ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Τετ 10 Σεπ 2014, 09:35

:rose:
Ινδική πνευματική ποίηση

ˑΑκολουθούν πέντε ποιήματα του Καμπίρ, γνωστού ποιητή της Ινδίας (14ος αιώνας)

(Μιλάει ο Θεός στον πιστό):

Ψάχνεις για μένα; Είμαι ακριβώς δίπλα σου.
Οι ώμοι μας ακουμπούν.
Δε θα με βρεις στα στούπας, ούτε στα ινδικά τέμενα,
ούτε στις συναγωγές ή στους καθεδρικούς ναούς
ούτε στη λειτουργία, ούτε στις μουσικές, ούτε στα πόδια που διπλώνουν πίσω απ' την πλάτη ή στην ισχνή δίαιτα.
Όταν πραγματικά με ψάξεις, θα με βρεις αμέσως:
θα 'μαι στο πιο μικροσκοπικό σπίτι του Χρόνου.
Ο Καμπίρ λέει: "Μαθητή, πες μου, τι είναι ο Θεός;"
Είναι η αναπνοή μέσα στην αναπνοή.

-----------------
Μια άλλη εκδοχή του ίδιου ποιήματος:


Ω υπηρέτη, πού με ψάχνεις;
Να, είμαι δίπλα σου!
Δεν είμαι στο ναό ή στο τζαμίˑ ούτε στην Κάαμπα ούτε στο Καϊλάς
Ούτε είμαι στις ιεροτελεστίες και τα τυπικά, ούτε στη γιόγκα και την απάρνηση.
Αν είσαι πραγματικός αναζητητής, θα με δεις αμέσωςˑ θα με συναντήσεις στην πιο μικροσκοπική στιγμή του Χρόνου.
Ο Καμπίρ λέει: "Α, Σάντου!"
"Ο Θεός είναι η πνοή της πνοής."

-------------------------
Μιλάει ο Καμπίρ τώρα, ο ποιητής:


Είπα στο πλάσμα μέσα μου που ποθεί:
Τι είναι αυτός ο ποταμός που θες να διασχίσεις;
Δεν υπάρχουν ταξιδιώτες στο δρόμο που πάει στο ποτάμιˑ
ούτε ο δρόμος υπάρχει
Βλέπεις κανένα να κινείται στην όχθη;
Δεν υπάρχει ποτάμι, ούτε βάρκα, ούτε βαρκάρης
Ούτε παλαμάρι ή κάποιος να το τραβήξει.
Δεν υπάρχει στεριά, ούτε ουρανός, ούτε χρόνος, ούτε όχθη, ούτε λιμάνι
Και δεν υπάρχει ούτε σώμα ούτε νους!
Πιστεύεις πράγματι πως κάτι θα κάνει την ψυχή σου να ξεδιψάσει;
Σ' αυτό το μεγάλο κενό, δε θα βρεις τίποτα.
Γίνε δυνατός λοιπόν και μπες μέσα στο δικό σου σώμαˑ
εκεί έχεις σταθερό πάτημα για το πόδι σου.
Σκέψου προσεκτικά και μην πας αλλού.
Λέει ο Καμπίρ: απλώς άφησε κατά μέρος τους φανταστικούς πόθους για τα πράγματα
και εδραιώσου σε αυτό που είσαι.
---------------

Μην πηγαίνεις στον κήπο με τα λουλούδια!
Ω φίλε! μην πηγαίνεις εκεί.
Στο σώμα σου είναι ο κήπος με τα λουλούδια.
Εδράσου στον χιλιοπέταλο λωτό, κι απ' εκεί ατένισε
την Απέραντη Ομορφιά.
----------------------
Στο παρακάτω ποίημα ο "φακίρης" είναι ο γιόγκι γκουρού του Καμπίρ:

Σε σένα τράβηξες την αγάπη μου, ω φακίρη!
Κοιμόμουν στο δικό μου δωμάτιο, και συ με ξύπνησες καλώντας με
Πνιγόμουν στα βάθη του ωκεανού του κόσμου, και συ με έσωσες τραβώντας με
Μ' ένα σου λόγο μόνο, έσχισες όλα μου τα δεσμά.

