Σχιζοφρένεια

Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Είναι σχιζοφρένεια να ακούς φωνές;

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 15 Σεπ 2011, 08:38

ICAROS έγραψε:Ό,τι ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ως μήνυμα άλλου Νου, υπό μορφήν ''φωνής/ήχου'' ή ''σκέψης/πληροφορίας'', θα πρέπει
να καταγράφεται/σημειώνεται αρχικά σε πρώτη φάση άκριτα, όπως ήρθε -για να μην χαθούν στοιχεία-, ''ολόκληρο'' ή με τις όποιες αλλοιώσεις,
και ακολούθως σε μία δεύτερη φάση, να κρίνεται λογικά και να ελέγχεται διαισθητικά ώστε να καταλήγει εάν είναι σωστό/λάθος, αληθές/ψευδές, καλό/κακό. Ή, αν είναι εν μέρει σωστό/αληθές/καλό, και εν μέρει λάθος/ψέμα/κακό. Γιατι ένα θετικό μήνυμα μπορεί να έχει αλλοιωθεί κατά τόπους με λέξεις, φράσεις, προστάσεις ή και παραγράφους. Δεν απορρίπτουμε όλο το μήνυμα, επειδή ένα μέρος του είναι γελοίο, ψευδές ή εμφανώς αρνητικό. Ελέγχουμε κάθε πληροφορία ξεχωριστά.

Δεν πρέπει να γίνεται αποδεκτή ούτε να διαδίδεται κάποια πληροφορία πριν κριθεί λογική, αληθής και αγαθής προέλευσης. Αλλά ούτε και να αγνοούμε τις πληροφορίες, επειδή... μας φαίνεται παράλογη η πηγή τους.

Περιττό να διευκρινιστεί οτι τα θετικής προέλευσης μηνύματα, δεν κάνουν λάθη. Επαληθεύονται πάντοτε. Εκείνα που δεν επαληθεύονται, είναι ή αρνητικά ή σκέψεις του εγκεφάλου που θεωρήθηκαν... ''εισαγωγής'', συνήθως από άτομα σχετικά άπειρα με το θέμα, που δεν κατορθώνουν πάντα να διακρίνουν την σκέψη τους, από τα μηνύματα. Αλλά σταδιακά βελτιώνονται έως τελειότητος.
Eδώ θα ήθελα vα με συμπληρώσω...

Ελέγχουμε με αλλα μηvύματα και με άλλες καταγραφές και γεγοvότα, αλληλοσυσχετίζουμε με άλλες πληροφορίες, για vα καταλήγουμε σε ασφαλή συμπεράσματα επί θεωρητικώv θεμάτωv.

Η όvτως Έμπvευση φαίvεται, διότι συvηθίζει vα μας εκπλήσσει με τηv Σοφία της, και με το οτι δίvει λύσεις που δουλεύουv πάvτα.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1069 φορές
Έλαβε Likes: 1757 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 15 Σεπ 2011, 11:21

Εκτός από υπαρκτές φωνές (κι όχι "φωνές" που μπορεί να θεωρηθούν παραισθητικές ή αποκυήματα μιας εγκεφαλικής δυσλειτουργίας), παίζουν κι οι σκέψεις που μας "καρφώνονται" και στέκονται επίμονα στο νου μας.

Αυτό συμβαίνει στην αφεντιά μου όλο και πιο συχνά τελευταία, και δεν αποκλείω καθόλου την πιθανότητα να συμβαίνει και σε μεγάλη αφυπνιζόμενη πληθυσμιακή μερίδα στον πλανήτη...

Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε αρκετά δεδομένα/αρκετές γνώσεις ώστε να μπορούμε να ερευνήσουμε αυτό το "φαινόμενο" και με συμβατικά επιστημονικούς όρους , γιατί με τους διαισθητικούς, μπορεί να παίξει και ένας βαθύτερος (που να μην τον έχουμε συνειδητοποιήσει καν) "ευσεβής πόθος", οπότε είναι δύσκολο να διαχωρίσει κανείς αν οι σκέψεις αυτές "φυτεύονται" από κάποια άλλη οντότητα (άλλης διάστασης και πυκνότητας) ή αν είναι ουσιαστικά δικές μας.

Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι αρχίζω σιγά σιγά να "ξεχωρίζω" ποια σκέψη που μου "καρφώνεται" είναι απλά δική μου "εμμονή", και ποια είναι από "αλλού"... Όμως όλα αυτά, βρίσκονται στη σφαίρα ενός πεδίου που δεν μπορούμε να εξερευνήσουμε/μελετήσουμε επαρκώς, και άρα δεν έχουμε χειροπιαστά στοιχεία, με τα οποία να τεκμηριώσουμε αυτά που λέμε εδώ.
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
lianna

Δημοσίευση από lianna » Πέμ 15 Σεπ 2011, 12:03

Nyxtovamwn έγραψε:Aκουω καποιες φορες το ονομα μου. οταν ειμαι εκτος σπιτιου στο δρομο.

Δεν είσαι το μοναδικό άτομο ,μην σκας .
έχω σχετικά λαλήσει γιατί ακούω παράξενες μουσικές εκεί που δεν υπάρχουν και τρέχω να δω
μήπως υπάρχει κάποιος που έβαλε μουσική η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο αλλά μπα ,
τις περισσότερες φόρες όταν είμαι μονάχη μου στη δουλειά και μου δίνουν την εντύπωση ότι βγαίνουν από τον τοίχο.Το κτίριο είναι ελεύθερο από παντού και εγώ βγαίνω στους δρόμους ψάχνοντας.
Aurellia
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

Δημοσίευση από Aurellia » Πέμ 15 Σεπ 2011, 12:21

Πρίν 20-30 μέρες μου συνεβει αυτο που θα πω αλλα είναι λιγο αντίθετο ίσως και τυχαίο.
Κάθε βράδυ πρίν κοιμηθώ παιρνω στο κομοδίνο μου ένα γυάλινο μπουκάλι με νερό και ένα ποτήρι. Πάντα κάθε βραδυ είναι κει.
Λίγο πριν κοιμηθώ κάτι μου λέει <<Βάλε το μπουκάλι στο πάτωμα γιατί μπορεί να το χτυπήσεις με το μαξιλάρι και να σπάσει>> λέω στο μυαλό μου .. Ποτε δεν μου έχει πέσει-σπάσει αλλα... ας το βάλω στο πάτωμα ποτε δεν ξέρεις.
το βάζο στο πάτωμα το μπουκάλι .Λίγο πριν με πάρει ο ύπνος φεύγει το μαξιλάρι και σπάει το μπουκάλι που είναι στο πάτωμα.
και λέω μονη μου <<για καλο το έβαλα στο πάτωμα? το λογικό θα ήταν να σωθεί το μπουκάλι και όχι να σπάσει.>>
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Σχιζοφρένεια

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:40

Στο Μυαλό ενός Ανθρώπου που Πάσχει από Σχιζοφρένεια
Φροίξος Φυντανίδης
Ήταν πριν από λίγες μέρες, όταν το μάτι μου έπεσε πάνω σε ένα video. Ένα video-πείραμα που ήταν αρκετό για να ανατριχιάσω. Μια ομάδα γιατρών στις ΗΠΑ έφτιαξε σε ένα mp3 έναν «προσομοιωτή», που σου δείχνει τι αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι που πάσχουν από σχιζοφρένεια. Ουσιαστικά, στο mp3 ακούς διάφορες φωνές, -θεωρείται ένα από τα πιο κλασικά συμπτώματα της ασθένειας- όπως ψίθυρους και ουρλιαχτά, μπαίνοντας έτσι έστω και για λίγο στο μυαλό ενός ανθρώπου που πάσχει από σχιζοφρένεια.

Μάλιστα ο δημοσιογράφος του CNN Anderson Cooper αποφάσισε να το πάει όσο πιο μακριά γίνεται το πείραμα και πέρασε μια ολόκληρη μέρα με τις φωνές μέσα στο κεφάλι του. «Νιώθεις πολύ άσχημα με τον εαυτό σου, συνεχώς κάποιος σε κριτικάρει. Υπήρχαν στιγμές που ήθελα να απαντήσω στις φωνές αυτές. Πρέπει να είναι τρομακτικό για τους ανθρώπους που το ζουν αυτό σε καθημερινή βάση» δήλωσε ο Cooper μετά το τέλος του πειράματος.

