disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 6104
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 376 φορές
Έλαβε Likes: 335 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 13 Φεβ 2023, 13:00

atimi_ksenitia έγραψε:
Δευ 13 Φεβ 2023, 11:07
kat_woman έγραψε:
Δευ 13 Φεβ 2023, 08:36
atimi_ksenitia έγραψε:
Δευ 13 Φεβ 2023, 00:13
και αλλο
https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-64620064



μαλλον κινεζοι ;
Ιδωμεν
Κινέζοι? Πούτιν? Εξωγήινοι? Εσωγήινοι? Εξωδιαστατικοί? Κάτι άλλο? Και πού είναι τα συντρίμμια?
Θα μάθουμε άραγε? :dunno:
αν ειναι εξωγηινοι που αποφασισαν να παρουσιαστουν προφανως θα μαθουμε
Λες? Μπορεί και όχι...Δεν μας έχουν συνηθίσει στα ειλικρινή disclosure, πάντως... :loco:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 13 Φεβ 2023, 15:54

Το Πεντάγωνο δεν αποκλείει ότι τα ιπτάμενα μπαλόνια είναι... UFO

δεν πάει ένας μήνας που έβαζαν στην τηλεόραση για εισβολή εξωγήινων. Μου το έλεγε ο πατέρας μου που παρακολουθεί τηλεόραση
και καμιά ταινία που και που και μου έλεγε τι έπαθαν και βάζουν συνέχεια τέτοιες ταινίες. Του έλεγα μας προετοιμάζουν για εξωγήινους τώρα :loco:
αν και δεν το πολύ πίστευα όταν το έλεγα (όχι ότι το απέκλεια τελείως) ότι θα το κάνουν τόσο σύντομα. Τελικά καλά λένε στο τουιτερ
αρκετοί ότι το πάνε για (ψεύτικη εννοείται) εισβολή εξωγήινων. Ή το προετοιμάζουν για το άμμεσο μέλλον τέλος πάντων.

Που είσαι βρε Βασούλα να μας τα πεις όλα υπεραναλυτικά. Λείπεις πολύ :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12080
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 411 φορές
Έλαβε Likes: 313 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 13 Φεβ 2023, 16:11

Πάντως, αν όντως έρχονται οι εξωγήινοι, τότε αναρωτιέμαι αν ταιριάζω περισσότερο με δαυτους :P
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
~ ένα σκουπίδι που απλώς ονειροπολεί ~
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 13 Φεβ 2023, 20:59

Aυτόν πως τον κόβεις ; :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5855
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 13 Φεβ 2023, 22:06

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 344 φορές
Έλαβε Likes: 450 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 13 Φεβ 2023, 22:59

Jackal έγραψε:
Δευ 13 Φεβ 2023, 15:54
Το Πεντάγωνο δεν αποκλείει ότι τα ιπτάμενα μπαλόνια είναι... UFO

δεν πάει ένας μήνας που έβαζαν στην τηλεόραση για εισβολή εξωγήινων. Μου το έλεγε ο πατέρας μου που παρακολουθεί τηλεόραση
και καμιά ταινία που και που και μου έλεγε τι έπαθαν και βάζουν συνέχεια τέτοιες ταινίες. Του έλεγα μας προετοιμάζουν για εξωγήινους τώρα :loco:
αν και δεν το πολύ πίστευα όταν το έλεγα (όχι ότι το απέκλεια τελείως) ότι θα το κάνουν τόσο σύντομα. Τελικά καλά λένε στο τουιτερ
αρκετοί ότι το πάνε για (ψεύτικη εννοείται) εισβολή εξωγήινων. Ή το προετοιμάζουν για το άμμεσο μέλλον τέλος πάντων.

Που είσαι βρε Βασούλα να μας τα πεις όλα υπεραναλυτικά. Λείπεις πολύ :(
Το έλεγε η Βασούλα ότι θα τους σερβίρουν την κατάλληλη στιγμή
Στα καλύτερα έφυγε και βγήκε αληθινή.
Εδώ και χρόνια το έλεγε.
Και για το bleu beam νομίζω έχουμε τόπικ.
Θα δούμε και το Χριστό φαντάρο.....σε ολόγραμμα.
Δευτέρα Παρουσία δήθεν.

Και να δεις που θα τα πιστέψουν όλα

Πάλι εμείς τα ψέκια γαμώτο.

