Δεινόσαυροι

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 22 Μαρ 2018, 19:31

Η θεαρεστη και αληθής βιβλος σε συνεργασία με την επιστήμη ύστερα απο αμερόληπτη και συμπερασματικη έρευνα μας λενε πως η δημιουργία του σύμπαντος, του ανθρώπου και ολων των όντων εγινε πριν 7.524 περιστροφές... απο έναν "θεό" και απο ενα ζευγάρι με ενα γιο.

Καμια αλλη πρόταση, θεωρία, άποψη δεν είναι προς συζήτηση .Εκλεισε. Τέλος

Πείστηκα... Δεν υπάρχει λογος πια να φέρνεις κατεβατα απο άλλο φόρουμ επιφανιε.

Εγινα χριστιανός :shout: Και καλά :lol: :lol:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 22 Μαρ 2018, 23:31

High Electromagnetic energy... Booommmm!!!

https://youtu.be/ilMFE-iVVak
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Παρ 23 Μαρ 2018, 18:14

Η «επιστήμη», το μόνο που έχει να επιδείξει είναι χρονολογικές ασυναρτησίες. Βεβαίως το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα θέματα της κοσμογονίας. Το μόνο που έχει να επιδείξει είναι ασυναρτησίες.

Ας πάρουμε όμως μια γεύση τώρα σχετικά με τις χρονολογικές ασυναρτησίες της «επιστήμης».

Η «επιστήμη» όμως δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όπως θα δούμε πιο κάτω, έχει μια μέθοδο ασφαλή που παράγει τελικά σίγουρο χρονολογικό αποτέλεσμα για την ηλικία του σύμπαντος.

Ας εμφανισθεί τώρα ενδεικτικά ένας πίνακας ανθολόγιο, που θα εμπεριέχει ασυνάρτητες χρονολογικές της «επιστήμης» «θέσεις» με άπειρη διαφορά μεταξύ τους, που είναι για όλα τα γούστα.
http://www.iefimerida.gr/news/194591/te ... i-big-bang

…το σύμπαν έχει άπειρη ηλικία…
Συνεχίζουμε:

http://www.sciencenews.gr/index.php/%CE ... E%BF%CF%82
Σε προηγούμενες εκτιμήσεις, η ηλικία του Σύμπαντος υπολογιζόταν… Το 1997… στα 15 δισεκατομμύρια χρόνια.
Αυτή η εκτίμηση περιπλέχθηκε τα τελευταία χρόνια όταν οι αστρονόμοι… υπολόγισαν την ηλικία του Σύμπαντος, περίπου στα 13 με 14 δισεκατομμύρια χρόνια


Δηλαδή σε ένα μικρό χρονικό διάστημα, η χρονολόγηση του 1997 = 15 δισεκατομμύρια χρόνια, υπέστη έκπτωση στη μεγαλύτερη τιμή της 2 δισεκατομμύρια χρόνια!!!!!!!!!!!!!

Αλλά άξιο παρατηρήσεως είναι, ότι τα νούμερα όσο περνάει ο καιρός, αντί να αυξάνουν, παίρνουν την κατηφόρα.
Σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα μετά την παρέλευση 96 ετών, τα 13 δισεκατομμύρια χρόνια, μπορεί να μειωθούν στο 1 δισεκατομμύριο χρόνια, και έπεται η συνεχής καθοδική πορεία

Αλλά ας κοιτάξουμε και εδώ http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=64620
Με τιμή 45 (Sandage), το Σύμπαν έχει ηλικία 18 δισεκατομμύρια έτη. Με τιμή 85 (de Vaucouleurs), έχει ηλικία μόλις 8 δισεκατομμύρια έτη.


Τώρα έφθασε η ώρα ώστε να διατυπωθεί η της «επιστήμης» ασφαλής μέθοδος.

Αυτή λοιπόν, η ασφαλής της «επιστήμης» μέθοδος που παράγει τελικά σίγουρο χρονολογικό αποτέλεσμα για την ηλικία του σύμπαντος, είναι αυτή του μαδήματος της μαργαρίτας.

Μπορεί δηλαδή ο κάθε ενδιαφερόμενος να μαδήσει τη μαργαρίτα και όπου κάτσει. Και έτσι θα έχει στα χέρια του, την ασφαλή και «επιστημονικά» αποδεδειγμένη χρονολογική θέση, σχετικά με την ηλικία του σύμπαντος!

Τελικό συμπέρασμα: Η «επιστήμη» ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.
alkinoos έγραψε:Καμια αλλη πρόταση, θεωρία, άποψη δεν είναι προς συζήτηση .
Η πάνω παράθεση, αποδεικνύει ότι χρονολογική πρόταση της «επιστήμης»: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=1
έχει συζητηθεί.

