Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 08 Ιούλ 2017, 15:55

Αν η γη είναι πολυδιάστατη, τότε δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το εξής:

Αν εμείς οι άνθρωποι κατασκευάσουμε κάτι στη γη, το οποίο βεβαίως το κατασκευάζουμε βάσει της τρισδιάστατης αντίληψής μας, αυτό ως πολυδιάστατο αντικείμενο μπορεί να είναι επιβλαβές στον πολυδιάστατο χώρο. Δηλαδή ακόμα και αν είμαστε στην εφαρμογή οικολόγοι και ανθρωπιστές, αυτό το κάνουμε στον τρισδιάστατο χώρο, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τις πραγματικές γεωμετρίες στον πολυδιάστατο χώρο, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τις επιπτώσεις των πράξεών μας στον πολυδιάστατο χώρο. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια άγνωστη δικλίδα ασφαλείας.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 08 Ιούλ 2017, 18:57

Αν έχουμε την διάθεση να μιλήσουμε λίγο σοβαρά
θα διαπιστώσουμε πως η γη στην πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι επίπεδη δυο διαστάσεων,
αλλά ούτε και σφαιρική τριών διαστάσεων γιατί το σύμπαν μας είναι τουλάχιστον 10 διαστάσεων
και αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας δεν είναι παρά μια εικονική προβολή
της πολυδιάστατης πραγματικότητα και όχι η ίδια η πραγματικότητα.
Προσωπικά θα προτιμούσα η διάθεση για έρευνα και η δημιουργική αντιπαράθεση
να γίνονταν για την στοιχειοθέτηση των ιδιοτήτων και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών
της βαθμιδωτής πολυδιάστατης πραγματικότητας, παρά να αμφισβητούμε πράγματα
που έχουν επιβεβαιωθεί εδώ και πολύ καιρό. Προβληματίζομαι που αντί να έχουμε την τάση
να στραφούμε στο πολυδιάστατο μέλλον που μας περιμένει, (..και έχουμε αργήσει είναι η αλήθεια)
επιστρέφουμε σε εποχές του μακρινού παρελθόντος, στερώντας μας την εξέλιξη.
Όπως καταλαβαίνετε από την τοποθέτηση μου, η συμμετοχή μου σε αυτό το νήμα είναι εντελώς άκυρη.
Κλείνω με την ευχή – επιθυμία τα ανήσυχα μυαλά να στραφούν σε σωστό προσανατολισμό.
Πολύ σωστά. Βέβαια η θεωρία αυτή αναφέρεται στις 3 διαστάσεις με την επίπεδη γη να έχει κάποιο φλοιό πολλών χιλιομέτρων και να βρίσκεται στο κέντρο ενός σφαιρικού σύμπαντος.
Όταν μίλησα για την επιπεδοχώρα ήταν ένας τρόπος για να εξηγήσω ότι υπάρχουν κάποια σημεία τομής με την επόμενη διάσταση τα οποία εμείς στις 3 διαστάσεις τα βλέπουμε σαν κάτι γνώριμο ενώ είναι τα πράγματα διαφορετικά.
Η τέταρτη διάσταση είναι τελικά ο χρόνος?
Με την υπόθεση ότι είναι ο χρόνος έχουμε σχήμα σκουληκαντέρας. Για να το πω πιο κομψά: Ένα φιλμ ρολό με πολλά στιγμιότυπα. Στην τέταρτη διάσταση βλέπεις όλο το ρολό και μπορείς να κινηθείς μπρος πίσω. Στις τρεις διαστάσεις βλέπεις μόνο ένα καρέ κάθε φορά να τρέχει με κάποια ταχύτητα. Στην πέμπτη (παράλληλοι κόσμοι λέω τώρα) βλέπεις ένα σύνολο από ρολά.

Αν η τέταρτη διάσταση δεν είναι ο χρόνος αλλά κάτι άλλο παίζει τότε θα υπάρχουν διάφορα σημεία επαφής ή τομής στις 3 διαστάσεις. Έτσι μπορούμε να δούμε την προβολή κάποιων πραγματων εδώ η οποία μπορεί και να αλλάζει. Έτσι σε έναν κόσμο περισσότερων διαστάσεων μπορεί (λέω τώρα) να είναι και επίπεδη και σφαιρική ταυτόχρονα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
5circle
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ 01 Μάιος 2017, 21:01
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από 5circle » Κυρ 09 Ιούλ 2017, 13:30

Hlios έγραψε:
και αυτό που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας δεν είναι παρά μια εικονική προβολή
της πολυδιάστατης πραγματικότητα και όχι η ίδια η πραγματικότητα.