Και όταν τα λέγαμε πάλι ψέκια μας έλεγαν
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
dim
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 166 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από dim » Τρί 14 Φεβ 2023, 19:06

Και όμως θα δεις πολλούς να είναι έτοιμοι να πιστέψουν στο εξωγήινο αφήγημα αφού ασχολούνται τα κανάλια με αυτό και μοιράζουν σανό.. Κανείς όμως δεν σκέφτεται..: μα καλά, αν ήταν αληθινοί εξωγήινοι με ανώτερη διαστημική τεχνολογία ήταν δυνατόν να κάτσουν να τα καταρρίψουν οι Αμερικάνοι? Που πας ρε Καραμήτρο με τέτοιο μυαλό? :dunno:

(by the way..Υπάρχουν Α.Τ.Ι.Α όντως , αλλά είναι γήινες κατασκευές και χρηματοδοτούμενες απο μυστικά προγράμματα. Ανέκαθεν οι τεχνολογίες στην γη ήταν δύο : η ΚΡΥΦΗ απο τα μάτια των απλών ανθρώπων και ανεπτυγμένη 50 χρόνια μπροστά, και η ΣΥΜΒΑΤΗ που μας αφήνουν να νομίζουμε ότι είναι η ανώτερη που έχουμε αυτή την στιγμή.. Το ίδιο συμβαίνει και στην ιατρική, αλλά και στο πεδίο της ενέργειας ..)
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 344 φορές
Έλαβε Likes: 450 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 15 Φεβ 2023, 23:02

Ο Παντελής Γιαννουλάκης αυτό είπε.
Τον θεωρώ κορυφαίο.
50 χρόνια μπροστά ίσως και περισσότερα.
Η απόδειξη είναι η σειρά The time tunnel
Ίδιο το CERN
Το σχήμα ίδιο.
Όσο για τη χρήση και αν είναι δυνατά ταξίδια στο χρόνο δεν ξέρω
Ούτε και τη χρήση του σερν ξέρω

Αλλά κάτι είπαν για την αντιύλη ε?
Ένα επισόδειο της σειράς είναι για αντί ύλη και αντί-κοσμο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 6104
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 376 φορές
Έλαβε Likes: 335 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από kat_woman » Πέμ 16 Φεβ 2023, 08:49

doctormarkon έγραψε:
Τετ 15 Φεβ 2023, 23:02
Ο Παντελής Γιαννουλάκης αυτό είπε.
Τον θεωρώ κορυφαίο.
50 χρόνια μπροστά ίσως και περισσότερα.
Η απόδειξη είναι η σειρά The time tunnel
Ίδιο το CERN
Το σχήμα ίδιο.
Όσο για τη χρήση και αν είναι δυνατά ταξίδια στο χρόνο δεν ξέρω
Ούτε και τη χρήση του σερν ξέρω

Αλλά κάτι είπαν για την αντιύλη ε?
Ένα επισόδειο της σειράς είναι για αντί ύλη και αντί-κοσμο.
Ο Γιαννουλάκης έχει κάνει εξαιρετική, δικιά του έρευνα.
Πολύ σημαντικές είναι οι εκπομπές του με τον Μπαντίδη, με αρχή αυτή εδώ https://www.youtube.com/watch?v=2h6ROQBA6as&t=159s
Είχε πει οτι θα έβγαινε στον Μπαντίδη την Τετάρτη (χθες) για αυτό το θέμα, αλλά δεν έχει γίνει ακόμα.
Ωστόσο, έκανε εκπομπή προχθες στον albedo 14, την οποία δεν έχω προλάβει ακόμα να ακούσω.
Για όποιον ενδιαφέρεται, το λινκ εδώ https://www.strange-egnarts.com/secret- ... tvroUNDTao
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12080
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 411 φορές
Έλαβε Likes: 313 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 13 Σεπ 2023, 17:10

~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
~ ένα σκουπίδι που απλώς ονειροπολεί ~
Άβαταρ μέλους
dim
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 166 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από dim » Τετ 13 Σεπ 2023, 18:33