Ποιοι είναι όμως αυτοί οι άνθρωποι που ζουν αυτή την ασθένεια; Σύμφωνα με τις ιατρικές έρευνες το ποσοστό εμφάνισης της σχιζοφρένειας είναι περίπου στο 1% του γενικού πληθυσμού, ενώ συνήθως εμφανίζεται για πρώτη φορά όταν τα άτομα είναι μεταξύ 15 και 25 ετών. Όμως είπαμε, αυτές είναι ιατρικές αναφορές. Τι πιστεύουν οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας για αυτή την ασθένεια; Πως αντιδρούν όταν ακούν τη λέξη «σχιζοφρένεια»; Αυτό ήταν που με ενδιέφερε περισσότερο να μάθω, όπως και το κατά πόσο η εικόνα που έχουμε εμείς στο μυαλό μας για αυτούς τους ανθρώπους είναι και η σωστή. Πως αντιδρούμε;

Για αυτό τον λόγο επικοινωνήσαμε με τον ψυχίατρο Στυλιανό Μονέζη, για να μας λύσει ορισμένες βασικές απορίες μας. Όπως τι σημαίνει να πάσχει ένας άνθρωπος από σχιζοφρένεια;

«Ένα άτομο που πάσχει από σχιζοφρένεια γενικά παρουσιάζει αλλαγές στην συμπεριφορά και στην αντίληψη, καθώς και διαταραγμένο τρόπο σκέψης που μπορεί να προκαλέσει παραμόρφωση της αίσθησης της πραγματικότητας. Αυτό ονομάζεται ψύχωση. Με λίγα λόγια αντιλαμβανεται πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα και αυτό εχει σαν αποτελέσμα και την αλλαγή (περίεργη) συμπεριφορά» τονίζει ο κ. Μονέζης.

Και η εικόνα που έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι για αυτά τα άτομα κατά πόσο είναι σωστή; «Μία συνηθισμένη εσφαλμένη αντίληψη είναι ότι τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια είναι επικίνδυνα. Τα άτομα αυτά σπάνια είναι επικίνδυνα, ιδιαίτερα όταν λαμβάνουν την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή και υποστήριξη» μου λέει και συμπληρώνει: «Πολύ σπάνια, μία μικρή μειοψηφία ατόμων με σχιζοφρένεια μπορεί να γίνουν επιθετικά κατά τη διάρκεια ενός οξέος ψυχωσικού επεισοδίου για το οποίο δε λαμβάνουν θεραπευτική αγωγή, και αυτό συμβαίνει λόγω των φόβων ή των αυταπατών που έχουν.Τις περισσότερες φορές αυτή η επιθετική συμπεριφορά στρέφεται ενάντια στον ίδιο τον εαυτό τους και υπάρχει υψηλός κίνδυνος αυτοκτονίας».

Για το τέλος όμως, εμένα με απασχολούσε κάτι άλλο και αρκετά σημαντικό: πως πρέπει να αντιμετωπίζονται οι άνθρωποι που πάσχουν από σχιζοφρένεια; «Πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως ένας φυσιολογικός άνθρωπος γιατί ο φόβος ή η κοροϊδεια δεν βοηθάει κανένα. Είναι άνθρωπος με ιδιαιτερότητες στην σκέψη του, αλλά δεν είναι μίασμα ούτε έχει μεταδοτική ασθένεια για τον φοβόμαστε».

Κάτι που κατάλαβα περνώντας ένα 5ωρο με τον «προσομοιωτή» της ασθένειας στα αυτιά μου - δηλαδή νιώθοντας στο ελάχιστο όπως ένας ασθενής που πάσχει από σχιζοφρένεια. Ο Cooper είχε δίκιο, νιώθεις πολύ άσχημα με τον εαυτό σου, νιώθεις δύσκολα. Και το τελευταίο πράγμα που έχεις ανάγκη είναι να σου γυρνούν την πλάτη, συμπληρώνω εγώ.

πηγή: http://www.vice.com/gr/read/sto-myalo-e ... izofreneia
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Re: Σχιζοφρένεια

Δημοσίευση από Lionheart » Δευ 08 Σεπ 2014, 15:43

Νομίζω ότι το mp3 που αναφέρεται είναι αυτό:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 08 Σεπ 2014, 16:13

Εγώ τη σχιζοφρένεια τη βλέπω εντελώς διαφορετικά και ΕΞΩ από της συστεμικής ψυχιατρικής τα δεδομένα/πρότυπα/διαγνωστικές λογικές...

ένα δείγμα εμπειριών μου που μ'έκανε να το δω διαφορετικά αυτό το θέμα
το έχω καταγράψει σ'ένα παλιότερο σχετικό τόπικ της Κάρι, εδώ
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 085#p78085
και εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 45#p150245

σήμερα καταλήγω στην άποψη ότι πολλοί που διαγιγνώσκονται και λογίζονται
ως σχιζοφρενείς, είναι psychics που δεν συνειδητοποιούν ότι είναι και δεν \
επεδίωξαν επαφές με τον κόσμο των πνευμάτων.

Κάπου αλλού έχω γράψει γι'αυτό γμτ, είχα βρει και ένα πολύ σημαντικό (για μένα) βίντεο, αλλά δεν το βρίσκω ακόμα γμτ :?
το πολύ πολύ να τα ξαναφέρω... Ευκαιρία είναι με το νήμα που άνοιξες, ψήλε! :thumb:
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 16 Σεπ 2014, 00:43

Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί είναι ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα εδώ και κάποια χρόνια, και έκανα σχετικές έρευνες.
Είχα ακούσει πρόπερσι ένα καταπληκτικό βίντεο με έναν ψυχίατρο που έκανε φοβερή ανάλυση (με διάφορες εξιστορήσεις από περιστατικά στην καριέρα του) και έδωσε με θαυμάσιο τρόπο τα συμπεράσματά του για την σχιζοφρένεια, που με διαφώτισαν σε πολλά....Δυστυχώς, στάθηκε αδύνατον να ξαναβρώ το βίντεο, μέσα από τις εκατοντάδες εκπομπές του george noory που έχω ακούσει...

Θα παραθέσω τα συμπεράσματά μου λοιπόν:
.

Τουλάχιστον το 15% των παιδιών ακούν φωνές
που δεν μπορούν να αναγνωρίσουν (ως ανήκουσες σε κάποιον που γνωρίζουν)
Παρ'όλα αυτά, δεν διανοήθηκε ποτέ κανένας ψυχίατρος/ψυχολόγος
να τα κατατάξει στους... "ψυχικά ασθενείς".

Όταν τις ακούν ενήλικες, ένας εύκολος και απλοϊκός τρόπος να απορριφθεί αυτό που δεν βιώνουν οι πολλοί, είναι να αποδοθεί σ'αυτούς τους ανθρώπους το στίγμα του ψυχικού νοσήματος (σχιζοφρενείς).
Αυτός είναι ο γρηγορότερος και αποτελεσματικότερος τρόπος, να απομονώσει και να συγκαλύψει η "έγκριτη επιστήμη", ένα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον φαινόμενο,
κατατάσσοντάς το στις "παραισθήσεις".

Διότι έτσι θέλει η ψυχιατρική του Γιουνγκ- την οποία υιοθέτησε κάθε εξουσία και κάθε σύστημα από τότε που εμφανίστηκε ο δόκτορας αυτός, (διότι βόλευε) ως "έγκυρη", σχεδόν αλάθητη, και τέλος πάντων, άξια να αποτελέσει βασικό οδηγό για γενιές και γενιές ψυχιάτρων.

Όμως το άκουσμα φωνών, δεν είναι απαραίτητο να αποτελεί σύμπτωμα ψυχικού νοσήματος. Μπορεί να αποδοθεί και σε δύο υπαρκτότατες πιθανότητες, και αν ισχύει μία απο τις δύο (και αποκλεισθεί η παραίσθηση εδώ), οι λεγόμενοι
σχιζοφρενείς, μπορεί να είναι:

α/ clairaudients (δηλαδή ακούνε φωνές από άλλες οντότητες-άλλες διαστάσεις)
Φυσικά οι ίδιοι δεν συνειδητοποιούν ότι είναι απλά psychics, δέχονται τις διαγνώσεις της mainstream ψυχιατρικής, και χτυπάνε και τις καταθλίψεις τους
και το λίθιό τους, ενώ φέρουν διά βίου το στίγμα του σχιζοφρενή που αντηχεί
ως "τρελός", πράγμα που δεν τους αξίζει, φυσικά.

