Παραξενα σύννεφα και άλλα ουράνια φαινόμενα

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 19 Σεπ 2012, 00:25

Το ερώτημα όμως εδώ (αν μιλάμε για το τόπικ μας) είναι γιατί να προσπαθήσουμε να διαλύσουμε αυτά τα φακοειδή (όπως τα λένε) ή τα άλλα τα επιμήκη νέφη; (lenticular and/or cigar shaped clouds- ενα γκουγκλάρισμα δίνει αρκετά γι'αυτά )
Γιατι θα λειτουργείς διερευνητικά και όχι μοιραλατρικά. Γιατί θα αρνείσαι να δέχεσαι κάτι μόνο και μόνο επειδή σου αρέσει σαν ερμηνεία. Γιατί αυτός δεν είναι ο δρόμος της Αλήθειας και δεν τον επιθυμεί κανένας "προστάτης" μας. Το αντίθετο...

Από την άλλη ποιος μας λέει ότι είναι "καλοί" ή "κακοί", και γιατί επιλέγεις να τους πιστέψεις; Ποιος λέει ότι είναι εξωγήινοι ή οτιδήποτε; Με ποια Ανθρώπινη λογική δε θα στρέψεις τα μάτια σου στην Σελήνη και ΔΕΝ θα ζητήσεις να δεις την κρυμμένη της πλευρά, για να μην "ενοχλήσεις" τους καλούς ή τους κακούς; Δεν είπα να τους αρχίσεις στις βόμβες, είπα να κάνεις ένα πείραμα για να έχεις ενδεικτικά μια εικόνα του με τι έχεις να κάνεις. Αν είναι πράγματι αυτό που υποψιάζεσαι, ΔΕΝ θα διαλυθεί το νέφος. Δεν μπορούμε να διαλύσουμε ένα ΤΕΧΝΗΤΟ νέφος. Αν όντως ΔΕΝ είναι νέφος αλλά κάτι άλλο, απλά ΔΕΝ θα διαλυθεί, κι αυτό θα είναι ενδεικτικό ότι ίσως έχεις/έχουμε δικιο, γιατί κακώς νομίζεις ότι είμαι αρνητική στην πιθανότητα να είναι ακριβώς αυτό που λες. Αλλά δε δέχομαι να μένω στο σκοτάδι, από φόβο μήπως "παρεξηγηθούν" κάποια υποτίθεται θετικά όντα. Τα θετικά όντα ΘΕΛΟΥΝ και παλεύουν και αγωνίζονται να μας μάθουν να ερευνούμε και να ψάχνουμε και να αμφισβητούμε. Το αντίθετο ισχύει για τους άλλους
Αν λοιπόν διαλυθεί, απλά θα πρέπει να αναζητήσουμε άλλες φυσικές ερμηνείες, και ειλικρινά η φύση είναι μανούλα στο να δημιουργεί φαινομενικά αφύσικες εικόνες :D Αν δεν διαλυθεί μπορείς να χαμογελάσεις και να πεις στο νέφος διαισθητικά -κι εκείνοι θα σ' ακούσουν: "ok, folks! got the message..."

Κι αν είναι αρνητικοί, θα μπορούν να φοβούνται αυτοί επιτέλους, γιατί κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να ανοίξουν τα μάτια...

Να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα να αρνείσαι να το διερευνήσεις. Με ξάφνιασες λίγο... :) Ίσως παρανόησες τις προθέσεις μου και την ερμηνεία που θα έδινα σε κάποιο αποτέλεσμα...

Σου θυμίζω όμως και πάλι πως την αλήθεια την αγαπούν μόνο οι οντότητες της Αλήθειας, κι όποιος ψάχνει την αλήθεια με ειλικρινεια έχει πάντα βοήθεια από Εκείνους...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Σεπ 2012, 02:10

Mantam Froufrou έγραψε:Να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα να αρνείσαι να το διερευνήσεις. Με ξάφνιασες λίγο... :) Ίσως παρανόησες τις προθέσεις μου και την ερμηνεία που θα έδινα σε κάποιο αποτέλεσμα...
Να διερευνήσω τι, βρε Πέγκι; Τη δυνατότητά μας (αν εστιάσουμε συλλογικά ) να διαλύσουμε ένα νεφέλωμα στον ουρανό μας; Μα είμαι βέβαιη ότι κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί επί του πρακτέου. Μη θαρρείς πως δεν έχω κάνει και τις δικές μου πνευματικές "ασκήσεις"... Αλλά πέραν αυτού, έχουν γίνει χιλιάδες προσπαθειες, (και με group meditations και όχι μόνο) τα αποτελέσματα των οποίων ήταν conclusive ότι αυτό παίζει και παίζει εξακριβωμένα. Δεν διερευνώ περαιτέρω λοιπόν, κάτι για το οποίο έχω ήδη κάποια γνώση που με κάνει να πιστεύω πως λειτουργεί. 'Οταν και αν νιώσω πως πρέπει, το θέτω σε εφαρμογή (όσο μπορώ και με τον δικό μου τρόπο "λειτουργίας")
Mantam Froufrou έγραψε:Γιατι θα λειτουργείς διερευνητικά και όχι μοιραλατρικά.
Αν το να ψάχνω να βρω περισσότερα- να εστιάζω εκτενέστερα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και παρατηρητικότητα στα lenticular clouds (για τα οποία ξέρουμε λιγότερα και εικάζουμε περισσότερα) και ειδικά αφού έτυχε να δω δύο τέτοια μπροστά στα μούτρα μου, δεν είναι διερεύνηση, αλλά μοιρολατρεία, τότε φιλενάδα μου, εκφέρεις μια άποψη, με την οποία θα μου επιτραπεί
να διίσταμαι οριζοντίως, διαγωνίως και καθέτως :)
(εμένα να δεις πόσο με ξάφνιασες, που διανοήθηκες καν ότι μπορώ εγώ να ενδώσω σε οποιαδήποτε μορφή μοιρολατρείας)

