Η Φιλοσοφία παντού

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 54 φορές
Έλαβε Likes: 47 φορές

Η Φιλοσοφία παντού

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 01 Οκτ 2016, 22:43

Δεν έχω βάλει ακόμα τίτλο..θα τον σκεφτώ εν πορεία.χθες βράδυ " κατέβαιναν" ιδέες,σκέψεις..όχι άγνωστες,πολλοί τις έχουν κατεβάσει,ενίοτε έρχονται και μόνες τους,το ευχάριστο είναι ,πως πολλές δεν με σοκάρουν,δεν με αγχώνουν,δεν μου αλλάζουν τον αδόξαστο..έχω σφυρηλατηθεί.Έτσι,με τον τρόπο που είχαν και έχουν δομηθεί οι ανθρώπινες κοινωνίες ανά την υφήλιο,αλλά και εκείνες που πρόκειται να δομηθούν με βάση τις σημερινές ή τις πρόσφατες μερικών δεκάδων αιώνων..είναι καταδικασμένες να γκρεμιστούν ! Κάθε προσπάθεια για μια νέα κοινωνία από ανθρώπους που δεν έχουν σχέση από ιδέες ,ισορροπία και αρμονία Φύσης και ανθρώπου είναι καταδικασμένη..διότι αυτό που ενδιαφέρει εκείνους που δομούν κοινωνίες..είναι το κέρδος ! Το κέρδος έρχεται με πολλούς τρόπους,είτε με χειραγώγηση,είτε με φόβο,είτε με ανταγωνισμό.. είτε με αποτέλεσμα τη σύγκρουση...τον πόλεμο.Τα σύνορα αλλάζουν, Βασίλεια,Επαρχίες,Φέουδα,Κράτη...οι Θρησκείες επίσης.Το νέο δεν σημαίνει και καλύτερο,μα μήτε το υπάρχον είναι καλό ή το προηγούμενο ήταν καλό κτλ κτλ...έτσι το βρήκαμε,έτσι το αφήνουμε,έτσι γίνεται συνήθως.Κάθε φορά μια Νέα Τάξη Πραγμάτων,για να χρησιμοποιήσω ένα όρο που δεν με εκφράζει,αλλά "πουλάει" ...Είμαστε γρανάζια μιας κοινωνίας που είναι άρρωστη ,πολλοί δε από εμάς είμαστε ήδη άρρωστοι..νοητικά και σωματικά.

Όταν ο άνθρωπος,ατομικά, αδυνατεί να βρει λύσεις,βρίσκουν άλλοι γι' αυτόν...Επίσης,όταν οι άλλοι τα κάνουν μαντάρα,τότε η Φύση σε συνεργασία με τον Ήλιο και Κοσμικά γεγονότα ,έρχεται να δώσει τη δική της λύσης μιας και έχει νοημοσύνη,όπως και ο Ήλιος,όπως και οι Κοσμικές Ενέργειες.

Εδώ,δεν παίζει αν είμαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος και κατά πόσο διακατέχομαι από συναισθηματικούς δεσμούς..διότι είμαι <κενός>,κατά την Ανατολική Φιλοσοφία.Στεγνά Κενός :loco: :wink: Το Κράτος είναι προς γκρέμισμα,ο άνθρωπος προς διαμελισμό,οι αξίες και οι αρετές προς εξαφάνιση,η σκέψη,η ορθή λογική σε κάποια βιβλία...Και όμως.Εξακολουθούν πολλοί να αυτοαποκαλούνται πολιτισμένοι και να τους μιλάνε σε β' πληθυντικό λόγω τίτλου ! Παράνοια....

Κάποτε ο δάσκαλος μου με ρώτησε..- Τι προτείνεις ; ..και του απάντησα... - Ήρθε η ώρα η Ιδανική Πολιτεία να πάρει σάρκα και οστά,να γίνει πράξη.Είναι η μόνη λύση για τον άνθρωπο...Η φιλοσοφία παντού* !(Βρήκα τον τίτλο :wink: :D )

* Εννοείται,πως απαιτείται πρώτα νοητικό γκρέμισμα :swing: :sail: :kabana:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1457 φορές
Έλαβε Likes: 2400 φορές

Re: Η Φιλοσοφία παντού

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 02 Οκτ 2016, 11:25

το πρότεινε ο Αντώνυμος http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 13#p274513
και πολύ καλά έκανε! :urock:
.

Εικόνα

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

τα κανάλια μου /my channels:

https://www.brighteon.com/channel/vasoula2908

http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured

https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 99 φορές
Έλαβε Likes: 265 φορές

Re: Η Φιλοσοφία παντού

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 02 Οκτ 2016, 11:45

Όταν ο άνθρωπος,ατομικά, αδυνατεί να βρει λύσεις,βρίσκουν άλλοι γι' αυτόν...Επίσης,όταν οι άλλοι τα κάνουν μαντάρα,τότε η Φύση σε συνεργασία με τον Ήλιο και Κοσμικά γεγονότα ,έρχεται να δώσει τη δική της λύσης μιας και έχει νοημοσύνη,όπως και ο Ήλιος,όπως και οι Κοσμικές Ενέργειες.
Αυτό το τελευταίο είναι όλα τα λεφτά :thumb:

Τα πειράματα πετυχαίνουν κατά 99%
Κι όμως κανείς δε νοιάζεται.

Κάνε ερώτηση και θα πάρεις απάντηση από το πουθενά.
Γίνεται πολύς λόγος γι τους εξωγήινους, για τους υπογήινους για το αν η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη.
Κι όμως κάτι βρίσκεται εδώ δίπλα στο εδώ και τώρα και το αγνοούμε.

Ήλιος κοσμικές ενέργειες ανώτερος εαυτός τι είναι αυτό και πως να το ονομάσω?
Κι όμως υπάρχει και παίζει.
Έχει νοημοσύνη και δίνει μηνύματα.
Μπορεί να το γνωρίσει κανείς ευκολότερα από το αν η γη είναι επίπεδη.
Δεν χρειάζεται να ταξιδέψεις στο διάστημα.
Αρκεί μια ματιά στην πεζή καθημερινότητα.
Σε όλες τις ιστορίες που διηγούνται οι άνθρωποι υπάρχει και αυτό.
Πρωταγωνιστεί και κλέβει την παράσταση
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”