Ο Καμπίρ λέει: "Τούτος ο φακίρης
ένωσε την καρδιά μου με τη δική του καρδιά."
---------------------
http://www.youtubetranslations.gr/literature.htm
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Τετ 10 Σεπ 2014, 09:40

William Walker Atkinson

Ο William Walker Atkinson, γεννήθηκε στη Βαλτιμόρη, Maryland στις 5 Δεκεμβρίου 1862, υπήρξε αποκρυφιστής και ο πρωτοπόρος του κινήματος της Νέας Σκέψης στην Αμερική. Εργάστηκε ως έμπορος, δικηγόρος, εκδότης και συγγραφέας και άσκησε επιρροή κατά την πρώιμη εποχή του κινήματος της Νέας Σκέψης.

Είναι επίσης γνωστός ως ο συγγραφέας των έργων που αποδόθηκαν στον Theron Q. Dumont και στον Yogi Ramacharaka (1903). Έγραψε περίπου 13 βιβλία στο πλαίσιο της παρούσας ψευδώνυμο. Είχαν δημοσιευθεί από τον Yogi Publication Society στο Σικάγο.
Η σταδιοδρομία του στη δικηγορία του απέφερε αρκετά λεφτά, αλλά το άγχος και η πίεση τον οδήγησαν στην ψυχική και πνευματική κατάρρευση και στην οικονομική καταστροφή. Αναζήτησε θεραπεία και στα τέλη του 1880 βρήκε ανταπόκριση στο κίνημα της Νέας Σκέψης. Ο Atkinson ανέκτησε την υγεία του και απέκτησε οξύ πνεύμα και υλική ευημερία, αλλαγή στη ζωή του που τον έστρεψε περισσότερο στη διάδοση των αρχών της Νέας Σκέψης.

Στις αρχές του 1890 το Σικάγο ήταν το κέντρο ζυμώσεων της Νέας Σκέψης και ο Atkinson αποφάσισε να μετακομίσει εκεί, για να οργανώσει το κίνημα ως εκδότης και συγγραφέας. Παράλληλα έδειξε ενδιαφέρον για τον ινδουισμό- και έγραψε σειρά βιβλίων για τη γιόγκα, τα οποία κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα, μαζί με τα βιβλία του για τη Νέα Σκέψη, που έγιναν ευρέως αποδεκτά
΄Ιδρυσε επίσης τη δική του ψυχική λέσχη και το λεγόμενο «Atkinson School of Mental Science». Και οι δύο βρίσκονται στο ίδιο κτίριο ως Ψυχικών Ερευνών Εταιρείας λουλουδιών και της Νέας Σκέψης Publishing Company.

Ο William Walker Atkinson πέθανε στις 22 Νοεμβρίου 1932, στην Καλιφόρνια - ένα από τα αληθινά μεγάλους του κινήματος της Νέας Σκέψης.

Τα παρακάτω βιβλία από William Walker Atkinson είναι διαθέσιμα στην αγορά σε μορφή eBook για άμεση λήψη.

Πρακτική Ψυχική Επιρροή
Το μυστικό της επιτυχίας
Πρακτική Mind-Reading
Πώς να Διαβάστε Human Nature
Ο νόμος της Νέας Σκέψης
Το μυαλό σας και πώς να το χρησιμοποιήσει
Εισήγηση και αυθυποβολή
Η Εσωτερική Συνείδηση: Μεγαλύτερη Εαυτό σας
Σκέψη-Force στο Business & Καθημερινότητα
Μνήμη: Πώς να αναπτύξει το σιδηροδρομικό και το χρησιμοποιήσει
Mind Ισχύς: Το μυστικό της Ψυχικής Magic
Σκέψη δόνηση ή ο νόμος της έλξης στο Σκέψης World
Τα παρακάτω βιβλία Atkinson έγραψε με το ψευδώνυμο Theron Q. Dumont:
Επιτυχής Salesmanship
Η Δύναμη της συγκέντρωσης
Η Τέχνη και η Επιστήμη των προσωπικών μαγνητισμός
Το Master Mind: Το κλειδί για την ανάπτυξη της ψυχικής δύναμης
:rose: :rose:

http://williamwalkeratkinson.wwwhubs.com/
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Δημοσίευση από Hlios » Τετ 10 Σεπ 2014, 09:47

