Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Ιαν 2016, 20:43

Το πέπλο φεύγει. Αρχίζουμε να βλέπουμε.Τι σχέση έχει η αντήχηση Schumann της Γης και γιατί αυξάνεται αναπάντεχα.


Το πέπλο φεύγει. Αρχίζουμε να βλέπουμε.Τι σχέση έχει η αντήχηση Schumann της Γης και γιατί αυξάνεται αναπάντεχα.

Στα αρχαία Ινδικά κείμενα βρίσκουμε την συχνότητα του ΟΜ να είναι 7,83 Hz.
7.83 Hz τυχαίνει επίσης να είναι το ‘καρδιοχτύπι’ της Γης, ή αλλιώς αντήχηση Schumann.
7,83 Hz είναι και η συχνότητα που πάλλεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος στην καλύτερη του κατάσταση (τα λεγόμενα κύματα Alpha).

Τι είναι η αντήχηση Schumann;


Σύμφωνα με την Wikipedia: Η αντήχηση Schumann αντιπροσωπεύει τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα που προκλήθηκαν από τις ηλιακές εκλάμψεις στην ατμόσφαιρα της Γης και ταλαντώνεται σε πολύ χαμηλές συχνότητες, δημιουργώντας έτσι ένα…
είδος «παλμού» ή «καρδιακού παλμού» του πλανήτη Γη’.
Η αντήχηση Schumann είναι μια από τις πρώτες ανακαλύψεις που οδήγησαν στην συνειδητοποίηση της ύπαρξης του ενεργειακού πλέγματος – πεδίου της Γης. Εν ολίγοις, κάθε ηλεκτρομαγνητική διαταραχή, σε οποιοδήποτε σημείο της Γης, επηρεάζει ολόκληρο τον πλανήτη.
Αν π.χ. πέσει ένας κεραυνός στην Αθήνα, η ηλεκτρομαγνητική ηχώ του κεραυνού κάνει οκτώ φορές τον γύρο του πλανήτη, σε ένα μόλις δευτερόλεπτο. Όταν παρατηρήθηκαν για πρώτη φορά οι αντηχήσεις Schumann, έγινε αμέσως κατανοητό ότι ο πλανήτης μας συμπεριφέρεται σαν ένα τεράστιο ηλεκτρικό κύκλωμα, το οποίο είναι σχεδιασμένο για να μεταφέρει κάθε πληροφορία σε όλα τα σημεία του πλανήτη.
Η ροή αυτής της ηλεκτρικής ενέργειας στην ατμόσφαιρα είναι αδιάκοπη, γιατί σε ολόκληρο τον πλανήτη συμβαίνουν κάθε στιγμή πάνω από 1.000 ηλεκτρικές καταιγίδες.

Η συχνότητα της αντήχησης Schumann αυξάνεται

Το κύμα παλμών της Γης είναι σταθερό στα 7.8hz από τότε που ο φυσικός Γουίνφριντ Όττο τις προέβλεψε μαθηματικά το 1952 και οι Balser και Wagner τις μέτρησαν πειραματικά το 1963 (Οι πρώτες καταγεγραμμένες παρατηρήσεις των παγκόσμιων ηλεκτρομαγνητικών απηχήσεων έγιναν από τον Νίκολα Τέσλα στο εργαστήριο του στο Κολοράντο Σπρινγκς το 1899. Η παρατήρηση οδήγησε σε ορισμένα συμπεράσματα σχετικά με τις ηλεκτρικές ιδιότητες της Γης, οι οποίες έθεσαν τις βάσεις για την ιδέα του για το ασύρματο δίκτυο).
Η αντήχηση αυτή όμως έχει αυξηθεί ελαφρώς από το 1980 και πιο σημαντικά από το 1997 και μετά. Μέχρι το 2013 βρισκόμασταν στα 12Hz και ο ρυθμός αυτός αναμενόταν να φθάσει τα 13Hz. Τον Ιούνιο του 2014 οι καταγραφείς στον Ρωσικό Σταθμό Παρατήρησης του Διαστήματος δείξανε μια ξαφνική αύξηση. Η αντήχηση Schumann είναι μέρες που φτάνει και τα 16 Hz. Στην αρχή νομίζανε ότι έχουν πρόβλημα οι καταγραφείς, αλλά αποδείχτηκε ότι οι καταγραφείς λειτουργούσαν κανονικά.

Και όλοι αναρωτιούνται γιατί αυτή ξαφνική αύξηση της αντήχησης;

Και αφού ο ανθρώπινος εγκέφαλος πάλλεται με την ίδια συχνότητα με της αντήχησης της Γης, τι γίνεται τώρα που αυξάνεται η συχνότητα; Μήπως γι΄ αυτό νιώθουμε τώρα ότι ο χρόνος κυλάει πιο γρήγορα και οι αλλαγές στην ζωή μας είναι πιο ξαφνικές;

Ας δούμε όμως τι είναι οι συχνότητες αυτές.