Εσύ τι λες; Το χρονολογικό αυτό αλαλούμ της «επιστήμης», μπορεί να σταθεί ως πρόταση;;;;;!!!!!!!!
alkinoos έγραψε:Καμια αλλη πρόταση, θεωρία, άποψη δεν είναι προς συζήτηση .
Κάνεις λάθος. όλες προτάσεις της «επιστήμης» έχουν αντιμετωπισθεί.
Ο καθένας μπορεί να το διαπιστώσει αυτό, αρκεί να κοιτάξει εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=2

alkinoos έγραψε:η δημιουργία του σύμπαντος, του ανθρώπου και ολων των όντων εγινε πριν 7.524
Ακριβώς. Η δημιουργία του σύμπαντος, του ανθρώπου και όλων των όντων έγινε πριν 7.524 χρόνια,
όπως απέδειξε η Επιστήμη: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 23 Μαρ 2018, 18:46

alkinoos έγραψε:High Electromagnetic energy... Booommmm!!!

https://youtu.be/ilMFE-iVVak
:thumb: :thumb: :thumb:
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:38

ICAROS έγραψε:
1. Οι μορφές δεινοσαύρων που όλοι θυμόμαστε, είναι ένας ισχυρισμός
Πολύ σωστά. Είναι ένας απλός ισχυρισμός. Απολύτως τίποτα περισσότερο.

Κάτι τέτοια περί δεινοσαύρων κλπ. τα φαντάστηκαν οι «επιστήμονες» που λόγω της παντελούς αγνωσίας τους, το μόνο που μπορούν να χρησιμοποιούν είναι η φαντασία τους.

Κανένας αστεροειδής δεν τους εξαφάνισε. Αυτή που τους εξαφάνισε είναι η Επιστήμη,
μιας και απέδειξε ότι παρέλευση δισεκατομμυρίων ετών δεν υφίσταται: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Μη ξεχνάμε ότι οι «επιστήμονες» το παραμυθάκι τους περί δεινοσαύρων το συνδύαζαν με την παρέλευση δισεκατομμυρίων ετών.
Και αφού δεν υφίσταται παρέλευση δισεκατομμυρίων ετών, άρα ο ισχυρισμός περί ύπαρξης δεινοσαύρων έχει πάει περίπατο.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 24 Μαρ 2018, 15:46

Μονο Αδαμ και Εύα υπήρχε.
Και ο κακός όφις που ήθελε να δώσει το μηλαρακι στο ευακι (ήταν ωραίο μωρό και όλο ξεμπλετσωτη κυκλοφορούσε) για να την πάρει μαζί του.
Και ο αδαμ έμεινε με τα φύλα συκιάς....Έτσι ξεράθηκε η συκιά μετά.

Επιστημονικά αποδεδειγμένο όχι από την επιστήμη που σας πατροναρει αλλα από την άλλη που έχει όλως τυχαίως....μουσια....συνηθως είναι παχουλη από την πολλή νηστεία και μοσχομυριζει λιβάνι θυμίζοντας θάνατο και αποτελείται από ένα στρατό απολογητών....

Κατα το παρελθόν η ιστορία το έχει ονομάσει όλο αυτο Μεσαίωνα.

Οποιαδήποτε ομοιότητα με το παρόν είναι καθαρά συμπτωματική.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Κυρ 25 Μαρ 2018, 17:48

AnonymosEreynhths έγραψε:
Κατα το παρελθόν η ιστορία το έχει ονομάσει
Αυτό που ενδιαφέρει είναι το ότι η Επιστήμη έχει ονομάσει σκοταδιστές το «πανεπιστήμιο» http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
και όλα τα παράγωγά του, που έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους,
διακατέχονται από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό έχουν για σημαία τους το “ΔΕΝ ΞΕΡΩ”!!!!!

Ρωτάς το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του:

1. Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

2. Πως δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

3. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

4. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 25 Μαρ 2018, 18:58

Και ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα τις εχει η βίβλος και μόνο αυτή, ε;!!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :lol: :lol: :lol:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 25 Μαρ 2018, 19:02

Epifanios έγραψε:
AnonymosEreynhths έγραψε:
Κατα το παρελθόν η ιστορία το έχει ονομάσει
Αυτό που ενδιαφέρει είναι το ότι η Επιστήμη έχει ονομάσει σκοταδιστές το «πανεπιστήμιο» http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=4
και όλα τα παράγωγά του, που έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους,
διακατέχονται από απέραντο σκοταδισμό και ως είναι φυσικό έχουν για σημαία τους το “ΔΕΝ ΞΕΡΩ”!!!!!