ή είναι β/ θύματα "μεταβίβασης φωνών στον εγκέφαλο" με τεχνολογικά μέσα όπου σ'αυτήν την περίπτωση, ακούν κανονικότατα φωνές που τους υποβάλλονται στον εγκέφαλο (μέσω elf =extra low frequency εκπομπές και άλλων κρυφών μέσων υψηλής τεχνολογίας).
Ο περίγυρος, αγνοώντας (και θεωρώντας συνωμοσιολογική τρέλα και την παραμικρή πιθανότητα να υπάρχει τέτοια τεχνολογία και τέτοιοι άνθρωποι που να παίζουν με το μυαλό του άλλου) και πάλι τους στιγματίζει άδικα με τη στάμπα
του σχιζοφρενή (δηλαδή επικίνδυνου τρελού)...

Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις λοιπόν, όπου τα άτομα ΔΕΝ πάσχουν από
ψυχικό νόσημα, αλλά ή είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε άλλες συχνότητες που τους
καθιστούν ικανούς να ακούσουν πράγματα από οντότητες άλλων διαστάσεων,
ή τους στοχεύουν (για τους όποιους λόγους) κάποια κρυφά κέντρα πειραματισμών
ή προγραμμάτων των εξουσιαστών και τους υποβάλλουν σκέψεις/ιδέες/εντολές
/διαταγές.

Ο εγκέφαλος είναι και δέκτης και πομπός.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 16 Σεπ 2014, 00:57

Για να χαρακτηριστει καποιος ψυχικα ασθενης και ειδικα σχιζοφρενης δεν αρκει να ακουει φωνες αλλα να μειωνεται η λειτουργικότητα του.
και για να ειναι στον ψυχιατρο για τις φωνες αυτές η λειτουργικότητα του εχει μειωθει. Είναι ενα πληθος συμπτωματων που πρεπει να υπαρχουν και οχι μονο οι παραισθησεις.
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 16 Σεπ 2014, 07:31

ArELa έγραψε:Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί είναι ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα εδώ και κάποια χρόνια, και έκανα σχετικές έρευνες.
Είχα ακούσει πρόπερσι ένα καταπληκτικό βίντεο με έναν ψυχίατρο που έκανε φοβερή ανάλυση (με διάφορες εξιστορήσεις από περιστατικά στην καριέρα του) και έδωσε με θαυμάσιο τρόπο τα συμπεράσματά του για την σχιζοφρένεια, που με διαφώτισαν σε πολλά....Δυστυχώς, στάθηκε αδύνατον να ξαναβρώ το βίντεο, μέσα από τις εκατοντάδες εκπομπές του george noory που έχω ακούσει...

Θα παραθέσω τα συμπεράσματά μου λοιπόν:
.

Τουλάχιστον το 15% των παιδιών ακούν φωνές
που δεν μπορούν να αναγνωρίσουν (ως ανήκουσες σε κάποιον που γνωρίζουν)
Παρ'όλα αυτά, δεν διανοήθηκε ποτέ κανένας ψυχίατρος/ψυχολόγος
να τα κατατάξει στους... "ψυχικά ασθενείς".

Όταν τις ακούν ενήλικες, ένας εύκολος και απλοϊκός τρόπος να απορριφθεί αυτό που δεν βιώνουν οι πολλοί, είναι να αποδοθεί σ'αυτούς τους ανθρώπους το στίγμα του ψυχικού νοσήματος (σχιζοφρενείς).
Αυτός είναι ο γρηγορότερος και αποτελεσματικότερος τρόπος, να απομονώσει και να συγκαλύψει η "έγκριτη επιστήμη", ένα ιδιαιτέρως ενδιαφέρον φαινόμενο,
κατατάσσοντάς το στις "παραισθήσεις".
Βίκυ, τα παιδιά δεν μπορούν να έχουν ψυχασθένειες γιατί οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι δεν αναγνωρίζουν προσωπικότητα σε άτομα πριν κάποια ηλικία. Διαταραχές προσωπικότητας λοιπόν, είναι αδύνατον να έχουν.
Επίσης, όλα τα παιδιά, μέχρι κάποια ηλικία δεν έχουν τους φραγμούς που επιτρέπουν στους μεγαλύτερους ανθρώπους να συγκεντρώνονται σε ένα και μόνο σημείο.
Φαντάσου το: όλοι οι ήχοι του περιβάλλοντος όσο ισχνοί κι αν είναι να τους αντιλαμβάνεσαι με την ίδια ισχύ!
ArELa έγραψε:Διότι έτσι θέλει η ψυχιατρική του Γιουνγκ- την οποία υιοθέτησε κάθε εξουσία και κάθε σύστημα από τότε που εμφανίστηκε ο δόκτορας αυτός, (διότι βόλευε) ως "έγκυρη", σχεδόν αλάθητη, και τέλος πάντων, άξια να αποτελέσει βασικό οδηγό για γενιές και γενιές ψυχιάτρων.

Όμως το άκουσμα φωνών, δεν είναι απαραίτητο να αποτελεί σύμπτωμα ψυχικού νοσήματος. Μπορεί να αποδοθεί και σε δύο υπαρκτότατες πιθανότητες, και αν ισχύει μία απο τις δύο (και αποκλεισθεί η παραίσθηση εδώ), οι λεγόμενοι
σχιζοφρενείς, μπορεί να είναι:

α/ clairaudients (δηλαδή ακούνε φωνές από άλλες οντότητες-άλλες διαστάσεις)
Φυσικά οι ίδιοι δεν συνειδητοποιούν ότι είναι απλά psychics, δέχονται τις διαγνώσεις της mainstream ψυχιατρικής, και χτυπάνε και τις καταθλίψεις τους
και το λίθιό τους, ενώ φέρουν διά βίου το στίγμα του σχιζοφρενή που αντηχεί
ως "τρελός", πράγμα που δεν τους αξίζει, φυσικά.

ή είναι β/ θύματα "μεταβίβασης φωνών στον εγκέφαλο" με τεχνολογικά μέσα όπου σ'αυτήν την περίπτωση, ακούν κανονικότατα φωνές που τους υποβάλλονται στον εγκέφαλο (μέσω elf =extra low frequency εκπομπές και άλλων κρυφών μέσων υψηλής τεχνολογίας).
Ο περίγυρος, αγνοώντας (και θεωρώντας συνωμοσιολογική τρέλα και την παραμικρή πιθανότητα να υπάρχει τέτοια τεχνολογία και τέτοιοι άνθρωποι που να παίζουν με το μυαλό του άλλου) και πάλι τους στιγματίζει άδικα με τη στάμπα
του σχιζοφρενή (δηλαδή επικίνδυνου τρελού)...

Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις λοιπόν, όπου τα άτομα ΔΕΝ πάσχουν από
ψυχικό νόσημα, αλλά ή είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε άλλες συχνότητες που τους
καθιστούν ικανούς να ακούσουν πράγματα από οντότητες άλλων διαστάσεων,
ή τους στοχεύουν (για τους όποιους λόγους) κάποια κρυφά κέντρα πειραματισμών
ή προγραμμάτων των εξουσιαστών και τους υποβάλλουν σκέψεις/ιδέες/εντολές
/διαταγές.

Ο εγκέφαλος είναι και δέκτης και πομπός.
Για τους τύπους που ακουν φωνές από το υπερπέραν και τους άλλους που τους χρησιμοποιούν για να πειραματιστούν με τέτοια τεχνολογία δεν έχω να πω κάτι.
Όμως και η απλή διάγνωση της σχιζοφρένειας είναι η τρίτη πιθανότητα και να μην το ξεχνάμε. Δεν ξέρω αν κάποιοι από τους σχιζοφρενείς (που έχει αρκετές κατηγορίες σχιζοφρένειας το DSM ώστε να γεμίζουν κάμποσες σελίδες) δεν είναι πραγματικά ψυχασθενείς αλλά κάποιο από αυτά τα δύο, αλλά, είμαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο μέρος τους απλώς ανέπτυξε σχιζοφρένεια για διάφορους λόγους, μερικοί από τους οποίους έχουν να κάνουν με κληρονομικότητα.

Η σχιζοφρένεια μπορεί να αναγνωριστεί πολύ πριν την τεχνολογία του σήμερα Βίκυ, υπάρχουν καταγεγραμμένα στοιχεία κλπ...
Πόσοι άνθρωποι δεν πέθαναν στην πυρά ή σε μία φυλακή απλώς επειδή δεν υπήρχαν τα φάρμακα που υπάρχουν σήμερα;

Κι ένα ερώτημα στο οποίο πολύ θέλω να μου απαντήσεις: Έστω ότι αυτά που λέω εγώ εδώ είναι μπαρούφες κι έχεις δίκιο σε αυτό που θέτεις.
Τα φάρμακα για ποιο λόγο σταματούν τις φωνές;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 16 Σεπ 2014, 10:30

Lionheart έγραψε:Βίκυ, τα παιδιά δεν μπορούν να έχουν ψυχασθένειες γιατί οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι δεν αναγνωρίζουν προσωπικότητα σε άτομα πριν κάποια ηλικία
Αν ισχύει ο λόγος που προτάσσεις (για το γιατί δεν θα διαγνώσουν οι ψυχίατροι ψυχασθένεια σε παιδί) σε ό,τι με αφορά, έχουν άδικο. Ένα υγιές άτομο γεννιέται με όλα τα στοιχεία προσωπικότητας... Το ότι δεν τα έχει αναπτύξει πλήρως όλα δε σημαίνει πως δεν τα έχει. Αλλά δε θα μπω στον κυκαιώνα να αποδείξω αν οι ψυχίατροι έχουν δίκιο ή όχι οσον αφορά την ύπαρξη προσωπικότητας σ'ένα παιδί.
Οποιοι και να είναι οι λόγοι, συμφωνούμε πως οι ψυχίατροι δεν θα διαγνώσουν ψυχασθένεια/σχιζοφρένεια σε παιδί επειδή ακούει φωνές.
Ακόμα κι αν για σένα, η φωνή της συστεμικής επιστήμης "έχει πάντα δίκιο", θα συμφωνήσουμε νομίζω στα εξής: πως α/ πολλά παιδιά ακούν φωνές και πως β/ αυτό δεν τα καθιστά άτομα που πάσχουν απο ψυχικό νόσημα.
Lionheart έγραψε:Όμως και η απλή διάγνωση της σχιζοφρένειας είναι η τρίτη πιθανότητα και να μην το ξεχνάμε.
από τη στιγμή που το σύμπτωμα του "ακούω φωνές" είναι αναπόσπαστο στη διάγνωση της σχιζοφρένειας, η τρίτη πιθανότητα που αναφέρεις εδώ, είναι να είναι αυτές οι φωνές, απότοκο παραισθήσεων. Δεν είμαι σε θέση να αποκλείσω την παραίσθηση. Όμως, τι είναι η παραίσθηση αλήθεια; Οι επιστήμονες την ορίζουν ως "χημική ανισορροπία που κάνει τον εγκέφαλο να προβάλλει ανύπαρκτες εικόνες ή ανύπαρκτους ήχους στον πάσχοντα". Οκ, το δέχομαι αυτό.
Όμως... Ακόμα κι αν εμφανίζεται χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο, είμαστε απολύτως σίγουροι ότι πρόκειται για ανύπαρκτες εικόνες ή ανύπαρκτους ήχους;
Ή μήπως η χημική ανισορροπία αυτή, απετέλεσε τον καταλύτη
που "άνοιξε" τον εγκέφαλο-δέκτη στη λήψη άλλων... συχνοτήτων;

Επιμένω στη λέξη "συχνότητες", διότι κι εμείς (ως δέκτες, όπως τα ραδιόφωνα) είμαστε συντονισμένοι σε συγκεκριμένη συχνότητα, μέσα από την οποία αντιλαμβανόμαστε όσα τεκταίνονται γύρω μας, και ορίζουμε ως "πραγματικότητα".
Το ότι δεν αντιλαμβανόμαστε άλλες συχνότητες, (όπως και στα ραδιόφωνα όταν συντονιστούμε σε έναν σταθμό) δε σημαίνει ότι αυτές δεν υπάρχουν.
Αν ένας άνθρωπος "συντονιστεί" είτε συνειδητά είτε άθελά του σε άλλη συμπαντική συχνότητα, για μας που δεν είμαστε συντονισμένοι σ'αυτήν, όσα θα ισχυριστεί ότι βλέπει και ακούει εκείνος σ'αυτήν, τα ορίζουμε ως "παραισθήσεις".

Συνειδητά το κάνουν αυτοί που έχουν επίγνωση της δυνατότητάς τους (χάρισμα
όπως τη λένε) και την καλλιεργούν κιόλας. Αθέλητα προκύπτει σε αυτούς που
δεν έχουν επίγνωση του "χαρίσματος" και ως επί το πλείστον, δεν αναγνωρίζουν
καν την ύπαρξη τέτοιας δυνατότητας (χαρίσματος).

Στο βαθμό που εγώ προσωπικά το βλέπω έτσι όλο αυτό το "διαδικαστικό" φίλε
μου Βασίλη, δεν ξέρω αν πράγματι υπάρχει τρίτη πιθανότητα...

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι σήμερα, υπάρχουν μόνο δύο.
Αυτή που που προανέφερα που σε ό,τι με αφορά, "παίζει" εδώ και χιλιετηρίδες,
(και με αυτό απαντω και στην τοποθέτησή σου "Η σχιζοφρένεια μπορεί να αναγνωριστεί πολύ πριν την τεχνολογία του σήμερα Βίκυ, υπάρχουν καταγεγραμμένα στοιχεία κλπ... ")

και η voice-to-skull τεχνολογία,(που λειτουργεί κατά πως λένε με
μικροκύματα... μεγάλη εφεύρεση τα μικροκύματα) η οποία (τεχνολογία)
είναι ένα πιο πρόσφατο παιχνιδάκι των αποκτηνωμένων, με το οποίο παίζουν
τα παιχνίδια τους, κυρίως σε Αμερική και Βρετανία...
(χωρίς να αποκλείω άλλες χώρες με... "αγαθή" ηγεσία και ελίτ ψυχοπαθάκηδων)

Φυσικά, το θέμα voice-to-skull technology δεν το βγάζω απ'την κοιλιά μου,
ούτε είναι απότοκο της αχαλίνωτης συνωμοσιολογικής μου φαντασίας.
Είναι κάτι τόσο υπαρκτό, ώστε να έχει δώσει έναυσμα να γραφτούν και να ειπωθούν πολλά γι'αυτή την τεχνολογία, αν όχι σε δικά μας (ελληνικά)
διαδικτυακά λιμέρια, σίγουρα σε αγγλόφωνα τα οποία έχω επισκεφθεί...
Ο απόηχος όλων αυτών των στοιχείων που έχουν δοθεί άπλετα στο νετ,
βγήκε ακόμα και στα συστεμικά ΜΜΕ.
Δίνω ένα πολύ μικρό (και σε διάρκεια και σε περιεχόμενο) ενδεικτικό,
για το πως "βγαίνει" στα συστεμικά κανάλια...

Lionheart έγραψε:Κι ένα ερώτημα στο οποίο πολύ θέλω να μου απαντήσεις: Έστω ότι αυτά που λέω εγώ εδώ είναι μπαρούφες κι έχεις δίκιο σε αυτό που θέτεις.
Πολύ καλή ερώτηση. :thumb:
Είμαστε ηλεκτρομαγνητικά όντα. Αυτό είναι εύκολα αποδείξιμο, με τη δεδομένη (παλιά πλέον) τεχνολογία των ηλεκτροκαρδιογραφων, και των εγκεφαλογράφων.
Αν δεν παράγαμε/εκπέμπαμε ηλεκτρομαγνητισμό, αυτά τα μαραφέτια
θα ήταν άχρηστα. Ο εγκέφαλός μας όπως είπαμε και πιο πάνω, είναι δέκτης.
Το τι θα "δεχτεί" εξαρτάται και από τη λειτουργία των ηλεκτρολυτών στον οργανισμό, και από τη χημική ισορροπία στον ίδιο τον εγκέφαλο. Το τι θα αντιληφθεί από αυτά που δέχεται, εξαρτάται από το βαθμό συγκέντρωσης, και από τον τρόπο επεξεργασίας λήψης των (εξωτερικών) ερεθισμάτων.
Στεκόμενοι στο τι μπορεί να "δεχτεί" ο εγκέφαλος, (που εξαρτάται όπως είπαμε από την χημική του ισορροπία), σου προτάσσω την πιθανότητα και δυνατότητα
κάποιων φαρμακευτικών σκευασμάτων, (σημείωση: όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα των μεγαλοφαρμακευτικών είναι χημικά) που παρεμβαίνουν καταλυτικά στη χημική κατάσταση του εγκεφάλου. Προτείνω λοιπόν, πως έχουν αναπτύξει σκεύασμα-"φαρμακο", (το λίθιο ένα απ'τα βασικότατα) που "διακόπτει"
τη δυνατότητα του εγκεφάλου να συντονίζεται σε άλλες συχνότητες...
Το ότι το λίθιο ταυτόχρονα ξεσκίζει των οργανισμό (λόγω βαρέων μετάλλων που διαλύουν τις ισορροπίες), δεν έχει καμία σημασία... Φτάνει να διακόπτονται δυνατότητες που είναι "φτου κακά" για τη λογική της επιστήμης, αλλά κυρίως των "κυρίων" που κρύβονται πίσω από την εδραίωση κάποιων επιστημονικών δογμάτων (για τους δικούς τους σκοτεινούς και νεφελώδεις λόγους).
Κι αν θεωρώ το δογμα, τον υπαριθμόν 1 λόγο που αντιμετωπίζω τις θρησκείες ως ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΑΓΟΥΣΕΣ την πνευματική μας ανέλιξη,
μπορεί να φανταστεί κανείς τι συνεπάγεται αυτό, όταν το δόγμα παρεισφρύει και
"ελέγχει" την επιστήμη...
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 16 Σεπ 2014, 11:05

ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε:Βίκυ, τα παιδιά δεν μπορούν να έχουν ψυχασθένειες γιατί οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι δεν αναγνωρίζουν προσωπικότητα σε άτομα πριν κάποια ηλικία
Αν ισχύει ο λόγος που προτάσσεις (για το γιατί δεν θα διαγνώσουν οι ψυχίατροι ψυχασθένεια σε παιδί) σε ό,τι με αφορά, έχουν άδικο. Ένα υγιές άτομο γεννιέται με όλα τα στοιχεία προσωπικότητας... Το ότι δεν τα έχει αναπτύξει πλήρως όλα δε σημαίνει πως δεν τα έχει. Αλλά δε θα μπω στον κυκαιώνα να αποδείξω αν οι ψυχίατροι έχουν δίκιο ή όχι οσον αφορά την ύπαρξη προσωπικότητας σ'ένα παιδί.
Οποιοι και να είναι οι λόγοι, συμφωνούμε πως οι ψυχίατροι δεν θα διαγνώσουν ψυχασθένεια/σχιζοφρένεια σε παιδί επειδή ακούει φωνές.
Ακόμα κι αν για σένα, η φωνή της συστεμικής επιστήμης "έχει πάντα δίκιο", θα συμφωνήσουμε νομίζω στα εξής: πως α/ πολλά παιδιά ακούν φωνές και πως β/ αυτό δεν τα καθιστά άτομα που πάσχουν απο ψυχικό νόσημα.
Ο λόγος ισχύει, αυτό πιστεύουν και για αυτό δεν υπάρχει διάγνωση σε παιδιά πέρα από αναπτυξιολογικά, νομίζω. Δεν γνωρίζω αν αυτό που πιστεύουν είναι legit, δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά έχω πρόσβαση σε τέτοιες πληροφορίες. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με το τι ορίζει η μοντέρνα ψυχολογία ως προσωπικότητα.
wikipedia έγραψε:Προσωπικότητα είναι το σύνολο των ιδιαίτερων ψυχικών και πνευματικών χαρακτηριστικών και των τρόπων συμπεριφοράς ενός ατόμου
Ίσως επειδή ένα άτομο μέχρι κοντά στην ενηλικίωσή του δεν έχει αυτό το σύνολο (μην ξεχνάμε πως ο εγκέφαλος μόνο συνεχίζει και αναπτύσσεται από τη γένησή μας μέχρι την ηλικία των 12), δεν λαμβάνουν τα παιδιά ως ολοκληρωμένα άτομα με προσωπικότητα.
ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε:Όμως και η απλή διάγνωση της σχιζοφρένειας είναι η τρίτη πιθανότητα και να μην το ξεχνάμε.
από τη στιγμή που το σύμπτωμα του "ακούω φωνές" είναι αναπόσπαστο στη διάγνωση της σχιζοφρένειας, η τρίτη πιθανότητα που αναφέρεις εδώ, είναι να είναι αυτές οι φωνές, απότοκο παραισθήσεων. Δεν είμαι σε θέση να αποκλείσω την παραίσθηση. Όμως, τι είναι η παραίσθηση αλήθεια; Οι επιστήμονες την ορίζουν ως "χημική ανισορροπία που κάνει τον εγκέφαλο να προβάλλει ανύπαρκτες εικόνες ή ανύπαρκτους ήχους στον πάσχοντα". Οκ, το δέχομαι αυτό.
Όμως... Ακόμα κι αν εμφανίζεται χημική ανισορροπία στον εγκέφαλο, είμαστε απολύτως σίγουροι ότι πρόκειται για ανύπαρκτες εικόνες ή ανύπαρκτους ήχους;
Ή μήπως η χημική ανισορροπία αυτή, απετέλεσε τον καταλύτη
που "άνοιξε" τον εγκέφαλο-δέκτη στη λήψη άλλων... συχνοτήτων;

Επιμένω στη λέξη "συχνότητες", διότι κι εμείς (ως δέκτες, όπως τα ραδιόφωνα) είμαστε συντονισμένοι σε συγκεκριμένη συχνότητα, μέσα από την οποία αντιλαμβανόμαστε όσα τεκταίνονται γύρω μας, και ορίζουμε ως "πραγματικότητα".
Το ότι δεν αντιλαμβανόμαστε άλλες συχνότητες, (όπως και στα ραδιόφωνα όταν συντονιστούμε σε έναν σταθμό) δε σημαίνει ότι αυτές δεν υπάρχουν.
Αν ένας άνθρωπος "συντονιστεί" είτε συνειδητά είτε άθελά του σε άλλη συμπαντική συχνότητα, για μας που δεν είμαστε συντονισμένοι σ'αυτήν, όσα θα ισχυριστεί ότι βλέπει και ακούει εκείνος σ'αυτήν, τα ορίζουμε ως "παραισθήσεις".

Συνειδητά το κάνουν αυτοί που έχουν επίγνωση της δυνατότητάς τους (χάρισμα
όπως τη λένε) και την καλλιεργούν κιόλας. Αθέλητα προκύπτει σε αυτούς που
δεν έχουν επίγνωση του "χαρίσματος" και ως επί το πλείστον, δεν αναγνωρίζουν
καν την ύπαρξη τέτοιας δυνατότητας (χαρίσματος).

Στο βαθμό που εγώ προσωπικά το βλέπω έτσι όλο αυτό το "διαδικαστικό" φίλε
μου Βασίλη, δεν ξέρω αν πράγματι υπάρχει τρίτη πιθανότητα...

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι σήμερα, υπάρχουν μόνο δύο.
Αυτή που που προανέφερα που σε ό,τι με αφορά, "παίζει" εδώ και χιλιετηρίδες,
(και με αυτό απαντω και στην τοποθέτησή σου "Η σχιζοφρένεια μπορεί να αναγνωριστεί πολύ πριν την τεχνολογία του σήμερα Βίκυ, υπάρχουν καταγεγραμμένα στοιχεία κλπ... ")

και η voice-to-skull τεχνολογία,(που λειτουργεί κατά πως λένε με
μικροκύματα... μεγάλη εφεύρεση τα μικροκύματα) η οποία (τεχνολογία)
είναι ένα πιο πρόσφατο παιχνιδάκι των αποκτηνωμένων, με το οποίο παίζουν
τα παιχνίδια τους, κυρίως σε Αμερική και Βρετανία...
(χωρίς να αποκλείω άλλες χώρες με... "αγαθή" ηγεσία και ελίτ ψυχοπαθάκηδων)

Φυσικά, το θέμα voice-to-skull technology δεν το βγάζω απ'την κοιλιά μου,
ούτε είναι απότοκο της αχαλίνωτης συνωμοσιολογικής μου φαντασίας.
Είναι κάτι τόσο υπαρκτό, ώστε να έχει δώσει έναυσμα να γραφτούν και να ειπωθούν πολλά γι'αυτή την τεχνολογία, αν όχι σε δικά μας (ελληνικά)
διαδικτυακά λιμέρια, σίγουρα σε αγγλόφωνα τα οποία έχω επισκεφθεί...
Ο απόηχος όλων αυτών των στοιχείων που έχουν δοθεί άπλετα στο νετ,
βγήκε ακόμα και στα συστεμικά ΜΜΕ.
Δίνω ένα πολύ μικρό (και σε διάρκεια και σε περιεχόμενο) ενδεικτικό,
για το πως "βγαίνει" στα συστεμικά κανάλια...

Το DSM είναι το διαγνωστικό και στατιστικό εγχειρίδιο για ψυχικές διαταραχές. Μέχρι τώρα έχουν βγει 4, το πέμπτο ετοιμάζεται και λόγου επαγγέλματος της γυναίκας, έχω το 4 πρόχειρο στη βιβλιοθήκη.
Για να διαγνωσθεί σχιζοφρένεια πρέπει να παρατηρηθούν 2 από τα παρακάτω συμπτώματα:
1)Ψευδαισθήσεις
2)Παραισθήσεις
3)Αποδιοργανωμένη ομιλία
4)Αποδιοργανωμένη ή κατατονική συμπεριφορά
5)Αρνητικά συμπτώματα
Οι παραισθήσεις και οι ψευδαισθήσεις που είναι δύο διαφορετικά συμπτώματα είναι μονάχα δύο από τα πέντε, και σε αυτά μπορεί να έχεις δίκιο. Πιστεύω σε πολλά αόρατα πράγματα, Βίκυ, και πολλοί από αυτούς που στην ιστορία είχαν κάποιο είδος παραισθήσεων/ψευδαισθήσεων, σίγουρα έβλεπαν κάτι περισσότερο από εμάς, αλλά η σχιζοφρένεια, συγκεκριμένα έχει να κάνει έντονα με την αποδιοργάνωση του Εγώ.
Κοινώς, κάποιος θα μπορούσε να μην έχει παραισθήσεις και πάλι να πάσχει από σχιζοφρένεια.
Επίσης, οι λόγοι που μπορεί κάποιος να πάσχει από σχιζοφρένεια δεν είναι απλοί και ποτέ κάποιο άτομο δεν έχει διαγνωσθεί με σχιζοφρένεια χωρίς να υπάρχουν κάποιοι από τους λόγους αυτούς.
Η σχιζοφρένεια κοινώς, έχει να κάνει με γενετικά προβλήματα, με το περιβάλλον του ατόμου, πολύ συχνά με κατάχρηση ουσιών και φυσικά με προγεννητικά προβλήματα.

Ξαναλέω: Δεν αποκλείω σαν άνθρωπος καμία πιθανότητα, απλώς δεν πιστεύω ότι το 100% των ψυχασθενών έχει τέτοιου είδους "φωνές" να του μιλάνε.
Πιστεύω ότι το ένα και το άλλο είναι πολύ διαφορετικό, αλλά ο άνθρωπος σαν μονοδιάστατο ον, δεν μπορεί να δεχτεί αυτήν την πιθανότητα οπότε τα βάζει όλα στην ψυχασθένεια.
Κάποτε ο κεραυνός ήταν παραφυσικό, σήμερα το παραφυσικό είναι ψυχασθένεια.

ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε:Κι ένα ερώτημα στο οποίο πολύ θέλω να μου απαντήσεις: Έστω ότι αυτά που λέω εγώ εδώ είναι μπαρούφες κι έχεις δίκιο σε αυτό που θέτεις.
Πολύ καλή ερώτηση. :thumb:
Είμαστε ηλεκτρομαγνητικά όντα. Αυτό είναι εύκολα αποδείξιμο, με τη δεδομένη (παλιά πλέον) τεχνολογία των ηλεκτροκαρδιογραφων, και των εγκεφαλογράφων.
Αν δεν παράγαμε/εκπέμπαμε ηλεκτρομαγνητισμό, αυτά τα μαραφέτια
θα ήταν άχρηστα. Ο εγκέφαλός μας όπως είπαμε και πιο πάνω, είναι δέκτης.
Το τι θα "δεχτεί" εξαρτάται και από τη λειτουργία των ηλεκτρολυτών στον οργανισμό, και από τη χημική ισορροπία στον ίδιο τον εγκέφαλο. Το τι θα αντιληφθεί από αυτά που δέχεται, εξαρτάται από το βαθμό συγκέντρωσης, και από τον τρόπο επεξεργασίας λήψης των (εξωτερικών) ερεθισμάτων.
Στεκόμενοι στο τι μπορεί να "δεχτεί" ο εγκέφαλος, (που εξαρτάται όπως είπαμε από την χημική του ισορροπία), σου προτάσσω την πιθανότητα και δυνατότητα
κάποιων φαρμακευτικών σκευασμάτων, (σημείωση: όλα τα φαρμακευτικά σκευάσματα των μεγαλοφαρμακευτικών είναι χημικά) που παρεμβαίνουν καταλυτικά στη χημική κατάσταση του εγκεφάλου. Προτείνω λοιπόν, πως έχουν αναπτύξει σκεύασμα-"φαρμακο", (το λίθιο ένα απ'τα βασικότατα) που "διακόπτει"
τη δυνατότητα του εγκεφάλου να συντονίζεται σε άλλες συχνότητες...
Το ότι το λίθιο ταυτόχρονα ξεσκίζει των οργανισμό (λόγω βαρέων μετάλλων που διαλύουν τις ισορροπίες), δεν έχει καμία σημασία... Φτάνει να διακόπτονται δυνατότητες που είναι "φτου κακά" για τη λογική της επιστήμης, αλλά κυρίως των "κυρίων" που κρύβονται πίσω από την εδραίωση κάποιων επιστημονικών δογμάτων (για τους δικούς τους σκοτεινούς και νεφελώδεις λόγους).
Κι αν θεωρώ το δογμα, τον υπαριθμόν 1 λόγο που αντιμετωπίζω τις θρησκείες ως ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΑΓΟΥΣΕΣ την πνευματική μας ανέλιξη,
μπορεί να φανταστεί κανείς τι συνεπάγεται αυτό, όταν το δόγμα παρεισφρύει και
"ελέγχει" την επιστήμη...
Ενδιαφέρουσα απάντηση. Τα φάρμακα για κάθε ψυχική ασθένεια είναι συνήθως ορμόνες. Στην ουσία πιστεύεις ότι οι ορμόνες έχουν να κάνουν με περισσότερα από αυτά που εμείς ξέρουμε;
Υ.Γ. μετά την συζήτησή μας στο IRC:
Το λίθιο είναι μονάχα ένα από τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται και μάλιστα όχι βασικό. Στις περισσότερες ψυχασθένειες χρησιμοποιούνται φάρμακα που έχουν να κάνουν με τους υποδοχείς ντοπαμίνης στον εγκέφαλο, κοινώς ορμόνες.
The meta-analysis includes 20 studies (N = 611). The evidence shows that lithium as a sole agent is ineffective in the treatment of schizophrenia. Eleven trials examined the augmentation of antipsychotics with lithium. More patients who received lithium augmentation than those who received antipsychotics alone were classified as responders. However, the superiority was not consistent across different response thresholds, and when patients with prominent affective symptoms were excluded from the analysis, the advantage of lithium augmentation was not significant (p =.07). Significantly more patients taking lithium left the trials early, suggesting a lower acceptability of lithium augmentation compared with that of taking antipsychotics alone
πηγή: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15003070
Η πηγή εξηγεί και ολόκληρο το πείραμα, φυσικά, και λέει: Clinicians frequently use lithium to augment antipsychotic medication in schizophrenia.
Δεν μιλάει για treatment.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 16 Σεπ 2014, 13:32

Lionheart έγραψε:αλλά η σχιζοφρένεια, συγκεκριμένα έχει να κάνει έντονα με την αποδιοργάνωση του Εγώ.
συμφωνώ.
Πρέπει να διευκρινίσω ίσως εδώ, ότι αυτά που παρέθεσα πιο πάνω δεν ισχύουν για όλους όσους έχουν διαγνωστεί με σχιζοφρένεια.
Αλλά οι (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου διαγνωσμένοι ως) σχιζοφρενείς στους οποίους αναφέρομαι εγώ, αυτοί δηλαδή που ή ακούν άλλες οντότητες στο κεφάλι τους ή αυτοί που έπεσαν θύματα voice-to-skull technology, είναι απόλυτα λογικό να πάσχουν επίσης από "αποδιοργάνωση του εγώ". Φαντάσου να'χες κάτι/κάποιον να σου κάνει τον υποβολέα ΜΟΝΙΜΩΣ και διά βίου.

Τα φάρμακα για κάθε ψυχική ασθένεια είναι συνήθως ορμόνες. Στην ουσία πιστεύεις ότι οι ορμόνες έχουν να κάνουν με περισσότερα από αυτά που εμείς ξέρουμε;
Υ.Γ. μετά την συζήτησή μας στο IRC:
Το λίθιο είναι μονάχα ένα από τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται και μάλιστα όχι βασικό. Στις περισσότερες ψυχασθένειες χρησιμοποιούνται φάρμακα που έχουν να κάνουν με τους υποδοχείς ντοπαμίνης στον εγκέφαλο, κοινώς ορμόνες.
1/ θα'θελα να μου πεις για ποια ακριβώς φάρμακα μιλάς, και ποιες ακριβώς ορμόνες εμπεριέχουν. Πχ οιστρογόνα ή τεστοστερόνη (ορμόνες) αποκλείεται να περιέχουν αφού η τεστοστερόνες για παράδειγμα, θα ανέπτυσσαν τριχοφυίες και άλλου τύπου χαριτωμενιές (σε επίπεδο ορμών) στις γυναίκες και τα οιστρογόνα θα δημιουργούσαν γυναικομαστία στους άνδρες και άλλες τάσεις του ορμέμφυτου, επίσης πολύ... χαριτωμένες. :P Ινσουλίνη επίσης αποκλείω να περιέχουν, αφού το ζητούμενο για αυτούς τους ασθενείς δεν είναι η ρύθμιση των σακχάρων.
Ποιες ορμόνες χρησιμοποιούνται λοιπόν;

2/ το λίθιο χρησιμοποιείται ΣΙΓΟΥΡΑ για τους διαγνωσμένους με σχιζοφρένεια.
Δεν μιλώ για τις άλλες ψυχασθένειες. Εδώ μιλάμε για τη σχιζοφρένεια, σωστά?
.

Εικόνα

στο Youtube:
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 16 Σεπ 2014, 14:30

ArELa έγραψε:
Lionheart έγραψε:αλλά η σχιζοφρένεια, συγκεκριμένα έχει να κάνει έντονα με την αποδιοργάνωση του Εγώ.
συμφωνώ.
Πρέπει να διευκρινίσω ίσως εδώ, ότι αυτά που παρέθεσα πιο πάνω δεν ισχύουν για όλους όσους έχουν διαγνωστεί με σχιζοφρένεια.
Αλλά οι (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου διαγνωσμένοι ως) σχιζοφρενείς στους οποίους αναφέρομαι εγώ, αυτοί δηλαδή που ή ακούν άλλες οντότητες στο κεφάλι τους ή αυτοί που έπεσαν θύματα voice-to-skull technology, είναι απόλυτα λογικό να πάσχουν επίσης από "αποδιοργάνωση του εγώ". Φαντάσου να'χες κάτι/κάποιον να σου κάνει τον υποβολέα ΜΟΝΙΜΩΣ και διά βίου.
Α γεια σου! Συμφωνούμε.

ArELa έγραψε:1/ θα'θελα να μου πεις για ποια ακριβώς φάρμακα μιλάς, και ποιες ακριβώς ορμόνες εμπεριέχουν. Πχ οιστρογόνα ή τεστοστερόνη (ορμόνες) αποκλείεται να περιέχουν αφού η τεστοστερόνες για παράδειγμα, θα ανέπτυσσαν τριχοφυίες και άλλου τύπου χαριτωμενιές (σε επίπεδο ορμών) στις γυναίκες και τα οιστρογόνα θα δημιουργούσαν γυναικομαστία στους άνδρες και άλλες τάσεις του ορμέμφυτου, επίσης πολύ... χαριτωμένες. :P Ινσουλίνη επίσης αποκλείω να περιέχουν, αφού το ζητούμενο για αυτούς τους ασθενείς δεν είναι η ρύθμιση των σακχάρων.
Ποιες ορμόνες χρησιμοποιούνται λοιπόν;
Υπάρχει δύο είδη φαρμακευτικών αγωγών για τη σχιζοφρένεια. Δύο είδη φαρμάκων για να είμαι ακριβής.
Τα πρώτα είναι τα συμβατικά αντιψυχωσικά
Σε αυτά ανήκουν κυρίως τα παράγωγα της φαινοθειαζίνης που είναι τα αλειφατικά παράγωγα (χλωροπρομαζίνη, λεβομεπρομαζίνη), τα πιπεριδινικά και τα πιπεραζινικά (τριφθοριοπεραζίνη), τα παράγωγα της βουτυροφαινόνης (αλοπεριδόλη, πιπαμπερόνη), τα παράγωγα της διφαινυλοβουτυλοπιπεριδίνης (πιμοζίδη, πενφλουριδόλη), τα παράγωγα του θειοξανθενίου (ζουκλοπενθιξόλη) και οι υποσουλπιρίδη, τιαπρίδη.

Τα δεύτερα είναι τα άτυπα αντιψυχωσικά ή/και τα αντιψυχωσικά μακράς δράσης.
Σε αυτά περιλαμβάνονται τα άτυπα αντιψυχωσικά αμισουλπρίδη, αριπιπραζόλη, κλοζαπίνη, αλανζαπίνη, κουετιαπίνη, ρισπεριδόνη, ζιπρασιδόνη, σερτινδόλη και ζοτεπίνη.

Πηγή: www.galinos.gr
ArELa έγραψε:2/ το λίθιο χρησιμοποιείται ΣΙΓΟΥΡΑ για τους διαγνωσμένους με σχιζοφρένεια.
Δεν μιλώ για τις άλλες ψυχασθένειες. Εδώ μιλάμε για τη σχιζοφρένεια, σωστά?
Lionheart έγραψε:Υ.Γ. μετά την συζήτησή μας στο IRC:
The meta-analysis includes 20 studies (N = 611). The evidence shows that lithium as a sole agent is ineffective in the treatment of schizophrenia. Eleven trials examined the augmentation of antipsychotics with lithium. More patients who received lithium augmentation than those who received antipsychotics alone were classified as responders. However, the superiority was not consistent across different response thresholds, and when patients with prominent affective symptoms were excluded from the analysis, the advantage of lithium augmentation was not significant (p =.07). Significantly more patients taking lithium left the trials early, suggesting a lower acceptability of lithium augmentation compared with that of taking antipsychotics alone
πηγή: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15003070
Η πηγή εξηγεί και ολόκληρο το πείραμα, φυσικά, και λέει: Clinicians frequently use lithium to augment antipsychotic medication in schizophrenia.
Δεν μιλάει για treatment.
Aν δεν βαριέσαι δες το λινκ, είναι 2 παράγραφοι.
Το λίθιο δεν είναι αγωγή είναι βοήθημα. Και μάλιστα πλέον θεωρείται άχρηστο, αν κάποιος γιατρός το δίνει στην Ελλάδα είναι μονάχα επειδή είμαστε Ελληναράδες. Όπως πολύ καλά ξέρεις, για να πετύχεις καλό γιατρό πρέπει να ψάξεις πολύ.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 30 φορές
Έλαβε Likes: 33 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 16 Σεπ 2014, 14:40

Ψύλλους στα άχυρα δηλαδή..Βρείτε μου έναν γιατρό που να τηρεί τον Όρκο του.Και όχι αν τον τηρεί λίγο ή πολύ.Να τον τηρεί και να σέβεται πλήρως τον Όρκο του...Όλοι τους είναι εξαρτημένοι με τις εταιρίες φαρμάκων.Αν είναι τώρα δυνατόν σε κάθε μορφή συνείδησης να χαπακώνουν τους ανθρώπους για να δείχνουν νορμάλ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Τechnical Admin
Τechnical Admin

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 16 Σεπ 2014, 14:51

alkinoos έγραψε:Ψύλλους στα άχυρα δηλαδή..Βρείτε μου έναν γιατρό που να τηρεί τον Όρκο του.Και όχι αν τον τηρεί λίγο ή πολύ.Να τον τηρεί και να σέβεται πλήρως τον Όρκο του...Όλοι τους είναι εξαρτημένοι με τις εταιρίες φαρμάκων.Αν είναι τώρα δυνατόν σε κάθε μορφή συνείδησης να χαπακώνουν τους ανθρώπους για να δείχνουν νορμάλ
Συμφωνώ με το πρώτο μέρος. Το αν χαπακώνουν τους ανθρώπους για να δείχνουν νορμάλ ή όχι, δεν είναι καλό να το γενικεύουμε.
Στην Ελλάδα στα τόσα χρόνια της ψυχιατρικής υπάρχει μία μονάχα καταγεγραμμένη περίπτωση διασχιστικής διαταραχής της ταυτότητας (το παλιό καλό σύνδρομο πολλαπλών προσωπικοτήτων), και δεν ήταν από τις γυναίκες που θα ήθελα ελεύθερες.
Υπάρχουν αρκετά σύνδρομα, παθήσεις κλπ που καταντούν τον ασθενή κίνδυνο για τους γύρω και τον εαυτό του.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 30 φορές
Έλαβε Likes: 33 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 16 Σεπ 2014, 14:59

Απλά δεν θεωρώ ,και δε είναι στην ουσία,την ψυχιατρική κλάδος της ιατρικής..τα έχουμε πει αυτά σε άλλο νήμα.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 16 Σεπ 2014, 15:15

σε ρώτησα:
1/ θα'θελα να μου πεις για ποια ακριβώς φάρμακα μιλάς, και ποιες ακριβώς ορμόνες εμπεριέχουν
απάντησες:
Lionheart έγραψε:(χλωροπρομαζίνη, λεβομεπρομαζίνη), τα πιπεριδινικά και τα πιπεραζινικά (τριφθοριοπεραζίνη), τα παράγωγα της βουτυροφαινόνης (αλοπεριδόλη, πιπαμπερόνη), τα παράγωγα της διφαινυλοβουτυλοπιπεριδίνης (πιμοζίδη, πενφλουριδόλη), τα παράγωγα του θειοξανθενίου (ζουκλοπενθιξόλη) και οι υποσουλπιρίδη, τιαπρίδη.
αυτά που μου δίνεις, μπορεί να είναι φάρμακα ή περιεχόμενα φαρμάκων,
αλλά ορμόνες δε νομίζω ότι είναι.

Σημείωσε ότι:

α/ κάθε μέρα (που λέει ο λόγος) βγαίνουν καινούργια φάρμακα, ελέω των κερδοσκοπικών και ουδόλως ανθρωπιστικών φαρμακευτικών.

β/ για να ενημερωθούν οι γιατροί για τα νεότερα φάρμακα που έχουν εγκριθεί από τον εκάστοτε ΕΟΦ (στην Αμερική FDA) πρέπει να διαβάσουν την έγκυρη (πολυσέλιδη) μελέτη που έχει γίνει επ'αυτών, η οποία δημοσιοποιείται
στο medical journal και σε άλλα "έγκριτα" ιατρικά περιοδικά της ίδιας θεματολογίας.

γ/ ένα ελάχιστο ποσοστό γιατρών (μέσα σ'αυτούς ΚΑΙ οι ψυχίατροι- οι ψυχολόγοι όχι, διότι αυτοί δεν συνταγογραφούν) θα διαβάσει το (πολυσέλιδο) ΣΥΝΟΛΟ της μελέτης για το όποιο νέο φάρμακο. Συνήθως πάνε κατ'ευθείαν στην τελευταία παράγραφο που γράφει το "συμπέρασμα", αλλά μέσα σε αυτό δεν αναλύονται ούτε τυχόν παρενέργειες, ούτε περιεχόμενα ούτε τίποτα.
Μια γενικόλογη κεντρική ιδέα είναι.
οπότε...
δ/ η συντριπτική πλειονότητα των γιατρών ενημερώνεται από τους ιατρικούς
επισκέπτες για τα νεότερα φάρμακα-σκευάσματα, και καταπίνουν ό,τι τους
πασάρουν αυτοί, με δεδομένο ότι οι ίδιοι δεν είναι ούτε χημικοί ούτε φαρμακοποιοί.

ε/ συνεπώς αν είπε γιατρός (εν προκειμένω ψυχίατρος) ότι όλα τα ψυχοφάρμακα έχουν σα βάση τις ορμόνες, εγώ σαν βίκυ δεν υπάρχει περίπτωση να βασιστώ στο λόγο του, με δεδομένο πως ΞΕΡΩ ότι η γνώση του επί των φαρμάκων που συνταγογραφεί, είναι συγκεκριμένη, ελλειμματική, στατική και βασισμένη σ'όσα του πασάρει ο πωλητής της εκάστοτε φαρμακευτικής...
Ηθικό δίδαγμα: Ψάχνουμε μόνοι μας (δόξα τω Θεώ, το νετ δίνει κάθε πληροφορία
κάτω απ'τον ήλιο) πριν αποφασίσουμε να καταπιούμε οποιοδήποτε κέρατο
της οποιασδήποτε κερδοσκοπικής (και συχνά εγκληματικής) φαρμακευτικής.

Σ'αυτό το σημείο θα ήθελα να ξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ:

Τα παραπάνω δεν ειπώθηκαν για να απαξιώσω ή να μειώσω τους γιατρούς.
(αυτό που είπα ότι δε διαβάζουν ολόκληρη τη μελέτη, είναι πολύ πιθανό να το έκανα κι εγώ αν ήμουν γιατρός και μάλιστα ευσυνείδητη)

Οι άνθρωποι κάνουν τη δουλειά τους, με βάση την ύλη που τους δόθηκε όταν
σπούδαζαν, και το υλικό (και τις υποδείξεις) που τους δίδονται από συστεμικές
πηγές. Δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς που οι περισσότεροι
ασκούν το λειτούργημά τους έχοντας πάρει σοβαρά τον όρκο τους,
είναι ότι δεν εμπιστεύομαι πλέον το σύστημα, (σε καμία έκφανση του) κάτω από την ομπρέλλα-τις υποδείξεις και τους κανόνες.κανονισμούς
του οποίου (δυστυχώς) δουλεύουν κι εκείνοι κι αν δεν το κάνουν, τους αφαιρείται η άδεια άσκησης.

alkinoos έγραψε:Απλά δεν θεωρώ ,και δε είναι στην ουσία,την ψυχιατρική κλάδος της ιατρικής..τα έχουμε πει αυτά σε άλλο νήμα.
Σόρι Άλκη, αλλά είναι. Σπουδάζουν πρώτα γενική ιατρική, πριν πάνε
να σπουδάσουν την ειδικότητά τους.
.

Εικόνα

στο Youtube:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 16 Σεπ 2014, 15:52

Τα διαφορα φάρμακα περνάνε απο μελέτες και πειραματικα στάδια στα οποια δεν εμπλέκεται μόνον η φαρμακευτικη αλλα και οι κρατικοι φορείς. Ναι καποιες φορές υπάρχει χρηματισμός και διαπλοκή και υπάρχουν και καθηγητες κράχτες που τα παίρνουν απο την φαρμακευτική για να βγαλουν το προίον ασφαλέστερο.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι κανενα φάρμακο δεν ειναι ασφαλες πληρως και καθε φάρμακο εχει τις αντενδειξεις και τις παρενέργιες του και τις γράφει στο κουτάκι.
Αν καποια φαρμακευτικη μαγειρεψει τα στοιχεια θα παρουσιασει απλα τις σπάνιες παρενέργιες ως ακομα πιο σπάνιες.
Φυσικα δεν θα βγλαει στην αγορά ενα προϊον που σκοτωνει σαν τα κοτοπουλα για τι δεν την συμφερει.
Παρ ολα τα μειονεκτηματα του συστηματος αυτου. Ειναι το ΒΕΛΤΙΣΤΟ σε σχεση με οσες εναλλακτικες προτάσεις εχω ακουσει.
Μερικοι ειναι προθυμοι να δοκιμαστουν οποιοδηποτε εναλλακτικο σκευασμα ή συμπληρωμα διατροφης (ακομα και χημικο φτιαγμενο στο εργαστηριο) μη εγκεκριμενο απο την FDA η αλλον συλλογο. Εκει δεν εχουν αμφιβολιες βασίζονται στον λόγο του έμπορου γιατί αμα ειναι """"εναλλακτικο"""" είναι και καλο. Ενω αμα ειναι εταιριας ειναι σιγουρα ματωμενο προϊον.
Προφανως οση διαπλοκη και αν υπαρχει το εγκεκριμενο προϊον εχει περισσοτερη αξιοπιστια απο το μη εγκεκριμενο.
Γιατι για το εγκεκριμενο παιζει μια στο τοσο να υπαρχει μαγειρεμα στοιχειων αλλα για το μη εγκεκριμενο εχεις απλα τον λογο αυτουνου που το πουλαει.
και δεν με νοιαζει αν ειναι και ιατρος αυτος που το πουλαει. Ειναι ο λογος του και μονο.
Απλά δεν θεωρώ ,και δε είναι στην ουσία,την ψυχιατρική κλάδος της ιατρικής..τα έχουμε πει αυτά σε άλλο νήμα.
Ειναι και μάλιστα αποτελεσματικός.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 16 Σεπ 2014, 16:34

Θα συμφωνήσω, Φώτη.

Αλλά το θέμα της σχιζοφρένειας, δεν το'χουμε καλύψει.
Έτσι νιώθω εγώ δηλαδή. Σταθήκαμε πολύ στο φαρμακευτικό
του πράγματος, και όχι στην ουσία...

(έχω να φέρω κι άλλα "αλλόκοτα" ή και "συνωμοσιολογικά"
για το θέμα :P )
.

Εικόνα

στο Youtube:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράδοξα- ΜεταΦυσικά...”