Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιουν 2017, 13:05

Στο ποστ μου ανέβασα (και καρφίτσωσα για να το βλέπουν όλοι) αυτο΄

Εικόνα


εδώ αυτό που έχωσα στο κανάλι του Κουντούρη

Εικόνα


και το λινκ για να δείτε τα σχετικά με τον χάρτη του μεγάλου ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ
εδώ http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2017/06/220.html


για να τελειώνουμε με τις μαλακισμένες ψυχολογικές επιχειρήσεις
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 29 Ιουν 2017, 15:02

Σοβαρολογεί ο Κουντούρης ή κάνει πλάκα.
Ωχ τι ήταν αυτό το βίντεο και μου βούλωσε το μάτι μετά μουσικής?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιουν 2017, 16:27

Εγώ πάντως εριξα τις 2 εκομπές που έκανα μαζί του.

ξεφτίλα ολκής διοτι ναι, σοβαρολογεί. :thumbsdown:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 29 Ιουν 2017, 19:26

Σαν εύθυμο αμερικανάκι κάνει Μια ωραία πεταλούδα και το τοπάκι η γη τρα λα λα

Τραβάω τις κοτσίδες μου :banghead: :banghead:

Δεν ήταν ανάγκη να ρίξεις τις εκπομπές.

Ψυχραιμία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όποιο και αν είναι το σχήμα της γης που κατά την άποψή μου έχει σχήμα χταποδιού ΄με ένα εκατομμύριο πλοκάμια (λέμε τώρα) τι κρύβεται πίσω απ όλα αυτά?

Ο Κουντούρης δεν τεκμηριώνει και κάνει σαν παιδάκι δημοτικού.
Δεν πίστευα στ αυτιά μου με αυτό που έβλεπα.

Είναι καθοδηγούμενος.

Έτσι δείχνει και το κάνει χοντροκομένα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 29 Ιουν 2017, 19:51

χεστηκα για το αν ειναι επίπεδη ή στρογγυλή.
Μπήκε στο πρόγραμμα ψυχολογικής επιχείρησης, άρα δε δουλεύει σε φαστφουντάδικο όπως ειπε,
ή αν δουλεύει σε φαστφουντάδικο, είναι για ξεκάρφωμα. Δουλεύει για τους νεοταξίτες
ο δήθεν αντινεοταξίτης. ΓΙ'ΑΥΤΟ τσαντίστηκα κι όχι για επίπεδες, τετράγωνες ή στρογγυλές Μαρία.
Ελπίζω να με κατάλαβες τώρα.

Σιγά μην άφηνα τις συνεντεύξεις του, να τον διαφημίζω κιολας.
Μια σκέτη φλυαρία για την πάρτη του ήταν έτσι κι αλλιώς. Αυτοπροβολή μέχρις δακρύων.

Δες τι λέει αυτός ο τύπος στα Κατοχικά για τον κυριο

http://katohika.gr/diethni/oi-disdiasta ... ent-368100


πάρε κι έναν που έγραψε στο κανάλι

Εικόνα

μετά απο αυτό, τον στόλισαν πολλοί.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:53

Παρότι θα φανεί τρελό αυτό που θα πω, κακώς ασχολούμαστε με αυτήν την ιστορία.

Δυστυχώς όσοι δεν έχουν επιφανειακές γνώσεις και μόνον μπαίνοντας στη διαδικασία να ψαχτούν λίγο παραπάνω στο διαδίκτυο κυριαρχούν οι απόψεις των flatearthers, απλά γιατί ανανεώνονται συνέχεια και αναζητούνται συνέχεια, σε σχέση με τις υπόλοιπες θεωρίες και κυρίως της πλέον σημαντικής όπως είναι αυτή της Κοίλης Γης, που κατά την άποψη μου είναι η πιο πιθανή και στα παρεπόμενα αυτής οφείλονται πολλά από όσα ζούμε.

Έχοντας πάρει συνέντευξη στον πιο γνωστό υποστηρικτή της θεωρίας στο εξωτερικό πέρυσι το καλοκαίρι, μπορώ να σας πω με ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το θέμα είναι ΑΜΙΓΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ συγκεκριμένων θρησκευτικών και παραθρησκευτικών ομάδων.

Χρησιμοποιούν αληθοφανή επιχειρήματα και κυρίως βασίζονται στις γνωστές ψευτιές της ΝΑΣΑ (με τα εγκλήματα που έχει κάνει έχει δώσει πατήματα και πολλά και πολύ φοβάμαι ότι το κάνει επίτηδες...) και έτσι έχουν καταφέρει να προωθήσουν τις θέσεις τους, εκμεταλλευόμενοι φυσικά τον τρόπο λειτουργίας του διαδικτύου (τα νεότερα εμφανίζονται πρώτα).

Όσο όλοι εμείς με την αρνητική διαφήμιση προωθούμε έστω και έμμεσα την προπαγάνδα αυτή, τόσο οι υποστηρικτές της θα αυξάνονται ραγδαία!
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 02:59

ότι κλίνεις στους τετράγωνους;
:lol: :lol:

Ο Κουντούρης ξέφυγε ΤΕΛΕΙΩΣ.

Κατά τα άλλα αυτό που με προβληματίζει με το θέμα είναι το γεγονός ότι ο κόσμος δεν νοιάζεται για την πιθανότητα να χάσει χρόνο.

Πρέπει να ερευνούμε και να αμφισβητούμε τα πάντα, αλλά όχι και να μπλέκουμε με πράγματα που έχουν ελάχιστες πιθανότητες να επιβεβαιωθούν (για να μη πω μηδαμινες), και μάλιστα αφήνοντας στην άκρη σπουδαιότερα ζητήματα που μας ταλανίζουν.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 10:06

OTTO έγραψε:Κατά τα άλλα αυτό που με προβληματίζει με το θέμα είναι το γεγονός ότι ο κόσμος δεν νοιάζεται για την πιθανότητα να χάσει χρόνο.
H ερευνα που γίνεται φιλότιμα, ακόμα και μέσα από την εσκεμμένη μετάδοση
μιας ψυχολογικής επιχείρησης, δεν είναι ποτέ χάσιμο χρόνου.

Μπορεί να μην πρεσβεύω τη θεωρία της επίπεδης γης, αλλά αυτό δε σημαίνει
πως δεν θα σκύψω πάνω σε επιχειρήματα που ΕΧΟΥΝ κάποια βάση, παρά το γεγονός
ότι έχω προ-σετάρει ίσως το γεγονός ότι αυτά (τα επιχειρήματα) δε θα με πείσουν
να αλλάξω θέαση. ΥΠΑΡΧΟΥΝ πράγματα και φαινομενα που δεν εξηγούνται απλά
ως οφειλόμενα στη σφαιρικότητα του πλανήτη (ίσως και να κλονίζουν αυτή την οπτική)
κι αυτά τα πράγματα δε είναι αδόκιμο να εξετάζονται... όσο κι αν έχουμε άλλα
που μας ταλανίζουν πιο άμεσα. Για παράδειγμα... εγώ σα βίκυ, βρίσκομαι μπροστά
στο φάσμα της πιθανής υποτροπής... Τι πρέπει δηλαδή? Να πάψω να σκέφτομαι,
να πάψω ν'ασχολούμαι με ο,τιδήποτε άλλο πέρα από το τομάρι μου και την
επιβίωσή του, μέχρι να πάρω απαντήσεις; Ναι, πρωτίστως κάνω εξετάσεις για
να'χω τις τελικές απαντήσεις, αλλά αυτό δε με παρέλυσε ούτε νοητικά ούτε ψυχολογικά.
Συνεχίζω όπως έκανα πάντα, και σ'ένα βαθμό, θα συνεχίσω έτσι, ακόμα κι αν
τα αποτελέσματα/απαντήσεις που θα παρω, θα προμηνύουν την έναρξη ενός νέου
κύκλου δοκιμασιών...Και οχι, ΔΕ νιώθω πως χάνω χρόνο επειδή ψάχνομαι σε πολλές
και διαφορετικές κατευθύνσεις.. απεναντίας νιώθω πως παίρνω ο,τι καλυτερο και
ο,τι περισσότερο μπορώ από αυτόν, υπό τις παρούσες συνθήκες.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 13:21

Το να ξέρουμε την πραγματικότητα είναι σημαντικό, άρα και το να ξέρουμε το σχήμα της γης είναι σημαντικό. Αλλά οι περισσότεροι εκεί έξω οπαδοί της επίπεδης γης είτε σου λένε λόγια του αέρα (= χάσιμο χρόνου), είτε σου λένε να αρχίσεις να διαβάζεις τόμους και τόμους αρχαίας ελληνικής γραμματείας.

