ.
exiled έγραψε: Ετυμολογικά, πάντως, η υστερία προϋποθέτει υστέρα (αν δεν είναι αποτέλεσμα αυτής) :loco:
Ναι... αν δεν κάνω τελείως λάθος, αυτό μας προέκυψε από την ιδέα ότι όλες οι αρρώστιες της γυναίκας προκαλούνται από το ότι η μήτρα μετακινείται δώθε-κείθε μέσα στο σώμα, αλλά ποιός να δεις το πρωτοείπε...
Σε αντίθεση με τη δεύτερη φράση μου που παραθέτεις, ξέχασα να βάλω loco στο τέλος της πρώτης, για να σημάνω το σκωπτικό της διαθέσεώς μου και εκεί. Εξέλαβα την επισήμανση ότι "Kυκλοφορούν και υστερικαί φεμινίστριαι στο φορούμι" ως σκωπτική προειδοποίηση για την ύπαρξη ατόμων κοντά στο στερεότυπο (και ίσως κινδύνευα με επίθεση κιόλας)και με βάση αυτή την υπόθεση συνέχισα το αστείο... μάλλον το εννοούσες πολύ διαφορετικά τελικά.

Σοβαρά τώρα: για το ετυμολογικό, είναι από τις περιπτώσεις που δεν ξέρω της ιστορία πίσω από την ετυμολογία. Η αντίληψη που αναφέρεις έχει ενδιαφέρον, αλλά έτσι όπως το γράφεις σαν απάντηση σ'εμένα, μιλώντας για "όλες τις αρρώστιες της γυναίκας", εμμέσως πλην σαφώς αποδέχεσαι ότι η υστερία είναι γυναικεία ασθένεια. Χώρια που για να καταφύγουν σε τέτοια ερμηνεία θα πρέπει να υπάρχουν επμειρικά δεδομένα που να την στηρίζουν, δλδ η υστερία να εμφανίζεται (σχεδόν;) αποκλειστικά σε γυναίκες.

Και πάμε τώρα στο δεύτερο ποστάρισμά σου kelaino.

Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασες τι έγραψα, αναφερόμενος στο Why men don't listen and women cannot read a map.

Αποτελεί δεδομένο ότι έχουν σαφείς ανατομικές διαφορές ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος, και ανέφερα τις δύο σημαντικότερες: corpus callosum και βάρος.

Αποτελεί επίσης δεδομένο ότι σε πολλές περιπτώσεις ενεργοποιούνται διαφορετικά κέντρα για την ίδια λειτουργία (παλιότερα είχαμε μόνο τη μελέτη αποτελεσμάτων εγκεφαλικών κακώσεων, τώρα πλέον έχουμε και τις ηλεκτρονικές απεικονίσεις που το αποδεικνύουν).

Αυτό δίνει στα δύο φύλα εκ γενετής διαφορετικά πλεονεκτήματα, στον άνδρα περισσότερο προσαρμοσμένα στο ρόλο του κυνηγού (π.χ. στενότερο και βαθύτερο οπτικό πεδίο) και στη γυναίκα στο ρόλο της μητέρας/τροφοσυλλέκτριας (π.χ. ικανότητα να μιλάει και να ακούει ταυτόχρονα).

Επιπλέον, ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος ωριμάζουν με διαφορετικό τρόπο, με αποτέλεσμα να είναι σκόπιμο να επανεξεταστεί εάν πρέπει αγόρια και κορίτσια να ακολουθούν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών. Προσοχή: Όχι ως προς το συνολικό περιεχόμενο, αλλά ως προς το σε ποια ηλικία δίνεται έμφαση σε ποιον τομέα και τη μεθοδολογία διδασκαλίας, γιατί είναι σημαντικό το παιδί να μην απογοητεύεται.