Οἱ συζητήσεις αὐτές, καὶ οἱ ἀναλύσεις στὸ τόπικ περὶ χρόνου, ἀποδείχθηκαν ὠφέλιμες, διότι δόθηκαν πολλὲς πληροφορίες. Προσωπικά, ἄρχισα νὰ διαβάζω κι ἄλλες θεωρίες περὶ πραγματικότητας καὶ ἀνθρώπινης ἀντίληψης. Ἴσως νὰ καταφέρω, ἄν μπορέσω καὶ φτιάξω περιλήψεις, νὰ δημοσιεύσω κάποια ποὺ διάβασα. Εὐχαριστῶ τοὺς φίλους. :)
OTTO έγραψε: Αν εμείς οι άνθρωποι κατασκευάσουμε κάτι στη γη, το οποίο βεβαίως το κατασκευάζουμε βάσει της τρισδιάστατης αντίληψής μας, αυτό ως πολυδιάστατο αντικείμενο μπορεί να είναι επιβλαβές στον πολυδιάστατο χώρο. Δηλαδή ακόμα και αν είμαστε στην εφαρμογή οικολόγοι και ανθρωπιστές, αυτό το κάνουμε στον τρισδιάστατο χώρο, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε τις πραγματικές γεωμετρίες στον πολυδιάστατο χώρο, οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τις επιπτώσεις των πράξεών μας στον πολυδιάστατο χώρο.
Αὐτὸ τὸ σημειώνω, πιστεύω ὅτι εἶναι σημαντικό! :thumb:
«Μὲ τὰ μικρὰ ποὺ μ΄ ἐμποδίζουν, σχηματίζω ἕνα μεγάλο, τὸ ὁποῖο ὑπερνικῶ»!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 09 Ιούλ 2017, 15:13

5circle έγραψε:Οἱ συζητήσεις αὐτές, καὶ οἱ ἀναλύσεις στὸ τόπικ περὶ χρόνου, ἀποδείχθηκαν ὠφέλιμες, διότι δόθηκαν πολλὲς πληροφορίες. Προσωπικά, ἄρχισα νὰ διαβάζω κι ἄλλες θεωρίες περὶ πραγματικότητας καὶ ἀνθρώπινης ἀντίληψης. Ἴσως νὰ καταφέρω, ἄν μπορέσω καὶ φτιάξω περιλήψεις, νὰ δημοσιεύσω κάποια ποὺ διάβασα. Εὐχαριστῶ τοὺς φίλους.
αναμένω τα σχετικά με ενδιαφέερον.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1763
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Aquila » Δευ 10 Ιούλ 2017, 18:51

Ομολογώ ότι όσο περισσότερα πράγματα διαβάζω και ακούω για την επίπεδη Γη, τόσο περισσότερο μπερδευομαι με το τι ακριβώς τελικά πιστευουν οι υποστηρικτές της θεωρίας αυτής.
Τελικά πόσες κατηγορίες Flat Earthers υπάρχουν; Το ρώτω με κάθε σοβαρότητα αυτό.
Πέρυσι το καλοκαίρι, παρακολούθησα με ενδιαφέρον την συζήτηση του Ζαχαρία με τον Blackbird777, μιας και με ενδιαφέρουν ειλικρινά όλες οι αποψεις. (αποψή μου είναι ότι κακώς σταμάτησε σε μία εκπομπή και δεν τις συνέχισε περαιτέρω).
Εξάλου έχω ξαναπει σε αυτό το νήμα, ότι μπορεί κι εμείς οι Round-Earthers να είμαστε οι λάθος.
Σε αυτήν την συνέντευξη ο Blackbird777 υποστήριξε την θεωρία της επίπεδης Γης με θόλο από πάνω.