Μπορεί να μην είναι το είδος της διερεύνησης που προτείνεις (και θα προτιμούσες ίσως) εσύ, αλλά σε ό,τι με αφορά, είναι διερεύνηση. Συνεπώς, το να προσπαθήσω να εξαφανίσω/διαλύσω -ητοι ΝΑ ΔΙΩΞΩ αυτό στο οποίο εστιάζει η διερεύνησή μου θα'ταν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αψυχολόγητη ενέργεια από μεριάς μου. Και εξηγώ γιατί δεν θα συμμετείχα σε μια τέτοια συλλογική προσπάθεια...Είπες:
Mantam Froufrou έγραψε:Δεν μπορούμε να διαλύσουμε ένα ΤΕΧΝΗΤΟ νέφος. Αν όντως ΔΕΝ είναι νέφος αλλά κάτι άλλο, απλά ΔΕΝ θα διαλυθεί, κι αυτό θα είναι ενδεικτικό ότι ίσως έχεις/έχουμε δικιο,
Και σ'αυτο διαφωνώ. Πιστευω πως θα διαλυθεί ΚΑΙ το (συγκεκριμένο) τεχνητό.
Γιατί; Διότι, αν όντως είναι σκάφος, τα όντα που το κατασκεύασαν, είναι πολύ πιο προχωρημένα (και ικανά) και στην τηλεπάθεια. Θα "προσλάβουν" αυτήν την προσπάθεια και θα την κάνουν μ'ελαφρά. Οπότε, το να διαλύσεις το νέφος και να πεις "είδες; δεν ήταν κάτι τεχνητό που κρυβόταν απο πίσω" ειναι για μένα υπεραπλούστευση ή η ευκολη ατραπός για να καταλήξει μια ομάδα "σκεπτικιστών" στο συμπέρασμα που προτιμάει εκείνη. Δε σημαίνει όμως ότι διαπίστωσε κάποια απόλυτη αλήθεια, αν ΜΙΑ στις χίλιες, ισχύει αυτό που είπα εγώ.
Mantam Froufrou έγραψε:Αν λοιπόν διαλυθεί, απλά θα πρέπει να αναζητήσουμε άλλες φυσικές ερμηνείες, και ειλικρινά η φύση είναι μανούλα στο να δημιουργεί φαινομενικά αφύσικες εικόνες :D
Ασφαλώς και είναι"μανούλα" η φύση στο να κάνει ό,τι θέλει... Τα πάντα έχουν συνειδητότητα σε κάποιο βαθμό. Τίποτα "άψυχο" σε ό,τι με αφορά. Όμως...
Το ότι οι συγκεκριμένες "αφύσικες" εικόνες άρχισαν να δημιουργούνται (και να εμφανίζονται ξεκάθαρα) απ'το '95 και μετά,και όχι πριν, (τουλάχιστον δεν υπάρχει αναλογη φωτο που να τραβήχτηκε πριν το '95) με αναγκάζει να μην τις κατατάσσω απαραιτητα σε δημιουργήματα της φύσης. Τώρα, κάποιος άλλος, μπορεί να τις αποδώσει στη φύση και πάπαλα η διερευνησή του εκεί. Επιλογές είναι αυτές, και όπως είπαμε, σεβαστές.
Mantam Froufrou έγραψε:Γιατί αυτός δεν είναι ο δρόμος της Αλήθειας και δεν τον επιθυμεί κανένας "προστάτης" μας. Το αντίθετο...
Εκεί που σταματάει η δυνατότητα να δοθεί εκλογικευμένη ερμηνεία (όπως την περιέγραψα πιο πάνω, συμφωνα με γνωσιακά πεδία μας κλπ) αρχίζει να λειτουργεί η αίσθηση που προσλαμβάνω απ'το εκάστοτε αντικείμενο ενδιαφέροντος, ή γιατί όχι, και η διαίσθησή μου αν θες. (following my heart που λέγαμε?) Αυτό για πολλους μπορεί να είναι ανοησία ή απλά αδόκιμο. Εμένα με καλύπτει συχνά σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ό,τι οι "εκλογικεύσεις"... Περί ορέξεως (επιλογών) σπανακόπιτα. (αυτή μ'αρέσει ρε συ, δεν τη γουστάρω την κολοκυθόπιτα) :lol:
Από 'κει και πέρα...

