"Τροφη για σκεψη"

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JOHN-8-32
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Φύλο: Άνδρας

"Τροφη για σκεψη"

Δημοσίευση από JOHN-8-32 » Τρί 06 Δεκ 2016, 23:44

Η ενότητα "Τροφή για σκέψη"έχει τον ρόλο του σημειωματαρίου κατά μια έννοια, για όποιον θέλει να γράψει και να μοιραστεί με τους υπολοίπους κατασταλαγμούς, αποκαλυψεις, συνειδητοποιήσεις (βάση αυτών που ξέρει) έχει συζητήσει, έχει διαβάσει στο νετ, η έχει δει στης ειδήσεις. Η ακόμα έχει σαν εμπειρία μέσα στην ήμερα. Πιστεύω ότι θα ξεκινήσει πολλές συζητήσεις και θα φρεσκάρει παλιότερα τοπικ που στο παρελθόν είχαν συζητηθεί μεμονωμένα στο blog.

Σκοπός της ενότητας είναι όχι να αναμασήσουμε "παλιά τροφή" αλλά να μας κάνει κατά μια έννοια να πάμε με το μυαλό σε παλιές εμπειρίες απορίες καταστάσεις η οποίες μη έχοντας βγάλει συμπέρασμα περί του τινός πρόκειται της έχουμε αφήσει στο "συρτάρι προς επανεξέταση" και της έχουμε ξεχάσει εκεί Που ίσως αποτελούν το κομμάτι που λείπει από κάποιον άλλο! Το οποίο δεν το σκέφτηκες, δεν το σκέφτηκα, δεν το θεώρησα σημαντικό, η σχετικό με το όποιο θέμα, και δεν το έφερα ποτέ στο τραπέζι προς συζήτηση. (Δεν έγινε το ''Compare notes'' που λένε οι αγγλόφωνοι.) Σαν (αν και δεν μ αρέσει το αντικείμενο, αλλά χάρη αλληγορίας ) ένα παιχνίδι με τράπουλα που περιμένεις και ελπίζεις κάποιος στο τραπέζι να έχει και να πετάξει το χαρτί που σου λείπει για να "βγεις."
Μέσα στον Ιησού Χριστό ο Θεός έκρυψε όλους τους θησαυρούς της γνώσης και Σοφίας. Κολοσσαείς 2:3

Τα έκρυψε απ αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους σοφότερους άλλων και τα, αποκάλυψε στους απλούς! Σ' αυτούς που καταλαβαίνουν την πνευματική τους πτωχεία και έχουν απλή παιδική καρδία Ματθαίος 11:25
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 100 φορές
Έλαβε Likes: 265 φορές

Re: "Τροφη για σκεψη"

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 07 Δεκ 2016, 13:22

:clap: :clap: :clap:

Πολύ καλό νήμα.

Θα βγάλω πολλές τροφές από την κατάψυξη.
Υπάρχει πολύ υλικό σε ποικίλα θέματα.

Αν θες δώσε κάτι από θεματολογία που σε έχει απασχολήσει.

Εμένα το θέμα που με απασχολεί πολύ και μου αρέσει να συζητάω είναι ότι έχει σχέση με το "ΧΡΟΝΟ" γενικά. Συγχρονικότητα, παράλληλοι κόσμοι χρονοπύλες αστροπύλες αλλοιώσεις χωροχρόνου κλπ
Και το φαινόμενο Μαντέλα έχει να κάνει με το χρόνο επίσης όπως και άλλα θέματα πιο ......"μοντέρνα".

Το θέμα ενέργεια επίσης.
Ενέργεια και πως μπορούμε να την κρατήσουμε να μην αισθανόμαστε αυτή τη γνωστή εξάντληση σαν να μας έχουν ρουφήξει με το καλαμάκι σαν κόκα κόλα.

Τα άλλα που ασχολούμαι είναι γύρω από κοινωνιολογία, συμπεριφορές, κοινωνικά κινήματα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 100 φορές
Έλαβε Likes: 265 φορές

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 07 Δεκ 2016, 14:09

Πρώτη τροφή για σκέψη.