https://www.youtube.com/watch?v=bdoBbr4ORi8

Ωστόσο υπάρχουν άλλοι Flat Earthers που μιλούν για μη ύπαρξη θόλου, αλλά απλά ότι η Γη είναι ένας δίσκος που αιωρειται στο διάστημα.
Έχω ακούσει κι άλλες κατηγορίες υποστηρικτών Ε.Γ. που μιλούν άλλοι για ενεργειακό πλέγμα στον ουρανό, άλλοι για εναλλακτικές διαστάσεις, άλλοι για ολογράμματα, κτλ κτλ.
Πέρα λοιπόν από τον κοινό παρανομαστή που είναι η ίδια η Ε.Γ. ,πόσες κατηγορίες υπάρχουν;


**Έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις, αλλά ας μείνω στα βασικά.**
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 25 Ιούλ 2017, 08:45

Τελικά πόσες κατηγορίες Flat Earthers υπάρχουν; Το ρώτω με κάθε σοβαρότητα αυτό.
Υπάρχουν πολλές.

Επίπεδη γη με θόλο από πάνω?
Ναι αυτό το άκουσα στο γνωστό βίντεο.

Αν κάτι μπορεί να "στέκει" είναι επίπεδη γη σε σφαιρικό σύμπαν με την επίπεδη γη διάμετρο.
Στην περίπτωση αυτή ισχύουν και όλα τα περί κούφιας γης αλλά όπου κούφια μεταφράζεται ως κάτω στερέωμα. ή κάτω θόλος.

Ότι πάνω και κάτω και το κάτω κατοικείται επίσης και φωτίζεται από άλλο ήλιο και αστέρες.

Δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω όλα αυτά αλλά η θεωρία της επίπεδης γης ως διάμετρος σε ένα σφαιρικό σύμπαν είναι η μόνη θεωρία που στέκει γιατί είναι η μόνη ολοκληρωμένη που απαντά σε κάποια ερωτήματα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 25 Ιούλ 2017, 15:07

Στο άλλο νήμα που άνοιξα εξ αφορμής του Θινκ και των τοποθετήσεών του στο ικανάλι,
όταν είπε:
Διότι το γεωκεντρικό μοντέλο ήταν αποδεκτό όχι μόνο από τους αρχαίους Έλληνες, αλλά και Αιγυπτίους, Μάγια, Ινδούς κτλ.
του απάντησα
γνωστό και δεδομένο αυτό...το βλέπουμε και στον Αριστοτέλη...
Όμως, η τιμή, ο σεβασμός και η αναγνώριση της αξίας των προγόνων (και των άλλων πολιτισμών)
δε συνεπάγεται ολοκληρωτική αποδοχή των πάντων αβλεπι και άνευ αμφισβητήσεων.
Στην προκειμένη διαφωνώ κάθετα με τη γεωκεντρική (και ανθρωποκεντρική αν θες) νοοτροπία.
Θεωρητικά έστω, αφού δεν παύω να ζω στον πλανήτη γη και να είμαι άνθρωπος.
Το να αποτινάξει κανείς όμως έναν (κακώς νοούμενο) γεω-ανθρωποκεντρισμό, δεν είναι
επίσης ένα βήμα αποτίναξης του ίδιου του του "εγώ"?
Αν πας εδω
http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 4444#p4444
θα δεις τι έγραψα σε ένα νήμα που άνοιξα πριν 11 χρόνια (όταν ήμασταν αρχικά στον pathfinder
και το μετέφερα σ'αυτόν τον τόπο)
διαβάζοντας αυτό το παλιό κομμάτι θα κατανοήσεις καλύτερα τις ενστάσεις μου απέναντι
στο γεωκεντρικό (κι ανθρωποκεντρικό) μοντέλο. Μην επαναλαμβάνομαι κι εδώ.
Αυτά θα τα δείτε στην αρχή του νήματος και συγκεκριμένα εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 08#p286408
τα οποία προσπεράστηκαν ως αόρατα και ασφαλώς δεν μπήκε στον κόπο έστω να τα
πραγματευτεί κανείς, πολλώ δε μάλλον να μου απαντήσει προτάσσοντας ικανό
αντεπιχείρημα στο επιχείρημά μου που έθεσα με σαφήνεια.