Η αλήθεια είναι μία και δεν αλλάζει. Αλλάζει μόνο ο τρόπος που την αντιλαμβανόμαστε, καθώς εξελισσόμαστε στην πορεία...
Όποιος πει οτι δεν υπήρξαν πράγματα που πριν πολλά χρόνια θεωρούσε αναντίρρητες αλήθειες και στην πορεία διαπίστωσε πως αλλη ήταν η αλήθεια, τότε απλά βρίσκεται σ'άλλο μονοπάτι απ'αυτό που περπατώ εγώ. Κι αυτό φυσικά, είναι θεμιτό. Γιατί δυνητικά, υπάρχουν τουλάχιστον 7 δισεκατομμύρια μονοπάτια (για να βρει κανείς την αλήθεια) - όσοι δηλαδή είναι και οι άνθρωπο στον πλανήτη Γηι- για να μην πω και περισσότερα, στο βαθμό που κάποιοι απ'αυτούς, μπορεί να βαδιζουν και σε 2-3 ή και περισσότερα μονοπάτια ταυτόχρονα. Παύει άραγε ποτέ κανείς (σ'όποιο επίπεδο συνειδητότητας κι αν βρίσκεται) να αναζητά την Αλήθεια; Η απάντηση (για μένα) είναι όχι. Απλά ο τρόπος που το κάνει ο καθένας μας, μπορεί να διαφέρει...


Mantam Froufrou έγραψε:Από την άλλη ποιος μας λέει ότι είναι "καλοί" ή "κακοί", και γιατί επιλέγεις να τους πιστέψεις;
κατ'αρχάς, αν ξανακοιτάξεις λίγο πιο προσεκτικά το ποστ μου, θα διαπιστώσεις πως δεν είπα ότι "επέλεξα" να πιστέψω κάποιους έναντι κάποιων άλλων. Ανέφερα πληροφοριακά τι λένε οι μεν και τι οι δε (ως δύο κυρίαρχα αντικρουόμενες οπτικές- αλλά υπήρχαν κι άλλες). Αν είναι λοιπόν να εκφράσω επιλογή (ας το κάνω, γιατί όχι) , θα πω πως θεωρώ ότι είναι cloacked ships, (και εξωγήινα και γήινα πιθανότατα-αφού η κρυφή τεχνολογία των λαμογιών είναι σαφέστατα "κλεμμένη" από εξωγήινους).
Και κατέληξα (μέχρι νεοτέρας φυσικά) σ'αυτό, διότι μέσα από αρκετά εκτενές ψάξιμο που έχω κάνει (παλιότερα, αλλά και τώρα που προέκυψε μπροστά μου) κι αφού διάβασα εκατοντάδες διαφορετικές οπτικές για τα φακοειδή, μου έκατσε καλά στο "μέσα" μου, αυτή η ερμηνεία. Φυσικά μια τέτοια οπτική μου είναι ρευστή (και ουχί απόλυτη) μέχρι να εδραιωθεί μια συγκεκριμένη αλήθεια, αλλά μέχρι τότε που ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ, ίσως να διαψευσθεί αυτή είναι και θα γράψω λάθος, θα παραμείνω σ'αυτή την οπτική γιατί όπως προείπα, το "μέσα" μου προς τα εκεί κλίνει. Αν πάλι επιβεβαιωθεί η τάση μου, θα'ναι απλά άλλη μια απόδειξη πως το ενστικτό μου με καθοδήγησε σωστά. Ούτε θριαμβολογίες ούτε άλλα κουραφέξαλα.
Εξυπακουεται ότι δεν μπορώ (και δε θέλω) να την υποστηρίξω (την οπτική μου) με απολυτότητα, διότι για κάτι τέτοιο, θα χρειάζονταν τεκμηριώσεις που δεν έχω. Μπορώ όμως (και δικαιούμαι νομίζω) να "κλίνω" εκεί που με οδηγεί το μέσα μου, χωρίς να με καθιστά μοιρολατρική αυτό. Τώρα αν το μέσα μου, κάνει σε πολλούς αφελές ή υπερβολικά "θετικό", ε, ας είναι. Ο καθένας μπορεί να διαμορφώνει τις απόψεις του οπως επιλέγει o ίδιος, και δε βλέπω το λόγο που θα'πρεπε να εξαιρεθώ εγώ από αυτό το δικαίωμα, επειδή κάποιοι δεν καλύπτονται με την ατομική μου επιλογή.
Δεν περιμένω την αποδοχή στις δικές μου οπτικές και αντιλήψεις, αλλά καλό θα ήταν να απολαμβάνω του ίδιου σεβασμού που αποδίδω στις οπτικές/αντιλήψεις του συνομιλητή μου. (τα'χω κάνει σημαία μου αυτά τόσα χρόνια, είναι γνωστά, αλλά δε βλάπτει να τα επαναλαμβάνω πού και που :P )
Mantam Froufrou έγραψε:Με ποια Ανθρώπινη λογική δε θα στρέψεις τα μάτια σου στην Σελήνη και ΔΕΝ θα ζητήσεις να δεις την κρυμμένη της πλευρά, για να μην "ενοχλήσεις" τους καλούς ή τους κακούς;
Τελικά έλειψες πολύ καιρό, ή/και δε με πρόσεχες αρκετά (σε ορισμένα σημεία λέμε, όχι σ'όλα) όσο ήσουν εδώ.
Στη σελήνη έχω στρέψει τα γκαβάδια μου για τα καλά, από τότε που πρωτο-εδραιώθηκε ότι το "βήμα στη σελήνη-άλμα για την ανθρωποτητα" απεδείχθη μάπα το καρπούζι και καραΣκηνοθετημένο (πιθανότητα σε κάποια ερημο όπως τη Νεβάδα). Που σημαίνει πως αν πήγαν στη σελήνη, εμείς δεν είδαμε τις πραγματικές καταγραφές αυτής της προσελήνωσης. (πιστεύω πως πήγαν by the way) Τέλος πάντων, τα έστρεψα τόσο, που βρήκα έναν επίμονο ερευνητή (ο Δανός αν θυμάστε παιδιά) που βιντεοσκοπουσε με ειδικό φακό τα σεληνιακά εδάφη και φάνηκαν πολλάααααα εκεί... επίσης, τίτλισα κι ένα ωριαίο βίντεο όπου μιλάει ο 'Αικ, και ξέρεις τι σημαίνει υπότιτλοι σε ασταμάτητης λογοδιάρροιας ωριαίο. Για να μην ξεφύγουμε όμως απ'το θέμα μας εδώ, σε παραπέμπω στο σχετικό με τη σελήνη νήμα κι αν βρεις το χρονο (και παρακινηθεί αρκετά το ενδιαφέρον σου) να δεις το βίντεο, τότε συζητάμε τα περί σελήνης εκεί αν θες :wink:

:rose:


ΥΓ: Πάντως ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν απέρριψα την δική σου προσπάθεια (και πρόταση) διερεύνησης με το προηγούμενο ποστ μου. 'Οπως είπα, απλά ήθελα να'χες εστιάσει περισσότερο (και χαλαρότερα ίσως) στην πρώτη σελίδα του νήματος. Περίμενα αν θες μια άλλη αντίδραση... (κι έχω πει στον εαυτό μου, πάψε ζώον να'χεις προσδοκώμενα :loco: μερικές φορές δε μ'ακούω :wink: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Dread » Τετ 19 Σεπ 2012, 08:28

Αν και μια σελίδα πίσω.....

Cloudbusting είναι ο όρος ..... :wink:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τετ 19 Σεπ 2012, 11:42

Μωρ' συ, θέλουμε μια επαναληπτική ενεργειακή επαφή να 'ρθουμε στα ίσα μας, γιατί χάσαμε τον συντονισμό! :lol:
Καταρχάς, δεν λέω να κάνεις cloudbusting -γεια σου, βρε Dread, αυτό ήξερα εγώ- μόνο και μόνο για να δεις αν μπορείς να το κάνεις. Όπως είπα κι εγώ το έκανα μερικές φορές από περιέργεια, εξερεύνησα το "πεδίο", είδα ότι όντως γίνεται, τέλος, δεν το ξανάκανα γιατί δεν είδα να έχει χρήση κάπου στο Μονοπάτι μου. Ταχυδακτυλουργικά δεν μας χρειάζονται στον Δρόμο. Ούτε είπα να ξεκινήσουμε συλλογικά να κάνουμε κάτι, εφόσον αυτό είναι εκ των πραγμάτων ΑΔΥΝΑΤΟΝ! Εκτός αν τύχει να είμαστε όλοι μαζί και να δούμε ένα τέτοιο σύννεφο.

Από την άλλη -προσωπική μου άποψη πάντα, έτσι, και φυσικά απλώς απόψεις καταθέτουμε εδώ, και ο καθένας εννοείται πως επιλέγει τι κάνει- μου φαίνεται πως τους έχεις πολύ παρεξηγημένους τους όποιους προστάτες μας. Καταρχάς δε θα σε τιμωρήσουν όταν πιάσουν τηλεπαθητικά την προσπάθειά σου, με το να εξαφανιστούν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΤΥΠΟΙ! Αντίθετα, επειδή ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΥΝ την όποια προσπάθεια ΕΙΛΙΚΡΙΝΟΥΣ έρευνας -γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, να μας ξυπνήσουν από την ύπνωση και να μας βάλουν στο τριπάκι της έρευνας και της αναζήτησης- θα έκαναν αυτό ακριβώς που θα περίμενες για να τους "αναγνωρίσεις". Πχ αν περίμενες να μην διαλυθεί το νέφος, κάτι που θεωρώ εντελώς λογικό εφόσον είναι υποτίθεται τεχνητό, δεν θα σε αφήσουν να το διαλύσεις! Ή μάλλον δε θα άφηναν εμένα, θα προστάτευαν το νέφος. Αν εσύ είχες θέσει άλλους "κανόνες", θα ακολουθούσαν τους δικούς σου. Έτσι μας βοηθάνε ατομικά. Και γι' αυτό δε χρειάζεται να μας πει άλλος, ή να μας "τεκμηριώσει" άλλος τι είναι το ένα και το άλλο. Έχουμε κάθε δικαίωμα και οφείλουμε μην σου πω να τεκμηριώνουμε κάποια πράγματα μόνοι μας.

Τα άλλα παιδιά της παρέας, τα λεγόμενα κακά, είναι πάντα της επίδειξης και του εκφοβισμού, και κρύβουν μόνο ό,τι θεωρούν πως δεν μπορούν να προστατεύσουν. Έναν άνθρωπο, δέκα ανθρώπους, εκατό, και χίλιους ακόμα δε θα τους φοβηθούν! Τι σημαίνει αυτό; Πως αν είναι δικό τους σκάφος το πιο πιθανό είναι να σε αφήσουν ακόμα και να το δεις! Αν για λόγους που δεν ξέρουμε φοβούνται να το δεις, τότε κι αυτοί θα το κρύψουν και το σύννεφο δε θα διαλυθεί.

