Ο κυκλος του χρονου

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τρί 18 Ιαν 2022, 15:20

Ο κυκλος του χρονου το ματριξ για τους πολλους ειναι ενας κυκλος που δοκιμαζονται οι ενεργειακες ψυχες με διαφορα γεγονοτα καλα και κακα.
Αναλογως την ποιοτητα του ματριξ τετοια γεγονοτα θα συμβουν το δικο μας ματριξ ειναι ενα ματριξ χαμηλου επιπεδου και ειναι απο τα χειροτερα του ειδους.
Ο κυκλος του χρονου εχει αρχη και τελος αλλα ειναι κυκλος δηλαδη η αρχη και το τελος βρισκονται μαζι.
Το παρελθον και το μελλον ειναι ενα και το παρον ειναι πιο μακρια ενω το παρον θα επρεπε να συνδεει το παρελθον και το μελλον στον κυκλο το παρον ειναι σαν να μην υπαρχει.
Αν θες να μαθεις το μελλον θα πρεπει να δεις το παρελθον και το αντιστροφο, γιατι το αντιστροφο; γιατι την ιστορια την γραφουν οι νικητες.
Υπαρχει η αλλοιωση του κυκλου οταν δηλαδη συμβαινει ενα γεγονος που δεν επρεπε να συμβει Στην δικια μου περιπτωση αλλιωσα κι ο ιδιος μια φορα τον κυκλο αλλα η ιστορια μας δειχνει οτι ο κυκλος αλλιωνεται εδω και αν οχι αιωνες τουλαχιστον ενα αιωνα πριν.
Τα φτιαχτα γεγονοτα ειναι μια μαστιγα εδω και τουλαχιστον εναν αιωνα τα ψευτικα αλλιως γεγονοτα αλλιωνουν την πορια του κυκλου και δημιουργουν τις χρονικες ανωμαλιες.
Εγω βαση της τυχης που εχω να συμετεχω σε αυτο που συμβαινει εχω ζησει αλλεπαλληλες χρονικες ανωμαλιες δηλαδη εχω νιωσει τον χρονο να γυριζει συνεχεια και συνεχεια πισω το αποτελεσμα ειτε να ειναι ακριβως σε στιλ καθρεφτη ειτε σε πολλαπλες χρονικες ανωμαλιες μαζι το ιδιο αποτελεσμα με διαφορετικη καταληξη.
Δεν μπορω να ξεφυγω οσο κι αν το ηθελα οσο κι αν το προσπαθησα ειναι το πεπρωμενο μου να συμμετεχω ειμαι ουτος η αλλος μαυροφορεμενος νιωθω σαν να γεννηθηκα για αυτο.
Ουσιαστικα στις χρονικες ανωμαλιες γεγονοτα χρονικα που ειτε δεν συνεβησαν ειτε συνεβησαν αλλα δεν ηταν αλιθηνα δημιουργουν κενα και επειδη ο χρονος κινειτε κυκλικα τα κενα αυτα σπρωχνουν τα μη γενομενα γεγονοτα τα ετη αυτων στους χρονους του μελλοντος.
Δηλαδη χρονοι κι εποχες του παρελθοντος σπροχνωνται στο μελλον και γινεται μια μαχη μεταξυ των χρονων για το ποιος χρονος θα κυριαρχισει. Σε ενα ετος που εχει ανωμαλια μεσα του ο κυριαρχος χρονος δεν ειναι ο χρονος που γραφεται στο ημερολογιο αλλα ο χρονος της ανωμαλιας.
ΠΧ το 2019 και για μερικους μηνες το συγκεκριμμενο ετος ειχε αντικατασταθει απο το 2014 που ετρεχε γεγονοτα που δεν συνεβηκαν οπως επρεπε να συμβουν τη συγκεκριμμενη χρονικη στιγμη.
Οι πολλαπλες ανωμαλιες συμβαινουν οταν ο κυκλος ειναι κοντα στο σημειο μηδεν αλλα βαση των γεγονοτων που συμβαινουν να μην μπορει να κλισει.
Το 2020 ειχαμε 2 ετη μεσα σαν χρονικες ανωμαλιες που κυριαρχουσαν εναντι του 2020 ηταν το 11 και το 15.
Φετος διακρινω 4 ετη ηδη μεσα το 14 το 16 το 17 και το 18 υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να εισβαλει και το 12 οταν το 12 εισβαλει θα υπαρξει το τελος του κυκλου.
Βασικα το 12 ηταν σιγουρο να μπει σε περιπτωση που θα εβγαινε ο τραμπ αν διαβασατε ως εδω θα κατανοησατε τι εννοω με τα φτιαχτα γεγονοτα.
Αλλιωση των γεγονοτων νοθεια των εκλογων απλα κερδισαν χρονο μεχρι την επομενη προσπαθεια του 12 να εισχωρησει μεσα.
Ακομα απο τις ανωμαλιες δημιουργουνται και χρονικα κενα δηλαδη οταν ενας χρονος παιρνει την κυριαρχια απο αυτον που τρεχει τοτε οι διαστασεις γινονται ενα στο αδυνατο σημειο τους.
Υπαρχουν θεασεις ανεξηγητες που ανθρωποι περπατουσαν στο δρομο και ξαφνικα χαθηκαν.
Αυτα ειναι αποτελεσματα της ενωσης των χρονων διαρκουν ελαχιστα και ειναι πολυ σπανιες περιπτωσεις αλλα συμβαινουν.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 18 Ιαν 2022, 17:17