ούτε εκει επανέλαβα τι είχα πει στο νήμα περί κακώς νοούμενου ανθρωποκεντρισμου-γεωγεκτρισμού,
ούτε σ'αυτό το νήμα θα επαναλάβω τι έχει γραφτεί εκεί. Μπορεί με ενα κλικ να ,μεταβεί κανείς
στο εν λόγω νήμα, κι αν το λέει η περδικούλα του, θα καταθέσει την επιχειρηματολογία του
που θα αντικρούει τη δική μου συλλογιστική (αν έχει επιχειρηματολογία βέβαια... αν δεν έχει,
ας συνεχίσει να το κάνει γαργάρα ως μη γραφέν... :P )

Αλλά επειδή η όλη θεωρία της επίπεδης γης στηρίζεται και βασίζεται απόλυτα και ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ
στη γεωκεντρική-ανθρωποκεντρική λογική που τελικά μαστίζει πολλους γήινους, κι επειδή εγώ
αυτή τη λογική σχεδον την απαξιώνω, (μην πω ότι την έχω χεσμένη και θίξω αισθητικές :P )
μου κάνει φαιδρό να συζητάω καν πως όλοι οι πλανήτες γύρω μας σ'ολάκερο το σύμπαν
είναι σφαιρικοί, αλλά η γη είναι επίπεδος δίσκος γιατί προφανώς όλο το σύμπαν δημιουργήθηκε για μας.
Δεν είναι μόνο για γέλια, αλλά (συγνώμη κι όλας) είναι για κλαυσίγελω.

Συγνώμη αν βγαίνω δηκτική εδώ, αλλά δε γίνεται να συζητάμε μια θεωρία όταν
δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να δούμε ποιο ακριβώς ΟΥΓΚ μας κάνει να βλέπουμε
τη Γη και την ανθρωπότητα ως κέντρο του σύμπαντος... ως λόγο της δημιουργίας του. Έλεος δηλαδή.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Αύγ 2017, 12:56