Όλες οι συχνότητες αντήχησης της Γης είναι άμεσα συσχετιζόμενες με την κυματική λειτουργία του ανθρωπίνου εγκεφάλου. Η συχνότητα των 7,83 Hz είναι ανάμεσα στην Άλφα και στην Θήτα κατάσταση. Ήρεμη και ονειρική, κάπως αδρανής, περιμένοντας κάτι να γίνει. Οι συχνότητες 8,5-16,5 Hz φεύγουν από την Θήτα κατάσταση. Τις βρίσκουμε στην Άλφα κατάσταση όταν είμαστε πιο ξύπνιοι αλλά γαλήνιοι. Οι σκέψεις μας είναι πιο καθαρές και είμαστε πιο συγκεντρωμένοι ζώντας το παρόν σε μια λιγότερο ονειρική κατάσταση.

Η μητέρα Γη αλλάζει την συχνότητα της δόνησής της και ίσως να την ακολουθούμε.

Οι επιστήμονες λένε ότι το μαγνητικό πεδίο της Γης (το οποίο μπορεί να επηρεάσει την αντήχηση Schumann) αποδυναμώνεται αργά αλλά σταθερά τα τελευταία 2000 χρόνια και πιο γρήγορα τα τελευταία χρόνια. Κανένας δεν έχει δώσει μια ικανοποιητική εξήγηση. Ένας σοφός Ινδός μου είπε κάποτε ότι τα μαγνητικό πεδίο της Γης τοποθετήθηκε από τους Αρχαίους Θεούς, με τρόπο που να εμποδίζει τις αρχέγονες μνήμες της ιστορίας της ανθρωπότητας. Αυτό έγινε ώστε οι ψυχές να μπορούν να μάθουν από μια κατάσταση ελεύθερης βούλησης, χωρίς να έχουν τις μνήμες του παρελθόντος. Είπε ότι οι αλλαγές που γίνονται τώρα στο μαγνητικό πεδίο της Γης απελευθερώνουν μνήμες και μπορούμε να δούμε αλήθειες που πριν δεν τις βλέπαμε. Το πέπλο φεύγει. Αρχίζουμε να βλέπουμε. Αν αυτό είναι αλήθεια, γεννιούνται άπειρες ερωτήσεις.
Ό,τι κι αν συμβαίνει, είναι ξεκάθαρο ότι αυτή η επιτάχυνση μπορεί να σας κάνει να νιώθετε κουρασμένοι, να έχετε ζαλάδες και γενικά να μην νιώθετε πολύ καλά. Άλλοι, που έχουν ανεβάσει την προσωπική τους συχνότητα και είναι πιο συγχρονισμένοι με αυτή της Γης, ίσως να νιώθουν υπέροχα, πρωτόγνωρα ή περίεργα. Η προσαρμογή δεν είναι εύκολη διαδικασία αλλά είναι μέρος της μοναδικής προσωπικής σας αφύπνισης.

Της Dr. Kathy Forti

nyxtobaths.blogspot.gr


το πήρα από http://katohika.gr/diethni/ti-sxesi-exe ... napantexa/



για τη συγγραφέα:

Kathy J. Forti, Ph.D. γεννήθηκε στο n Chicago, Illinois. Είναι κλινική ψυχολόγος με πτυχία από το παν/μιο
της Ν. Υόρκλης για δημοσιογραφία και από το παν/μιο Old Dominion University για συμβουλευτική
ψυχολογία. Εγραψε πολλά βιβλία



Το έχουμε ξανασυζητήσει κάπου, αλλά πρέπει να υπάρχει σαν ξέχωρο τόπικ,
και δε θα μπορούσα να βρω καλύτερο άρθρο που να αναπτύσσει το θέμα αυτό.
Δυνατή η Dr. Kathy Forti :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 04 Ιαν 2016, 21:46

Oχι μονο η γη αλλα και ολοκληρο το συμπαν συμπεριφερεται καθ αυτον τον τροπο. σαν ολογραμμα μπορει να πει κανεις. αν για παραδειγμα σπασει κανεις μια ολογραφικη πλακα που απεικονιζει εναν ανθρωπο, στα δυο, θα περιμενε κανεις στο ενα μερος να ειναι ο μισος ανθρωπος και στο αλλο ο αλλος μισος.
αντ αυτου και στα δυο απεικονιζονται ολοκληροι ανθρωποι μικροτερων διαστασεων
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 08 Ιαν 2016, 13:32

Το έχω διαβάσει από τα κατοχικά αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά.
Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά αυτής της αλλαγής δόνησης?
Το βλέπουμε σήμερα?
Και αν ναι που και πως μπορούμε να εντοπίσουμε τις αλλαγές?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 08 Ιαν 2016, 13:38

Διαφωνώ με την αρθρογράφο και εκεί που θέλει να πάει το θέμα/ τη συζήτηση.Ή συχνότητα αυτή είναι κοσμική/συμπαντική συχνότητα ισορροπίας και αρμονίας και επηρεάζει όλων των ειδών Οντων,λογικά και άλογα όντα και δεν έχει καμία σχέση με πλέγμα και "βλέπω" του άρθρου...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Ιαν 2016, 15:27

alkinoos έγραψε:Διαφωνώ με την αρθρογράφο και εκεί που θέλει να πάει το θέμα/ τη συζήτηση.
πού θέλει να το πάει κατά τη γνώμη σου;
alkinoos έγραψε:και δεν έχει καμία σχέση με πλέγμα και "βλέπω" του άρθρου...
πού το ξέρεις; και πώς μπορείς να αποδείξεις τον ΜΗ συσχετισμό;
'Η μήπως απλά δε θες εσύ να έχει σχέση γιατι΄διαταρράσσει
την ισορροπία των κουτακίων όπως τα'χεις εσύ τοποθετήσει στη σκέψη σου;

Τίποτα δεν είναι αποκομμένο. Όλα είναι αλληλένδετα, ειδικά όταν μιλάμε για ενέργειες,
δονήσεις, παλμούς, συχνότητες... Όλα εντάσσονται στον όρο που πολλοί επικαλούμαστε και λίγοι
γνωρίζουμε τι εμπεριέχει και πόση έκταση έχει αυτό... ο όρος είναι ηλεκτρομαγνητισμός.