Το αποτέλεσμα όμως θα είναι το ίδιο ακριβώς και στις δύο περιπτώσεις. Θα γνωρίζεις αν όντως είναι ένα φυσικό φαινόμενο ή όχι. Το αν φωτογραφίζεται από το 95 και μετά δε λέει απολύτως τίποτα. Και σίγουρα δε σημαίνει πως είναι ένα φαινόμενο που πρωτοεμφανίστηκε το 95. Μην ξεχνάς ότι από το 95 και μετά άρχισε η ροή πληροφοριών μέσω ίντερνετ, και πράγματα που για άλλους ήταν φυσιολογικά ή σπάνια αλλά φυσικά φαινόμενα και κανείς δεν τους έδινε σημασία, ξαφνικά άρχισαν να συζητιούνται από ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα και έβγαλαν μια φωτογραφία γεμάτοι απορία και καχυποψία. Δώσε σε κάποιον που δεν ξέρει το Βόρειο Σέλας, μια φωτογραφία του, και θα δεις τι σεναρια θα σου φτιάξει. Και μετά άσ' τον να βγάλει τα σενάρια στο ίντερνετ. Θα υπάρξουν άνθρωποι που θα τσακώνονται μαζί μας, λέγοντας πως το Βόρειο Σέλας δεν είναι φυσικό φαινόμενο. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που και τώρα ακόμα πιστεύουν πως η γη είναι επίπεδη!
Με τον καταιγισμό πληροφόρησης και παραπληροφόρησης μέσω του ίντερνετ, πολλά φυσικά φαινόμενα απέκτησαν ξαφνικά άλλη αύρα και διάσταση. Πχ, σε μία φωτογραφία που είδα κάπου εδώ για τις νεφώσεις που δημιουργεί ο Harp, συγγνώμη κιόλας, αλλά τέτοια σύννεφα έχω δει άπειρες φορές από μικρό παιδί, και οι παλιοί έλεγαν τον καιρό βάσει τέτοιων σχηματισμών. Ο παππούς μου μου τα μάθαινε μικρή, αλλά δεν θυμάμαι τι σημαίνει αυτός ο συγκεκριμένος σχηματισμός που είδα στη φωτογραφία. Κάτι για συγκεκριμένο άνεμο, και βροχή μετά από κάτι μέρες. Δεν θυμάμαι. Κι όταν ήμουν παιδί δεν υπήρχε το Harp.

Αυτά... φυσικά και μπορείς να επιλέξεις αν θα περιμένεις κάποιον άλλον να σου τεκμηριώσει τι είναι αυτά τα σύννεφα, ή αν θα το αναζητήσεις μόνη σου με δική σου ευθύνη. Και πέραν αυτού, κανείς δεν είπε ότι θα σου ξαναδωθεί καν η ευκαιρία να το δεις και άρα να το κάνεις. Άρα... θεωρητικά μιλάμε πάντα. Προσωπικά αν μου δωθεί η ευκαιρία, θα χαρώ πολύ να πειραματιστώ με τους προστάτες ή τους κυνηγούς μας. Ξέρω ότι οι μεν θα το εκτιμήσουν, γιατί θα το κάνω επειδή θέλω να γνωρίζω την αλήθεια και μόνο, ενώ οι δε ή θα με γράψουν στα τέτοια τους κι εγώ στα δικά μου, ή θα πάνε να μου κρυφτούν και σιγά το νέο! Αν συμβεί σίγουρα δε θες να σου πω τα αποτελέσματα; Δεν σε τρώει καθόλου; :lol:
:ups: :loco:
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από BlueAngel » Σάβ 13 Οκτ 2012, 01:55

κάθε μέρα ανακαλύπτω κάτι νέο εδώ μέσα!! :lovey0:
Βίκυ σε ευχαριστώ που με παρέπεμψες στο σωστό τόπικ. :makia:
Εδώ είναι καποιες φωτογραφίες (όχι τόσο εντυπωσιακές όσο οι δικές σου Βίκυ), οι οποίες μπορεί να είναι "κάτι".
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει..περιμένω γνώμη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArELa την Τετ 28 Νοέμ 2012, 02:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: σμικρύνθηκαν οι φωτό-ΠΑΡΑΚΑΛΩ οχι τόσο μεγάλες!
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 13 Οκτ 2012, 03:10

Πολύ ενδιαφέρουσες...

Ειδικά η πρώτη, η τρίτη και η τελευταία...

Συνέχισε να φωτογραφίζεις Γαλάζια μας
Το κατέχεις το αθλημα! :thumb: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 28 Νοέμ 2012, 01:57

Eδώ http://www.apocalypsejohn.com/2012/11/t ... .html#more
έχουμε ενα ενδιαφέρον άρθρο...
Τα "τεχνητα" σύννεφα (οπως τα αποκαλεί ο αρθρογράφος- εμένα θα μου επιτραπεί να τα λέω φακοειδή συννεφα/lenticular clouds) προκαλουνται λέει από ανθρωπινη δραστηριότητα.

Έχει κι ένα βίντεο, το οποίο, παρ'όλο που ήταν στο ΥΤ, δεν έδινε πρόσβαση σ'αυτό από το ίδιο το σάιτ. (Δεν ξέρω πώς το κάνουν embed ώστε να μη μπορείς να μεταπηδήσεις στο ΥΤ, αλλά προφανώς υπάρχει τρόπος).
Το καλό το παληκάρι όμως, ξέρει κι άλλα κόλπα στο ΥΤ...


Στην Καλαμάτα το "συμβάν" αυτή τη φορά...
Ξάφνου, κάμποσα παρόμοια "συμβάντα" στον Ελλαδικό χώρο.
Λίγο περίεργο, δε βρίσκετε;
Προσωπικά, ως κλασική τρελή, αιθεροβάμων και ανήσυχο πνευμα, δε θυμάμαι εποχή στη ζωή μου, που να μην κοίταζα στον ουρανό. Μπορώ να διαβεβαιώσω ότι ουδέποτε στη ζωή μου, δεν είδα τέτοιους σχηματισμούς... μέχρι να μπω στο νετ (και σ'αυτό ακόμα, από πρόπερσι άρχισα να βλέπω σχετικές φωτο) και μέχρι να δω η ίδια τον εκπληκτικό σχηματισμό, που πάλεψα να απαθανατίσω τον Απρίλη (και που υπάρχει στο παρόν τόπικ)

'Ολο αυτό το πανηγύρι που ξαφνικά εμφανίζεται, είναι άξιο (αν μη τι άλλο) για πιο προσεκτική παρατήρηση του ουράνιου στερεωματός μας...


Πάντως, θα δεχτώ οποιαδήποτε άλλη εξήγηση πριν δεχτώ ότι αυτές τις νεφώσεις τις δημιουργούν άνθρωποι... Αν ναι, θα πρέπει να υπάρξει και καλή εξήγηση ΚΑΙ Τεκμηρίωση. Δηλαδή: α/ να μας καταδείξει άρθρα/έρευνες/βιβλιογραφία/μελέτες που να επιβεβαιώνουν ότι τα σχηματίζουν επιστημονικές ομάδες, β/ ποιες επιστημονικές ομάδες το κάνουν γ/ και κυρίως για ποιο λόγο θα έκαναν κάτι τέτοιο.

Οι τεχνητές νεφώσεις ειναι γνωστές από τους ψεκασμους, (να μια χαριτωμένη ανθρώπινη δραστηριότητα), αλλά αυτές δεν δημιουργούν τέτοιους σχηματισμούς.

Αλλο μέσο (πλην των ψεκασμών) για να δημιουργήσουν κάτι τέτοιο, θα α/ ένα μαγικό ραβδί, β/ και ΙΣΩΣ (το λέω με μεγάλη επιφύλαξη) το HAARP... αλλά (και να αποβάλλουμε την επιφύλαξη) α/ δεν υπάρχει σταθμός HAARP στην καλαμάτα - σε λίγες χώρες της Ευρώπης υπάρχουν τέτοιοι- β/ αν υποθέσουμε πως έγιναν από HAARP, πάλι δεν υπάρχει μια λογικοφανής έστω εξήγηση για το λόγο που θα έμπαιναν οι κύριοι σε τέτοια διαδικασια. Αν απαντούσε (ο αρθρογράφος) ότι το κάνουν για λόγους εντυπωσιασμού ή απλά για να παίξουν, θα τον θεωρούσα εντελώς ασόβαρο.
Όχι ότι θεωρώ λιγότερο ασόβαρη μια αποστροφή του που έλεγε τα εξής:
"Αξιοσημείωτο είναι πως για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου το 2022 έχει προταθεί η χρήση τεχνητών συννέφων για να σκιάζει τα γήπεδα και να δροσίζει το χώρο!"
ελεος χριστιανοι! :help: :P

Γιατί χαλάνε μονοι τους το θέμα τους, δεν καταλαβαινω...
Τέλος πάντων, δικό τους πρόβλημα. :cool:

Το βίντεο αξιζει να το δείτε.





ΥΓ-Σημείωση: Γαλάζια μου, αφού πας που πας στο imageshack κουκλα μου, κάνε κι ένα resize στις φωτο σου, κατά προτίμηση στο 320, ή το πολύ στο 640...
μην το αφήνεις στο do not resize, γιατί βγαίνουν τερατώδεις και το νήμα ξεχειλώνει φρικτά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 06 Δεκ 2012, 10:12

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Dread » Δευ 17 Δεκ 2012, 14:41

Ένα πολύ περίεργο "σύννεφο" αυτή την ώρα στα Αναντολικά με κατεύθυνση Δυτική.....

Στρογγυλό, με αρκετά "περίεργο" σχήμα......

Απ' το μπαλκόνι μου, αυτές είναι οι καλύτερες που μπορούσα να τραβήξω....

Όποιος μπορεί και έχει καλύτερη εικόνα προς τα εκεί, ας το δει...

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

και πιο κοντινή.....

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 17 Δεκ 2012, 14:49

Πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτο.

Παρατηρώ πολλά, φωτογραφίζω ελάχιστα (βλακεία μου).
Ειδικά από το μήνα Δεκέμβρη, που έχουμε πάμπολλες νεφώσεις (οι περισσοτερες απο ψεκασμους), βλέπω τρελά πράγματα, που ώρες ώρες λέω... μπα, τα φαντάζεσαι τρελή, συνελθε.

Θα τραβηξω ό,τι προλάβω πλέον και θα επανέλθω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ION 4ever » Τρί 18 Δεκ 2012, 12:19

Dread έγραψε:
Όποιος μπορεί και έχει καλύτερη εικόνα προς τα εκεί, ας το δει...
Το διάβασα χθες σχεδόν αμέσως.
Έβαλα τα παπούτσια μου πήρα την μηχανούλα μου
και ανέβηκα στο λόφο του Φιλοπάππου,
που είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου.

Πήρα πολλές φωτογραφίες γύρω γύρω. πολλά σύννεφα.
Δεν υπήρξε κάτι που να μου κινήσει υποψίες αλλά τράβηξα πολλές.
Δεν ανεβάζω καμία γιατί η μηχανή ήταν ρυθμισμένη στο να παίρνει
φωτογραφίες από πολύ κοντινή απόσταση. Μικροφωτογραφίες.
(Την έχω μόνιμα στην κουζίνα τελευταία. :lol: :lol: )
έτσι όλες βγήκαν θολές. :dunno:

Όμως μου συνέβη κάτι παράξενο. άσχετο με το θέμα αλλά παράξενο.
καθώς επεστεφα σκέφτηκα να κάνω την βόλτα μου λίγο μεγαλύτερη
και κατευθύνθηκα προς το αστεροσκοπείο.
εκεί απέξω διασταυρώθηκα με δύο νεαρά αγόρια.
17-19 ετών οχι παραπάνω.
Πέρασαν από δίπλα μου, σχεδόν ξυστά.
Την ώρα που περνούσαν αισθάνθηκα ένα μπουμ.
μια ενεργειακή σύγκρουση.
Σαν μου σκούντηξε πολύ βίαια τον ώμο,
αλλά όχι τον φυσικό, τον αυρικό , ας πούμε.
Το αντιλήφθηκα αμέσως και μου έκανε μεγαλη εντύπωση.
Πριν προλάβω να τελειώσω τις σκέψεις μου
ένοιωσα μια απίστευτη ζαλάδα, άρχισα να περπατάω στα πούπουλα
με περιέλουσε κάτι σαν σκοτοδίνη,
σήκωσα τα χέρια μου με τον ίδιο τρόπο που τα σηκώνουμε
όταν βρισκόμαστε στο σκοτάδι και θέλουμε να προχωρήσουμε.
Κατά κάποιο τρόπο αυτοκυριαρχήθηκα και δεν σωριάστηκα στον δρόμο.
Μετά από λίγα δεύτερα επανήλθα.
Μην θέλοντας να ενοχοποιήσω το αγόρι
(Το ένα από τα δύο. ένοιωσα την ενέργεια του καθώς με πλησίαζε.
Μάλιστα διασταυρώθηκαν και τα βλέμματα μας.
παρόλο που και τα δύο παιδιά έδειχναν
νορμάλ, πολιτισμένα και όμορφα, ο ένας από τους δύο,
αυτός που πέρασε από κοντά μου είχε πολύ επιθετική ενέργεια)

γύρισα πίσω και ξαναπερπάτησα την ίδια διαδρομή
σκεπτόμενη ότι ίσως να έχει να κάνει
με το συγκεκριμένο σημείο του δρόμου που έγινε η συνάντηση,
και όχι με τα παιδιά.
Δεν συνέβη τίποτα απολύτως.
Ήταν, είμαι σίγουρη, αποτέλεσμα μια ενεργειακής σύγκρουσης.
Μιας βίαιη είσοδος στον ζωτικό μου χώρο.
Δεν μου συμβαίνει συχνά
ούτε και θεωρώ οτι έχω αυξημένη ευαισθησία στα ενεργειακά.
Όμως συνέβει και με άφησε άναυδη.
Για αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 18 Δεκ 2012, 14:03

Πραγματικά εκπληκτικό αυτό που σου συνέβη! wow! :shock:

(ευχαριστώ που το μοιράστηκες... θέλω να το σκεφτώ λίγο μπας και βγάλω κάποια άκρια...- υπερωρίες τώρα στο συνωμοσιολογικό μυαλό μου )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Dread » Τετ 19 Δεκ 2012, 10:40

Καταρχάς thanks Ιονίτσα για την άμεση ανταπόκριση.....
ION 4ever έγραψε:Το διάβασα χθες σχεδόν αμέσως.
Έβαλα τα παπούτσια μου πήρα την μηχανούλα μου
και ανέβηκα στο λόφο του Φιλοπάππου,
που είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου.
Η πιθανότερη εξήγηση για το ότι δεν είδες το συγκεκριμένο σύννεφο, είναι γιατί ήταν πίσω από τον Υμηττό, οπότε θα ήταν λίγο δύσκολο από ΄κει.... :)

Αλλά, για να εξιτάρω λίγω την παρέα, αυτό το συγκεκριμένο που εμφανίστηκε στην Άγκυρα στις 14/12/2012, είναι από τα καλύτερα δείγματα της κατ' εμέ, κάλυψης των UFO.

Παρατηρήστε στο 0:19 το μικρότερο, φωτεινό αντικείμενο που με ταχύτητα βγαίνει από την "κοιλια" του "σύννεφου", και απομακρύνεται ταχύτατα.....

Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 19 Δεκ 2012, 10:55

Dread έγραψε:Η πιθανότερη εξήγηση για το ότι δεν είδες το συγκεκριμένο σύννεφο, είναι γιατί ήταν πίσω από τον Υμηττό, οπότε θα ήταν λίγο δύσκολο από ΄κει.... :)
και όμως είδα ένα σύννεφο προς τα εκεί που σκέφτηκα
ότι αυτό θα εννοείς.
ήταν συμπαγές και κάπως στογγυλομακρουλό.
δυστυχώς τις έσβησα όταν είδα την γκάφα που έκανα
και δεν έχω να ανεβάσω.
ακόμα και έτσι θολές που ήταν το σχήμα ήταν ευδιάκριτο.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από Joy » Τετ 19 Δεκ 2012, 12:14

Dread έγραψε: Αλλά, για να εξιτάρω λίγω την παρέα, αυτό το συγκεκριμένο που εμφανίστηκε στην Άγκυρα στις 14/12/2012, είναι από τα καλύτερα δείγματα της κατ' εμέ, κάλυψης των UFO.

Παρατηρήστε στο 0:19 το μικρότερο, φωτεινό αντικείμενο που με ταχύτητα βγαίνει από την "κοιλια" του "σύννεφου", και απομακρύνεται ταχύτατα.....

από τα καλύτερα δειγματα για μας, απο τα χειρότερα γι αυτούς..σκιτζής ο τεχνικος κάλυψης :D


Απορία: Ακουσα την μουσική υπόκρουση με το jingle bells..ντούρουλου σέι ντουρουλου σέι..ή καπως έτσι (συγνωμη αλλα δεν βλεπω τηλεόραση και δεν εχω μαθει την γλώσσα του σουλεϊμαν του μεγαλοπρεπή)..και αναρωτήθηκα..γιορταζουν οι τούρκοι τα Χριστούγεννα? ή αν τα γιόρταζουν, πως τους το επιτρέπει ακομα η κυβέρνησή τους?
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 19 Δεκ 2012, 13:02

Joy έγραψε:από τα καλύτερα δειγματα για μας, απο τα χειρότερα γι αυτούς..σκιτζής ο τεχνικος κάλυψης :D
:lol: :lol: :worship: :respect: :urock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 19 Δεκ 2012, 14:46

Νομίζω ταιριάζει σε αυτό το νήμα.
Πολύ εντυπωσιακές φωτό, αλήθεια.Δείτε το
http://doretapeppa.blogspot.gr/2012/12/blog-post.html
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Περίεργα φαινομενα στον ουρανό

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 26 Δεκ 2012, 21:45



διπλή έλικα, σαν απεικόνιση του DNA
στον ουρανό της Μόσχας
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Περίεργα φαινομενα στον ουρανό

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 27 Δεκ 2012, 10:03

Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Περίεργα φαινομενα στον ουρανό

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 27 Δεκ 2012, 10:38

Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Περίεργα φαινομενα στον ουρανό

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 27 Δεκ 2012, 11:04

kat_woman έγραψε:Νομίζω ταιριάζει σε αυτό το νήμα.
Πολύ εντυπωσιακές φωτό, αλήθεια.Δείτε το
http://doretapeppa.blogspot.gr/2012/12/blog-post.html
Δεν είναι και τόσο περίεργες. Συμβαίνει πολλές φορές.
Άσε που ενδέχεται να είναι απλώς μια τοπική βροχόπτωση.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Aπλά σύννεφα ή...

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 27 Δεκ 2012, 11:17

To link που έδωσες Κατερινάκι, μ'έκανε να συνενώσω το τόπικ που άνοιξα με το παλιότερο... με μια μικρή παραλλαγή στον τίτλο :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Περίεργα φαινομενα στον ουρανό

Δημοσίευση από Joy » Πέμ 27 Δεκ 2012, 11:47

Hlios έγραψε: Άσε που ενδέχεται να είναι απλώς μια τοπική βροχόπτωση.
Μου έχει τύχει σε παραλία. Έβλεπα από το βάθος να έρχεται καταπάνω μας μία παρόμοια κουρτίνα βροχής. Ήταν εντυπωσιακό το θέαμα..

Το άλλο βίντεο,από την Βραζιλία, με την ισχυρή δέσμη φωτός, είναι πολύ ενδιάφέρον.
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Περίεργα φαινομενα (συννεφα?) στον ουρανό

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 11 Ιαν 2013, 20:28

Εικόνα
Rare fire rainbow - Moray, in Scotland.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =3&theater
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περίεργα φαινομενα (συννεφα?) στον ουρανό

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Μαρ 2013, 03:20

Eίμαστε σε μια μεγάλη λεωφόρο της Καλαμάτας, η οποία οδηγούσε προς Αθήνα, Μεσήνη, Πύλο κλπ. Είχαμε κινήσει για Πύλο. Είδα ένα περίεργο σύννεφο και το φωτογράφισα, με την πρόθεση να το προσθέσω σε αυτό εδώ το τόπικ.

Όταν έφτασα Αθήνα, έβγαλα από την κάρτα μνήμης,
τις φωτο και τα βιντεάκια που τράβηξα στη διάρκεια αυτού του ταξιδιού.

Όταν είδα τη φωτογραφία που σκόπευα να βάλω εδώ,
το μάτι μου γούρλωσε.. :shock:
kalamata.jpg
διότι όταν έκανα το κλικ για ν'απαθανατίσω το συννεφο (που μοιάζει με σύννεφο στο κέντρο της εικόνας) ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΡΑΤΑ, αυτα τα μαύρα ή σκούρα ανθρακί ευθύγραμμα πράγματα που στέκονται σε παράλληλες ευθείες δεξιά! :freak: Το σύννεφο τελικά δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο, αλλά αυτά τα πράγματα... Είναι αξιοσημείωτα και αξιοπερίεργα τουλάχιστον!

(Όχι το μαύρο πάνω πάνω που είναι απ'το παρπριζ του αυτοκινήτου,
τα άλλα δυο πιο κάτω λέω...)

Το πιθανότερο είναι να μην μπορεί να τα εξηγήσει κανείς αυτά. Το σίγουρο είναι ότι εγώ η ίδια αδυνατώ. Απλά στέκομαι αποσβολωμένη και τα χαζεύω ακόμα...
Οποιοσδήποτε σχολιασμός, (σκέψη, εικασία, υπόθεση ή και γνώση) για το τι θα μπορούσαν να είναι αυτά, ευπρόσδεκτος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”