Και αφού κάποιοι από αυτούς μελέτησαν τους αρχαίούς συγγραφείς, τους είναι δύσκολο να παρουσιάσουν τα πορίσματα περιεκτικά; Διότι είναι σαν να λένε σε κάποιον ότι για να μάθει αν η γη είναι σφαιρική, πρέπει πρώτα να σπουδάσει φιλολογία (κατά κάποιον τρόπο). Αυτό εννοώ ως χάσιμο χρόνου. Ασε που υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις όλο αυτό το διάβασμα, και να διαπιστώσεις ότι οι θέσεις αυτών που σε κάλεσαν να διαβάσεις ήταν άτοπες. Έκανες έρευνα; Φτιάξε ένα ρημάδι περιεκτικό άρθρο με παραπομπές για όποιον αμφισβητεί. Τόσο απλό.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 14:14

Γειά σας!
Με θέλετε στην παρέα σας;
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, έπειτα από πρόσκληση της οικοδέσποινας η οποία μου άνοιξε και αφιερωμένο πόστ,
οπότε μεγάλη μου τιμή και την ευχαριστώ ξανά και πάλι και ξαναμανά για το βήμα αυτό.
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 64#p286364

Ίσως έχω κι εγώ κάτι να μοιραστώ μαζί σας, αν σας προϊδεάζει λίγο το νίκ...αν και στα φόρα είμαι γνωστός ως ταράξιππος.
Ειδικά, λοιπόν, αυτήν την εποχή της κβαντομηχανικής, που ανέφερε ένας φίλος Firefly νομίζω, και της διαστημικής τεχνολογίας που η επιστήμη
έχει αναχθεί σε ΕΠΙΣΤΗΜΗ και κανείς δεν τολμά να την αγγίξει, ως Άγιο Δισκοπότηρο, φτάσαμε να μιλάμε για Επιστημονισμό,
δηλαδή μια δογματική θρησκεία κι όχι μια μεθοδολογία που ακολουθούμε για να συμπεράνουμε αν μια θεωρία ευσταθεί ή όχι.
Μπλέξαμε ανάμεσα σε όλα όσα μας προτάσσουν διέξοδο από κάθε είδους χειραγώγηση του νου, και καταλήξαμε που;
Στην καθολική και απόλυτη κατήχηση.

Ο δογματισμός από όπου κι αν προέρχεται είναι ύπουλος σύμμαχος,
στις αγνές προθέσεις ενός ερευνητή, διότι πάντοτε τα συμπεράσματά του θα ρέπουν σε μια κατεύθυνση, χάνοντας κάθε αντικειμενική ισορροπία.
Ένα καράβι που το φορτίο του δεν είναι σωστά μοιρασμένο, θα κινδυνεύει να βυθιστεί στην πρώτη φουρτούνα, έστω κι αν στα ήρεμα νερά απλώς μπατάρει λιγάκι!
Την αντικειμενική ισορροπία θα μας τη δώσει το ταπεινό νεράκι, άλλωστε είναι το θεμέλιο μέτρο όλων των πολιτισμών που κάποτε έχτισαν κάτι κι αυτό έμεινε ακόμη και στις μέρες μας.

Δεν το συνηθίζω, κι αν θέλετε το πιστεύεται, αλλά από τα όσα διάβασα {όχι όλα} θα ήθελα να παραθέσω την παρακάτω εκτυφλωτικά φωτεινή
ομιλία. Δεν το μάτι μου πουθενά. Άν γνωρίζετε τον κ. που η συγκεκριμένη ομιλία του, κατέβηκε από το επίσημο σάιτ τοιυ ΤΕD κάτι που έγινε για 1η φορά στην ιστορία του θεσμού!
Θα καταλάβετε γιατί φαντάζομαι.
Απολαύστε όσοι δεν το έχετε ξαναδεί:
Η Αυταπάτη της Επιστήμης
https://www.youtube.com/watch?v=kO2UGkvQmHY
Άβαταρ μέλους
5circle
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 01 Μάιος 2017, 21:01
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από 5circle » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 14:27

ArELa έγραψε:
H ερευνα που γίνεται φιλότιμα, ακόμα και μέσα από την εσκεμμένη μετάδοση
μιας ψυχολογικής επιχείρησης, δεν είναι ποτέ χάσιμο χρόνου.
Μοῦ ἀρέσει αὐτό, ἀλλὰ μὲ τὴν προσθήκη "ἐρευνῶ μεθοδικά, βγάζω τὸ συμπέρασμα μου, καὶ δὲν ἐπαναλαμβάνω τὴ διαδικασία"
OTTO έγραψε:
σου λένε να αρχίσεις να διαβάζεις τόμους και τόμους αρχαίας ελληνικής γραμματείας.
Ασε που υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις όλο αυτό το διάβασμα, και να διαπιστώσεις ότι οι θέσεις αυτών που σε κάλεσαν να διαβάσεις ήταν άτοπες.
Ὁ OTTO έχει δίκιο. Ἄλλωστε, ἄν καταφέρουμε νὰ διαβάσουμε τόμους βιβλίων, καὶ νὰ δοῦμε πολύωρα video, ξοδεύοντας πολὺ χρόνο, εἶναι πιθανὸ ὅτι θὰ ἀλλοιωθεῖ ἡ κρίση τῶν περισσοτέρων ἀπὸ μᾶς. Ἐκεῖ ποντάρουν. Ἄν μετὰ ἀπὸ ὁλο αὐτὸ ἀντιλέγεις ἀκόμη, θὰ σὲ παραπέμψουν σὲ νέες "πηγές" κ.ο.κ. μέχρι τελικῆς πτώσεως.
«Μὲ τὰ μικρὰ ποὺ μ΄ ἐμποδίζουν, σχηματίζω ἕνα μεγάλο, τὸ ὁποῖο ὑπερνικῶ»!
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 17:01

Δεν είναι δυνατόν να διαβάσεις αμέτρητους τόμους.
Και μάλιστα για ένα θέμα που μπορεί να μην είναι το επίκεντρο των ενδιαφερόντων κάποιου όπως είναι π.χ για μένα το σχήμα της γης.
Για τη διατριβή μου διάβασα 800 τόμους μέσα σε 6 χρόνια και αυτούς διαγωνίως.
Χρησιμοποίησα 495 και δεν ήταν όλα αμιγώς πάνω σε ένα θέμα εξειδικευμένο.
Ως προς τη μεθοδολογία κάθε επιστήμης ισχύει το ίδιο.
Δεν πιστεύεις τίποτα και τίποτα δεν είναι δόγμα.
Τίποτα απ ότι διάβασες δεν είναι η απόλυτη αλήθεια και στις επιστήμες δεν υπάρχουν δισκοπότηρα.

Στο ξεκίνημα της διατριβής με ένα νεογέννητο στο καλάθι με χτύπησε κεραυνός.
Είπε η καθηγήτρια Πάρε τίτλους από αυτά τα 40 ξενόγλωσσα για αρχή (για ορεκτικό που αποδείχθηκε ότι ήταν μία ελιά από το ορεκτικό) και.....βλέπουμε. Τίποτα δεν θα βάλεις αυτούσιο μέσα στη διατριβή. Ότι διαβάσεις θα το χρησιμοποιήσεις για να παράγεις νέα γνώση. Ουπς την κάτσαμε σκέφτηκα.
Είχα την εντύπωση ότι η διατριβή είναι copy paste και είχα πάρει υποτροφία ΙΚΥ για το έπαθλο της εκπαιδευτικής άδειας με αποδοχές και μάλιστα αυξημένες. Και τώρα μου ζητούσαν να γεννήσω "νέα γνώση".

Μέχρι η "νέα γνώση" να σκάσει μύτη τα είχαν φτύσει 3 εκτυπωτές.

Γι αυτό και αποδέχομαι αυτό που είπε ο thinkOutsidetheglObe ότι δεν υπάρχουν άγια δισκοπότηρα.
Το σχήμα της γης δεν έσκασε ποτέ σαν θέμα στο δικό μου επιστημονικό πεδίο που είναι η κοινωνιολογία.
Άλλα άγια δισκοπότηρα στήθηκαν.

Πίστευα ότι στο νοσοκομείο πάμε για να γίνουμε καλά.
Αμ δε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άγιο δισκοπότηρο άλλου είδους.
Αλλά αφού δεν πάμε για να γίνουμε καλά τι άλλο συμβαίνει εκεί.
Και να οι τόμοι.
Γι αυτό και σε κάποιο άλλο νήμα μιλάω για της θερινής νύχτας τα καμώματα.
Ήταν κάποιος που του χάλασα το δισκοπότηρο και έγινε θηρίο.
Στο....μουτσουνοβίβλιο φάτσα μπουκ.