Σε ό,τι με αφορά, το ξαναλέω, είναι ένα εξαιρετικό άρθρο
με πολλές παραμέτρους που όποιος θέλει και μπορεί, μπορεί να επεκτείνει στη σκέψη του...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Ιαν 2016, 15:31

doctormarkon έγραψε:Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά αυτής της αλλαγής δόνησης?
πολλά τα χαρακτηριστικά... ήδη έδωσε ένα παράδειγμα, με την σημερινή αντίληψη΄μας
για το χρόνο, σε σχέση με παλιότερα. 'Αλλαξε η αντίληψη αυτή, όπως άλλαξαν και οι συχνότητες,
ΧΩΡΙΣ ανθρώπινη παρέμβαση.

Κατά τα άλλα, αυτή η αλλαγή έχει μετρηθεί, δεν το υποστήριξε κάποιος αυθαίρετα.
Το γεγονός ότι η Γη άλλαξε παλμό, προσωπικά το γνωρίζω από το 1999.

Μέχρι το '80 ήταν στα 7,83 χερτζ σταθερά. Σήμερα πιάνει και τα 16 όπως λέει (αληθώς) το άρθρο...
δηλαδή υπερδιπλασιάστηκε. Αυτό σίγουρα έχει και αισθητά αποτελέσματα.
Το αν τα αντιλαμβανόμαστε όλοι οι όχι, είναι άλλο θέμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 08 Ιαν 2016, 17:17

Διαφωνώ με το άρθρο ,πώς οι άνθρωποι " βλεπουν" με την αύξηση των Hz και πώς η αύξηση είναι "καλη" και να συγχρονιστούμε με αυτή...

Εντιντ..
Οι μετρήσεις προσπαθούν να πουν κάτι,αλλά τι ; Το δε χρονικό διάστημα θεωρω είναι μη επαρκές για να αναλυθεί.. αν και θεωρώ πώς θα βγουν λανθασμένα συμπεράσματα.
Οι άνθρωποι και γενικά όλα τα όντα επηρεάζουν τη Γη και αυτή εμάς,επίσης επηρεαζουμε τον ΚΟΣΜΟ και αυτός τους ανθρώπους. Επειδή όμως τυγχάνει ο άνθρωπος να είναι ένας κοσμικός αντιδραστήρας,μετασχηματιστής, πομπός και δέκτης μεγκα ενεργειών που κανένα μηχάνημα δεν δύναται να μετρήσει, η επιρροή που ασκεί στη Γη είναι τεράστια, σε βαθμό που να μπορει να αλλάζει τα Hz της. :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 08 Ιαν 2016, 20:15

alkinoos έγραψε:Οι άνθρωποι και γενικά όλα τα όντα επηρεάζουν τη Γη και αυτή εμάς,επίσης επηρεαζουμε τον ΚΟΣΜΟ και αυτός τους ανθρώπους. Επειδή όμως τυγχάνει ο άνθρωπος να είναι ένας κοσμικός αντιδραστήρας,μετασχηματιστής, πομπός και δέκτης μεγκα ενεργειών που κανένα μηχάνημα δεν δύναται να μετρήσει, η επιρροή που ασκεί στη Γη είναι τεράστια, σε βαθμό που να μπορει να αλλάζει τα Hz της.
Μήπως τα λες ανάποδα; H αντήχηση της Γης είναι στα 7,8 χερτζ για χιλιάδες χρόνια.
Στις μετρήσεις των χερτζ από το 60 (που άρχισαν επισταμένως) μέχρι το '80,
η γη παρέμενε σταθερά στα 7,8 χερτζ. Μετά άρχισαν οι σταδιακές αυξήσεις...
ArELa έγραψε:Η αντήχηση αυτή όμως έχει αυξηθεί ελαφρώς από το 1980 και πιο σημαντικά από το 1997 και μετά. Μέχρι το 2013 βρισκόμασταν στα 12Hz και ο ρυθμός αυτός αναμενόταν να φθάσει τα 13Hz. Τον Ιούνιο του 2014 οι καταγραφείς στον Ρωσικό Σταθμό Παρατήρησης του Διαστήματος δείξανε μια ξαφνική αύξηση. Η αντήχηση Schumann είναι μέρες που φτάνει και τα 16 Hz.

