Καταρράκτες Σκρα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 09 Ιουν 2009, 12:51

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόναΕικόνα
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 09 Ιουν 2009, 12:56

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 09 Ιουν 2009, 13:12

Πω πω φιλενάδα κωλόπαθα... :shock:

Τέλειες μιλάμε! :urock:

Θα κλικάρω και θα τις δω καλύτερα απ'το σπίτι, γιατί εδώ ογκοχρεώνομαι.

Ευχαριστούμε που δρόσισες το μάτι μας τουλάχιστον! :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 09 Ιουν 2009, 13:16

Ευχαριστώ γλυκιά μου. Ναι, η αλήθεια είναι οτι και εγώ έμεινα ευχαριστημένη απο τις λήψεις, παρά το γεγονός οτι τραβούσα φωτογραφίες στο πόδι, γιατί περισσότερο με ενδιέφερε να ζήσω και να βιώσω το σκηνικό, παρά να τραβάω φωτογραφίες όλη την ημέρα. Είναι φανταστικό μέρος και αυτό είναι μόνο η αρχή, θα πάμε πιο μέσα την επόμενη φορά, μετά το rafting όμως. Περιμένουμε λίγες ημέρες να ηρεμήσει το ποτάμι γιατί κατέβασε πολύ λάσπη και κορμούς δέντρων, και ετοιμάζουμε μεγάλες εξορμήσεις για το καλοκαίρι.

Δεν ήθελα να γυρίσω πίσω... :roll:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 09 Ιουν 2009, 16:10

Οι καταρράκτες του Σκρα

Ο δασικός δρόμος από το Σκρά περνάει μέσα από δρυοδάση και στη συνέχεια κατηφορίζει με απότομη κλίση και καταλήγει σ' ένα μικρό ξέφωτο που θυμίζει κρατήρα ηφαιστείου. Σχεδόν από παντού υψώνονται κατακόρυφες ορθοπλαγιές. Πλάι στο ξέφωτο κυλάει ένα ρέμα με διάφανα νερά. Περνάμε πάνω από μια γέφυρα με κορμούς. Οι κορμοί στηρίζονται σε βαριές σιδερένιες ράγες. Είναι ότι απέμεινε από την παλιά συμμαχική σιδηροδρομική γραμμή.
Πλατάνια, βλάστηση ζούγκλας, το μονοπάτι έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Ήχος νερού ακούγεται όλο και εντονότερα μέχρι που εμφανίζεται ο καταρράκτης του Σκρά. Μια μικρή σπηλιά σχηματίζεται στη ρίζα του βράχου ενώ λεπτοί σταλακτίτες κρέμονται απ' την οροφή, που δεν σταματά ούτε ένα λεπτό να δακρύζει με κρυστάλλινες σταγόνες.

Λίγο πιο κάτω βρίσκεται μία φυσική μικρή λίμνη με διάφανο γαλαζοπράσινο χρώμα, χαμένη πίσω από ένα σχεδόν αδιαπέραστο φράγμα από φουντουκιές, κισσούς και κληματσίδες. Ένας δεύτερος μεγαλύτερος καταρράκτης ακολουθεί.
Η περιπλάνηση που σχεδόν μοιάζει με βεβήλωση, συνεχίζεται. Η κλίση του εδάφους ομαλοποιείται. Άφθονο γρασίδι και πλατάνια δημιουργούν ένα εκπληκτικό χώρο ανάμεσα στα ρέματα. Πιο κάτω όμως η φύση αγριεύει και πάλι. Το έδαφος γίνεται απόκρημνο, ένας δεύτερος καταρράκτης πέφτει με πάταγο πάνω από το ρέμα, που είμαστε υποχρεωμένοι να περάσουμε.
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
theo38
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Πέμ 29 Νοέμ 2007, 16:54
Φύλο: Άνδρας

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από theo38 » Τρί 09 Ιουν 2009, 16:21

για εμενα σημασια εχει η καλη παρεα.
ησασταν καλη παρεα;
την...ακούσαμε για τα καλά
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Τρί 09 Ιουν 2009, 16:24

Ναι ήμασταν, και όντως παίζει ρόλο και η καλή παρέα. Είχαμε μαζί ένα φιλικό μας ζευγάρι, η κοπέλα είναι Αμερικανίδα παντρεμένη με Έλληνα, μία απο τις καλύτερες μου φίλες, πολύ ωραίο άτομο. Έχουμε ομαδικώς και την ίδια ντάγκλα με τις αποδράσεις και τις εκδρομές, οπότε έχω βρει την υγειά μου. :D
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Apomakros
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ 2007, 19:26
Φύλο: Άνδρας

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από Apomakros » Πέμ 11 Ιουν 2009, 21:05

ΣειριοΆστρο έγραψε:Ναι, η αλήθεια είναι οτι και εγώ έμεινα ευχαριστημένη απο τις λήψεις, παρά το γεγονός οτι τραβούσα φωτογραφίες στο πόδι, γιατί περισσότερο με ενδιέφερε να ζήσω και να βιώσω το σκηνικό, παρά να τραβάω φωτογραφίες όλη την ημέρα.
Ωραίες φωτογραφίες, υπέροχες στιγμές και σ' ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

Κάποτε δεν ήθελα καθόλου να βγάζω φωτογραφίες. Έλεγα πως προτιμώ να ζω τη στιγμή παρά να την αιχμαλωτίζω. Σιγά – σιγά κατάφερα να τα συνδυάζω και τα δυο, δηλαδή και να ζω τη στιγμή και παράλληλα να την αποτυπώνω (όχι βέβαια πάντοτε)

Η φωτογραφία δεν είναι παρά μια τεχνική καταγραφής του κόσμου ή τουλάχιστον του κόσμου όπως τον αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος και ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά. Από τον σκοτεινό θάλαμο έως και την ψηφιακή φωτογραφία του υπολογιστή, είναι στην ουσία απλά ένα μέσο έκφρασης και μόνο.

Νομίζω πως όταν ακολουθείς τον προσωπικό σου δρόμο, προσπαθώντας για μια ελεύθερη έκφραση, μόνο τότε και αφού ανακαλύψεις τον εαυτό σου μπορούν να σε ανακαλύψουν και οι άλλοι.

Οι λέξεις που όλοι μας χρησιμοποιούμε καθημερινά είναι το μέσο έκφρασης της ποίησης. Είναι το μέσο έκφρασης των ποιητών με τη στενή έννοια του όρου όμως. Κι αυτό γιατί όλα είναι ποίηση στην ουσία, ακόμα και το φως. Η μεγαλύτερη τιμή για έναν καλλιτέχνη, για έναν ζωγράφο ή μουσικό ή γλύπτη ή φωτογράφο, είναι να τον αποκαλέσουν ποιητή.


(Ωστόσο πόσοι καλλιτέχνες ποιούν;)
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: Καταρράκτες Σκρα

Δημοσίευση από SeirioAstro » Πέμ 11 Ιουν 2009, 21:56

Πολύ σωστά, δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα. :D :thumb:
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία-Οδοιπορικά”