Διασκεδάζω χαιρέκακα όταν κάποιοι κλαίνε επειδή τους χαλάω το δισκοπότηρο.
Αλλά εκείνη τη νύχτα νευρίασα. Ήταν τα σκουπίδια που μοσχομύριζαν και κάτι κουνούπια μιράζ ζουν ζουν ζζζζζ.
Ήταν και το πρωινό ξύπνημα..............πάνω που δρόσιζει...γμτ....Και έτσι την πάτησα.

Για επίπεδη γη δεν θα έβαζα το χέρι στη φωτιά ούτε και για στρογγυλή.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 01 Ιούλ 2017, 17:33

Κάποτε πάνω στο ψάξιμο βρήκα κάποιο πάράξενο βιβλίο που λεγόταν η ΕΠΙΠΕΔΟΧΩΡΑ του Άμποτ.
Δεν είναι ανάγκη να το διαβάσει κάποιος. Μου χρησίμεψε κάπως σαν μεθοδολογία σκέψης.

Έστω ότι κάποιοι ζουν σε έναν κόσμο δύο διαστάσεων (υπόθεση εργασίας). Έχουμε εκεί γνώριμα πρόσωπα. Την κυρά τελεία (ανήκει και σε ένα κόσμο μίας διάστασης) την κυρά ευθεία την κυρά τρίγωνο τον κύριο τετράγωνο τον κύριο κύκλο τον πεντάγωνο εξάγωνο την κυρά τεθλασμένη κλπ κλπ κλπ.

Πάει μία σφαίρα και ακουμπάει πάνω στην επιπεδοχώρα.
Τι βλέπουν οι κάτοικοι της επιπεδοχώρας? Την κυρά τελεία βλέπουν και την καλημερίζουν. Αλλά δεν είναι η κυρία τελεία.
Ή σφαίρα τέμνει το επίπεδο. Τι βλέπουν? Τον κύριο κύκλο βλέπουν. Ή τον βλέπουν να μεγαλώνει και να μικραίνει παράξενα.
Να γίνεται γίγας και μετά νάνος και να μεταμορφώνεται σε τελεία.
Εκτός αν η σφαίρα γουστάρει να παρουσιάζεται σαν κύκλος με συγκεκριμένο σχήμα για να ξεγελάσει.

Κι αν υπάρχουν άλλες διαστάσεις εκτός από τρεις?
Τότε όλα όσα βλέπουμε έχουν διαφορετικό σχήμα και αυτό που βλέπουμε είναι προβολή.
Το παραμυθάκι επιπεδοχώρα ήταν διασκευή του σπηλαίου του Πλάτωνα στις δύο διαστάσεις.

Αν πάμε στην τέταρτη διάσταση και αυτή είναι ο χρόνος.....άλλο άγιο δισκοπότηρο.....τότε τι σχήμα θα έχουμε?
Αμφιβάλλω και για το δικό μου σχήμα όχι μόνο για το σχήμα της γης.
Μάλλον θα είμαστε σαν σκουληκαντέρες. :lol: Στη ουρά μας έχουμε όλοι ένα μωρό....αυτό που ήμασταν πριν ν χρόνια όταν γεννηθήκαμε. Η σκουληκαντέρα αποτελείται από τους άπειρους εαυτούς μας σε κάθε χρονική στιγμή της ζωής μας.
Αλλά και αυτό δεν στέκει. Πάμε πίσω στο χρόνο και βλέπουμε τον εαυτό μας μωρό. Ο.Κ
Πάμε μπροστά στο χρόνο και βλέπουμε τη στιγμή του θανάτου μας π.χ σε τροχαίο στον τάδε δρόμο την τάδε ώρα.
Ουπς Αν εκείνη τη μέρα δεν περάσω από κείνο το σημείο ή βρεθώ κάπου μακρυά θα αποτρέψω το θάνατό μου.
Βεβαίως!!!!!!! Τότε πάμε σε άλλη διάσταση π.χ παράλληλα σύμπαντα 5η........Τότε τι σχήμα έχουμε. Όχι σαν σκουληκαντέρες αλλά σαν χταπόδια με πολλαπλές εκδόσεις της αφεντομουτσουνάρας μας σε πολλαπλούς παράλληλους κόσμους.

Όταν λέμε επίπεδη γη δεν εννοούμε επιπεδοχώρα. Καμία σχέση. Τρισδιάστατη επίσης αλλά όχι σφαιρική Έχει κάποιο πάχος υποθέτω. Πόσο είναι?

Ανάμεσα στους υποστηρηκτές της επίπεδης γης θα υπάρχουν επίσης διαφωνίες προπαντός στο βαθμό που αυτή η παραδοχή συνδέεται με κάποιες αιρέσεις. Και πάλι δογματισμός και άγια δισκοπότηρα. Οι οπαδοί της αίρεσης που έχει σαν δόγμα ότι η γη είναι επίπεδη και τετράγωνη με ν πάχος θα είναι έτοιμοι να ρίξουν στην πυρά όσους ισχυρίζονται ότι η γη είναι επίπεδη αλλά κυκλική με 2ν πάχος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 14:09

τα κουότ από Ζαχαρίας Μυτηλιναίος
χαιρετώ και μπαίνω στο ψητο, καλαμπόκι!
Παρότι θα φανεί τρελό αυτό που θα πω, κακώς ασχολούμαστε με αυτήν την ιστορία.
μα είναι τρελό, να αφήσεις στη μέση μια έρευνα, που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς που σέβεται τον εαυτό του και τις ιδιότητες του;
Τις γνώσεις του και την πίστη του, στην Αναζήτηση και μόνο;
Γιατί να το κάνεις αυτό;
Θαρρείς ότι ΔΕΝ υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με κάτι που μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου;
Δυστυχώς όσοι δεν έχουν επιφανειακές γνώσεις και μόνον μπαίνοντας στη διαδικασία να ψαχτούν λίγο παραπάνω στο διαδίκτυο κυριαρχούν οι απόψεις των flatearthers, απλά γιατί ανανεώνονται συνέχεια και αναζητούνται συνέχεια, σε σχέση με τις υπόλοιπες θεωρίες και κυρίως της πλέον σημαντικής όπως είναι αυτή της Κοίλης Γης, που κατά την άποψη μου είναι η πιο πιθανή και στα παρεπόμενα αυτής οφείλονται πολλά από όσα ζούμε.
Στην αρχή ίσως έχει λάθος διατύπωση αλλά καταλαβαίνω το νόημα.
Ο λόγος που βλέπεις να συνεχίζει να παίρνει φωτιά αυτό το θέμα, και είμαστε στα σπάργανα, είναι γιατί όλο και μεγαλύτερο εύρος πληθυσμού, ανεξαρτήτως ειδικότητας και ιδιότητας, μόρφωσης ή εκπαίδευσης, μπορεί να αντιληφθεί και να ξανα-εμπιστευτεί τις αισθήσεις του και να βγάλει ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ συμπεράσματα, μακριά από ΘΕΩΡΙΕΣ.
Αυτό δεν συμβαίνει σε καμία άλλη περίπτωση, να σημειωθεί στα πρακτικά παρακαλώ!