Το άρθρο εδώ, http://in5d.com/schumann-resonance-and- ... nomenon/τα λέει εκτενέστερα και κάποια στιγμή θα μεταφράσω το κομμάτι εκείνο που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
και συνάδει με τις λογικές της Dr. Kathy Forti
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 08 Ιαν 2016, 23:51

Λέω ότι και όσα κατανοώ. Υπάρχει αλληλεπίδραση στις δονήσεις και στις συχνότητες Γης και όντων που οι σημερινοί επιστήμονες αδυνατούν να κατανοήσουν. Τα πενηντα χρονια μέτρησης δεν είναι επαρκή, μήτε τα διακόσια μήτε τα χίλια μήτε τα πεντε χιλιάδες χρόνια..Και βαλεεεεε....Για να μην αναφέρουμε και τις κοσμικές επιρροές.Τεσπα,οι άνθρωποι στο σύνολο τους δεν θα δουν τίποτε,αν δεν το δουλέψουν Εντός του ς....
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Κυρ 10 Ιαν 2016, 15:14

Ἀντανακλᾶ μιά πρόοδο καί ἐξέλιξη τοῦ πλανήτη καί τῆς ἀνθρωπότητας σέ κάτι καινούργιο καί καλύτερο, πού θά συνδυάζει τήν παλιά (ἀρχαία) γνώση/ἐμπειρία (τοῦ Πλανήτη, τῆς ἀνθρωπότητας ) μέ τήν σύγχρονη.
Ἡ ἀριθμητική τῆς ἀντήχησης Schumann ἀκολουθεῖ τήν ἀκολουθία fibonacci, τήν μόνη ἀριθμητική πού γνωρίζει ἡ Φύση. Εἶναι αὐτή κατά τήν ὁποία στό προηγούμενο προστίθεται τό ὑπάρχον, σύμφωνα μέ τήν γνωστή ἀκολουθία. Fn+1= Fn + Fn-1
Π.χ. 0+1 =1
1+1 = 2
1+2=3
2+3=5
3+5=8
8+5=13

Γι' αὐτό δέν εἶναι γραμμική ἡ αὔξηση.

Γιά ὅσους ἐπιδιώκουν νά σπέρνουν καταστροφολογικά σενάρια, γιά τόν ἔλεγχο τῆς ἀνθρωπότητας, εἶναι μιά καλή εὐκαιρία ΚΑΙ αὐτό τό ζήτημα!
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 10 Ιαν 2016, 15:18

promitheas14 έγραψε:Ἀντανακλᾶ μιά πρόοδο καί ἐξέλιξη τοῦ πλανήτη καί τῆς ἀνθρωπότητας σέ κάτι καινούργιο καί καλύτερο, πού θά συνδυάζει τήν παλιά (ἀρχαία) γνώση/ἐμπειρία (τοῦ Πλανήτη, τῆς ἀνθρωπότητας ) μέ τήν σύγχρονη.
Ἡ ἀριθμητική τῆς ἀντήχησης Schumann ἀκολουθεῖ τήν ἀκολουθία fibonacci, τήν μόνη ἀριθμητική πού γνωρίζει ἡ Φύση. Εἶναι αὐτή κατά τήν ὁποία στό προηγούμενο προστίθεται τό ὑπάρχον, σύμφωνα μέ τήν γνωστή ἀκολουθία. Fn+1= Fn + Fn-1
Π.χ. 0+1 =1
1+1 = 2
1+2=3
2+3=5
3+5=8
8+5=13

Γι' αὐτό δέν εἶναι γραμμική ἡ αὔξηση.

Γιά ὅσους ἐπιδιώκουν νά σπέρνουν καταστροφολογικά σενάρια, γιά τόν ἔλεγχο τῆς ἀνθρωπότητας, εἶναι μιά καλή εὐκαιρία ΚΑΙ αὐτό τό ζήτημα!
:clap: :clap:
(βοήθησες τη συλλογιστική μου, σ'ευχαριστώ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 10 Φεβ 2017, 18:57

από εδώ http://humansarefree.com/2017/02/is-sch ... flect.html

σημείωση: για οικονομία χρόνου και χώρου, την Αντήχηση Schumann
θα τη συντομογραφώ ως ΑΣ και το ηλεκτρομαγνητικό ως Η/Μ



Ανεβαίνει η Αντήχηση Schumann, αντικατοπτρίζοντας υψηλότερη συνειδητοτητα;

Οι Αντηχήσεις Schumann, ταλαντεύουν μαγνητικές συχτοτητες που προκύπτουν στο Η/Μ
φάσμα της Γης.

απο την Christina Sarich

Θεωρείται ότι παράγονται από τις Η/Μ αλλαγές που προκύπτουν στον πυρήνα της Γης,
οι οποίες μετά επηρεάζουν την επιφάνεια και την ιονόσφαιρά της, καθώς και τα πλάσματα
με συναίσθηση που ζουν σ'αυτήν.

Αυτή η αντήχηση ήταν περίπου η ίδια για εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες χρόνια, αλλά τώρα
φαίνεται πως αλλάζει. Γιατί;

Εικόνα

Υπέθεταν οτι η Γη, μαζί με όλα τα ζωντανά πλάσματα πάνω σ'αυτήν, περιβάλλονται και προστατεύονται
απο αυτή τη φυσική συχνότητα παλμού της τάξης των 7.83 HZ, ή τη λεγόμενη ΑΣ.
Οι αρχαίοι Ινδοί Rishis αποκαλούσαν αυτόν τον ήχο , OM.

