* AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Ιούλ 2009, 18:02

:beer: :yeap: :yeap: :YES: :trampolino:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 20 Ιούλ 2009, 18:03

Τέλος, έκλεισε! :ups: And that's a promise.

Θα βρεις κάπου βολικά να παρκάρεις και να δω πως θα βρουμε τον δρόμο μας απο την Κυδαθηναίων μετά στην κατάσταση που θα είμαστε! :lol:

Πόσα άφησα πίσω μου γαμώτο....
[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
theo38
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Πέμ 29 Νοέμ 2007, 16:54
Φύλο: Άνδρας

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από theo38 » Δευ 20 Ιούλ 2009, 18:05

η αθηνα είναι πολύ επικίνδυνη για 2 κορίτσια μονα τους.
νομίζω πως χρειάζεστε έναν ζωγραφιώτη να σας προστατεύει.
xixixixixixixi
την...ακούσαμε για τα καλά
Άβαταρ μέλους
SeirioAstro
Σχεδιαστής
Σχεδιαστής
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: 12η Αποικία

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από SeirioAstro » Δευ 20 Ιούλ 2009, 18:06

Εσύ βλέπω να αναλαμβάνεις να μας μαζέψεις στα τελευταία, και να δω πως θα μας κουβαλήσεις και τις δύο! :loco:

-- Mon Jul 20, 2009 6:10 pm --

Βίκυ, χαρισμένο μανάρι μου. Σε πιάνει για τον Πειραιά, αλλά βάλε τις γειτονιές μας μέσα στο τραγούδι! :ups:

[img]http://i366.photobucket.com/albums/oo10 ... 2wr0-1.jpg[/img]

Ούτως λέγομεν άπαντες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 21 Ιούλ 2009, 00:19

Δεν τον πάω τον ναρκισσίζοντα τυπάκο, αλλά αυτή την τραγουδάρα τη γουστάρω έστω κι αν τη λέει αυτός. Ευχαριστώ συνονοματούλα μου :D :xara:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alexandros
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 806
Εγγραφή: Κυρ 16 Μαρ 2008, 15:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Νιμπίρου

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από alexandros » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 12:07

theo38 έγραψε:η αθηνα είναι πολύ επικίνδυνη για 2 κορίτσια μονα τους.
νομίζω πως χρειάζεστε έναν ζωγραφιώτη να σας προστατεύει.
xixixixixixixi
ρε φίλε είσαι ζωγραφιώτης και ολυμπιακός;;; Αυτό δεν γίνεται, πρέπει να ήσουν το αξιοπερίεργο του σχολείου σου (είχαμε κι εμείς έναν...). Εγώ είμαι βέρος Αμπελοκηπιώτης και, δυστυχώς, μονάχα Αθηναίος. Και οι παππούδες μου εδώ έχουν γεννηθεί. Εσχάτως έχω γίνει Αγιοελευθεριώτης μετά από ένα πέρασμα από το Γαλάτσι (που δεν μου άρεσε ιδιαιτέρως), αλλά αισθάνομαι ότι είμαι μακριά από το κέντρο και σκοπεύω μέσα στις επόμενες εβδομάδες να μετοικήσω και να πάω προς τα Πατήσια ή την Κυψέλη.
Τίποτα δεν είναι πιο δυνατό από μια ιδέα της οποίας ο καιρός έχει φτάσει.
Βίκτωρ Ουγκώ

ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από Kariatida » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 12:45

Είμαι 50% Πόντια από τη μεριά του μπαμπά μου (καθαρόαιμος Πόντιος και από τους δύο του γονείς).
Η πλευρά της μαμάς μου είναι μπερδεμένη καθώς οι πρόγονοί της κάναν πάρτυ και ξεκινάμε : Από τη μεριά του μπαμπά της μαμάς μου : Λόγγος Αιγίου (Πελοπόννησος), Μεσολόγγι, Θεσσαλονίκη (μ έναν προπάππο Μακεδονομάχο) ενώ από τη μεριά της μαμάς της μαμάς μου από Κωνσταντινούπολη, Καισάρεια, Καππαδοκία και Ικόνιο.
Εδώ και 2 γενιές κατοικούμε στη μαγευτική Νίκαια (Ιωνικάρα) ενώ η μαμά του μπαμπά μου είναι γέννημα- θρέμα Δραπετσώνας. Η δε γιαγιά μου (από της μαμάς την πλευρά) είναι γέννημα θρέμα Περάματος και γαυρίνα ενώ η μαμά μου είναι περίφανη Αιγαλεώτισσα και δυστυχώς βαζέλα :Ρ.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Aiolos
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 02:22
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακεδονία - Ελλάς
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από Aiolos » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 20:56

Εγώ είμαι γέννημα - θρέμμα της περίφημης, πανέμορφης και ιστορικής Καβάλας (Νεαπόλεως). Είμαι άρρηκτα συνδεδεμένος με την πόλη μου σε βαθμό που θα μπορούσα να κατηγορηθώ για τοπικισμό. Είναι πολύ όμορφη πόλη και συνδυάζει βουνό και θάλασσα. Δεν είναι πολύ μεγάλη σε σημείο που να πνίγεσαι, ούτε πολύ μικρή σε σημείο που να πλήττεις. Μ' αρέσει που έχει τον αέρα μιας σύγχρονης πόλης, αλλά και τα χαρακτηριστικά ενός χωριού. Μεταξύ μας είμαστε οι περισσότεροι γνωστοί, είτε σαν φυσιογνωμίες, είτε σαν γνωστοί, είτε σαν φίλοι. Γραφική και σύγχρονη συνάμα... με απλά λόγια: Καβάλα.
Μαζί με τους εγγεγραμμένους Δημότες και τους υπόλοιπους μόνιμους κατοίκους της που είναι όμως εγγεγραμμένοι στην περιφέρεια του Νομού (Θάσος, Καρβάλη, Αμισιανά, Χρυσούπολη, Ελευθερούπολη κ.ά.) ο πληθυσμός της πόλης ανέρχεται χονδρικώς - χονδρικώς στους 100.000 - 110.000 κατοίκους.

Το κάστρο της Καβάλας δεσπόζει πάνω στην κορυφή της χερσονήσου όπου είναι κτισμένη η παλαιά πόλη. Κατά τους Βυζαντινούς χρόνους και αργότερα έγιναν αλλεπάλληλες ανακατασκευές και επεμβάσεις στην οχύρωσή του από τους Βυζαντινούς, τους Ενετούς και τους Τούρκους. Το κάστρο (ακρόπολη) στη σημερινή του μορφή, κτίσθηκε το πρώτο τέταρτο του 15ου αιώνα, στηριζόμενο σε θεμελίωση Βυζαντινής περιόδου. Στο υπαίθριο θέατρό του διοργανώνονται πολιτιστικές εκδηλώσεις.
Εικόνα

Το Λιμάνι Καβάλας
Εικόνα

Η οικία και το άγαλμα του Μωχάμετ Άλη
Εικόνα

Οι Καμάρες, το Παλιό Υδραγωγείο, είναι έργο της Βυζαντινής περιόδου. Η σημερινή όμως μορφή του μνημείου οφείλεται σε έργο του Σουλεϊμάν Β’ (1530 μ. Χ. περίπου). Χρησίμευε για τη μεταφορά του νερού από τις πηγές του Συμβόλου Όρους, στην παλαιά πόλη. Το μεγαλοπρεπές μνημείο αποτελείται από 60 αψίδες τεσσάρων διαφορετικών μεγεθών και έχει μέγιστο ύψος 52 μέτρα.
Εικόνα

Ανάπλαση και εμπορική εκμετάλλευση σε μία από τις δεκάδες καπναποθήκες της Καβάλας
Εικόνα

Η Πλατεία Καπνεργάτη
Εικόνα

Άλλη μία όψη της Πλατείας
Εικόνα

Το πανέμορφο και περίφημο κτίριο της διατηρητέας καπναποθήκης που βρίσκεται στην Πλατεία Καπνεργάτη (η οποία καπναποθήκη πλέον λειτουργεί για πολιτιστικούς λόγους)
Εικόνα

Από το λιμάνι
Εικόνα

Ωραία καφετέρια δίπλα από το Δημαρχείο με θέα τον Δημοτικό Κήπο, αλλά ο καφές είναι τόσο ακριβός που είναι προτιμότερο να βάλεις βενζίνη στη μηχανή σου...
Εικόνα

Η παραλία του Μπάτη (Batis)
Εικόνα

Η παραλία Tosca
Εικόνα

H παραλία της Καλαμίτσας
Εικόνα

Σε κέντρικο μέρος της Καβάλας (Οδός Ερυθρού Σταυρού)
Εικόνα

Το παλαί ποτέ παλάτι του ήρωα Μωχάμετ Άλη (άλλως Μεχμέτ Αλή), Ιμαρέτ, μεταβληθέν σε πολυτελές ξενοδοχείο "Ιμαρέτ".
Εικόνα

Το Δημαρχείο
Εικόνα

Καφετέριες στο Εμπορικό Κέντρο
Εικόνα

Venezia και Napolitana πιτσαρίες, οι παλιότερες στην Καβάλα
Εικόνα

Η μπαρόκ Μεγάλη Λέσχη της Ελληνικής Κοινότητας Καβάλας κτίσθηκε το 1909, από τη Φιλόπτωχο Αδελφότητα Κυριών. Σχεδόν αντίγραφο μέρους του μεγάρου μουσικής (Musikverein) της Βιέννης αποτελεί ένα από τα εξαίρετα δείγματα αυστριακού μπαρόκ στην Ευρώπη και μοναδικό στην Ελλάδα.
Εικόνα

Το γοτθικό μέγαρο του Βαρώνου Adolf Wix (πάνω από το Δημοτικό Κήπο). Χρησίμευε ως έδρα των εμπορικών δραστηριοτήτων του και ως οικία.
Εικόνα

Δεν μ' αρέσει αυτό το χαζόδεντρο, αλλά από πίσω φαίνεται ένα μεγάλο και όμορφο μέρος της περίφημης Πλατείας Καπνεργάτη
Εικόνα

Το άγαλμα της Νίκης, μπροστά από το Μνημείο Πεσόντων του 1940-1941, στο Δημοτικό Κήπο.
Εικόνα
[img]http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:-CPF ... omeis8.jpg[/img]
"Ακολουθούν την πιο σωστή πολιτική όσοι απέναντι των ίσων δεν υποχωρούν, απέναντι των ισχυροτέρων συμπεριφέρονται με φρόνηση και απέναντι των κατωτέρων είναι μετριοπαθείς" - Θουκυδίδης
Άβαταρ μέλους
ELectriE
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 12:21
Irc ψευδώνυμο: ELectriE, nvisible
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Συν+παν

Re: * AΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ?(Πολεις,χωρια μας..)

Δημοσίευση από ELectriE » Παρ 07 Αύγ 2009, 13:16

Τέτοια ξενάγηση ούτε όταν πας στο ίδιο το μέρος δεν έχεις! :D
Μπράβο Πανούλη. Σ'ευχαριστούμε. Είναι πραγματικά πανέμορφη η Καβάλα. Την επισκέφτηκα πέρυσι το καλοκαίρι και μπήκε στην καρδιά μου.

Εγώ κατάγομαι από την Κασσανδρεία Χαλκιδικής, το πρώτο "πόδι" του νομού και το πιο τουριστικό. Είναι πανέμορφο μέρος με πάμπολλες και καθαρές παραλίες και με μπόλικο πράσινο. Αλλά τους καλοκαιρινούς μήνες "βογγάει" από τους τουρίστες που σχεδόν το βουλιάζουν. Οι κάτοικοι ζούνε μεν από τον τουρισμό αλλά, λόγω έλλειψης υποδομών, δεν τον συμπαθούνε και τόσο.
Έχει επίσης και αρχαιολογική ιστορία που δεν είναι και τόσο γνωστή.. θα επανέλθω όμως με περισσότερα στοιχεία - σε άλλο τόπικ ίσως - για να σας παρουσιάσω το μέρος μου :)
Όπως Πάνω και Κάτω. Όπως Κάτω και Πάνω.
Ερμητική Αρχή

Όπως Έξω και Μέσα. Όπως Μέσα και Έξω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία-Οδοιπορικά”