Όποιος ασχοληθεί ενδελεχώς και δεν έχει τον 'όποιο ενδοιασμό και συμφέρον, θα κατανοήσει την συνειδητοποίηση αυτή
αφού την έχει περάσει από κόσκινο, άφήνοντας κατα μέρους ιδεολογίες, πιστεύω και προσωπικές επιθυμίες.
Ο εγωισμός μας συνήθως είναι το απόλυτο εμπόδιο! Σιγά το νέο.
Λειτουργεί ως ΑΣΠΙΔΑ για να προστατέψει το αξιοκρατικό σύστημα που έχουμε στίσει όλοι μας με τις ευλογίες των ανωτερών μας.
Απο τους γονείς μας μέχρι τους κυβερνόντες.
Όσοι ασχολήθηκαν σοβαρά με την "θεωρία" αυτή της Ε.Γης, κατάλαβαν ότι όλα τα άλλα είναι θεωρίες και μάλιστα αναπόδεικτες όσο δεν παίρνει.
Έχοντας πάρει συνέντευξη στον πιο γνωστό υποστηρικτή της θεωρίας στο εξωτερικό πέρυσι το καλοκαίρι, μπορώ να σας πω με ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το θέμα είναι ΑΜΙΓΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ συγκεκριμένων θρησκευτικών και παραθρησκευτικών ομάδων.
Χρησιμοποιούν αληθοφανή επιχειρήματα και κυρίως βασίζονται στις γνωστές ψευτιές της ΝΑΣΑ (με τα εγκλήματα που έχει κάνει έχει δώσει πατήματα και πολλά και πολύ φοβάμαι ότι το κάνει επίτηδες...) και έτσι έχουν καταφέρει να προωθήσουν τις θέσεις τους, εκμεταλλευόμενοι φυσικά τον τρόπο λειτουργίας του διαδικτύου (τα νεότερα εμφανίζονται πρώτα).
Όσο όλοι εμείς με την αρνητική διαφήμιση προωθούμε έστω και έμμεσα την προπαγάνδα αυτή, τόσο οι υποστηρικτές της θα αυξάνονται ραγδαία!
Δεν ξέρω ποιός ήταν αυτός, αλλά μη τα τσουβαλιάζουμε όλα σε κάτι που μας συφέρει.
Εγώ κλίθηκα να αναθεωρήσω όλα τα χρόνια που έφαγα στα πανεπιστημια, δεν θα αφήσω τον κύριο τάδε, που του πήρες συνέντευξη, να με οδηγήσει στην χλεύη και την απαξίωση. Εσύ γιατί να το κάνεις.
Είναι μέγα ατόπημα εκ μέρους σου (είσαι δημοσιογράφος φαντάζομαι και πήρες συνέντευξη;) να θεωρείς ότι υπάρχει κάποιος αρχηγός και εκπρόσωπος.
Αυτό δείχνει σε μένα, προσωπικά, ότι δεν έχεις καταλάβει περι τίνος πρόκειτε.
Και φυσικά, όποιος σε διαβ'ασει, αν έχεις γράψει ή εκφωνήσει κάτι αντίστοιχο, ευθύνεσαι για ελλειπή ενημέρωση και ολίγον από παραπληροφόρηση.
Δεν λέω ότι γίνεται απαραίτητα εσκεμμένα, λέω ότι γίνεται όμως.
Διότι αυτό καταλαβαίνω από όποιον φτάνει εκνευρισμένος στο δικό μου χώρο και αρχίζει τις ΧΠ (κατεβαει καντίλια θεους και δαίμονες) κατηγορώντας για αυτο ακριβώς που λες κι εσύ! Θρησκευτικές παραφυάδες και αμόρφωτοι δεν είμαστε.
Υπάρχει όμως η τάση, παγκοσμίως, να ξέρεις, που το ξέρεις, να πολεμηθεί το κίνημα αυτό κι από ότι βλέπω να διαστρεβλωθεί με τον χειρότερο τρόπο.
Το τι καρκίνο και θάνατο μου έχουν ευχηθεί, είναι πραγματικά πρωτοφανές για μένα, που μου αποδεικνύει περίτρανα ότι βρίσκομαι στο σωστό το μονοπάτι.
Άλλωστε όλοι οι υποστηρικτές της όποιας αλήθειας, οι περισσότεροι πέθαναν από καρκίνο.
Δεν ξέρουν όμως ότι εμείς τον έχουμε φίλο και κάνουμε παρέα και δεν πρόκειτε ποτέ να πάθουμε κάτι κακό από αυτόν!

Αυτό επου είναι όντως λυπηρό, είναι μια ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΉ ΑΠΟΥΣΊΑ ΦΩΤΟΣ σε αυτήν την υπόθεση.
Κανείς δεν μιλάει για την καθαρά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ που χρειάζεται κανείς να ακολουθήσει όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος doctormarkon
Κανείς δεν αναφέρεται στα ΓΗΙΝΑ χαρακτηριστικά της Γης μας και τρέχει να βρεί τα ΕΞΩγήινα;
Μπορώ να μάθω το λόγο;
Σαν τη ΝΑΣΑ που παίρνει τόσα λεφτά κάθε χρόνο για να εξιτάρει την φαντασία και να ψάχνουμε νερό στον άρη,
ενώ εδώ ακόμη λιμοκτονούν χιλιάδες παιδιά καθημερινά άπό ασιτία και λειψυδρία.
Μιας και έχει τόση προηγμένη τεχνολογία και μας λέει ότι ξέρει τι βρίσκεται στο κέντρο της Γης, όταν η μεγαλύτερη γεώτρηση στην ιστορία είναι 12χλμ....
γιατί δεν την χρησιμοποιεί εδω στη γη;
Γιατί πρέπει να δίνουμε λεφτά όλοι μας δίχως την συγκατάθεσή μας, σε ένα και καλά, κρατικό φορέα για κάτι που αποδεδειγμένα δεν μπορεί να παρέχει;
Ποιά ήταν η εφεύρεση των διαστημικών προγραμμάτων που ωφέλησε την ανθρωπότητα;

Επεσα κι εγώ θύμα του δίπολου, Ζαχαρία, αλλά επειδή μια μύγα πνίγηκε στην καρδάρα, που τόση ώρα αρμέγω να δώσω γάλα στο παιδί μου,
δεν θα χύσω όλη την καρδάρα. Τη λογική είναι αυτή; Περισσότερο για λογική πλάνη μου κάνει.
Αφαιρώ τη μύγα λοιπόν και συνεχίζω το άρμεγμα.

Επιστήμη ή Θρησκεία, είναι για όσους κολυμπάνε στην άγνοια και τον δογματισμό.
Κι όμως υπάρχουν και τόσα άλλα...
Πήρες συνέντευξη από τον τύπο που εκπροσωπεί ποιόν;
Όχι εμένα και όχι χιλιάδες εκατομμύρια ανθρώπους που κατάλαβαν την πλάνη, εστω κι αν πιστεύουν στα θεία.
Προσωπικά λοιπόν, δεν αφήνω κανέναν να με κ=εκπροσωπεί και να μου υπαγορεύει, τι να κάνω πείραμα, και πως.
Δεν έχω κανέναν αρχηγό και ούτε θέλω ποτέ να γίνω χαλίφης στη θέση κανενός χαλίφη.
Ανοιξα το κανάλι στο ΥΤ και παραθέτω κάποιες από τις καλύτερες απόψεις που με βοήθησαν να φτάσω στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΑΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Πήρα τα καλύτερα παραδείγματα που βρήκα εκεί έξω, τις καλύτερες για μένα απόψεις και τις έντυσα με μουσικές και χρώματα.
Ακουσα πολλά, διάβασα πολλά περισσότερα και επέλεξα αντί να γράφω κατεβατά να τα οπτικοποιήσω, διότι
αν μια εικόνα 1000 λέξεις, ένα βίντεο, πόσες;

Δεν ασπάζομαι τα πάντα στα όσα έχω αναρτήσει και ο λόγος είναι ότι θα στερούσα την ευκαιρία στο καθένα να βγάλει δικό του συμπέρασμα.
Διαλέγω & Παραθέτω τα όσα συμβαίνουν, αλλά δεν προσκυνώ κανέναν, άσε που έχω εντελώς άλλη κατευθυνση από τους περισσότερους.
Όταν έρθει η ώρα θα το δηλώσω καλύτερα.

Δεν υπάρχει καμία θρησκεία για μένα, όλες είναι εργαλεία χειραγώγησης, τέλος.
Δεν υπάρχει κανένας θεός, ούτε δημιουργός.
Ακούω με προσοχή τον Ηράκλειτο που μου ψυθιρίζει, η Γη είναι μια χώρα, δεν την έφτιαξε κανένας θεος, Ήταν και θα είναι πάντα εκεί!
Ακούω και τον Τέσλα να συμφωνεί μαζί του, η Γη δεν είναι πλανήτης, είναι ένα βασίλειο. Αν θες να μάθεις τα μυστικά του Σύμπαντος, πρέπει να σκεφτείς με βάση
τη συχνότητα, την δόνηση και τον ήχο.
Η έρευνά μου με οδήγησε να βγάλω αυτό που λέω με κέφι και χαρά την ΑΛΕΞΊΣΦΑΙΡΗ ΣΤΑΘΕΡΆ.
Ξεχνάω όλα τα άλλα και λέω, αντι να αποδείξω την επίπεδη γη, ας κόψω δρόμο και ας αποδείξω την ΣΦΑΙΡΙΚΗ!
Τελικά απέτυχα.
3 βασικά και πλήρως αντιληπτά κι από τα μικρά μας παιδιά, δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά με πολύ λαχτάρα και προβληματισμό
στο ότι το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε από τα γεννοφάσκια μας είναι η Υδρόγειος Σφαίαρα!
ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!