Είτε είναι συμπτωματικό είτε όχι, αυτή τυχαίνει να είναι μια πολύ ισχυρή συχνότητα που χρησιμοποιείται
στην συνδεσμολογία του εγκεφάλου επιτρέποντας στους ανθρώπους να έχουν πρόσβαση σε ολόκληρο
τον εγκέφαλό τους και σε υψηλότερη συνειδητότητα.

Αν και η ΑΣ μπορεί να ποικίλει ανάλογα με την γεωγραφική τοποθεσία, κυμαίνεται στους 7.8
κυκλους ανα δευτερολεπτο, για πολλά χρόνια.

Αυτή η αντήχηση θεωρείται ο "καρδιακός παλμός της Γης", μια ταλαντευόμενη συχνότητα,
την οποία ρυθμίζουμε εμείς οι ίδιοι για να έχουμε ενεργειακή ισορροπία.

Ο Gregg Braden ισχυρίζεται πως βρήκε αποδείξεις ότι το HAARP και καιρικά συστήματα που καθορίζονται
και χρησιμοποιούνται σαν όπλα, παρεμβαίνουν στην ΑΣ, λέγοντας οτι υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία
στα αρχεια της βιβλιοθηκης του Seattle και ενώ αυτό δεν έχει επαληθευτεί, πολλοί άνθρωποι λένε
ότι αλλάζει η συχνότητα Schumann όχι μόνο για να μας ελέγχουν, αλλά ότι κι εμείς μπορούμε επίσης
να την αλλάξουμε, ανάλογα με το επίπεδο της συνειδητοτητάς μας. .

Το 2014, θεωρείτο ανωμαλία να έχει ανέβει η ΑΣ από το σύνηθες των 7.83 HZ σε επίπεδα της τάξης
των 15-25 ΗΖ.

Εικόνα
Έτσι φαινόταν το 2014: http://imgur.com/a/KNaw2

Μπορείτε να το παρακολουθήσετε αυτό σε πραγματικό χρόνο, χρησιμοποιώντας το Σύστημα Παρατήρησης
Διαστήματος εδω

Εικόνα
Ετσι φαίνεται τώρα: http://imgur.com/a/KUnqq Εντονη αύξηση της ΑΣ το 2017


Οπως αποκάλυψε η έρευνα του ινστιτούτου Heart Math με τη συλλογή συνεχόμενης ροής δεδομένων από το μαγνητικό πεδίο της Γης, όντως φαίνεται πως προκύπτει αλλαγή στην παγκόσμια συνειδητότητα,
πράγμα που καταδεικνύουν οι αλλαγές στην συχνοτητα Schumann.

Μπορείτε να δείτε το ημερολόγιο του φασματογράφου εδω

Επιπλέον, η έρευνα δείχνει πως οταν πολλοί άνθρωποι είναι σε ήρεμη (γαλήνια) ευθυγράμμιση,
η αντήχηση αλλάζει για να το αντικατοπτρίσει αυτό.

Με άλλα λόγια, αλλάζουμε τη μαγνητόσφαιρα του πλανήτη με τις σκέψεις και τις πράξεις μας.
Αυτή η "κατανόηση" πιθανά να υποστηρίζεται και διαγαλαξιακά.

Οπως δειχνει λεπτομερώς η NASA https://www.nasa.gov/mission_pages/sune ... nance.html

Περίπου 2000 καταιγίδες με κεραυνούς προκύπτουνν ανά πάσα στιγμή στον πλανήτη, παράγοντας
περίπου 50 εκλάμψεις αστραπών ανά δευτερόλεπτο. Κάθε αστραπή δημιουργεί Η/Μ κύματα που αρχίζουν
να περικυκώνουν τη γη, ανάμεσα στην επιφάνειά της και ένα νοητό σύνορο σε ύψος 60 μιλίων.

Κάποια κύματα, αν έχουν το σωστό μήκος (κύματος), συνδυάζονται αυξάνοντας τη δύναμή τους
για να δημιουργήσουν έναν επαναλαμβανομενο ατμοσφαιρικό καρδιακό παλμό, γνωστός ως ΑΣ.


Αυτή η αντήχηση δίνει ένα χρήσιμο εργαλείο για να αναλυθεί ο καιρός του πλανήτη, το ηλεκτρικό του
περιβάλλον και να βοηθησει στον καθορισμό των τύπων των ατόμων και μορίων που υπάρχουν
στην ατμόσφαιρα της Γης.

.
Τα κύματα που δημιουργούνται απο τις αστραπές δε μοιάζουν με αυτά του ωκεανού που ανεβοκατεβαίνουν,
αλλά και πάλι ταλαντωνονται με περιοχές υψηλότερης ή χαμηλότερης ενέργειας.


Αυτά τα κύματα παραμένουν εγκλωβισμένα σε ένα ατμοσφαιρικό ταβάνι που δημιουργείται από το
χαμηλότερο σημείο της ιονόσφαιρας- ένα μέρος της ατμόσφαιρας γεμάτο φορτισμένα σωματίδια, που ξεκινάει από ύψος περίπου 60 μιλίων στον ουρανό.

Σε αυτή την περίπτωση το γλυκό σημείο για αντήχηση, χρειάζεται το κύμα να είναι εξ ίσου μακρύ (ή κατά το διπλάσιο ή τριπλάσιο πιο μακρύ) με την περιφέρεια της Γης.


