ISS ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

ISS ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 31 Αύγ 2011, 12:16

Κάτι πολύ σοβαρό συμβαίνει.

Στις 29/8 (κοσμογονική μέρα πάει να γίνει η γενέθλια μέρα μου) η ΝΑΣΑ αφήνει τον κόσμο άναυδο, ανακοινώνοντας την εκκένωση του ΔΔΣ (Διεθνή Διαστημικού Σταθμού - ISS)



To ρεπορτάζ της Fox:

Για πρώτη φορά στα χρονικά, ο ΔΔΣ θα μείνει χωρίς πλήρωμα και έτσι, δεν θα υπάρχει κανείς εκεί πάνω να τον διαχειρίζεται. Οι ΗΠΑ δεν έχουν τρόπο να πηγαινοφέρνουν αστροναύτες εκεί πλέον, διότι έκλεισε και το shuttle program ( πρόγραμμα διαστημικού λεωφορείου), οπότε πρέπει να βασίζονται αποκλειστικά και μόνο στη Ρωσία με τον πύραυλο Σογιούζ, αλλά την περασμένη βδομάδα, εκτοξεύτηκε, έπαθε βλάβη και συνετρίβη. Ήταν να στείλουν με αυτόν αστροναύτες στον ΔΔΣ τον επόμενο μήνα, δεν θα το κάνουν - δεν θα βάλουν ανθρώπους στον πύραυλο, μέχρι να καταλάβουν τι ακριβώς πήγε στραβά, οπότε, η μεταφορά του επόμενου μήνα, μπορεί να καθυστερήσει μέχρι το Νοέμβρη.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 6 αστροναύτες στον ΔΔΣ. 2 απο ΗΠΑ, 2 από Ιαπωνία και 2 από Ρωσία. Οι 3 απ'αυτούς, ήταν να επιστρέψουν την άλλη βδομάδα- αυτό τώρα καθυστερεί, αλλά θέλουν να τους φέρουν πίσω πριν τα τέλη του Σεπτέμβρη. Οι άλλοι 3 θα επιτστρέψουν τον Νοέμβρη, όχι λόγω έλλειψης τροφής/νερού, αλλά γιατί θέλουν να προσεδαφιστούν στο Καζακστάν πριν πέσει δριμύς χειμώνας- πράγμα πιο επικίνδυνο.

Εκπρόσωπος της ΝΑΣΑ προσπάθησε να καθησυχάσει...

Ο χρήστης του βίντεο, σχολιάζει:
"Η συντριβή του Progress44 στις 24/8, το οποίο ήταν γεμάτο με τόνους τροφίμων, καυσίμων και προμηθειών για τον ΔΔΣ, ανάγκασε την Ρωσική Διαστημική Υπηρεσία να κρατήσει τον στολο των πυραύλων Soyuz στο έδαφος επ'αόριστον και να καθυστσερησει την επιστροφή των 3 από τους 6 αστροναυτών εκεί.

Αν οι Ρώσοι δε βρούν τρόπο να στείλουν τις προμήθειες και να αντικαταστήσουν το πλήρωμα σε τροχιά, η ΝΑΣΑ θα εκκενώσει τον ΔΔΣ, τον Νοέμβριο."

Ο εκπρόσωπος της ΝΑΣΑ λέει ότι στην τελική και αν δεν λυθούν τα σοβαρά προβλήματα που παρουσιάζονται, υπάρχει τρόπος να επιστρέψουν το πλήρωμα στη Γη. Όμως, θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν, γιατί θέλουν (λέει) να συνεχίσουν τις εργασίες στον σταθμό.
Σχηματίστηκε και επιτροπή για "την έρευνα των αιτιων των ανωμαλιών"...

(τα λινκς που δίνει στην περιγραφή ο χρήστης, χρήσιμα)

σχόλιο χρήστη: (5:41)
"Μερικές μέρες νωρίτερα, οι Ρώσοι έχασαν άλλον έναν πύραυλο που θα έβαζε σε τροχιά, έναν δορυφόρο αξίας $300 εκατομμυρίων!

(6.15) Και μια βδομάδα πριν από αυτό, η DARPA/USAF "έχασε" και αυτή το υπερηχητικό τηλεκατευθυνόμενοο σκάφος (drone) HTV-2 Falcon, που έπεσε απ'ό,τι λένε στον Ειρηνικό Ωκεανό.

Στα τέλη Ιουλίου, μετά την τελευταία προσεδάφιση του διαστημικού λεωφορείου Atlantis STS-135, οι Ρώσοι ανακοίνωσαν ένα σχέδιο να βγάλουν τον ΔΔΣ εκτός τροχιάς και να τον βυθίσουν στον ωκεανό, μέχρι το 2020.


Όλα αυτά τα γεγονότα, έχουν έναν άψογο συγχρονισμό, ο οποίος ξεκίνησε με την απόφαση του Ομπάμα να σταματήσει το πρόγραμμα διαστημικών λεωφορείων.

Και αυτή η ξαφνική ανακοίνωση της ΝΑΣΑ, για την εκκένωση και την εγκατάλειψη του ΔΔΣ, φαίνεται να προετοιμάζει για μια τεράστια "τρομοκρατική" (δήθεν από ξένους κακούς- false flag) επίθεση.

(7:53) Δεν ξέρω αν υπάρχει σύνδεση, αλλά πριν μερικές βδομάδες η Κινεζική Υπηρεσία Διαστήματος, εκτόξευσε βιαστικά το διαστημικό εργαστήρι της TIANGONG1 "νωρίτερα από ό,τι αναμενόταν".


Το TIANGONG που σημαινει "Ουράνιος (ή Παραδεισένιος) Τόπος" φαίνεται πως είναι το πρώτο μέρος του διαστημικού σταθμού της Κίνας, που προγραμματίστηκε να τεθεί σε λειτουργία μέχρι το 2020.

(8:33- ΔΣΣ σε πρώτο πλάνο...) Τι γίνεται λοιπόν; H ελίτ θα τραβήξει κάποιον άσσο από το μανίκι της, όπως την καταστροφή του ΔΔΣ, για να στήσει μια δήθεν επίθεση εξωγήινων;;



===============


Σχολισμός (δικός μου)

1/ Ακούσατε τίποτα απ'τα δικά μας αποχαυνωτικά ΜΜΕ γι'αυτό; Γιατί εγώ όχι, αλλά εγώ δε βλέπω τηλεόραση, παρά μόνο περιστασιακά (και αναγκαστικά)

2/ Δύο οι πιθανοτητες εδώ. 'Η ετοιμάζουν "επίθεση εξωγήινων" όπως λέει ο χρήστης, ή τους έχουν βάλει τα δυο ποδάρια σε μια σαγιονάρα οι μεγάλοι εκεί έξω, κι έχουν δει το Χριστό, δεκανέα. Διαλέγετε και παίρνετε.



Σε ό,τι με αφορά πάντως, και αυτό το θεματάκι, πολύ πιθανόν περιλαμβάνεται στα "παλαβά" που προμηνύουν αδιανόητες καταστάσεις στο εγγύς μέλλον.
Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από Dread » Τετ 31 Αύγ 2011, 12:33

Το περίεργο στην όλη ιστορία είναι το πως εδώ και χρόνια τα Soyuz και τα Progress (ιδίως τα Soyuz) ήταν τα πλέον αξιόπιστα και ασφαλή μέσα για την μεταφορά στο διάστημα (μέχρι και τουρίστες έστελναν κάθε τρεις και λίγο), και ξαφνικά, μετά από την απόφαση της NASA για τον τερματισμό των αποστολών των λεοφωρείων, το ένα "ατύχημα" διαδέχεται το άλλο ?
ArELa έγραψε:Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 6 αστροναύτες στον ΔΔΣ. 2 απλο ΗΠΑ, 2 από Ιαπωνία και 2 από Ρωσία. Οι 3 απ'αυτούς, ήταν να επιστρέψουν την άλλη βδομάδα- αυτό τώρα καθυστερεί, αλλά θέλουν να τους φέρουν πίσω πριν τα τέλη του Σεπτέμβρη. Οι άλλοι 3 θα επιτστρέψουν τον Νοέμβρη, όχι λόγω έλλειψης τροφής/νερού, αλλά γιατί θέλουν να προσεδαφιστούν στο Καζακστάν πριν πέσει δριμύς χειμώνας- πράγμα πιο επικίνδυνο.
Θέλουν λέει να τους φέρουν πίσω πρίν τον χειμώνα. Γιατί άραγε ???

Εδω τον άλλον τον άμοιρο τον Ρώσο τον είχαν ξεχάσει στον MIR κανα χρόνο, αυτό τους πήραξε ? ο βαρύς χειμώνας ?
ArELa έγραψε:Αν οι Ρώσοι δε βρούν τρόπο να στείλουν τις προμήθειες και να αντικαταστήσουν το πλήρωμα σε τροχιά, η ΝΑΣΑ θα εκκενώσει τον ΔΔΣ, τον Νοέμβριο."
Όταν "καταστράφηκε" ο Progress με τις προμήθειες, η NASA είχε ανακοινώσει οτι ούτως ή άλλως οι προμήθειες του ISS φτάνουν για έναν χρόνο περίπου (δηλαδή μέχρι τον Αύγουστο του 2012). Τι έγινε ? τα έφαγαν όλα τα σωληνάρια με το μοσχαράκι ή τελείωσε η πάστα μηλόπιτας ?
ArELa έγραψε:σχόλιο χρήστη: (5:41)
"Μερικές μέρες νωρίτερα, οι Ρώσοι έχασαν άλλον έναν πύραυλο που θα έβαζε σε τροχιά, έναν δορυφόρο αξίας $300 εκατομμυρίων!

(6.15) Και μια βδομάδα πριν από αυτό, η DARPA/USAF "έχασε" και αυτή το υπερηχητικό τηλεκατευθυνόμενοο σκάφος (drone) HTV-2 Falcon, που έπεσε απ'ό,τι λένε στον Ειρηνικό Ωκεανό.
Κάποιος / κάποιοι / κάτι τα κατεβάζουν μου φαίνεται....

ArELa έγραψε:Σχολισμός (δικός μου)

1/ Ακούσατε τίποτα απ'τα δικά μας αποχαυνωτικά ΜΜΕ γι'αυτό; Γιατί εγώ όχι, αλλά εγώ δε βλέπω τηλεόραση, παρά μόνο περιστασιακά (και αναγκαστικά)
Δεν άκουσα τίποτα από τα ΜΜΕ για τον ίδιο λόγο με 'σένα.
ArELa έγραψε:2/ Δύο οι πιθανοτητες εδώ. 'Η ετοιμάζουν "επίθεση εξωγήινων" όπως λέει ο χρήστης, ή τους έχουν βάλει τα δυο ποδάρια σε μια σαγιονάρα οι μεγάλοι εκεί έξω, κι έχουν δει το Χριστό, δεκανέα. Διαλέγετε και παίρνετε.
Θα πάρω και τα δύο.
Επίσης θα πάρω και την περίπτωση μεγάλης ηλιακής έξαρσης (CME κλπ), στην οποία θέλουν να κατεβάσουν τους ανθρώπους τους από εκεί.

Αν και η περίπτωση "επίθεσης" στον σταθμό από "κακούς" εξωγήινους μου κολλάει πιο πολύ.
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 31 Αύγ 2011, 13:38

Dread έγραψε:και ξαφνικά, μετά από την απόφαση της NASA για τον τερματισμό των αποστολών των λεοφωρείων, το ένα "ατύχημα" διαδέχεται το άλλο ?
Τυχαίο; Δε νομίζω.

Επίσης με ξενίζει πολύ και η απόφαση του Ομπλάμπλα να διακόψει το shuttle program.
Dread έγραψε:Εδω τον άλλον τον άμοιρο τον Ρώσο τον είχαν ξεχάσει στον MIR κανα χρόνο, αυτό τους πήραξε ? ο βαρύς χειμώνας ?
Επινοούν και κάτι επεξηγήσεις-δικαιολογίες μωρ'αδερφάκι μου, που είναι για κλαυσίγελω. Ήθελα να'ξερα, μέχρι εκεί μπορούν να φτάσουν τα think tanks τους;
Θα μου πεις, αφού απευθύνονται σε ζώα κοιμώμενα, γιατί να γίνουν πιο ευρηματικοί;
Dread έγραψε:Κάποιος / κάποιοι / κάτι τα κατεβάζουν μου φαίνεται....
Κι εμένα μου φαίνεται... (και δεν το κρύβω :lol: )


Εσένα τώρα πώς σου φαίνεται; Για πόσο ακόμα θα αφήνουν οι άλλοι (οι καλοί) εκεί έξω, να συνεχισουν να τους καρασυκοφαντούν τα λαμόγια ως "κακούς εξωγήινους"; :wink: :brokenteeth:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από axinosp » Τετ 31 Αύγ 2011, 14:54

Για πόσο ακόμα θα αφήνουν οι άλλοι (οι καλοί) εκεί έξω, να συνεχισουν να τους καρασυκοφαντούν τα λαμόγια ως "κακούς εξωγήινους";
Για 115 μέρες το πολύ !! :kabana: :ufo: :dead:
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

HΛΙΟΣ- η συμπεριφορά του κι οι αλλαγές

Δημοσίευση από Eva Luna » Τετ 31 Αύγ 2011, 20:31

Aυτη τη στιγμη ειναι μωβ-λιλά εδω που ειμαι και αλλαζει γοργα, σε πολυ λιγο θα ειναι σχεδον μαυρος ο ουρανος.
Μολις ειδα χαμηλα δυτικα και νοτια μια υποψια φεγγαριου.
Μια τοσο λεπτη φετα!
Η ανατολη σημερα και χτες μπορει να κοκκινιζε λογω της αυξημενης υγρασιας;
Lucky guessing
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eva Luna την Τετ 31 Αύγ 2011, 20:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 31 Αύγ 2011, 20:34

Όμως ακόμα κι αν η έκρηξη σταματήσει άμεσα, οι τεράστιες ποσότητες ατμού και ηφαιστειακών πετρωμάτων θα μπορούσαν να παραμείνουν στην ατμόσφαιρα για εβδομάδες ή μήνες.
Η τέφρα από την έκρηξη του Πινατούμπο το 1991 (η οποία πάντως ήταν η ισχυρότερη έκρηξη ηφαιστείου τον 20 αιώνα) εκτινάχθηκε σε ύψος 30 χλμ και παρασύρθηκε 8.000 χλμ μακριά μέχρι τις ανατολικές ακτές της Αφρικής.
Το βαρύ πέπλο στάχτης απορρόφησε ένα μέρος της εισερχόμενης ηλιακής ακτινοβολίας και έριξε τη μέση θερμοκρασία της Γης κατά ένα βαθμό τα δύο χρόνια που ακολούθησαν την έκρηξη.
Τη θυμάμαι καλά εκείνη την εποχή.
Τότε ήταν ο ήλιος πολύ περίεργος και τα ηλιοβασιλέματα γεμάτα χρώματα και υπήρχε κάτι απόκοσμο.
Πράγματι εκείνα τα καλοκαίρια του 91 92 δεν ήταν ζεστά και κατά την ανατολή και τη Δύση υπήρχε μία απόκοσμη ατμόσφαιρα.

Με την τότε παρέα τα ψάχναμε και τα συζητούσαμε.
Είχα διαβάσει κάπου για τα παράξενα ηλιοβασιλέματα 1-2 χρόνια μετά από μια μεγάλη ηφαιστειακή έκρηξη.

Τώρα είναι πιό έντονο γιατί η έκρηξη ήταν στην Ευρώπη
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από Joy » Τετ 31 Αύγ 2011, 23:45

Δυστυχώς είμαι πλέον στην Αθήνα. Πάει ο ανοιχτός ορίζοντας και οι ανατολές και τα ηλιοβασιλέματα και δεν έχω εικόνα επι του θέματος :(
Χτές πάντως, χωρίς να δώσω ιδιαίτερη προσοχή, κάποια στιγμή αναρωτήθηκα πως σκοτείνιασε τόσο ξαφνικά και γρήγορα. Το προσπέρασα γιατί είχα δουλειά εκείνη την ώρα (γύρω στις 7-7.30) αλλά ξανά κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι κάτι δεν ήταν φυσιολογικό.
Σήμερα πάλι ήμουν έξω και από νωρίς σχετικά το απόγευμα είχε μια περίεργη σκοταδούρα και συννεφιά αλλά αυτό μάλλον από τα ψεκάσματα τα φρέσκα πρέπει να ήταν.
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 01 Σεπ 2011, 07:30

Το είχαμε πει και στους αεροψεκασμούς.

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή πέφτει μια αφύσικη συννεφιά και κρυώνει λίγο ο καιρός ακριβώς μόλις μπαίνει ο Σεπτέμβρης.

Μετά φτιάχνει πάλι γύρω στις 10 Σεπτέμβρη για να χειμωνιάσει για τα καλά μετά του Αγίου Δημητρίου.

Τι επιδιώκουν με αυτό.

Να διακόψουν τεχνητά το καλοκαίρι.
Κάτι που επιδιώκουν και μέσω προπαγάνδας όπως να πηγαίνουν στις παραλίες και ακόμα και αν έχει καύσωνα να μιλούν με τους αμετανόητους που δεν εννοούν να πιστεψουν ότι το καλοκαίρι τελείωσε πλέον (ήταν ένα ρεπορτάζ πριν λίγες μέρες που αν και έκανε ζέστη αυτό έλεγαν)

Μετά τα σχετικά ρεπορτάζ αρχίζει η αφύσικη συννεφιά και μουνταμάρα. Μια παράξενη συννεφιά με θαμπό ήλιο.

Δεν ξέρω γιατί θέλουν να διώξουν τον κόσμο από τις παραλίες.
Δεν θα έπρεπε γιατί θα μαζευτούν στις πλατείες και δεν τους βολεύει.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 01 Σεπ 2011, 07:45

doctormarkon έγραψε: Δεν ξέρω γιατί θέλουν να διώξουν τον κόσμο από τις παραλίες.
Δεν θα έπρεπε γιατί θα μαζευτούν στις πλατείες και δεν τους βολεύει.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε
H θαλασσα εχει ιωδιο, ετσι δεν ειναι;
Το στοιχειο αυτο δεν ειναι που σε προστατευει απο ραδιενεργεια;
Ειναι αλλο ειδος ιωδιου ισως; Ή το ιδιο;
Ειναι καποιος καλος σε Χημεια να μας πει; :D
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 01 Σεπ 2011, 12:28

Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Μάνεσης στις 29 του μηνός,. την περασμένη Δευτέρα δηλαδή έκανε ρεπορτάζ στις παραλίες.

Είχε ζέστη με ένα ελαφρύ αεράκι και καθαρή ατμόσφαιρα.
Θα ήταν γύρω στις 7 και ετοιμαζόμουν για βραδινό μπάνιο στη θάλασσα.
Ηλιοβασίλεμα στις 8 σταθερά όπως κάθε χρόνο αλλά με μαγευτικά χρώματα και χρυσαφί αποχρώσεις.

Το ρεπορτάζ ήταν από την προηγούμενη την Κυριακή στις κοντινές παραλίες.

Πρώτο σχόλιο.

Δεν εννοούν να καταλάβουν ότι το Καλοκαίρι τελείωσε και επιμένουν να γεμίζουν τις παραλίες.
Ο τόνος της φωνής ήταν σαν να είχαν κάνει κάποια ατασθαλία ή σαν να είχαν υποπέσει σε σοβαρότατο παράπτωμα.

Έκανε ζέστη και προσπαθούσαν να αποδείξουν ότι είναι χειμώνας.

Ήταν τέτοια η υποβολή που άνοιξα την ντουλάπα και έριξα μια ματιά στα παλτά και τα μπουφάν.

Αλλά έξω έκανε ζέστη η παραλία ήταν φανταστική και η θάλασσα ζεστή.

Χθες άρχισε μία αραιή συννεφιά με θαμπό ήλιο. Έμοιαζε να νυχτώνει νωρίς.
Είχα μία μέρα άδεια και πήγα θάλασσα το πρωί. Είχε ζέστη και ο ήλιος έκαιγε.

Ξαφνικά στο καταμεσήμερο συννέφιασε και έπεσε ανεξήγητα η θερμοκρασία. Τα σύννεφα ήταν σαν από αεροψεκασμούς αλλά και μερικά κανονικά κατσαρά και αραιά.

Το βράδυ πύκνωσαν τα σύννεφα και σκοτείνιασε νωρίς.

Παρατηρώ ότι κάθε χρόνο το ίδιο συμβαίνει.

Κάποτε έκανα τα τελευταία μπάνια στα μέσα Οκτωβρίου.
Κάθε χρόνο ο καιρός είναι καλός ως τα μέσα του Οκτώβρη.

Αυτό δεν έχει αλλάξει.

Πέρσι μέχρι Νοέμβρη ήταν σχεδόν Καλοκαίρι

Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή πιάνει ένα ανεξήγητο κρύο που κρατάει λίγες ώρες και έρχεται μέσα στη ζέστη.
Συνοδεύεται με συννεφιά και μουνταμάρα για λίγες μέρες ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τέτοια εποχή σκοτεινιάζει νωρίς και αυτό διαρκεί λίγες μέρες.
Συνοδεύεται με ρεπορτάζ που μοιάζει με επίπληξη στους αμετανόητους που δεν εννοούν να βάλουν τα κεφάλια μέσα.

Είναι περίεργο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Σεπ 2011, 12:42

doctormarkon έγραψε:Χθες άρχισε μία αραιή συννεφιά με θαμπό ήλιο. Έμοιαζε να νυχτώνει νωρίς.
Είχα μία μέρα άδεια και πήγα θάλασσα το πρωί. Είχε ζέστη και ο ήλιος έκαιγε.

Ξαφνικά στο καταμεσήμερο συννέφιασε και έπεσε ανεξήγητα η θερμοκρασία. Τα σύννεφα ήταν σαν από αεροψεκασμούς αλλά και μερικά κανονικά κατσαρά και αραιά.

Το βράδυ πύκνωσαν τα σύννεφα και σκοτείνιασε νωρίς.
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 41#p148841
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

HΛΙΟΣ- η συμπεριφορά του κι οι αλλαγές

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 01 Σεπ 2011, 13:43

annonnaki έγραψε:Φίλοι μου μάλλον τα πράγματα είναι σοβαρά και πλέον τα βασικά μεγέθη (πλανητική έλξη, στροφορμή, κλπ) που όριζαν τις τροχιές των γήινων σκαφών έχουν αλλάξει τόσο
που οι ρυθμισμένοι υπολογιστές τα στέλνουν σε μη εφικτές τροχιές και αποτυγχάνουν.
Βέβαια !

Να κάτι που δεν το 'χα υπολογίσει. Έχεις απόλυτο δίκιο στην σκέψη σου. Απ' την άλλη όμως, αυτό δεν θα επηρέαζε και τους 100άδες δορυφόρους (εμπορικούς και στρατιωτικούς) που είναι ήδη εκεί έξω ?
annonnaki έγραψε:Θεωρώ πως δεν είμαι ο μόνος που περιμένει τον χειμώνα πράματα και θάματα.......
Σαφέστατα και δεν είσαι ο μόνος. Ο Αχινός έχει βάλει όριο την 14 Δεκεμβρίου 2011 (γιατί άραγε ?)

Η αντίστροφη μέτρηση της σελίδας στο σημερινό τόπικ της Βίκυς http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 92&t=12942 δίνει την 6η Δεκεμβρίου 2011.
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Σεπ 2011, 14:50

Dread έγραψε:δίνει την 6η Δεκεμβρίου 2011.
6 Δεκεμβρίου ή 6 Νοεμβρίου ευλογημένε;
Είπαμε σπαρίλα, τεμπελιά, αδράνεια, ανορεξία, αλλά όχι κι έτσι! :lol:


annonnaki έγραψε:Ακριβώς αυτό που αναλύουμε τόσο καιρό όλοι μας εδώ μέσα και όχι μόνο.

- Το μαγνητικό πεδίο της γης έχει "ξεφύγει"
- Τα πουλιά χάνουν τον δρόμο τους και σκοτώνονται
- Η σελήνη αλλάζει πορεία
- Ο ήλιος ρίχνει που και που κάτι μικροφωτίτσες από δω και από κει
- Η γαία αντηχεί σαν καμπάνα από σεισμούς και ηφαιστειακές εκρήξεις
- Τριγύρω στο ηλιακό σύστημα έχουν μαζευτεί καμιά 2-3000 πλανητοειδή σκάφη
- Έρχονται με τσίτα τα γκάζια δυο(?) κομήτες πιθανόν πολύ μεγαλύτεροι από την γη
- Τα ούφο εμφανίζονται με τρομακτική συχνότητα πλέον
- Πληθαίνουν συνεχώς οι αναφορές για περίεργες θεάσεις (αντικατοπτρισμοί κ.α.)

αλλά εμάς μας έχουν καθηλωμένους να ασχολούμαστε με την τρόικα, το ΔΝΤ, τον "κακό" Καντάφι και πάει λέγοντας.

Φίλοι μου μάλλον τα πράγματα είναι σοβαρά και πλέον τα βασικά μεγέθη (πλανητική έλξη, στροφορμή, κλπ) που όριζαν τις τροχιές των γήινων σκαφών έχουν αλλάξει τόσο
που οι ρυθμισμένοι υπολογιστές τα στέλνουν σε μη εφικτές τροχιές και αποτυγχάνουν. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά θα περιμένω ατύχημα τύπου κολούμπια κατά την επάνοδο των
σκαφών που θα φέρουν πίσω τους αστροναύτες. Οι ρώσοι διάβασα σκέφτονται να χρησιμοποιήσουν τους πυραύλους ΠΡΟΤΟΝ (παλαιότερη τεχνολογία) καθώς δεν εμπιστεύονται πλέον το ΣΟΓΙΟΥΖ.

Βέβαια παίζει και το σενάριο να τα φουντάρουν κάποιοι από έξω..........

Θεωρώ πως δεν είμαι ο μόνος που περιμένει τον χειμώνα πράματα και θάματα.......

Σημαντική η αναλυτική σκέψη σου! :thumb: :respect:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Πέμ 01 Σεπ 2011, 15:54

annonnaki έγραψε:Ακριβώς αυτό που αναλύουμε τόσο καιρό όλοι μας εδώ μέσα και όχι μόνο.

- Το μαγνητικό πεδίο της γης έχει "ξεφύγει"
- Τα πουλιά χάνουν τον δρόμο τους και σκοτώνονται
- Η σελήνη αλλάζει πορεία
- Ο ήλιος ρίχνει που και που κάτι μικροφωτίτσες από δω και από κει
- Η γαία αντηχεί σαν καμπάνα από σεισμούς και ηφαιστειακές εκρήξεις
- Τριγύρω στο ηλιακό σύστημα έχουν μαζευτεί καμιά 2-3000 πλανητοειδή σκάφη
- Έρχονται με τσίτα τα γκάζια δυο(?) κομήτες πιθανόν πολύ μεγαλύτεροι από την γη
- Τα ούφο εμφανίζονται με τρομακτική συχνότητα πλέον
- Πληθαίνουν συνεχώς οι αναφορές για περίεργες θεάσεις (αντικατοπτρισμοί κ.α.)

αλλά εμάς μας έχουν καθηλωμένους να ασχολούμαστε με την τρόικα, το ΔΝΤ, τον "κακό" Καντάφι και πάει λέγοντας.

Φίλοι μου μάλλον τα πράγματα είναι σοβαρά και πλέον τα βασικά μεγέθη (πλανητική έλξη, στροφορμή, κλπ) που όριζαν τις τροχιές των γήινων σκαφών έχουν αλλάξει τόσο
που οι ρυθμισμένοι υπολογιστές τα στέλνουν σε μη εφικτές τροχιές και αποτυγχάνουν. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά θα περιμένω ατύχημα τύπου κολούμπια κατά την επάνοδο των
σκαφών που θα φέρουν πίσω τους αστροναύτες. Οι ρώσοι διάβασα σκέφτονται να χρησιμοποιήσουν τους πυραύλους ΠΡΟΤΟΝ (παλαιότερη τεχνολογία) καθώς δεν εμπιστεύονται πλέον το ΣΟΓΙΟΥΖ.

Βέβαια παίζει και το σενάριο να τα φουντάρουν κάποιοι από έξω..........

Θεωρώ πως δεν είμαι ο μόνος που περιμένει τον χειμώνα πράματα και θάματα.......

αυτό το ένιωσα για πρώτη φορά χθες. ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους αλλά κάτι με σταμάτησε χθες, ρωτάω λοιπόν σήμερα που υπάρχει κι ένα ποστ επί του θέματος, νιώθετε κάτι διαφορετικό στους παλμούς της Γης; εγώ χθες ένιωσα λες και η Γη υπερφορτίστηκε ένα πράγμα δεν ξέρω πως να το περιγραψω αλλά ενιωσα ένα παλμο από το κέντρο προς εμένα! και είμαι όπως ξέρετε εξαιρετικά δύσπιστο άτομο και δεν κάνω και πολλά ουάου εγώ. τουναντίον. φανταστείτε λοιπόν που αναγκάζομαι να κάνω τέτοια επισήμανση δημοσίως! :help:
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Πέμ 01 Σεπ 2011, 15:57

αυτό συνέβη την ώρα που έδυε ο ήλιος. εκεί κοντά. τι να πω, δεν ξέρω. αυτά είναι πρωτόγνωρα πράγματα.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Πέμ 01 Σεπ 2011, 15:59

άντε να δούμε πότε θα μείνουμε χωρίς επικοινωνίες. φαντάζομαι αυτά με τον ΔΔΣ είναι γιατί φοβούνται ηλιακές καταιγίδες. το πιο προσγειωμένο σενάριο είναι αυτό. τώρα για πιο φευγάτα κάτι έχουν δει εκεί έξω και τους έχει κοπεί η ...διαστημική όρεξη.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 01 Σεπ 2011, 16:08

aftokaitoallo έγραψε: ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους αλλά κάτι με σταμάτησε χθες, ρωτάω λοιπόν σήμερα που υπάρχει κι ένα ποστ επί του θέματος, νιώθετε κάτι διαφορετικό στους παλμούς της Γης; εγώ χθες ένιωσα λες και η Γη υπερφορτίστηκε ένα πράγμα δεν ξέρω πως να το περιγραψω αλλά ενιωσα ένα παλμο από το κέντρο προς εμένα! και είμαι όπως ξέρετε εξαιρετικά δύσπιστο άτομο και δεν κάνω και πολλά ουάου εγώ. τουναντίον. φανταστείτε λοιπόν που αναγκάζομαι να κάνω τέτοια επισήμανση δημοσίως! :help:
Mετα τη δυση στην περιοχη μου ειχε πολλες αστραπες για περιπου μια ωρα, απο μια καταιγιδα που λοξοδρομησε και δεν μας επισκεφθηκε.
Το θεαμα ομως ηταν υπεροχο, δεν ξερω κατα ποσο εινα επικινδυνο αλλα το απολαυσα για καποια ωρα: συννεφα βαρια, αστραπες εντυπωσιακες και ισως λογω αποστασης, ελαχιστα αντιληπτοι οι κροτοι απο τις αστραπες.
Πρωτη φορα που παρακολουθουσα κατι τετοιο σαν ταινια, χωρις φοβο, σαν καποιος να το εφτιαξε μονο για θεαμα.
Οσον αφορα τη φορτιση, εχω δυο πρωινα που ειμαι εξαιρετικα ευσυγκινητη, χωρις νεο λογο, αλλα δεν ειναι καμμια φοβερη ενδειξη αυτο.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Σεπ 2011, 16:17

Eva Luna έγραψε:Mετα τη δυση στην περιοχη μου ειχε πολλες αστραπες για περιπου μια ωρα, απο μια καταιγιδα που λοξοδρομησε και δεν μας επισκεφθηκε.
Αμ δεν ήταν μόνο στην περιοχή σου. Ήταν και σ'όλη την Αττική, την οποία σεργιάνησα αρκετά χθες... Τώρα που το είπες το θυμήθηκα. Ξέχασα να το πω στο νήμα των ψεκασμών...

Να πω πάντως, ότι πίσω από την πηχτή υγρή πάχνη που κάλυπτε τον Αττικό ουρανό (στην Αθήνα ειδικότερα) το απόγευμα (που ο Ήλιος ήταν αρκετά ψηλά ακομα) έβλεπα κανονικά σύννεφα και συννεφάκια... Ήταν σαν να'χε απλωθεί ένα τούλι κάτω από τα κανονικά (ή ψεκασμένα) σύννεφα. Μόνο όταν πιάσαμε Καπανδρίτι άρχισε να αραιώνει αυτό το πράγμα και να βλέπω τα κανονικά σύννεφα.

Το βράδυ δεν εστίασα αρκετά για να παρατηρήσω αν τα σύννεφα είχαν βαρύνει και είχαν "χαμηλώσει" ή αν έμενε πάλι το "τούλι"...
Αναρωτιέμαι πού να κατέληξε τελικά η καταιγίδα.
ΑΝ ήταν καταιγίδα...
Διοτι και τον Ιούλιο έβλεπα προς δυσμάς απ'το μπαλκόνι μου, ένα βράδυ πανδαισία ΠΟΛΥΧΡΩΜΩΝ λάμψεων (πορτοκαλί, κίτρινων, λευκών και λιλά) όλοι έλεγαν αστραπές, εγώ δεν πειθόμουν... Έβλεπα λάμψεις να αναβοσβήνουν σαν προβολείς... Δεν έβλεπα κεραυνούς... Κάτι παρόμοιο προέκυψε και χθες... λάμψεις αστραπών που κάπου πολύ μαρυά αμόλησαν βροχή, ή... κάτι άλλο αυτές οι λάμψεις; Δεν είμαι σίγουρη...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 01 Σεπ 2011, 16:21

Μου εκανε εντυπωση η εγγυτητα των λαμψεων και ο δυσαναλογα αδυναμος κροτος.
Οποτε μου εχει τυχει καταιγιδα τοσο κοντα, οι κροτοι ειναι τρομακτικοι.
Χτες βραδυ δεν ηταν, τοσο υποκωφα μακρυνοι, σαν να ηταν απο ταινια ο ηχος εναν τικ πανω απο το mute!
Ειχε πολλα φλας χωρις αστραπες και 4-5 αστραπες το λεπτο.
Αλλα, το αναψε-σβησε πολυ συχνοτερο.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Σεπ 2011, 16:23

aftokaitoallo έγραψε:άντε να δούμε πότε θα μείνουμε χωρίς επικοινωνίες. φαντάζομαι αυτά με τον ΔΔΣ είναι γιατί φοβούνται ηλιακές καταιγίδες. το πιο προσγειωμένο σενάριο είναι αυτό. τώρα για πιο φευγάτα κάτι έχουν δει εκεί έξω και τους έχει κοπεί η ...διαστημική όρεξη.
Κι εγώ θα θεωρούσα το πρώτο σου σενάριο "προσγειωμένο" και θα'ταν εύκολα αποδεκτό, αν η ΝΑΣΑ δήλωνε ευθαρσώς ότι εκκενώνουν και θα κλείσουν σιγά σιγά το σταθμό λόγω των εκλάμψεων. Δεν το έκανε όμως.
aftokaitoallo έγραψε:και είμαι όπως ξέρετε εξαιρετικά δύσπιστο άτομο και δεν κάνω και πολλά ουάου εγώ. τουναντίον. φανταστείτε λοιπόν που αναγκάζομαι να κάνω τέτοια επισήμανση δημοσίως! :help:
Στο βαθμό που σε "μάθαμε" εδώ, αυτό όντως είναι υπέρβαση για σένα, αλλά υπέρβαση που τη χαίρομαι. Το επόμενο βίντεο που θ'ανεβάσω τελικά, θα'ναι ένα του Άικ, το οποίο σου το αφιερώνω προκαταβολικά (και είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβεις γιατί χαίρομαι για την υπέρβασή σου τώρα :wink: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Πέμ 01 Σεπ 2011, 16:43

για να δω το βίντεο, αλίμονο αν σας έλεγα τα πολύ περίεργα πράγματα που μου συμβαίνουν τελευταία! φευγάτα σενάρια έχω μπόλικα στο μυαλό μου αλλά πολύ δύσκολα φτάνω στο σημείο να μιλήσω για προσωπική εμπειρία!
και μου συνέβη και κάτι άλλο τρία περίπου μερόνυχτα πριν - αργά το βράδυ που βγήκα έξω στο μπαλκόνι γιατί δεν με χώραγε ο τόπος που λένε, ξύπνησα χωρίς λόγο κι έξω είδα κάτι που λέω το πιο πιθανό να εξηγείται λογικά ή να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό μου, πχ θολούρα από τον ύπνο κλπ κλπ είδα έναν άντρα σκιά να τρέχει, σαν χρονοταξιδιώτης δεν ξέρω σαν ολόγραμμα; δεν ξέρω! πειράζουν τον χρόνο, αυτό το νιώθω, το περίεργο δεν είναι όταν φτιάχνεις ή αφήνεσαι σε σενάρια φευγάτα, αλλά όταν πράγματι βλέπεις, νιώθεις ή διαισθάνεσαι κάτι τέτοια, και άντε και τα λες στον κόσμο είτε σε νοιάζει είτε όχι αν θα σε πιστεψουν (και δεν με νοιάζει καθόλου πως θα το πάρει ο κόσμος) και μάλιστα χωρίς αποδείξεις τι έκανες εκτός από μια τρύπα στο νερό; βοήθησα κανένα λέγοντας είδα έναν άνθρωπο σκιά να τρέχει προς την Αχαρνών για κλάσματα του δευτερολέπτου; μάλλον κακό κάνω και στον εαυτό μου λέγοντάς το γιατί έτσι τον πείθω για κάτι που μπορεί να είναι εσφαλμένη εντύπωση!
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από Eva Luna » Πέμ 01 Σεπ 2011, 17:07

Δεν ξερω αν βοηθησες κανεναν λεγοντας την εμπειρια σου.
Παντως για μενα, χωρις να ξερω γιατι ακριβως, μ 'ενδιαφερει πώς ενιωθες την στιγμη που εβλεπες τον περιεργο χρονοταξιδιωτη.
Για καποιο λογο θελω να εστιαζω στο συναισθημα, ακομα δεν ξερω γιατι.
Επισης, μιας και τιποτα δεν ειναι αφυσικο για την κοσμοθεωρια μου, ειδικα αυτο δεν μου φαινεται υπερβολικο, γιατι τις προαλλες τελειωσα
ενα βιβλιο του Μπαλανου για σκιες, βεβαια επιπολαιη αναγνωση του εκανα, ομως αυτην την εποχη δεν δυναμαι για κατι καλυτερο.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 01 Σεπ 2011, 18:49

aftokaitoallo έγραψε:για να δω το βίντεο,
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 94#p148894

:giverose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Πέμ 01 Σεπ 2011, 20:11

α ευχαριστώ για την τιμή πάω να το δώ μόλις γύρισα από :doggie: κι έχω ένα μισοτελειωμένο φραπέ με δύο νέα παγάκια, άλλη μια φορά ζω στιγμές χλιδής στο σπιτοκαλυβάκι μου λολ :rose: :rose:
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
taleapad
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ 25 Φεβ 2011, 13:48
Φύλο: Άνδρας

Re: ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ!

Δημοσίευση από taleapad » Πέμ 01 Σεπ 2011, 21:22

Αftokaitoallo, ξέρω ὅτι εἶναι πολὺ δύσκολο κάποιος νὰ καταλάβῃ ἢ νὰ ἀποδεχθῇ παρόμοια περιστατικὰ. Στὴν προσπάθεια νὰ συνεισφέρῳ στὴν ἐμπειρία ἂν τὰ καταφέρω θὰ δώσῳ ὅ,τι ἔχω ποὺ σχετίζεται καθὼς καὶ τὸν τρόπο τῆς ἀντιμετωπίσεως ποὺ θὰ ἀκολουθοῦσα ἐὰν κάτι ἀνάλογο συνέβαινε σὲ μένα.

Ἀρχικὰ θὰ κρατοῦσα τὴν ἀνάμνηση ὅσο τὸ δυνατὸν περισσότερο ζωντανὴ στὴν μνήμη μου, κάτι ποὺ ἐπιτυγχάνεται μὲ συχνὴ ἐπανάλληψη. Κατόπιν σὲ στιγμὲς ἠρεμίας (λίγο δύσκολο), διατρέχοντας τὴν ἀνάμνηση θὰ προσπαθοῦσα νὰ ἑστιάσῳ σὲ λεπτομέρειες τῆς σύντομης ἐμπειρίας, ὅπως: ὑπάρχων φωτισμὸς τὴν ὧρα ἐκείνη, θερμοκρασία ποὺ ἐπικρατοῦσε, τυχὸν θόρυβοι ποὺ ἀκούγονταν καὶ τέλος μερικὲς λέξεις κωδικὲς γιὰ σένα ποὺ νὰ σοῦ θυμίζουν τὴν διάθεση ποὺ εἶχες, τὶς ὁποῖες μπορεῖς νὰ γράψῃς σὲ ἕνα μπλοκάκι μὲ σκοπὸ νὰ ἀνατρέξῃς ἀργότερα καὶ νὰ ἀνασύρῃς τὴν ἐμπειρία μὲ μεγαλύτερη εὐκολία.

Θὰ κρατοῦσα μία πιθανότητα ἔστω καὶ ἀπομεμακρυσμένη (ὅπως ἤδη ἔχεις κάνει), ὅτι ἦταν μία ἁπλὴ φαντασία καὶ ἕνα παιχνίδι τοῦ μυαλοῦ. Αὐτὸ γιὰ νὰ μπορέσῃς νὰ κρατήσῃς μία σταθερὴ βάση στὴν λογικὴ ποὺ μᾶς συνδέει σὲ αὐτὸ τὸ σύστημα ἀναφορᾶς ποὺ ἔχουμε στὴν ζωή μας· μὲ τὴν ἔννοια ἑνὸς σχοινιοῦ ποὺ κρατάει μία βάρκα στὸν μῶλο, τόσο ἁπλοῦ ποὺ θὰ μποροῦσες νὰ λύσῃς σὲ μιὰ δεδομένη στιγμή.

Ἡ δική μου αἴσθηση λέει ὅτι δὲν εἶναι κάτι τέτοιο διότι πιστεύω ὅτι τίποτα δὲν εἶναι ἐντελῶς τυχαῖο, ἀλλὰ ἐμπίπτει σὲ ἀτομικὴ ἐμπειρία ποὺ δὲν μπορεῖ κανεὶς ἄλλος νὰ ἔχῃ ἄποψη ἐπ᾽αὐτοῦ ἐκτὸς ἀπὸ σένα τὴν ἴδια. Ὅπως κάθε τέτοιου εἴδους ἐμπειρία ἔχει ἐνδείξεις ἀλλὰ ποτὲ ἀποδείξεις· αὐτὸ συμβαίνει ἐπίσης σὲ ὅλες τὶς μεταφυσικὲς ἐμπειρίες ἀλλὰ καὶ σὲ αὐτὸ βασίζονται ὅλες οἱ θρησκεῖες ποὺ προσφέρουν μόνο ἐνδείξεις ἐνῶ παράλληλα «φιάχνουν» καὶ μερικὰ πράγματα ποὺ γνωρίζουν ὅτι ὁ κόσμος θὰ ἀποδεχθῇ ἐπειδὴ θέλει νὰ κρατήσῃ τὴν ἐλπίδα κάποιας αἰώνιας δικαίωσης.

Ἄλλη πιθανότητα μπορεῖ νὰ εἶναι μία τυχαῖα ἐμφάνιση ἐκτοπλασματικὴ ποὺ ἔγινε ὁρατὴ σὲ σένα γιατὶ ἡ ἰδιοσυχνότητα ποὺ βρισκόταν τὸ σῶμα σου ἐκείνη τὴν στιγμὴ ἦταν κατάλληλη γιὰ νὰ τὴν προσλάβουν οἱ αἰσθήσεις σου. Εἶναι αὐτὸ ποὺ λέμε ὁτι κάποιος εἶδε ἕνα φάντασμα ἢ κάποιον ἅγιο, ἄγγελο ἢ νεράϊδα.

Πολὺ σωστὰ ἡ Eva Luna παρατηρεῖ ὅτι αὐτὸ ποὺ παίζει τὸν πλέον σημαντικὸ ῥόλο εἶναι τὸ συναίσθημα ποὺ σὲ διακατεῖχε ἐκείνη τὴν στιγμὴ καὶ αὐτὸ θὰ ἦταν καὶ ὁ πλέον ἰσχυρὸς δεσμὸς μὲ τὴν ἐμπειρία πέρα ἀπὸ ὅλα τὰ ἄλλα, ἂν καὶ αὐτὸς εἶναι τρόπος ποὺ θὰ ἀκολουθοῦσες ἐὰν ἐπρόκειτο γιὰ ὄνειρο καὶ ὄχι γιὰ «ὄραμα» σὲ ἐγρήγορση, ἀνεξαρτήτως τῶν παραστάσεων ποὺ εἶδες. (αὐτὸ θὰ τὸ ποῦμε σὲ ἄλλο κεφάλαιο).

Ἐπίσης ἡ Eva Luna διερωτᾶται ἂν βοήθησες κάποιον μὲ τὸ νὰ τοῦ τὸ πῇς, ἀλλὰ ἐδῶ ἔχω τὴν ἀπάντηση ποὺ εἶναι οὐσιαστικὰ ἀντίστροφη αὐτῆς. Δηλαδὴ ἐπειδὴ εἴμαστε ὄντα ποὺ διαθέτουμε τὸ χάρισμα τοῦ λόγου μὲ τὴν προφανὴ βέβαια δυσκολία ἐκφράσεως τῶν συναισθημάτων μας μέσῳ τοῦ λόγου, εἶναι αὐτὸ ποὺ πρέπει νὰ κάνουμε κατὰ κόρον καὶ σὲ ὅσους μποροῦμε ἐπιδιώκοντας ἔτσι διπλὸ ἀποτέλεσμα· ἀφ᾽ἑνὸς μὲν μὲ τὸ νὰ τὸ κοινοποιήσουμε ὑπάρχει ἡ δυνατότητα νὰ βρεθῇ κάποιος μὲ παρόμοια ἐμπειρία ἢ ἀκόμη καὶ γνώστης κάποιων στοιχείων ποὺ λείπουν ἀπὸ ἐμᾶς καὶ ἔτσι νὰ προχωρήσουμε ἕνα βῆμα παραπάνω στὴν κατανόηση τοῦ φαινομένου, ἀφ᾽ἑτέρου δὲ νὰ μάθουμε πολλὰ ποὺ δὲν ὑπήρχε περίπτωση νὰ ἐκμαιεύσουμε ἀπὸ ἄλλα ἄτομα διότι καὶ ἐκείνοι δὲν θὰ ἀνέφεραν τίποτε σχετικὸ γιὰ τοὺς ἴδιους λόγους ποὺ διατηρεῖς κι ἐσὺ τὶς ἐπιφυλάξεις σου, ὅμως ἀκούγοντας ἐσένα καὶ βλέποντας ὅτι ἀπέκτησες τὸ θάρρος νὰ τὸ κοινοποιήσεις, ἀμέσως μπαίνουν σὲ ἀνάλογη διάθεση νὰ μπορέσουν νὰ μοιραστοῦν μαζί σου καὶ τὶς δικές τους πιθανὲς ἐμπειρίες καὶ γνώσεις.

Γενικὰ θὰ ἔχῃς παρατηρήσει ὅτι ὁ κόσμος «δὲν μιλάει» καὶ δὲν ἀνοίγει τὰ ἐσώψυχά του ὅπως λέμε γιατὶ ἔχει κάποιον πρωτόγονο φόβο καὶ πολλὲς ἐπιφυλάξεις ὅπως ἄλλωστε εἶναι καὶ φυσικό. Λοιπὸν δὲν ἔχεις τίποτα νὰ χάσῃς λέγοντάς το καὶ νομίζω ὅτι ἡ κίνηση νὰ τὸ γράψῃς σὲ ἕναν δημόσιο χῶρο ἦταν ἡ πλέον ἐνδεδειγμένη καὶ σωστὴ ἐνέργεια.

Δὲν κρατιέμαι νὰ σοῦ πῷ αὐτὸ ποὺ ἔχω διαπιστὠσει ἐδῶ καὶ πολλὰ χρόνια ποὺ μὲ καίει ἀλλὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ μεταβιβάσῳ στοὺς ἀνθρώπους γιατὶ οἱ περισσότεροι δὲν τὸ καταλαβαίνουν, δὲν ἔχουν ἑστιάσει τὴν προσοχή τους ἢ ἀκόμη χειρότερα δὲν εἶναι ἱκανοὶ νὰ τὸ διακρίνουν.
Ξέρουμε ὅτι οἱ ἠθοποιοὶ εἶναι λίγο ὡς πολὺ αὐτὸ ποὺ λέει ἡ λέξη. Δηλαδὴ θέλοντας καὶ μὴ ὁ κόσμος ποὺ βλέπει σινεμὰ ἢ θέατρο υἱοθετεῖ τρόπους ἀντιδράσεων καὶ συμπεριφορὲς τῶν ἠθοποιῶν ἀπὸ διάφορες ὑποθέσεις καὶ τρόπους ἀντιμετωπίσεως προβλημάτων οίκογενειακῶν, κοινωνικῶν, πολιτικῶν καὶ ἄλλων. Τώρα αὐτὸ ποὺ πιθανῶς θὰ συνειδητοποιήσῃς κάνοντας μία ἀναδρομὴ σὲ διάφορες ταινίες ποὺ θὰ ἔχῃς παρακολουθήσει, θὰ διαπιστώσῃς ὅτι εἰδικὰ σὲ καινούριες ταινίες οἱ ἠθοποιοὶ ἀποφεύγουν «συστηματικὰ» νὰ ἐπικοινωνοῦν μὲ τοὺς συνπρωταγωνιστές τους σὲ βαθμὸ ἐκνευριστικὸ γιὰ τον θεατὴ, δὲν μιλᾶνε μεταξύ τους καὶ δὲν ἐνημερώνουν γιὰ τὴν ὑπόθεση ποὺ ὑποτίθεται ὅτι βρίσκεται σὲ ῥοὴ στὴν ταινία· εἶναι κάπως σὰν νὰ περιμένουν εἴτε ὁ ἄλλος νὰ ῥωτήσῃ εἴτε νὰ μαντέψῃ πράγματα καὶ καταστάσεις. Αὐτὸ βέβαια σὲ κάποιο βαθμὸ δικαιολογεῖται ἀπὸ πλευρᾶς τοῦ σκηνοθέτη γιὰ νὰ μπορέσῃ νὰ περιπλέξῃ τὴν ὑπόθεση καὶ νὰ παρατείνῃ τὸ ἐνδιαφέρον, ἀλλὰ ἡ αἴσθηση εἶναι ὅτι ξεφεύγει ἐσκεμμένα καὶ ἐγὼ πηγαίνω παραπέρα λέγοντας ὅτι γίνεται γιὰ νὰ ἀρχίσῃ νὰ περνάῃ στὸν κόσμο αὐτὸς ὁ τρόπος τῆς μὴ ἐπαρκοῦς συνεννοήσεως μὲ σκοπὸ τὴν ἀπομόνωση τῶν ἀτόμων καὶ τὴν δημιουργία τῶν πλήρως ἐλεγχομένων μονάδων ποὺ τὸ σύστημα θὰ μπορῇ νὰ ἐκματαλλευθῇ μὲ μεγαλύτερη εὐκολία. Σκέψου το, εἶναι λεπτὴ ἡ διάγνωση ἀλλὰ δὲν παύει νὰ εἶναι ἐκεῖ καὶ νὰ ἀποκαλύπτει ἀκόμη μία πιθανότητα χειραγωγήσεως τοῦ κόσμου.

Τἐλος γιὰ νὰ δώσῳ καὶ μία ἄλλη διάσταση - πιθανότητα στὴν ἐμπειρία θὰ ὑπενθυμίσῳ τὰ ὁλογράμματα τῶν ἀεροπλάνων ποὺ εἶναι σχεδὸν γνωστὰ πλέον σὲ ὅλους, ἀλλὰ καὶ τὴν παρουσίαση ταινιῶν μὲ ὁλογραμματικοὺς ἐχθροὺς ποὺ φέρνουν σὲ ἀμηχανία αὐτοὺς ποὺ τοὺς ἀντιμετωπίζουν ὅταν λόγου χάριν τοὺς πυροβολοῦν καὶ δὲν σκοτώνονται, ἀλλὰ καὶ ἀκόμη παραπέρα τὰ παιχνίδια ποὺ ἔχουν βγάλει καὶ ποτίζουν τὸ ὑποσυνείδητο τῶν παιδιῶν μὲ χαρακτῆρες ποὺ δὲν σκοτώνονται, ἀλλὰ μποροῦν αὐτοὶ νὰ σκοτώσουν. Μπαίνει ἔτσι στὸ ὑποσυνείδητο τοῦ παιδιοῦ ἕνας ἐχθρὸς ποὺ δὲν μπορεῖ νὰ νικηθῇ συμβατικὰ δημιουργώντας αἴσθημα ἀπογοήτευσης καὶ ἀδυναμίας μὲ σκοπὸ τὴν καταβολὴ τοῦ ἀντιπάλου.
Ἐὰν ἔχουν αὐτὴ τὴν τεχνολογία ποὺ γνωρίζουμε ἤδη σὰν Blue Ray ἢ Blue beam, δὲν θὰ μποροῦσαν κάλλιστα νὰ τὴν ἐφαρμόσουν καὶ γιὰ ἐπίγειο στρατό, πεζικὸ ὅπου θὰ κατανάλωναν οἱ ἀμυνόμενοι τὰ πυρομαχικά τους ἄσκοπα μέχρι νὰ ἀντιληφθοῦν τὴν ἀπάτη;

Ἔχουμε λοιπὸν μερικὲς ἐκδοχὲς ἀπὸ αὐτή σου τὴν ἐμπειρία καὶ μᾶς δόθηκε ἡ εὐκαιρία νὰ ἀνασύρουμε μερικὰ πράγματα ἀπὸ τὴν μνήμη μας καθὼς καὶ μὲ τὰ καινούρια στοιχεῖα ποὺ διαθέτουμε νὰ ἐμπλουτίσουμε τὶς γνώσεις μας σὲ αὐτὴ τὴν κατεύθυνση. Συνεπῶς τὸ βλέπω καὶ καλὸ καὶ θετικό. Τὸ νὰ μοιράζεσαι καὶ νὰ μιλᾶς ἔχει σχεδὸν πάντοτε καλά ἀποτελέσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”