όνειρα και επιθυμίες

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cloud
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Irc ψευδώνυμο: Cloud12
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 33 φορές
Επικοινωνία:

όνειρα και επιθυμίες

Δημοσίευση από Cloud » Δευ 18 Αύγ 2014, 13:48

Καλησπέρα!
Διαφορες σκέψεις περνάνε από το μυαλό μου τελευταία ίσος λόγο του νεαρού τις ηλικίας αλλα παντού διπλα μου βλέπω ανθρώπους όπου έχουν κολλήσει στην καθημερινότητα και είναι δυστυχισμένοι οποτε θέλω να ρωτήσω τους μεγαλύτερους στο forum , και οποιος θέλει ας απάντησει μιας και είναι προσωπική η ερώτηση.
φαντάζομαι ότι η περισσότεροι από εσάς όταν βρισκόσασταν στην ηλικία μου είχατε κάποια όνειρα για το πως θέλετε να είναι η ζωή σας όταν μεγαλώσετε όπως και πράγματα όπου θέλατε να κάνετε, ποια ήταν αυτά?? καταφέρατε να τα εκπληρώσετε? είστε ευτυχισμένοι με τον δρόμο όπως έχει πάρει η ζωή σας?
Ταξιδεύοντας στο γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό σκάφος 8 μέτρα .
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Έδωσε Likes: 54 φορές
Έλαβε Likes: 47 φορές

Re: όνειρα και επιθυμίες

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 18 Αύγ 2014, 14:33

Υπάρχει νήμα με αυτό το θέμα..το είχα ανοίξει παλιά.θα ψάξω να το βρω
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Site Admin
Site Admin
Έδωσε Likes: 24 φορές
Έλαβε Likes: 48 φορές

Re: όνειρα και επιθυμίες

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 18 Αύγ 2014, 14:52

Όταν εκπληρώθηκαν οι επιθυμίες μου συνειδητοποίησα πως η ευτυχία δεν σχετίζονταν με αυτές.
Φταίει που βασίζονταν στο φόβο και σε ανασφάλειες.
Η ευτυχία είναι απόφαση, όχι αποτέλεσμα.
Όπου κι αν σε βγάλει η ζωή, η ευτυχία είναι στάση ζωής που εξαρτάται αποκλειστικά από την δική σου πρόθεση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρχες σκέψεις”