Αυτό είναι ένα εξαιρετικά χαμηλής συνότητας κύμα που μπορεί να φτάσει στα 8 Hertz (Hz) –
κάποια είναι εκατό χιλιάδες φορές χαμηλότερα από τα ραδιοκύματα χαμηλότατης συχνότητας
που χρησιμοποιούνται για να στέλνονται σήματα στο ραδιόφωνο AM/FM

Καθώς αυτό το κυμα ρέει γύρω από τη Γη, χτυπάει το ίδιιο ξανά στο τέλειο σημείο που ευθυγραμμίζονται
οι κορυφογραμμές και τα βαθουλώματα. Και ορίστε, τα κύματα αντηχούν το ένα με το άλλο
για να ενισχύσουν το αρχικό σήμα.


Αν και είχαν προβλεφθεί το 1952, οι ΑΣ πρωτομετρήθηκαν στις αρχές
της δεκαετίας του '60

Εκτοτε οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ότι οι μεταβολές στις αντηχήσεις,
αντιστοιχούν με τις εποχιακές αλλαγές, την ηλιακή δραστηριότητα,
τη δραστηριότητα στο μαγνητικό περιβάλλον της γης, τα υδρο ψεκαστικά
στην ατμόσφαιρα και άλλα γήινα φαινομενα.

Αυτό που δεν αναλύει η ΝΑΣΑ είναι πώς μπορεί η ανθρώπινη συνειδητότητα να αλληλεπιδράσει
με αυτές τις συχνότητες για να τις αλλάξει. Το Ινστιτούτο Heart Math το λέει αυτό "παγκόσμια
κατανόηση" αλλά είναι γνωστό σε εκατοντάδες αρχαία κείμενα ως "αφύπνιση"


Επιπρόσθετα επιστημονικά ευρήματα καταδεικνύουν ότι:



1. Οι ΑΣ παρατηρούνται μέσα από πειράματα, να προκύπτουν σε αρκετές συχνότητες
που σχετίζονται με τα εγκεφαλικά κύματα.

Κυμαίνονται από 6 έως 50 κύκλους ανα δευτερόλεπτο, συγκεκριμένα, 7.8 (αλφα), 14 (χαμηλο βήτα),
20 (μέσο βήτα), 26 (υψηλό βήτα), 33 (υψηλό βήτα), 39 (γάμμα) and 45Hz (γαμμα),
με ημερήσια μεταβολή περίπου στα +/- 0.5 Hertz.

Η 7, 83 είναι η δυνατότερη από τις 7 αντηχήσεις στην περιοχή των εγκεφαλικών
κυμάτων άλφα.

Αν συνεχιστεί η άνοδος στην αντήχηση, αυτή η πρωτεύουσα αντήχηση, ο παλμός της γης, αλλάζει
από sub band χαμηλό alpha (7-10Hz) σε sub band υψηλό alpha (10-12Hz), επηρεάζοντας ίσως τη δυνατότητά μας να μπούμε σε βαθιά χαλάρωση, να ισορροπήσουμε και να ενσωματώσουμε την σύνδεση νου και σώματος.


Μπορεί να επηρεάσει τον ύπνο REM και τα όνειρα. Αν συνεχίσει να ανεβαίνει θα σπάσει το κατώφλι
της δραστηριότητας του "γρήγορου" βήτα. Το χαμηλό βήτα (12-15Hz) σχετιζεται με την έλλειψη
της εστίασης και της προσοχής, και το χαμηλό βήτα μπορεί να αντικατοπτρίσει ακόμα
και διαταραχή έλλειμματικής προσοχής ( Attention Deficit Disorder.)

3. Η ένταση της ΑΣ δεν είναι σταθερή ικαι φαίνεται να εξαρτάται απόλυτα απο την τροπική
(και άρα την παγκόσμια) θερμοκρασία.

Πράγματι τα προκαταρκτικά αποτελέσματα φαίνεται να δειχνουν πως μια απλή αύξηση θερμοκρασίας
στον 1 βαθμό, φαίνεταιι ννα συσχετίζεται με την ΑΣ. Αυτό δε θα μπορούσε να είναι πιο σημαντικό,
αφού ειναι άγνωστο το πώς θα επιδράσουν ψυχολογικά αυτές οι διακυμάνσεις στους ανθρώπους.


Φαίνεται ότι η "αφύπνιση" συμβαίνει μέσω από μάς, και σε εμάς, από τον εσωτερικό μας
κόσμο αλλά και μέσω "εξωτερικών" επιρροών. Όμως, δεν υπάρχει αμφιβολία
ότι η ΑΣ αλλάζει σημαντικά. Αυτό που μένει να δούμε είναι οι συνέπειες αυτών των αλλαγών.


------------


Μετέφρασα το άρθρο καθότι το θεωρώ πολύ σημαντικό και σε σχέση και με τα παραπάνω
που έχουν αναρτηθεί, θέλω να κάνω σχετικό βίντεο. 'Οσοι γνωρίζουν τα τεχνικά
και τις ορολογίες που εγώ είμαι τούβλο απελέκητο, και συγκεκριμένα όσοι ξέρουν
πώς λέμε στα ελληνικά το sub band ας πούμε, παρακαλώ να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 10 Φεβ 2017, 19:29

Αξίζει να αναφερθούμε και στη συγγραφέα του άρθρου:

http://naturalsociety.com/author/christina/

Εικόνα

Η Christina Sarich είναι ανθρωπίστρια και ελεύθερη επαγγελματίας συγγραφέας, που έχει
αποκαλύψει πολλά με τα ρεπορτάζ της που έβγαζαν ειδήσεις σχετικές με την υγεία.

