Σχιζοφρένεια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα

Σχιζοφρένεια

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 24 Φεβ 2009, 03:12

Το να ακούμε φωνές στο κεφάλι μας είναι τόσο συχνό που καταντάει λογικό, πιστεύουν οι ψυχολόγοι. Γερμανικά ευρήματα συστήνουν ότι ένας στους 25 ανθρώπους ακούει συχνά φωνές. Αντίθετα με τις παραδοσιακές πεποιθήσεις, το να ακούμε φωνές δεν είναι απαραίτητα σύμπτωμα νοητικής ασθένειας, λένε Αγγλοι ερευνητες του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ. Πραγματικά, πολλοί που ακούν φωνές δεν ζητούν βοήθεια και δηλώνουν ότι οι φωνές έχουν θετικό αντίκτυπο στη ζωή τους, υποστηρίζοντας και εμπνέοντάς τους.

Η ερευνήτρια Άλις Καμπελ είπε: " Ξέρουμε ότι πολλά μέλη του γενικού πληθυσμού ακούν φωνές αλλα δεν ένιωσαν ποτέ την ανάγκη να αναζητήσουν ψυχιατρική βοήθεια."

Κάποιοι ερευνητές υποστηρίζουν ότι είναι πολύ περισσότεροι οι άνθρωποι που ακούν φωνές και δεν αναζητούν ψυχιατρική βοήθεια από αυτούς που τελικά αναζητούν. Κάποιοι που ακούν φωνές το περιγράφουν να είναι μια εμπειρία του να ακούς κάποιον να φωνάζει το όνομά σου μόνο για να ανακαλύψει ότι δεν υπάρχει κανένας εκεί.

Οι άνθρωποι επίσης ακούν φωνές σαν να είναι σκέψεις που εισέρχονται στο μυαλό από κάπου έξω απο τον εαυτό τους. Δεν θα γνωρίζουν καθόλου τι μπορεί να πει η φωνή. Ίσως μάλιστα να φέρει συζήτηση/διάλογο. Η ομάδα του Μάντσεστερ θέλει να ερευνήσει γιατί ορισμένοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τις φωνές στο μυαλό τους θετικά ενώ άλλοι αισθάνονται καταπιεσμένοι και ζητούν ιατρική βοήθεια.

Η μις Κάμπελ είπε: "Δεν φαίνεται το ότι ακούς φωνές να προκαλεί πρόβλημα από μόνο του. Αυτό που φαίνεται να είναι πιο σημαντικό είναι είναι το πώς οι άνθρωποι αποδίδουν/εξηγούν/αποκωδικοποιούν τις φωνές."

Ανέφερε ότι εξωτερικοί παράγοντες, όπως οι προσωπικές εμπειρίες, πεποιθήσεις και δοξασίες του κάθε ανθρώπου, μπορούν να επηρεάσουν αυτό το γεγονός. " Εάν ένα άτομο παλεύει να ξεπεράσει ένα τραύμα ή αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως άχρηστο και ευάλωτο, ή τους άλλους ανθρώπους ως επιθετικούς, είναι πιο πιθανό να εκλάβουν τις φωνές ως κάτι επιβλαβές, εχθρικό ή δυνατό." Αντίθετα, ένα άτομο που είχε πιο θετικές εμπειρίες ζωής και ανέπτυξε πιο υγιείς πεποιθήσεις για τον εαυτό του και τους άλλους ανθρώπους, μπορεί να αναπτύξει μία πιο θετική οπτική/άποψη για τις φωνές."

Περασμένες μελέτες αποκάλυψαν ότι οι άνθρωποι που ακούν φωνές, συνήθως είχαν τραυματική παιδική ηλικία. Η μις Κάμπελ δήλωσε πως ο στιγματισμός θα μπορούσε επίσης να παίξει ρόλο. "Εάν ένας άνθρωπος αρχίσει να ακούει φωνές και διατηρήσει τις πεποιθήσεις ότι για την κοινωνία αυτό σημαίνει ότι είναι ψυχικά άρρωστος, θα του προκαλέσει μεγαλύτερη (κατά)θλιψη. Θα τον αποτρέψει επίσης από το να συζητήσει γι αυτό με άλλους. "

Ο καθηγητής Μάριους Ρόμ, πρόεδρος της Ιντερβόις, μια κοινότητα για την ερμηνεία των εσωτερικών φωνών, είπε : " Λόγω των φόβων και των παρεξηγήσεων στην κοινωνία και στην ψυχιατρική την ίδια, το να ακούμε φωνές είναι γενικά αποδεκτό σύμπτωμα ψυχικής νόσου, αντιμετωπίζεται σαν κάτι αρνητικό που πρέπει να ξεφορτωθούμε και τελικά το περιεχόμενο και η ερμηνεία της φωνητικής αυτής εμπειρίας σπάνια συζητείται. Η δουλειά και η έρευνά μας έδειξε ότι πάνω απο το 70% των ανθρώπων που ακούν φωνές μπορούν να μας υποδείξουν ένα τουλάχιστον τραυματικό περιστατικό ζωής που "ξύπνησε" τις φωνές τους. Ότι το να μιλούν με τις φωνές τους είναι ενας αποτελεσματικός τρόπος για να μειώσουν το άγχος και την απομόνωση κι ότι ακόμα κι όταν οι φωνές είναι υπερβολικές και φαινομενικά καταστροφικές, πολύ συχνά έχουν ένα σημαντικό μήνυμα για τον "ακροατή".