Δεν υπάρχουν εξωγήινοι, κατά την ταπεινή μου άποψη. Είναι βεβαίως τεχνηέντως μέσα από ταινίες του Χόλυγουντ και από βιβλία περασμένη η άποψη ότι οι εξωγήινοι είναι εκεί έξω και είναι επιθετικοί και μπορεί κάποια στιγμή να μας επιτεθούν. Δεν είναι τίποτε άλλο από ένα φανταστικό σενάριο που επιτρέπει να ενσταλαχθεί ο φόβος στους ανθρώπους από μία επικείμενη εισβολή εξωγήινων πλασμάτων που θέλουν να καταστρέψουν τον πλανήτη μας κλπ. Αυτό εξυπηρετεί τα σχέδια της ελίτ και είναι το τελευταίο τους χαρτί που θα ρίξουν στο τραπέζι στην προσπάθεια τους να πειστεί ο κόσμος ότι απειλείται και πρέπει να δημιουργηθεί μία παγκόσμια κυβέρνηση, ένας παγκόσμιος στρατός για να μπορέσει να αμυνθεί στον άγνωστο εισβολέα.. Κάπου κάπου εμφανίζονται να πετάνε με μεγάλες ταχύτητες άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα στους ουρανούς μας, είναι γεγονός. Είναι όμως εξωγήινοι? Οχι. Είναι ΕΝΔΟ-γήινοι, ανθρώπινες κατασκευές που τεχνολογικά είναι πολύ πιο πέρα απο την τεχνολογία που μας επιτρέπουν να ξέρουμε εμείς οι απλοί άνθρωποι. Ενώ εμείς χαζεύουμε σε κάποιο καινούργιο μοντέλο κινητού τηλεφώνου ή αυτοκινήτου ή κάποιας μηχανής αυτοί ( κάποιοι άλλοι σκιώδες οργανισμοί με τις πόρτες ερμητικά κλειστές βλ. DARPA, CERN, HAARP, αναπτύσουν και απεργάζονται νύχτα μέρα ένα σκασμό από καινούργιες τεχνολογίες , κρυφά διαστημικά προγράμματα, μυστικά βιολογικά, χημικά, και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε πειράματα. Προσωπικά φρονώ ότι και τα λεγόμενα "εμβόλια" που μοιράστοικαν απλόχερα στον παγκόσμιο πληθυσμό είναι μέρος απο τα χιλιάδες σκοτεινά και μισάνθρωπα σχέδια τους που όλα μαζί εξυπηρετούν ένα και μόνο σκοπό: Την εγκαθύδρυση της απώτερης σατανικής τους ατζέντας που εξυφαίνεται πολλά πολλά χρόνια πίσω στον χρόνο. Ολα γίνονται για τον απόλυτο έλεγχο για αυτούς τους λίγους ρομποτάνθρωπους-σκλάβους που θα απομείνουν, και για τους ίδιους η απόλυτη με τεχνικά μέσα καθιέρωση της αθανασίας τους ( αυτό θέλουν γιατί είναι το μόνο που τους λείπει ) καθώς δεν μπορούν να απεξαρτηθούν από την ύλη και τον απίστευτο πλούτο που κατέχουν. Πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός όλο και συχνότερα θα ακούμε για UFO και εξωγήινους μέχρι να στρωθεί το χαλί με τέτοιο ομαλό τρόπο που όλοι θα πιστέψουν ότι απειλείται το ανθρώπινο είδος..

Δείτε το παρακάτω βίντεο που σήκωσε η αγαπημένη μας ψυχή Βασούλα και μιλάει για το συγκεκριμένο θέμα..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12080
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 411 φορές
Έλαβε Likes: 313 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 13 Σεπ 2023, 21:41

Υπάρχουν δεν υπάρχουν, είναι πρόδηλο ότι θέλουν να περάσουν την εξωγήινη ατζέντα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
------------------------------------
~ ένα σκουπίδι που απλώς ονειροπολεί ~
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 6104
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 376 φορές
Έλαβε Likes: 335 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 15 Σεπ 2023, 14:12