Αυτά τα 3 πράγματα (και πολλά περισσότερα) θα σας ανοίξουν το δρόμο σε έναν άλλο κόσμο, όχι φανταστικό αλλά εντελώς πραγματικό!
Τόσα χρόνια ζούσαμε μέσα στην ψευδαίσθηση.
Ενώ η φύση γύρω μας το φωνάζει καθημερινά.
Νους ορά, έλεγαν οι αρχαίοι μας.

- ΝΕΡΟ είναι πάντα επίπεδο. {άρα 75% της Γης που καλύπτεται με αυτό,
δεν μπορεί να έχει σφαιρικό σχήμα!}
- WATER always level. {so the Earth's shape cannot be a sphere because 75%
of the surface is covered with it!}

- ΚΑΜΠΥΛΟΤΗΤΑ, δεν είναι μετρήσιμη πουθενά.
- CURVATURE, not measurable anywhere.

- ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ανεβαίνει ΠΑΝΤΑ στο ύψος των ματιών.
- HORIZON always raises to Eye level. Κάντε την Έρευνά σας & τις μετρήσεις σας με Αγνή Πρόθεση.

Επιστημονική Μέθοδος είναι το μόνο που χρειάζεται να εφαρμόσετε. Αν δεν γνωρίζετε ποια είναι ξεκινήστε αππο εκεί την ερευνά σας, αλλά ορίστε την πρώτα.
Όχι ψευτοεπιστήμονες και τηλεπερσόνες, όχι και καλά εργαστήρια και λευκές ποδιές.
3 πράγματα χρειάζεται...παρατήρηση, μέτρηση, επανάληψη.
Εάν το πείραμα δεν μπορεί να επαληθευση την θεωρία, δεν υπάρχει γεγονός. Παραμένουμε με τη θεωρία.

Υπολογιστές Καμπυλότητα της Γης
Earth Curvature Calculators
http://earthcurvature.com/
https://dizzib.github.io/earth/curve-ca ... nit=metric

Ρεκόρ Απόστασης Φωτογραφίας Τοπίου - World Record Landscape Photography
https://www.youtube.com/watch?v=rY-jzGbYh38

ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΗ (3) Ξηρά! / Land Ho!
https://youtu.be/vKeqOk62hfU

Αδέρφια, αν ψάξετε λίγο θα δείτε ότι η ιστορία με τον Ερατοσθένη είναι μούφα. δεν υπάρχει σε κανένα αρχαίο σύγγραμα.
Πιθανότατα είναι προπαγάνδα επι εποχής Καρλ Σάγκαν.
Οι Έλληνες γνωριζαν και έφτιαξαν τους πρώτους υπολογιστές της ανθρωπότητας πριν 2000χρονια, οι οποίοι
λειτουργούν ακόμη, λόγω του ότι το ουράνιο στερέωμα δεν αλλάζει ποτέ και
η Γη είναι ακίνητη όπως γνωριζαν τότε που τα έφτιαχναν.
Αστρολάβος & Μηχανισμός Αντικυθήρων. Αυτό είναι αδιάσειστα στοιχεία που μείναν καλά κρυμμένα στο πέρας του χρόνου.
Μόλις πρόπερσυ έμαθα ότι αποκωδικοποίησαν τον Μηχ. Αντικυθήρων...100+ χρόνια στις αποθήκες....γιατί;
Γιατί αν ενώθούν ποτέ οι δυνάμεις των 2 αυτών κατασκευών, ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ δεν μπορέι πια να μας κρατά δεσμώτες.
ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ μυθιστορήματα για να περνάμε την ώρα μας.
Το ουράνιο στερέωμα είναι αυτό που θεωρείται σφαιρικό (θυμήσου τη
κρατάει ο Άτλαντας στους ώμους του,) κι όχι η Γη.
Οι αστέρες είναι πλάνητες αστέρες, περιφερόμενα φωτηνά σώματα δηλαδή, κι
όχι στέρεο έδαφος.

Ουράνια Φωταύγεια
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... _L6y8xp9UV

ΑΣΤΡΟΛΑΒΟΣ
Ο πρώτος υπολογιστής της ανθρωπότητας!
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών με πάνω από 1000 χρήσεις και λειτουργεί ακόμη!
υπότιτλοι από 24 γλώσσες
https://www.ted.com/talks/tom_wujec_dem ... el#t-70484

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ των ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ (Αρχιμήδης)
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών που δουλεύει ακόμη διότι οι αστερισμοί δεν έχουν αλλάξει ποτέ!
https://youtu.be/ZTkfcssP0yw

Συνέχισε εδώ να κάνεις κι εσυ το απόλυτο τεστ σφαιρικότητας
Από τις καλύτερες αναλύσεις που κυκλοφορούν:

Σφαιρική Γη το απόλυτο τέστ
https://www.youtube.com/watch?v=8NWIBBWnes8

Γιατί έχει Σημασία η Επίπεδη Γη
δες τα 3 πρώτα, όπωσδήποτε
https://www.youtube.com/watch?v=SyWpQ9U ... aKHdR7dHsS

Αν χρειαστείς περισσότερα χειροπιαστά πράγματα:
30+ Αποδείξεις
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 3O3PikMUj6

Ο νους είναι σαν το αλεξίπτωτο, λειτουργεί μόνο όταν είναι ΑΝΟΙΧΤΟ!
Εάν είναι ΚΛΕΙΣΤΟ, λειτουργεί εχθρικά για εκείνον που δεν το ελέγχει.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ.
ΑΑν κατανοήσουμε αυτό, μετά ανοίγονται άλλοι δρόμοι για να εξερευνήσουμε τον Νότο και φυσικά τον Βορρά.
2 πολύ ύποπτα απαγορευμένες ζώνες.
ξεπεράστε τις όποιες προκαταλήψεις σας και δείτε πέρα από την ασπίδα του εγωισμού.
Ωραία η ασπίδα αλλά μας κρύβει όλη τη θεα.

ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Τα σέβη μου, ειδικά σε όσους επιθυμούν το κακό μου. :makia:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 16:06

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Ο λόγος που βλέπεις να συνεχίζει να παίρνει φωτιά αυτό το θέμα, και είμαστε στα σπάργανα, είναι γιατί όλο και μεγαλύτερο εύρος πληθυσμού, ανεξαρτήτως ειδικότητας και ιδιότητας, μόρφωσης ή εκπαίδευσης, μπορεί να αντιληφθεί και να ξανα-εμπιστευτεί τις αισθήσεις του και να βγάλει ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ συμπεράσματα, μακριά από ΘΕΩΡΙΕΣ.
το κατά ποσο "ΔΙΚΑ ΤΟΥ" είναι, το αμφισβητώ.
Και η φωτιά που ξεκίνησε από μια φυτιλιά (των μαέστρων των ψυχολογικών επιχειρήσεων)
επίσης σε ΘΕΩΡΙΑ βασίζεται.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 16:44

Πέρα από το σχήμα της γης το όλο σκεπτικό είναι σωστό.
Όπως όλοι εμείς εδώ αμφισβητεί επίσης την "επιστήμη" έτσι όπως παρουσιάζεται δογματικά.
Είπαν οι "επιστήμονες" εκείνοι που φορούν άσπρες ποδίτσες σε κάποιο εργαστήριο τρέχα γύρευε και έβγαλαν τα πορίσματα.
Μας τα σερβίρουν στο πιάτο να τα πιστέψουμε σαν απόλυτες αλήθειες.
Στην Ελλάδα δεν γίνεται έρευνα γιατί θεωρούνται "πεταμένα λεφτά"
Ένας λόγος που φιλόδοξοι νέοι φεύγουν στο εξωτερικό δεν είναι για τα λεφτά μόνο αλλά και για να μπουν στο εργαστήριο να βάλουν την άσπρη ποδίτσα και να μην είναι εφαρμοστές θεωριών και λιβανιστήρια πορισμάτων άλλων.

Και εμείς εδώ τι κάνουμε?
Όποιος ζει στην Ελλάδα δεν μπορεί επίσημα να ασχοληθεί με την έρευνα.
Μόνο να κοιτά με το δάχτυλο στο στόμα και να θαυμάζει τα επιτεύματα της επιστήμης.
Μου αρέσει όπως διατυπώνει ότι η επιστήμη δεν είναι μονοπώλιο των λίγων και εκλεκτών.

Έτσι κι αλλιώς οι Ελενίτσες του Δημοτικού στο χωριό ασχολούνται με την παρατήρηση και το πείραμα Πιάνουν προζύμι και φτιάχνουν σαπούνι με καυστική σόδα και ποτάσα και ξέρουν πότε φουσκώνει το ψωμί ή πόση ποτάσα θα ρίξουν για να φτιάξουν σαπούνι.

Εδώ εμείς τι κάνουμε?