Αλέξης Γρηγορόπουλος και Μυρτώ.

Δύο νέοι της ίδιας περίπου ηλικίας γύρω στα 15 με κοινά χαρακτηριστικά ως προς την επίθεση.
Κοινό χαρακτηριστικό: Βρέθηκαν σε λάθος μέρος τη λάθος στιγμή.

Το θέμα πολιτικοποιήθηκε εν μέρει γιατί στην πρώτη περίπτωση ο δράστης ήταν μπάτσος και στην δεύτερη Πακιστανός.
Τι κρύβεται όμως πίσω από τον Πακιστανό και τον μπάτσο?
Ήταν απλώς και οι δύο ανώμαλοι ζοχάδες που βρέθηκαν εκτός εαυτού και έκαναν ένα αποτρόπαιο έγκλημα ή μήπως υπάρχει κάτι άλλο?

Κατάληψη πνεύματος ή μήπως κάποιο χειρουργείο με εμφύτευμα που τους έκανε τηλεκατευθυνόμενους να εκτελούν εντολές.
Ανθρωποθυσία?
Αίμα για να συμβεί κάποιο γεγονός?

Παίζουν τα αρχοντόπουλα εκεί?

Δε νομίζω και γι αυτό δεν το έβαλα στο συγκεκριμένο νήμα.
Τα αρχοντόπουλα είναι πανταχού παρόντα αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τέτοια έργα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
JOHN-8-32

Δημοσίευση από JOHN-8-32 » Τετ 07 Δεκ 2016, 14:26

Οση ωρα εγραφα το παρακατω ποσταρες doctormarkon! Δως μου περισότερη πληροφορια για το περιστατικο για να καταλαβω περι τινος προκειτε...
Μέσα στον Ιησού Χριστό ο Θεός έκρυψε όλους τους θησαυρούς της γνώσης και Σοφίας. Κολοσσαείς 2:3

Τα έκρυψε απ αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους σοφότερους άλλων και τα, αποκάλυψε στους απλούς! Σ' αυτούς που καταλαβαίνουν την πνευματική τους πτωχεία και έχουν απλή παιδική καρδία Ματθαίος 11:25
Άβαταρ μέλους
JOHN-8-32

Δημοσίευση από JOHN-8-32 » Τετ 07 Δεκ 2016, 14:26

Θα μοιραστώ για αρχή χάρη της εκκίνησης που έκανε (Βόηθησε με σ αυτό) η\ο doctormarcon (?) Τον προσδιορισμό για τον χρόνο που έδωσε ένας ( από τους αγαπημένους μου) σύγχρονος φιλοσόφους παύλα απολογητής για την Χριστιανική πιστή και κοσμοθεωρία (γενικότερα χωρίς να καταπιάνεται με δογματικές διαφωρές ) Ravi Zacharias... "Ο χρόνος βασικά είναι το μέσω με το οποίο μετράμε την αλλαγή" Ο χρόνος είναι μέρος απ την ίδια συνεχεία ( "the time space matter continuum". δεν έχω ανάλογη ακριβείς λέξη στα ελληνικά. ας μας βοηθήσει κάποιος με προφισιανση) του χώρου και της ύλης. Για να ξεκαθαρίσω κάτι απ την αρχή οι γραμματικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες. Αλλά οι πληροφόρηση για ότι με την χάρη του Θεού καταπιάνομαι μπορώ να το συγκρίνω να το αντιπαραβάλω και διασταυρώσω προέρχεται από πολλές διαφορετικές πυγές και κεντρα\ιδη θεώρησης! Οπότε μπορώ να έχω όχι μόνο την μεταφυσική οπτική γωνιά των πραγμάτων αλλά και την φυσική Θα σταματήσω για λίγο γιατί έχω κάποια δουλειά. Θα συνεχίσω... Υ.Γ. έχω ετοιμάσει ιδεί κάτι σχετικό όσο αφορά το θέμα και για αυτό κάνω την εισαγωγή μου μ αυτόν τον τρόπο..

Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Δημοσίευση από paris4u » Τετ 07 Δεκ 2016, 21:26

doctormarkon δεν μπορουμε να συγκρινουμε το πρωτο περιστατικο που αφορα κρατικη βια,καταχρηση εξουσιας,ισως ακομη και εσφαλμενη αντιληψη του χωρου και της καταστασης (κατι που δεν το πιστευω,αν και οι αστυνομικοι στην χωρα μας και σε πολλες άλλες χωρες δεν ειναι καταλληλα εκπαιδευμενοι ωστε να διαχειριζονται καταστασεις στρες,οπου να μπορουν να διακρινουν πότε μια κασταση μπορει στο επομενο δευτερολεπτο να εξελλιχθει σε επικινδυνη για την ζωη την δικη τους και των πολιτων γυρω τους) με την δευτερη περιπτωση,οπου μιλαμε για ενα τερας,ενα κτηνος,που βιασε,σκοτωσε (στην ουσια αυτο εκανε παιδια) και μετα εκλεψε και το κινητο της κοπελας.
Κατ εμε,δεν υπαρχει σε αυτες τις δυο περιπτωσεις (και σε αναλογες περιπτωσεις) τιποτε το περιεργο ή μεταφυσικο,ειναι απο την μια οπως πριν περιεγραψα καταχρηση εξουσιας κλπ κλπ και απο την άλλη ενα αρωστημενο κτηνος που επρεπε αυτη την στιγμη που μιλαμε να βρισκεται σε καταστολη για ολοκληρη την ζωη του σε καποιο ψυχιατρικο ιδρυμα,ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Έδωσε Likes: 1467 φορές
Έλαβε Likes: 2402 φορές

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 07 Δεκ 2016, 22:01

JOHN-8-32 έγραψε: η\ο doctormarcon (?)
η :wink:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
JOHN-8-32

Δημοσίευση από JOHN-8-32 » Σάβ 10 Δεκ 2016, 16:02

Doctormarcon.....
Όλα είναι αλληλένδετα, καμιά ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία για τους άρχοντες η δαίμονες η τους ανθρώπους που δουλεύουν για αυτούς. Όλα τα περιστατικά βιας που βλέπουμε σε μικρή η μεγάλη κλίμακα από την ενδοοικογενειακή βια η τους πολέμους μεταξύ κρατών ξεκινάει απ αυτούς, και εξυπηρετεί άμεσα η μακροπρόθεσμα μέρος απ το σχέδια για την παγκόσμια κυριαρχία. Θα πει κάνεις, "Μα τι σχέση έχει αν ο μπαμπάς δέρνει την μαμά, με το αν η Τουρκιά θα πάει σε πόλεμο με την Ελλάδα; Δεν μπορούμε να δούμε το δάσος και εστιάζουμε στο δέντρο. Υγιής οικογένεια, υγιές κοινωνία, υγιές κράτος, υγιείς διεθνές σχέσεις! Δεν υπάρχει τίποτα από όλα αυτά,
τίποτα απ τα δυο δεν γίνεται.  Αν σκεφτούμε ότι σύμφωνα με της αποκαλύψεις η πολιτεία και επίσημη εκκλησιά δουλεύουν μαζί για την καθίδρυση της ΝΤΠ αιώνες τώρα, κατ υπόδειξη των μυστικών κοινωνιών και με την οδηγία "αρχόντων."
Είναι παραπάνω από προφανές ότι... Ότι γίνετε, σε μικρή η μεγάλη κλίμακα, εξυπηρετεί κάποιους σκοπούς του ίδιου σχέδιου! Τα μεμονωμένα θύματα δεν έχουν καμιά σημασία όλοι και όλα στα χέρια τους είναι πιόνια στην ίδια παρτίδα σκάκι. (Κι αν δεν έχουν κάποιο πιόνι για συγκεκριμένη δουλειά το δημιουργούν)
Δεν έχουν καμιά αναστολή στο να θυσιάσουν οποιονδήποτε αριθμό απ τα πιόνια στην σκακιέρα προκειμένου να κερδίσουν την "παρτίδα" Έχω ένα φίλο ο οποίος ήταν σε μια υπηρεσία (δεν θα την ονομάσω) και τον στέλνανε σε πορείες μεταμφιεσμένο να ξεκινάει φασαρίες. Το ξέρουμε το έχουμε πάρει χαμπάρι ότι γίνετε. Εμείς απλά εισπράττουμε όλο αυτό και μουδιάζουμε από όλη αυτήν κατάσταση.  Όλα αυτά εξυπηρετούν πολλούς σκοπούς του ίδιου σχέδιου και στοχεύουν πρωταρχικά στον εσωτερικό μας άνθρωπο, στο συναισθηματικό μας κόσμο. Πρέπει να δούμε την μεγαλύτερη εικόνα να δούμε το δάσος και να μην εστιάζουμε μεμονωμένα σε ένα μόνο δέντρο Κάθε ανθρωπινή ζωή έχει άξια αλλά μονό για μας τους απλούς καθημερινούς ανθρώπους.