Ειδικά σε σχέση με τα μαθηματικά, υπάρχουν μελέτες (είχε σχετικό αφιέρωμα το Time πέρσι) που δείχνουν ότι τα μικρά κοριτσάκια έχουν ένα μικρό μειονέκτημα σε σχέση με τα αγοράκια (δε θυμάμαι τις λεπτομέριες), το οποίο αποκαθίσταται αργότερα, είναι όμως τότε αργά γιατί έχουν απογοητευτεί με τα μαθηματικά (ίσως και να τα έχουν μισήσει). Μιλούσε και για την περίπτωση της Νορβηγίας νομίζω (μπορεί και να'ναι Ισλανδία που λες εσύ) όπου πράγματι έχουν καλύτερες επιδόσεις τα κορίτσια, αλλά το απέδιδαν σε κοινωνικούς παράγοντες: το κορίτσια βλέπουν τη μόρφωση σαν το μέσο για να ξεφύγουν κυρίως από τις αγροτικές περιοχές, ενώ τα πιο πολλά αγόρια ανυπομονούν να πιάσουν δουλειά στα 16 τους σε κα'να αλιευτικό για να έχουν δικό τους εισόδημα.

Αντίστοιχο είναι το θέμα με τη γλώσσα: τα κορίτσια ωριμάζουν πιο γρήγορα στον συγκεκριμένο τομέα, ενώ τα αγόρια απογοητεύονται γρήγορα και το ρίχνουν στα μαθηματικά που έχουν το πλεονέκτημα.

Για το πόσες λέξεις λένε άνδρες και γυναίκες ημερησίως έχω διαβάσει τελείως διαφορετικές στατιστικές... περισσότερες από τις διπλάσιες οι γυναίκες (και μόνο ότι μπορείτε να μιλάτε και να ακούτε ταυτόχρονα βοηθά). Δεν θα επεκταθώ στο συγκεκριμένο, μπορώ να γράψω σεντόνι.

Συνολικότερα, βλέπω μία τάση να τα ρίχνεις όλα στην ανατροφή, ενδεχομένως από φόβο μήπως διαφορετική προσέγγιση θίξει το πρόταγμα της ισότητας (που εγώ τόνισα ήδη ότι δεν το συζητώ καν, είναι αναγκαία), παραβλέποντας ότι υπάρχουν ανατομικές πρώτα απ'όλα διαφορές.

Είναι η συνειδητοποίηση των διαφορών μας που θα μας κάνει να συνεννοηθούμα και κατ'επέκταση ζήσουμε καλύτερα, όχι οι ιδεοληψίες.

Δυστυχώς πρέπει να φύγω για το γραφείο, γι'αυτό έγραψα αυτά τα ολίγα μόνον (και ΔΕΝ κάνω πλάκα... μπορώ να μιλάω ώρες για το θέμα).

Καλημέρες σε όσους άντεξαν να διαβάσουν μέχρι εδώ κάτω πρωϊνιάτικα :)
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 13 Μάιος 2010, 13:11

exiled έγραψε: Η αντίληψη που αναφέρεις έχει ενδιαφέρον, αλλά έτσι όπως το γράφεις σαν απάντηση σ'εμένα, μιλώντας για "όλες τις αρρώστιες της γυναίκας", εμμέσως πλην σαφώς αποδέχεσαι ότι η υστερία είναι γυναικεία ασθένεια. Χώρια που για να καταφύγουν σε τέτοια ερμηνεία θα πρέπει να υπάρχουν επμειρικά δεδομένα που να την στηρίζουν, δλδ η υστερία να εμφανίζεται (σχεδόν;) αποκλειστικά σε γυναίκες.
Απόπου προκύπτει καλέ ότι εγώ αποδέχομαι κάτι τέτοιο; Ο πατέρας της συγκεκριμένης θεωρίας το υποστήριζε, εγώ απλώς μεταφέρω.
Για τα εμπειρικά δεδομένα, και το πώς βλέπουμε αυτό που περιμένουμε να δούμε και μετά το ερμηνεύουμε ανάλογα με την ήδη διαμορφωμένη μας άποψη, δε νομίζω να χρειάζεται να επεκταθώ.

Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασες τι έγραψα, αναφερόμενος στο Why men don't listen and women cannot read a map.

