Ο ρόλος της θρησκείας στην Ελλάδα.

Εδώ τα επιλεγμένα άρθρα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Ο ρόλος της θρησκείας στην Ελλάδα.

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 08 Απρ 2017, 11:40

Το θέμα που θα ήθελα να θίξω εκφράζοντας μερικές σκέψεις μου είναι, το ποιος θα πρεπει να είναι ο ρόλος της θρησκείας στην σύγχρονη Ελληνικη κοινωνία και ποιος στο κράτος,
Το ερώτημα εχει δυο σκέλη.
Α) ποιος θα πρεπε να είναι ο ρόλος της εκάστοτε θρησκείας σε μια ουτοπική κοινωνια.
Β) ποιος θα πρέπει να ειναι ο ρόλος ρεαλιστικά στην ατελή κοινωνία που ζούμε.

Το Α) το διαγράφουμε γιατι είμαστε πολυ μακρυα απο την ουτοπία.
Οσων αφορα το Β) θα πρεπει να δουμε το τι ισχυει στην Ελλαδα, αν αυτο που ισχυει θεωρείται σωστο,
Ως γνωστόν γενήθηκα στο εξωτερικό απο γονείς άθεους, ασπάστηκα την πατρώα θρησκεια στα 16 μου, και κινουμαι εκτοτε αναμεσα στην πατρωα θρησκεια
την αθρησκεια και τον αθεϊσμο.
Πριν τα 16 μου ήμουν τελείως άθεος.
Οπότε θεωρω οτι βλέπω την θρησκευτικότητα στην Ελλάδα και ως Ελληνας αλλα και με τον τρόπο
που θα την έβλεπε ενας αποστασιωποιημένος τουρίστας,
Οταν ήρθα στην Ελλάδα ήμουν νηπιο.
Απο το δημοτικό άρχισα να καταλαβαίνω οτι στο θέμα της θρησκείας ο κόσμος ήταν κολλημένος και φανατισμένος.
Οσο έμενα στην πόλη τα πράγματα ήταν σχετικα καλά.

Στο χωρίο βέβαια τα πράγματα γίναν 100 φορες χειρότερα.
Τριτη δημοτικού το θέμα θρησκεία είχε αρχίσει να μου δημιουργεί ιδιαίτερη αποστροφή.
Ο δάσκαλος θρησκευόμενος αλλα φυσικά δεν είχε κανενα πρόβλημα να δέρνει τα παιδια
(ειδικα αν τολμούσαν να σκεφτουν).
Ο άθεος για τα παιδια που το εκπαιδευτικο σύστημα και η οικογένια τα κρατούσε αμόρφωτα ήταν συνώνυμο του σατανιστή.
Στο δημοτικό έκρυβα το οτι δεν πιστεύω στον χριστό.
Οταν πήγα γυμνάσιο μπορούσα ευκολότερα να πω αυτά που πιστεύω.
και πάλι φυσικα οι συμμαθητές και οι καθηγητές με βλέπαν με μισό μάτι.
Θυμάμαι δε οταν αρνήθηκα να πω προσευχή και στο γραφειο ο διευθηντης με ρωτουσε,
"τι Ελληνας εισαι αν δεν θες να πεις προσευχή".

Ολα αυτά τα σχολικά χρόνια ειχα ακούσε περισσότερα εβραϊκα τοπωνυμια στο μάθημα των θρησκευτικών παρά,
Ελληνικά στο μάθημα της ιστορίας (το οποίο γενικά ήταν ενα πασάλειμα, και ειδικά περι αρχαιας Ελλάδας θα μπορούσα να το πω
ανθελληνικη προπαγάνδα).
Βλέπουμε λοιπόν οτι η ηγεμονία στο μυαλό των πολιτών της επικρατούσας θρησκείας αρχίζει με το δημοτικό και μάλιστα με το
έτσι θέλω.
Στο σχολείο λοιπόν θα πρέπει να αρχίσει ο διαχωρισμός του κράτους και της εκκλησίας, και το μάθημα της θεολογίας,
να αντικατασταθει με την θρησκειολογία.
τουτέστιν.
αυτα πιστευει η ορθοδοξια, αυτά οι αθεοι, αυτο οι δωδεκαθεϊστες κλπ κλπ
διαλεξε ή μην διαλέγεις.
Χωρίς το συστημα να σου επιβάλει τι να πιστέψεις ούτε να σου μαθαίνε στα θρησκευτικά κάτι επιστημονικά αναπόδεικτο ως αλήθεια
και μετά στην βιολογία να είναι αναγκασμένο να σου μαθαίνει τα αντίθετα (ατιμη ευρωπαϊκη ενωση επέβαλες και λιγο ορθολογισμο).
Επειτα θα πρέπει να λυθει το θέμα του πλήρους διαχωρισμού κράτους εκκλησίας
Στην εκκλησία ως γνωστόν δεν λειτουργεί το ΑΣΕΠ. αν λοιπον εσυ εισαι ικανότερος για να πιάσεις δουλεια ως γραμματέας
του μητροπολήτη, και δεν εισαι χριστιανός και βύσμα ειναι αδύνατο να τα καταφέρεις.
Ενας μητροπολίτης μάλιστα έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου λέγοντας σε ραδιοφωνικό σταθμό: «Κινδυνεύω να βρεθώ με ένα Γιαχωβά στο γραφείο».
(εφ καθημερινη)
Δεν πειράζει λοιπόν αν έχεις mba στην διοίκηση επιχειρήσεων. Αν δεν εισαι χριστιανός και δη εκλεκτός του μητροπολήτη δεν πρόκειται
να προσληφθεις.
Φυσικά την θέση και τον μητροπολήτη τον ίδιο τον πληρώνεις με τους φόρους σου.
Οσο λοιπόν το κράτος και η εκκλησία είναι ενωμένα, και οπως το κράτος δεν μου ρωτάει τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις
οταν είναι να μου παρει τα λεφτα για να πληρώσει τους παπάδες, έτσι δεν θα πρέπει να με αποκλείει οσων αφορά τις συγκεκριμένες θέσεις εργασίας
λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Φυσικά το ζητούμενο είναι να διαχωριστουν πλήρως το κράτος και η εκκλησία κι απο εκει και πέρα με πλήρη φορολογικό έλεγχο,
να κάνουν ότι γουστάρουν.
Προσυλητισμός στον στρατό:
Στο ΓΕΣ λειτουργεί η διεύθηνση θρησκευτικού που σκοπό έχει την καλιέργεια της θρησκευτικής συνείδησης του στρατεύματος,
προσυλητισμος δηλαδη.
Αλλος ενας αντιπαραγωγικος κλάδος του δημοσίου που πληρωνεται με τα ωραία μας λεφτά και θα πρέπει
να καταργηθεί.
Το κράτος θα πρέπει επιτέλους να περάσει απο το νηπιακό στάδειο της ημι-θεοκρατίας, και να γίνει επιτέλους
άθεο και ενήλικο.
Όπως είναι όλα τα κράτης της δύσης.



αναρτηθέν εδώ


προταθέν εδώ
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προεξέχοντα”