Μερικά από τα μεγαλύτερα κομμάτια της αποκαλύπτουν την απάτη και τα ψέματα που λένε οι μεγάλες
βιομηχανίες τροφίμων και βιοτεχνολογίας. Αν θέλετε να μάθετε πώς "πειράζουν" οι βιομηχανίες τροφίμων τα τρόφιμα, με τοξικά συστατικά ή πώς τα γεετικά τροποποιημένα τρόφιμα οδηγούν στην πτώση
των τροφικών μας αποεμάτων, τα άρθρα της πρέπει να τα διαβάσετε.

Το μπλογκ της είναι το Yoga for the New World, και το τελευταίο της βιβλίο είναι το
Pharma Sutra: Healing the Body and Mind Through the Art of Yoga.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 10 Φεβ 2017, 20:17

Δεν διάβασα ακόμα το άρθρο, αλλά μήπως το sub έχει να κάνει με το subconscious και το band να μπορεί να αποδοθεί ως " εύρος συχνότητας" ; Κάτι σαν "υποσυνείδητο εύρος συχνότητας" (με τη λογική οτι αυτές οι συχνότητες επηρρεάζουν πρώτα το υποσυνείδητό μας);
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 12 Φεβ 2017, 12:21

Ο Μάγγος λέει πως στα τέλη του Γενάρη η αντήχηση έφτασε στα 36+..
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 2825986871
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 13 Φεβ 2017, 07:29

Κάτι λέει για την ηλεκτρική κουβέρτα.
Παίζει και αυτή ρόλο εκτός των άλλων?

Μου κάνει εντύπωση ότι εδώ και δύο χρόνια οι κουβέρτες αυτές διαφημίστηκαν πολύ.
Επεσε και η τιμή τους στο 1/3.
Έχει κάποια σημασία αυτό?

Πολλά πράγματα διαφημίζονται και γίνονται trendy και όχι τυχαία.
Ήρθε κι έδεσε με την οικονομική κρίση.
Βάλτε κουβέρτα ηλεκτρική τη νύχτα.

Τη νύχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θα μου πει κανείς για τις ακτινοβολίες με τις κεραίες τα πειραγμένα τρόφιμα, μεταλλαγμένα κλπ.
Αλλά εδώ έχει σχέση με τη νύχτα.
Όταν κοιμόμαστε γίνονται διάφορα στον εγκέφαλο και στις συχνότητες.
Πως επηρεάζει η ηλεκτρική κουβέρτα σε αυτό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Φεβ 2017, 09:25

Εχουμε κινητά, έχουμε κομπιούτερ, έχουμε wi fi, εχουμε ρούτερ στο σπίτι που ακτινοβολεί κι αυτό,
έχουμε τηλεοράσεις, φούρνους μικροκυμάτων, κι ένα κάρο άλλες ηλεκτρικές συσκευές,
έχουμε αποκωδικοποιητές γιατί γύρισαν σε ψηφιακό εν μία νυκτί,
έχουμε haarp, έχουμε elf, έχουμε ασύρματα, ενσύρματα, εν κατακλείδι έχουμε
έναν ΩΚΕΑΝΟ συχνοτήτων και Η/Μ κυμάτων, μέσα στον οποίο κολυμπάμε
κυριολεκτικά και στο ξύπνιο και στον ύπνο
, έναν ωκεανό απ'τον οποίο δεν μπορεί
να αποδράσει κανείς πριν πεθάνει (και ΑΝ αποδράσει και μετά θάνατον)
κι εσύ ρε δοκτορ προβληματίστηκες με την ηλεκτρική κουβέρτα; :shock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 13 Φεβ 2017, 16:04

Να προσθέσεις στην λίστα και τον τεράστιο μαγνητικό της γης που είναι ικανός να κουνάει ακόμα και τις πυξίδες όλου του πλανήτη.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Φεβ 2017, 19:32

Hlios έγραψε:Να προσθέσεις στην λίστα και τον τεράστιο μαγνητικό της γης που είναι ικανός να κουνάει ακόμα και τις πυξίδες όλου του πλανήτη.
1ο άρθρο έγραψε:Οι επιστήμονες λένε ότι το μαγνητικό πεδίο της Γης (το οποίο μπορεί να επηρεάσει την αντήχηση Schumann) αποδυναμώνεται αργά αλλά σταθερά τα τελευταία 2000 χρόνια και πιο γρήγορα τα τελευταία χρόνια. Κανένας δεν έχει δώσει μια ικανοποιητική εξήγηση.
2o αρθρο έγραψε:Εκτοτε οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ότι οι μεταβολές στις αντηχήσεις,
αντιστοιχούν με τις εποχιακές αλλαγές, την ηλιακή δραστηριότητα,
τη δραστηριότητα στο μαγνητικό περιβάλλον της γης, τα υδρο ψεκαστικά
στην ατμόσφαιρα και άλλα γήινα φαινομενα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12033
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Φεβ 2017, 00:14

