Δεινόσαυροι

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 31 Μαρ 2018, 18:12

Α, ναι ξέχασα, μονο η βίβλος! :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Κυρ 01 Απρ 2018, 16:44

Αυτό που έχεις ξεχάσει είναι η Επιστήμη: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 01 Απρ 2018, 16:54

Α, ναι, σωστά.Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι ψιλά δημιουργήθηκαν όλα.. και απο τον "θεο" σας εννοείται, βεβαίως βεβαίως... :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Δευ 02 Απρ 2018, 17:57

alkinoos έγραψε:Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι
Μάλιστα. Αυτή είναι η ηλικία του σύμπαντος, μιας και την απέδειξε αληθή η Επιστήμη, όπως απέδειξε αληθείς και τις άλλες, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας γραφής, κοσμογονικές Θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Τώρα εσύ ως φαίνεται δεν αποδέχεσαι τα πάνω αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης. Κουράγιο όμως. Υπάρχουν και άλλοι που δεν αποδέχονται ένα άλλο αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Ποιο είναι αυτό; Είναι το ότι η γη κινείται.
Οι μουσουλμάνοι δεν αποδέχονται αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, θεωρώντας ότι η γη είναι ακίνητη: https://www.youtube.com/watch?v=AjQ0oVQEAMM
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 02 Απρ 2018, 21:14

Epifanios έγραψε:
alkinoos έγραψε:Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι
Μάλιστα. Αυτή είναι η ηλικία του σύμπαντος, μιας και την απέδειξε αληθή η Επιστήμη, όπως απέδειξε αληθείς και τις άλλες, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας γραφής, κοσμογονικές Θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Τώρα εσύ ως φαίνεται δεν αποδέχεσαι τα πάνω αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης. Κουράγιο όμως. Υπάρχουν και άλλοι που δεν αποδέχονται ένα άλλο αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Ποιο είναι αυτό; Είναι το ότι η γη κινείται.
Οι μουσουλμάνοι δεν αποδέχονται αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, θεωρώντας ότι η γη είναι ακίνητη: https://www.youtube.com/watch?v=AjQ0oVQEAMM
Κουραγιο σε σένα που πιστεύεις οτι σου λένε τα παραμύθια της βίβλου και που τα προωθείς με συμπεριφορά καρδιναλιου ως η υπερτατη και μοναδική αλήθεια. Ολα αυτά για να μην γκρεμιστεί η θρησκεία σου με τα ξύλινα πόδια. Καλα σας κανουν τα Ιερατεία και πιστεύετε την καθε τους μπαρούφα.Δεν ειχε άδικο ο Πυθαγόρας που χαρακτήριζε λογω συμπεριφοράς τους ανθρώπους ανδραποδα. Πόσο δίκιο ειχε.. Και εχει
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Τρί 03 Απρ 2018, 17:06

Παρατίθεται ένα τμήμα κειμένου από εδώ: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 80#p296699
Epifanios έγραψε: η «επιστήμη» που σε πατρονάρει, καθώς καταπατεί τις μεθόδους της Επιστήμης “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”.... στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη, με φυσική συνέπεια να αποκοπεί από αυτήν.

Πως συμπεραίνεται ότι η «επιστήμη» καταπατεί την Επιστήμη; Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενη λοιπόν η «επιστήμη» με την Επιστήμη, όφειλε να μη καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα.

Ερώτηση: Η «επιστήμη» καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας; Απάντηση: ΝΑΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, η «επιστήμη» έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, ΜΗ ΕΧΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
alkinoos έγραψε:είναι για τα σκουπίδια
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές (επάνω) είναι για τα σκουπίδια; Επειδή δεν είδα κανένα απαντητικό σχόλιό σου σε αυτές τις επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές, μήπως μπορείς να επιχειρηματολογήσεις τώρα, ώστε να τις αμφισβητήσεις; Αν ναι, περιμένω να δω την αμφισβητητική επιχειρηματολογία σου, η οποία θα αποδείξει ότι οι αναφορές αυτές είναι για τα σκουπίδια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Epifanios την Τρί 03 Απρ 2018, 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 03 Απρ 2018, 17:08

Εχουμε τονισει το σε ποιες λογικες πλανες βασιζονται οι "επιστημονικες" σου αναφορες αλλα αμα μιλας σε τοιχο.
-
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Τρί 03 Απρ 2018, 17:29

Epifanios έγραψε:Παρατίθεται ένα τμήμα κειμένου από εδώ: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 80#p296699

… η «επιστήμη» που σε πατρονάρει, καθώς καταπατεί τις μεθόδους της Επιστήμης “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”.... στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη, με φυσική συνέπεια να αποκοπεί από αυτήν.

Πως συμπεραίνεται ότι η «επιστήμη» καταπατεί την Επιστήμη; Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενη λοιπόν η «επιστήμη» με την Επιστήμη, όφειλε να μη καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα.

Ερώτηση: Η «επιστήμη» καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας; Απάντηση: ΝΑΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, η «επιστήμη» έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, ΜΗ ΕΧΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
_Divine_Sinner_ έγραψε:Εχουμε τονισει το σε ποιες λογικες πλανες
Παράπεμψέ με σε παρακαλώ στα μηνύματα εκείνα στα οποία εσύ και alkinoos, έχετε τονίσει τις λογικές πλάνες, στις οποίες εμπίπτουν οι επάνω επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Τρί 03 Απρ 2018, 17:30

alkinoos έγραψε:
Epifanios έγραψε:
alkinoos έγραψε:Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι
Μάλιστα. Αυτή είναι η ηλικία του σύμπαντος, μιας και την απέδειξε αληθή η Επιστήμη, όπως απέδειξε αληθείς και τις άλλες, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας γραφής, κοσμογονικές Θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Τώρα εσύ ως φαίνεται δεν αποδέχεσαι τα πάνω αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης. Κουράγιο όμως. Υπάρχουν και άλλοι που δεν αποδέχονται ένα άλλο αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Ποιο είναι αυτό; Είναι το ότι η γη κινείται.
Οι μουσουλμάνοι δεν αποδέχονται αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, θεωρώντας ότι η γη είναι ακίνητη: https://www.youtube.com/watch?v=AjQ0oVQEAMM
Κουραγιο σε σένα
Δεν έχω ανάγκη από κουράγιο, λόγω του ότι συμβαδίζω με την Επιστήμη, και ως είναι επόμενο αποδέχομαι τα αποδεικτικά συμπεράσματά της.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 04 Απρ 2018, 16:57

Επιφανιε...

Ειναι προτιμότερο να ανοίξεις ένα τοπικ για κοσμολογία της επιστήμης και της θρησκείας σου και να σου γραψω την επιχειρηματολογια της δικής μου λογικής εκει και οχι να βάζεις τοσο καιρό λινκς στο παρόν τοπικ το οποίο είναι ασχετο με τα όσα φέρνεις και απορώ που δεν το εχεις κάνει ....

Θα σε παρακαλέσω οχι άλλα λινκς εδω που δεν σχετίζονται με το παρον τοπικ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 04 Απρ 2018, 18:17

Πωωω...δεν έχω διαβάσει ποτέ αυτό το τοπικ.Μπήκα και ξεκίνησα απο την τελευταία σελίδα
προς τα μπρος και μόνο για δεινόσαυρους δεν λέτε.Έλεος ρε παιδιά..τόσες σελίδες για άσχετα θέματα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 04 Απρ 2018, 18:53

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 04 Απρ 2018, 21:52

alkinoos έγραψε:
Για να μην προχωρήσει το νήμα σε άσχετα σχόλια, παρακαλω τη διαχείριση να κανει διάσπαση όσα σχολια δεν εχουν θεση στο εδω θεμα. Ευχαριστώ
adiasistos έγραψε:Έλεος ρε παιδιά..τόσες σελίδες για άσχετα θέματα...
Το είχα γράψει εδω και καιρό.. αλλα ο Επιφάνιος βρήκε τοπικ να τα ξεφουρνισει, δεν έφτιαχνε ενα νέο.. Μαλλον βαριόταν :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Πέμ 05 Απρ 2018, 16:56

Παρατίθεται ένα τμήμα κειμένου από εδώ: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 80#p296699

η «επιστήμη» που σε πατρονάρει, καθώς καταπατεί τις μεθόδους της Επιστήμης “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”.... στην ουσία καταπατεί την Επιστήμη, με φυσική συνέπεια να αποκοπεί από αυτήν.