Το αν υπάρχουν εξωγήινοι ή όχι, νομίζω πως είναι η λάθος ερώτηση.
Κατά την άποψή μου, σαφώς και υπάρχουν, είναι τουλάχιστον παράλογο να ισχυριστεί κανείς οτι, μέσα στην απεραντοσύνη του σύμπαντος, το ανθρώπινο είδος είναι μόνο. Οι συνδυασμοί και οι πιθανότητες είναι άπειρες, και οι άλλες μορφές ζωής μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά που φανταζόμαστε είτε με αυτά που μας έχει δείξει η λαϊκή κουλτούρα τόσα χρόνια (πχ ταινίες).
Το ερώτημα θα πρέπει να είναι άλλο: μας έχουν επισκεφτεί? τι είναι όλα αυτά που έχουν ανακύψει σε όλα αυτά τα χρόνια και αποτελούν τη σημερινή παγκόσμια-ας την ονομάσουμε έτσι-ουφολογία? Και, κυρίως, σε ποιό βαθμό εμπλέκεται παρεμβατικά η ελιτ με τη δικιά της αντζέντα? Ολοκληρωτικά? Η μήπως εκμεταλλεύεται γεγονότα/συμβάντα και τα διαστρεβλώνει πάλι με σκοπό τη δική της ατζέντα? Και γιατί τώρα?
Δυστυχώς, στους ενδιαφέροντες καιρούς που έχουμε την τύχη/ατυχία να ζούμε, η αλήθεια με το ψέμα μπλέκονται ...γλυκά, και προσωπικά δεν μπορώ να πω μετα βεβαιότητας οτι τάσσομαι υπερ της μιας ή της άλλης άποψης.
Καπνός χωρίς φωτιά όμως δεν υπάρχει.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
dim
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 166 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από dim » Παρ 15 Σεπ 2023, 18:15

kat_woman έγραψε:
Παρ 15 Σεπ 2023, 14:12
Το αν υπάρχουν εξωγήινοι ή όχι, νομίζω πως είναι η λάθος ερώτηση.
Κατά την άποψή μου, σαφώς και υπάρχουν, είναι τουλάχιστον παράλογο να ισχυριστεί κανείς οτι, μέσα στην απεραντοσύνη του σύμπαντος, το ανθρώπινο είδος είναι μόνο. Οι συνδυασμοί και οι πιθανότητες είναι άπειρες, και οι άλλες μορφές ζωής μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά που φανταζόμαστε είτε με αυτά που μας έχει δείξει η λαϊκή κουλτούρα τόσα χρόνια (πχ ταινίες).
Διαβάζοντας την τοποθέτηση της Κατερίνας και αρχίζοντας να κάνω διάφορους συλλογισμούς για το τι θα μπορούσε να ισχύει παρασύρθηκα αφήνοντας την φαντασία μου να τρέξει χωρίς να της βάλω όρια και μέσα σε λίγο χρόνο άρχισα να χτίζω ενστικτωδώς μια θεωρία που ούτε μπορώ να αποδείξω, ούτε να αντλήσω πληροφορίες απο κάποιο πεδίο, ούτε έχω φτάσει να την δέσω και να την ολοκληρώσω αλλά είναι εκεί μέσα στο κεφάλι μου και όποτε βρεί ευκαιρία με χαιρετάει για να της δώσω σημασία.. :loco: Ισως να ανοίξω ένα νήμα και να την ξετυλίξω όσο πιο κατανοητά γίνεται. Για να μην φεύγω όμως απο το θέμα, θα απαντούσα στην αγαπητή Κατερίνα τι είναι αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι σίγουρη όταν μιλάς για την απεραντοσύνη του σύμπαντος? Αυτά που διδάχτηκες/διδαχτήκαμε? Και αν αυτή η γνώση είναι στάχτη στα μάτια μας? Δεν έχω παρα να συμφωνήσω πάντως με την τελευταία πρόταση σου που λες για το γλυκό ανακάτεμα της αλήθειας με το ψέμα.. Είναι αυτό που μας κάνει να μην μπορούμε να καταλήξουμε σε βέβαια συμπεράσματα.
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 6104
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 376 φορές
Έλαβε Likes: 335 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 18 Σεπ 2023, 08:28