Ρωτάς το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του:

1. Πως δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

2. Πως δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

3. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

4. Πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε η ζωή;

Η απάντησή τους: ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Ναι η απαντηση ειναι οτι δεν ξερουμε ακριβως(μήπως επειδή δεν είμαστε δόγμα;).
Το οτι εσεις ισχυριζεστε οτι ξερετε, βασισμενοι σε αξιωματα δεν σημαινει οτι ξερετε οντως.
-
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 25 Μαρ 2018, 19:25

Epifanios έγραψε: Αυτό που ενδιαφέρει είναι
να ισοπεδώσουμε οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τις διδαχές πεθαμένων ανθρώπων οι οποίοι έχουν γίνει θρησκευτικά ινδάλματα και ινστρούχτορες της αναχρονιστικότητας από τα θρησκευτικά ιερατεία εν ονόματι Χριστού (πάντα)καταρρίπτοντας την πρώτη και βασική εντολή του Θεού "εγώ ειμι Κύριος ο Θεός σου ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλήν εμου".
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:37

alkinoos έγραψε:Και ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα τις εχει η βίβλος και μόνο αυτή, ε;!!!
Ακριβώς φίλε alkinoos ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα που αφορούν τα θέματα της κοσμογονίας τις έχει η Βίβλος, και μόνο αυτή.

Σύμφωνα με το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:40

Η επιστήμη έχει θέση για το αν η γη ειναι επίπεδη; Ειναι σφαιρική τελικά; Κινειται γύρω απο τον ήλιο ή το αντίθετο;
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:48

Epifanios έγραψε:
alkinoos έγραψε:Και ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα τις εχει η βίβλος και μόνο αυτή, ε;!!!
Ακριβώς φίλε alkinoos ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα που αφορούν τα θέματα της κοσμογονίας τις έχει η Βίβλος, και μόνο αυτή.

Σύμφωνα με το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Να ρωτησω κατι αλλο..την βιβλο γνωριζεις ποιος ή ποιοι την έγραψε-αν και σε ποια Γλωσσα ?
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Δευ 26 Μαρ 2018, 16:09

alkinoos έγραψε:
Epifanios έγραψε:
alkinoos έγραψε:Και ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα τις εχει η βίβλος και μόνο αυτή, ε;!!!
Ακριβώς φίλε alkinoos ολες τις απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα που αφορούν τα θέματα της κοσμογονίας τις έχει η Βίβλος, και μόνο αυτή.

Σύμφωνα με το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Να ρωτησω κατι αλλο..την βιβλο γνωριζεις ποιος ή ποιοι την έγραψε-αν
Τα πρώτα 5 Βιβλία στα οποία εμπεριέχεται η Γένεση, στην οποία εμφανίζονται οι περιγραφές σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας (αυτά τα θέματα που μας απασχολούν), γράφτηκαν από τον Μωυσή.

Αυτό που ενδιαφέρει τώρα στη συζήτησή μας, είναι το ότι οι περιγραφές της Βίβλου στα θέματα της κοσμογονίας αποδείχθηκαν αληθείς από την Επιστήμη.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Δευ 26 Μαρ 2018, 16:10

_Divine_Sinner_ έγραψε:η γη ειναι επίπεδη;
Ορισμένα διαφωτιστικά σχετικά με το θέμα αυτό
ο καθένας μπορεί να βρει εδώ: http://www.truthtarget.gr/books/66-do-not-throw.html
από τις αναφορές του Αρχιμανδρίτου Ιωάννου Κωστώφ, Φυσικού.

Άλλωστε η Αγία Γραφή εκφράζεται κυριολεκτικά, π.χ. όπως εδώ:
Γεν. 1,1 Ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.
Επίσης η Αγία Γραφή εκφράζεται και συμβολικά, π.χ. όπως εδώ:
Ψαλ. 97,8 ποταμοὶ κροτήσουσι χειρὶ…
Ψαλ. 74,4 ἐτάκη ἡ γῆ καὶ πάντες οἱ κατοικοῦντες ἐν αὐτῇ, ἐγὼ ἐστερέωσα τοὺς στύλους αὐτῆς. …
Βεβαίως, η Αγία Γραφή, δεν εννοεί ότι χειροκροτούν οι ποταμοί, ούτε ότι η γη στηρίζεται στους στύλους.»
_Divine_Sinner_ έγραψε:Κινειται
Είναι γνωστό, ότι από τα αρχαία χρόνια, σχετικά με τη λειτουργία του σύμπαντος, επικρατούσαν μεταξύ των ανθρώπων θέσεις, που προέρχονταν από τον χώρο της Επιστήμης.
Π.χ. η αντίληψη ότι η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου, είχε υποστηριχθεί από τον Αριστοτέλη:

http://archaeology4u.wordpress.com/2012 ... 82-%CE%B1/
Για τον Αριστοτέλη η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 26 Μαρ 2018, 16:11

Eσυ συμφωνεις με τον Αριστοτέλη σε αυτο;
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 26 Μαρ 2018, 16:22

Επρεπε να παω 42 ετών για να μαθω την μια και μοναδικη εις τους αιωνες αληθεια.Πωπωωω... Τι στο καλο,γινομαι η δεν γίνομαι μετα χριστιανος ?!! Πόσα ξερει ο Μωυσης !!!! γουαουυυυυυυυυυ :freak: :freak: :freak:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Τρί 27 Μαρ 2018, 17:29

Epifanios έγραψε:
Είναι γνωστό, ότι από τα αρχαία χρόνια, σχετικά με τη λειτουργία του σύμπαντος, επικρατούσαν μεταξύ των ανθρώπων θέσεις, που προέρχονταν από τον χώρο της Επιστήμης. Π.χ. η αντίληψη ότι η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου, είχε υποστηριχθεί από τον Αριστοτέλη:

http://archaeology4u.wordpress.com/2012 ... 82-%CE%B1/
Για τον Αριστοτέλη η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου.
_Divine_Sinner_ έγραψε:Eσυ συμφωνεις με τον Αριστοτέλη σε αυτο;
Αν και είμαι επεξηγηματικός στην παράθεση, θα προσπαθήσω να γίνω έτι περισσότερο. Ο Αριστοτέλης ήταν άνθρωπος που ανήκε στην Επιστήμη της εποχής εκείνης. Άρα η άποψη του Αριστοτέλη περί του ότι η γη είναι ακίνητη, εννοείται ότι ήταν άποψη και της Επιστήμης.

Αγαπητέ συμβαδίζω με την Επιστήμη η οποία ερευνά. Όπως λοιπόν τώρα η Επιστήμη εκ της έρευνάς της εξήγαγε τελικά το αποδεικτικό συμπέρασμά της, ότι η γη κινείται, κατά τον ίδιο τρόπο, δια της έρευνάς της, η Επιστήμη εξήγαγε τελικά το αποδεικτικό συμπέρασμά της σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 30 Μαρ 2018, 22:31

Epifanios έγραψε:
Epifanios έγραψε:
Είναι γνωστό, ότι από τα αρχαία χρόνια, σχετικά με τη λειτουργία του σύμπαντος, επικρατούσαν μεταξύ των ανθρώπων θέσεις, που προέρχονταν από τον χώρο της Επιστήμης. Π.χ. η αντίληψη ότι η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου, είχε υποστηριχθεί από τον Αριστοτέλη:

http://archaeology4u.wordpress.com/2012 ... 82-%CE%B1/
Για τον Αριστοτέλη η γη είναι σφαιρική, ακίνητη και στο κέντρο του κόσμου.
_Divine_Sinner_ έγραψε:Eσυ συμφωνεις με τον Αριστοτέλη σε αυτο;
Αν και είμαι επεξηγηματικός στην παράθεση, θα προσπαθήσω να γίνω έτι περισσότερο. Ο Αριστοτέλης ήταν άνθρωπος που ανήκε στην Επιστήμη της εποχής εκείνης. Άρα η άποψη του Αριστοτέλη περί του ότι η γη είναι ακίνητη, εννοείται ότι ήταν άποψη και της Επιστήμης.
Λες πως είσαι επεξηγηματικος, αλλα φαντάζομαι πως γνωρίζεις πως στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχε γραμμή να διδάσκεται η επιστήμη σε ολες τις σχολές ως μία. Οπότε είτε απο άγνοια ειτε εσκεμμένα λες οτι ο Αριστοτέλης εκφραζε την άποψη της τότε επιστήμης .Την δικη του αποψη έλεγε.

.. αλλα τι ενοουσε ομως;

Ο Αριστοτέλης ειχε ανθρωποκεντρικη θεώρηση, ο κάθε ανθρωπος ειναι το κέντρο του δικο του κόσμου. Να μια αλλη ερμηνεία το τι μπορεί να ενοουσε.Ο Ηράκλειτος λέγοντας που ολα ειναι σε κίνηση, τα παντα ρει, δεν κάθεται να εξηγήσει πως η κινηση αυτη είναι μεσα σε κοσμικούς νόμους.. Δεν εξηγούν τα αυτονόητα της δικής τους θεώρησης, άλλωστε ολοι αυτοι μιλούσαν και εγραφαν συμπυκνωμένα, αλλιως τι σοι φιλόσοφοι θα ηταν;!

Δες σε μια συνθέτη λεξη τι αλλο νοημα βγαίνει :

ΓεωΜετρω --- ΕγωΜετρω.

Ενα γρήγορο διάβασμα στους αρχαίους, λανθασμένες αποψεις...


Υ.γ Αυτα ως παρένθεση στο θεμα, Δεινόσαυροι... Και αυτά περι βίβλου και χρονολογία του σύμπαντος ειναι πως κανεις δεν γνωρίζει την ηλικία, διότι ενδέχεται να ειναι εις αεί ..Που σημαινει,εδώ δεν Αρχει κανείς δημιουργός ,καμία βίβλος και καμια επιστήμη. Αυτα που παραθέτεις τόσες μέρες είναι για τα σκουπίδια, οπως αυτά της επιστήμης. Και είναι για τα σκουπίδια διοτι χωρις να γνωρίζει ,ειτε λεγεται επιστήμη, ειτε λεγεται θρησκεία, χειραγωγεί και εκμεταλλεύεται συνειδήσεις διατυπώνοντας πως αυτα ειναι και τίποτα αλλο....
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Σάβ 31 Μαρ 2018, 16:38

alkinoos έγραψε:κανεις δεν γνωρίζει την ηλικία
Κάνεις λάθος. Η Επιστήμη έχει εξακριβώσει την ηλικία του σύμπαντος και όχι μόνο: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Εσύ βέβαια, έχεις κάθε δικαίωμα να μη δέχεσαι τα αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 31 Μαρ 2018, 18:12

Α, ναι ξέχασα, μονο η βίβλος! :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Κυρ 01 Απρ 2018, 16:44

Αυτό που έχεις ξεχάσει είναι η Επιστήμη: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 01 Απρ 2018, 16:54

Α, ναι, σωστά.Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι ψιλά δημιουργήθηκαν όλα.. και απο τον "θεο" σας εννοείται, βεβαίως βεβαίως... :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Δευ 02 Απρ 2018, 17:57

alkinoos έγραψε:Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι
Μάλιστα. Αυτή είναι η ηλικία του σύμπαντος, μιας και την απέδειξε αληθή η Επιστήμη, όπως απέδειξε αληθείς και τις άλλες, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας γραφής, κοσμογονικές Θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Τώρα εσύ ως φαίνεται δεν αποδέχεσαι τα πάνω αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης. Κουράγιο όμως. Υπάρχουν και άλλοι που δεν αποδέχονται ένα άλλο αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Ποιο είναι αυτό; Είναι το ότι η γη κινείται.
Οι μουσουλμάνοι δεν αποδέχονται αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, θεωρώντας ότι η γη είναι ακίνητη: https://www.youtube.com/watch?v=AjQ0oVQEAMM
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 02 Απρ 2018, 21:14

Epifanios έγραψε:
alkinoos έγραψε:Και ολα αυτά πριν 7.500 και κατι
Μάλιστα. Αυτή είναι η ηλικία του σύμπαντος, μιας και την απέδειξε αληθή η Επιστήμη, όπως απέδειξε αληθείς και τις άλλες, τις βάσει των περιγραφών της Αγίας γραφής, κοσμογονικές Θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3

Τώρα εσύ ως φαίνεται δεν αποδέχεσαι τα πάνω αποδεικτικά συμπεράσματα της Επιστήμης. Κουράγιο όμως. Υπάρχουν και άλλοι που δεν αποδέχονται ένα άλλο αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης. Ποιο είναι αυτό; Είναι το ότι η γη κινείται.
Οι μουσουλμάνοι δεν αποδέχονται αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, θεωρώντας ότι η γη είναι ακίνητη: https://www.youtube.com/watch?v=AjQ0oVQEAMM
Κουραγιο σε σένα που πιστεύεις οτι σου λένε τα παραμύθια της βίβλου και που τα προωθείς με συμπεριφορά καρδιναλιου ως η υπερτατη και μοναδική αλήθεια. Ολα αυτά για να μην γκρεμιστεί η θρησκεία σου με τα ξύλινα πόδια. Καλα σας κανουν τα Ιερατεία και πιστεύετε την καθε τους μπαρούφα.Δεν ειχε άδικο ο Πυθαγόρας που χαρακτήριζε λογω συμπεριφοράς τους ανθρώπους ανδραποδα. Πόσο δίκιο ειχε.. Και εχει
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”