Μήπως η αρχή μιας επανάστασης θα ήταν ο καθένας να ερευνεί από μόνος του και να έχει λόγο και άποψη.

Και πάνω που θυμήθηκα κάποια όχι και τόσο δημοφιλή λόγια του δια-σκοτιστή Τζων Λοκ.
Όταν πηγαίναμε σχολείο προσκυνούσαμε τον Τζων Λοκ. Διαφωτισμός λέγαμε και με ένα στόμα ανοιχτό θαυμάζαμε.

Μέχρι που διάβασα κάτι που είχε πει ο μεγάλος διασκοτιστής.
Ότι ο εργάτης δεν μπορεί να κρατά από το ένα χέρι την αξίνα και από το άλλο το βιβλίο.
Η μόρφωση πρέπει να είναι και να παραμείνει για λίγους.
Όμως η μόρφωση καλλιεργεί τον άνθρωπο.
Παρ όλα αυτά για τους εργάτες τους μπακάληδες τις γαλατούδες .....???? υπάρχει η πίστη και ο φόβος Να πιστεύουν και να φοβούνται και έτσι θα είναι φρόνιμοι.

Πέρασαν χρόνια και τα παραπάνω λόγια του διασκοτιστή εφαρμόζονται την πράξη.
Δίνουμε πανελλήνιες, περνάμε σε πανεπιστήμια παίρνουμε ντοκτορά αλλά στον ίδιο παρονομαστή βρισκόμαστε.
Να φοβόμαστε και να πιστεύουμε.
Κι αν έχουμε πτυχία είναι για να τα πουλήσουμε σε κάποιον εργοδότη.
Αν ο εργοδότης δεν γουστάρει τις γνώσεις που αντιπροσωπεύουν τα πτυχία γινόμαστε κάτι χειρότερο από την Ελενίτσα του δημοτικού που πιάνει προζύμι στο χωριό.

Οι γνώσεις του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο για κάποιον εργοδότη.
Αν δεν γουστάρει ο μαλάκας να αγοράσει αυτός χάνει.
Τις όποιες γνώσεις τις χρησιμοποιούμε για πάρτη μας.

Όλες οι γνώσεις και οι θεωρίες σεβαστές και κατάλληλες για μια εποικοδομητική συζήτηση.
Τα κραξίματα που τα είδα κάτω από τα βίντεο του νέου μας φίλου δείχνουν το επίπεδο του πολιτισμού μας.
Βρίζουν για να υπερασπιστούν τι?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
5circle
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 01 Μάιος 2017, 21:01
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από 5circle » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 17:03

thinkOutsidetheglObe έγραψε:

στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΑΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Ποιὸ εἶναι; Ὑπάρχει κάτι συγκεκριμένο ποὺ ἰσχυρίζεσαι; Διότι ἀνοίγεις πολλὰ ταυτοχρόνως, καὶ πλατειάζεις (1700 λέξεις καὶ 10 συνδέσμους -παραπομπές). Πὲς ἐν συντομία
thinkOutsidetheglObe έγραψε:

Δεν υπάρχει κανένας θεός, ούτε δημιουργός.
Τι ὑπάρχει; Αὐτόματες διαδικασίες; Μορφογενετικὰ πεδία; Γιατὶ εἶναι ἔγκυρα ὅσα λέει ὁ Ἡράκλειτος; Ποιὸς ἐγγυᾶται ὅτι ὁ Τέσλα εἶναι ἀλάνθαστος; Πέρασαν ἀπὸ ἔλεγχο τὶς ἀνακαλύψεις του; Ἤσουν ἐκεῖ;
thinkOutsidetheglObe έγραψε:
Δεν ασπάζομαι τα πάντα στα όσα έχω αναρτήσει και ο λόγος είναι ότι θα στερούσα την ευκαιρία στο καθένα να βγάλει δικό του συμπέρασμα
Οὐδὲν σχόλιον :dunno:

thinkOutsidetheglObe έγραψε:
ξεπεράστε τις όποιες προκαταλήψεις σας και δείτε πέρα από την ασπίδα του εγωισμού
Πρέπει νὰ ἐρευνοῦμε χωρὶς προκατάληψη. Δεκτόν. Γιατὶ μᾶς τὸ λές; Ποιὸς ἀμφιβάλλει; Γιὰ ποιὸν ἐγωϊσμό μιλᾶς;
«Μὲ τὰ μικρὰ ποὺ μ΄ ἐμποδίζουν, σχηματίζω ἕνα μεγάλο, τὸ ὁποῖο ὑπερνικῶ»!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Ιούλ 2017, 21:39

Πάνο :thumb: :respect:

εντωμεταξύ φέρνω και τα παρακάτω που μου υπέδειξε χρήστης στο βίντεό μου



https://www.youtube.com/watch?v=W9ksbh88OJs&t=0s



https://www.youtube.com/watch?v=NGZEXkSX9wI&t=1s



https://www.youtube.com/watch?v=FTBaOmJEQg0&t=0s



https://www.youtube.com/watch?v=VFU1A88N_6I&t=0s
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
5circle
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 01 Μάιος 2017, 21:01
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από 5circle » Δευ 03 Ιούλ 2017, 17:20

Διαφωτιστικά καὶ πλήρως κατανοητὰ τὰ video. Μὲ ὡραῖα παραδείγματα
:clap: :clap:
«Μὲ τὰ μικρὰ ποὺ μ΄ ἐμποδίζουν, σχηματίζω ἕνα μεγάλο, τὸ ὁποῖο ὑπερνικῶ»!
Άβαταρ μέλους
thinkOutsidetheglObe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 23:00
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από thinkOutsidetheglObe » Τετ 05 Ιούλ 2017, 11:45

Χτες σας έγραψα μια εκτενής απάντηση, αλλά την έσβησα κατα λάθος...τα νεύρα μου....χαχαχαχ

Ουσιαστικά σας ρωτούσα αν ασχοληθήκατε, με όσα σας κατ'έδειξα, ή τα ακυρώσατε δίχως να μου δείξετε το λάθος?
Ή μήπως δεν τα εξετάσατε ακόμη?
Η άποψή μου φίλε (ελπίζω να μην κάνω κι εδώ λάθος!) 5cicle είναι ότι με βάση την επιστήμη, δεν μπορούμε να μετρήσουμε καμπυλότητα,
πάντα με τα επίσημα νούμερα και με το πυθαγόρειο θεώρημα κτλ.
Εφόσον δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο, πως είμαστε σίγουροι ότι όσα μας λένε, είναι σωστά;
Εδώ πρίν λίγα χρόνια βγήκαν και μας είπαν ότι ΕΚΑΝΑΝ λάθος, τόσα χρόνια και ΤΕΛΙΚΑ ο Πλούτωνας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗΤΗΣ!
Δε νομίζεις ότι οφείλουμε να ΜΗΝ ακούμε τα όσα μας λένε, σαν ευαγγέλιο;
Που είναι το τόσο παράλογο που λέω;

Το να μου στείλεις 4 βίντεο που λένε το αντίθετο, και ειδικά με το πορτοκάλι ArELa,
δεν το θεωρώ εκ μέρους σου, σοβαρή αντιμετώπιση, ειδικά όταν διαβάζω στο κανάλι σου και στο βίντεο σου να επικροτείς απόψεις όπως
"Έχουνε φάει πολύ κατήχηση τα "ψαγμενα "της επίπεδης τρίχας / κατήχηση φουλ κατήχηση....... τα μόνα ....επιχειρήματα...... που θέλουν για να καταλάβουν οτι 1+1=2 είναι Μπινελίκια, κατακέφαλα, μπουνιές, σφαλιάρες και κλωτσιές , και πέστε με κακό"

Ενδιαφέρον, το ότι "καρδούλιασες" αυτό το σχόλιο!