Υπάρχει περίπτωση να αποδυναμώνεται από τα τεχνητά μας μαγνητικά πεδία;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 14 Φεβ 2017, 01:05

ArELa έγραψε:Εχουμε κινητά, έχουμε κομπιούτερ, έχουμε wi fi, εχουμε ρούτερ στο σπίτι που ακτινοβολεί κι αυτό,
έχουμε τηλεοράσεις, φούρνους μικροκυμάτων, κι ένα κάρο άλλες ηλεκτρικές συσκευές,
έχουμε αποκωδικοποιητές γιατί γύρισαν σε ψηφιακό εν μία νυκτί,
έχουμε haarp, έχουμε elf, έχουμε ασύρματα, ενσύρματα, εν κατακλείδι έχουμε
έναν ΩΚΕΑΝΟ συχνοτήτων και Η/Μ κυμάτων, μέσα στον οποίο κολυμπάμε
κυριολεκτικά και στο ξύπνιο και στον ύπνο
, έναν ωκεανό απ'τον οποίο δεν μπορεί
να αποδράσει κανείς πριν πεθάνει (και ΑΝ αποδράσει και μετά θάνατον)
κι εσύ ρε δοκτορ προβληματίστηκες με την ηλεκτρική κουβέρτα; :shock:
Αυτα ειναι που ξερουμε. Αν προσθεσεις κι αυτα που δεν ξερουμε καιγεται το πελεκουδι
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 14 Φεβ 2017, 23:23

Μπορεί και οι αεροψεκασμοί να παίζουν κάποιο ρόλο αν δεν είναι μόνο αέρια και αλουμίνιο αλλά περιλαμβάνουν και τίποτα σωματίδια φορτισμένα ή ότι άλλο έχει σχέση με συχνότητες.
Μήπως παίζουν κάποιο ρόλο σε συχνότητες<?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Φεβ 2017, 23:35

doctormarkon έγραψε:Μπορεί και οι αεροψεκασμοί να παίζουν κάποιο ρόλο αν δεν είναι μόνο αέρια και αλουμίνιο αλλά περιλαμβάνουν και τίποτα σωματίδια φορτισμένα ή ότι άλλο έχει σχέση με συχνότητες.
Μήπως παίζουν κάποιο ρόλο σε συχνότητες<?

2ο άρθρο έγραψε:Εκτοτε οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει ότι οι μεταβολές στις αντηχήσεις,
αντιστοιχούν με τις εποχιακές αλλαγές, την ηλιακή δραστηριότητα,
τη δραστηριότητα στο μαγνητικό περιβάλλον της γης, τα υδρο ψεκαστικά
στην ατμόσφαιρα και άλλα γήινα φαινομενα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 02 Μάιος 2017, 09:28

Tον Απρίλη που μόλις αποχαιρετήσαμε, η αντήχηση Schumann σημείωσε
μια άνευ προηγουμένου άνοδο που άγγιξε τα 90Hz !!

Aν συνυπολογίσουμε ότι από το 1980 μετριέται στα 7,8 Hz, το 2014 έπιασε
μέχρι και τα 13 και αργότερα (2015-16) χτύπησε και έως 36, το φετεινό μοιάζει
σαν συντριπτικό αποκορύφωμα, που κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει
στην πραγματικότητα...το ότι η τεράστια αυτή άνοδος προέκυψε
Κυριακή του Πάσχα που φέτος συνέπεσε σε όλα τα χριστιανικά δόγματα
την ίδια μέρα, δηλαδή 17/4, είναι επίσης άξιο προσοχής και αν κάποιος
το θεωρήσει συμπτωματικό, θα διαφωνήσω γιατί απλούστατα δεν πιστεύω
στις συμπτώσεις...



https://www.youtube.com/watch?v=UG-_VaIYm0o


Διαβάζω δε εδώ https://jandeane81.com/showthread.php/1 ... -Resonance
ότι αυτή η απίστευτη άνοδος προέκυψε τη μέρα της Λαμπρής...

τι θέλει να μας πει αλήθεια ο ποιητής (ουρανού και γης)?



https://www.youtube.com/watch?v=RLczNzWBbpE&t=609s
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Η αύξηση της αντήχησης Schumann της Γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τρί 02 Μάιος 2017, 20:04

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως βρήκαν ότι έφθασε στο 90 όταν σε όλες τις σχετικές σελίδες βλέπω ότι τα προγράμματα δείχνει μέχρι το 40.
Ακόμα και η πιο έγκυρη (το ρωσικό) και αυτό μέχρι το 40 βλέπω φθάνει.

Το ρωσικό σε μετάφραση στα αγγλικά:
https://translate.google.com/translate? ... ?page_id=7

Εγώ καμία ιδιαίτερη αφύπνιση δεν παρατηρώ στον περίγυρο μου τουλάχιστον.

Μόνον ισχυρούς πονοκεφάλους πολλές μέρες τώρα (βέβαια και τα ψεκαστήρια έχουν ξεσκιστεί μαζί με τη σκόνη απο την Αφρική).

Από την άλλη βλέπω ότι και το μαγνητικό πεδίο της Γης κάνει κάτι απότομες πτώσεις τις τελευταίες μέρες (σχεδόν μήνα). Ίσως έτσι εξηγούνται και οι πολλές και συνεχόμενες ισχυρές σεισμικές δονήσεις που έχουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”