Πολύ όμορφα! :)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 10 Σεπ 2014, 09:49

ARKADROSOYL έγραψε:Μιλάει ο Θεός στον πιστό):

Ψάχνεις για μένα; Είμαι ακριβώς δίπλα σου.
Οι ώμοι μας ακουμπούν.
ARKADROSOYL έγραψε:Μια άλλη εκδοχή του ίδιου ποιήματος:


Ω υπηρέτη, πού με ψάχνεις;
Να, είμαι δίπλα σου!
υπηρέτη οι Ινδοί, δούλε οι χριστιανοί.
Προτιμώ την πρώτη εκδοχή. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Τετ 01 Οκτ 2014, 11:24

:rose:

<<Τη μοναξιά πρέπει να την αποφεύγεις γιατί είναι αρρώστια.
Σαν σκουλήκι σε τρώει συνέχεια, από παντού.
Αν ζεις τη μοναχικότητα, τότε κλείσε όλες τις πόρτες και απόλαυσέ την.
Χόρεψε, χόρεψέ την...
Άφησέ την να γίνει μια βαθιά εμπειρία έκστασης.
Ή κάθισε απλώς σιωπηλά σαν να είσαι ο βασιλιάς όλου του κόσμου.
Τη μοναχικότητα πρέπει να την τρέφεις και να την απολαμβάνεις.>>
Osho

Όσσο (πραγματικό όνομα Τσάντρα Μοχάν Ζαΐν) γεννήθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1931 και απεβίωσε στις 19 Ιανουαρίου 1990. Πήρε το όνομα Όσσο (Osho) τ0 1989. Ήταν Ινδός μυστικιστής φιλόσοφος και πνευματικός διδάσκαλος που κέρδισε διεθνή αναγνώριση. Η διδασκαλία του επικεντρώθηκε στη σημασία του διαλογισμού, στην αγάπη στη δημιουργικότητα και στην ευδαιμονία, στοιχεία που ενυπάρχουν στον άνθρωπο και τα οποία χάνει εντεταγμένος ων σε ένα σύστημα που αποτελείται από στατικά πιστεύω αυστηρές θρησκευτικές παραδόσεις και κοινωνικοποίηση μέσα σε αυστηρά νομικά πλαίσια. Ο Όσσο υπήρξε καθηγητής φιλοσοφίας. Ταξίδεψε σε ολόκληρη την Ινδία διδάσκοντας. Οι απόψεις του για την σεξουαλικότητα έγιναν αιτία να του κολλήσουν το παρατσούκλι "ο γκουρού του σεξ", (αποτέλεσμα του φοβικού συνδρόμου που κυριεύει την συντηρητική θρησκευτικοκεντρική κοινωνία όταν απειλούνται ο θεσμοί της). Το 1970 εγκαταστάθηκε στην Βομβάη, οπότε και άρχισαν να αυξάνουν θεαματικά οι αριθμοί των Δυτικών που έρχονταν για να μυηθούν στην φιλοσοφία του. Το 1981 εγκαταστάθηκε στο Όρεγκον των ΗΠΑ όπου οι οπαδοί του ίδρυσαν μια διεθνή κοινότητα με το όνομα Ρατζνισπουράμ. Η κοινότητα αυτή ήρθε σε σύγκρουση με τις αρχές του τόπου και ο Όσσο απελάθηκε από την χώρα με την κατηγορία ότι πα-ραβίασε τον νόμο περί μετανάστευσης. Επέστρεψε στο Πούνε, όπου και πέθανε το 1990. Το ασράμ του (το κέντρο του) είναι σήμερα γνωστό ως "The Osho International Meditation Resort".



ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΤΗ ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΗΤΑ
OSHO


Τι κάνεις όταν θέλεις να μην είναι σκοτεινό το δωμάτιό σου; Δεν κάνεις τίποτα κατευθείαν με το σκοτάδι. Δεν υπάρχει κανένας εφικτός τρόπος να κάνεις κάτι με το σκοτάδι για να το εξαφανίσεις. Μπορείς όμως να κάνεις κάτι με το φως. Τώρα αυτό αλλάζει την όλη οπτική. Κι αυτό είναι κάτι ουσιαστικό και θεμελιώδες. Εσύ ούτε αγγίζεις το σκοτάδι ούτε καν το σκέφτεσαι. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, γιατί δεν υφίσταται. Είναι κάτι ανύπαρκτο. Είναι απλώς μια απουσία.

http://www.politeianet.gr/books/9789620 ... ita-163026
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΙΩΠΗ

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Παρ 10 Ιούλ 2015, 07:45

Ο δον Χουαν ελεγε οτι η εσωτερικη σιωπη ηταν η πιο πολυποθητη κατασταση που επιδιωκαν οι σαμανοι του αρχαιου Μεξικου.
Την οριζε σαν μια φυσικη κατασταση της ανθρωπινης αντιληψης στην οποια οι σκεψεις αποκλειονται
και ολες οι λειτουργειες οριζονται απο ενα επιπεδο αντιληψης που δεν απαιτει τη χρηση του καθημερινου μας γνωστικου συστηματος.
Η εσωτερικη σιωπη συνδεοταν παντα με το σκοταδι, τουλαχιστον για τους σαμανους της γενιας του δον Χουαν,
ισως επειδη η ανθρωπινη αντιληψη, στερημενη απο το συνηθισμενο της συντροφο, τον εσωτερικο διαλογο,
πεφτει σε κατι που θυμιζει σκοτεινο λακκο.Το σωμα λειτουργει οπως παντα, αλλα η συνειδηση οξυνεται.
Οι αποφασεις ειναι αμεσες και απορρεουν απο ενα ξεχωριστο ειδος γνωσης, το οποιο στερειται λεκτικης αποδοσης.
Η ανθρωπινη αντιληψη που λειτουργει σε κατασταση εσωτερικης σιωπης, μπορει να φτασει σε απεριγραπτα επιπεδα.
Καποια απο αυτα ειναι ξεχωριστοι κοσμοι, εντελως διαφορετικοι απο εκεινους που επισκεπτομαστε μεσω του ονειρεματος.
Ειναι απεριγραπτες καταστασεις, ανεξηγητες στα πλαισια των γραμμικων παραδειγματων
που χρησιμοποιει η αντιληψη μας στη συνηθισμενη της κατασταση για να εξηγησει το συμπαν.
Η εσωτερικη σιωπη, ειναι η βαση για να πετυχουμε ενα γιγαντιο βημα εξελιξης: τη σιωπηλη γνωση- το επιπεδο της ανθρωπινης αντιληψης
οπου η γνωση ειναι αυτοματη και αμεση.
Η γνωση σε αυτο το επιπεδο δεν ειναι προιον εγκεφαλικης λειτουργιας,
επαγωγικων η παραγωγικων συλλογισμων η γενικευσεων που βασιζονται σε ομοιοτητες και διαφορες.
Στο επιπεδο της εσωτερικης γνωσης δεν υπαρχει τιποτα απο πριν,
τιποτα που θα μπορουσε να συγκροτησει ενα σωμα γνωσης, επειδη τα παντα επικεινται στο τωρα.
Συνθετα συστηματα πληροφοριων μπορουν να γινουν κατανοητα χωρις καμια γνωστικη προετοιμασια.