Θα σταθώ λίγο όμως στα βίντεο, που είναι γνωστά από καιρό, και απομυθοποιούνται για πλάκα.
Ερώτηση;
Δε σε παραξενεύει η άποψη ότι πρέπει να κόψουμε το πορτοκάλι, για να βρούμε τον ορίζοντα γύρω γύρω επίπεδο;
Γιατί μας κάνει αυτήν την αναλογία λες; Αν λάβεις υπόψιν σου αυτόν τον πίνακα, https://postimg.org/image/spd20rsc1/
θα καταλάβεις ότι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό. Διότι ο τύπος είναι 8ίντσες χ την απόσταση στο τετράγωνο.
Γιατί κόβει τη φέτα και δεν αφήνει την επιφάνεια όπως είναι;
Απάντηση:
Διότι αν το αφήσουμε, θα διαπιστώσουμε ότι από άκρη σε άκρη θα έπρεπε να καμπυλώνει εφόσον ήμαστε επάνω σε μπάλα, κι όχι σε κομμένη μπάλα!
Με αρέσει που στα όσα σας παρέθεσα, τα βάζετε στην άκρη, ως μη γενόμενα, και μου φέρνετε και πάλι θεωρίες.
Έχω για όλα τα επιχειρήματα, των βίντεο, αντεπιχειρήματα, αλλά δεν ξέρω γιατί πρέπει να μπώ σε αυτή τη διαδικασία, και δεν μπαίνετε εσείς στην ενασχόληση με πειράματα φυσικής;

Αν το ερευνούσατε λίγο, θα καταλαβαίνατε, ότι αυτό που μας λέει στο 13' ότι οι υπολογισμοί είναι σωστοί (μπράβο του) αλλά την πόλη του Σικάγο την βλέπουμε διότι είναι οπτασία, ΑΝ το ψάχνατε να δείτε τι είναι οπτασία και πως αυτή δείχνει το είδωλο ανεστραμμένο προς τα πάνω, θα καταλαβαίνατε, ότι το βίντεο
χρησιμοποιεί, αυτό που λέμε λογικές πλάνες! και όλα του τα επιχειρήματα βασίζονται σε αυτές.

Γιατί δεν μπαίνουμε λίγο στον κόπο να ασχοληθούμε με τα ουσιώδη, φίλε 5cicle;
ναι δεν παραθέτω όλα όσα με εκπροσωπούν και δεν ταυτίζομαι απόλυτα στα βίντεο, διότι οφείλω να παραθέτω, όλες τις απόψεις, άσχετα αν με εκφράζουν πλήρως.
Που είναι το μεμπτό; Την γνώμη μου την λέω πάντοτε και δεν φοβάμαι να πω ότι έκανα λάθος και τώρα που το έψαξα, νομίζω αυτό.
Έτσι και με την θρησκεία, στην αρχή ήταν το πρώτο πράγμα που ένοιωσα.
Μετά κατάλαβα, την παγίδα.
Και ναι δεν ΠΙΣΤΕΥΩ σε κανένα δημιουργό, απλώς το ερευνώ.
Είπα ότι αφουγκράζομαι τον Ηράκλειτο, όχι ότι του έχω ΤΥΦΛΗ πίστη.
Αυτός και ο Αρχιμήδης, ο Απολλώνιος ο Περγαίας, (δεν είδα να ασχοληθεί κανένας μαζί τους) γνώριζαν πολύ καλύτερα από τις θεωρίες της εποχής και μας το άφησαν κληρονομιά! Όλα βασίστηκαν στο Γεωκεντρικό μοντέλο και έφτιαξαν υπολογιστές που θα έπρεπε να είμαστε ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΕΙΚΝΥΟΥΝ την κατανόηση της Ακίνητης & Επίπεδης Γης.
Αλλά επιδή, μάλλον δεν ταιριάζει με τα ΠΙΣΤΕΥΩ μας, τα προσπερνάμε και κατηγορούμε όσους το ερευνούν για παραθρησκευτικές οργανώσεις και λοιπές αηδίες.
Επιμένω, γιατί το προσπερνάμε έτσι;
γιατί να έχω σώνει και καλά, εναποθέσει την πίστη μου κάπου, και γιατί να ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζω.
Δεν γνωρίζω τίποτε.....το ερευνώ.
Θες να πάρουμε μέρος στην έρευνα, ή θα μείνουμε στα όσα νομίζουμε ότι γνωρίζουμε;
Θα μείνουμε στις θεωρίες περί Κοίλης ή Σφαιρικής Γης ή θα προσπαθήσουμε να μετρήσουμε εαν υπάρχει καμπυλότητα, είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω;

μόνο η τοποθέτηση της doctormarkon δείχνει άνθρωπο με αντικειμενικά κριτήρια
που όμως παρόλο που λέει ότι το σκεπτικό είναι σωστό, πέρα από το σχήμα της Γης!
χαχαχαχ μα εδώ κρύβεται όλη η ουσία!
Αν το σχήμα είναι αυτό που όλοι γνώριζαν πριν 500 χρόνια, έχουμε πρόβλημα!
Μέχρι στιγμής, βλέπω μόνο θεωρίες.....να δεχθώ ότι και η Επίπεδη Γη είναι θεωρία....ΤΕΛΕΙΑ!
Πάμε να μετρήσουμε και να διαπιστώσουμε την καμπυλότητα προς όλες τις πιθανές κατευθύνσεις;

Είναι ψυχολογική επιχείρηση; Άψογα.
Μα εξ' ορισμού η Ψ.Ε. είναι υπερ της όποιας κυβέρνησης. εκτός αν δίνεται άλλο ορισμό!
Η ΕΓ, ξεσκεπάζει όλα τα ψέματα των κυβερνήσεων, που μας εξάπτουν την φαντασία με εξωγήινους και άλλους πλανήτες, δαιμόνια, τελώνια και λοιπά παραμυθάκια.
Πως είναι δυνατόν να είναι Ψ.Ε;
Μόνο η έρευνα μας χωρίζει, βάλτε το καλά μέσα στο μυαλό σας.
Δεν μας χωρίζει τίποτε άλλο.
Κάποιοι ασχολήθηκαν ελάχιστα και κατανόησαν.
Κάποιοι, φοβήθηκαν και τρόμαξαν ότι θα γκρεμιστεί ολόκληρη η κοσμοθεωρία τους και έσπευσαν να εξαπολύσουν δριμύ κατηγορώ ενάντια της έρευνας.
Δεν είναι η πρώτη φορά...
Στον τομέα της υγείας γίνεται συνεχώς και κατηγορούνται διάφοροι επιστήμονες που έκαναν άλματα και σπουδαίες ανακαλύψεις.
Η Ιστορία είναι γεμάτοι από αυτά τα παραδείγματα, αλλά εμείς να δηλώσουμε τυφλή πίστη και υπακοή στους ανωτέρους μας.
Εκείνοι γνωρίζουν καλύτερα, ε;
Αδυνατώ να καταλάβω το σκεπτικό.
Αν άκουγα τους μεγαλογιατρούς, δεν θα είχα την χαρά, και σείς την ατυχια, να σας γράφω τώρα.
Την γεύτηκα την Επιστήμη και την είδα πως κατασπάραξε 2 αδερφές μου ψυχές.
Γι αυτό επιμένω στην Επι. Μέθοδο κι όχι στα πολύ όμορφα, αλλά άκρως θεωριτικά, που δεν βρίσκουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή στην καθημερινότητά μας!

Εάν, η κατανόηση της ΕΓ δεν αλλάξει την καθημερινότητά μας, πως θα την αλλάξει η Κοίλη Γη, ας πούμ εκαι γιατί δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα, μιας και μετράει
πολλά χρόνια στο κουρμπέτι;
Θα επανέλθω...
χαιρετώ και να τονίσω, δεν έχω κανένα λόγο να ενοχλήσω κανέναν, παραμόνο να σας δείξω ότι υπάρχει κάτι που το αφήνετε απέξω.
Παρόλο που επικροτείτε κάθε τι το εναλλακτικό και θέλετε να βλέπετε και να ψάχνετε την αλήθεια, δεν μπορεί να αφήνετε την Επίπεδη Γη
δίχως να την εξετάζεται και απλώς να την βαφτίζετε Ψ.Επιχείρηση.
Μα αυτό κάνουν όσοι δεν μπορούν να αντικρούσουν τα επιχειρήματα, οπότε απλώς τα επαναλαμβάνετε, δίχως να σκύψετε από πάνω και να ερευνήσετε.
Είναι τόσο απλό, αλλά θα μας βαφτίσετε ένα σωρό χαρακτηρισμούς, απλώς και μόνο επειδή λέμε, ψάξτε το;
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 06 Ιούλ 2017, 08:38

Η ερώτηση που έκανα στο προηγούμενο νήμα για τα διαμάντια που συνατάμε αναπάντεχα ήταν τι γίνεται στο μικρόκοσμο στον πυρήνα του ατόμου και στα ηλεκτρόνια.
Επειδή μοιάζουν με το ηλιακό σύστημα.
Αν επηρεάζει η θεωρία αυτή.
Επειδή μίλησες για τα μικρόβια τα βακτήρια και τους ιούς.
Ότι και αυτά είναι προσομοιώσεις του μικρόκοσμου όπως γίνεται στο μεγα-κόσμο.
Άρα και τα άτομα.
Και αν όλα αυτά που ξέρουμε για τον μικρόκοσμο είναι ψέματα τότε θα υπάρχει μία τελείως διαφορετική θεωρία για την δομή της ύλης.