Ο Πολ Κόρι της ψυχιατρικής κοινότητας Rethink (ξανασκέψου) είπε: " Η Rethink καλωσορίζει αυτήν την έρευνα, η οποία ελπίζουμε θα μας βοηθήσει να υποστηρίξουμε τον αγώνα μας για να φέρουμε τα ψυχιατρικά θέματα στην επικαιρότητα. Άνθρωποι που ενδιαφέρονται να συμμετάσνουν στην έρευνα του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ μπορουν να καλέσουν το 0161 306 0405 ή να στείλουν μειλ στο voiceresearch@hotmail.co.uk. Οι συμμετάσχοντες θα πρέπει να έχουν ηλικία από 16 ετών και άνω και να ακούν φωνές για τουλάχιστον 6 μήνες και να ζουν στην βοριοδυτικη Αγγλία. "

Πηγή και ολόκληρο το άρθρο : http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/5346930.stm
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1069 φορές
Έλαβε Likes: 1757 φορές

Re: Είναι σχιζοφρένεια να ακούς φωνές;

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 26 Φεβ 2009, 16:25

Φοβερό τόπικ! :urock:

Πρέπει να βρω ένα πολύ παλιό νήμα που είχα ανοίξει για τη σχιζοφρένεια. Αν το χάσαμε, θα ξανατοποθετηθώ εδώ, αφού βέβαια ψάξω στο παλιό μας φόρουμ μπας και υπάρχει εκεί, για να το μεταφέρω. Το'χα ανεβάσει στο παμπάλαιο φόρουμ στον Παθφάιντερ, στο οποίο δεν έχω πλέον προσβάσεις.

Όπως και να'χει θα τοποθετηθώ μόλις βρω το χρόνο.
Και πάλι μπράβο γι'αυτό το νήμα Νενάκι, είναι πολύ δυνατό! :clap:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής

Δημοσίευση από SeirioAstro » Πέμ 26 Φεβ 2009, 18:08

Πολύ ενδιαφέρον θέμα όντως. :clap:

Μου θυμίζει το δαιμόνιον για το οποίο μιλούσε ο Σωκράτης.
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
karipis
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karipis » Πέμ 26 Φεβ 2009, 20:39

Ίσως να είναι και το περιβάλλον που επηρεάζει όμως. Δηλαδή, τα ποσοστά που λέει η Μις τάδε παραπάνω έχουν να κάνουν με την Αγγλία, αλλά δύσκολο, νομίζω, να βγουν τα ίδια νούμερα σε ένα παραδοσιακό χωριό της Κεντρικής Αφρικής ή της δικής μας Κρήτης ή της Ιαπωνίας π.χ.

Apomakros

Δημοσίευση από Apomakros » Σάβ 28 Φεβ 2009, 13:30

ΣείριοΆστρο έγραψε:Μου θυμίζει το δαιμόνιον για το οποίο μιλούσε ο Σωκράτης.
Και μένα. Υπάρχουν αναρίθμητες ερμηνείες του "δαιμονίου" του Σωκράτη.

Άλλοι κάνουν λόγο για "καθοδηγητικό πνεύμα", άλλοι για "φύλακα άγγελο", "κριτική συνείδηση", "έκτη αίσθηση", "διαίσθηση" κλπ.

Άλλοι λένε πως δεν αποκλείεται να ήταν παρά ένα τέχνασμα που χρησιμοποιούσε για να προφυλάσσει τον εαυτό του: το επικαλούνταν κάθε φορά προκειμένου να μη χρειάζεται να δικαιολογήσει τις όποιες αποφάσεις του.

Να πώς περιγράφει ο ίδιος το "δαιμόνιό" του στη "Απολογία" του:

"Σε μένα, λοιπόν, αυτό άρχισε να υπάρχει από τότε που ήμουν παιδί. Είναι μια φωνή που ακούω, η οποία, όποτε την ακούω πάντοτε με αποτρέπει από κάτι που πρόκειται να κάνω και ποτέ δεν με προτρέπει σε τίποτα. Αυτή η φωνή είναι που με εμποδίζει ν' ασχοληθώ με την πολιτική..."

Η ερώτηση που μπαίνει εν προκειμένω είναι, τι πρέπει να κάνουμε όταν νομίζουμε ότι ακούμε τέτοιες εσωτερικές φωνές.

Νομίζω πως κατ' αρχήν πρέπει να τις παρατηρούμε. Η παρατήρηση πάντοτε βοηθάει. Πρέπει να μάθουμε να παρατηρούμε όλες αυτές τις φωνές και να μην εμπιστευόμαστε καμιά τους.

Όπως είχα γράψει κι αλλού, πρέπει να εμπιστευόμαστε μόνο τη σιωπή.

(Όλες αυτές οι φωνές δεν είναι είναι παρά από το νου. Και δεν έχουμε μόνο έναν νου αλλά έχουμε πολλούς)
Mantam Froufrou

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 28 Φεβ 2009, 14:22

:clap:

(κάποτε κι εγώ άκουγα...πολλές φωνές. τώρα είμαι μόνη)

να διευκρινίσω, όχι εντελώς, κι όχι όλες τις ώρες, αλλά μπροστά στα πλήθη που μάχονταν μέσα μου...μόνη νιώθω :p
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
litsa''never''
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: Litsa Never

Δημοσίευση από litsa''never'' » Σάβ 28 Φεβ 2009, 20:12

:conf: ...με φωναζει κανεις???? :conf:
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 28 Φεβ 2009, 22:15

Oλοι μας ειμαστε δυναμη διαμεσοι.
οσοι ακουν φωνες εχουν απλα αναπτυξει αυτη τη δυνατοτητα ή καλυτερα δεν εχουν αναπτυξει τις δικλιδες που "φραζουν" αυτη τη δυνατοτητα απο τον μεσο ανθρωπο στον βαθμο που τις εχει αναπτυξει ο μεσος ανθρωπος.
Η διαφορα αναμεσα στον μεσαζωντα και τον σχιζοφρενη κατα την αποψη μου ειναι ο τροπος κατα τον οποιο ο καθενας αποδεχετε τις φωνες που ακουει ή τα οράματα που βλέπει (αν ειναι αρνητικός ή θετικός δηλαδή).
Άβαταρ μέλους
Kariatida

