Απλά πες το!

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 14 φορές

Απλά πες το!

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 26 Οκτ 2014, 22:33

Πολλές φορές στις σχέσεις μας, φιλικές, ερωτικές, λιγότερο ή περισσότερο τυπικές, συμβαίνουν πράγματα που μας
πειράζουν, μας ενοχλούν, μας χτυπάνε κάπως, και γενικότερα μας προκαλούν ένα άσχημο συναίσθημα...

Αναμφίβολα, πρόκειται για μια τελείως φυσιολογική κατάσταση, από τη στιγμή που αναφερόμαστε σε ανθρώπους
ξεχωριστούς και μοναδικούς, ανθρώπους που δεν σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο, και ευτυχώς δηλαδή....

Η πρώτη αντίδραση σε ένα τέτοιο γεγονός είναι η σιωπή, και πολλές φορές μάλιστα, δεν λείπει ο θυμός... Πράγμα
άσχημο, από τη στιγμή που δεν το αξίζεις όλο αυτό... Δεν αξίζει να βάλεις τον εαυτό σου σε αυτή τη διαδικασία...

Η δεύτερη αντίδραση δεν έρχεται πάντα, και δεν έρχεται για όλους.... Όμως εγώ την θεωρώ πιο σωστή, πιο κατάλληλη
και πιο ανακουφιστική τελικά και για σένα τον ίδιο... Κάθισε να το συζητήσεις... Είναι κρίμα να κρατάς μέσα σου ένα
αρνητικό συναίσθημα, από τη στιγμή που μπορεί να διορθώνεται... Και είναι κρίμα να χάσεις ανθρώπους που θες να
κρατήσεις για μια γελοία παρεξήγηση.... Πολλές φορές κάνουμε ασυναίσθητα πράγματα που πληγώνουν τους άλλους,
και δεν μπορούμε να αντιληφθούμε το λάθος.... Οπότε, σε ενοχλεί κάτι; Απλά πες το.... Πες το, γιατί θα ρθει μια μέρα
που θα μετανιώσεις γι' αυτή τη σιωπή σου.... Γιατί αυτή η σιωπή θα κάνει την πιο δυνατή φασαρία μες στην ψυχή σου...
Και τότε δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι, επειδή απλά φοβήθηκες μια στιγμή... Μια στιγμή σου με τον άλλο.... Μια στιγμή
απόλυτης ειλικρίνειας....

Όλα είναι απλά, αν δεν θες να τα δυσκολεύεις.... Μια συζήτηση δεν θα κρατήσει κάποιον δίπλα σου, αλλά μπορεί να
αποδειχθεί αρκετή για να καταλάβεις ότι ίσως τελικά να μην τον χρειάζεσαι και τόσο... Και είναι ανεκτίμητο να δίνεις
στον εαυτό σου αυτή την ελευθερία, με λίγες μόνο λέξεις... Γι' αυτό μη διστάζεις, και πάρε την κατάσταση στα χέρια σου...
Μην την αφήνεις να αποφασίζει για σένα....

:rose:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Απλά πες το!

Δημοσίευση από butterfly » Κυρ 26 Οκτ 2014, 22:55

Αντιλογος:
Δεν μετανιωσα ποτε για κατι που ΔΕΝ ειπα!
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 26 Οκτ 2014, 23:04

Πεταλουδίτσα, ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά... Και η σιωπή πολλές φορές είναι η ιδανικότερη
λύση... Εγώ αναφέρομαι απλά στις περιπτώσεις που νιώθεις πως, αν δεν πεις αυτά που νιώθεις και
σκέφτεσαι, πνίγεσαι.... Σίγουρα θα έρθουν στιγμές που θα κρατήσεις κάτι μέσα σου, θα κάνεις
υπομονή και δεν θα δώσεις διάσταση σε κάτι, για να μην δημιουργήσεις εντάσεις.... Όμως αυτό το
οποίο λέω εγώ, είναι πως είναι αδύνατο να καταλαβαίνει ο άλλος τι ακριβώς σε πειράζει την κάθε
στιγμή.... Και αν αυτό σε επηρεάζει σε βαθμό που σε ρίχνει, είναι (νομίζω) καλύτερο το να γυρίσεις
και να το πεις ευθέως.... Οι υπεκφυγές και το κρυφτούλι, για μένα δεν είναι λύση....
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Οδυσσέας Ελύτης
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 241 φορές
Έλαβε Likes: 176 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 27 Οκτ 2014, 01:16