Μάλλον με το προβληματάκι υγείας που έχω, παίζει και μια κόπωση
στο μυαλό μου. Θα σε ξαναδιαβάσω να καταλάβω καλύτερα.
Δείχνεις να βιώνεις κάπως υπερβατικές εμπειρίες..
Κάποτε θα ηθελα να το αναπτύξεις αυτό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
dim
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 160 φορές
Έλαβε Likes: 207 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από dim » Τρί 18 Ιαν 2022, 17:58

Πρώτα απο όλα mantis-traveller καλώς ήρθες σε αυτόν τον χώρο που πραγματεύεται τα πάντα και εύχομαι καλές συζητήσεις και τοποθετήσεις. Θα σου είναι σίγουρα κατανοητό ότι αυτός ο βομβαρδισμός πληροφορίας που δίνεις είναι για όλους μας κάπως δύσπεπτος και ακατανόητος, οπότε θα ήταν πρακτικότερο να αρχίσεις να εξηγείς με πιο απλό και αρχειοθετημένο τρόπο. Εκανες μία έναρξη στο θέμα για να εξηγήσεις κάποια πράγματα σχετικά με τον χρόνο, αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι να μπερδευτούν περισσότερο.. Μπορείς να πεις καλύτερα με ποιό τρόπο εσύ κατανοείς μια χρονική ανωμαλία ώστε να μπορείς να τις μετράς και να τις ξεχωρίζεις κι όλας? Ποιά είναι τα εργαλεία που έχεις και που δεν έχουν οι άλλοι άνθρωποι ας πούμε.. Θα βοηθούσε να ήσουν περισσότερο αναλυτικός για να προχωρήσει και η συζήτηση..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τρί 18 Ιαν 2022, 18:30

dim έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 17:58
Πρώτα απο όλα mantis-traveller καλώς ήρθες σε αυτόν τον χώρο που πραγματεύεται τα πάντα και εύχομαι καλές συζητήσεις και τοποθετήσεις. Θα σου είναι σίγουρα κατανοητό ότι αυτός ο βομβαρδισμός πληροφορίας που δίνεις είναι για όλους μας κάπως δύσπεπτος και ακατανόητος, οπότε θα ήταν πρακτικότερο να αρχίσεις να εξηγείς με πιο απλό και αρχειοθετημένο τρόπο. Εκανες μία έναρξη στο θέμα για να εξηγήσεις κάποια πράγματα σχετικά με τον χρόνο, αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι να μπερδευτούν περισσότερο.. Μπορείς να πεις καλύτερα με ποιό τρόπο εσύ κατανοείς μια χρονική ανωμαλία ώστε να μπορείς να τις μετράς και να τις ξεχωρίζεις κι όλας? Ποιά είναι τα εργαλεία που έχεις και που δεν έχουν οι άλλοι άνθρωποι ας πούμε.. Θα βοηθούσε να ήσουν περισσότερο αναλυτικός για να προχωρήσει και η συζήτηση..
Βασικα εγω ειμαι ξεχωριστος και ανηκω στους μαυροφορεμενους (τουλαχιστον ετσι με βλεπω οταν ταξιδευω) οπως εγω τους ονομαζω θα πρεπει να κανω αλλο θεμα για το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι. Θα συνεχισω σε αλλο θεμα με το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι και καποια στιγμη θα ξαναερθουμε κι εδω. Βασικα οι μαυροφορεμενοι θα ειναι αλλη μια βομβα πληροφοριας αλλα πρεπει να υπαρχει αλλιως ειναι δυσκολο να κατανοηθει το θεμα.
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τρί 18 Ιαν 2022, 18:32

ArELa έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 17:17
Μάλλον με το προβληματάκι υγείας που έχω, παίζει και μια κόπωση
στο μυαλό μου. Θα σε ξαναδιαβάσω να καταλάβω καλύτερα.
Δείχνεις να βιώνεις κάπως υπερβατικές εμπειρίες..
Κάποτε θα ηθελα να το αναπτύξεις αυτό.
Δεν εχει να κανει με την υγεια σου απλα εγω το ποσταρα καπως περιπλοκα αλλα καποια στιγμη θα το αναπτυξω αφου ποσταρω πρωτα κατι αλλο παραξενο.
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τρί 18 Ιαν 2022, 18:42

mantis-traveller έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 18:30
dim έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 17:58
Πρώτα απο όλα mantis-traveller καλώς ήρθες σε αυτόν τον χώρο που πραγματεύεται τα πάντα και εύχομαι καλές συζητήσεις και τοποθετήσεις. Θα σου είναι σίγουρα κατανοητό ότι αυτός ο βομβαρδισμός πληροφορίας που δίνεις είναι για όλους μας κάπως δύσπεπτος και ακατανόητος, οπότε θα ήταν πρακτικότερο να αρχίσεις να εξηγείς με πιο απλό και αρχειοθετημένο τρόπο. Εκανες μία έναρξη στο θέμα για να εξηγήσεις κάποια πράγματα σχετικά με τον χρόνο, αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι να μπερδευτούν περισσότερο.. Μπορείς να πεις καλύτερα με ποιό τρόπο εσύ κατανοείς μια χρονική ανωμαλία ώστε να μπορείς να τις μετράς και να τις ξεχωρίζεις κι όλας? Ποιά είναι τα εργαλεία που έχεις και που δεν έχουν οι άλλοι άνθρωποι ας πούμε.. Θα βοηθούσε να ήσουν περισσότερο αναλυτικός για να προχωρήσει και η συζήτηση..
Βασικα εγω ειμαι ξεχωριστος και ανηκω στους μαυροφορεμενους (τουλαχιστον ετσι με βλεπω οταν ταξιδευω) οπως εγω τους ονομαζω θα πρεπει να κανω αλλο θεμα για το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι. Θα συνεχισω σε αλλο θεμα με το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι και καποια στιγμη θα ξαναερθουμε κι εδω. Βασικα οι μαυροφορεμενοι θα ειναι αλλη μια βομβα πληροφοριας αλλα πρεπει να υπαρχει αλλιως ειναι δυσκολο να κατανοηθει το θεμα.
Καλησπέρα mantis-traveller. Καλώς ήρθες στα ΙΔΕΟ
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του dim.
Αυτή η ιδιότητα είναι επίκτητη ή γεννήθηκες με αυτή;
Χρονοταξιδιώτης ή ονειροναύτης;
Έχει καμιά σχέση με το project Incunabula?
Συγνώμη για το βομβαρδισμό ερωτήσεων,
αλλά... δεν είναι συνηθισμένο θέμα και μάλιστα
όταν το βιώνει κάποιος.
Αναμένω στο ακουστικό με μεγάλη αγωνία :giverose:
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τρί 18 Ιαν 2022, 19:03

FireflyEarth έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 18:42
mantis-traveller έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 18:30
dim έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 17:58
Πρώτα απο όλα mantis-traveller καλώς ήρθες σε αυτόν τον χώρο που πραγματεύεται τα πάντα και εύχομαι καλές συζητήσεις και τοποθετήσεις. Θα σου είναι σίγουρα κατανοητό ότι αυτός ο βομβαρδισμός πληροφορίας που δίνεις είναι για όλους μας κάπως δύσπεπτος και ακατανόητος, οπότε θα ήταν πρακτικότερο να αρχίσεις να εξηγείς με πιο απλό και αρχειοθετημένο τρόπο. Εκανες μία έναρξη στο θέμα για να εξηγήσεις κάποια πράγματα σχετικά με τον χρόνο, αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι να μπερδευτούν περισσότερο.. Μπορείς να πεις καλύτερα με ποιό τρόπο εσύ κατανοείς μια χρονική ανωμαλία ώστε να μπορείς να τις μετράς και να τις ξεχωρίζεις κι όλας? Ποιά είναι τα εργαλεία που έχεις και που δεν έχουν οι άλλοι άνθρωποι ας πούμε.. Θα βοηθούσε να ήσουν περισσότερο αναλυτικός για να προχωρήσει και η συζήτηση..
Βασικα εγω ειμαι ξεχωριστος και ανηκω στους μαυροφορεμενους (τουλαχιστον ετσι με βλεπω οταν ταξιδευω) οπως εγω τους ονομαζω θα πρεπει να κανω αλλο θεμα για το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι. Θα συνεχισω σε αλλο θεμα με το τι ειναι οι μαυροφορεμενοι και καποια στιγμη θα ξαναερθουμε κι εδω. Βασικα οι μαυροφορεμενοι θα ειναι αλλη μια βομβα πληροφοριας αλλα πρεπει να υπαρχει αλλιως ειναι δυσκολο να κατανοηθει το θεμα.
Καλησπέρα mantis-traveller. Καλώς ήρθες στα ΙΔΕΟ
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του dim.
Αυτή η ιδιότητα είναι επίκτητη ή γεννήθηκες με αυτή;
Χρονοταξιδιώτης ή ονειροναύτης;
Έχει καμιά σχέση με το project Incunabula?
Συγνώμη για το βομβαρδισμό ερωτήσεων,
αλλά... δεν είναι συνηθισμένο θέμα και μάλιστα
όταν το βιώνει κάποιος.
Αναμένω στο ακουστικό με μεγάλη αγωνία :giverose:
Γεννηθηκα με αυτη και σε καποια περιοδο της ζωης μου ενεργοποιηθηκε αρχικα και μετα απεκτησα και εξτρα χαρισματα αυτου του κοσμου.
Ταξιδιωτης αλλων κοσμων αλλων κυκλων και ισως και ταξιδιωτης του χρονου ισως αλλα νιωθω περισσοτερο οτι ειναι αναμνησεις απο αλλες εποχες γιατι σε καποια ταξιδια ειμαι ο ιδιος εκει.
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από Aquila » Τρί 18 Ιαν 2022, 21:08