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 28 Φεβ 2009, 23:06

Βασικά το να ακους φωνες σημαινει οτι εισαι σε θεση να αντιληφθεις πραγματα. Οτι οι αποφασεις που παιρνεις δεν ειναι τυχαίες. Οδηγείσαι σε μονοπάτια και καλεισαι να διαλεξεις δρομο. Η εκκλησια το ονομαζει ο αγγελος και ο διαολος του μυαλου μας. Εγω το αποκαλω λογικη και θυμικο. Για να τα ακουσουμε, θα πρεπει να αφιερωσουμε καποια δευτερολεπτα με το να αντιληφθουμε τι συμβαινει γυρω μας. Οτι αυτες οι σκεψεις ειναι το καναλι μας με τον Θεο ή ό,τι αλλο υπάρχει εκει πανω που μας στελνει ενεργεια. Οτι εμεις στην ουσια ειμαστε ενας παρατηρητης που ακουει και αναλογα με το τι ακουει, αποφασίζει διαλεγοντας ποια πλευρα θα λαβει περισσοτερο υπ οψην. Αυτα τα ολιγα προς ωρας.

karipis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karipis » Κυρ 01 Μαρ 2009, 02:21

Εικόνα διαβόλου
Ήταν ημέρα με καύσωνα του 1988 ή 1989. Πήρα τον άντρα-μου και πήγαμε στον Αλιάκμονα ποταμό, έτσι για να δροσιστούμε. Φτάσαμε και μπήκαμε στο νερό περπατώντας, γιατί το νερό μας ερχόταν μέχρι τα γόνατα. Εκεί είδα, ανάμεσα στις πέτρες από την κοίτη, σε μια πλακατή πέτρα, μια ζωγραφισμένη μορφή. Έσκυψα και την πήρα, βουτώντας το χέρι-μου μέχρι τον αγκώνα. Σήκωσα την πέτρα και είδα ζωγραφιστή τέλεια τη μορφή του Σατανά. Είχε κέρατα, αφτιά ολόρθα, φουντωτή ουρά και πρόσωπο σαν τράγου. Την κρατούσα και φώναξα στον άντρα-μου:
ォΣτάθη, έλα να δεις, το Σατανά ζωγραφισμένοサ. Εγώ έκανα τη σκέψη ότι κάποιος καλόγηρος από το μοναστήρι του Αγίου Νικάνορα της Ζάμπορντας θα το ζωγράφισε και για δικούς-του λόγους το πέταξε στο ποτάμι. Την πέτρα την ένιωθα βαριά. Εντωμεταξύ τη σκούπισα με το χέρι, για να καθαρίσει καλύτερα η επιφάνεια, αλλά τότε η εικόνα έσβησε πριν έρθει κοντά-μου ο Στάθης. Ωστόσο, ένιωθα το χέρι-μου να βαραίνει και ότι υπήρχε κάτι ακόμα και όταν πέταξα την πέτρα στο ποτάμι. Ό άντρας-μου μού είπε να πω το Πάτερ ημών και να κάνω το σταυρό-μου. Αμέσως μετά μπήκαμε στο αυτοκίνητο και ξεκινήσαμε, βάζοντας ελάχιστη ταχύτητα από το φόβο μην πάθουμε τίποτα στο δρόμο. Μόλις φτάσαμε στο σπίτι, ο άντρας-μου άναψε το καντήλι και λιβάνισε σπίτι και αυλή. Αλλά εγώ ένιωθα το χέρι-μου ακόμα βαρύ.
Κι ενώ το λιβάνι και το κάρβουνο είχαν σχεδόν σβήσει, ακούμε ένα δυνατό μπαμ! Γυρίζω τότε και βλέπω στο λιβάνι μια μπάλα ίσα με αυτές του ποδοσφαίρου που έκαιγε σαν φλόγα. Μετά η μπάλα σηκώθηκε 20 — 30 πόντους και πήγε και τύλιξε το καντήλι χωρίς να το σβήσει. Ταυτόχρονα τα σπιρτοκούτια, που ήταν δίπλα στο καντήλι, πήραν και αυτά φωτιά. Ύστερα η μπάλα από φλόγα κατρακύλησε στο τζάκι και στη μέση ακριβώς σχημάτισε φωτεινή ουρά κι εκεί έσβησε η φλόγα και τότε μόνο εγώ ένιωσα πια ανακουφισμένη. Τον βρόντο τον άκουσε η κόρη-μου που ήταν μαζί-μου και ο άντρας-μου που ήταν έξω στην αυλή.
Άρτεμη Κατωπόδη — Θεοχάρη (Δεσκάτη).