dim έγραψε:
Παρ 15 Σεπ 2023, 18:15
kat_woman έγραψε:
Παρ 15 Σεπ 2023, 14:12
Το αν υπάρχουν εξωγήινοι ή όχι, νομίζω πως είναι η λάθος ερώτηση.
Κατά την άποψή μου, σαφώς και υπάρχουν, είναι τουλάχιστον παράλογο να ισχυριστεί κανείς οτι, μέσα στην απεραντοσύνη του σύμπαντος, το ανθρώπινο είδος είναι μόνο. Οι συνδυασμοί και οι πιθανότητες είναι άπειρες, και οι άλλες μορφές ζωής μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτά που φανταζόμαστε είτε με αυτά που μας έχει δείξει η λαϊκή κουλτούρα τόσα χρόνια (πχ ταινίες).
Διαβάζοντας την τοποθέτηση της Κατερίνας και αρχίζοντας να κάνω διάφορους συλλογισμούς για το τι θα μπορούσε να ισχύει παρασύρθηκα αφήνοντας την φαντασία μου να τρέξει χωρίς να της βάλω όρια και μέσα σε λίγο χρόνο άρχισα να χτίζω ενστικτωδώς μια θεωρία που ούτε μπορώ να αποδείξω, ούτε να αντλήσω πληροφορίες απο κάποιο πεδίο, ούτε έχω φτάσει να την δέσω και να την ολοκληρώσω αλλά είναι εκεί μέσα στο κεφάλι μου και όποτε βρεί ευκαιρία με χαιρετάει για να της δώσω σημασία.. :loco: Ισως να ανοίξω ένα νήμα και να την ξετυλίξω όσο πιο κατανοητά γίνεται. Για να μην φεύγω όμως απο το θέμα, θα απαντούσα στην αγαπητή Κατερίνα τι είναι αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι σίγουρη όταν μιλάς για την απεραντοσύνη του σύμπαντος? Αυτά που διδάχτηκες/διδαχτήκαμε? Και αν αυτή η γνώση είναι στάχτη στα μάτια μας? Δεν έχω παρα να συμφωνήσω πάντως με την τελευταία πρόταση σου που λες για το γλυκό ανακάτεμα της αλήθειας με το ψέμα.. Είναι αυτό που μας κάνει να μην μπορούμε να καταλήξουμε σε βέβαια συμπεράσματα.
Θα ήταν πολύ ωραιο και πολύ ενδιαφέρον τελικά να το ανοίξεις το νήμα, αφενός διότι όλα αυτά τα θέματα είναι άκρως γοητευτικά και με πολύ ζουμί, αφετέρου...ε, να ζωντανέψουν έστω και λίγο τα ΙΔΕΟ μας...
Όσο αφορά τη σιγουριά μου αναφορικά με κάποια ζητήματα, έχω να σου πω οτι, ναι, σε κάποια θέματα είμαι σίγουρη και εμπιστεύομαι την επιστήμη, σε αυτά ακριβώς τα θέματα...Η απεραντοσύνη του σύμπαντος είναι για εμένα θέμα αδιαπραγμάτευτο και το συμπέρασμά μου απορρέει και από τα διαβάσματά μου πάνω σε αυτό. Δεν είμαι της άποψης οτι όλα είναι συνωμοσιολογία και συγκαλύψεις :giverose:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
dim
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 166 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από dim » Δευ 18 Σεπ 2023, 18:35

kat_woman έγραψε:
Δευ 18 Σεπ 2023, 08:28
Δεν είμαι της άποψης οτι όλα είναι συνωμοσιολογία και συγκαλύψεις
Οχι, δεν μπορεί να τα ισοπεδώνουμε όλα σίγουρα όχι. Τα κεκτημένα της επιστήμης είναι αδιαπραγμάτευτα και σίγουρα έχουν γίνει οδηγοί για να πάει η ανθρωπότητα ένα βημα παραπέρα κάθε φορά. Με έναν μικρό αστερίσκο όμως.. Τα τελευταία 50-70 χρόνια η επίστήμη στα περισσότερα πεδία της έχει σταματήσει να παράγει έργο ή να το πω καλύτερα έχει εναρμονιστεί με τα μεγάλα συμφέροντα και δεν δρά με γνώμονα την ποιοτική αναβάθμιση του ανθρώπου και της κοινωνίας γενικώτερα. Εχει τυλιχτεί σε ένα αέναο γαιτανάκι ακολουθώντας το χρήμα και μόνο. Και απο την στιγμή που έχει χειραγωγηθεί η επιστημονική γνώση και δεν είναι ικανή ούτε να βρεί το κουράγιο να ψελίσει έστω ότι καταπατούνται βάναυσα οι σταθερές και συνισταμένες που η ίδια έχει καταχωρήσει ως κανόνες (βλέπε το αλαλούμ απόψεων και παρανοικών αποφάσεων στης επι κόβιντ εποχής, δες και την εμφανή προπαγανδιστική και ολοκληρωτική άποψη περί κλιματικής κρίσης κλπ) τότε αυτό που μένει να αναρωτηθεί ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος είναι εάν πρέπει να συνεχίζει να έχει τυφλή εμπιστοσύνη σε μια επιστήμη που χειραγωγείται απο τον κάθε δυσεκατομμυριούχο ή αν θα πρέπει να κρατάει μία σκεπτιστική στάση σε κάθε τι που του προσφέρουν ως γνώση. Στην ιατρική οι διάφορες έρευνες και μελέτες στην συντριπτική πλειοψηφία τους χρηματοδοτούνται απο αυτούς που έχουν όφελος να προωθήσουν τα δικά τους συμφέροντα. Το ίδιο γίνεται και σε άλλα πεδία της επιστήμης θα το έχεις καταλάβει φαντάζομαι.. Οπότε..ναι, δεν είναι όλα συνομωσιολογία αλλά δεν είναι και όλα διάφανα και για το καλό των πολλών και πολλές φορές μπορεί να είναι αόριστα και σκοτεινά και για το συμφέρον των λίγων. Είναι αυτό το ερωτηματικό που για μένα θα πρέπει πλέον πάντα να βάζουμε πίσω απο κάθε τι που μας σερβίρεται ως θέσφατο. Και αν θες, η επιστήμη προχώρησε μόνο και μόνο γιατί αναθεωρούσε και ακύρωνε προηγούμενα θέσφατα και ιερά δισκοπότηρα γιατί αυτός είναι ο τρόπος να εξελίσσεται. :wink:
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 6104
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 376 φορές
Έλαβε Likes: 335 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 19 Σεπ 2023, 08:24