Ο Θινκ έγραψε πάλι στο βίντεο και το μεταφέρω:
Ξεχασα λίνκ: https://youtu.be/uwme1A6d7aU
Είδες; Δεν τα πάω καλά με τα φόρουμ τελικά. Θα δω κοιτάξω όμως και πάλι. Ελπίζω και εύχομαι καλά μαντάτα, να θυμάσε, δεν υπάρχει ασθένεια, μόνο ασθενής. Αυτά που σου έγραψα για θεραπεία είναι ότι έκανα εγώ και με βοήθησε να ισορροπήσω ξανά.
λοιπόν, στο θέμα ΜΑΣ! Διότι μας αφορά όλους!
Είναι δείγμα εκπαιδευμένου νού, να φιλοξενεί μια σκέψη, δίχως να συμφωνεί μαζί της.
Το γεωκεντρικό μοντέλο, δεν είναι κάτι που κάποιος εφεύρεσε, είναι κάτι που εδραιώθηκε έπειτα από πάρα πολλά χρόνια παρατηρήσεων.
Εγώ προσωπικά δεν το ασπάζομαι δογματικά, ούτε πίνω νερό στο όνομά του.
Είναι αυτό στο οπόίο και καταλήγω μέχρι στιγμής, έπειτα από ΕΡΕΥΝΑ η οποία δεν έχει σταματήσει και όλο και περισσότερο μου το επιβεβαιώνει.
Πρίν μερικά χρόνια, είμουν έντελώς πεπεισμένος ότι όλα είναι όπως τα λένε οι "επιστήμονες"κι όσοι ξέρουν καλύτερα από μένα.
Πλέον πήρα τα ινία στα χέρια μου, και κρίνω τα όσα μου λένε από την αρχή.
Αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι, να ξεχάσει κανείς τα όσα γνωρίζει μέχρι τώρα και να επαναστατήσει, δηλαδή, να ανακτήσει την αρχική του στάση. Ποιά είναι αυτή; Ενα ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτε, και βούρ για επανεκπαίδευση του νού, αλλά αυτή τη φορά θα το κάνω εγώ κι όχι κάποιος τρίτος!
Αφ'ήνω προκαταλήψεις και πιστεύω, πεποιθήσεις και βαλτομένες νοοτροπίες στην ΑΚΡΗ και με φρέσκια γάργαρη ματιά, ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ με τα δικά μου όπλα τον κόσμο που με περιβάλλει.
Πέτρα που κυλάει λοιπόν, δεν χορταριάζει, εαν κανείς σέβεται τον εαυτό του, δεν έχει ανάγκη από καμία είδους ΑΡΧΗ να του πει πόσο καλός ή κακκός είναι, αν έφαγε το φαγάκι του σήμερα και ήπιε το γαλατάκι του.,
πήρςε το χαπάκι του, εκανε το σταυρό του και θυμήθηκε κι απόψε ότι κατάγεται από Πιθηκομυρμηγκόσκονη.
Μπορεί κάποιος να είναι αντικειμενικός και εξετάζει ΣΦΑΙΡΙΚΑ τα πράγματα; Τότε και μόνο τότε θα καταλήξει με ελεύθερη βούληση δίχως να πατήσει σε κανενός άλλου τα χνάρια, να χαράξει το δικό του μονοπάτι και να δει ξεκάθαρα τι κρύβοντει πίσω από τις λέξεις, και τα κείμενα που μας έχουν αραδιάσει. Μέχρι νεοτέρας λοιπόν, η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ μας καταδεικνύει ότι δεν μπορεί να ανιχνεύσει κανείς κανένα άλλο σχήμα πέραν του Επιπέδου. Η καμπυλότητα δεν είναι πουθενά ανιχνεύσιμη, πάρτε τον πίνακα και κάντε το πείραμα....μόνοι σας! Δεν είναι τραγικά δύσκολο, ένα τζαμπαντάν ζευγαράκι κιάλια και τον πίνακα αν χείρας! Βγείτε στο κυνήγι της μυθικής καμπυλότητας και μοιραστείτε τα αποτελέσματά σας! Πόσο δύσκολο είναι? Δεν χρειάζεται καμία πίστη σε τίποτε! Δείτε τις ιδιότητες του νερού.....Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ του είναι να είναι πάντα επίπεδο, (ναι από μια σταγόνα και επάνω!).....ανεξαρτήτου
μεγέθους!
Αυτά δεν είναι νοοτροπία, δογματισμός, τυφλή πίστη, είναι επιστημονική μέθοδολογία. Στις 21 Αυγούστου το ηλιοκεντρικό μοντέλο πεθαίνει....ήδη βγηκαν και είπαν ότι μπορεί ο ήλιος να είναι μεγαλύτερος, χαχαχαχ μπορεί η Σελήνη να τρέχει γρηγορότερα από τη Γη, χαχαχα Το ηλιοκεντρικό μοντέλο, δεν βγάζει νόημα και το βλέπει ο καθένας μας πλέον.....εκτός από όποιον, εθελοτυφλεί!
Δεν είναι κακό, απλώς αυτός δεν μπορεί να λέγεται ερευνητης!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Αύγ 2017, 13:38

Απαντώ στα λεχθέντα σου Θινκ:
Θινκ έγραψε:Είδες; Δεν τα πάω καλά με τα φόρουμ τελικά. Θα δω κοιτάξω όμως και πάλι. Ελπίζω και εύχομαι καλά μαντάτα, να θυμάσε, δεν υπάρχει ασθένεια, μόνο ασθενής.
κι εσύ να θυμάσαι αυτο που σου είπα και στο ΥΤ. Δεν υπάρχει δεν μπορώ, (και ειδικά όταν σου διδονται
όλες οι οδηγίες για τη διευκόλυνσή σου) υπάρχει δε θέλω.
Είναι δείγμα εκπαιδευμένου νού, να φιλοξενεί μια σκέψη, δίχως να συμφωνεί μαζί της.
με δεδομένο ότι φιλοξένησα και με χαρά και με σεβασμό τις σκέψεις σου,
θα τολμήσω να εκλάβω ως απευθυνόμενη στην ταπεινότητά μου τη φιλοφρόνηση
( ότι δείχνω "εκπαιδευόμενο νου" ) :wink: κι αν εξέλαβα σωστά, ευχαριστώ.
Το γεωκεντρικό μοντέλο, δεν είναι κάτι που κάποιος εφεύρεσε, είναι κάτι που εδραιώθηκε έπειτα από πάρα πολλά χρόνια παρατηρήσεων.
κάποιος εφηύρε θες να πεις. :wink:

Αν και σιχαίνομαι την επαναληπτικότητα, θα επαναλάβω:
αντικρούω τη λογική του γεω-ανθρωποκεντρικου μοντέλου με το ικανότατο επιχείρημα
πως ΔΕΝ είμαστε ό,τι ανώτερο υπάρχει στο σύμπαν, ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας, ΔΕΝ είμαστε
μοναδικοί και ότι γι'αυτούς τους βασικότατους λόγους, αποτίναξα και απορρίπτω οριζοντίως,
διαγωνίως και καθέτως, τον κακώς νοούμενο εγωισμό που οδηγεί σε τέτοιες αντιλήψεις.
Η γενικόλογη δήλωση περί "εδραίωσης μετά από πολλά χρόνια παρατηρήσεων" δε μου λέει
με ποια ρημάδα λογική εδραιώθηκε αυτή η συλλογιστική (πέραν του εγωτιστικού ΟΥΓΚ)
Πρίν μερικά χρόνια, είμουν έντελώς πεπεισμένος ότι όλα είναι όπως τα λένε οι "επιστήμονες"κι όσοι ξέρουν καλύτερα από μένα.
Πλέον πήρα τα ινία στα χέρια μου, και κρίνω τα όσα μου λένε από την αρχή.
Αυτό είναι και το δύσκολο κομμάτι, να ξεχάσει κανείς τα όσα γνωρίζει μέχρι τώρα και να επαναστατήσει, δηλαδή, να ανακτήσει την αρχική του στάση.
Χμ ναι, αυτό ειδικά εσείς οι επιπεδο-πλανητικοί, το'χετε κάνει ολίγον καραμέλα, αλλά
πίστεψέ με τα έλεγα αυτά από το 2000 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, πολύ πριν βγουν οι "νεοφώτιστοι"
περί επίπεδης γης δηλαδή. Απόδειξη ότι το ξαναείπα στο προσωπικό μου νήμα εδώ
κανά δυο ώρες πριν καν ποστάρεις σημερα...
συγκεκριμένα ειπα :"Αν θα μπορουσε κανεις να ήταν μέσα στο μυαλό μου και να'βλεπε
τον τρόπο σκέψης μου πριν 15-17 χρόνια για παράδειγμα, σε σχέση με τον σημερινό,
θα πάθαινε σοκ απο τις "κοσμογονικές"αλλαγές που συντελέστηκαν . Κυριολεκτικά σοκ.
Δεν έχουν μείνει παρά ελάχιστα απ'τον παλιό τρόπο σκέψης μου..."

μπλα μπλα μπλα και παρακάτω λέω:
"Κάποιοι "πραγματιστές" θα έλεγαν πως παρανόησα, παρά το γεγονός ότι γνωρίζω
πολύ καλά πως οι αλλαγές έγιναν κατόπιν ερευνών που μου άλλαξαν τον αδοξαστο,
και εγιναν συνειδητά και ελεγχόμενα. (μετά την "φλάντζα που έκαψα" αρχικά :lol: )
Κι αυτο προέκυψε όταν διαπίστωσα πως τα περισσότερα με τα οποία μας "επιμόρφωσαν"
ή καλύτερα να πω μας ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΝ, είναι ψευδή ή ελλειπή, πάντως όχι
αυτά που οδηγούν σε βασικές αλήθειες και εξελίξιμες διαδρομές...
Όταν λέω πως πρέπει να τα ξεμάθουμε σχεδόν όλα και να μάθουμε απ'την αρχή,
δεν το απευθύνω μονο στον απέναντί μου. Το είπα πρώτα στον εαυτό μου και
βλέποντας τα αποτελέσματα το λέω και στους γύρω μου. Και φυσικά δε σταμάτησε
(μέσα μου) αυτη η διαδικασία. Άπαξ και ξεκινήσει, δε σταματάει με τίποτα..."



