Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από Isidora » Παρ 15 Φεβ 2019, 10:31

Νέα στοιχεία δείχνουν ότι ο Oumuamua είναι εξωγήινο διαστημόπολοιο!

Εικόναupload free

Οι αντιδράσεις της επιστημονικής κοινότητας δεν πτοούν τον επικεφαλής του τμήματος Αστρονομίας του πανεπιστημίου Χάρβαρντ, Avi Loeb, ο οποίος εξακολουθεί να υποστηρίζει ότι το διαστρικός αστεροειδής Ουμουαμούα αποτελεί τμήμα εξωγήινου διαστημικού σκάφους!

Μάλιστα, ο Loeb ενισχύει τη θεωρία του με τη δημιουργία μίας εξίσωσης, με την οποία φιλοδοξεί να αποδείξει ότι το μυστηριώδες αντικείμενο που ταξιδεύει μέσα στο ηλιακό μας σύστημα είναι πράγματι UFO.

Στις επικρίσεις που δέχεται, απαντά ότι οι άλλοι αστρονόμοι έχουν χάσει την «παιδική τους περιέργεια» και δεν τολμούν να υποστηρίξουν κάτι που πιθανώς αποδειχτεί λανθασμένο. Ο ίδιος προσέγγισε το γρίφο του Ουμουαμούα χωρίς προκαταλήψεις.

Όπως δήλωσε ο Loeb στην αμερικανική εφημερίδα «Chicago Tribune», αυτό το διάστημα δουλεύει πάνω σε μία εξίσωση, αξιοποιώντας νέα στοιχεία από το διαστημικό τηλεσκόπιο «Spitzer». Στόχος του είναι να εξηγήσει τις αποκλίσεις στην τροχιά του Ουμουαμούα, η οποία είναι διαφορετική από την αναμενόμενη, με βάση το σχήμα του και τη βαρύτητα του Ήλιου. Επίσης, το άγνωστο αντικείμενο είναι δέκα φορές πιο λαμπρό από κομήτη και δεν εκλύει αέρια που περιέχουν άνθρακα. Οπότε, δεν μοιάζει με κανένα κομήτη ή αστεροειδή που γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, όπως υποστηρίζουν άλλοι αστρονόμοι.

Ο Loeb θεωρεί ότι αποτελεί τμήμα ενός «εξελιγμένου τεχνολογικού εξοπλισμού», γιατί κινείται πολύ πιο γρήγορα από ένα αδρανές υλικό όπως ένας βράχος, και μοιάζει να έχει κάποια ώθηση. Επίσης, σύμφωνα με τις μετρήσεις του ο Ουμουαμούα έχει μήκος ένα χιλιόμετρο και πολύ μικρό πάχος από υλικό τόσο διαπερατό και ελαφρύ που μπορεί να «παγιδεύει» τις ακτίνες του ήλιου και να τις χρησιμοποιεί σαν «ρεύμα αέρα» για να πλέει στο διάστημα.

Μέχρι σήμερα, οι επιστήμονες δεν έχουν καταφέρει να προσδιορίσουν το σχήμα του Ουμουαμούα εξαιτίας της περίεργης περιστροφής του, συνήθως όμως τον περιγράφουν σαν βράχο σε σχήμα πούρου.

Ο Ουμουαμούα αυτή τη στιγμή περνάει από την τροχιά του Δία. Πρώτη φορά ανιχνεύθηκε τον Οκτώβριο του 2017, από το Πανοραμικό Τηλεσκόπιο Έρευνας και το Σύστημα Ταχείας Αντίδρασης-1 (Pan-STARRS-1) στη Χαβάη.

newsbomb.gr


πηγή : https://katohika.gr/diethni/nea-stoiche ... imopoloio/
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
George vounis
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1391
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 20:41
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 628 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από George vounis » Παρ 15 Φεβ 2019, 13:07

Μάλλον εδω ο Avi Loeb πρέπει να έχει δίκιο, μια και του την έχουν πέσει κοινός ολοι οι φωστήρες της επιστημονικής κοινότητας (ομάδα συγκάλυψης) θα πιστέψω τον Avi Loeb Ισιδώρα.
Μες στο λήθαργο επωφελήθηκαν , οι καπηλευτές της ελεύθερης βούλησης του νου, θα αντιμετωπίσουν την θηλεία της τυφλής δικαιοσύνης!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 15 Φεβ 2019, 13:12

Εγώ ήθελα να'ξερα ποιος ΦΩΣΤΗΡΑΣ και ΓΙΑΤΙ το ονομάτισε
Oumuamua

Ουμουαμουα ρε? Έλεος δηλαδή...



Δεν αποκλείω καθόλου να'ναι διαστημόπλοιο... άλλωστε τα "σώματα"
ή "αντικείμενα" γύρω από τον ήλιο, δείχνουν οτι γίνεται κυκλοφορικό
μποτιλιάρισμα (μην πω χάος) στη διαστημική γειτονιά μας... γιατί όχι κι αυτό?



Ευχαριστώ πάντως για το τόπικ, Ισιδώρα μου, γιατί έχει το ενδιαφέρον του,
αλλά ένας λόγος που δεν ασχολήθηκα μ'αυτό το θέμα, ειλικρινά
είναι η ονομασία του. Άκου ουμούαμουα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από Isidora » Παρ 15 Φεβ 2019, 13:35

Χαχαχα...!!! :lol: :lol: :lol:

Γελάω επειδή το ίδιο ακριβώς σκεπτόμουν και εγώ, ποιος έξυπνος σκέφτηκε αυτό το όνομα...? :D
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 15 Φεβ 2019, 15:00

ArELa έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 13:12
Εγώ ήθελα να'ξερα ποιος ΦΩΣΤΗΡΑΣ και ΓΙΑΤΙ το ονομάτισε
Oumuamua

Ουμουαμουα ρε? Έλεος δηλαδή...

Εντελώς..χμ..συμπτωματικά και καθόλου συγχρονιστικά :loco: άκουγα προχθες ένα βιντεάκι της διαδικτυακής εκπομπής του starweb tv " Paranormal" για αυτό ακριβώς το θέμα. Ονομάστηκε έτσι, γιατί τον πρωτοπαρατήρησαν στη Χαβάη (έχει ένα πολυ γερό τηλεσκόπιο εκεί, δεν θυμάμαι το όνομα) και το έβγαλαν Ουμουαμουα, από τα Χαβανέζικα, νομίζω σημαίνει επισκέπτης.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 15 Φεβ 2019, 15:04

kat_woman έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 15:00
Εντελώς..χμ..συμπτωματικά και καθόλου συγχρονιστικά

το ξεφτιλίσαμε στο συγχρονισμό και μπήκε κι η Ισιδώρα στο χορό...
το ίδιο πρέπει να ακουσα. Απλά το παράτησα... :P
"επισκέπτης από ψηλά" μήπως? κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά μπορεί
και να τα μπέρδεψα με άλλο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 15 Φεβ 2019, 15:09

Νομίζω ναι, κάτι τέτοιο. :thumb:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 15 Φεβ 2019, 16:15

ArELa έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 13:12
Ουμουαμουα ρε? Έλεος δηλαδή...
:skaw: :skaw: :skaw:
χαχαχα! Η αλήθεια είναι ότι όταν το πρωτοακούς, φέρνει κάτι από Αιθίοπα μαραθωνοδρόμο!

kat_woman έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 15:00
Ονομάστηκε έτσι, γιατί τον πρωτοπαρατήρησαν στη Χαβάη (έχει ένα πολυ γερό τηλεσκόπιο εκεί, δεν θυμάμαι το όνομα) και το έβγαλαν Ουμουαμουα, από τα Χαβανέζικα, νομίζω σημαίνει επισκέπτης.
Ετσι ακριβώς. :thumb: :thumb:
Ειναι Χαβανέζικη σύνθετη λέξη, και σημαίνει: "Messenger From Afar Arriving First".
(ο αγγελιοφόρος από πολύ μακρυά που καταφτάνει πρώτος).

Πέρα από την πλάκα πάντως, επειδή διαβάζω γι'αυτό το θέμα από τοτε που έσκασε στην παγκόσμια μπλογκόσφαιρα, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι είναι πολύ σημαντικό και σοβαρό.
Ίσως πιο σοβαρό και από την υπόθεση του "wow signal" το '77!

Οταν το εντοπίσαν το 2017, τράβηξε την προσοχή ακόμα και του SETI, στοχευοντας πάνω του ένα από τα ραδιοτηλεσκόπια του μπας και πιάσουν τίποτα, αλλά μάταια.

Πολλοί λένε ότι είναι απλά αστεροειδής.
Κανένας αστεροειδής όμως δεν μπορεί να δημιουργηθεί εκ φύσεως με τέτοιο σχήμα, δηλαδή τόσο μακρύς αλλά ταυτόχρονα με τόσο λεπτό πάχος.
Επίσης κανένας αστεροειδής δεν επιταχύνει, επιβραδύνει,στρίβει, ή κάνει μικροδιορθώσεις πορείας, όπως ο Ουμουαμούα!

Η ίδια η NASA δεν το ονοματίζει ούτε ως αστεροειδή, ούτε ως κομήτη, αν και γράφει ότι συμπεριφέρεται ως "κομήτης".
Αρκούνται μόνο να αναφέρονται σε αυτό ως "interstellar object".
https://www.nasa.gov/feature/jpl/chasing-oumuamua


Αλλοι λένε ότι είναι συντρίμια από έναν ανώτερο τεχνολογικά πολιτισμό,
ή ακόμη κι ακυβέρνητο σκάφος (εξου και η περίεργη πορεία του).

Αλλοι επίσης επιστήμονες του πανεπιστημιου Χαρβαρντ ισχυρίζονται ότι πρόκειται για ηλιακό πανί, εξωγήινης τεχνολογίας.
Harvard researchers suggest strange interstellar object may be alien light sail

Και άλλοι επίσης επιστήμονες, λένε ότι ο Oυμουαμούα περιβάλεται από ένα είδους παγωμένης ουσίας πλουσιας σε οργανικά στοιχεία!
Κάτι δηλαδή σαν "οργανικός μανδύας", όπως λένε χαρακτηριστικά.
the alien asteroid, wears an organic coat. But what’s inside?

Θα φέρω κι άλλα αργότερα.
Πολύ πιο συνωμοσιολογικά, που δεν έχουν παίξει πουθενά στην Ελληνική μπλογκόσφαιρα.
Stay tuned! :loco:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 15 Φεβ 2019, 16:48

Aquila έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 16:15
Ειναι Χαβανέζικη σύνθετη λέξη, και σημαίνει: "Messenger From Afar Arriving First".
(ο αγγελιοφόρος από πολύ μακρυά που καταφτάνει πρώτος).



Πάρα πολύ σωστά και ωραία. Μπορούσαν να το ονομάσουν
με τα αρχικά των αγγλικών λέξεων, άντε και της χαβανέζικης
Δηλαδη ΜEFAAFO ή πιο συγκοπτόμενα, ΜEFO
αυτό το Ουμουαμουα μπορεί να'ναι μια χαρά για τους χαβανέζους
αλλά για όλους τους υπόλοιπους κάνει επιεικώς ουζουμπούρου κουλό. :P





Aquila έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 16:15
Θα φέρω κι άλλα αργότερα.
Πολύ πιο συνωμοσιολογικά, που δεν έχουν παίξει πουθενά στην Ελληνική μπλογκόσφαιρα.
Stay tuned!

πολύ ενδιαφέροντα όσα ηδη μας έφερες.
Αναμένω στο ακουστικό μου και για τα επόμενα :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12025
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 15 Φεβ 2019, 17:33

Δεν ξέρω αν είναι χαβανέζικα, αλλά σαν χαϊβανέζικα ακούγονται :P
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 15 Φεβ 2019, 17:37

OTTO έγραψε:
Παρ 15 Φεβ 2019, 17:33
Δεν ξέρω αν είναι χαβανέζικα, αλλά σαν χαϊβανέζικα ακούγονται :P

Ουμουαμουα.... καθόλου παράξενο να'ναι χαβανέζικα
το'χουν πολύ με τα "ου" και τα "ουα"
απλά μου κάνει ολίγον γελοίο (χωρίς να θέλω να θίξω καμιά γλώσσα)
και ειδικά για αστρονομικού τύπου ονομασία...

:P
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 15 Φεβ 2019, 19:18

Η περιστροφικη συμπεριφορά του όντως είναι περίεργη,όπως και οι εναλλαγές της ταχύτητας του.Για διαστημοπλοιο δεν θα το έλεγα, αλλά για έναν καμουφλαρισμενο βράχο/δορυφόρο που έχει "μέσα του" όργανα και συλλέγει πληροφορίες για πιθανές περιοχες,πλανήτες δηλαδή, με ένδειξη ζωής ή για αποικίση.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Παρ 15 Φεβ 2019, 22:59

ΤΟ ΔΙΑΣΤΡΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ OUMAUMAUA ΚΑΙ Η ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΣΕΛΗΝΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (LOC)
ΤΟ ΔΙΑΣΤΡΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ OUMAUMAUA ΚΑΙ Η ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΣΕΛΗΝΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (LOC)
H Διαστημική Συμμαχία (SSP Alliance) απέστειλε πρόσφατα μία εξερευνητική ομάδα αστροναυτών εξοπλισμένους με κάμερες για να διερευνήσουν το διαστρικό σκάφος Oumaumaua, το οποίo εισήλθε τον Δεκέμβριο του 2017 στο ηλιακό μας σύστημα αφού πρώτα είχε λάβει δεδομένα τηλεμετρίας του σκάφους με μη επανδρωμένο σκάφος για να μπορέσει να το προσεγγίσει (γραφική αναπαράσταση της προσέγγισης του σκάφους από την Διαστημική Συμμαχία στο χρονικό σημείο 4:28 του βίντεο). Μέσα στο πέτρινο σκάφος το οποίο είχε ηλικία ενός δισεκατομμυρίου ετών και ανήκει σύμφωνα με την Διαστημική Συμμαχία στην αρχαία φυλή των Οικοδόμων (Ancient Builder Race) η οποία εξαφανίστηκε πριν από δισεκατομμύρια χρόνια αφήνοντας πίσω της υπερπροηγμένες τεχνολογικές κατασκευές και τεχνουργήματα σε πολλά αστρικά συστήματα του Γαλαξία μας βρέθηκαν και ανασύρθηκαν από τους αστροναύτες 2 παγωμένα πτώματα κολλημένα επάνω σε νεκρικά συρόμενα τραπεζοειδή συρτάρια του σκάφους 2 εξωγήινων όντων ενός αμφίβιου και ενός μη αμφίβιου όντος (οι εικόνες των 2 όντων τα οποία ανασύρθηκαν φαίνονται στα χρονικά σημεία 10: 55 και 11: 10 του βίντεο). Η καταστροφή στο εσωτερικού του σκάφους προήλθε από την αποσυμπίεση των εσωτερικών δωματίων και επιπέδων του σκάφους τα οποία ήταν συμπιεσμένα με αέρα και νερό σε ειδικά προσαρμοσμένα περιβάλλοντα για να εξυπηρετούν την συνύπαρξη και την επιβίωση των 2 όντων (του ενός αμφίβιου και του ενός μη αμφίβιου όντος). Επίσης επάνω στους εσωτερικούς τοίχους του σκάφους βρέθηκαν τύποι γραφής , ιερογλυφικοί χαρακτήρες και σύμβολα τύπου διαστατικών μαθηματικών και μία γραφή τύπου σημάτων Mors η οποία αποκρυπτογραφήθηκε από την Διαστημική Συμμαχία.

Για όλες αυτές τις ανακαλύψεις από την Διαστημική Συμμαχία όπως επίσης και για όλες τις πληροφορίες τις οποίες έλαβε ο Corey Goode κατά την ξενάγηση του στις 3 κύριες μεγάλες εγκαταστάσεις της Σεληνιακής Διοίκησης Επιχειρήσεων (LOC) Alpha, Charlie και Bravo (εικόνες από το εσωτερικό της σελήνης στο χρονικό σημείο 20:16 του βίντεο) θα μιλήσει σύντομα πανεθνικά σε τηλεοπτικό Αμερικάνικο δίκτυο ο Κόρεϊ Γκουντ μόλις όλα οργανωθούν και είναι έτοιμα και έχει δοθεί η εντολή από την Διαστημική Συμμαχία για να γίνουν οι τελικές αποκαλύψεις προς την ανθρωπότητα. Αυτό θα γίνει απαραιτήτως για να διευρυνθεί η συνείδηση και η επίγνωση της ανθρωπότητας και να διαπιστώσουν οι άνθρωποι ότι είμαστε και αποτελούμε μέρος ενός τεράστιου ζωντανού αναπνέοντος σύμπαντος και πως έχουμε κοσμικά ξαδέρφια γύρω μας με τα οποία σύντομα θα αλληλεπιδράσουμε λαμβάνοντας γνώση από εκείνους και εμπορευόμενοι μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 16 Φεβ 2019, 00:50

Το λάικ :thumb: Κυριάκο μου, για τον κόπο σου.
Θα ισχύσει και για το περιεχόμενο όταν θα πάψουν όλα αυτά να είναι απλά λόγια-θεωρίες
και θα στηρίζονται με χειροπιαστά, αναμφισβήτητα και αδιάψευστα (ακόμα και
για τους σκεπτικιστές) δεδομένα/αποδείξεις, που για την ώρα λείπουν. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από Aquila » Κυρ 17 Φεβ 2019, 18:56

καποιες πληροφορίες ακόμη: (ακολουθεί σεντόνι, φτιαξτε καφέ). :cool:

1)
Τα παράξενα του Ουμούαμουα:
- η ταχύτητα του είναι πάρα πολύ μεγάλη, και ακανόνιστη όπως είπαμε. Στο δικό μας ηλιακό σύστημα μετρήθηκε στα 95,000km/h.
- Βγάζει ένα κοκκινωπό πολύ φωτεινό χρώμα (10 φορές πιο φωτεινό από έναν κομήτη), που ανα διαστήματα αλλάζει ελαφρως σε άλλες κοκκινες αποχρώσεις.
Αρκετά περίεργο σε σχέση με το συνηθισμένο μαύρο χρώμα των κομητών και αστεροειδών.



https://www.youtube.com/watch?v=zDUn_AV0HS0

- όταν προσπερνουσε τον ήλιο μας, άρχισε να επιταχύνει όπως θα έκανε ένας κομήτης.
Ομως ο Ουμουαμουα ΔΕΝ άφησε καθόλου ουρά από πίσω, όπως θα ήταν αναμενόμενο.
Επίσης δεν άφησε καμια ουρά σε καμία από τις αυξομειώσεις ταχυτητας του.
- οταν η ΝΑΣΑ τον εντόπισε, ήταν τόσο γρήγορος που κυριολεκτικά δεν προλαβαιναν να κάνουν και πολλά.
Αυτό μάλιστα τους έβαλε σε αμφιβολίες, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την έγκαιρη ειδοποίηση ξένων αντικειμένων.
Μάλιστα εκείνη την στιγμή έστρεψαν αμέσως πάνω του το υπέρυθρο διαστημικό τηλεσκόπιο Spitzer, αλλά αυτό δεν είδε τίποτα...
- Το ίδιο έκαναν και οι ερευνητές στο SETI (έρευνα για εξωγήινη ζωή).
Υπέθεσαν ότι αν ήταν εξωγήινο δημιούργημα, θα έπρεπε να εκπέμπει καποιου είδος ραδιοσήμα.
Για βδομαδες το παρακολουθούσαν με το τηλεσκόπιο Allen Telescope Array (ATA), αλλά και αυτοί δεν καταφεραν τίποτα!

Oumuamua:mysterious messenger from beyond the stars


2)
ο Ισραηλινός κορυφαίος επιστήμονας του Χάρβαρντ Avi Loeb ξαναχτυπά, και συνεχίζει να υπερασπίζεται τις πρώτες του δηλώσεις, ότι δηλαδή πρόκειται για εξωγήινο δημιούργημα:

Harvard Professor Avi Loeb defends his proposal it is an alien probe

"Δεν με ενδιαφέρει τι λεει ο κόσμος για την άποψη μου", λέει ο Loeb.
"Δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε αν είναι κάτι τεχνολογικά ενεργό, ή αν είναι ένα σκάφος μη ενεργό πλέον που απλά συνεχίζει να αιωρείται στο διαστημα".
"Αλλά αν υπάρχουν κι άλλες κατασκευές σαν τον Ουμουαμουα εκεί έξω, τότε αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι δημιουργοί του μπορεί να έχουν φτιάξει εκατομμύρια ακόμα, και να τα έχουν εκτοξευσει σε όλο τον γαλαξία"!


3)
και τέλος κάτι full συνομοσιολογικό, ως τροφή για σκέψη κυρίως:
Φημολογείται ότι ο Ουμούαμουα μπορεί να είναι ακόμα κι ένα είδος "εξωγήινου Voyager".
Oπως δηλαδή έπραξε η ανθρωπότητα πριν 40+ χρόνια βάζοντας μεσα δείγματα της γηινης κοινωνίας και στέλνοντας τα στο βαθύ διάστημα, κάπως παρόμοια να έπραξε και κάποιος άλλος εξωγήινος πολιτισμός.
Ίσως αυτό άφησε να εννοηθεί και ο Loeb, όταν μίλησε για εκατομμύρια τέτοια αντικείμενα στο διάστημα...

Επίσης κάτι άλλο που αφορά το σχήμα αλλά και τις διαστάσεις.
Υπάρχει μια θεωρία εδώ και χρόνια στα εναλλακτικά site, οτι
η Κιβωτός του Νώε δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα διαστημικό σκάφος, που κατασκευαστηκε για να περιπλανηθεί όσο χρειαζόταν (150 μέρες δλδ).

Εικόνα

Η ιστορία που γράφτηκε στα θρησκευτικά βιβλία ήταν καθαρά αλληγορική για ευνόητους λόγους.
Λένε ότι μέσα δεν μαζεύτηκαν τα ζευγη ζώων καθεαυτά, αλλά ότι το σκάφος ήταν στην ουσία μια είδους μακρόστενη "αποθήκη" DNA.
Όταν ο κίνδυνος πέρασε, όποιος κι αν ήταν αυτός (που πιθανόν δεν ήταν η βροχή :loco: ), το σκάφος γύρισε πίσω στην Γη.
Ή ίσως συνετρίβη.
Εδώ ο αρχαιολογικός χώρος, που υποτίθεται ότι βρέθηκε η κιβωτός:



https://www.youtube.com/watch?v=jM4iOf6IVHM

Αν και δεν είμαι γνώστης με τις χριστιανικo-εβραϊκες γραφές, η Βίβλος δίνει τις εξής διαστάσεις αυτής της "κιβωτού" :
Μήκος 450 ως 510ft = 137 ως 155 μέτρα
Πλάτος 75ft = 23 μέτρα
ύψος 45ft = 14 μέτρα
http://www.biblestudy.org/basicart/was- ... imals.html

Ενα αρκετά δηλαδή μακρόστενο και πεπλατυσμένο σχήμα, που καμία σχέση δεν έχει με τα βιβλικά υπερωκεανια που μας παρουσιάζει το Χόλυγουντ. Περισσότερο σε σχήμα πούρο πρέπει να έμοιαζε.
Και που φυσικά σε καμια περίπτωση δεν χωρούν εκεί μεσα τα ζευγαρια ζώων που υποτιθεται ότι μπήκαν.

Σε ότι αφορά τον Ουμούαμουα, οι διαστάσεις του απ'όσο πρόλαβαν να υπολογίσουν οι επιστήμονες, μιας και περιστρέφεται συνέχεια, είναι:
Μήκος 400ft - 121μ
Πλάτος 40ft - 12μ
"Scientists believe Oumuamua is shaped like a cigar, approximately 400 feet long and 40 feet wide.
However, they are only able to guess based on its changing brightness as it spins".


Why a new discovery in outer space means humans should keep an 'open mind' about extraterrestrial life

Αν και οι απόψεις διίστανται, μιας και όπως είπαμε είναι δύσκολο να υπολογιστούν οι ακριβείς διαστάσεις του,οι οποίες μπορεί να φτανουν μέχρι και 400m μήκος!
https://solarsystem.nasa.gov/asteroids- ... /in-depth/

Πόσο πιθανό είναι λοιπόν, με βαση αυτό το πεπλατυσμένο και μακρύ σχήμα του Ουμουαμουα, και τις σχεδόν ίδιες διαστασεις του Νώε,
να προκειται για μια αντίστοιχη εξωγήινη αποθηκευτική κιβωτό, ίσως και ερευνητική, η οποία περιπλανιέται εδώ και χιλιετίες στο βαθύ διάστημα;



https://www.youtube.com/watch?v=9mMyMHqReDI
(διαβάστε κυρίως το description αυτού του βίντεο, δεν χρειάζεται να δείτε το 10λεπτο βίντεο)
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τι τελικά είναι ο Oumuamua?

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 17 Φεβ 2019, 20:46

Απολαυστικό και θαυμάσιο το σενόνι σου Ακουιλάκο :clap:

Ο Σουέρτλοου πάντως (που τον ακουω κι αυτόν) επιμένει ότι το ουμου...μμουμουμου
είναι μεταλλικό και σίγουρα όχι αστεροειδής, κομήτης ή ό,τι άλλο.
Θα δούμε...

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”