Irene3006 έγραψε:Οπότε, σε ενοχλεί κάτι; Απλά πες το...
Δεν βλέπω τηλεόραση, αλλά αν τύχει να βρίσκομαι σε κάποιο σπίτι και η τηλεόραση να παίζει, είναι αναπόφευκτο να μην παρακολουθήσω, έστω και λίγο.

Διαβάζοντάς σε, θυμήθηκα κάποιο επεισόδιο της σειράς "μην αρχίζεις τη μουρμούρα", όπου κάποια στιγμή δύο σύζυγοι αποφάσισαν να λένε τα πάντα που τους ενοχλούν ο ένας στον άλλον. Οφείλω να ομολογήσω πως είχε αρκετό γέλιο η φάση. Στο τέλος αποφάσισαν να το σταματήσουν, και πως περνούσαν καλύτερα όταν δεν το έκαναν.

Εντάξει, δεν ενστερνίζομαι το μήνυμα της σειράς, το ανέφερα απλά επειδή ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νού διαβάζοντάς σε. Νομίζω πως γενικότερα έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, θέλει πολλή ευγένεια και τρόπο το να είσαι ειλικρινής και άμεσος στον άλλον.
Άντρας γίνεσαι από τον ιδρώτα σου, το δάκρυ σου και το αίμα σου. Δηλαδή από τους μόχθους σου, τους πόνους σου, και τους φόβους σου.
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από Irene3006 » Δευ 27 Οκτ 2014, 13:09

ΟΤΤΟ, δεν είμαι σε καμία περίπτωση από τους ανθρώπους που τους αρέσουν οι εντάσεις, για να μαλώσω πρέπει
πραγματικά να φτάσω στα όριά μου, και γενικώς αν και ανυπόμονη, με τους ανθρώπους (και κυρίως τα παιδιά),
η υπομονή μου χτυπάει κόκκινο.... Όμως είναι μερικές περιπτώσεις, που απλά επιβάλλεται νομίζω, να κάτσεις και
να ανοίξεις μια συζήτηση.... Όχι με ειρωνεία, ούτε με θυμό... Απλά και μόνο να πεις αυτό που σου χαλάει το κέφι
και τη διάθεση, ήρεμα κι ωραία.... Σίγουρα δεν θα το έκανα για μια κατάσταση που μπορώ να διαχειριστώ μόνη
μου... Απλά δεν γίνεται να έχω την απαίτηση, ή να έχει κάποιος άλλος την απαίτηση από εμένα, να καταλαβαίνω
κάθε φορά, τι τον πειράζει και τι τον ενοχλεί... Αυτό είναι αδύνατο να συμβεί, και εκεί επικεντρώνομαι... Στο ότι
είναι κρίμα, να χαλάς σχέσεις (ακόμα και μακροχρόνιες), απλά και μόνο γι' αυτό :)

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 55 φορές
Έλαβε Likes: 48 φορές

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 27 Οκτ 2014, 14:14

Οι υγιείς σχέσεις είναι στις λεπτομέρειες,και οι λεπτομέρειες μέσω συζητήσεων.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος

Δημοσίευση από Irene3006 » Δευ 27 Οκτ 2014, 14:24

alkinoos έγραψε:Οι υγιείς σχέσεις είναι στις λεπτομέρειες,και οι λεπτομέρειες μέσω συζητήσεων.
+1 :rose:

Οδυσσέας Ελύτης
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Έδωσε Likes: 241 φορές
Έλαβε Likes: 176 φορές

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 27 Οκτ 2014, 16:07

:thumb:
Άντρας γίνεσαι από τον ιδρώτα σου, το δάκρυ σου και το αίμα σου. Δηλαδή από τους μόχθους σου, τους πόνους σου, και τους φόβους σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”