Δεν θα διαφωνήσω, σε γενικές γραμμές, με αυτά που γράφεις.
Εγώ σου απάντησα μόνον ως προς αυτό το κομμάτι:
dim έγραψε:
Παρ 15 Σεπ 2023, 18:15
,
Για να μην φεύγω όμως απο το θέμα, θα απαντούσα στην αγαπητή Κατερίνα τι είναι αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι σίγουρη όταν μιλάς για την απεραντοσύνη του σύμπαντος?
δηλαδή αναφορικά με την απεραντοσύνη του σύμπαντος, γνώση που πάει πολύ πιο πριν από τα τελευταία 50-70 χρόνια στα οποία αναφέρεσαι και για τα οποία έχεις τις αντιρρήσεις σου ως προς την αντικειμενικότητα της επιστήμης.
dim έγραψε:
Παρ 15 Σεπ 2023, 18:15
,
Και αν θες, η επιστήμη προχώρησε μόνο και μόνο γιατί αναθεωρούσε και ακύρωνε προηγούμενα θέσφατα και ιερά δισκοπότηρα γιατί αυτός είναι ο τρόπος να εξελίσσεται
Πολύ σωστό και πολύ αληθινό! :thumb: Και είναι ένας τρόπος σκέψης που πρέπει να εφαρμόζεται όχι μόνο από τους επιστήμονες, αλλά και από εμάς, τους απλούς πολίτες, όταν θέλουμε να ερευνήσουμε κάτι όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.
Τώρα, για τους εξωγήινους και όλα τα σχετικά των τελευταίων ημερών/μηνών, μένει να δούμε τις εξελίξεις, οι οποίες θεωρώ δεν θα αργήσουν...
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
dim
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: Σάβ 28 Αύγ 2021, 12:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Eindhoven / Nederland
Έδωσε Likes: 166 φορές
Έλαβε Likes: 214 φορές

Re: disclosure? Κάτι μεγάλο παίζει? Τώρα μιλάνε για εξωγήινους

Δημοσίευση από dim » Τρί 19 Σεπ 2023, 20:04

Ανεξάρτητα απο το αν πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων ή όχι , στην υποθετική πιθανότητα να μας επισκευτούν στην γή σημαίνει ότι υπόκεινται σε παρόμοια συστήματα υποστήριξης ζωής (ανάγκη οξυγόνου, υδρογόνου, βαρύτητα κλπ) που σημαίνει ότι θα μπορούν να προσαρμοστούν στα γήινα δεδομένα. Απο κει και πέρα το ζητούμενο είναι ενδεχομένως ποιά στάση θα κρατήσουν απέναντι μας.. :dunno: Πιθανόν να είναι εχθρικοί :gigashot: με αποικιστικές βλέψεις και ανάγκη απο ενεργειακούς πόρους. Η ίσως να είναι φιλικοί :xara: και να θέλουν να συνεργαστούμε για ανταλλαγή τεχνολογίας και πιθανή βοήθεια στην επίλυση κρίσιμων προβλημάτων της Γης. Τα σενάρια είναι ατελείωτα..
Είμαι ένα σκεπτόμενο άτομο που έχει βγάλει το σανό απο την διατροφή του... :thumb:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”