Αποτελεί δεδομένο ότι έχουν σαφείς ανατομικές διαφορές ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος, και ανέφερα τις δύο σημαντικότερες: corpus callosum και βάρος.

Αποτελεί επίσης δεδομένο ότι σε πολλές περιπτώσεις ενεργοποιούνται διαφορετικά κέντρα για την ίδια λειτουργία (παλιότερα είχαμε μόνο τη μελέτη αποτελεσμάτων εγκεφαλικών κακώσεων, τώρα πλέον έχουμε και τις ηλεκτρονικές απεικονίσεις που το αποδεικνύουν).
To διάβασα, αλλά επισήμανα το πολύ απλά, ότι οι ανατομικές διαφορές μπορεί να είναι και εκ γενετής και επίκτητες, και είναι δύσκολο να εξακριβώσουμε ποιό ωφείλεται σε τί.
Δεν αμφισβήτισα πουθενά ότι υπάρχουν οι ανατομικές διαφορές.
Αυτό δίνει στα δύο φύλα εκ γενετής διαφορετικά πλεονεκτήματα, στον άνδρα περισσότερο προσαρμοσμένα στο ρόλο του κυνηγού (π.χ. στενότερο και βαθύτερο οπτικό πεδίο) και στη γυναίκα στο ρόλο της μητέρας/τροφοσυλλέκτριας (π.χ. ικανότητα να μιλάει και να ακούει ταυτόχρονα).
Ειδικά αυτές είναι ιδότητες που αποκτούνται με την εξάσκηση. Από έρευνες σε βρεφονηπιακούς σταθμούς εδώ στη Σουηδία, έχει γίνει φανερό το πώς κάθε παιδί προσαρμόζεται στις υποσυνείδητες απαιτήσεις των ενηλίκων του περιβάλλοντός του.
Επιπλέον, ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος ωριμάζουν με διαφορετικό τρόπο, με αποτέλεσμα να είναι σκόπιμο να επανεξεταστεί εάν πρέπει αγόρια και κορίτσια να ακολουθούν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών. Προσοχή: Όχι ως προς το συνολικό περιεχόμενο, αλλά ως προς το σε ποια ηλικία δίνεται έμφαση σε ποιον τομέα και τη μεθοδολογία διδασκαλίας, γιατί είναι σημαντικό το παιδί να μην απογοητεύεται.

Ειδικά σε σχέση με τα μαθηματικά, υπάρχουν μελέτες (είχε σχετικό αφιέρωμα το Time πέρσι) που δείχνουν ότι τα μικρά κοριτσάκια έχουν ένα μικρό μειονέκτημα σε σχέση με τα αγοράκια (δε θυμάμαι τις λεπτομέριες), το οποίο αποκαθίσταται αργότερα, είναι όμως τότε αργά γιατί έχουν απογοητευτεί με τα μαθηματικά (ίσως και να τα έχουν μισήσει). Μιλούσε και για την περίπτωση της Νορβηγίας νομίζω (μπορεί και να'ναι Ισλανδία που λες εσύ) όπου πράγματι έχουν καλύτερες επιδόσεις τα κορίτσια, αλλά το απέδιδαν σε κοινωνικούς παράγοντες: το κορίτσια βλέπουν τη μόρφωση σαν το μέσο για να ξεφύγουν κυρίως από τις αγροτικές περιοχές, ενώ τα πιο πολλά αγόρια ανυπομονούν να πιάσουν δουλειά στα 16 τους σε κα'να αλιευτικό για να έχουν δικό τους εισόδημα.

Αντίστοιχο είναι το θέμα με τη γλώσσα: τα κορίτσια ωριμάζουν πιο γρήγορα στον συγκεκριμένο τομέα, ενώ τα αγόρια απογοητεύονται γρήγορα και το ρίχνουν στα μαθηματικά που έχουν το πλεονέκτημα.
Και δεν είναι καθόλου παράξενο. Στην έρευνα που προανέφερα, παρατηρήθηκε ότι τα αγόρια μπορούσαν να τα καταφέρουν μια χαρά χωρίς να αναπτύξουν τις λεκτικές τους ικανότητες, αφού είχαν αυτό που ήθελαν απλά δείχνοντάς το κλπ.

