Μικρά θαύματα :)

Εδώ τα επιλεγμένα άρθρα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Μικρά θαύματα :)

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 26 Σεπ 2017, 22:26

Πόσο πολύ λατρεύω όταν γίνονται θαύματα. Όχι απαραίτητα μεγαλεπίβολες ή κοσμοϊστορικές αλλαγές, αλλά απλά καθημερινά πράγματα που κάνουν τη ζωή μας να φαντάζει...μαγική.

Ένα βιβλίο που πέφτει από το πουθενά στο πάτωμα ανοιγμένο στη σελίδα που χρειάζεται για να σε "ξεμπλοκάρει", ένα όνειρο όπου ένας πολυαγαπημένος σου φίλος που δεν βρίσκεται σε αυτή τη ζωή πλέον, κάθεται και σου λύνει μία μία όλες σου τις απορίες ώστε να προχωρήσεις παραπέρα, όταν δίνεις ένα φιλί στα φυτά σου και τα βλέπεις να μεγαλώνουν μέσα σε δευτερόλεπτα μπροστά στα μάτια σου, πώς γίνεται να μη μιλάμε για θαύματα;

Τα τελευταία 10 χρόνια, έχω παρατηρήσει εκατοντάδες θαύματα, ατομικά και συλλογικά. Το ρητό που λέει πως "Όταν θέλεις κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις" δεν είναι τυχαίο. Όταν θέλεις κάτι ολόψυχα γίνεται, η διαφορά είναι πως μπορεί να μην το αποκτήσεις τη στιγμή που περιμένεις, αλλά με τον πιο αναπάντεχο τρόπο. Ω, και πόσο μεγάλη τιμή είναι να αποτελείς μέρος αυτού του συνόλου. Το να ξέρεις πως η κάθε σου στιγμή και απόφαση δεν επηρεάζει μόνο εσένα αλλά και τους πάντες γύρω σου. Κι αυτό σε μετατρέπει τον ίδιο σε θαύμα. Τα παραδείγματα ατελείωτα, η ευγνωμοσύνη ατελείωτη επίσης.

Σε αυτή τη ζωή έχω ευλογηθεί από πολλούς ανθρώπους που αποτέλεσαν θαύματα που με βοήθησαν να εξελιχθώ σε αυτό που είμαι σήμερα. Κάποιοι συμπορεύονται ακόμη στο μονοπάτι που βαδίζω, κάποιοι άλλαξαν μονοπάτια στην πορεία. Παρ' όλα αυτά, δεν ξεχνώ ποτέ ποιοι είναι και τι έκαναν. Και μέσα στην ψυχή μου, εύχομαι πραγματικά μια μέρα να ανταποδώσω το καλό που έλαβα στο χιλιαπλάσιο :)

Καλημέρα :)


Προταθέν εδώ

Αναρτηθέν εδώ
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προεξέχοντα”