Θα συμπληρώσω σ'αυτο το σημείο, ότι χρειάζεται σύνεση, αντικειμενικό και αποστασιοποιημένο
κριτήριο, για να μην πάμε στο άλλο άκρο, στη συλλήβδην απόρριψη και δαιμονοποίηση
ΟΛΩΝ των επιστημόνων, ΟΛΩΝ των επιστημονικών ανακαλύψεων/διαπιστώσεων που έγιναν
κι αυτές με ιδρώτα και αίμα. Τα ¨άκρα" γενικά δε μου γουστάρουν... Είμαι οπαδός
της περιβόητης χρυσης τομής (α, ρε Ευκλείδη μεγάλε :urock: )
Στόχος άλλωστε δεν είναι να φύγουμε από έναν δογματισμό, για να πάμε και
να κατσικωθούμε σ'έναν άλλον. Στόχος είναι πάντα, το μονοπάτι που οδηγεί
σε αλήθειες, καθόοτι κι ο Χριστός ακόμα είπε " η αλήθεια ελευθερώσει υμάς"...

Δεν είναι τραγικά δύσκολο, ένα τζαμπαντάν ζευγαράκι κιάλια και τον πίνακα αν χείρας! Βγείτε στο κυνήγι της μυθικής καμπυλότητας και μοιραστείτε τα αποτελέσματά σας! Πόσο δύσκολο είναι?

Καθολου... αλλά μιλάς σε άνθρωπο που ένα φεγγάρι έκανε τη διαδρομή Johannesburg-Αθήνα,
λες κι έπαιρνε τρόλευ για κυψέλη-παγκράτι, άνθρωπο δηλαδή που σε διάστημα 9 ωρών
διέσχιζε μεγάλο μέρος του πλανήτη, κι άλλαζε και ισημερινό...
Συγχώρα με που θα σε απογοητεύσω, αλλά καθόμουν πάντα σε φινιστρίνι και έβλεπα
τη ρημάδα την καμπυλότητα... ειδικά με την south african airways που πετούσε πάνω
από τον ατλαντικό, επειδή απαγορευοταν να περάσει πάνω από την αφρικανικη ήπειρο
(ελέω απαρτχάιτ τότε). Όταν έπαιρνα Ολυμπιακή που περνούσε πάνω από την ήπειρο,
η καμπυλότητα γινόταν επίσης εμφανής με τη σταδιακή εμφάνιση του Κιλιμαντζάρο
(στην Κένυα) . Το ίδιο δεν αμφιβάλλω θα σου πουν και οι πιλότοι.



Αυτά για την ώρα. Θα επανακάμψω αν θελήσω να απαντήσω σε άλλα.
Για την ώρα, σου'δωσα δουλειά. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 09 Αύγ 2017, 13:49

Πως εξηγουν την έκλειψη σελήνης οι επιπεδογηωτες;
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 09 Αύγ 2017, 15:59

ArELa έγραψε:η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ μας καταδεικνύει ότι δεν μπορεί να ανιχνεύσει κανείς κανένα άλλο σχήμα πέραν του Επιπέδου.
Ποια ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ; Η δικιά σας; Ή η δικιά μας; Διότι οι απόψεις μας από τις απόψεις σας διαφέρουν, και οι διαφορές είναι καταγεγραμμένες σε εκατομμύρια τόμους βιβλίων φυσικής επιστήμης.
Η καμπυλότητα δεν είναι πουθενά ανιχνεύσιμη, πάρτε τον πίνακα και κάντε το πείραμα....μόνοι σας!
Ποια καμπυλότητα; Δεν υπάρχει καμπυλότητα στην μπάλα του μπάσκετ; Στις στροφές δρόμων; Στις κούπες φαγητού; Και αν υπάρχει σε αυτά, γιατί να μην υπάρχει και αλλού;
μπορεί η Σελήνη να τρέχει γρηγορότερα από τη Γη, χαχαχα
Μα είναι λογικό η Σελήνη να διανύει περισσότερη απόσταση δεδομένου ότι:

1) Αν ήταν ακίνητη δίπλα στη γη θα διένυε περίπου όση απόσταση διανύει η γη, κινούμενη γύρω από τον ήλιο
2) Όμως ως δορυφόρος, περιφέρεται γύρω από τη γη, και άρα διανύει περισσότερη απόσταση από τη γη.