Α, εγώ είπα ότι στην Ισλανδία τα κορίτσια είχαν τις ίδιες επιδόσεις με τα αγόρια στα μαθηματικά, όχι καλύτερες.
Δε σχολίασες την εξήγηση που δίνω όμως.
Συνολικότερα, βλέπω μία τάση να τα ρίχνεις όλα στην ανατροφή, ενδεχομένως από φόβο μήπως διαφορετική προσέγγιση θίξει το πρόταγμα της ισότητας (που εγώ τόνισα ήδη ότι δεν το συζητώ καν, είναι αναγκαία), παραβλέποντας ότι υπάρχουν ανατομικές πρώτα απ'όλα διαφορές.
Δεν τα ρίχνω όλα στην ανατροφή. Επισημαίνω όμως ότι ναι, πολλά απ' αυτά που θεωρούμε "εκ φύσεως" μπορούν να ριχτούν άνετα στην ανατροφή.
Το ποια κέντρα του εγκέφαλου θα αναπτυχθούν με την εξάσκηση και ποιά θα "ατροφήσουν" και τί αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη συμπεριφορά/επιδόσεις του ατόμου σε συνδυασμό το πώς επηρρεάζουν τα διαφορετικά ορμονικά κοκτέιλ τον εγκέφαλο είναι πολύ πιο πολύπλοκο από το "οι άντρες είναι από τη φύση τους καλύτεροι κυνηγοί"

Για αιώνες θεωρούνταν επίσης και οι καλύτεροι καβαλάρηδες, για την ακρίβεια οι γυναίκες θεωρούνταν "από τη φύση τους" ανίκανες να χειριστούν ένα άλογο...
Είναι η συνειδητοποίηση των διαφορών μας που θα μας κάνει να συνεννοηθούμα και κατ'επέκταση ζήσουμε καλύτερα, όχι οι ιδεοληψίες.
Η συνειδητοποίηση του πως μπορεί να διαμορφώθηκαν αυτές οι διαφορές δε βλέπω πού μας χαλάει. Σε προσωπικό επίπεδο, ίσως να μας βοηθήσει να κυνηγήσουμε στόχους που αλλιώς θα θεωρούσαμε ανέφικτους. Εννοώ το "σιγά μην τα καταφέρω να μάθω να παρκάρω, οι γυναίκες δεν μπορούν να παρκάρουν." Μια χαρά μπορούν.
Σε κοινωνικό, ίσως να μας απαλλάξει κάαα-α-απως από τις προκαταλήψεις στο χώρο της δουλειάς μας και στις προσωπικές μας σχέσεις.
Φυσικά έχει σημασία και στο πώς αντιμετωπίζουμε τα παιδιά μας.

Πρόσεχε, δε λέω, με προσέχεις; να φερόμαστε σε όλους σα να μην υπήρχαν οι διαφορές, γιατί υπάρχουν. Προφανώς. Με πιάνεις;

Δεν ξέρω τί εννοείς με ιδεοληψίες. Υπάρχει ένας ολόκληρος κλάδος της επιστήμης, για τον οποίο στα ελληνικά δεν έχουμε καν λέξη (απ' όσο ξέρω), το genus studies, που μελετάει ακριβώς αυτά τα ζητήματα με αποδεκτές επιστημονικές μεθόδους (παρατήρηση, πείραμα, τέτοια). Απορρίπτεις συλλήβδην τα συμπεράσματά του σαν "ιδεοληψίες";
Δυστυχώς πρέπει να φύγω για το γραφείο, γι'αυτό έγραψα αυτά τα ολίγα μόνον (και ΔΕΝ κάνω πλάκα... μπορώ να μιλάω ώρες για το θέμα).