Ο λόγος για να δεχτώ ή όχι μία θεωρία είναι η σύνδεσή της με τα συμφραζόμενα, με τα περεταίρω με όλα.
Με τα σχετικά θέματα ή ακόμα και με κάποια φαινομενικά άσχετα.
Πας καλά και κάνεις μέχρι στιγμής πολύ καλές συνδέσεις.
Αν έχει γράψει κάποιος για το μικρόκοσμο για τη δομή της ύλης για το χρόνο για τις διαστάσεις ψάξτο αν όχι ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να το ψάξεις.
Δεν είναι ανάγκη να πάρεις μικροσκόπιο.
Μπορεί κάτι να συνάγεται και από το υπάρχον υλικό που ήδη διαθέτεις.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 06 Ιούλ 2017, 09:08

Όταν ακούω μία θεωρία δεν την πιστεύω ούτε και την απορρίπτω.
Την παίρνω σαν υπόθεση εργασίας.
Στην περίπτωση που συζητάμε θα πω. Έστω ότι είναι επίπεδη. Τι αλλάζει σε όσα μάθαμε και ξέρουμε από σχολείο ΜΜΕ άρθρα επιστήμες και οποιαδήποτε άλλη πηγή.
Πήγαν στη Σελήνη? Σύμφωνα με την παραδοχή ότι η γη είναι επίπεδη όχι.
Αλλά και αν ήταν σφαιρική μπορεί να είναι μούφα ότι πήγαν στη Σελήνη και δεν αλλάζει κάτι.
\Αν δεν πήγαν τότε τι έπαιξε στις 21-7-1969 και γιατί στήθηκε το σκηνικό.
Αν βγήκαν έξω από την ατμόσφαιρα της γης. Βγήκαν?
Ατμόσφαιρα αφού δεν είναι σφαίρα δε μιλάμε για ατμόσφαιρα Τι είναι τότε?
Στρώμα αέρος? Και πόσο παχύ είναι?

Μπορεί ένα διαστημόπλοιο να κάνει ταξίδι πέρα από κάποιο σημείο Και αν ναι τι θα συναντήσει.
Μπορεί να βγει στα όρια του στερεώματος?
Και τι υπάρχει εκεί?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 07 Ιούλ 2017, 08:22

thinkOutsidetheglObe έγραψε:Ακούω με προσοχή τον Ηράκλειτο που μου ψυθιρίζει, η Γη είναι μια χώρα, δεν την έφτιαξε κανένας θεος, Ήταν και θα είναι πάντα εκεί!
Ακούω και τον Τέσλα να συμφωνεί μαζί του, η Γη δεν είναι πλανήτης, είναι ένα βασίλειο. Αν θες να μάθεις τα μυστικά του Σύμπαντος, πρέπει να σκεφτείς με βάση
τη συχνότητα, την δόνηση και τον ήχο.
Το ότι ο Ηράκλειτος χαρακτήρισε τη Γη ως χώρα, δεν συνεπάγεται ότι είναι επίπεδη. Έπειτα λες ότι ο Τέσλα δεν θεωρεί την γη πλανήτη, τη στιγμή που είχε κάνει πατέντα για την ασύρματη μεταφορά ενέργειας, βασισμένη στο γεγονός ότι η γη είναι σφαιρική;;;;;;;;;;;;;;;
thinkOutsidetheglObe έγραψε: - ΝΕΡΟ είναι πάντα επίπεδο. {άρα 75% της Γης που καλύπτεται με αυτό,
δεν μπορεί να έχει σφαιρικό σχήμα!}

- ΚΑΜΠΥΛΟΤΗΤΑ, δεν είναι μετρήσιμη πουθενά.

- ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ανεβαίνει ΠΑΝΤΑ στο ύψος των ματιών.
Πώς αποδεικνύεται ότι το νερό είναι πάντα επίπεδο, και τι σημαίνει "επίπεδο νερό";

EDIT: Σε αυτό είπες περισσότερα εδώ κι απάντησα από κάτω:
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 82#p286582

Από που και ως που δεν είναι μετρήσιμη η καμπυλότητα; Ανάλυση Ι. Ρυθμος μεταβολής κλίσης εφαπτομένης.

thinkOutsidetheglObe έγραψε: Οι Έλληνες γνωριζαν και έφτιαξαν τους πρώτους υπολογιστές της ανθρωπότητας πριν 2000χρονια, οι οποίοι
λειτουργούν ακόμη, λόγω του ότι το ουράνιο στερέωμα δεν αλλάζει ποτέ και
η Γη είναι ακίνητη όπως γνωριζαν τότε που τα έφτιαχναν.
Μα δεν είναι απαραίτητο να είναι επίπεδη η γη για να πει κάποιος ότι το ουράνιο στερέωμα δεν αλλάζει. Εξάλλου αν κάνεις ένα 24ωρο timelapse βίντεο καθαρού (από νεφώσεις) ουρανού, αυτο που θα διαπιστώσεις είναι ότι εσύ περιστρέφεσαι μέσα σε έναν τεράστιο ουράνιο χώρο.

thinkOutsidetheglObe έγραψε:(θυμήσου τη
κρατάει ο Άτλαντας στους ώμους του,) κι όχι η Γη.
Η γη προφανώς κρατιέται από δυνάμεις σε ΣΧΕΤΙΚΗ ΘΕΣΗ-ΤΡΟΧΙΑ σε σχέση με άλλα ουράνια σώματα. Πιθανότατα λοιπόν ο Άτλαντας αποτελεί μυθολογική προσωποποίηση όλων αυτών των ελκτικών-βαρυτικών δυνάμεων. Ή έστω να ήταν κάποιος μηχανικός που έφτιαξε το ηλιακό σύστημα. Ποιος ξέρει.
thinkOutsidetheglObe έγραψε: Ο πρώτος υπολογιστής της ανθρωπότητας!
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών με πάνω από 1000 χρήσεις και λειτουργεί ακόμη!

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ των ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ (Αρχιμήδης)
Γεωκεντρικός υπολογιστής 2000 ετών που δουλεύει ακόμη διότι οι αστερισμοί δεν έχουν αλλάξει ποτέ!
https://youtu.be/ZTkfcssP0yw
Μα δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να μην λειτουργούν αν η γη είναι σφαιρική.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 07 Ιούλ 2017, 09:10

Οι πυραμίδες ως γνωστόν δεν είναι τάφοι αλλά συσκευές με κάπως άγνωστη χρήση.
Βρίσκονται σε τέτοιο σημείο και γεωγραφική θέση και είναι χτισμένες με τρόπο που δεν αφήνουν πουθενά σκιά.
Η μία πλευρά της πυραμίδας δεν είναι εντελώς επίπεδη αλλά σχηματίζει γωνία 3 μοιρών και στις ησημερίες και τα ηλιοστάσια σκιάζεται η μισή πλευρά.

Με την υπόθεση ότι η γη είναι επίπεδη πως ερμηνεύεται αυτό?
Δεν έχει ερμηνευτεί κάτι ανάλογο ούτε και με την υπόθεση της σφαιρικής γης.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 08 Ιούλ 2017, 13:08

Αν έχουμε την διάθεση να μιλήσουμε λίγο σοβαρά
θα διαπιστώσουμε πως η γη στην πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι επίπεδη δυο διαστάσεων,
αλλά ούτε και σφαιρική τριών διαστάσεων γιατί το σύμπαν μας είναι τουλάχιστον 10 διαστάσεων
και αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας δεν είναι παρά μια εικονική προβολή
της πολυδιάστατης πραγματικότητα και όχι η ίδια η πραγματικότητα.
Προσωπικά θα προτιμούσα η διάθεση για έρευνα και η δημιουργική αντιπαράθεση
να γίνονταν για την στοιχειοθέτηση των ιδιοτήτων και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών
της βαθμιδωτής πολυδιάστατης πραγματικότητας, παρά να αμφισβητούμε πράγματα
που έχουν επιβεβαιωθεί εδώ και πολύ καιρό. Προβληματίζομαι που αντί να έχουμε την τάση
να στραφούμε στο πολυδιάστατο μέλλον που μας περιμένει, (..και έχουμε αργήσει είναι η αλήθεια)
επιστρέφουμε σε εποχές του μακρινού παρελθόντος, στερώντας μας την εξέλιξη.
Όπως καταλαβαίνετε από την τοποθέτηση μου, η συμμετοχή μου σε αυτό το νήμα είναι εντελώς άκυρη.
Κλείνω με την ευχή – επιθυμία τα ανήσυχα μυαλά να στραφούν σε σωστό προσανατολισμό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”