Δες το σχήμα και πες ποιο "νήμα" είναι μακρύτερο, το της γης ή το της σελήνης;

Εικόνα

Άρα αφού διανύει μεγαλύτερη απόσταση, άρα και ανά μονάδα χρόνου θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 09 Αύγ 2017, 17:04

Αν η γη ητα ν επίπεδη τότε στον κατακλυσμό του Νώε τα νερά θα χυνοντουσαν από δεξιά και αριστερά.

Πάρτε επιχείρημα γατάκια.ζατσ. :P

Ό Αρκάς το έβγαλε νομίζω. :lol:
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Αύγ 2017, 19:13

Το ηλιακό μας σύστημα τρέχειι με όλα τα πλανητάκια στο σύμπαν,
κι εμείς εκεί σαν ξεχαρβαλωμένο δισκάκι λέει
οκ,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εμένα μ'αρέσει το σφαιρικό της ΓΑΙΑΣ μας



https://www.youtube.com/watch?v=KgpdJleSSIQ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 09 Σεπ 2017, 23:22

Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 14 Σεπ 2017, 11:30

Εικόνα

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Σεπ 2017, 11:44

AnonymosEreynhths έγραψε:Εικόνα

:lol: :lol:
Ωραίο και χιουμοριστικο!!!..αλλά, είναι θεωρία. .και τα δύο :loco: :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 14 Σεπ 2017, 12:36

Τι υπάρχει κάτω από την επίπεδη γη; Μονόκεροι;
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 14 Σεπ 2017, 13:21

Το χάος στο οποίο χύνονται και τα νερά των ωκεανών... :lol:

Αλλά τι μας νοιάζει εμάς; Εμείς είμαστε μια πιατέλα με πολλά φρούτα...
ΚΑΙ "φρούτα" (ανθρώπινου τύπου)... πολλά φρούτα λέμε :lol:
ενώ όλα τα άλλα ουράνια σώματα σφαιρικά. Εμείς είμαστε διαφορετικοί, μοναδικοί,
άσχετοι με το σύμπαν... ειμαστε παιδιά χαζά χαρά γεμάτα και σίγουρα αλλιώτικα απ'τα άλλα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 14 Σεπ 2017, 14:11

Κάτω από την Γη υπάρχει η απέραντη δύναμη της Μητέρας Γαίας που με την δύναμη της υπερσυνειδητότητας στηρίζει την επίπεδη Γη μας.
Αλλά αυτά είναι για τους μυημένους όχι για εσάς τους ποταπούς και αμύητους . :cool:

Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Jackal » Κυρ 24 Σεπ 2017, 16:15

Υποσυνείδητο μήνυμα ;;

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 25 Σεπ 2017, 02:33

Τα ηνωμένα έθνη το ομολογούν! Η γη είναι επίπεδη :lol:
adiasistos έγραψε:Υποσυνείδητο μήνυμα ;;
Βασικά είναι αρκετό στο να οδηγήσει ορισμένους στην αρχική σκέψη ότι η γη "θα μπορούσε" να είναι επίπεδη. Άρα μπορεί να παρέσυρε κάποιους.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 25 Σεπ 2017, 09:40

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 05 Οκτ 2017, 20:49



https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 9u297hArbI


στην περιγραφή λέει:
This is the first-ever panoramic video shot in open space by the crew of the International Space Station. The 360 video was produced by RT in collaboration with the Russian space agency and leading spacecraft producer Energia.

που σημαίνει:
Αυτο ειναι το πρώτο πανοραμικό βίντεο που γυρίστηκε στο ανοιχτό διάστημα από το πλήρωμα
του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού. Το βίντεο 360 είναι παραγωγή του RT σε συνεργασία
με την ρωσική υπηρεσία διαστήματος και τη κορυφαία παραγωγό διαστημοπλοίων Ενέργεια.


Για να τελειώνουμε με τα ανόητα φληναφήματα των επιπεδιτών.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12044
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 07 Οκτ 2017, 00:50

Για όσους δεν ξέρουν από τεχνολογία 360, απλά πατήστε και κρατήστε το ποντίκι πάνω στο βίντεο και κουνήστε το.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 07 Οκτ 2017, 23:39

Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα κι αναρωτιόμουν...

Το έκανα και είναι ξεκάθαρη η καμπυλότητα φυσικά! :D :clap:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”