Πως συμπεραίνεται ότι η «επιστήμη» καταπατεί την Επιστήμη; Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενη λοιπόν η «επιστήμη» με την Επιστήμη, όφειλε να μη καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα.

Ερώτηση: Η «επιστήμη» καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας; Απάντηση: ΝΑΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, η «επιστήμη» έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, ΜΗ ΕΧΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
adiasistos έγραψε:τόσες σελίδες για άσχετα θέματα...
Λάθος κάνεις φίλε. Εδώ: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 20#p296181
αποδείχθηκε ότι οι δεινόσαυροι είναι ανακάλυψη της φαντασίας του αποκεκομμένου από την Επιστήμη τμήματος = της «επιστήμης». Αναμφισβήτητα οι υποτιθέμενοι δεινόσαυροι ανήκουν στα θέματα της κοσμογονίας. Οπότε οι τόσες σελίδες καλώς ασχολούνται με αυτά τα θέματα της κοσμογονίας.

Το ζητούμενο αγαπητέ είναι το εξής: Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις, ώστε να αμφισβητήσεις τις πάνω επιστημονικά τεκμηριωμένες παρατιθέμενες αναφορές; Αν ναι, περιμένω να δω την αμφισβητητική επιχειρηματολογία σου. Αν ΔΕΝ τις αμφισβητήσεις θα σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνουμε καμία σημασία στο αποκεκομμένο από την Επιστήμη τμήμα = στην «επιστήμη»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
η οποία φαντάστηκε το παραμύθι με τους δεινόσαυρους.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Πέμ 05 Απρ 2018, 16:58

Στον πάνω σύνδεσμο είδα γραμμένα τα εξής:
Τα δεκάδες απολιθώματα είναι 170 εκατ. ετών
Κάτι τέτοια φίλε adiasistos, τα λέει η «επιστήμη»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
η οποία λόγω της παντελούς αγνωσίας της δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση, με φυσική συνέπεια να μη ξέρει να χρονολογεί. Αν νομίζεις ότι η «επιστήμη» ξέρει να χρονολογεί, εύκολα μπορείς να το αποδείξεις. Αρκεί να εμφανίσεις τη χρονολογική θέση της σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος. Τι λες μπορείς; Αν ναι, εμφάνισέ την.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 05 Απρ 2018, 21:38

Η επιστήμη χρονολογει με βαση τα συμφέροντα της ,αυτό το γνωρίζουμε. Οτι βοηθά και η βίβλος, στη χρονολόγηση του κόσμου,7524 εεεεε, αυτό κι αν είναι μπαρούφα...

Η πίστη βλάπτει σοβαρά τον εγκεφαλο...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 05 Απρ 2018, 21:39

Epifanios έγραψε:
Στον πάνω σύνδεσμο είδα γραμμένα τα εξής:
Τα δεκάδες απολιθώματα είναι 170 εκατ. ετών
Κάτι τέτοια φίλε adiasistos, τα λέει η «επιστήμη»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
η οποία λόγω της παντελούς αγνωσίας της δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση, με φυσική συνέπεια να μη ξέρει να χρονολογεί. Αν νομίζεις ότι η «επιστήμη» ξέρει να χρονολογεί, εύκολα μπορείς να το αποδείξεις. Αρκεί να εμφανίσεις τη χρονολογική θέση της σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος. Τι λες μπορείς; Αν ναι, εμφάνισέ την.
Οπως με τις αναμνησεις οσο πιο παλια πας τοσο αυτες "θολώνουν" έτσι και με τα στοιχεια βάσει των οποιων χρονολογουμε οσο περισσοτερος χρονος εχει περάσει απο ένα γεγονός "θολώνουν" και ως εκ τουτου δεν μπορει "με τα σημερινα επιστημονικα δεδομενα καθως η επιστήμη εξελισσεται στον άξονα του χρόνου" να υπάρξει ακριβής χρονολόγηση για την αρχη των πάντων. Ομως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να πουμε μεχρι ενα συγκεκριμενο χρονικο σημειο οτι υπήρχε το σύμπαν και πριν απο αυτο.
Α και μιλησα για στοιχεια. Με βάσει ποιων στοιχείων εκτος των γραφων χρονολογεί η δικια σας δήθεν επιστήμη;
Ποια ειναι η μέθοδος έρευνας της και η επιστημονικη μεθοδολογια.
ΟΧΙ ΜΕ ΛΙΝΚ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟ.
Πες μας με δικα σου λογια αν θες, ποια ειναι η δικη σας επιστημονικη μέθοδος.
-
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Παρ 06 Απρ 2018, 17:21

Πως συμπεραίνεται ότι η «επιστήμη» καταπατεί την Επιστήμη; Απλό είναι. Αν δεν την καταπατούσε, θα ευθυγραμμιζόταν με την Επιστήμη, η οποία δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική” καθιστά μη κατοχυρωμένο = άχρηστο = αντιεπιστημονικό, το οποιοδήποτε βάσει πειραμάτων συμπέρασμα, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

Ευθυγραμμιζόμενη λοιπόν η «επιστήμη» με την Επιστήμη, όφειλε να μη καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα.

Ερώτηση: Η «επιστήμη» καταφεύγει στη διενέργεια των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας; Απάντηση: ΝΑΙ.

Έγινε κατανοητός τώρα ο λόγος για τον οποίο, η «επιστήμη» έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, ΜΗ ΕΧΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
alkinoos έγραψε:είναι για τα σκουπίδια
alkinoos έγραψε:Επιφανιε...

Ειναι προτιμότερο να ανοίξεις ένα τοπικ
Έκανα αυτό που ζήτησες.

Περιμένω λοιπόν εδώ: http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 13#p298066
να δω την αμφισβητητική επιχειρηματολογία σου, η οποία θα αποδείξει ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες αναφορές (επάνω) είναι για τα σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Παρ 06 Απρ 2018, 17:27

_Divine_Sinner_ έγραψε:
Epifanios έγραψε:
Στον πάνω σύνδεσμο είδα γραμμένα τα εξής:
Τα δεκάδες απολιθώματα είναι 170 εκατ. ετών
Κάτι τέτοια φίλε adiasistos, τα λέει η «επιστήμη»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
η οποία λόγω της παντελούς αγνωσίας της δεν έχει καμία σχέση με τη γνώση, με φυσική συνέπεια να μη ξέρει να χρονολογεί. Αν νομίζεις ότι η «επιστήμη» ξέρει να χρονολογεί, εύκολα μπορείς να το αποδείξεις. Αρκεί να εμφανίσεις τη χρονολογική θέση της σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος. Τι λες μπορείς; Αν ναι, εμφάνισέ την.
η δικια σας δήθεν επιστήμη;
Ποια ειναι η μέθοδος έρευνας της και η επιστημονικη μεθοδολογια.
Δεν υπάρχει αγαπητέ, δική μας και δική σας Επιστήμη. Η Επιστήμη είναι ΜΙΑ.
Και η μεθοδολογία της δια της οποίας πραγματοποίησε την έρευνά της, εξάγοντας το αποδεικτικό συμπέρασμά της σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας,
έχει διατυπωθεί εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟ.
Ξέρεις τι απαίτηση έχεις σύμφωνα με αυτά τα περί παπαγάλου που γράφεις;

Ας γίνει μια ανάλυση με απλά ελληνικά: “Μου επαναλαμβάνετε εσύ και οι ομοϊδεάτες σου ότι είναι νύκτα, ενώ είναι ημέρα. Φυσικό δεν είναι να σας επαναλαμβάνω ότι είναι ημέρα και όχι νύκτα;” Εσύ όμως έχεις την αξίωση να συμφωνήσω μαζί σας!
Όχι φίλε δεν θα συμφωνήσω μαζί σας.
Αυτά, για την πάνω απάντησή μου και γι’ αυτήν που θα ακολουθήσει.

Λοιπόν όταν επαναλαμβάνετε απόψεις της «επιστήμης» (η οποία επιστημονικά τεκμηριωμένα διακατέχεται από παντελή αγνωσία), όπως αυτή: “Τα δεκάδες απολιθώματα είναι 170 εκατ. ετών” επόμενο είναι εισπράττετε την πρέπουσα απάντηση (βρίσκεται στην πάνω παράθεση), δια της οποίας αποδεικνύεται (μιας και η «επιστήμη» λόγω της παντελούς αγνωσίας της, ως είναι επόμενο δεν μπορεί να απαντήσει χρονολογικά σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος) ότι η «επιστήμη» δεν ξέρει να χρονολογεί.
Οπότε αυτά “Τα δεκάδες απολιθώματα είναι 170 εκατ. ετών” είναι παραμύθια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Epifanios την Παρ 06 Απρ 2018, 17:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 06 Απρ 2018, 17:49

Εξηγησε μου μανα μου με δικα σου λογια. Δεν θελω να με παραπεμπεις σε λινκ απο αλλα φορουμ τα οποια δεν θα διαβασω. Εδω μιλαμε εδω θελω να μας πεις την αποψη σου.
-
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Παρ 06 Απρ 2018, 18:34

_Divine_Sinner_ έγραψε:Εξηγησε μου μανα μου με δικα σου λογια.
Αγαπητέ συμβαδίζω με την Επιστήμη, η οποία είναι η ΜΟΝΗ αρμόδια να απαντήσει αποδεικτικά στα θέματα της κοσμογονίας. Κάτι που έκανε. Και οι αποδεικτικές απαντήσεις της αποτυπώνονται στα κείμενα που παραπέμπουν οι εμφανιζόμενοι σύνδεσμοι, που βρίσκονται στα μηνύματά μου.
Δεν θελω να με παραπεμπεις σε λινκ απο αλλα φορουμ τα οποια δεν θα διαβασω.
Σημειωτέον εδώ http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 40#p296313
αφού διάβασες το κείμενο (το οποίο υπάρχει σε άλλο φόρουμ) στο οποίο παραπέμπει αυτός ο σύνδεσμος: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
έκανες το σχόλιό σου!

Φίλε από ότι έχω καταλάβει, ως είναι επόμενο δεν έχεις την επιχειρηματολογία να στηρίξεις την «επιστήμη» που σε πατρονάρει και προσπαθείς να βρεις ορισμένες δικαιολογίες ( = Δεν θελω να με παραπεμπεις σε λινκ απο αλλα φορουμ τα οποια δεν θα διαβασω.). Όπως αποδείχθηκε όμως πάνω, διάβασες το κείμενο το οποίο υπάρχει σε άλλο φόρουμ, και έκανες μάλιστα το σχόλιό σου!
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 06 Απρ 2018, 19:10

μα λες οτι αποριπτεις την πειραματικη μεθοδο της χρονολογησης αλλα δεν μας λες την μεθοδο που αποδεχεσαι.
-
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Σάβ 07 Απρ 2018, 20:55

_Divine_Sinner_ έγραψε:μα λες οτι αποριπτεις την πειραματικη μεθοδο της χρονολογησης
Αγαπητέ την πειραματική μέθοδο σχετικά με τη χρονολόγηση και με τα υπόλοιπα θέματα της κοσμογονίας, δεν την απορρίπτω εγώ, αλλά την απορρίπτει η Επιστήμη δια της μεθόδου της “Επαγωγική λογική”: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
αλλα δεν μας λες την μεθοδο που αποδεχεσαι.
Φίλε δεν τίθεται θέμα το τι αποδέχομαι εγώ, αλλά το ποιες μεθόδους χρησιμοποιεί η Επιστήμη.

Συμβαδίζω με την Επιστήμη και φυσικό είναι να αποδέχομαι ό,τι χρησιμοποιεί η Επιστήμη.

Στον πάνω σύνδεσμο εμφανίζονται οι δύο μέθοδοι της Επιστήμης, η οποία δια της χρήσης αυτών, εξήγαγε το αποδεικτικό συμπέρασμά της σχετικά με τα της κοσμογονίας θέματα.
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Aquila » Παρ 13 Απρ 2018, 17:32

Κάτι off topic που θα'θελα να πω εγώ. Και απορώ πως δεν το παρατήρησε άλλος κανείς.
Μάλλον είμαι ο μόνος κάφρος εδώ μέσα που τα προσέχει αυτά. :loco:
Διάβασα τις 7 τελευταίες σελίδες του νήματος (ναι το ξέρω, sorry είχα μαζοχικές τάσεις).
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ανα 3-4 posts έπεφτα πάνω σε κάποιο acrobase site, προκειμενου να επιχειρηματολογηθούν τα γραφόμενα...
Τα ίδια είδα και στο άλλο νήμα, περί Επιστήμης.
Tι γίνεται;
Άλλο site δεν υπαρχει; Ή μηπως παίζει σπονσοράρισμα και δεν το'χω πάρει χαμπάρι;
Το παγκόσμιο internet είναι τεράστιο, κι όμως εγώ εδώ, μόνο το acrobase βλέπω...
Αλλες πηγές να αντλήσουμε πληροφορίες δεν υπάρχουν;

υ.γ: πηγές από βιβλιογραφίες, δεν θα τολμήσω να ζητήσω στο συγκεκριμένο θέμα.
Διότι θα'ναι σαν να ζητώ από φίλαθλο του Ολυμπιακού να επιχειρηματολογήσει αντικειμενικά την ομάδα του,
χρησιμοποιοντας όμως ως μόνη πηγή πληροφοριών τις: "Φως" "Γάβρος" και "Κόκκινος Πρωταθλητής"... :D

Συγγνωμη για το off topic μου και πάλι.
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 13 Απρ 2018, 17:34

Aquila έγραψε:Κάτι off topic που θα'θελα να πω εγώ. Και απορώ πως δεν το παρατήρησε άλλος κανείς.
Μάλλον είμαι ο μόνος κάφρος εδώ μέσα που τα προσέχει αυτά. :loco:
Διάβασα τις 7 τελευταίες σελίδες του νήματος (ναι το ξέρω, sorry είχα μαζοχικές τάσεις).
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ανα 3-4 posts έπεφτα πάνω σε κάποιο acrobase site, προκειμενου να επιχειρηματολογηθούν τα γραφόμενα...
Τα ίδια είδα και στο άλλο νήμα, περί Επιστήμης.
Tι γίνεται;
Άλλο site δεν υπαρχει; Ή μηπως παίζει σπονσοράρισμα και δεν το'χω πάρει χαμπάρι;
Το παγκόσμιο internet είναι τεράστιο, κι όμως εγώ εδώ, μόνο το acrobase βλέπω...
Αλλες πηγές να αντλήσουμε πληροφορίες δεν υπάρχουν;

υ.γ: πηγές από βιβλιογραφίες, δεν θα τολμήσω να ζητήσω στο συγκεκριμένο θέμα.
Διότι θα'ναι σαν να ζητώ από φίλαθλο του Ολυμπιακού να επιχειρηματολογήσει αντικειμενικά την ομάδα του,
χρησιμοποιοντας όμως ως μόνη πηγή πληροφοριών τις: "Φως" "Γάβρος" και "Κόκκινος Πρωταθλητής"... :D

Συγγνωμη για το off topic μου και πάλι.
Ειναι απο οτι καταλαβα ενα σαϊτ που προσφέρει δωρεάν φόρουμ συζητησεων. και το βρηκε ευκαιρο να κανει ενα φορουμ να γραψει τις αποψεις του.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”