Σχόλια
Η κυρία, που είδε τη διαβολική μορφή πάνω στην πέτρα, είναι άτομο με παραψυχολογικές ικανότητες, όπως φαίνεται και από άλλες δύο ιστορίες, πολύ χαρακτηριστικές που μου κατάθεσε. Δε γνωρίζουμε την υφή της εικόνας, αν δηλαδή είχε τον τύπο της αρνητικής, όπως στις φωτογραφίες, αποτύπωσης ή της θετικής. Στην περίπτωση της αρνητικής θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως ψυχοκινητική εικονοπλασία ασύνειδης μορφής από την μεριά της κυρίας ως ψυχοβόλου ατόμου που είναι.
Το ότι έχουμε περίπτωση υλοποίησης, φαίνεται από την άμεση και χωρίς ίχνη εξαφάνιση της εικόνας (αποϋλοποίηση), όταν η κυρία επιχειρεί να καθαρίσει με το χέρι-της την επιφάνεια της πλακόσχημης πέτρας. Αυτό, πράγματι, συμβαίνει με μορφές και χρώματα, που προκύπτουν από υλοποίηση.
Ωστόσο, και μετά την εξαφάνιση της εικόνας διαβόλου, το χέρι εξακολουθεί να το αισθάνεται βαρύ (αυθυποβολή;). Κι ενώ η εικόνα είναι στην πράξη της αποϋλοποίησης φευγαλέος αφρός, η αρνητική επίδραση εξακολουθεί την παρουσία-της με το αισθητό βάρος στο χέρι της μάρτυρας, καθώς και με ό,τι επακολούθησε: φωτεινή μπάλα, ουρά από φλόγα και βρόντος στο σπίτι των ανθρώπων αυτών.
Εικόνες πράγματι πολύ ρομαντικές, έστω και της αρνητικής παρουσίας. Τα άτομα που έζησαν την περίπτωση είναι θρησκευόμενα αλλά όχι θρησκόληπτα. Η παρουσία της εικόνας, είτε οφείλεται στο ασυνείδητο και μόνο της κυρίας είτε είναι μάλλον μορφοποίηση έξωθεν προερχομένη, σχετίζεται με την ηρωίδα της ιστορίας. Στον κόσμο αυτό δεν είμαστε μόνοι...
Ωστόσο, παραθέτω τα εξής σχετικά: ォΣε κατοικία θρησκόληπτης οικογένειας, της οποίας τα μέλη τελούν κάτω από τον διαρκή φόβο του Σατανά, εκτινάσσεται από το θυμιατήρι κάρβουνο (τηλεκινητικά) κατά την ώρα του θυμιατίσματος, καίγοντας το τραπεζομάντηλο παρακείμενου τραπεζιού κατά τέτοιον τρόπο, ώστε να σχηματιστεί ομοίωμα του Σατανά (αυτόπτης μάρτυρας ο συγγραφέας, μικρές πιθανότητες τυχαιότητας)サ. Αυτά μας καταθέτει ο Γ. Μανιατέας στο Το αίνιγμα της ォΣινδόνης του Ιησούサ (Μια εξηγητική πρόταση υπό το πρίσμα της παραψυχολογίας) σσ. 66—67.
Στο ίδιο έργο διαβάζουμε σχετικά με την υλοποίηση και την παρουσία αντικειμένων από τηλεμεταφορά: ォΠρέπει να διακρίνουμε την υλοποίηση από την ォπροσκόμισηサ, που είναι, επίσης, εμφάνιση αντικειμένων στην αίθουσα συνεδριάσεων (μ’ ενδιάμεσο /μέντιουμ). Αλλά, πρόκειται εδώ περί τηλεμεταφοράς υπαρκτών φυσικών πραγμάτων (λίθων, ανθέων κλπ.) και δεν αφυλώνονται, όπως τα πράγματα της υλοποίησηςサ (σ. 49 υποσ. 57).
Όσο για την υλοποίηση στην ίδια σελίδα ο Γ. Μανιατέας γράφει ォΚατά τη διάρκεια επίκλησης πνεύματος υλοποιούνται με οργάνωση και σχηματοποίηση συμπαντικής ύλης διάφορα αντικείμενα, κατά τη θέληση του πνεύματος (άνθη, καρποί, κοσμήματα, νομίσματα κλπ.)サ.

Του Αντώνη Μπουσμπούκη.

(δεν ξέρω αν το βρει κάποιος σχετικό με το θέμα αλλά εγώ δεν το στέλνω για άσχετο ...άσχετο!)
Apomakros

Δημοσίευση από Apomakros » Κυρ 01 Μαρ 2009, 02:38

(δεν ξέρω αν το βρει κάποιος σχετικό με το θέμα αλλά εγώ δεν το στέλνω για άσχετο ...άσχετο!)
Δεν το βρίσκω καθόλου άσχετο φίλε.

Την βροντή, το μπαμ, θα μπορούσαν να τ' ακούσουν πολλοί.

(στον κόσμο αυτό δεν είμαστε μόνοι)
Mantam Froufrou

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 01 Μαρ 2009, 13:02

Βασικά το να ακους φωνες σημαινει οτι εισαι σε θεση να αντιληφθεις πραγματα. Οτι οι αποφασεις που παιρνεις δεν ειναι τυχαίες. Οδηγείσαι σε μονοπάτια και καλεισαι να διαλεξεις δρομο. Η εκκλησια το ονομαζει ο αγγελος και ο διαολος του μυαλου μας. Εγω το αποκαλω λογικη και θυμικο. Για να τα ακουσουμε, θα πρεπει να αφιερωσουμε καποια δευτερολεπτα με το να αντιληφθουμε τι συμβαινει γυρω μας. Οτι αυτες οι σκεψεις ειναι το καναλι μας με τον Θεο ή ό,τι αλλο υπάρχει εκει πανω που μας στελνει ενεργεια. Οτι εμεις στην ουσια ειμαστε ενας παρατηρητης που ακουει και αναλογα με το τι ακουει, αποφασίζει διαλεγοντας ποια πλευρα θα λαβει περισσοτερο υπ οψην. Αυτα τα ολιγα προς ωρας.
ό,τι υπάρχει στον αόρατο κόσμο και προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί μας, δεν συνεπάγεται πως στέλνεται απο τον...Θεό! Που σημαίνει οτι δεν πρέπει ν'ακολουθούμε, ή να μπαίνουμε στην διαδικασία καν να 'διαλέξουμε' δρόμους κτλ. Τον δρόμο μας πρέπει να τον διαλέγουμε συνειδητά, κι όχι ακολουθώντας τις προτροπές κάποιας φωνής που δεν μπορούμε καν ν'αναγνωρίσουμε απο πού /ποιόν προέρχεται.
Τϊποτα θετικό δεν έχω αποκομίσει απο τις φωνές που άκουγα. Οι μόνες φωνές που ήταν θετικές για μένα ήταν αυτές που προσπαθούσαν να μου τραβήξουν την προσοχή προς τα μέσα, για να παρατηρήσω το μέσα μου, ή να ξυπνήσω απο τον ύπνο, και συνήθως το μόνο που έλεγαν ήταν το όνομά μου. Κι αφού κατάφερναν τον στόχο τους, ΠΑΝΤΑ σταμάταγαν μετά (και ακολουθούσε κάτι άλλο...άσχετο με φωνές).

Με βάση τις δικές μου εμπειρίες και μόνο (δεν μπορώ να μιλήσω για άλλων) συμφωνώ με τον Απόμακρο και το προχωράω λίγο...το Είναι μας, η Ψυχή μας, ο ανώτερος εαυτός μας, όπως θέλετε πείτε το, δεν είναι της πολυλογίας, μας μιλάει ΜΟΝΟ αφού σωπάσουμε τις πολυπληθείς φωνές του κατώτερου νού, κι όχι με λόγια, με ΓΝΩΣΗ. Ο ανώτερος ΝΟΥΣ είναι απόλυτα σιωπηλός, δεν κάνει διάλογο, μόνο ΓΝΩΡΙΖΕΙ ανα πάσα στιγμή.

Όταν πλέον ακούω την οποιαδήποτε φωνή (και μιλάω για πραγματικές φωνές, σαν να υπάρχει κάποιος δίπλα μου), πρώτα τις σταματώ (γιατί έχουν την δύναμη να με παρασέρνουν σε ύπνωση και να 'ακούω' τις βλακείες τους για ώρες, αν πέσω στην παγίδα τους), και μετά αναλύω αυτά που άκουσα, και μπαίνω σε σιωπή. Δεν γίνεται αλλιώς. Κι ευτυχώς έχουν ηρεμήσει αρκετά. Εϊμαι πολύ ευτυχισμένη έτσι, και δεν μου λείπουν καθόλου, και σίγουρα δεν ένιωσα ποτέ πως προέρχονταν απο τον Θεό (στην περίπτωσή μου πάντα, οκ?)

Και να προσθέσω εδώ, πως ακόμα και σε 'οράματα' (οπτική παρουσία, κι όχι ακουστική) οι 'θετικές' οντότητες ξεχωρίζουν γιατί συνήθως δεν μιλούν πολύ (εως καθόλου)... Μόνο μέσω της σιωπής ακούς τον ιερό ήχο...οι λέξεις σκεπάζουν σαν white noise τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΗΧΟ.

Καρίπη, καθόλου άσχετο, μάλλον εντελώς σχετικό.
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1069 φορές
Έλαβε Likes: 1757 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:16

Η μόνη φωνή που άκουσα ποτέ ενόσω ήμουν σε εγρήγορση και σε συνειδητό επίπεδο, ήταν μια άγνωστης χροιάς ήπια αλλά ταυτόχρονα αυστηρή (μάλλον αντρική) φωνή, που μου "έκρουσε" στο κεφάλι "Όχι από 'κει, στρίψε δεξιά και κάνε την παράκαμψη", καθώς οδηγούσα σε ώρα μποτιλιαρίσματος/αιχμής στο αγαπημένο μου Johannesburg καθώς πήγαινα στη δουλειά. Σχεδόν μηχανικά έστριψα δεξιά. Προχωρώντας στον παράδρομο αναρωτήθηκα γιατί "υπάκουσα" σ'αυτή την αναπάντεχη φωνή που άκουσα, κι απάντηση στον ίδιο μου τον εαυτό δεν είχα, εκτός του εκλογικευμένου τσιτάτου "γιατί να μην το κάνω; Δεν υπήρχε και λόγος να μην το κάνω και το'κανα για καλό και για κακό..." Είχε προηγηθεί πρόσφατα και η φάση με το γκρέμισμα μιας αερογέφυρας που είχε σκοτώσει ένα κάρο κόσμο και το είδα μπροστά στα μάτια μου απ'το γραφείο, (κάπου είχα γράψει γι'αυτό) και φύλαγα τα ρούχα μου τα τα'χω όλα. Αργότερα έμαθα πως αν πήγαινα απ'τον κεντρικό δρόμο που έπαιρνα συνήθως θα έβλεπα ή θα έπεφτα πάνω σε μια τρομερή έκρηξη που έγινε σε βενζινάδικο πάνω σ'εκείνο το δρόμο και σκοτώθηκαν 13 άτομα, εκ των οποίων τα 5 ήταν αυτοκινητιστές.

Για το συμβάν της αερογέφυρας θυμάμαι έναν συνάδελφο να επιμένει την προηγούμενη μέρα, να πάρω λεωφορείο την επόμενη για να'ρθω στη δουλειά, κι όχι το αμάξι. (είχα δει και όνειρο με παρόμοια προειδοποίηση, αλλά θεωρούσα ότι ήταν "ανακλαστικό" απ'την επήρρεια των έντονων παροτρύνσεων του συναδέλφου). Μου είπε πως η "φωνή" του έλεγε πως θα γίνει τραγωδία εκεί κοντά με πολλούς αυτοκινητιστές νεκρούς και πρέπει οπωσδήποτε να πάρει κι αυτός και εγώ (τόνισε πως έπρεπε
να με ειδοποιήσει) λεωφορείο για να μην περάσουμε από τη γέφυρα.
Ουσιαστικά το απέδωσα σε παιχνίδια του εγκεφάλου του, γιατί ο συνάδελφος και φίλος ήταν διαγνωσμένα σχιζοφρενής και έπαιρνε λίθιο και άλλα φάρμακα για να κρατάει τις ισορροπίες του και να'ναι λειτουργικός και εργαζόμενος. Ήμουν στα 20 και δεν ήξερα την
τύφλα μου για σχιζοφρένεια... Όμως την άλλη μέρα (που πάλι υπάκουσα ευτυχώς και πήρα λεωφορείο) γκρεμίστηκε η αερογέφυρα, την είδαμε μπροστά στα μάτια μας απ'την τζαμαρία του γραφείου να πέφτει, και να σκοτώνει ένα κάρο κόσμο που ήταν σε αμάξια ή λεωφορεία πάνω και κάτω απ'την συγκεκριμένη αερογέφυρα. Ο Έρικ-Ρίτσαρντ το περίμενε. Εγώ είχα μείνει παγωτό και είχα
ανατριχιάσει... Δεν ξέρω πώς, δεν ξέρω γιατί, (με τις γνώσεις που έχουμε τεκμηριωμένες
εννοώ πως δεν ξέρω) αλλά η "προφητεία" του φίλου μου βγήκε αληθινή, όπως βγήκε και η "φωνή"
που εγώ είχα ακούσει λες και καθόταν κάποιος στη θέση του συνοδηγού, γιατί μπορεί να γινόταν η έκρηξη την ώρα που περνούσα μπροστά απ'το βενζινάδικο και να είχα σκοτωθεί.

Τελικά τώρα που το σκέφτομαι, ουάου...ναι...συχνά οι διαδρομές μου σπίτι-δουλειά-δουλειά-σπίτι, ήταν περιπετειώδεις και λίγο "μεταφυσικές" στην Αφρική. :lol:

Προσωπικές εμπειρίες από άλλες "χειροπιαστές" φωνές στο κεφάλι μου δεν έχω, πλην των "εσωτερικών" φωνών που αποδίδω σε παροτρύνσεις της δικής μου συνείδησης κατά καιρούς. Όμως, μελετώ και ερευνώ με ενδιαφέρον τις μαρτυρίες ανθρώπων που λένε ότι "άκουσαν φωνές". Ειδικά του φίλου μου του σχιζοφρενή, πολλές φορές και συχνά του έλεγαν πραγματα που επαληθεύονταν...
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria
Apomakros

Δημοσίευση από Apomakros » Κυρ 01 Μαρ 2009, 21:06

Μαντάμ Φρουφρού έγραψε:(κάποτε κι εγώ άκουγα...πολλές φωνές. τώρα είμαι μόνη)

να διευκρινίσω, όχι εντελώς, κι όχι όλες τις ώρες, αλλά μπροστά στα πλήθη που μάχονταν μέσα μου...μόνη νιώθω

Με βάση τις δικές μου εμπειρίες και μόνο (δεν μπορώ να μιλήσω για άλλων) συμφωνώ με τον Απόμακρο και το προχωράω λίγο...

το Είναι μας, η Ψυχή μας, ο ανώτερος εαυτός μας, όπως θέλετε πείτε το, δεν είναι της πολυλογίας, μας μιλάει ΜΟΝΟ αφού σωπάσουμε τις πολυπληθείς φωνές του κατώτερου νού, κι όχι με λόγια, με ΓΝΩΣΗ. Ο ανώτερος ΝΟΥΣ είναι απόλυτα σιωπηλός, δεν κάνει διάλογο, μόνο ΓΝΩΡΙΖΕΙ ανα πάσα στιγμή.
Είχες πολύ μεγάλο θάρρος μαντάμ για να αντιμετωπίσεις άμεσα αυτό που είσαι στην ουσία.

Μέσα στη μοναχικότητά σου άνοιξες εντελώς το νου σου και είδες τι βρίσκεται εκεί. Αυτό είναι μια θαρραλέα πράξη. Είναι μια πράξη μεγάλου θάρρους το να δεις τον εαυτό σου μέσα στη γύμνια σου.

(Οι φωνές σώπασαν και μίλησε η γνώση)

Κάποτε ζούσε ένας αυτοκράτορας. Κάθε μέρα, συνήθιζε να εξαφανίζεται σε ένα δωμάτιο μέσα στο παλάτι του. Οι οικογένειά του, οι άνθρωποί του, οι φίλοι του, οι υπουργοί του έβλεπαν με έκπληξη αυτή τη συνήθεια. Κρατούσε πάντοτε μαζί του το κλειδί αυτού του δωματίου κι όταν έμπαινε μέσα κλείδωνε την πόρτα. Δεν υπήρχε άλλη πόρτα στο δωμάτιο και δεν υπήρχε ούτε παράθυρο. Κάθε μέρα έμπαινε στο δωμάτιο και καθόταν εκεί για μια ώρα.

Κανένας δεν ήξερε τι έκανε εκεί ούτε καν οι γυναίκες του. Όταν τον ρωτούσαν τι έκανε εκεί μέσα, εκείνος χαμογελούσε και παρέμενε σιωπηλός. Δεν έδινε ποτέ το κλειδί σε κανέναν. Η περιέργεια των ανθρώπων μεγάλωνε κάθε μέρα: «Μα, τι κάνει επιτέλους εκεί μέσα;» Κανένας δεν ήξερε. Ο αυτοκράτορας καθόταν μια ώρα μέσα στο δωμάτιο, ύστερα έβγαινε σιωπηλός, κλείδωνε την πόρτα, έβαζε το κλειδί στην τσέπη του και την επόμενη μέρα έκανε πάλι το ίδιο.

Όταν η περιέργεια των ανθρώπων κορυφώθηκε, συνωμότησαν για να ανακαλύψουν τι κάνει.
Ένα βράδυ έφτιαξαν μια τρύπα στον τοίχο και την επόμενη μέρα, όταν ο αυτοκράτορας μπήκε στο δωμάτιο, μαζεύτηκαν όλοι από την άλλη πλευρά του τοίχου κι έβαλαν ένας-ένας το μάτι στην τρύπα, για να δουν τι έκανε.

Ο αυτοκράτορας μπήκε μέσα στο δωμάτιο κι έβγαλε τα ρούχα του. Ύστερα άπλωσε τα χέρια του προς τον ουρανό και είπε: «Ω, θεέ! Ο άνθρωπος που φορούσε αυτά τα ρούχα δεν είμαι εγώ. Δεν είναι αυτή η πραγματικότητά μου. Αυτή η γύμνια είναι η πραγματικότητά μου». Κι ύστερα άρχισε να χοροπηδάει και να ουρλιάζει και να φέρεται σαν τρελός.

Όποιος κοίταζε από την τρύπα, πάθαινε σοκ κι έλεγε: «Τι κάνει ο αυτοκράτορας; Εγώ νόμιζα ότι προσεύχεται ή ότι κάνει γιόγκα. Αυτό όμως; Μα τι κάνει εκεί;»

Κι ο αυτοκράτορας είπε στο θεό: «Αυτός ο σιωπηλός και ειρηνικός άνθρωπος που που στεκόταν ντυμένος μπροστά σου είναι απολύτως ψεύτικος. Ήταν ένας καλλιεργημένος άνθρωπος. Εγώ τον έφτιαξα, μέσα από τις προσπάθειές μου. Στην πραγματικότητα, εγώ είμαι έτσι, αυτή είναι η πραγματικότητά μου, αυτή είναι η γύμνια μου κι αυτή είναι η τρέλα μου. Αν αποδέχεσαι την πραγματικότητά μου, τότε είναι εντάξει, επειδή μπορώ να εξαπατώ τους ανθρώπους, μα πώς μπορώ να εξαπατήσω εσένα; Μπορώ να δείχνω στους ανθρώπους ότι δεν είμαι γυμνός, φορώντας ρούχα, μα εσύ γνωρίζεις πολύ καλά πως είμαι γυμνός. Πώς μπορώ να εξαπατήσω εσένα; Μπορώ να δείχνω στους ανθρώπους πως είμαι πολύ σιωπηλός και μακάριος, εσύ όμως με γνωρίζεις πολύ βαθιά. Πώς μπορώ να εξαπατήσω εσένα; Μπροστά σου είμαι απλώς ένας τρελός.»

Μπροστά στο θεό είμαστε όλοι μας τρελοί. Αλλά καλύτερα ας αφήσουμε το θεό κατά μέρος. Αν κοιτάξουμε μέσα στον εαυτό μας τότε ακόμα και στα ίδια μας τα μάτια θα φαινόμαστε τρελοί.

Ο νους μας βρίσκεται μέσα σε απόλυτη σύγχυση. Χρειάζεται πολύ μεγάλο θάρρος για να τον αντιμετωπίσουμε άμεσα.

Η μαντάμ, μέσα στη μοναχικότητά της άνοιξε το νου της και τον αντιμετώπισε.

(το ταξίδι της μαντάμ είναι ένα ταξίδι προς τη σοφία)
Άβαταρ μέλους
Kariatida

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 02 Μαρ 2009, 15:18

Ενα μήνυμα εχει πολλες ερμηνειες. Ετσι καπως λειτουργουσαν και οι χρησμοι των Δελφων. Η ρηση ηταν μία και καθενας εδινε την δικη του ερμηνεια στην ρηση αυτή. Το παν ειναι να φιλτραρεις το τι ακους. Αν μια φωνη σου πει "πηδα απο τον γκρεμο τωρα", σαφως και δεν θα το κανεις. Ομως αν καταγραψεις την πληροφορια και την επεξεργαστεις αργοτερα, θα ανακαλύψεις πιο σημειο του υποσυνείδητού σου σε παρότρυνε προς τα εκεί.

Οι φωνες ειναι ενα μονοπατι προς τον βαθυτερο εαυτο μας. Ο πραγματικός, βαθυτερος εαυτος μας ειναι αυτος που μς συνδεει με τον Θεό. Όπως ειπε χθες η αδερφη μου χωρις να υπαρχει καποιο σχετικο θεμα να την παροτρυνει " Ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του, δεν ειμαστε σιγουροι αν υπαρχει πραγματικα καλο και κακο, ομως καθε ανθρωπος διαλεγει τι και ποιον υπηρετει και αναλογα ανταμειβεται. Το να επιλεξεις το κακο δεν σημαινει οτι το κακο δεν θα σε ανταμειψει, απλα θα πηγαινεις αναλογα με την αντιληψη σου εκει που επιλεγεις" (η αποδοση δεν ειναι ακριβης, θα ζητησω να το πει αυτολεξι εν καιρω.

Θα μοιραστω ενα μηνυμα που πηρα χθες ενω βρισκομουν σε κρασοπουλιο στη Θεσσαλονικη (δεν πινω αλκοολ ποτε κι ομως μετα απο αυτο ηπια μισο ποτηρι κρασι). "Εν αγγελοις και εν αποντων συναδαιτιμωνων, ψυχων τε και πατρωων θεων, διδομένη σπονδή προς (η)υμάς." Ζητησα αμεσως χαρτι για να μην ξεχασω τα λογια (εχω να ασχοληθω με τα αρχαια απο το λυκειο) και σηκωθηκα ωστε να κανω σπονδη. Μια αλλη φορα στο παρελθον που μου ζητηθηκε σπονδη και την αγνοησα χωρις να το μοιραστω με κανεναν, απο το πουθενα επεσαν και εσπασαν και τα δυο μπουκαλια κρασιου που ειχαμε σε δυο διαφορετικα μερη και τα δυο σπαζοντας την ιδια στιγμη. Δεν εχει να κανει με το υλικο το πραγματος. Απλα ισως ειναι μια αποδειξη οτι συμβαινουν πραγματα.

