Endgame

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Endgame

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 03 Νοέμ 2014, 16:15

Εικόνα

Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Πριν μερικές μέρες ανακάλυψα πως το Endgame κυκλοφορεί στα Ελληνικά και σήμερα μου το πήραν δώρο! Όσοι ασχολείστε με το Ingress (βλέπε http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... it=ingress ) σίγουρα το γνωρίζετε ήδη, αλλά για όσους δεν το γνωρίζουν, ορίστε μερικές πληροφορίες.
ΓΗ. ΤΩΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ. ΑΥΡΙΟ. ΤΟ ENDGAME ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ. ΤΟ ENDGAME ΞΕΚΙΝΗΣΕ. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΑΦΟ. Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Δώδεκα Παίκτες. Νέοι στο σώμα αλλά με καταγωγή αρχαίων. Όλη η ανθρωπότητα προέρχεται από αυτούς. Δημιουργήθηκαν και επιλέχθηκαν χιλιάδες χρόνια πριν. Από τότε, προετοιμάζονται καθημερινά. Δεν έχουν υπερφυσικές δυνάμεις. Κανένας τους δεν μπορεί να πετάξει, να μετατρέψει τον μόλυβδο σε χρυσάφι ή να γιατρέψει τον εαυτό του. Όταν έρχεται ο θάνατος, έρχεται. Για αυτούς και για όλους μας. Είναι οι κληρονόμοι της Γης και πρέπει να λύσουν τον Μεγάλο Γρίφο της Σωτηρίας. Και πρέπει να το κάνει ένας από αυτούς, διαφορετικά θα χαθούμε όλοι.
Ουσιαστικά το Endgame είναι ένα πολύ φιλόδοξο σχέδιο για ένα εντελώς διαφορετικό είδος ψυχαγωγίας. Το Endgame ήδη γνωρίζουμε ότι θα κυκλοφορήσει 3 βιβλία (στο κάθε βιβλίο υπάρχει ένας γρίφος, όποιος τον λύσει πρώτος κερδίζει χρηματικό έπαθλο), ένα augmented reality παιχνίδι όπου θα μπορούμε να βουτήξουμε για τα καλά μέσα στο σύμπαν του παιχνιδιού (ξανά, βλέπε Ingress), μία κινηματογραφική ταινία και πολλά άλλα. Ήδη βρίσκονται πολλά sites τα οποία συνδέονται με το Endgame και περιέχουν γρίφους που πρέπει να λύσουμε.

Στο πρώτο βιβλίο λοιπόν, Endgame: Το κάλεσμα, είναι το πρώτο βιβλίο και ουσιαστικά θα μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει με το Endgame. Σε ξενοδοχείο του Las Vegas ήδη υπάρχει ένα κουτί με χρυσά νομίσματα αξίας 500.000 που θα αποκτήσει ο πρώτος που θα λύσει το γρίφο, θα βρει το κλειδί, και θα ανοίξει το κουτί.
Προσωπικά είμαι πολύ περίεργος να αρχίσω να λύνω γρίφους (όπου φτάσω ρε παιδί μου), και ακόμα πιο ενθουσιασμένος να περιμένω το παιχνίδι στα κινητά που θα βγει στις αρχές του 2015. Φυσικά θα είμαι με τους Μινωίτες και θα προσπαθήσω να μείνει ο χαρακτήρας όσο δυνατόν πιο πολύ μέσα στο Endgame.
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το όλο θέμα και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα.

If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Endgame

Δημοσίευση από seliniasmenos » Τρί 04 Νοέμ 2014, 13:45

Eτσι για το ιστορικό, ξεκίνησα το βιβλίο χθες... Τι το ξεκίνησα; Είμαι κυριολεκτικά στην τρίτη σελίδα, δεν έχω φτάσει καν στο σημείωμα του συγγραφέα και ήδη ψάχνω τον πρώτο γρίφο απο χθες το απόγευμα... Νομίζω οτι θα καταδιασκεδάσω αυτό το βιβλίο!
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: Endgame

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 04 Νοέμ 2014, 13:53

Αν βρεις το γρίφο πες τον μας να τον λύσουμε και μισά μισά ;)
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέχνες”