Aράχνες το έκαναν?

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 10:17

ατην τελευταία εικόνα που έβαλες, κάτι σκότωσε αυτά τα έντομα
(σκνίπες ή μη) ΕΚΤΟΣ ιστου.

Συγνώμη αλλά αυτό το φαινομενο δε μου κάνει αντίδραση της φύσης...
αντίδραση του αφύσικου μου κάνει.

Εσύ στέκεσαι στον πληθυσμό της σκνίπας και καλά κάνεις
εγώ αναρωτιέμαι για τον πληθυσμό των αραχνών.
ΑΝ είναι αραχνοϊστοί αυτοί, μιλάμε για δισεκατομμύρια αράχνες.
Πώς βρέθηκαν τόσες στην περιοχή?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Σεπ 2018, 10:28

Μα η ανάπτυξη ενός πληθυσμού δεν θα επηρεάσει άλλους πληθυσμούς;

Επίσης, οι ιστοί εντοπίζονται ΜΟΝΟ περιμετρικά των νερών;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 10:38

OTTO έγραψε:Επίσης, οι ιστοί εντοπίζονται ΜΟΝΟ περιμετρικά των νερών;
συμφωνα με το αρθρο εδώ https://katohika.gr/ellada/tainia-tromo ... nigei-apo/

απλώθηκε σ'ολη την περιοχή... "έπνιξε" τον τόπο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 22 Σεπ 2018, 11:16

ArELa έγραψε:
οι ιστοί δεν εμφανίστηκαν ΞΑΦΝΟΥ και έγινε το θέμα ΜΟΛΙΣ εμφανίστηκαν?
Δεν άφησαν τους κατοίκους άναυδους?
Ξαφνικά φαίνεται πως έγινε αυτό


εδω στην πρώτη καταγραφή https://katohika.gr/ellada/peplo-arachn ... aitolikou/

λέει πως
Ενα περίεργο και πρωτόγνωρο θέαμα αντίκρισα απόψε το βράδυ στο Αιτωλικό.
Απ'το πρωι που θ΄'αρχισε η ύφανση δε θα το'βλεπαν?
Έλα ντε? Δεν θα τις έβλεπαν χιλιάδες αράχνες την ώρα που ύφαιναν τους ιστούς τους ή έστω νωρίτερα ή αργότερα του ξεκινήματος ή του τελειώματος της ύφανσης? Κανείς δεν αναφέρει ότι είδε χιλιάδες αράχνες να υφαίνουν, τους ιστούς του βρήκαν έτοιμους. Αυτή η αμφιβολία θα με φάει https://youtu.be/04YUFXle1nY?t=50m50s

OTTO έγραψε:
Το ερώτημα είναι: υπάρχουν χιλιάδες σκνίπες αυτές τις μέρες στο αιτωλικό; Αν ναι, τότε τα δύο πάνε μαζί, σκνίπες και αράχνες. Αν δεν έχει σκνίπες, και υπάρχουν τέτοιοι ιστοί, αυτό πραγματικά θα ήταν ύποπτο.
ΌΧΙ δεν έχει καθόλου σκνίπες αυτή την στιγμή στην περιοχή έχουν σκοτωθεί το δηλώνουν και οι κάτοικοι της περιοχής https://youtu.be/pQaswDKNAYM?t=8m47s. Άρα ή σκοτώθηκαν οι σκνίπες από τις χιλιάδες αράχνες (που δεν βλέπουμε ή δεν είδαμε ποτέ) ή από τους δηλητηριώδεις για τα έντομα χημικούς ιστούς που παρουσιάζει η Βασούλα με ντοκουμέντα και αποδείξεις. Λογική διαθέτετε, νοήμονα όντα είστε, η πιο εξελιγμένη μορφή ζωής στον πλανήτη είστε, διαλέγετε και παίρνετε.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Σεπ 2018, 11:48

georgeelvismichael_ έγραψε:ΌΧΙ δεν έχει καθόλου σκνίπες αυτή την στιγμή στην περιοχή έχουν σκοτωθεί το δηλώνουν και οι κάτοικοι της περιοχής https://youtu.be/pQaswDKNAYM?t=8m47s. Άρα ή σκοτώθηκαν από τις χιλιάδες αράχνες (που δεν βλέπουμε ή δεν είδαμε ποτέ) ή από τους δηλητηριώδεις για τα έντομα χημικούς ιστούς που παρουσιάζει η Βασούλα με ντοκουμέντα και αποδείξεις. Λογική διαθέτετε, νοήμονα όντα είστε, η πιο εξελιγμένη μορφή ζωής στον πλανήτη είστε, διαλέγετε και παίρνετε.
Στο βίντεο που λες, ο άνθρωπος παραδέχεται ότι το φαινόμενο αυτό δημιουργήθηκε αφού πρώτα υπήρχαν εκατοντάδες εκατομμύρια κουνούπια (πολλοί ονομάζουν και την σκνίπα ως κουνούπι, παρόλο που δεν τσιμπά, ούτε πίνει αίμα).

Επίσης ανέφερε ότι οι αράχνες εμφανίστηκαν πριν καμιά 20αρια μέρες, που επιβεβαιώνει αυτό που είπα ότι θέλει κάπου δυο βδομάδες τουλάχιστον.

Πουθενά δεν λέει ότι δεν υπάρχουν κουνούπια. Αυτό που λέει είναι ότι λόγω των αραχνών μπορούν να βγουν έξω, γιατί αρπάζουν αμέσως τα περισσότερα κουνούπια (και σκνίπες προφανώς). Στο ερώτημα αν τους προστατεύουν από τα κουνούπια, απάντησε ότι τους προστατεύουν κατά 95%. Αν όπως λες, έλεγε ότι δεν υπάρχουν κουνούπια, τότε δεν θα απαντούσε ότι τους προστατεύουν από τα κουνούπια, ούτε ότι χάρη στους ιστούς μπορούν να κυκλοφορούν σαν άνθρωποι.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 22 Σεπ 2018, 12:13

OTTO έγραψε:
Στο ερώτημα αν τους προστατεύουν από τα κουνούπια, απάντησε ότι τους προστατεύουν κατά 95%.
Επίσης ανέφερε ότι οι αράχνες εμφανίστηκαν πριν καμιά 20αρια μέρες, που επιβεβαιώνει αυτό που είπα ότι θέλει κάπου δυο βδομάδες τουλάχιστον.
Ωραία άρα αυτή την στιγμή έχει απομείνει το 5% των κουνουπιών-σκνιπών που εξακολουθεί να εμφανίζεται στους κατοίκους. Το υπόλοιπο 95 τοις εκατό των κουνουπιών-σκνιπών καταναλώθηκε από αράχνες.

Απάντησε μου τώρα και στο παρακάτω ερώτημα:
Κατά την διάρκεια των 20 ημερών που λένε οι κάτοικοι πως αυτό το φαινόμενο διήρκεσε κανείς δεν βιντεοσκόπησε ή φωτογράφησε τις χιλιάδες αράχνες που το έκαναν όλο αυτό? Δεν θα τις έβλεπαν χιλιάδες αράχνες την ώρα που ύφαιναν τους ιστούς τους ή έστω νωρίτερα ή αργότερα του ξεκινήματος ή του τελειώματος της ύφανσης? Κανείς δεν αναφέρει ότι είδε χιλιάδες αράχνες να υφαίνουν, τους ιστούς όλοι λένε ότι τους είδαν ήδη έτοιμους και σχηματισμένους και μάλιστα ξαφνιάστηκαν οι περισσότεροι κάτοικοι από το γεγονός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeelvismichael_ την Σάβ 22 Σεπ 2018, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 12:22

georgeelvismichael_ έγραψε:Κατά την διάρκεια των 20 ημερών που λένε οι κάτοικοι πως αυτό το φαινόμενο διήρκεσε κανείς δεν βιντεοσκόπησε ή φωτογράφησε τις χιλιάδες αράχνες που το έκαναν όλο αυτό? Δεν θα τις έβλεπαν χιλιάδες αράχνες την ώρα που ύφαιναν τους ιστούς τους ή έστω νωρίτερα ή αργότερα του ξεκινήματος ή του τελειώματος της ύφανσης? Κανείς δεν αναφέρει ότι είδε χιλιάδες αράχνες να υφαίνουν, τους ιστούς λένε ότι τους είδαν ήδη έτοιμους και σχηματισμένους και μάλιστα ξαφνιάστηκαν οι περισσότεροι κάτοικοι.
ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι όλη η ουσία. Ούτε στη σκνίπα ούτε στο κουνούπι.

Μα το Θεό αν δεν ΄ηταν στου διαόλου τη μανάρα το Αιτωλικό θα είχα ήδη πάει εκεί.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Aquila » Σάβ 22 Σεπ 2018, 12:56

Ο αρχικός uploader του άρθρου, Γιάννης Γιαννακόπουλος, ο οποίος είναι και κάτοικος της περιοχής παρακαλώ, είπε ότι όλο αυτό το φαινόμενο το αντίκρυσε το βράδυ της 16 προς 17 Σεπτεμβριου.
Αργότερα όμως, τις επόμενες μέρες, ανασκευασε τα λεγόμενα του. Γιατί άραγε;

Προσωπικά,αν ήμουν χρόνια κάτοικος Αιτωλικού, και ήξερα το οτιδήποτε αλλόκοτο ή μη συμβαίνει στην περιοχή μου απ'έξω κι ανακατωτά, και ξαφνικά έβλεπα τα πρώτα πέπλα αράχνης να στρώνονται στις αυλές, στις πόρτες, στις πινακίδες Κ.Ο.Κ, στην παραλία, στις βάρκες παντού, θα είχα κινήσει γη και ουρανό. Θα είχα ξεσηκώσει τους πάντες.
Μα τον Θεό, μέχρι και στο καμπαναρίο τους θα ανεβαινα, να τους βαράω την καμπάνα μπας και ξυπνήσουν.
Εκτός κι αν οι ντόπιοι εκεί είναι εντελώς αποχαυνωμενοι, πράγμα που δεν θέλω να το πιστευω.

Επίσης μια δεύτερη μαρτυρια.
Ο ηλικιωμένος ψαράς στην βάρκα λέει ξεκάθαρα αναφερόμενος στην ύφανση, ότι όλο αυτό στρώθηκε/έγινε σε ένα βράδυ. Αν προσέξατε, τόσο η ΕΡΤ, όσο και τα υπόλοιπα συστημικά μέσα έχουν κόψει αυτήν την φράση.

Όπως είπα λοιπον και στα προηγούμενα post, εγώ θα περιμένω τις επόμενες μέρες όπου φυσιολογικα θα πρέπει το Αιτωλικό να κατακλυστεί από σμήνη πουλιών,βατραχιων και σαυρών για να καταβροχθίσουν τα δισεκατομμυρια "αραχνών".
:loco:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:00

Αλήθεια, είδες όλο το δεκάλεπτο βίντεο που έστειλες; Δεν δείχνεις να το είδες.

1) Δίνει λογικότατη εξήγηση στο γιατί οι μεγάλοι ιστοί εντοπίζονται δίπλα στα νερά, και όχι σε οποιοδήποτε μέρος
2) Στο 7.35 δείχνει ακόμα και τα αυγά των αραχνών
3) Πουθενά ο άνθρωπος δεν ανέφερε ότι βλέπει μεν ιστούς, αλλά δεν βλέπει αράχνες.
georgeelvismichael_ έγραψε:Ωραία άρα αυτή την στιγμή έχει απομείνει το 5% των κουνουπιών-σκνιπών που εξακολουθεί να εμφανίζεται στους κατοίκους. Το υπόλοιπο 95 τοις εκατό των κουνουπιών-σκνιπών καταναλώθηκε από αράχνες.


Δεν πάνε έτσι τα μαθηματικά. Ο άνθρωπος έκανε μια εκτίμηση 95% ως προς την κυκλοφορία των σκνιπών ΜΕΣΑ στο χωριό, στις αυλές τους. Δεν σημαίνει ότι πάνε, τελείωσαν αμέσως. Βεβαίως, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και με τις αράχνες σταδιακά θα μειωθεί ο αριθμός των σκνιπών. ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Αλλά θέλει χρόνο.

Απάντησε μου τώρα και στο παρακάτω ερώτημα:
Κατά την διάρκεια των 20 ημερών που λένε οι κάτοικοι πως αυτό το φαινόμενο διήρκεσε κανείς δεν βιντεοσκόπησε ή φωτογράφησε τις χιλιάδες αράχνες που το έκαναν όλο αυτό? Δεν θα τις έβλεπαν χιλιάδες αράχνες την ώρα που ύφαιναν τους ιστούς τους ή έστω νωρίτερα ή αργότερα του ξεκινήματος ή του τελειώματος της ύφανσης? Κανείς δεν αναφέρει ότι είδε χιλιάδες αράχνες να υφαίνουν, τους ιστούς όλοι λένε ότι τους είδαν ήδη έτοιμους και σχηματισμένους και μάλιστα ξαφνιάστηκαν οι περισσότεροι κάτοικοι από το γεγονός.
Κατ αρχάς δεν είναι μόνο η αύξηση του πληθυσμού. Είναι και η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ. Όπως όλα τα ζωντανά, έτσι και οι αράχνες που βρίσκονται πιο πέρα, μετακινούνται σταδιακά προς την περιοχή με την πολλή τροφή. Συνεπώς πολλές από αυτές τις αράχνες ήταν αράχνες που βρίσκονταν πιο πέρα από εκεί που βρίσκονται τώρα.

Έπειτα, από όσο είδα, είναι δρόμος αυτοκινήτων εκεί, δεν έχει πεζόδρομο, ώστε να κάτσει να βιντεοσκοπήσει ο μέσος χαλαρός πεζός. Οι μόνοι που πάνε εκεί πεζοί φαίνεται πως είναι κάτι γεροντοψαράδες. Ε, δεν είναι όλοι οι γεροντοψαράδες hightech. Τι να κάνουμε.

Τώρα απάντησέ μου:
1) Γιατί οι πολλοί. εκτεταμένοι και έντονοι ιστοί απαντώνται δίπλα στη λίμνη και όχι σε όλη την περιοχή; Και γιατί όχι και σε όλη την επιφάνεια της λίμνης (δηλαδή και στο κέντρο), παρα μόνο παράκτια;
2) Γιατί το ίδιο φαινόμενο το έχω δει εγώ στη λιμνοθάλασσα Βιστωνίδα, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως το βλέπουμε στο βίντεο, δηλαδή οι έντονοι ιστοί να βρίσκονται παράκτια και μόνο; (προφανώς και στο χωριό αυξήθηκαν οι αράχνες, αφού είναι δίπλα, αλλά ομολογουμένως το έντονο φαινόμενο εστιάζεται δίπλα στα νερά).


Το ότι η ύφανση σε κάποιο σημείο έγινε μέσα σε μία νύχτα, δεν είναι κάτι το αδύνατο, εφ όσον υπάρχουν αράχνες και έχουν λόγο να μαζευτούν σε συγκεκριμένη περιοχή για τροφή.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
georgeelvismichael_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος 2018, 22:28
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 440 φορές
Έλαβε Likes: 169 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από georgeelvismichael_ » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:32

OTTO έγραψε:Αλήθεια, είδες όλο το δεκάλεπτο βίντεο που έστειλες; Δεν δείχνεις να το είδες.

1) Δίνει λογικότατη εξήγηση στο γιατί οι μεγάλοι ιστοί εντοπίζονται δίπλα στα νερά, και όχι σε οποιοδήποτε μέρος
2) Στο 7.35 δείχνει ακόμα και τα αυγά των αραχνών
3) Πουθενά ο άνθρωπος δεν ανέφερε ότι βλέπει μεν ιστούς, αλλά δεν βλέπει αράχνες.
georgeelvismichael_ έγραψε:Ωραία άρα αυτή την στιγμή έχει απομείνει το 5% των κουνουπιών-σκνιπών που εξακολουθεί να εμφανίζεται στους κατοίκους. Το υπόλοιπο 95 τοις εκατό των κουνουπιών-σκνιπών καταναλώθηκε από αράχνες.


Δεν πάνε έτσι τα μαθηματικά. Ο άνθρωπος έκανε μια εκτίμηση 95% ως προς την κυκλοφορία των σκνιπών ΜΕΣΑ στο χωριό, στις αυλές τους. Δεν σημαίνει ότι πάνε, τελείωσαν αμέσως. Βεβαίως, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και με τις αράχνες σταδιακά θα μειωθεί ο αριθμός των σκνιπών. ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Αλλά θέλει χρόνο.

Απάντησε μου τώρα και στο παρακάτω ερώτημα:
Κατά την διάρκεια των 20 ημερών που λένε οι κάτοικοι πως αυτό το φαινόμενο διήρκεσε κανείς δεν βιντεοσκόπησε ή φωτογράφησε τις χιλιάδες αράχνες που το έκαναν όλο αυτό? Δεν θα τις έβλεπαν χιλιάδες αράχνες την ώρα που ύφαιναν τους ιστούς τους ή έστω νωρίτερα ή αργότερα του ξεκινήματος ή του τελειώματος της ύφανσης? Κανείς δεν αναφέρει ότι είδε χιλιάδες αράχνες να υφαίνουν, τους ιστούς όλοι λένε ότι τους είδαν ήδη έτοιμους και σχηματισμένους και μάλιστα ξαφνιάστηκαν οι περισσότεροι κάτοικοι από το γεγονός.
Κατ αρχάς δεν είναι μόνο η αύξηση του πληθυσμού. Είναι και η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ. Όπως όλα τα ζωντανά, έτσι και οι αράχνες που βρίσκονται πιο πέρα, μετακινούνται σταδιακά προς την περιοχή με την πολλή τροφή. Συνεπώς πολλές από αυτές τις αράχνες ήταν αράχνες που βρίσκονταν πιο πέρα από εκεί που βρίσκονται τώρα.

Έπειτα, από όσο είδα, είναι δρόμος αυτοκινήτων εκεί, δεν έχει πεζόδρομο, ώστε να κάτσει να βιντεοσκοπήσει ο μέσος χαλαρός πεζός. Οι μόνοι που πάνε εκεί πεζοί φαίνεται πως είναι κάτι γεροντοψαράδες. Ε, δεν είναι όλοι οι γεροντοψαράδες hightech. Τι να κάνουμε.

Τώρα απάντησέ μου:
1) Γιατί οι πολλοί. εκτεταμένοι και έντονοι ιστοί απαντώνται δίπλα στη λίμνη και όχι σε όλη την περιοχή; Και γιατί όχι και σε όλη την επιφάνεια της λίμνης (δηλαδή και στο κέντρο), παρα μόνο παράκτια;
2) Γιατί το ίδιο φαινόμενο το έχω δει εγώ στη λιμνοθάλασσα Βιστωνίδα, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως το βλέπουμε στο βίντεο, δηλαδή οι έντονοι ιστοί να βρίσκονται παράκτια και μόνο; (προφανώς και στο χωριό αυξήθηκαν οι αράχνες, αφού είναι δίπλα, αλλά ομολογουμένως το έντονο φαινόμενο εστιάζεται δίπλα στα νερά).


Το ότι η ύφανση σε κάποιο σημείο έγινε μέσα σε μία νύχτα, δεν είναι κάτι το αδύνατο, εφ όσον υπάρχουν αράχνες και έχουν λόγο να μαζευτούν σε συγκεκριμένη περιοχή για τροφή.
OTTO ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ? ΑΦΟΥ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ https://www.youtube.com/watch?v=pQaswDKNAYM.

Απλά μου κάνει τεράστια εντύπωση πως αυτοί οι hitech άνθρωποι όπως λες οι οποίοι κατέγραψαν το γεγονός ήταν τελείως απόντες επί 20 ημέρες όταν χιλιάδες αράχνες ύφαιναν ακατάπαυστα ιστούς μέρα και νύχτα και full παρόντες για να τα καταγράψουν όλα όταν οι ιστοί είχαν πλέον σχηματιστεί. Οι χιλιάδες αράχνες οι οποίες ύφαιναν επί 20 ημέρες και είναι πιο τρομακτικές από τους ιστούς δεν τους έκαναν καθόλου εντύπωση για να τις καταγράψουν και τους έκαναν εντύπωση τα τελικά χνούδια?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgeelvismichael_ την Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:33

OTTO έγραψε: Δίνει λογικότατη εξήγηση στο γιατί οι μεγάλοι ιστοί εντοπίζονται δίπλα στα νερά, και όχι σε οποιοδήποτε μέρος
2) Στο 7.35 δείχνει ακόμα και τα αυγά των αραχνών
μα πιο πάνω έφερα άρθρο που δείχνει ότι δεν έμειναν οι ιστοί
μόνο παραλίμνια. Δεν το είδες?

ιδού https://katohika.gr/ellada/tainia-tromo ... nigei-apo/

οι "ιστοί" ΔΕΝ έμειναν μόνο στα παραλίμνια, γέμισε ο τόπος. ΠΝΙΓΓΗΚΑΝ.
ΠΩΣ έγινε αυτό σε χρόνο ντε τε και ΠΟΣΕΣ αράχνες πρέπει να υπάρχουν
για να τα κανουν αυτά?

Στα παραλίμνια πραγματικά αυτό το πράγμα ΣΚΕΠΑΖΕΙ τα πάντα.
Πότε έχετε δει στη ζωή σας ιστό αράχνης να σκεπάζει τα πάντα?
Η επιφάνεια που υφαίνει μια αράχνη είναι περιορισμένη.
Εδώ βλέπουμε ΠΑΠΛΩΜΑ

Εικόνα

Εικόνα

και μετά απ'όλα αυτά μόνο 2 αράχνες έδειξε το επίμαχο βίντεο.
ΟΧΙ να υφαίνουν (έχω δει αράχνη να υφαίνει) αλλά να ΠΑΛΕΥΟΥΝ να απεγκλωβιστούν.

Ας δούμε πώς υφαίνει μια αράχνη και τι ιστό φτιάχνει



https://www.youtube.com/watch?v=4J5kArP5gAE


εδω πήρε δυομισι λεπτά με Timelapse να φτιάξει το συγκεκριμένο ιστο



https://www.youtube.com/watch?v=L284iD585rQ

πόσο θέλει σε πραγματικό χρονο γι'αυτή την επιφάνεια που βλέπουμε εδώ ?
ΚΑΙ: πόσος χρόνος θα χρειαζόταν για τα παπλώματα που βλέπουμε στο Αιτωλικό???



OTTO έγραψε: Στο 7.35 δείχνει ακόμα και τα αυγά των αραχνών
Λέει ότι είναι αυγά. Εβαλα φουλ σκριν και αυγά δεν είδα.
Οκ μπορεί να μη φαίνονται και να υπάρχουν, αλλά πάντα θα βρίσκουμε
αυγά στη φύση. Τα αυγά δεν αποδειικνύουν οτι αράχνες έφιαξαν ΤΟΣΟΥΣ ιστούς.
Παρακάτω δε, λέει ευθαρσώς πως είναι 80 χρονών και κάτι τέτοιο
δεν έχει ξαναδεί και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.

άρα η πίπα που έλεγε ο βαλτός "επιστήμων" ότι είναι σύνηθες φαινομενο
είναι για κλαυσίγελω
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:44

Και στην τελική οκ, αν και μου κάνει θεόκουλο, ΜΠΟΡΕΙ να είναι
και αράχνες.. Απλά δε με καλυπτουν οι εξηγήσεις και ο χρόνος ύφανσης
είναι λίγος.

Σημειώστε και το άλλο Εχω αγοράσει μια περούκα, που οταν τη φοράω
ο άλλος ορκίζεται ότι είναι το μαλλί μου. Η Κατ την έχει δει.
Δύο δηλαδή πήρα. Πολλές στη γειτονιά με ρωτούσαν πού πήγα και
έκανα τέτοιες ανταύγειες.

Τι θέλω να πω: ΟΛΕΣ ορκίζονταν οτι ήταν το μαλλί μου
αλλά η περούκα έχει πλαστική και όχι φυσική κα ανθρώπινη τρίχα..

Δε θα'παιρνα ποτέ με ανθρώπινη τρίχα αλλά το θέμα εδώ είναι
πως η τρίχα είναι ΤΕΧΝΗΤΗ και όλοι θεωρούν πως είναι πραγματική

Με πιάνετε οεο?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:49

Ευκαιρία να θαυμάσυμε κι αυτό το πλάσμα...
μεγάλη τέχνη και πολύ κούραση...

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Σεπ 2018, 13:52

ArELa έγραψε:οι "ιστοί" ΔΕΝ έμειναν μόνο στα παραλίμνια, γέμισε ο τόπος. ΠΝΙΓΓΗΚΑΝ.
είπα:
OTTO έγραψε: (προφανώς και στο χωριό αυξήθηκαν οι αράχνες, αφού είναι δίπλα, αλλά ομολογουμένως το έντονο φαινόμενο εστιάζεται δίπλα στα νερά).
. :P

ΠΩΣ έγινε αυτό σε χρόνο ντε τε και ΠΟΣΕΣ αράχνες πρέπει να υπάρχουν
για να τα κανουν αυτά?
πόσες αράχνες υπάρχουν σε μια ακτίνα ενός χιλιομέτρου όταν βρίσκεσαι όχι μέσα σε μεγαλούπολη, αλλά μέσα στη φύση; και γιατί να μην μετακινηθούν συναρτήσει χρόνου προς την περιοχή με έντονη τροφή;
Πότε έχετε δει στη ζωή σας ιστό αράχνης να σκεπάζει τα πάντα?
Η επιφάνεια που υφαίνει μια αράχνη είναι περιορισμένη.
Εδώ βλέπουμε ΠΑΠΛΩΜΑ
Είδα πριν κάποια χρόνια ΤΟ ΙΔΙΟ φαινόμενο στη λίμνη βιστωνίδα στη θράκη.
ΚΑΙ: πόσος χρόνος θα χρειαζόταν για τα παπλώματα που βλέπουμε στο Αιτωλικό???
Δυο τρεις βδομάδες πιστεύω. Δειχνει λογικό τουλάχιστον.
Λέει ότι είναι αυγά. Εβαλα φουλ σκριν και αυγά δεν είδα.
Οκ μπορεί να μη φαίνονται και να υπάρχουν, αλλά πάντα θα βρίσκουμε
αυγά στη φύση. Τα αυγά δεν αποδειικνύουν οτι αράχνες έφιαξαν ΤΟΣΟΥΣ ιστούς.
Παρακάτω δε, λέει ευθαρσώς πως είναι 80 χρονών και κάτι τέτοιο
δεν έχει ξαναδεί και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.
Εγώ δεν ξέρω τι είναι, αλλά βλέπω κάτι άσπρα κουκούλια. Μπορεί να είναι αυγά, το θέμα όμως είναι ότι ο άνθρωπος τα θεωρεί αυγα, άρα θεωρεί ότι αράχνες το έκαναν, άρα δεν ισχυρίζεται ότι υπάρχει ιστός χωρίς αράχνη. Αυτό είπα.

Τέλος επαναλαμβάνω τα ερωτήματά μου:
1. Γιατί είδα το ίδιο ακριβώς φαινόμενο σε ζεστή περίοδο σε άλλη λιμνοθάλασσα (δεν θυμάμαι μήνα, μπορεί να ήταν ιούλιος, μπορεί σεπτέμβριος, πάντως είχε ζέστη, κουνούπια και σκνίπες πολλές);
2) Γιατί το φαινόμενο κορυφώνεται εστιασμένα στις ακτές, και δεν είναι το ίδιο ομοιόμορφα παντού;

Συμφωνώ στο ότι υπάρχει κάτι το αφύσικο, ωστοσο αυτό εγώ το εστιάζω στην ραγδαία αύξηση των σκνιπών, και όχι στους ιστούς ή στις αράχνες. Και εννοείται πως το φαινόμενο είναι σπάνιο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Isidora » Σάβ 22 Σεπ 2018, 17:01

Και κάτι άλλο βρε παιδιά σημαντικότατο!
Όταν η αράχνη υφαίνει έναν ιστό, κάθεται στην συνέχεια σε κάποιο σημείο του ιστού και περιμένει να πιαστεί το θήραμα και από τις δονήσεις που θα κάνει να το αντιληφθεί και να τρέξει να το φάει, ή να το αποθηκεύσει μέσα σε άλλο ιστό που θα υφάνει γύρω του, μέχρι που το θήραμά της θα πεθάνει με κάποιο τρόπο, ώστε να μπορεί να μπορέσει κάποια στιγμή να τραφεί.
Εδώ βλέπουμε λένε έναν τεράστιο ιστό, οι αράχνες που είναι...?
Ύφαναν τον ιστό, έκαναν όλον αυτόν τον κόπο και έφυγαν...? Γιατί επάνω στον ιστό δεν είναι!!!
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Isidora » Σάβ 22 Σεπ 2018, 17:06

Και δια του λόγου το αληθές... δείτε φωτογραφίες, του φαινομένου που προσπαθούν να μας πείσουν ότι συμβαίνει, ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας, ότι όταν ο ιστός έχει γίνει από αράχνες, είναι γεμάτος με αράχνες.
Αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια βέβαια, αλλά συμβαίνει στην Αυστραλία και μπορείτε να το δείτε εδώ :

https://www.patrasevents.gr/article/165 ... rafia-pics
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Σεπ 2018, 17:13

Μα δεν έχουμε ακόμα στοιχεία ότι οι ιστοί στο Αιτωλικό ΔΕΝ έχουν αράχνες.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Isidora
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Δευ 17 Σεπ 2018, 15:55
Irc ψευδώνυμο: Ισιδώρα
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 191 φορές
Έλαβε Likes: 223 φορές
Επικοινωνία:

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Isidora » Σάβ 22 Σεπ 2018, 17:21

Τι στοιχεία να είχαμε?
Γιατί δεν τις βλέπουμε?
Που είναι...? Γιατί δεν φαίνονται πουθενά ούτε και στις κοντινές λήψεις...?
Στην Αυστραλία δεν τους έδωσαν στοιχεία... Τους έδειξαν τις εικόνες και τις είδε ο κόσμος!
Φαίνονται επάνω στον ιστό χιλιάδες αράχνες..., δεν χρειάζεται να τις ψάξεις...!!!
Αφού βλέπεις τι γίνεται, είναι ολόκληρα σμήνη...
Αν έχει γίνει το ίδιο και στο Αιτωλικό, γιατί δεν φαίνονται πουθενά? Γιατί κρύβονται...?
Και γιατί δεν μας τις δείχνουν να ησυχάσουμε και εμείς...?
Σταματήστε την Γη να κατέβω!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 23 Σεπ 2018, 16:41

Ισιδώρα ενδιαφέρον αυτο που έδειξες, :thumb: στο βαθμό που το επίμαχο
βίντεο πάνω στο οποίο συζητήσαμε αρκετά έδειξε ΜΟΝΟΝ 2 αράχνες



ΟΤΤΟ δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είδες κάτι παρόμοιο.
(δε θα διανοούμην να σε αμφισβητήσω- ειδικά εσένα)
Επίσης δε θα κοντράρω άλλο την πεποίθησή σου (ότι είναι αράχνες)
πρώτον γιατί δεν βρέθηκα δυστυχώς στο Αιτωλικό να κάνω επί τόπου έρευνα
και δεύτερον γιατί πιστεύω πως ο χρόνος θα δείξει την αλήθεια.

Αν θα είμαστε ακόμα εδώ όταν θα γίνει αυτό, και αν αποδειχθεί ότι εγώ
έχω άδικο εδώ, ξέρεις καλά ότι δεν θα διστάσω να το παραδεχτώ.

Μεχρι τότε, μένω σ'αυτά που ειπώθηκαν εδώ, μένω επίσης στην κοινή μας
προσέγγιση ότι αυτό το φαινόμενο είναι αφύσικο,
και δεν θα συνεχίσω άλλο πάνω σ'αυτό το θέμα, γιατί απλούστατα
ήδη εξάντλησα/είπα ό,τι είχα να πω επ'αυτού.

:respect: :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
thanasispn
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Δευ 08 Μάιος 2017, 00:40
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Aθήνα Άνω Κυψέλη
Έδωσε Likes: 54 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές
Επικοινωνία:

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από thanasispn » Κυρ 23 Σεπ 2018, 17:11

και εγω πιστεψα οτι ειναι αραχνες! βασουλα! το εαν ειχε αραχνες παμω ο ιστος δεν το σκεφτηκα! το εαν τα πλανα που πηρανε ητανε μακρια το ψιλοσκεφτηκα! ...

το οτι παιχτηκε προπαγανδα και συγκαλυψη λογο θεσης εμμμ σκοπου το παρατηρησα!
γενικα καποια γνωση για κατι αλλο δεν ειχα οταν ειπα ειναι αραχνες εκεινη τη στιγμη! Οκ?
===============================================
Ποτέ μη δείχνεις πιο σοφός ή πιο μορφωμένος από αυτούς που είναι μαζί σου. Να φοράς τη μόρφωσή σου όπως το ρολόι σου, σε μια εσωτερική τσέπη. Μην τη βγάζεις έξω και μην την επιδεικνύεις, απλώς για να δείξεις ότι έχεις.
Λόρδος Τσέστερφηλντ, 1694-1773, Άγγλος πολιτικός & συγγραφέας

Σήμερα είναι μια πολύ ξεχωριστή μέρα, γιατί δεν την έχουμε ξαναζήσει ποτέ πριν. Δεν θα τη ζήσουμε ποτέ ξανά. Είναι η μοναδική μέρα που έχουμε.
William Arthur Ward, 1921-1994, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 23 Σεπ 2018, 17:32

Μετα απο αυτό που απηύθυνα όμως στον ΟΤΤΟ με το ποστ μου εδώ
https://ideografhmata.gr/forum/viewtopi ... 56#p305256
ArELa έγραψε: ΟΤΤΟ δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είδες κάτι παρόμοιο.
(δε θα διανοούμην να σε αμφισβητήσω- ειδικά εσένα)
Επίσης δε θα κοντράρω άλλο την πεποίθησή σου (ότι είναι αράχνες)
πρώτον γιατί δεν βρέθηκα δυστυχώς στο Αιτωλικό να κάνω επί τόπου έρευνα
και δεύτερον γιατί πιστεύω πως ο χρόνος θα δείξει την αλήθεια.

Αν θα είμαστε ακόμα εδώ όταν θα γίνει αυτό, και αν αποδειχθεί ότι εγώ
έχω άδικο εδώ, ξέρεις καλά ότι δεν θα διστάσω να το παραδεχτώ.

Μεχρι τότε, μένω σ'αυτά που ειπώθηκαν εδώ, μένω επίσης στην κοινή μας
προσέγγιση ότι αυτό το φαινόμενο είναι αφύσικο,
και δεν θα συνεχίσω άλλο πάνω σ'αυτό το θέμα, γιατί απλούστατα
ήδη εξάντλησα/είπα ό,τι είχα να πω επ'αυτού.

:respect: :)
οφείλω να κάνω μια εξαίρεση και να προσθέσω κάτι, με δεδομένο ότι προέκυψε
νέα μαρτυρία στο ίδιο το βίντεο, που έκρινα ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα.

ΟΤΤΟ, όταν σε ρώτησα πόσος χρόνος θα χρειαζόταν για τα παπλώματα που βλέπουμε στο Αιτωλικό
απάντησες και πολύ λογικά:
OTTO έγραψε:Δυο τρεις βδομάδες πιστεύω. Δειχνει λογικό τουλάχιστον.
κι εγώ τόσο θα υπέθετα.
Ομως ήρθε ένας χρήστης κάτοικος του Αιτωλικού, που έγραψε τα εξής:

Εικόνα




1/ δεν είδε αράχνες παρά μόνο μία σ'όλο αυτό το "πάπλωμα" όπως το λέω
2/ το πάπλωμα αυτό δημιουργήθηκε (απο αράχνες???) ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ
3/ αναφέρει μια απαίσια μυρωδιά 2-3 μέρες πριν προκύψει το φαινόμενο


Ο καθένας ας εξάγει τα συμπεράσματά του μετά απ'αυτό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Aquila » Κυρ 23 Σεπ 2018, 20:17

Επιτέλους ένας ντόπιος στο Αιτωλικό με στοιχειώδη ερευνητική προσέγγιση!! :xara:
Οπότε και με την μαρτυρία του κατοικου Γιάννη Αλεξάκη, έχουμε 3 συνολικά αυτόπτες μάρτυρες κατοικους του Αιτωλικού που μιλούν για φαινόμενο της μιας νύχτας.
Όχι φυσικά ότι δεν υπάρχουν κι άλλοι αυτόπτες μάρτυρες, απλά τα βοθρο-ΜΜΕ παιζουν καλά το παιχνίδι τους μεχρι στιγμής.
Και για όποιον μπερδευτηκε, παραπέμπω στο προηγούμενο post μου, επειδή μαλλον πέρασε στα ψιλά μιας και αλλάχτηκε σελίδα.
https://ideografhmata.gr/forum/viewtopi ... 02#p305202

Το μόνο που έχω να προσθέσω στην μαρτυρία του Γιάννη Αλεξάκη είναι πως εκτός από την περίεργη μυρωδιά που παρατήρησε μέρες ΠΡΙΝ την εμφάνιση των ιστών, εξίσου περίεργη σε εμένα είναι και η "μπόχα" που αναδύεται από την γρήγορη συγκάλυψη αυτής της είδησης.
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 23 Σεπ 2018, 20:26

Aquila έγραψε:Επιτέλους ένας ντόπιος στο Αιτωλικό με στοιχειώδη ερευνητική προσέγγιση!!
ειλικρινά σου λέω, αν δεν ειχε μπει αυτός ο άνθρωπος να ποστάρει,
δε θα έδινα συνέχεια στο θέμα.

Aquila έγραψε:Και για όποιον μπερδευτηκε, παραπέμπω στο προηγούμενο post μου, επειδή μαλλον πέρασε στα ψιλά μιας και αλλάχτηκε σελίδα.
https://ideografhmata.gr/forum/viewtopi ... 02#p305202
καλά έκανες και το έδωσες, γιατί τη έπαθα κι εγώ σαν την Ισιδώρα.
Μου διέφυγε τελείως. :thumb:


Η επιβεβαίωση αυτού που έλεγα και στο βίντεο πως έγινε εν μία νυκτί
είναι για όλα τα μυαλά νομίζω, ή πρέπει να είναι, σημαντική.
Η μυρωδιά επίσης.

Σημαντικό λοιπόν το ποστ του συγκεκριμένου,
γι'αυτό και το καρφίτσωσα.


Ολοι θαρρώ θα συμφωνήσουμε πως συνέβη κάτι αφύσικο εκεί πέρα
και μακάρι να υπήρχε ένα φιλαράκι με αμαξι
που να'θελε να πάει ως εκεί. Σίγουρα θα με είχε συνεπιβάτιδα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 23 Σεπ 2018, 21:05

Βίκυ, 100% σίγουρος ΔΕΝ μπορώ να είμαι για αυτά που υποστηρίζω.

Εγώ είδα αυτό που είδα, εντυπωσιάστηκα, και κάποιοι ντόπιοι στη Βιστωνίδα ισχυρίζονταν ότι είναι αναμενόμενο/φυσιολογικό, αν και πολύ σπάνιο. Φυσιολογικό, υπό την έννοια ότι το αφύσικο είναι ο απίστευτος πληθυσμός σκνιπών. Με φτυάρια καθάριζαν τις αυλές τους τα πρωινά, μετά τη βραδινή "επίθεση" σκνιπών. Βέβαια όταν τρέχουν εγκαίρως προγράμματα ψεκασμών για κουνούπια/σκνίπες, τέτοια φαινόμενα δεν παίζουν.

Το ερώτημά μου στο οποίο θα επιμείνω, είναι το ΓΙΑΤΙ να προτιμά αυτό το φαινόμενο περιοχές δίπλα σε νερά, και αν το συνδυάσουμε με την προσωπική εμπειρία μου, γιατί προτιμά ακτές λιμνοθαλασσών (λιμνοθάλασσα Αιτωλικού - λιμνοθάλασσα Βιστωνίδας);

Πάντως όσον αφορά την εμπειρία μου, ΔΕΝ υπήρχε κάποια ιδιαίτερα έντονη μυρωδιά, εκτός μίας που δεν θυμάμαι να ήταν ιδιαίτερα έντονη και που την αντιλαμβανόσουν όταν πήγαινες πολύ κοντά στους σωρούς σκνίπας που είχαν φτυαριστεί. Δηλαδή ήταν των σκνιπών.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Aράχνες το έκαναν?

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 23 Σεπ 2018, 21:07

Να πω και εγώ τι σκέφτομαι....
Καταρχας για να μιλάμε για χρόνους δημιουργίας του ιστού
και αν αυτό είναι δυνατό να συμβεί ή όχι πρέπει να ξέρουμε
τον χρόνο που χρειάζεται για να αναπαραχθούν οι αράχνες(το συγκεκριμένο είδος).
Για την ακρίβεια τον χρόνο απο την γονημοποίηση μέχρι να γεννηθούν τα αραχνάκια και να μπορούν να υφαίνουν ιστό.

Σίγουρα τα αυγά κάθε αράχνης θα είναι πάααρα πολλά.

Το ότι είδε τον ιστό σε μία νυχτα δεν σημαίνει ότι οι αράχνες γεννηθηκαν σε μια μέρα.

Επίσεις οι αράχνες λογικά κρύβονται...μέχρι να πιάσουν το θύραμα τους

Η μυρωδιά ήταν απο την ψωφιες σκνίπες.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”