Προσωπικα πιστευω πως, εαν φιλτραρουμε αυτα που ακουμε, θα μαθουμε παρα πολλα πραγματα και τα ξεκλειδωσουμε στοιχεια του μυαλου μας που δεν περιμεναμε ποτε πριν. Πώς ηξερε η φωνή στο όνειρο πχ κατι που θα γινοταν μετα απο δυο μερες;

Τωρα το οτι υπαρχουν αρνητικες φωνες, γι αυτο το λεμε "διαολακι" ή θυμικό. Ειναι το προσωπικό μας τρολάκι, αυτο που μας δινει ισορροπια. Εαν κοσμος χωρις τρολ θα ηταν ενας σνισορροπος κοσμος. Το θεμα ειναι ποσο πολυ ελκουμε τα τρολ και να επανεξετασουμε τους κραδασμους της ψυχης μας. Σαφως παιζει πολυ μεγαλο ρολο το ποια ατομα συναναστρεφομαστε, ομως η κυρια δουλεια γινεται απο εμας. Ενας ανθρωπος μπορει να αλλαξει μια ολοκληρη ομαδα ανθρωπων. Οχι αναγκαστικα το αντιθετο. Τους κραδασμους, με λιγη εξασκηση, μπορειτε να τους δειτε. Τους παλμπυς της ψυχης οπως το αποκαλω, ομως ειναι καθαρα δικη μου ονομασια.

Οσα γραφω παραπανω, ειναι με καθαρα καλη διαθεση, ειλικρινα πιστευω οτι βαθεια μεσα μας, αποτελουμαστε απο αγαπη, κι αυτο μας κανει ενεργα τμηματα του Θεου. Ειμαι ανοιχτη δτο διαλογο και πανετοιμη ν ακουσω/διαβασω όλες τις αποψεις :) Καλή Ημέρα Να Έχετε :rose:

Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Έλαβε Likes: 2 φορές

Δημοσίευση από ICAROS » Τρί 03 Μαρ 2009, 05:50

Ό,τι ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ως μήνυμα άλλου Νου, υπό μορφήν ''φωνής/ήχου'' ή ''σκέψης/πληροφορίας'', θα πρέπει
να καταγράφεται/σημειώνεται αρχικά σε πρώτη φάση άκριτα, όπως ήρθε -για να μην χαθούν στοιχεία-, ''ολόκληρο'' ή με τις όποιες αλλοιώσεις,
και ακολούθως σε μία δεύτερη φάση, να κρίνεται λογικά και να ελέγχεται διαισθητικά ώστε να καταλήγει εάν είναι σωστό/λάθος, αληθές/ψευδές, καλό/κακό. Ή, αν είναι εν μέρει σωστό/αληθές/καλό, και εν μέρει λάθος/ψέμα/κακό. Γιατι ένα θετικό μήνυμα μπορεί να έχει αλλοιωθεί κατά τόπους με λέξεις, φράσεις, προστάσεις ή και παραγράφους. Δεν απορρίπτουμε όλο το μήνυμα, επειδή ένα μέρος του είναι γελοίο, ψευδές ή εμφανώς αρνητικό. Ελέγχουμε κάθε πληροφορία ξεχωριστά.

Δεν πρέπει να γίνεται αποδεκτή ούτε να διαδίδεται κάποια πληροφορία πριν κριθεί λογική, αληθής και αγαθής προέλευσης. Αλλά ούτε και να αγνοούμε τις πληροφορίες, επειδή... μας φαίνεται παράλογη η πηγή τους.

Περιττό να διευκρινιστεί οτι τα θετικής προέλευσης μηνύματα, δεν κάνουν λάθη. Επαληθεύονται πάντοτε. Εκείνα που δεν επαληθεύονται, είναι ή αρνητικά ή σκέψεις του εγκεφάλου που θεωρήθηκαν... ''εισαγωγής'', συνήθως από άτομα σχετικά άπειρα με το θέμα, που δεν κατορθώνουν πάντα να διακρίνουν την σκέψη τους, από τα μηνύματα. Αλλά σταδιακά βελτιώνονται έως τελειότητος.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 12 Αύγ 2009, 10:56

Οι φωνές που μπορεί να ακούσει κανείς, μπορεί να είναι από ένα απλό "ψιτ", μία κραυγή, το όνομά του, μέχρι και ολόκληρα μηνύματα, προτροπές.. μπορεί ακόμη να κάνει διάλογο κανείς με τις φωνές, να του υποδείξουν μονοπάτια, να του προτείνουν λύσεις. Κάποιες φορές οι φωνές αποκαλύπτουν την ταυτότητά τους, άλλες πάλι όχι. Αν ήταν σχιζοφρένεια το να ακούς φωνές, τότε τα λεγόμενά τους δεν θα επαληθεύονταν από εσένα και από άλλους.
Ακόμη όμως και αν δεν ακούει κάποιος φωνές, και ακούει τις δικές του σκέψεις, ούτε αυτό είναι είναι σχιζοφρένεια. Είναι ένας ορθώς γινόμενος εσωτερικός διάλογος, που είναι καθ όλα χρήσιμος.
Πρέπει όμως αυτός που ακούει φωνές να επικεντρώνετε στο τι ακούει, γιατί το ακούει και τί θα κάνει αφού το άκουσε. Το γεγονός ότι κάποιος ακούει φωνές, από μόνο του, δεν μου λέει κάτι, αλλά το τι έκανε μετά που τις άκουσε και αν επαληθεύτηκαν αυτά που άκουσε.
Το θέμα δεν πρέπει να είναι το μεγαλείο της εμπειρίας αλλά το έργο ή το νόημα που παράγεται από αυτή.
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Divine Sinner

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 12 Αύγ 2009, 19:02

Aκουω καποιες φορες το ονομα μου. οταν ειμαι εκτος σπιτιου στο δρομο.
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 12 Αύγ 2009, 20:01

συνήθως ακούω κάποιον να ψυθιρίζει το όνομά μου.. κάποιες φορές μπορώ και καταλαβαίνω από την φωνή ποιος είναι. Οπότε του τηλεφωνώ και η απάντηση μου έχει συμβεί κάποιες φορές να είναι "μόλις σε σκεφτόμουν" άλλες πάλι "σε είχα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες".
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Έλαβε Likes: 2 φορές

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 13 Αύγ 2009, 02:32

Aυτά είναι...
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