Ο δον Χουαν πιστευε οτι η εσωτερικη γνωση ειχε εισχωρησει στον πρωτογονο ανθρωπο,
χωρις αυτο να σημαινει οτι εκεινος ηταν πραγματικα ο κατοχος της.
Αυτο το << μπολιασμα>>ηταν πολυ ισχυροτερο απο οτι στο συγχρονο ανθρωπο, οπου ο κυριος ογκος της γνωσης ειναι καρπος μηχανικης μαθησης.
Ειναι αξιωμα των μαγων οτι, μολονοτι εχουμε χασει αυτο το << μπολιασμα>>,
το μονοπατι που οδηγει στη σιωπηλη γνωση θα ειναι παντα ανοιχτο στον ανθρωπο μεσω της εσωτερικης σιωπης.
Ο δον Χουαν διδασκε τη διαπιστωση που εκαναν οι μαγοι της γενιας του: οτι η εσωτερικη σιωπη πρεπει να κατακταται με διαρκη ασκηση πειθαρχιας.
Πρεπει να αποκταται με κοπο και να αποθηκευεται λιγο λιγο, λεπτο με το λεπτο.
Με αλλα λογια πρεπει κανεις να πιεσει τον εαυτο του να σωπαινει, εστω και για λιγα δευτερολεπτα τη φορα.
Συμφωνα με το δον Χουαν ηταν κοινη πεποιθηση των μαγων οτι η επιμονη ενος ανθρωπου μπορει να κατανικησει τη συνηθεια,
ωσπου να φτασει, αναλογα με το ατομο, επιμενοντας για λιγα δευτερολεπτα η λεπτα, σε ενα κατωφλι.
Για παραδειγμα, αν το κατωφλι της εσωτερικης σιωπης ειναι δεκα λεπτα για ενα συγκεκριμενο ατομο, τοτε,
μολις φτασει σε αυτο το κατωφλι, η εσωτερικη σιωπη επερχεται απο μονη της, αυτοβουλα, θα ελεγε κανεις.
Δεν μπορουμε να γνωριζουμε εκ των προτερων το προσωπικο μας κατωφλι ο μονος τροπος για να το ανακαλυψουμε
ειναι μεσω αμεσης εμπειριας.
Ο δον Χουαν τονιζε με καθε τροπο τη σημασια που εχει μια πραγματιστικη σταση προκειμενου να επιτευχθει η εσωτερικη σιωπη.
Οριζε την πραγματιστικη σταση ως την ικανοτητα να απορροφα κανεις καθε απροοπτο που μπορει να εμφανιστει καθοδον.
Επαναλαμβανε σε καθε ευκαιρια οτι η επιδραση της εσωτερικης σιωπης συγκλονιζει τον ανθρωπο
κι οτι ο μονος ανασταλτικος παραγοντας αυτου του κλονισμου ειναι η πραγματιστικη σταση,
την οποια πετυχαινει ενα εξαιρετικα ευπροσαρμοστο, ευκινητο, δυνατο σωμα.
Ελεγε οτι για τους μαγους το φυσικο σωμα ηταν η μοναδικη υποσταση που ειχε σημασια
κι οτι δεν υπαρχει καν ο υποτιθεμενος δυισμος αναμεσα στο σωμα και το νου.
Λεγοντας <<φυσικο σωμα >> εννοουσε και το σωμα και το νου μαζι οπως τα γνωριζουμε και προσθετε
πως οι μαγοι πιστευαν οτι, για να αντισταθμιζει το φυσικο σωμα ως ολιστικη μοναδα,
υπαρχει μια αλλη διαταξη ενεργειας που προσεγγιζουμε μεσω της εσωτερικης σιωπης: το ενεργειακο σωμα.


ΚΑΡΛΟΣ ΚΑΣΤΑΝΕΝΤΑ
Αποσπασμα απο το βιβλιο Μαγικα Περασματα

:rose:

http://espadozero.blogspot.gr/2014/12/blog-post.html
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέχνες”