Γεωγραφία

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 04 Νοέμ 2011, 08:20

Σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, πρόκειται για γλυπτά των πολιτισμών της περιοχής που εξαφανίστηκαν μετά την ισπανική κατάκτηση. Κατασκευάστηκαν από ένα πυριγενές πέτρωμα που ονομάζεται γάββρος.

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/25 ... osta-rika/

ΘΑ μπορουσε να μπει και σταθλητικα...γαββρος:κουσουλακης, περσιας, αλμπερτσεν, νοημαν, δελικαρης, αναστοπουλος

γρανιτενια αμυνα
:)
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"

"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 23 Φεβ 2012, 22:05

Η Doreen Massey είναι Καθηγήτρια Γεωγραφίας στη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Open University της Μ. Βρετανίας. Το έργο της πραγματεύεται μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων σχετικά με το χώρο και τον τόπο, εξετάζοντας παράγοντες όπως η χωρική διανομή της εργασίας, η παγκοσμιοποίηση, οι πόλεις, η άνιση ανάπτυξη σε διάφορες γεωγραφικές περιοχές, το κοινωνικό φύλο, η βιομηχανική ανάπτυξη και αναδιάρθρωση. Το ακαδημαϊκό έργο της ήταν ανέκαθεν άρρηκτα συνδεδεμένο με μια πολιτική δέσμευση. Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1980 η Massey ήταν μέλος της Επιτροπής για την οικονομική στρατηγική της αριστερής πτέρυγας του Συμβουλίου του Μείζονος Λονδίνου (GLC). Αργότερα, την ίδια δεκαετία, πήγε στη Νικαράγουα και εργάστηκε για τους Σαντινίστας. Είναι, επίσης, ένα από τα ιδρυτικά μέλη (μαζί με τον Stuart Hall και τον Michael Rustin) του περιοδικού "Soundings: a journal of politics and culture".
Πρόσφατα το έργο της, και ειδικά η έννοια της "γεωμετρίας της εξουσίας", υιοθετήθηκε από τον Hugo Chavez στο πλαίσιο της Βολιβαριανής Επανάστασης στη Βενεζουέλα.

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=s ... nsid=81324

----------------------συνηθως η συγκεκριμενη καθηγητρια προβαλλεται απο τους ασπαζομενους την αναρχικη-αντιεξουσιαστικη-διεθνιστικη θεαση...ισως να ενδιαφερει τους αναγνωστες μας απο αυτο το χωρο, εχω μαζεψει καποιες σημειωσεις ελληνικες και αγγλικες
περι geography imagination και περι χωρου [εκδοσεις ελληνικα γραμματα], το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι δυσνοητο σε πολλα σημεια του εις την ελληνικην...ενδεχομενως να κανω πιο εκτενες αποσπασματικον αφιερωμα :thumb: στο αμεσο μελλον
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 01 Μαρ 2012, 22:34

ScienceDaily (Feb. 26, 2012) — Not all that glitters is gold. Sometimes it is just bacteria trying to get ahead in life. Many sea creatures glow with a biologically produced light. This phenomenon, known as bioluminescence..................

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 153547.htm

ό,τι λαμπει δεν ειναι χρυσος...

ωκεανογραφια
ωκεανολογια
θαλασσολογια
θαλασσογραφια

συναρπαστικος κλαδος βιο-γεω-χημειο-γραφιας
πορωση :dance:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 07 Μαρ 2012, 21:35

:cool:

καντε πληζ κλικ στο βιτεακι...ετσι βρε κοπελιες απλα για να....λιωσει ο παγος...

http://trelogiannis.blogspot.com/2012/0 ... _4419.html

:rose:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 07 Μαρ 2012, 22:35

Το τέλος του πάγου....
Ωραίο χρώμα!!!
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 02 Μάιος 2012, 21:03

“When Heraclitus said that everything passes steadily along, he was not inciting us to make the best of the moment, an idea unseemly to his placid mind, but to pay attention to the pace of things. Each has its own rhythm: the nap of a dog, the procession of the equinoxes, the dances of Lydia, the majestically slow beat of the drums at Dodona, the swift runners at Olympia.”

Rational discourse outside our familiar territory of Greek logic sounds to our ears like the wildest imagination. The Dogon, a people of West Africa, will tell you that a white fox named Ogo frequently weaves himself a hat of string bean hulls, puts it on his impudent head, and dances in the okra to insult and infuriate God Almighty, and that there's nothing we can do about it except abide him in faith and patience.

http://www.goodreads.com/work/quotes/16 ... il-book-78

http://www.godine.com/isbn.asp?isbn=1567920802

γεωγραφικες φαντασιες, φαντασιακες γεωγραφιες....πορωση..οταν χασμουριομασταν στο σχολειο με πρωτευουσες και λιμνες θα μπορουσανε οι καθηγηται να μας ειχανε τσιγκλισει ενα εναλλλακτικο ενδιαφερον με τετοια θεματα στο μαθημα τση γεωγραφιας :?
παντα με τον κινδυνο μιας αριστοφανικης υπερσχετικοποιησης των παντων βεβαιως βεβαιως :cool:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 26 Ιουν 2012, 22:42

Το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας στεγάζει μιαν αναντικατάστατη γεωλογική συλλογή, απολιθώματα της χλωρίδας και πανίδας της ελληνικής ενδοχώρας αλλά και των ελληνικών νησιών. Η συλλογή των απολιθωμάτων χωρίζεται σε ασπόνδυλα, σπονδυλωτά, φυτά και μικροπαλαιοντολογικά αντικείμενα. Τα απολιθώματα από την Ελλάδα χρονολογούνται από 290 εκατομμύρια χρόνια πριν μέχρι και περίπου μόνο 4.4 χιλιάδες χρόνια. Εκτός από τα ελληνικά απολιθώματα, υπάρχουν και μερικά απολιθώματα από το εξωτερικό και εκμαγεία, κυρίως από μεγάλα ερπετά.

http://www.geodifhs.com/4/post/2012/06/441.html

περι πολιτικων βροντοσαυρων ο λογος αυτη την εποχη...υπηρχαν ομως και καλοι παλιοτερα στο χωρο...ειδικα εκεινο το παλαιοντολογικο ιπποποταμακι στις μεγαλονησους πρεπει να χε πλακα

να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 09 Ιούλ 2012, 08:03

Η χοντρή γεωγραφική γκάφα του Άδωνη Γεωργιάδη στο τουίτερ, (ότι το Εκουαδόρ και ο Ισημερινός είναι δύο διαφορετικές χώρες), σκόρπισε απλόχερα το γέλιο σε μια στιγμή που όλοι το είχαμε ανάγκη. Μας θύμισε την Ντάλια, μια από τις ηρωίδες της τηλεοπτικής σειράς «Στο παρά πέντε», που νόμιζε ότι τα Πατήσια είναι ξένο κράτος. Επίσης μας θύμισε ότι σημασία δεν έχει το είδος της γκάφας, αλλά η ιδιότητα του προσώπου που την διαπράττει. Π.χ., σεβόμαστε τον περιπτερά της γειτονιάς μας ακόμα και όταν δεν ξέρει ποιος είναι ο πρόεδρος του Πακιστάν, όμως είναι διαφορετικό να ομολογεί την άγνοιά του ο υποψήφιος πρόεδρος της ισχυρότερης χώρας στον κόσμο όπως είχε συμβεί με τον Τζορτζ Μπους το 2000.

http://mao.gr/2012/07/06/patate/

-----------------------------------
"Salve, Oh Patria!" ("Χαίρε, πατρίδα!") είναι ο εθνικός ύμνος του Εκουαδόρ. Οι στίχοι γράφτηκαν το 1865 από τον ποιητή Χουάν Λεόν Μέρα, μετά από αίτημα της Συγκλήτου του Εκουαδόρ, ενώ η μουσική γράφτηκε από τον Antonio Neumane. Ωστόσο, ο ύμνος υιοθετήθηκε επίσημα από το Κoγκρέσο στις 29 Σεπτεμβρίου 1948.

http://el.wikipedia.org/wiki/Salve,_Oh_Patria
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 13 Ιούλ 2012, 14:07

Το 1990, γιγαντιαία hornitos δημιουργήθηκαν στο έδαφος από το «βουνό θεών» του Masaii στην Τανζανία. Τα hornitos του ηφαιστείου Lengai σχηματίστηκαν από ροές που εξέρχονταν από μικρά ανοίγματα που απελευθέρωναν μικρές ποσότητες λάβας. Μοιάζουν με κώνους ,όμως τα hornitos είναι χωρίς ρίζες με αποτέλεσμα να μην κάθονται πάνω από την κύρια διέξοδο. Αντ 'αυτού, συνήθως δημιουργούνται από την αργή έξοδο της λάβας από την οροφή ενός σωλήνα λάβας . Η υψηλή πίεση προκαλεί στην λάβα να στάζει με πιτσιλιές έξω. Η λάβα συσσωρεύεται στην επιφάνεια και ισχυροποιεί τη δημιουργία της αρχικής δομής. Τα Hornitos μπορούν να αναπτυχθούν και να φτάσουν τα 10 μέτρα σε ύψος. Συνήθως παρατηρούνται σε ηφαίστεια με βασαλτικές ροές όπως της Χαβάης.Πηγή-USGS

http://www.geodifhs.com/

:cool:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 02 Αύγ 2012, 20:06

με προβληματιζει η πολυεπιπεδη επικρατηση της εννοιας της ρηχότητας...

αποτελει βεβαια την ευκολη και γρηγορη λυση...κατι σαν τζανκ φουντ για τα εγκεφαλικα κυτταρα...ιντηηντ

εξερευνουμε με επιτυχια την επιφανεια πλανητων μακραν της Γης μας...
παλι επιφανεια παλι ρηχοτητα...σιγουρα τα αλματα της διαστημικης επιστημης προκαλουν δεος...ενθουσιασμο...ενεκα ..φυσις κρυπτεσθαι φιλει [Ηρακλειτος]

ταυτοχρονα ομως δεν εχουμε προσεγγισει αναλογως τα του πλανητικου οικου μας βαθη...ητοι, ταξιδι στο κεντρο της γης [ομορφο τραγουδι---οσο κι αν το θελεις δεν μπορεις...] και αβυσσαλεοι πυθμενες των ωκεανων...πολλα σημεια παραμενουν ανεξερευνητα και κυριως ανεξηγητα...και πως να προσεγγισεις τα βάθη...???αφου τα υψη ειναι παντα πιο οικεια...
πιο προσεγγισιμα πιο θεατα...το μεσο ωκεανιο βαθος ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με το αντιστοιχο ηπειρωτικο μεσο υψος...ακομα και στα ακροτατα τα βαθη υπερεχουν..η ταφρος του μινταναο [μαριανων]στις φιλιππινες εχει μεγαλυτερο βαθος σε σχεση με το υπερτατο ηπειρωτικο υψος στο εβερεστ...
και σε εσω ψυχο-ατομικο επιπεδο ισως τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα ...οπως ξανα λεει ο προπαππος μας απο την Εφεσσο η κρυφη αρμονια ειναι ανωτερη της φανερης...

ητοι, αξιζει τον κοπο...??

ισως η αγαπημενη μας μοναχικη φαλαινα των 52 χερτζ να εχει τις απαντησεις...
θα την κατανοησουμε καποτε? ή θα παραμεινει αλλη μια μακρυνη και μοναχη λορκικη Κορδοβα
???ισως τελικα ο μικρος πριγκηπας να ειχε δικιο με την αλεπου του...μονο με τα ματια της καρδιας...μονο με τη γλωσσα και τα αυτια της καρδιας ισως αφουγκραστουμε αυτα τα
...52 Hertz :rose:

http://www.culturenow.gr/museums/52_Her ... E%B1_.html

http://blogs.discovery.com/animal_news/ ... world.html

Εικόνα
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 03 Αύγ 2012, 04:54

Ότανάκουσα πρώτη φορά τον ήχο της φάλαινας απλώς μαγεύτηκα.
αυτό το αρχέγονο πλάσμα με τον πελώριο όγκο και βάρος
που ταξιδεύει στα πέλαγα του πλανήτη εκπεμποντας αυτή την απίστευτης
ομορφιάς συχνότητα
είναι πραγματικά μυστηριακό και υπέροχο.

Αρχαία μεγάλα υπέροχα κήτη.

Η ιστορία κόσμου μας μοιάζει να έχει βρει το κατάλληλο τεράστιο σώμα για να χωρέσει.

Αγαπημένα όντα.

