To σεργιάνι μου στον κόσμο 15 χλμ γης..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

To σεργιάνι μου στον κόσμο 15 χλμ γης..

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 03 Αύγ 2009, 10:52

Ξεκινώντας απ'το σπίτι μου και καταλήγοντας σε μια λιμνούλα ψηλά στην Πάρνηθα...

Και ρίχνω ειδικά για το απομακρόπουλο που αμφισβήτησε τη θέα απ'το μπαλκόνι μου, και πρωινές και by night όπως λέμε εμείς οι Ελληνες :loco: για να μη βγάζει γλώσσα...


Μια άποψη κοιτώντας βορειοδυτικά, της τσιμεντούπολης από ψηλά...
Πέρα στο βάθος, η Πάρνηθα...

Εικόνα

Εδώ πιο βόρεια, όπου φαίνεται και λιγάκι το αλσάκι που μάζεψα υπογραφές για να φυτέψουμε μπροστά στην αλάνα, για να μη χτιστεί τίποτα. Κάλλιο να φυτρώνουν δέντρα, παρά μπετά...

Εικόνα


και μια καλύτερη άποψη του αλσακίου...

Εικόνα

και μια μικρή και πολύ περιορισμένη άποψη της ανατολικής πλευράς και του βουνού...πίσω απ'το οποίο βρίσκεται το ψυχικό, γι'αυτό και συχνά δηλώνω ότι μένω στο...δυτικό ψυχικό :loco: :lol:

Εικόνα


Η θέα απ'το μπαλκόνι μου δεν είναι ποτέ η ίδια...
Ένα απ'τα παράξενα, μολυβένια ηλιοβασιλέματα...

Εικόνα




Έχει σουρουπώσει για τα καλά... τα πρώτα λαμπιόνια ανάβουν...

Εικόνα


Κι ένα άκρως νυχτερινό, που έχω ξαναβάλει, αλλά ας υπάρχει κι εδώ να'χουμε :wink:

Εικόνα

Θαρρώ πως είδατε αρκετά απ'τα λιμέρια μου.
Πάμε τώρα προς Πάρνηθα μεριά, όπου προσφάτως ανακαλύψαμε μια υπέροχη λιμνούλα... Ιδού

Εικόνα

Εικόνα


Θα συνεχίσω όταν θα'χω ακούσει τα πρώτα σχόλια και αντιδράσεις για τα πρώτα στιγμιότυπα...
(όχι να ογκοχρεώνομαι και δίχως κέρδος κέρατα... :loco: )
Ξέρω, δεν είναι τόσο εντυπωσιακά όπως τα σπουδαία οδοιπορικά που έχετε ήδη βάλει εδώ μέσα, αλλά ό,τι μπορούμε κάνουμε κι εμείς :D :cool:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: To σεργιάνι μου στον κόσμο 15 χλμ γης..

Δημοσίευση από Apomakros » Δευ 03 Αύγ 2009, 11:32

Αρέλα έγραψε:Και ρίχνω ειδικά για το απομακρόπουλο που αμφισβήτησε τη θέα απ'το μπαλκόνι μου, και πρωινές και by night όπως λέμε εμείς οι Ελληνες για να μη βγάζει γλώσσα...
Θα σου βγάζω γλώσσα συνέχεια από δω και πέρα, για να μας καταθέτεις πιο συχνά αυτά τα υπέροχα οδοιπορικά σου :D

Υποκλίνομαι :worship:

Κα-τα-πλη-κτι-κή η θέα! Οι φωτογραφίες από το σούρουπο μ' άρεσαν πιο πολύ απ' όλες ως τώρα.

Εύγε! Τόσο ζωντανές...


(...που νόμιζα σε μια στιγμή πως θα κατέβαιναν οι πλειάδιοι...)

:urock:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: To σεργιάνι μου στον κόσμο 15 χλμ γης..

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 04 Αύγ 2009, 00:49

Εικόνα

Είναι μια όαση ομορφιάς και πρασίνου στα ελάχιστα πράσινα σημεία της Πάρνηθας που έμειναν μετά την καταστροφική φωτιά...

Έχει πάπιες...

Εικόνα

Εικόνα

Και κυπρίνους...
Εικόνα

που μόλις τους πετούσαμε ψωμί, ανταγωνίζονταν τις πάπιες και συνήθως το άρπαζαν πρώτοι...

Εικόνα

Εικόνα


Στην αντίπερα όχθη έχει και κάποια ελάφια που τα φροντίζει ο οικισμός της Ιπποκρατείου Πολιτείας , διατηρώντας τα κλουβιά τους πεντακάθαρα και δίνοντάς τους φρέσκια τροφή και νερό συνέχεια. Είναι ήμερα και μας πλησίαζαν εύκολα απ'το φράχτη...

Εικόνα
Είναι ένας τόπος που δίνει θετικές δονήσεις σε σώμα και ψυχή και σε γαληνεύει...

Εικόνα


Εδώ τελειώνει (για την ώρα) το μικρό μου οδοιπορικό.
Κάποια στιγμή θα επανέλθω όταν θα έχω φωτογραφίσει και το θλιβερό κομμάτι αυτού του μικρού ταξιδιού, που ήταν το τσιμεντάρισμα μιας πηγούλας με καθαρό, κρυστάλλινο τρεχούμενο νεράκι... Πήγαινε κόσμος πολύς να γεμίσει μπουκάλια με νερό εκεί, και πολλά ζώα να πιουν... Ο λόγος που την σφράγισαν δεν είναι σαφής, αλλά αν κρίνω απ'τα κόλπα της νεοταξίτικης ελίτ που ΞΑΦΝΟΥ κάνει επίσχεση σε όλους τους υδάτινους πόρους ακόμα και σε ιδιόκτητα κτήματα, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο που οι δικοί μας σφουγγοκωλάριοι τους ακολουθούν κατά γράμμα.


Οι φωτο είναι τραβηγμένες με κινητό, οπότε ζητώ την κατανόησή σας.

Ευχαριστώ καλό μου απομακρόπουλο :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία-Οδοιπορικά”