Καλωσήρθες mantis-traveller στα ΙΔΕΟ.
Κάποια στιγμή αν θες κάνε και ένα δικό σου προσωπικό νήμα, να συστηθείς καλύτερα στον κόσμο που σε διαβάζει. :thumb:
Εδώ θα δεις πως: viewtopic.php?p=74123#p74123

mantis-traveller έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 19:03
Γεννηθηκα με αυτη και σε καποια περιοδο της ζωης μου ενεργοποιηθηκε αρχικα και μετα απεκτησα και εξτρα χαρισματα αυτου του κοσμου.
'Οταν λές "ενεργοποίηση" τι ακριβώς δηλαδή συνέβη;
Επίσης με τα έξτρα χαρίσματα, τι εννοείς; δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αν θες.
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τρί 18 Ιαν 2022, 21:31

Aquila έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 21:08
Καλωσήρθες mantis-traveller στα ΙΔΕΟ.
Κάποια στιγμή αν θες κάνε και ένα δικό σου προσωπικό νήμα, να συστηθείς καλύτερα στον κόσμο που σε διαβάζει. :thumb:
Εδώ θα δεις πως: viewtopic.php?p=74123#p74123

mantis-traveller έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 19:03
Γεννηθηκα με αυτη και σε καποια περιοδο της ζωης μου ενεργοποιηθηκε αρχικα και μετα απεκτησα και εξτρα χαρισματα αυτου του κοσμου.
'Οταν λές "ενεργοποίηση" τι ακριβώς δηλαδή συνέβη;
Επίσης με τα έξτρα χαρίσματα, τι εννοείς; δώσε μας περισσότερες πληροφορίες αν θες.

Εκανα μια εγχειριση με διπλη ναρκωση εκει ειδα οτι ειμαι μαυροφορεμενος και απο εκει και μετα αρχισα να μπαινω σιγα σιγα στα βαθια.
Τριτο ματι ενεργοποιημενο.
Άβαταρ μέλους
FireflyEarth
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1308
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:16
Irc ψευδώνυμο: FireflyEarth
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 400 φορές
Έλαβε Likes: 250 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από FireflyEarth » Τετ 19 Ιαν 2022, 18:28

Βάζω ένα απόσπασμα από το συλλογικό βιβλίο "Ο πόλεμος ενάντια στο Matrix".
Τα παρακάτω αποσπάσματα είναι από τον Χρήστο Κώνστα.
Ο λόγος που το βάζω είναι ότι ίσως μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα αυτά που θέλει να επικοινωνήσει
στο αρχικό του post ο φίλος μας ο Mantis-traveller.


Η ΠΑΓΙΔA ΤΟΥ ΚΥΚΛΙΚΟΥ XPONOΥ ΣΕ ENΑ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΕΙΡΩΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ, ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.
ΤΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΕΝΑ; ΟΛΑ;Ή ΤΙΠΟΤΑ;
«Cette piece de theatre: du deja-vu»
(αυτό το θεατρικό έργο δεν είναι τίποτε καινούριο, το έχουμε ξαναδεί...)

<<Πόσες φορές γεγονότα και καταστάσεις που ζούμε για πρώτη φορά έχουν κάτι το γνώριμο; Μοιάζουν με έργο που το έχουμε ξαναδεί. Με καταστάσεις που έχουμε ξαναζήσει ή ξανασυναντήσει.
Αν σας έχει συμβεί θα χαρείτε να μάθετε ότι δεν είσαστε μόνοι. Αυτό το γνώριμο αίσθημα που μας αφήνουν συχνά τα γεγονότα, προσωπικά και ιστορικά, είναι προνόμιο του καθενός. Υπάρχει από την αρχαιότητα. Προβληματίζει εδώ και
αιώνες φιλόσοφους και αναζητητές και σχετίζεται με ζητήματα όπως αν η ιστορία επαναλαμβάνεται, αν έχουμε ξαναζήσει τα γεγονότα που βιώνουμε και κατά πόσο είναι όλα «γραμμένα» ή όχι. Προβληματισμοί που παραμένουν χωρίς αδιαμφισβήτητη απάντηση. Για την ώρα μόνο υποθέσεις γίνονται. Υποθέσεις γοητευτικές, που διεγείρουν τη φαντασία χωρίς όμως να βρίσκονται και πολύ μακριά από τα γεγονότα.

Η ιστορία είναι γεμάτη από καταστάσεις που αφήνουν την αίσθηση ότι ακολουθούν κάποιο πρότυπο. Δεν είναι απόλυτα οι ίδιες βέβαια, αλλά παρόμοιες.
Μπορεί τα ονόματα των πρωταγωνιστών να διαφέρουν αλλά το σενάριο μοιάζει να είναι το ίδιο, ενώ μια πιο προσεκτική ματιά φανερώνει εκπληκτικές ομοιότητες και περίεργες «συμπτώσεις » στον τρόπο που ξετυλίγονται τα ιστορικά
γεγονότα. Λες κι η ιστορία βγαίνει από κάποια συγκεκριμένα καλούπια ακολουθώντας κάποιο σχέδιο. Είναι όμως έτσι; Υπάρχουν όμως πράγματι κάποια καλούπια βάσει των οποίων δίνεται μορφή στην Πραγματικότητα; Ποια είναι
αυτά τα καλούπια; Matrix σημαίνει «μήτρα» ή απλούστερα «καλούπι». Αυτό το Matrix θα μπορούσε να είναι υπεύθυνο για τον προβληματισμό μα. Αλλά είναι δυνατόν η ζωή και η ιστορία να μπαίνουν σε καλούπια;
Κατ' αρχήν υπάρχουν τα δεδομένα των παρατηρήσεων: οι Κύκλοι της Ζωής.

Ο κόσμος όντως μοιάζει να ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο (matrix) ή πρότυπα όπου τα γεγονότα επαναλαμβάνουν το αρχικό υπόδειγμα. Είναι φανερό στις τροχιές των πλανητών, στις αλλαγές των εποχών, ακόμα και στον τρόπο με τον οποίο η ζωή συνεχίζεται. Αυτά είναι που θρέφουν τις υποψίες και οδηγούν σε υποθέσεις για το πώς συνδέονται όλα στο Σύμπαν. Όλες αυτές οι υποθέσεις δεν προήλθαν από το πουθενά. Υπάρχουν ενδείξεις ότι τα πράγματα, στη ζωή και την ιστορία ακολουθούν κάποια μοτίβα, σαν να προέρχονται από την ίδια μήτρα-καλούπι. Όλοι αυτοί οι λεγόμενοι «συμβολικοί» αριθμοί, το 7, το 3, το 4, το 6, και το 12 θεωρήθηκαν «συμβολικοί» επειδή ακριβώς παρατηρούνταν σε «κύκλους» της ζωής, στη φύση και στην πορεία των ανθρώπων.
Προήλθαν ακριβώς από εμπειρικές παρατηρήσεις που οδηγούν στους Κύκλους της Ζωής που όντως επαναλαμβάνει κάποια ορισμένα σενάρια σαν κάποιο σετ θεατρικών έργων που παίζονται και ξαναπαίζονται πάντοτε τα ίδια, με μόνη διαφορά τους ηθοποιούς και τον τρόπο που δίνουν παράσταση. Αυτά τα επαναλαμβανόμενα σχήματα είναι φανερά, τόσο στην προσωπική ζωή του κάθε ανθρώπου, γέννηση, ζωή, θάνατος, όσο και στη συλλογική πορεία της ανθρωπότητας, όπως την καταγράφει η ιστορία, με τις κοινωνίες να βιώνουν, χωρίς εξαίρεση, άνοδο, ακμή, παρακμή και πτώση, αλλά και στις «κινήσεις» του
φυσικού κόσμου, παλίρροιες, εναλλαγές εποχών, ημέρας και νύχτας...>>

<<....Οι γνώριμες αισθήσεις που πολλοί άνθρωποι έχουν, ότι έχουν ξαναδεί κάτι που βλέπουν για πρώτη φορά ή ότι έχουν ξαναζήσει κάποια συγκεκριμένη στιγμή (Deja-vu και Deja-vecu - Το έχω ξαναδεί, Το έχω ξαναζήσει) μπορούν να
εκληφθούν ως μια ένδειξη «ανάμνησης» μιας άλλης ζωής, όχι διαφορετικής όπως προτείνει η μετενσάρκωση, αλλά της ίδιας ακριβώς με την τωρινή, που επαναλαμβάνεται μέσω της Αιώνιας Επιστροφής. Το αίσθημα του γνώριμου που αφήνουν κάποιες καταστάσεις που βιώνουμε για πρώτη φορά, και η απορία που μας προκαλεί το γεγονός πως νιώθουμε ότι έχουμε ξαναβρεθεί σε μέρη που ξέρουμε καλά πως πρώτη φορά τα βλέπουμε. Είναι κάτι που βιώνει σχεδόν ο καθένας, και που έχει δώσει «τροφή» για υποθέσεις που απλώνονται απο την τηλεπάθεια και τη διόραση, μέχρι τη μετενσάρκωση.
Αυτό το «καλούπι», μέσα από το οποίο θα μπορούσε να βγαίνει ο κόσμος μας κάθε φορά ολόιδιος, ξανά και ξανά, φέρνει στο νου τον «κόσμο των ιδεών» του Πλάτωνα. Εκείνος διατύπωσε την άποψη ότι το καθετί έχει το «ιδεατό» του πρωτότυπο κάπου και βάσει αυτού «γίνεται» ξανά και ξανά, κάθε φορά διαφορετικό και όμως κρατώντας πάντοτε ίδια τα βασικά χαρακτηριστικό
της πρωτότυπης «ιδέας »>>.

Για όποιον ενδιαφέρεται, το βιβλίο υπάρχει σε .pdf εδώ: https://ia800707.us.archive.org/3/items ... Matrix.pdf
Τα αποσπάσματα είναι παρμένα από τη σελίδα 65
  • I want no power or command
    Over people I'll never understand
  • Κάθε ιδεολογία αρνιέται όλες τις άλλες,
    υποχρεωτικά ξεπλανευτικές.
    Τότε είναι που αρχίζουμε να σκοτώνουμε.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 19 Ιαν 2022, 20:18

Στα αιθερικά ταξείδια ο Αρχιερέας,Μάγος και Βασιλιάς Θώθ προτρέπει αν ποτέ νοιώσει κανείς εισβολή από τα λυσσαλέα σκυλιά να κινήστε μέσα στον κύκλο και ποτέ σε γωνίες ...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τετ 19 Ιαν 2022, 22:39

FireflyEarth έγραψε:
Τετ 19 Ιαν 2022, 18:28
Βάζω ένα απόσπασμα από το συλλογικό βιβλίο "Ο πόλεμος ενάντια στο Matrix".
Τα παρακάτω αποσπάσματα είναι από τον Χρήστο Κώνστα.
Ο λόγος που το βάζω είναι ότι ίσως μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα αυτά που θέλει να επικοινωνήσει
στο αρχικό του post ο φίλος μας ο Mantis-traveller.


Η ΠΑΓΙΔA ΤΟΥ ΚΥΚΛΙΚΟΥ XPONOΥ ΣΕ ENΑ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΕΙΡΩΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ, ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.
ΤΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΕΝΑ; ΟΛΑ;Ή ΤΙΠΟΤΑ;
«Cette piece de theatre: du deja-vu»
(αυτό το θεατρικό έργο δεν είναι τίποτε καινούριο, το έχουμε ξαναδεί...)

<<Πόσες φορές γεγονότα και καταστάσεις που ζούμε για πρώτη φορά έχουν κάτι το γνώριμο; Μοιάζουν με έργο που το έχουμε ξαναδεί. Με καταστάσεις που έχουμε ξαναζήσει ή ξανασυναντήσει.
Αν σας έχει συμβεί θα χαρείτε να μάθετε ότι δεν είσαστε μόνοι. Αυτό το γνώριμο αίσθημα που μας αφήνουν συχνά τα γεγονότα, προσωπικά και ιστορικά, είναι προνόμιο του καθενός. Υπάρχει από την αρχαιότητα. Προβληματίζει εδώ και
αιώνες φιλόσοφους και αναζητητές και σχετίζεται με ζητήματα όπως αν η ιστορία επαναλαμβάνεται, αν έχουμε ξαναζήσει τα γεγονότα που βιώνουμε και κατά πόσο είναι όλα «γραμμένα» ή όχι. Προβληματισμοί που παραμένουν χωρίς αδιαμφισβήτητη απάντηση. Για την ώρα μόνο υποθέσεις γίνονται. Υποθέσεις γοητευτικές, που διεγείρουν τη φαντασία χωρίς όμως να βρίσκονται και πολύ μακριά από τα γεγονότα.

Η ιστορία είναι γεμάτη από καταστάσεις που αφήνουν την αίσθηση ότι ακολουθούν κάποιο πρότυπο. Δεν είναι απόλυτα οι ίδιες βέβαια, αλλά παρόμοιες.
Μπορεί τα ονόματα των πρωταγωνιστών να διαφέρουν αλλά το σενάριο μοιάζει να είναι το ίδιο, ενώ μια πιο προσεκτική ματιά φανερώνει εκπληκτικές ομοιότητες και περίεργες «συμπτώσεις » στον τρόπο που ξετυλίγονται τα ιστορικά
γεγονότα. Λες κι η ιστορία βγαίνει από κάποια συγκεκριμένα καλούπια ακολουθώντας κάποιο σχέδιο. Είναι όμως έτσι; Υπάρχουν όμως πράγματι κάποια καλούπια βάσει των οποίων δίνεται μορφή στην Πραγματικότητα; Ποια είναι
αυτά τα καλούπια; Matrix σημαίνει «μήτρα» ή απλούστερα «καλούπι». Αυτό το Matrix θα μπορούσε να είναι υπεύθυνο για τον προβληματισμό μα. Αλλά είναι δυνατόν η ζωή και η ιστορία να μπαίνουν σε καλούπια;
Κατ' αρχήν υπάρχουν τα δεδομένα των παρατηρήσεων: οι Κύκλοι της Ζωής.

Ο κόσμος όντως μοιάζει να ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο (matrix) ή πρότυπα όπου τα γεγονότα επαναλαμβάνουν το αρχικό υπόδειγμα. Είναι φανερό στις τροχιές των πλανητών, στις αλλαγές των εποχών, ακόμα και στον τρόπο με τον οποίο η ζωή συνεχίζεται. Αυτά είναι που θρέφουν τις υποψίες και οδηγούν σε υποθέσεις για το πώς συνδέονται όλα στο Σύμπαν. Όλες αυτές οι υποθέσεις δεν προήλθαν από το πουθενά. Υπάρχουν ενδείξεις ότι τα πράγματα, στη ζωή και την ιστορία ακολουθούν κάποια μοτίβα, σαν να προέρχονται από την ίδια μήτρα-καλούπι. Όλοι αυτοί οι λεγόμενοι «συμβολικοί» αριθμοί, το 7, το 3, το 4, το 6, και το 12 θεωρήθηκαν «συμβολικοί» επειδή ακριβώς παρατηρούνταν σε «κύκλους» της ζωής, στη φύση και στην πορεία των ανθρώπων.
Προήλθαν ακριβώς από εμπειρικές παρατηρήσεις που οδηγούν στους Κύκλους της Ζωής που όντως επαναλαμβάνει κάποια ορισμένα σενάρια σαν κάποιο σετ θεατρικών έργων που παίζονται και ξαναπαίζονται πάντοτε τα ίδια, με μόνη διαφορά τους ηθοποιούς και τον τρόπο που δίνουν παράσταση. Αυτά τα επαναλαμβανόμενα σχήματα είναι φανερά, τόσο στην προσωπική ζωή του κάθε ανθρώπου, γέννηση, ζωή, θάνατος, όσο και στη συλλογική πορεία της ανθρωπότητας, όπως την καταγράφει η ιστορία, με τις κοινωνίες να βιώνουν, χωρίς εξαίρεση, άνοδο, ακμή, παρακμή και πτώση, αλλά και στις «κινήσεις» του
φυσικού κόσμου, παλίρροιες, εναλλαγές εποχών, ημέρας και νύχτας...>>

<<....Οι γνώριμες αισθήσεις που πολλοί άνθρωποι έχουν, ότι έχουν ξαναδεί κάτι που βλέπουν για πρώτη φορά ή ότι έχουν ξαναζήσει κάποια συγκεκριμένη στιγμή (Deja-vu και Deja-vecu - Το έχω ξαναδεί, Το έχω ξαναζήσει) μπορούν να
εκληφθούν ως μια ένδειξη «ανάμνησης» μιας άλλης ζωής, όχι διαφορετικής όπως προτείνει η μετενσάρκωση, αλλά της ίδιας ακριβώς με την τωρινή, που επαναλαμβάνεται μέσω της Αιώνιας Επιστροφής. Το αίσθημα του γνώριμου που αφήνουν κάποιες καταστάσεις που βιώνουμε για πρώτη φορά, και η απορία που μας προκαλεί το γεγονός πως νιώθουμε ότι έχουμε ξαναβρεθεί σε μέρη που ξέρουμε καλά πως πρώτη φορά τα βλέπουμε. Είναι κάτι που βιώνει σχεδόν ο καθένας, και που έχει δώσει «τροφή» για υποθέσεις που απλώνονται απο την τηλεπάθεια και τη διόραση, μέχρι τη μετενσάρκωση.
Αυτό το «καλούπι», μέσα από το οποίο θα μπορούσε να βγαίνει ο κόσμος μας κάθε φορά ολόιδιος, ξανά και ξανά, φέρνει στο νου τον «κόσμο των ιδεών» του Πλάτωνα. Εκείνος διατύπωσε την άποψη ότι το καθετί έχει το «ιδεατό» του πρωτότυπο κάπου και βάσει αυτού «γίνεται» ξανά και ξανά, κάθε φορά διαφορετικό και όμως κρατώντας πάντοτε ίδια τα βασικά χαρακτηριστικό
της πρωτότυπης «ιδέας »>>.

Για όποιον ενδιαφέρεται, το βιβλίο υπάρχει σε .pdf εδώ: https://ia800707.us.archive.org/3/items ... Matrix.pdf
Τα αποσπάσματα είναι παρμένα από τη σελίδα 65
Ενα παρα πολυ καλο κειμενο που ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω να πω η διαφορα ειναι οτι σε εμενα συμβαινει πιο συχνα αυτο το ειδος της επαναληψης γιατι πρεπει να συμμετεχω ενεργα σε αυτο.
Δηλαδη το κειμενο ειναι το 1ο επιπεδο κι εγω βρισκομαι στο 2ο αλλα για να φτασεις στο 2ο επιπεδο θα πρεπει να κατανοησεις το 1ο
Δηλαδη εγω αποτυπωσα την θεωρια ηδη απο το επομενο επιπεδο ακομα οσο κι αν φανει παραξενο δεν ηξερα για την υπαρξη αυτου του κειμενου.
Σκεψου τωρα οτι σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο μου γιναν και εξτρα μαθηματα γιατι αγνοουσα τις συχνες επαναληψεις τις θεωρουσα απλες συμπτωσεις.
Θα πω ενα απο αυτα τα μαθηματα εδω.
Ειμαι σε ενα μερος στο μεσαιωνα και ενας εχει απαγαγει τον βασιλια εγω τον καταδιωκω κι αυτος με πυροβολει με ενα οπλο απο αυτα τα γουεστερν τα εξασφαιρα.
Τελικα καταφερα με καποιο τροπο να τον ακινητοποιησω και να σωσω τον βασιλια.
Ξαφνικα σαν απο το πουθενα ηρθε ο φυλακας του βασιλια και ερχοταν πανω σε αλογο να τον συλλαβει τον συνελαβε παιρνωντας του χειροπεδες απο την σημερινη εποχη.
Στο μαθημα υπαρχουν χρονικα λαθη που δεν επρεπε να υπαρχουν αλλα δεν ειναι τυχαια ειναι επιτηδες εκει.
Ανεκαθεν οι ανθρωποι βιωνουν επαναληψεις καποιες στιγμες στην ζωη τους σε εμενα συμβαινει συνεχεια.
Κι ενω ειμαι σε εξελιγμενο επιπεδο προσπαθω να δωσω την αισθηση του χρονου οπως την αισθανομαι εγω που μπηκα με την μια στα βαθεια.
Ενα ευχαριστω απο εμενα. :)
Άβαταρ μέλους
mantis-traveller

Re: Ο κυκλος του χρονου

Δημοσίευση από mantis-traveller » Τετ 19 Ιαν 2022, 22:43

alkinoos έγραψε:
Τετ 19 Ιαν 2022, 20:18
Στα αιθερικά ταξείδια ο Αρχιερέας,Μάγος και Βασιλιάς Θώθ προτρέπει αν ποτέ νοιώσει κανείς εισβολή από τα λυσσαλέα σκυλιά να κινήστε μέσα στον κύκλο και ποτέ σε γωνίες ...
Δεν γνωριζω για τον Θωθ δεν εχω ασχοληθει τοσο πολυ με τον Λοβκραφτ απλα διαβαζω καποια κειμενα του για να καλυψω καποια κενα κατα καιρους κι ο Θωθ ειναι απο αυτους που μου διαφευγουν ισως χρειαστει να μελετησω κι αυτονε ισως βρω ενα κοινο σημειο.
Ευχαριστω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”