Ίσως και να είναι ένας από τους καλύτερους ήχους
για να κλείσει κανείς τα μάτια του και να βυθιστεί
σε ένα μαγικό εσωτερικό ταξίδι.. κρυμμένης αρμονίας

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 24 Αύγ 2012, 14:22

μεγα σκανδαλο τεινει να ταλανισει τα ιδεο καθοτι ενα απο τα αγαπημενα [κατα τ'αλλα....] ενεργο μελος αυτων....
η εχουσα ονομα σοκολατας για παντα...φερεται ως αποφευγουσα να καταβαλει το χαρατσι της για την εξοχικη της αγροικια σε μαγευτικο νησιωτικο υπερβορεια προορισμο :wink:

συγκεκριμενα, η καθης, επικαλουμενη την αρχικη πολεοδομικη αδεια του 1953 αρμοδιου δημου ρεηκιαβικ επιθυμει
να ενταξει σε καθεστως προνομιακο την αγροικια αυτης ενεκα ακριτικης ζωνης σε συνδυασμο με σειρα βασιλικων διαταγματων των βικινγκς...

οι βατραχανθρωποι του σδοε γριλανδιας με βακαλαους και γλαρους βρισκονται στα ιχνη της μυστηριωδους μορφης καθως εντοπιστηκε η αγροικια
....:

http://perierga.gr/2012/08/%CF%84%CE%BF ... %BC%CE%BF/

Vestmannaeyjar γη ελληνικη!!!!!
κατω τα χεργια απο το Elliðaey!!!!

ΥΓ:ζματς :giverose:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 12 Σεπ 2012, 07:23

For a river known as the "golden watercourse," red is a strange color to see.

Yet that's the shade turning up in the Yangtze River and officials have no idea why.

http://gma.yahoo.com/blogs/abc-blogs/ya ... ories.html

:?
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 26 Φεβ 2013, 08:24

Ελέφαντες, ιπποπόταμοι, ζέβρες και λιοντάρια εμφανίζουν μια τρομακτική μείωση που φτάνει σε ορισμένες περιπτώσεις απώλειες του 80% των πληθυσμών τους μέσα σε μερικά χρόνια. Τη θέση τους έχει πάρει ένα άλλο είδος που προκαλεί εφιάλτες στους πληθυσμούς των ντόπιων: πλήθη μπαμπουίνων καταλαμβάνουν τις περιοχές. Λόγω της απουσίας άλλων μεγάλων σαρκοφάγων οι πληθυσμοί τους αυξάνονται τρομακτικά προκαλώντας ζημιές σε καλλιέργειες και αποτελώντας πηγή ασθενειών για τον άνθρωπο. Μάλιστα η αύξηση των μπαμπουίνων έχει λάβει υπερβολικές διαστάσεις με αποτέλεσμα ο ανταγωνισμός μεταξύ τους να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που δίνει τρομερό πλεονέκτημα στα επιθετικά εύρωστα αρσενικά, των οποίων ο αριθμός έχει επίσης αυξηθεί. Η επιθετικότητά τους αυτή πάρα πολλές φορές κατευθύνεται προς τον άνθρωπο προκαλώντας μια κατάσταση τρόμου σε όλες τις περιοχές γύρω από τη σαβάνα. Η εισβολή των μπαμπουίνων στους οικισμούς των ανθρώπων θέτει ένα πολύ επιτακτικό ερώτημα: τι έχει προκαλέσει αυτή τη διαταραχή της ισορροπίας σε ένα οικοσύστημα τόσο πλούσιο όσο οι αφρικανικές σαβάνες; Η απάντηση βρίσκεται λίγο πιο μακριά, στις ακτές της Αφρικής...............

http://ardin-rixi.gr/archives/10484

:(
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 09:35

Το Sugarloaf Mountain (στα πορτογαλικά, Pão de Açúcar ), είναι ένα βουνό που βρίσκεται στο Ρίο ντε Τζανέιρο, Βραζιλία, στις εκβολές του Guanabara Bay σε μια χερσόνησο που προεξέχει στον Ατλαντικό Ωκεανό. Το όνομα Sugarloaf επινοήθηκε τον 16ο αιώνα από την πορτογαλική διοίκηση κατά τη διάρκεια της ακμής του εμπορίου ζάχαρης από ζαχαροκάλαμο στη Βραζιλία. Το βουνό είναι μόνο ένας από τους πολλούς μονόλιθους Morros (λόφοι) που ''ξεφυτρώνουν'' κατ 'ευθείαν από την άκρη του νερού γύρω από το Ρίο ντε Τζανέιρο. Το Sugarloaf υψώνεται 396 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας. Αποτελείται από μεταμορφωμένους γνεύσιους(πετρώματα),για αυτό τον λόγο παρουσιάζει υψηλή σκληρότητα και αντοχή στις καιρικές συνθήκες, ενώ χρονολογείται από την εποχή που σχηματίστηκε η υπερήπειρος Γκοντβάνα (560 εκατομμύρια χρόνια πριν).Το Sugar Loaf σχηματίστηκε από τη σύγκρουση διαφόρων τεκτονικών πλακών που ενώθηκαν μεταξύ τους και έτσι διαμορφώθηκε η δυτική πλευρά της πρώην υπερηπείρου της Γκοντβάνα (Νότια Αμερική, Αφρική, Ανταρκτική, Αυστραλία και Ινδία).....