Καλημέρες σε όσους άντεξαν να διαβάσουν μέχρι εδώ κάτω πρωϊνιάτικα :)
Καλημέρα και σε σένα!
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 13 Μάιος 2010, 13:22

Koίτα να δεις συζητησάρα που μπορεί να προκύψει :shock: από ένα ανέκδοτο που με τσάκισε στο γέλιο... :lol:

Μπράβο σας ρε, αμιγώς Ιδεογραφίτες όμως! :ups: :urock: :help: :teza:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 13 Μάιος 2010, 13:41

Θελω να κανω μερικες επισημανσεις.

α) Εμαθα οτι υπαρχει ιατρικος ορος υστερια σ ενα σεμιναριο πριν μερικες μερες για τις κρισεις πανικου. Μαλιστα η ψυχολογος που εκανε τη διαλεξη, μας ειπε οτι δυστυχως ο ορος υστερια εχει πλεον αποκτησει γενικευμενη αποψη κι ετσι πολυς κοσμος το μπερδευει με τα ανεξελεγκτα νευρα και χανει το ιατρικο της υποθεσης. Μας ειπε οτι οταν ενας ανθρωπος διαγνωστει με υστερια, ενας πολυ απλος τροπος αντιμετωπισης ειναι απαλο χαδι/τριψιμο στην κοιλια. Μας ειπε επισης, οτι παρ οτι ειναι πιο διαδεδομενο στις γυναικες, εχει σαφεστατα βρεθει και σε ανδρες.

β) Όσον αφορα τις διαφορες στον τροπο σκεψης των δυο φυλων, πιστευω κι εγω οτι σκεφτομαστε διαφορετικα. Κι οχι τοσο χαρη στα κοινωνικα προτυπα/στερεοτυπα. Πλεον, στον 21ο αιωνα, κανουμε το λαθος να πιστευουμε πως ολοι σκεφτομαστε με απολυτα ιδιο τροπο. Ειναι δυστυχως καποια απο τα καταλοιπα της μαζοποιησης. Προσωπικα, όχι μονο πιστευω οτι τα δυο φυλλα εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης, αλλα και καθε ανθρωπος εχει τον δικο του μοναδικο τροπο σκεψης και λειτουργειας που μπορει να ειναι ριζικα/καθετα/διαγωνια και οριζοντια αντιθετη απο καποιον αλλο.

Ναι μεν, σαν ανθρωποι του ιδιου ειδους εχουμε καποια κοινα, αλλα ολα τα αλλα ειναι διαφορετικα. Θα σας θυμισω μονο οτι σε ολα τα ειδη του ζωικου βασιλειου, εκει που επικρατει κατα κυριο λογο το ενστικτο, δεν υπαρχουν αρσενικα και θηλυκα πανομοιοτυπα ιδια, ουτε στον τροπο αντιδρασης, ουτε αντιμετωπισης και ενδεχομενως λειτουργειας/σκεψης.

Ναι, η κοινωνια διαμορφωνει συνειδησεις και τροπους συμπεριφορας, αλλα ας μην παραμεριζουμε και τον παραγοντα φυση. Δεν ειναι ολα επικτητα. Υπαρχουν και πραγματα που κανουμε επειδη απλα ετσι ειμαστε.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από KELAINO » Πέμ 13 Μάιος 2010, 14:06

Kariatida έγραψε:Ναι, η κοινωνια διαμορφωνει συνειδησεις και τροπους συμπεριφορας, αλλα ας μην παραμεριζουμε και τον παραγοντα φυση. Δεν ειναι ολα επικτητα. Υπαρχουν και πραγματα που κανουμε επειδη απλα ετσι ειμαστε.
Πάντως εγώ θα (ξαναμανα)τονίσω ότι δεν είπα ότι όλα είναι επίκτητα. Καλού-κακού.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Άρης και Αφροδίτη: Πρακτική προσέγγιση

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 13 Μάιος 2010, 21:02

Ναι καλε, απλα μου προεκυψε καθως το εγραφα, ειχα οιστρο ^^
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μυθολογία”