Όλες οι πράξεις  συμπεριφορές, και αντιλήψεις γεννιούνται πρώτα σαν ιδέα!
Οποία συμπεριφορά γύρο μας είναι αποτέλεσμα αυτών των ιδεών που συλλαμβάνονται πρώτα στην διάνοια, απ την διάνοια! Είμαστε "έρμαιο των σκέψεων."  Οι Άρχοντες, η δαίμονες φροντίζουν να μας βομβαρδίζουν μ αυτές ελπίζοντας ότι θα γίνουν και πράξη  Στο επίπεδο το δικό σου και δικό μου όταν το καταφέρουν τα αποτελέσματα μπορεί εκ πρώτης  να επηρεάζουν ένα μικρό μέρος ολόκληρης της κοινωνικής ζωής. Άλλα αν βάλεις πολλά σύνολα μαζί δηλητηριασμένα το κακό απλώνετε σαν ιός. Αρρωσταίνοντας όλο το σώμα Δεν υπάρχει λοιπόν Ιδέα οδηγός αυτήν την στιγμή στην ελληνική κοινωνία  ικανή να μας βγάλει απ αυτόν  τον κυκεώνα.  Υπάρχουν μεμονωμένα "κύτταρα" που μπορούν να κάνουν την διαφορά. Αλλά... Θα χρησιμοποιήσω μια αλληγορία.   Αν οι κοινωνία είναι το σώμα που χρειάζεται θεραπεία, οι ιδέες είναι τα αντισώματα. Αυτοί που θέλουν το σώμα άρρωστο έχουν φροντίσει ώστε να αντικαταστήσουν τα υγιή αντισώματα με μεταλλαγμένα ζόμπι  Έτσι όταν κάποιο υγειές κύτταρο προσπαθήσει να αναπαράγει τον εαυτό του για να κάνει την διαφορά, το ήδη "άρρωστο σώμα" με τα "άρρωστα αντισώματα" επιτίθεται και περιορίζει η το σκοτώνει... Τα Αρχοντοπούλα προμηθεύουν αυτές της ιδέες θέλουν να γίνουν "χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη πάει και τέλειωσε και κάνουν τα πάντα για να το πετύχουν. 
Κάτι άλλο εν συντομία. Το περιστατικό με τα σκουλήκια περιγράφει περίπτωση επίθεσης με μάγια!  Δεν είναι τίποτα μυστηριώδες και αυτή είναι μια απ της πολλές "αρετές" που έχουν τα αρχοντόπουλα. Όχι να δημιουργούν σκουλήκια, αλλά να δημιουργούν φόβο,  αναστάτωση, και σύγχιση.  Σ αυτούς που δεν έχουν την ικανότητα η της γνώσεις να κάνουν την σύνδεση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”