:shock:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1358 φορές
Έλαβε Likes: 1875 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 11:33

Μ'αρέσει το "μάθημα" Γεωγραφίας που μας κάνεις, αστέρι μου εσύ! :urock:
:smats:
.

Εικόνα🎶

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:
στο Βrighteon, στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
το μπλογκ μου εδω
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 19 Ιούλ 2013, 08:22

ΑΜοιβαια τα αισθηματααα :lovey0: οπως ελεγε και ο αοιδος Σταματης Γονιδης και
οι νοτες γλυστρουσαν σε εκεινα τα ανεμελα [αυτα μας :? φαγανε]θερινα σαββατοβραδα προ 20ετιας :wink:
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info= ... g_id=25812

χεχε ασχολουμενος ερασιτεχνικα με θεματα γεωγραφιας παρατηρω χρονια οτι εν πολλοις
η γεω-γραφια ειναι κατι σαν αθρωπο-γραφια...απο τα πρωτα παιδικα δωρα που θυμαμαι να λαμβανω ειναι μια
τεραστια για τα τοτε δεδομενα υδρογειος σφαιρα που ακομα ξεφλουδισμενη πια κοσμει ενα παλιο κυψελιωτικο σεμενακι[σιφινιερα, κομο, συρταριερα, ζαρντινιερα-ωχ βαραει, και αλλοι οροι που ολο τους μπερδευω γμτ...] :D

παιζει πολυ ντητροητ αυτες τες μερες...ghost city κατι ειχα ακουσει και παραθετω...

http://walk2geographies.wordpress.com/2 ... %86%CE%AC/

genikotera για οσους γουσταρουν γεω-μαρξιστικες οπτικες γωνιες και οχι μονο προτεινω περιηγηση σε:

http://geographies.gr/?page_id=6
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 29 Αύγ 2013, 11:47

http://www.geodifhs.com/betaiotabetalam ... alpha.html

παντα δυνατος ο γεωδιφης...μια περιπλανηση στην Κω...απο διαφορες γεωοπτικες γωνιες

«Όσο το φεγγάρι

ανατέλλει, όσο τα ποτάμια θα κυλούν, όσο ο ήλιος

θαφωτίζει, όσο το χορτάρι θα μεγαλώνει,

το αύριο θα είναι σήμερα, το χτες αύριοκαι το ταξίδι ποτέ δε

θα τελειώνει». :rose:
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 18 Μαρ 2014, 09:00

Ο Πρεβό ανακάλυψε ένα θαυματουργό πορτοκάλι. Το μοιραστήκαμε.

Στενοχωρήθηκα γιατί ήταν τούτο πολύ λίγο μπρος στα είκοσι λίτρα που χρειαζόματαν. Ξαπλωμένοι κοντά στη νυχτερινή φωτιά μας, κοιτάζω τούτον τον φωτισμένο καρπό του πορτοκαλιού και λέω μέσα μου: “Οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι σημαίνει ένα πορτοκάλι”. Λέω πάλι: “Είμαστε καταδικασμένοι και ακόμη μια φορά η βεβαιότητα αυτή δεν καταστρέφει την ευχαρίστησή μου. Το μισό τούτο πορτοκάλι που ζουλώ στο χέρι μου φέρνει μια από τις μεγαλύτερες χαρές στη ζωή”.

http://derlandstreicher.wordpress.com/2 ... %B5%CE%BE/

“Η γη των ανθρώπων” Αντουάν Ντε Σαιντ Εξυπερύ (1939), σελ.133, Σ.Ζαχαρόπουλος, 1989
να μην αγριέψει...
"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
μα γελαστοί οι αθρώποι"

ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους